Výkony evidované Českou databankou rekordů v roce 2007:

Největší počet absolventů jedné školy na společné fotografii

Základní škola v Ústí nad Labem – Předlicích uspořádala 4. ročník setkání absolventů, při němž se 334 zúčastněných shromáždilo na jednom místě, kde vznikla společná fotografie. Věkový rozdíl nejstaršího a nejmladšího absolventa byl 51 let. Součástí setkání bylo i veřejné vystavení největšího počtu třídních fotografií. V rámci akce bylo vystaveno 74 snímků z 51 ročníků počínaje rokem 1911 a konče rokem 1983. Rekordu bylo dosaženo 20. října 2007 v Domě kultury města Ústí nad Labem u příležitosti 110. výročí slavnostního zahájení výuky ve škole.

Nejpočetnější živý betlém

Společnost SUN MEDIA zorganizovala pro Hitrádio Magic akci, v rámci které byl vytvořen živý betlém čítající celkem 231 postav. Jednalo se o učitele a žáky ZŠ 5. května Dvůr Králové nad Labem, ZŠ Schulzovy sady Dvůr Králové nad Labem, ZŠ Krčín Nové Město na Moravě, ZŠ Komenského Náchod, ZŠ Františka Krupky Dobruška. Nejmladším účastníkem rekordu byla dvouměsíční Ela Adamová představující malého Ježíška, nejstarším byl šedesátiletý Petr Štrup v roli jednoho ze tří králů. Součástí živého betlému byli i dva poníci. Rekordu bylo dosaženo dne 19. prosince 2007 ve výběhu antilop afrických v ZOO Dvůr Králové nad Labem.

Největší množství vousů jednoho člověka.

Josef Primus z Lišova u Českých Budějovic si oholil v letech 1982 – 2007 celkové množství 0,594 kg vousů, které průběžně schraňoval a poté předal pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit. Během uvedené doby se holil denně a po celých 25 let používal stejný holící strojek. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 11. listopadu 2007.

Rychlostní pojídání perníku

Kamil Hamerský z Víru zkonzumoval v čase 29:37,56 min maketu České knihy rekordů II vyrobenou z perníku a mandlovky (marcipán), jejíž celková hmotnost činila 2 kg. Perníkovou knihu zhotovil tým pardubických perníkářů pod vedením paní Aleny Zachové. Rekordu bylo dosaženo dne 20. prosince 2007 v rámci programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na Vánočních trzích v Praze na Staroměstském náměstí.

Největší perníková kniha.

Tým pardubických perníkářů pod vedením paní Aleny Zachové zhotovil perníkovou knihu o rozměrech 200 x 125 cm. Přesná kopie titulní strany České knihy rekordů II byla zhotovena z pravého pardubického perníku a mandlovky (marcipán). Celková hmotnost knihy činila 92 kg. Obří kniha byla představena a zkonzumována veřejností v rámci programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na Vánočních trzích v Praze na Staroměstském náměstí dne 20. prosince 2007.

Největší vánoční zvon ze slámy

Jaroslav Vajbar z Rakvic dokázal v průběhu tří týdnů uplést ze slámy 70 cm vysoký vánoční zvon o průměru 68 cm. K výrobě rekordní ozdoby použil autor 520 m pšeničné slámy uspořádané do 120 řad slaměných stébel. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 4. ledna 2008.

Nejdelší vánoční papírový řetěz

Společnost Vltava-Labe-Press, vydavatel regionálních deníků, uspořádala akci, v rámci které byl vyroben vánoční papírový řetěz o délce 23 kilometrů. K výrobě, jíž se účastnily i děti ze základních škol a dětských domovů, byly použity 15centimetrové novinové proužky. Papírový řetěz, který kompletovalo pod patronací Opavského a Hlučínského deníku po dobu dvou dnů 30 lidí, byl dokončen a představen 5. prosince 2007 v Opavě.

Největší žralok

Firma PASA s.r.o. provozuje akvárium Mořský svět, ve kterém je chována i samice žraloka písečného (Carcharias Taurus). Při měření laserovým metrem byla zaznamenána její délka v rozmezí 158 – 160 cm. Měření proběhlo 17. prosince 2007 v areálu akvária na Výstavišti v Praze – Holešovicích.

Společné zpívání vánočních koled – 10 měst v přímém přenosu

Agentura RLA Stallion uspořádala ve spolupráci s Českým Rozhlasem Plzeň vánoční akci, při níž se na náměstích deseti měst plzeňského kraje sešlo 7 434 lidí, kteří společně zazpívali vánoční koledy Nesem vám noviny a Narodil se Kristus Pán. Koledy v přímém přenosu Českého rozhlasu Plzeň předzpívával na plzeňském Náměstí Republiky Plzeňský akademický pěvecký sbor pod vedením pana Frolíka. Rekordu se zúčastnila města Plzeň, Chlumčany, Sušice, Spálené Poříčí, Přeštice, Kasejovice, Stříbro, Hrádek u Rokycan, Bělá nad Radbuzou a Blovice, přičemž v Plzni se ke společnému zpívání zaregistrovalo 3 621 lidí. Rekordu bylo dosaženo 12. prosince 2007 v 18. 00 hodin.

Nejpočetnější živý betlém

Základní škola sv. Voršily v Praze 1 uspořádala akci, při níž se ve staročeských kostýmech shromáždilo 213 žáků, rodičů, zaměstnanců a příznivců školy k produkci živého betlému. Rekordu bylo dosaženo 14. prosince 2007 v rámci školou pořádaných Vánočních trhů.

Věta s nejvícekrát po sobě se opakující slabikou „pa“

Jan Šponer ze Šlapanic u Brna sestavil krátký příběh, ve kterém následuje slabika „pa“ či „pá“ celkem 7krát za sebou v jediné větě: Nedávno, když jsem byl se svým bratrem v tržnici, uviděl jsem u jednoho stánku s ovocem našeho tátu, jak pojídá papayu. Chtěl jsem zavtipkovat, tak říkám bráchovi: „Podívej se, tam vedle toho chlapa papá papá papayu.“ Věta byla zanesena do České databanky rekordů dne 14. prosince 2007.

Nejmenší keramický betlém

Miloslava Vašíčková z Třeštiny u Mohelnice je autorkou keramického betlému o průměru 25 mm vytvořeného na hrnčířském kruhu. Na betlému je znázorněna svatá rodina a kostel v Třeštině. Autorka jej vytvářela pomocí jehly a silné lupy po dobu 20 hodin. Betlém byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den a zařazen do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově dne 7. prosince 2007.

Největší keramický betlém umístěný v demižónu

Miloslava Vašíčková z Třeštiny u Mohelnice je autorkou keramického betlému umístěného uvnitř padesátilitrového skleněného demižónu a vážícího 21,5 kg. Betlém, který je uvnitř osvětlený, je složen ze třech částí a dominuje mu kostel z autorčiny rodné vsi Police, třeštinský kostel, zámek v Úsově a kaplička ve Stavenicích. Autorka zasadila do betlému 51 postav včetně svaté rodiny, ale i vlastního dědečka, rodičů, syna a 4 vnoučat. Betlém byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den a zařazen do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově dne 7. prosince 2007.

Nejvyšší živě rostoucí vánočně ozdobený strom

Obec Valašská Bystřice zdobí každoročně od roku 1972 v době vánočních svátků smrk rostoucí na návsi obce a měřící ke dni registrace rekordu 24,75 metru. Strom byl zasazen v roce 1930. K jeho ozdobení, při němž se dodnes nepoužívá žádná technika ani mechanizace, bylo zapotřebí 120 různobarevných žárovek zavěšených na 500 metrech kabelu. Strom byl změřen a zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov 7. prosince 2007 u příležitosti slavnostního rozsvícení vánočního stromu spojeného s mikulášskou nadílkou.

Přerážení stavebních prefabrikátů

JUDr. Petr Hulinský z Prahy dokázal technikou Palgup Chigi (úder loktem) přerazit 14 stavebních prefabrikátů Ytong o rozměrech 25 x 59 x 5 cm oddělených od sebe půlcentimetrovými kovovými proklady. Rekordu bylo dosaženo dne 8. prosince 2007 v Kongresovém centru Praha v rámci akce „Král bojovníků“.

Přerážení stavebních prefabrikátů v nejmladším věku

Petr Hulinský z Prahy dokázal technikou Palgup Chigi (úder loktem) přerazit 4 stavební prefabrikáty Ytong o rozměrech 25 x 59 x 5 cm oddělených od sebe půlcentimetrovými kovovými proklady. V den vytvoření rekordu bylo rekordmanovi, narozenému 31. října 1997, 10 let, 1 měsíc a 8 dnů. Rekordu bylo dosaženo dne 8. prosince 2007 v Kongresovém centru Praha v rámci akce „Král bojovníků“.

Pojídání uzené krkovice v limitu 1 hodiny

Kamil Hamerský dokázal během 60 minut sníst 2 240 gramů uzené krkovice. V průběhu soutěže, které se zúčastnilo 18 jedlíků, bylo možno bez omezení přikusovat pečivo a zapíjet maso libovolným nápojem.Rekordu bylo dosaženo 8. prosince 2007 v rámci soutěže jedlíků pořádané SDH Prosenická Lhota v sále místního pohostinství.

Nejvyšší snáška slepic

Šlechtitel a chovatel slepic Ing. Emil Bartes z Hrádku u Pacova dosáhl ve své činnosti těchto výsledků: Jeho slepice č. 53/07 plemene ISA Brown, číslo kroužku 19723, dosáhla rekordní nepřetržité snášky, a to počtem 208 vajec za 208 dní (21. 4. 2007 – 14. 11. 2007). Slepice č. 3/01 plemene Moravia černá dosáhla za svůj život celkového počtu 1 291 snesených vajec. Rekordní výsledky byly oficiálně zaregistrovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 7. prosince 2007.

Nejdelší autodráha FARO sestavená ze sériově vyráběných komponentů

Oddíl Autodráha SRC Česká Třebová a členové Automodelářského klubu při AMK Česká Třebová sestavili v průběhu 5 měsíců ( cca 2 000 brigádnických hodin ) čtyřdráhový okruh měřící 62 metrů a 46 cm. Na stavbu dráhy bylo použito celkem 476 sériově vyráběných komponentů, přičemž vlastní délku dráhy tvoří 238 zdvojených dílů. Rekordu bylo dosaženo za podpory firem DS INTEX s.r.o. Česká Třebová a MODEL – FARO Plzeň v klubovně Sport centra Drumel a Co. s.r.o. v České Třebové.

Nejvíc vánočních stromků vystavených v jeden den na jednom místě

Dům dětí a mládeže Bílina uspořádal vernisáž vánoční výstavy, na níž bylo vystaveno 1 862 vánočních stromků. Ploché i trojrozměrné stromečky, z nichž nejmenší měřil 18 mm a největší 280 cm, byly vytvořeny dětmi z MŠ, ZŠ, Praktických škol i veřejností z tradičních i netradičních materiálů pomocí 35 různých technik. Rekordu bylo dosaženo 3. prosince 2007 v Bílině.

Nejvíc lidí s knihou jednoho autora

Městská knihovna Sedlčany, týdeník Sedlčanský kraj a Marimba Club uspořádaly Den pro dětskou knihu, v rámci kterého se na jednom místě sešlo 620 lidí s knihou Josefa Lady v ruce. Rekordu bylo dosaženo 1. prosince 2007 na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech.

Nejvíc vypuštěných balónků s přáním Ježíškovi

Agency Je5 a Agentura Monika uspořádala akci Pošli Ježíškovi dopis, při níž 1998 účastníků vypustilo k nebi současně na jednom místě balónek s přivázaným přáním Ježíškovi. Rekordu bylo dosaženo 2. prosince 2007 v Českých Budějovicích.

Nejdelší dezert – srnčí hřbet

Unie rodičů při Střední škole řemesel a služeb uspořádala akci, při níž žáci a příznivci školy poskládali z dezertů, tzv. „srnčích hřbetů“, hada o celkové délce 114,76 m. Jednotlivé díly dezertu byly spojeny marmeládou a ozdobeny krémem. Výkonu bylo dosaženo 15. listopadu 2007 v Děčíně.

Největší narozeninové přání podepsané nejvíce lidmi

Česká pojišťovna, a. s. iniciovala v rámci oslav 180.výročí založení vznik narozeninového přání o rozměrech 2235 x 3374 mm, které v období 1. října až 23. listopadu podepsalo 1180 osob, převážně zaměstnanců ČP. Přání bylo zaevidováno do České databanky rekordů dne 28. listopadu 2007 v rámci akce České pojišťovny, a. s. v paláci Aventin v Praze.

Nejvíce namalovaných sluníček

Rádio BLANÍK uspořádalo pro své posluchače akci s názvem Namaluj sluníčko pro Rádio BLANÍK. V období od 1. září do 1. října 2007 bylo na základě výzvy na adresu rádia Blaník zasláno 24 735 výtvarně zpracovaných sluníček. Rekordní sbírka obrázků a grafik vypracovaných na dané téma byla pelhřimovskou Agenturou Dobrý den zanesena do České databanky rekordů dne 23. října 2007 a následně bude zapsána do České knihy rekordů.

Hlavičkování fotbalovým míčem

Jan Skorkovský z Prahy dokázal za 180 vteřin udělat fotbalovým míčem 396 hlaviček. Rekordu bylo dosaženo 28. listopadu 2007 v rámci akce České pojišťovny v paláci Aventin v Praze.

Nejvíc odehraných divadelních představení pro děti

Divadélko HRAČKA – Milada Matuchová a Václav Svěrák – odehrálo od sezóny 1965/1966 celkem 12 067 představení pro děti. Jako 12 067. představení byla dne 9. června 2007 odehrána v rámci programu 17. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů pohádka Smolíček, kůzlátka, Budulínek.

Nejvíc lidí s hořící svíčkou v ruce v průvodu k betlému

Občanské sdružení JEJDA… zorganizovalo pro členy dětských organizací Celostátní velkou výměnu zkušeností, v rámci které se celkem 243 lidí s hořící svíčkou v ruce vydalo k dřevěnému vyřezávanému betlému v Třešti. Rekordu bylo dosaženo 16. listopadu 2007 v rámci CVVZ 2007.

Nejvíc fotbalových rekordů vytvořených v průběhu deseti minut

Jan Skorkovský z Prahy vytvořil v časovém limitu deseti minut 29 rekordů v disciplínách fotbalových dovedností. Např.:

Tenisový míček balancovaný na nártu jedné nohy dokázal v sedu nadhodit do výšky minimálně 5 cm a poté opět ztlumit na nárt celkem 18krát v časovém limitu 15 sec. Dokázal sníst 3 kuličky hroznového vína v čase 13,26 sec způsobem, že kuličku vždy utrhl ústy z hroznu, pustil ji na nárt, z nártu přemístil za krk a poté zpět do úst.

Rekordů, při jejichž provádění se rekvizity ani jednou nedotkly země ani ruky či jiné než určené části těla, bylo dosaženo 20. listopadu 2007 v Karviné u příležitosti otevírání nové pobočky prodejny GIGASPORT.

Nejvíc kliků za 1 minutu (senioři nad 60 let)

Zdeněk Sadílek z Prahy dokázal v časovém limitu 60 vteřin udělat 91 klasických kliků. Rekordu bylo dosaženo dne 20. listopadu 2007 v rámci tiskové konference pořádané v sídle Agentury Dobrý den v Pelhřimově – městě rekordů.

Hodinovka kliků (senioři nad 60 let)

Zdeněk Sadílek z Prahy dokázal v časovém limitu 1 hodiny udělat 1486 klasických kliků. Rekordu bylo dosaženo dne 20. listopadu 2007 v rámci tiskové konference pořádané v sídle Agentury Dobrý den v Pelhřimově – městě rekordů.

Pes s největším počtem vykonaných zkoušek

Ilona Procházková z Prahy je majitelkou rottweilera Draka od Jurečka, který doposud splnil dle NZŘ ČR pro výcvik psů ve sportovní kynologii, dle mezinárodního zkušebního řádu IP0, dle národního zkušebního řádu pro výcvik záchranných psů, dle mezinárodního zkušebního řádu IP0 R pro záchranné psy a dle ČMKU kynologické jednoty Brno celkem 35 limitů pro různé psí zkoušky. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 22. října 2007.

Maraton uběhnutý v knihkupectví

Miloš Škorpil dokázal při autogramiádě knihy „Jak uběhnout maraton za 100 dní“ uběhnout za 3:51:27,09 hod na trenažeru Life Fitness T 93 klasický maraton (42 195 m), přičemž se v průběhu pokusu navíc podepisoval návštěvníkům knihkupectví. Výkonu bylo dosaženo 30. října 2007 v Domě knihy Kanzelsberger na Václavském náměstí v Praze.

Nejdelší řetěz ze šípků

25 dětí z Mateřské školky Šikulka navléklo za pomoci rodičů řetěz ze šípků o délce 173,4 m. Rekordu bylo dosaženo dne 31. října 2007 v Poděbradech.

Rychlostní krájení nudlí

Martin Žižka, žák II. ročníku střední školy v Hostouni – obor kuchařské práce, dokázal nakrájet v časovém limitu 10 minut 6 380 tradičních domácích polévkových nudlí. Rekordman měl před začátkem pokusu připraveny pláty domácích nudlí o šířce 5 cm a délce 40 cm, a to 10 ks na sobě a poté je krájel na maximálně 2 mm silné nudle. Celkem tak nakrájel 13,70 m nudlí. Těsto bylo připraveno podle Receptur teplých pokrmů – číslo normy 21036. Rekordu bylo dosaženo z iniciativy Výchovného ústavu, dětského domova se školou, střední školy, základní školy, školní jídelny v Hostouni 9. listopadu 2007 na výstavě GASTROFEST na výstavišti v Českých Budějovicích.

Deset rekordů vytvořených v nepřetržitém sledu za sebou

Jan Skorkovský z Prahy dokázal vytvořit v nepřetržité řadě za sebou deset rekordů ve fotbalovém ovládání míčů, vždy v časovém limitu jedné minuty. Podařilo se mu například:

Tenisový míček v lehu přemístit z ucha přes oko a ústa na druhé oko a druhé ucho celkem 25krát. Rekordů bylo dosaženo 8. listopadu 2007 u příležitosti křtu knihy Guinness World Records 2008 v Pelhřimově.

Žonglování hlavou dolů

Milan Roskopf z Bratislavy dokázal přilepen sekundovým lepidlem Loctite Super Attak podrážkami svých bot k dřevěné desce umístěné ve výšce přibližně 2,5 metru žonglovat hlavou dolů se třemi míčky po dobu 1:00,60 minuty. Rekordu bylo dosaženo 8. listopadu 2007 u příležitosti křtu knihy Guinness World Records 2008 v Pelhřimově.

Nejdelší nestříhané vlasy v šesti letech

Tereza Ryšavá z Prahy dosáhla v den oficiálního přeměření 8. listopadu 2007 délky vlasů 80 cm, přičemž dívka nebyla od narození (tj. od 6. listopadu 2001) ani jednou ostříhána. Vlasy byly oficiálně přeměřeny 8. listopadu 2007 u příležitosti křtu knihy Guinness World Records 2008 v Pelhřimově.

Maratón v budově školy

Michal Pinkner zdolal v čase 4:07:49 hod klasickou maratónskou vzdálenost 42,195 km, přičemž trať vedla výhradně po chodbách a schodištích jediné budovy. Uvedená vzdálenost sestávala z 238 okruhů měřících 177 metrů. Celkově musel rekordman zdolat 14 280 schodů z toho 7 616 směrem nahoru a 6 664 směrem dolů a celkové převýšení 1 142,4 metru. Rekordu bylo dosaženo 27. října 2007 v budově Středního odborného učiliště v Kladně – Dubí z iniciativy Maratón klubu Kladno.

Rozdupávání balónků

Radomil Uhlíř dokázal v limitu 1 minuta rozšlapat 32 z celkového počtu 50 balónků umístěných v kruhovém nafukovacím bazénku o průměru 150 cm.Výkonu bylo dosaženo dne 20. října 2007 v rámci oslav 50. výročí udělení městských práv městu Neratovice.

Sekání jablek na lidském těle samurajským mečem

Matěj Ježek z Kamenického Šenova dokázal v časovém limitu 3 minut přeseknout vejpůl samurajským mečem 81 jablek postupně umístěných na hrudi Martina Horáčka. Rekordu bylo dosaženo z iniciativy Divadla VeTři dne 22. září 2007 v Postoloprtech v rámci akce Ahoj léto.

Nejvíce dětí malujících na jedno téma

Občanské sdružení ABAKUS uspořádalo akci, při níž se na jednom místě sešlo 228 dětí, z nichž každé v průběhu jedné hodiny vytvořilo obrázek na společné téma „Rodný kraj Františka Kupky – brána Orlických hor bez bariér“. Malování na Kupkově náměstí se zúčastnily děti od 1 do 15 let. Hotové výkresy byly ihned po domalování vystaveny v parku letohrádku. Rekordu bylo dosaženo 23. září 2007 v Opočně.

Nejvíc vystřídaných posádek husitského vozu

Agentura A.R.G.O. uspořádala rekordní pokus, při němž se během 15 minut vystřídalo na husitském voze padesát šestičlenných posádek v plné zbroji. Rekordu bylo dosaženo 6. října 2007 na Housově mlýně v Táboře v rámci Festivalu historických bojovníků.

Jabloně vykvetlé dvakrát do roka

Hana a Miloš Kašpárkovi z Otína jsou majiteli dvou jabloní JAMES GRIVE RED MM 106 a RUBINOLA M9, které po klasickém rozkvětu na jaře, vykvetly znovu koncem srpna a v druhé polovině září. Květy se navíc na jabloních objevily vedle již zralých červených jablek. Oba stromy stojící uprostřed řady pěti jabloní jsou 4 roky staré a je jim věnována zcela standardní péče. Kuriózní skutečnost byla zaznamenána v průběhu roku 2007.

Nejvíc lidí navázaných na horolezecké lano

Občanské sdružení 155. horolezecký oddíl Vsetín zorganizovalo pokus, při němž se 241 lidí navázalo na horolezecké lano a poté společně absolvovalo trasu s překážkami simulujícími pohyb po ledovci. Rekordu bylo dosaženo 1. září 2007 v Lidečku, Pod Čertovými skalami v rámci 50. srazu horolezců.

Nejvíc lidí s knihou

Knihovna Václava Štecha ve Slaném zorganizovala shromáždění čtenářů, v rámci kterého se na zdejším náměstí sešlo 657 lidí s knihou v ruce. Rekordu bylo dosaženo dne 6. října 2007 u příležitosti 110. výročí založení knihovny.

Umělecké vyřezávání vodních melounů

55 účastníků MELOUNOVÉHO FESTIVALU ozdobně vyřezalo kolekci 321 ks vodních melounů s okrasným motivem. Rekordu bylo dosaženo 3. – 5. srpna 2007 v nákupním centru Metropole Zličín v Praze.

Hromadný skok do dálky z místa vpřed

Občanské sdružení ORCHIDEJ uspořádalo v pěti městech ČR sportovní akce nazvané DEN RADOSTI. Součástí programu byl pokus o hromadný rekord ve skoku do dálky z místa vpřed. V průběhu šesti hodin trvání jednotlivých akcí činil součet všech skoků 4 111, 5 metru, přičemž se do pokusu zapojilo celkem 2 609 lidí všech věkových kategorií. Nejvíce lidí se do pokusu zapojilo v Karviné. Bylo jich 908 a naskákali dohromady 1262, 8 metru. Rekordů bylo dosaženo 26. září 2007 za účasti měst Plzeň, Karviná, Brno, Ostrava a Trutnov. Role pořadatele se pod taktovkou o.s. Orchidej ujaly Střední odborné školy ochrany osob a majetku a magistráty jednotlivých měst.

Pojídání vodního melounu

Simona Šedivá dokázala v časovém limitu 1 minuty sníst 794 gramů vodního melounu. Rekordu bylo dosaženo 3.-5. srpna 2007 v rámci Melounového festivalu v nákupním centru Metropole Zličín v Praze.

Největší improvizovaná kapela

Duha Zámeček, občanské sdružení, zorganizovalo v rámci festivalu “Pošli to dál” rekordní pokus, v rámci kterého byla na jednom místě v jeden čas odehrána jedna píseň kapelou složenou převážně z dětí dětských domovů. Do této kapely se v průběhu 90 minut zaregistrovalo 211 hráčů na různé, většinou rytmické, hudební nástroje. Společně s pěti členy kapely 05&Radeček pak odehráli registrovaní hráči hymnu dětských domovů “A co zítra”. Rekordu bylo dosaženo v pátek 28. září 2007 v Šumperku u příležitosti oslav 10. narozenin časopisu Zámeček.

Řetězec z papírových postaviček

Základní škola, Znojmo, náměstí Republiky 9 zorganizovala akci, v jejímž průběhu děti oslovených mateřských a základních škol znojemského regionu vystříhaly z papíru 3 301 postaviček o rozměrech 28 x 21 cm. Postavičky vystříhané podle jednotné šablony a dotvořené dle vlastní fantazie různými výtvarnými technikami a materiály byly očíslovány, spojeny za ruce pomocí sešívačky a poté zavěšeny na provázek v dolní části znojemského Městského parku a v přilehlé budově pořádající školy. Celková délka vzniklého řetězce činila 644 metrů. Rekordu bylo dosaženo dne 27. září 2007 v rámci akce nazvané „Podejme si ruce“, kterou finančně podpořilo Město Znojmo.

Nejdelší náhrdelník z hlávek zelí

Přátelé Vidova a okolí, občanské sdružení, uspořádalo akci, při které mohl každý z účastníků navléknout na rekordní náhrdelník jednu hlávku zelí. Vznikly tak 230,8 m dlouhé zelné korále, přičemž celkový počet hlávek činil 1 185 a přibližná hmotnost náhrdelníku 3 555 kg. Rekordu bylo dosaženo 29. září 2007 v rámci Zelnobraní ve Vidově u Českých Budějovic.

Největší logo z mincí

Zaměstnanci GE Money vytvořili v průběhu 5 hodin a 24 minut z 2000 kusů desetikorunových mincí logo GE Money v celkové hodnotě 20 000 Kč. Rekordu bylo dosaženo v rámci oslav 10. výročí působení GE Money v České republice dne 22. září 2007 na závodišti v Praze – Chuchli a výtěžek z pokusu byl věnován nadaci Naděje pro koně.

Půlení vodního melounu

Jan Diviš dokázal rozpůlit vodní meloun o hmotnosti 5120 gramů tak, že rozdíl hmotností obou polovin činil pouhých 8 gramů. Rekordu bylo dosaženo 3.-5. srpna 2007 v rámci Melounového festivalu v nákupním centru Metropole Zličín v Praze.

Hromadné pouštění draků

Statutární město Děčín a hitrádio Crystal uspořádaly akci „Velká děčínská drakiáda“, v rámci které létalo v jednom okamžiku ve vzduchu celkem 58 klasických papírových draků. Rekordu bylo dosaženo 29. září 2007 na Sokolím vrchu u Děčína.

Nejvíce lidí aplikujících si na jednom místě lék za pomocí jehly

Združenie sclerosis multiplex Nádej uspořádalo setkání pacientů s roztroušenou sklerózou, v rámci kterého si každý z 24 lidí injekční formou aplikoval lék Avonex, Copaxone, Betaferon, Rebif 22(44). Rekordu bylo dosaženo 22. září 2007 v Tatranských Matliaroch v hotelu Hutník.

Nejdelší had z balónků

Divadlo VeTři z Počernic – Šimon Pečenka, Michaela Marková a David „Dodo“ Doležal – zorganizovalo akci Barevný podzim, v rámci které obyvatelé tří ústavů sociální péče společně vytvořili hada z 908 balónků. Chovanci všechny balónky nafoukli ústy a hada, dlouhého přibližně 320 m, sestavili bez použití provázku. K vytvoření rekordu, kterého bylo dosaženo 21. září 2007 v ÚSP Těchobuz, přispěl Ústav sociální péče pro mentálně postižené Těchobuz, Dom sociálnych služieb HUMANUM Zavar, Slovenská republika a Dom Pomocy Społecznej Kraków, Polská republika.

Štafeta 10 x 1 pivo – ženy

Desetičlenné družstvo žen z řad účastníků akce organizované o. p. s. Srdce Čech dokázalo štafetovým způsobem vypít 10 piv v čase 2:56,84 min. Družstvo bylo sestaveno výhradně z dospělých občanek obce Bratronice. Rekordu bylo dosaženo dne 22. září 2007 v rámci akce „Pivo moto show“ v Bratronicích.

Nejvíc lidí v růžovém

Základní škola a Mateřská škola Zhoř uspořádala akci Barevný den, v rámci kterého se na prostranství před školou seskupilo v jediný okamžik 173 lidí v růžovém oblečení. Rekord dne 27. září 2007 vytvořili žáci, zaměstnanci a přátelé školy, kteří měli na sobě celkem 1 288 kusů růžového oblečení.

Nejvíc lidí s páskou přes oko

Agentura A.R.G.O. uspořádala z podnětu pana Petra Nůska rekordní pokus, při kterém si v jediném okamžiku na počest slavného husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova navléklo pásku přes jedno oko 2 031 lidí. Rekordu bylo dosaženo na Žižkově náměstí v Táboře v rámci 16. ročníku akce Táborská setkání v sobotu dne 15. září 2007.

Obří duha z víček od PET lahví

Kraj Vysočina inicioval v rámci kampaně na podporu třídění odpadových surovin akci, v rámci které tým složený z dětí jihlavských základních škol a pracovníků Agentury Dobrý den Pelhřimov vytvořil pětibarevnou duhu z 33 080 žlutých, oranžových, červených, modrých a zelených víček od PET lahví. Obvod největšího oblouku duhy měl 25 m. Rekordu bylo dosaženo za podpory společností EKO-KOM a FI Konsult dne 20. září 2007 na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Největší stonožka z papírových roliček

Město Mělník zorganizovalo pokus, v rámci kterého vytvořili návštěvníci Rodinného centra Kašpárek Mělník, žáci ZŠ Pšovka a děti z dalších mělnických škol 613 m dlouhou stonožku z 15 324 papírových roliček od toaletního papíru. Rekordu bylo dosaženo dne 13. září 2007 v Mělníku.

Největší přípitek vínem

Společnost NEXUS PRODUCTION, s. r. o. uspořádala v rámci finále soutěže Miss Junior 2007 slavnost, při které si 303 lidí v jediný okamžik na jednom místě společně připilo červeným vínem „Cabernet Sauvignon – zemský“. Rekordu bylo dosaženo dne 20. září 2007 v Majakovského sále Národního domu v Praze na Vinohradech.

Nejdelší vzdálenost ujetá elektromobilem na jedno nabití

Jaromír Vegr dokázal s autem Peugeot 106 elektric ujet vzdálenost dlouhou 180,3 km. Cesta vedla z Českých Budějovic do Pelhřimova a přes Humpolec zpět do Pelhřimova. Při pokusu, který proběhl v rámci Dne bez aut bylo použito 27 vodou chlazených baterií SAFT, které se dají nabíječkou EPRONA nabít za 1 hodinu. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 20. – 21. září 2007.

Nejrychlejší novomanželská jízda na koloběžce

Novomanželé Lucie a Pavel Doležalovi dokázali urazit společně a ve svatebních šatech na jedné koloběžce vzdálenost 250 metrů za 1 : 50 : 82 minuty. Výkonu bylo dosaženo pětinásobným objetím stočeného 50 m dlouhého lana po ukončení oficiální části svatebního obřadu dne 15. září 2007 na vrcholu Kozákov.

Nejvíc lidí v automobilu Peugeot Boxer

AMIS de LION Peugeot – Club uspořádal pokus o rekord, při kterém se do nákladového prostoru automobilu PEUGEOT BOXER vešlo 62 členů klubu starších 15 let.. Při pokusu byly dveře nákladového prostoru po dobu 10 vteřin uzavřeny. Rekordu bylo dosaženo v sobotu dne 15. září 2007 na náměstí T. G. M. ve Dvoře Králové nad Labem.

Držení auta na výdrž

Jiří Žaloudek z Čáslavi dokázal s pomocí speciální konstrukce upevněné za tažné zařízení zvednout tzv. mrtvým tahem zadní část automobilu Škoda Octavia, takže vozidlo po celou dobu pokusu, který trval 52,13 s, stálo pouze na předních kolech. Rekordu bylo dosaženo 15. září 2007 v rámci programu Hornické pouti, kterou pořádalo Volnočasové centrum a Město Jirkov.

Nejpočetnější setkání „dětí ze zkumavky“

Klinické centrum ISCARE I.V.F uspořádalo XII. ročník setkání „dětí ze zkumavky“, kterého se zúčastnilo celkem 1 180 dětí narozených po úspěšném umělém oplodnění v Centru asistované reprodukce ISCARE IVF Lighthouse. Nejmladšímu účastníkovi bylo 5 dní, nejstaršímu 12 let. Rekordu bylo dosaženo dne 15. září 2007 v ZOO Praha.

Největší obraz z otisků lidských dlaní

Humanitární sdružení Handicap Zlín zorganizovalo akci, v rámci které obtisklo na papír během 6 hodin svou dlaň celkem 209 lidí. Složením všech výsledných obtisků, do nichž autoři vepisovali svůj vzkaz určený pořádající organizaci, vznikl obraz o rozměrech 2,82 m x 4,18 m. Rekordu bylo dosaženo dne 8. září 2007 ve Zlíně v rámci oslav 15. výročí založení sdružení Handicap Zlín.

Největší obraz Švejka

Jaroslav Kerles z Českých Budějovic dokázal vytvořit na dlažbě českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. obří karikaturu Švejka o rozměrech 30,8 m x 20 m. Kresba byla vytvořena barvou určenou k bílení stěn a za pomoci malířského válečku. Kmotrem díla se stal Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška. Rekordu bylo dosaženo dne 8. září 2007 z iniciativy občanského sdružení Pohádkové království.

Nejvíc lidí na komíně

Svaz českých komínářů zorganizoval hromadný výstup na 45 m vysoký pivovarský komín. 32 účastníků v průběhu 60 minut postupně vystoupalo po kramlích až ke dmychadlu komína, přičemž každý z komínářů se musel dotknout vrcholu komína. Největší počet lidí, kteří byli v jednom okamžiku na komíně, činil 21. Rekordu bylo dosaženo dne 8. září 2007 v areálu Pivovaru Ferdinand Benešov.

Nejvíc „žabích skoků“ za jednu hodinu

Obec Nové Sedlo zorganizovala v Žaboklikách 5. ročník setkání obcí, které mají název odvozen od slova „žába“, v rámci kterého dokázali účastníci akce přeskočit „žabím skokem“ (skok z podřepu s odrazem sounož) celkem 2 147krát v limitu 60 minut dřevěnou překážku – maketu kajmana o rozměrech 25 cm x 100 cm. Rekordu bylo dosaženo dne 8. září 2007 v rámci akce Kliky v Žaboklikách.

Hromadné skládání origami – lodičky

Tým 9 zaměstnanců firmy POINT Consulting dokázal během jedné hodiny složit celkem 619 ks japonských origami – lodiček (symbolu své firmy). Výkonu bylo dosaženo 5. září 2007 v Praze.

Hromadné skládání origami – jeřábky

Tým 26 zaměstnanců firmy top vision dokázal složit během jedné hodiny celkem 537 ks japonských origami – jeřábků (symbolu své firmy). Výkonu bylo dosaženo 5. září 2007 v Praze.

Nejvíce lidí ve Fiatu Multipla

Občanské sdružení Fiat Multipla klub ČR uspořádalo pokus, při němž se do automobilu Fiat Multipla vměstnalo 30 osob starších 15 let. V okamžiku rekordu byla všechna okna i dveře vozidla uzavřena a byla dodržena požadovaná desetivteřinová výdrž. Výkonu bylo dosaženo 8. září 2007 na Dolním náměstí v Olomouci v rámci 4. setkání Fiat Multipla klubu ČR, o. s.

Nejpočetnější skupinová fotografie občanů žijících v jedné obci

Občanské sdružení Agentura pro Mratín zorganizovalo akci, v rámci které byla z vysokozdvižné plošiny pořízena skupinová fotografie 492 občanů bydlících výhradně v obci Mratín. V den pořádání rekordu měla vesnice celkem 869 obyvatel. Rekordu bylo dosaženo dne 8. září 2007 v Mratíně.

Stěhování knih lidským řetězem

Městská knihovna v Polici nad Metují ve spolupráci s městem, základní školou, Seniorem klubem Ostaš a dobrovolníky z řad veřejnosti zorganizovala akci, v jejímž průběhu bylo za jednu hodinu přestěhováno lidským řetězem 3 268 knih. Řetěz tvořený 415 lidmi překlenul vzdálenost cca 500 m mezi starou a novou knihovnou. Rekordu bylo v Polici nad Metují dosaženo ve středu 5. září 2007.

Nejvíc lidí v truhlářských zástěrách

Město Lišov zorganizovalo v rámci Lišovských slavností pokus, při kterém se v průvodu sešlo celkem 163 mužů a chlapců oblečených do tradičních truhlářských zástěr. Rekordu bylo dosaženo dne 8. září 2007 v Lišově.

Žonglování v závěsu vzhůru nohama se třemi míčky

Zdeněk Bradáč z Jablonce nad Nisou vydržel žonglovat hlavou dolů zavěšen za kotníky na hrazdě ve výšce 210 cm pomocí tzv. gravitačních bot se třemi míčky po dobu 1:37,05 min. Rekordu bylo dosaženo dne 6. září 2007 v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den Pelhřimov v tělocvičně Obchodní akademie v Pelhřimově.

Ruční plnění jitrnic

Petr Lukáš z Hrabůvky naplnil tradičním způsobem, tedy ručně bez použití nástrojů, z připravené směsi 10 ks jitrnic v čase 3:32:63 minuty. Rekordu bylo dosaženo v Mořkově na akci uspořádané u příležitosti 15. výročí založení místních Malokapacitních jatek.

Pojídání 50 cm klobásy

Ladislav Číp z Kojetína dokázal sníst 50 cm klobásy o průměru cca 3 cm o hmotnosti 400 g za 2:00:07 minuty. Rekordu bylo dosaženo 1. září 2007 na akci konané u příležitosti 15. výročí založení firmy Machač Malokapacitní jatka s. r. o. v Mořkově.

Nejdéle působící pracovník dětských táborů

Mgr. Antonín Zavadil z Rýmařova působí již od r. 1946 nepřetržitě 62 let jako vedoucí na letních táborech pro děti. V průběhu své činnosti vedl celkem 153 táborových turnusů, kterými prošlo více než 21 tisíc dětí. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 4. září 2007.

Největší snubní prsten

Petr David ze Sedlice si dal na zakázku podle velikosti svého prsteníčku ze 14 karátového zlata vyrobit snubní prsten o vnitřním průměru 26, 5 mm, šířce 5 mm a hmotnosti 7 g. Prsten vyrobila firma BENET GOLD s.r.o. Rekord byl zaevidován v den svatby majitele prstenu Petra Davida se slečnou Ivetou Hadravovou v sobotu dne 7. září 2007 v Želivě.

Nejvíc lidí v jägrově spodním prádle

Město Krásná Lípa uspořádalo v rámci Dnů Českého Švýcarska akci, při níž se v jeden okamžik sešlo na Křinickém náměstí 13 lidí v jägrově spodním prádle. Rekordu bylo dosaženo 1. září 2007 v Krásné Lípě na akci Svět přírody a lidí.

Nejvíc lidí v lázeňské dřevěné vaně

Léčebné lázně Bohdaneč, a. s. uspořádaly pokus, při němž se 22 lidí vešlo do peloidní vany (dřevěná dubová vana používaná ke slatinným koupelím) o rozměrech 0,77 m x 1,5 m x 0,45 m. Rekordu, kterého se zúčastnilo 19 dětí a 3 dospělí ve věku od 3 do 74 let, bylo dosaženo 1. září 2007 z iniciativy Ivy Špeldové v areálu Léčebných lázní Bohdaneč v rámci oslav 110. výročí jejich založení.

Nejdelší lázeňský jablečný štrúdl

Cukrářky ze stravovacího provozu Léčebné lázně Bohdaneč, a. s. Renata Korytárová, Milena Kosinová a Bohumila Žiaková upekly obří štrúdl skládající se ze 102 nohavic a ležící v sedmi spojených řadách o celkové délce 60,295 m. Na štrúdl, jehož výroba trvala 12 hodin, se spotřebovalo 100 kg jablek, 24 kg hladké mouky, 20 kg strouhanky, 3 kg cukru, 4,25 kg Hery, 1 kg másla, 0,75 kg 100% tuku, 1 litr oleje, 1 litr octa a 68 vajec. Rekordu, na jehož vytvoření se podílelo celkem 15 lidí, bylo dosaženo 1. září 2007 z iniciativy Ivy Špeldové v areálu Léčebných lázní Bohdaneč v rámci oslav 110. výročí jejich založení.

48hodinová plavecká štafeta obyvatel a přátel Městce Králové

Šok prázdnin, skupina obyvatel Městce Králové, zorganizoval pod záštitou Města Městec Králové akci, v rámci které dokázalo 301 plavců překonat štafetově vzdálenost 102 750 m, tj. 2 055 bazénů. Každý z účastníků se mohl do štafety zapojit pouze jednou, přičemž musel uplavat minimálně vzdálenost jedné délky bazénu, tj. 50 m. Nejstaršímu účastníkovi pokusu bylo 82 let, nejmladšímu plavci 6 roků. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 24. – 26. srpna 2007 na venkovním koupališti v Městci Králové.

Nejpočetnější porota složená ze známých osobností

David Novotný uspořádal osmý ročník soutěže Muž roku, při níž o výherci rozhodla porota složená ze 73 známých osobností z kulturního, společenského a politického života ČR. Akce se uskutečnila 24. srpna 2007 v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě.

Nejvíce vody vytlačené z bazénu

Slovácký regionální týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM uspořádal akci Koupákšou 2007, při níž na sedmnáct desítek členů folklórních souborů Kunovjan, Kalina, Cifra, Ondráš, cimbálové muziky Čardáš, Slováckého souboru Kyjov a dalších účastníků akce v průběhu 15 minut vyšplíchalo a vytlačilo svými těly z bazénu o rozměrech 25 x 16,7 metru celkem 29 225 litrů vody, čímž hladina v bazénu poklesla o 7 cm. Výkonu bylo dosaženo 18. srpna 2007 v Uherském Hradišti.

Chůze s pivním sudem

Jiří Cába z Batelova ušel s plným pivním sudem o hmotnosti 62,5 kg vzdálenost 20 m za 8,69 vteřiny. Výkonu bylo dosaženo 4. srpna 2007 v rámci programu Pivních slavností v Žirovnici.

Varhanní maratón

Virtuóz Jaroslav Tůma odehrál v průběhu 12:42 hod jediného dne devět varhanních koncertů na devět různých nástrojů v devíti kostelech tří zemí (Česká republika, Německo, Polsko). Při všech vystoupeních doprovázeli rekordmana pěvci Adéla Veleová a Luděk Vele. Rekordu bylo dosaženo dne 4. srpna 2007 na těchto místech:kostel svatého Mikuláše v obci Bílý Kostel nad Nisou, kostel svatého Vavřince v Chrástavě, kostel svatého Kryštofa v Kryštofově Údolí, kostel svatého Bartoloměje v Hrádku nad Nisou, kosciol Najswietrzego Serca Pana Jezusa v polském Porajówe, kostel Event. – Luth. Kirche v německém Jonsdorfu, Kreuzkirche v Seifhennersdorfu, Kirche st. Johannis v příhraničním Zittau a kaple svaté Barbory ve státním hradě a zámku Grabštejně u Chotyně.

Nejvyšší lilie

Helena Vítková vypěstovala v obci Nový Rychnov na Pelhřimovsku kvetoucí lilii, která v den oficiálního přeměření dosáhla výšky 278 cm. Květina vyrostla z pětileté cibulky pozdní letní lilie Henryi a měla 60 květů. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý Pelhřimov zaevidován dne 6. srpna 2007.

Nejmenší květ růže vyřezaný z mrkve

David Beran z Prahy dokázal v průběhu čtyř minut vyřezat z mrkve miniaturní květ růže o rozměrech 1 x 1 cm. Rekordu bylo dosaženo 9. června 2007 v rámci 17. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů při rekordmanově úspěšném pokusu o vytvoření největší ozdobně vyřezávané kytice z různých druhů zeleniny.

Největší počet lidí válejících skupinově pivní sud na největší vzdálenost

U příležitosti oslav 135 let založení pivovaru Starobrno válelo 135 sudovalníků 135 sudů po trase dlouhé 135 metrů. Výkonu bylo dosaženo 5. srpna 2007 v Brně – Bosonohách v rámci jubilejního 15. ročníku BOSONOŽSKÉHO SUDOVALU STAROBRNO 2007. Akci uspořádala 1. FC PIVNICE a agentura SPORTMEDIA.

Hod mobilním telefonem do dálky

Lukáš Čoupek z Brna – Bosonoh odhodil svůj mobilní telefon do vzdálenosti 64,70 m. Rekordu bylo dosaženo dne 5. srpna 2007 v rámci jubilejního 15. ročníku BOSONOŽSKÉHO SUDOVALU STAROBRNO 2007, pořádaného 1. FC PIVNICE a agenturou SPORTMEDIA.

Největší skupinový akt – FortAkt 07

Firma Strategic Consulting zorganizovala zhotovení umělecké fotografie největšího skupinového aktu v České republice. Fotografie byla pořízena fotografem Janem Saudkem ve fortové pevnosti XVII v Olomouci – Křelově dne 5. srpna 2007. Skupinu tvořilo 218 účastníků, z toho 84 žen a 134 mužů.

Nejvíc otevřených lahví sektu useknutím hrdla za 1 minutu

Libor Nazarčuk z Břeclavi dokázal v časovém limitu jedné minuty useknout šavlí hrdlo 27 lahví sektu o objemu 0,75 l. Rekordu bylo dosaženo 12. srpna 2007 v rámci akce Ice Art Show v OC Letňany v Praze.

Nejvíc soutěžních seskoků s padákem na přesnost přistání v průběhu jednoho dne

Občanské sdružení Aeroklub Strakonice zorganizovalo pokus, v rámci kterého dokázalo sedm parašutistů uskutečnit během jednoho dne celkem 213 seskoků z letadla Cessna. Pokus byl zahájen za úsvitu v 5:25 hod a ukončen se západem slunce ve 20:45 hod. Seskoky byly prováděny vždy trojicí parašutistů za účasti jednoho náhradníka, přičemž trojice ve složení Radim Bednář (304 cm), Jiří Černý (442 cm) a Martin Gabla (459 cm) absolvovala 41 seskoků, Petr Klečka (323 cm) a Pavel Pígl (398 cm) 30, Michal Daniel (278 cm) 18 a Petr Chládek (112 cm) 12 seskoků. Během pokusu si každý ze zúčastněných vždy balil padák sám. Rekordní pokus, jehož organizátorem a sponzorem byl Dan Dorazil, se uskutečnil 25. července 2007 na letišti ve Strakonicích.

Nejvíc seskoků z letadla uskutečněných během 12 h.

Michal Koníček, Zdeněk Bořík, Michal Cihlář a Josef Ebr uskutečnili během 12 hodin v součtu celkem 220 seskoků s padákem z výšky 1000 m. Každý ze zúčastněných tak z letadla Cessna seskočil celkem 55krát. Rekordu bylo dosaženo dne 26. července 2007 od 5:20 do 17:20 SELČ na letišti v Klatovech.

Největší ředkvička

Luboš Suk z Jiřic vypěstoval ředkvičku dlouhou 31 cm a vážící 1,796 kg. I s kvetoucí natí měří rekordní výpěstek, mající v nejširším místě obvod 34 centimetrů, 1,11 metru. Ředkvička byla zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 29. května 2007.

Největší pletené bikiny

Magistrát města Liberce inicioval vytvoření obřích bikin s obvodem obou dílů 12,70 m a rozměru „košíčků“ 235 x 200 cm. Po zhotovení byly bikiny zavěšeny na vnější plášť hotelu a vysílače Ještěd. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 13. července v rámci akce Ještěd 2007.

Největší královská šunka

Odborný tým firmy Masný průmysl – Krásno, a. s. vyrobil obří Královskou šunku dlouhou 68 cm a vážící 75,5 kg. Výrobek o šíři 46 cm měl na výšku 25 cm. Šunka byla oficiálně přeměřena a poté předána jako narozeninový dar valašskému králi Bolku Polívkovi v rámci tradiční akce Olšany open dne 28. července 2007.

Nejvíc zátek Mattoni v jedné ruce

Petr David z Pelhřimova umístil a poté po dobu povinných 10 vteřin udržel mezi prsty a v dlani své pravé ruky 97 ks umělohmotných uzávěrů od minerální vody Mattoni. V následném pokusu uchopil levou rukou způsobem „bagr“ 37 stejných uzávěrů. Rekordu bylo dosaženo 17. června 2007 v Karlových Varech v rámci 10. ročníku akce Kanoe Mattoni.

Pití Mattoni na vrcholu horolezecké stěny

V průběhu 6 hodin trvání rekordního pokusu vylezlo na 8 metrů vysokou horolezeckou stěnu 164 návštěvníků nedělního programu 10. ročníku akce Kanoe Mattoni 2007. Na vrchol stěny přitom vynesli 123 l minerální vody v podobě 164 lahví Mattoni Sport o objemu 0,75 l. Rekordu bylo dosaženo v neděli 17. června 2007 v Karlových Varech v rámci 10. ročníku akce Kanoe Mattoni.

Pití Mattoni 8 metrů nad zemí

Tomáš Červenka z Prahy 7 zdolal 8 m vysokou umělou horolezeckou stěnu v čase 39,84 vteřiny, přičemž na jejím vrcholu vypil 0,75 l minerální vody Mattoni Sport. Rekordu bylo dosaženo v neděli 17. června 2007 v Karlových Varech v rámci 10. ročníku akce Kanoe Mattoni.

Mattoni balancovaná na míči

Václav Bláha z Plesné dokázal balancovat na kopacím míči umístěném na hlavě 0,75 l lahev minerální vody Mattoni Active po dobu 4:02,50 minuty. Rekordu bylo dosaženo v neděli 17. června 2007 v Karlových Varech v rámci 10. ročníku akce Kanoe Mattoni.

24 hodin na vodním tobogánu

Dvě desetičlenné skupiny klubu Viktorie Jihlava vydržely bez přerušení jezdit 24 hodin na tobogánu, přičemž každá skupina 60 minut jezdila a 60 minut odpočívala. Během pokusu zaznamenali rekordmané celkem 5 470 jízd, čímž překonali vzdálenost 503,24 km a při výstupu zdolali celkem 306 320 schodů, což představuje 60 845 výškových metrů. Každý z účastníků pokusu zdolal při výstupu 15 316 schodů převýšení 3 042 m a najezdil v 92,5 m dlouhém tobogánu 25 162 m. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 22. – 23. února 2007 v jihlavském bazénu Vodní ráj.

Nejdelší vzdálenost překonaná chůzí za 10 dní

Zdeněk Zwiener ušel v průběhu deseti dnů na okružní trase Vítkovice – Rezek – Rokytnice – Paseky n. J. – Jablonec n. J. – Hradská – Poniklá – Horní Sítová – Víchová – Hrabačov – Vítkovice v průměru 100 km denně. Během celého pokusu tak zdolal vzdálenost 1 000 km. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 30. června – 9. července 2007 za přispění obce Vítkovice v Krkonoších.

Nejvíc úhozů napsaných na klávesnici počítače v jedné místnosti

Sdružení INTERINFO ČR zorganizovalo pokus, v rámci kterého dokázalo 98 účastníků shromážděných v aule České zemědělské univerzity napsat v časovém limitu 30 minut na počítačové klávesnici 1 160 641 čistých úhozů. Na vytvoření rekordu se podíleli účastníci z České republiky, Rakouska a Německa, kteří opisovali totožný, neznámý text přeložený do jejich mateřského jazyka. Opisy byly vyhodnoceny podle pravidel daných světovou organizací INTERSTENO. Rekordu, garantovaného Ing. Helenou Matouškovou, světovou rekordmankou v psaní na klávesnici a devítinásobnou mistryní světa, bylo dosaženo dne 22. července 2007 v Praze v rámci mistrovství světa ve zpracování textů INTERSTENO.

Hromadné dosažení pramene Labe

Občanské sdružení Sportem proti bariérám uspořádalo akci, při níž 34 držitelů průkazů ZTP a ZTP/P dosáhlo pramene Labe. 3 300 m dlouhá trasa vedla ze Zlatého návrší (1310 m. n. m.) přes křižovatku U čtyř pánů (1340 m. n. m.) a poté k Prameni Labe (1386 m. n. m.). Akce se zúčastnili vozíčkáři na mechanických i elektrických vozíčcích a 3 chodci s berlemi. Rekordu bylo dosaženo 15. července 2007 v Krkonoších.

Největší počet vozíků za motocykly na jednom místě

Mentos Motorbikers Club uspořádal akci, při níž se sjelo celkem 81 motocyklů s přívěsnými a návěsnými vozíky. Rekordu bylo dosaženo 21. července 2007 v obci Lhotka.

Největší počet návštěvníků obce na jednoho obyvat.

Tradiční pouti v obci Pernolec, mající v den jejího konání 55 stálých obyvatel, se během 10 hodin zúčastnilo 3 199 oficiálně evidovaných lidí, což činí průměrně 58 návštěvníků na jednoho obyvatele. Akce organizovaná občanským sdružením Pernolec proběhla 21. července 2007 v Pernolci na Tachovsku.

Nejvíc cyklistů na kruhovém objezdu

67 účastníků 16. ročníku závodů cyklistů a velocipedistů Tour de Kras 2007 kroužilo současně po dobu 3 minut po kruhovém objezdu o vnitřním průměru 503 cm a šíři vozovky 418,5 cm. Rekordu, jehož organizátorem byl pan Zdeněk Reich, bylo dosaženo dne 21. července 2007 v obci Ostrov u Macochy.

Největší setkání Tomášů

Největší české setkání Tomášů proběhlo 12.7.2007 v rámci golfového turnaje TOMAS & PRINCE GOLF CUP, který v Astoria Golf Resortu Cihelny (u Karlových Varů) hrálo výhradně 43 Tomášů a 1 Albert Princ. Turnaj byl naplánovaný na Den nezávislosti Demokratické Republiky Svatý Tomáš a Princův Ostrov a měl dobročinný charakter. Výtěžek Tomášové – golfisté věnovali třem hendikepovaným Tomášům, jejichž žádost o pomoc registruje Nadace Konta Bariéry.

Nejvíc lidí na skleněné desce

Společnost Glaverbel Glavec zorganizovala pokus, v rámci kterého se na skleněnou desku o rozměrech 110 x 200 cm vešlo celkem 40 lidí (35 dospělých a 5 dětí). Rekordu bylo dosaženo dne 30. června 2007 v Náchodě.

Fotbalový turnaj s největším počtem týmů

Fotbalový oddíl TJ Svitavy a firma Qanto CZ, s. r. o. zorganizovaly dvoudenní turnaj, kterého se zúčastnilo celkem 119 mužstev, tj. 1 180 hráčů. Během turnaje bylo odehráno 378 zápasů, vstřeleno 1 513 branek a dvaceti rozhodčími uděleno 153 žlutých a 25 červených karet. Vítězem celého klání se stal tým „Jiřiny“ z Prostějova. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 30. června – 1. července 2007 na sportovních hřištích ve Svitavách a Vendolí.

Nejvíc lidí v důlním vozíku

Hornické muzeum OKD zorganizovalo akci, v rámci které se do důlního vozíku o rozměrech 130 x 105 x 100 cm vměstnalo celkem 33 lidí. Rekordu bylo dosaženo dne 14. cervence 2007 v Ostravě.

Nejvíc kašpárků na jednom místě

Občanské sdružení Grex-sever zorganizovalo pokus, při kterém se na nádvoří hradu Grabštejn sešlo celkem 35 lidí oblečených v kostýmu kašpárka. Každý z účastníků měl na sobě pouze kašpárkovský převlek bez dalších částí oděvu. Rekordu bylo dosaženo dne 7. července 2007 na hradě Grabštejn u obce Hrádek nad Nisou v rámci akce Rolničky v létě.

Nejvíc jezdkyň v dámských sedlech

Občanské sdružení Dámy v sedle zorganizovalo akci, v rámci které se na jednom místě představilo celkem 18 jezdkyň oděných v dobových kostýmech a následně jedoucích na koních s dámskými sedly. Rekordu bylo dosaženo dne 7. července 2007 v zahradě zámku v Mnichově Hradišti.

Nejvyšší lilie

Hana Marešová vypěstovala na své zahradě v Chaloupkách na Pelhřimovsku kvetoucí lilii, která v den oficiálního přeměření dosáhla výšky 233 cm. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý Pelhřimov zaevidován dne 17. července 2007.

Největší shromáždění Jeníčků a Mařenek

Perníkové hejtmanství společnosti KAM NA PARDUBICKU, s. r. o. uspořádalo akci, v průběhu které se sešlo 151 Jeníčků a 97 Mařenek, tedy 248 nositelů jmen Jan či Marie, kteří se v době konaní rekordu zapsali do Perníkové matriky v Perníkové chaloupce. Nejmladší účastnicí byla pětiměsíční Marie Kudláčková a nejstaršímu Jeníčkovi bylo 72 let. Rekordu bylo dosaženo 6. července 2007 v Perníkové chaloupce pod Kunětickou horou u Pardubic.

Největší váha vzepřená na spolknutém meči

Fakír Zdeněk Zahrádka z Ústí nad Labem vystupující pod uměleckým pseudonymem Ben Ghan spolkl meč s délkou ostří 45 cm a poté dokázal zvednout zátěž o hmotnosti 59 kg zavěšenou na jílci meče. Závaží tvořila dřevěná deska a na ní ležící fakírova partnerka Eva Vejšická. Rekordu bylo dosaženo 15. července 2007 v Říčanech u Brna v rámci akce Říčanská lávka.

Chůze po vodní hladině

Miroslav Jonáš dokázal na speciálních lyžích zkonstruovaných Jiřím Flemmrem v roce 1975 uběhnout po vodní hladině 25 metrů za 40,45 vteřiny. Výkonu bylo dosaženo 15. června 2007 při otevření venkovního areálu plaveckého bazénu v Pelhřimově.

Největší sbírka máselnic

Vlastimil Hyška z Bílého Kostela nad Nisou je majitelem sbírky máselnic čítající celkem 29 exemplářů a pocházející z let 1850 – 1950. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 3. července 2007.

Nejvyšší lilie

Jiří Bajer z Olšan vypěstoval lilii, která v den oficiálního přeměření dosáhla výšky 209 cm. Údaj byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 30. června 2007.

Dálková doprava vody parními hasičskými stříkačkam

SDH městyse Svojanova zorganizoval akci, v rámci které byla za pomoci 8 funkčních parních stříkaček vyrobených v rozmezí let 1892 – 1912 dopravena za 1 hodinu a 12 minut voda do vzdálenosti 2,55 kilometru s převýšením 132 metru z řeky Křetínky protékající Svojanovem na věž stejnojmenného hradu. Během pokusu, k jehož úspěšné realizaci spotřebovalo šestašedesát hasičů 2,5 m3 dřeva a 200 kilogramů černého uhlí, proteklo 128 hadicemi 17 m3 vody. Rekordu, kterého se účastnili hasiči ze SDH Svojanov, Klatovy, Roztoky u Jilemnice, Uherský Brod, Hradec nad Moravicí, Radiměř, Kvítkovice a Semily, bylo dosaženo dne 26. května 2007 ve Svojanově při příležitosti oslav 130. výročí místního SDH.

Létající ptačí lidé

4 příslušníci indiánského kmene Pšito Oyate předvedli jako vůbec první v České republice na veřejnosti za pomoci dvanáctimetrového samostojného kůlu tradiční indiánský rituál s názvem Ptačí lidé. Létání na lanech bylo předvedeno 9. června 2007 v rámci 17. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvíc letadel na jednom místě

Aeroklub Jihlava uspořádal tradiční akci Aerosalon Jihlava, v rámci které proběhl slet, při němž bylo v okamžik rekordu na letištní ploše přítomno 125 letadel. Celkem bylo při této příležitosti zaevidováno 138 létajících sportovních zařízení. Rekordu bylo dosaženo 30. června 2007 na Letišti Jihlava – Henčov.

Nejdelší jazyk

Tomáš Mňuk z Černé nad Orlicí má jazyk, jehož délka, měřená po vypláznutí od rtů ke špičce, je 7 cm. Celková délka jazyka činí 11 cm. Rekordman navíc dokáže jazyk rozšířit až na 7,2 cm. Údaj byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 2. července 2007.

Nejdelší říční plavba

Yvetta Hlaváčová z Brna dokázala uplavat etapově v řece Vltavě v průběhu sedmi dní celkem 138,7 kilometru. Teplota vody během pokusu kolísala mezi 8 a 23 °C, přičemž při teplotě pod 15 °C měla rekordmanka možnost použít neoprén. Délka jednotlivých etap se pohybovala od 11,8 do 25,3 kilometru a plavkyně v průběhu celé akce s názvem YVETTA VLTAVA TOUR 2007 strávila ve vodě 30:27:21 hodin čistého času. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 12. až 18. června 2007 na říčním úseku mezi Týnem nad Vltavou a Smíchovskou pláží v Praze.

Nejvíc lidí na kolečkových bruslích

DDM Vracov zorganizoval pokus, při němž 223 účastníků na kolečkových bruslích vystartovalo v jediný okamžik ze stejného místa a poté zdolalo dvoukilometrový okruh ulicemi města. Nejmladší účastnici byly necelé tři roky, naopak nejstarší téměř pětapadesát let. Rekordu bylo dosaženo 21. června 2007 ve Vracově v rámci akce Vracov na bruslích.

Výkonnostní trojboj

50 zaměstnanců společnosti RWE dokázalo v souhrnném časovém limitu 65 minut nafouknout a zavázat celkem 428 balónků, sestavit 64,25 metru dlouhý řetěz z 2 295 kancelářských sponek a vytvořit otisky svých dlaní velký obrys lidské ruky – symbolu RWE. Každý ze zúčastněných se mohl výše uvedeným disciplínám věnovat po dobu 15 minut. Výkonů bylo dosaženo 26. června 2007 v areálu Aeroklubu Letňany v Praze Kbelích v rámci Veletrhu RWE.

Otisk rukou do tvaru obří dlaně

50 zaměstnanců společnosti RWE vytvořilo na bílém plátně kuriózní mozaiku znázorňující obrys lidské dlaně – symbol RWE. Obraz, skládající se ze 100 otisků rukou, byl vytvořen v průběhu 25 minut. Rekordu bylo dosaženo 26. června 2007 v areálu Aeroklubu Letňany v Praze Kbelích v rámci Veletrhu RWE.

Nejdelší řetěz z kancelářských sponek

Desetičlenný „černý“ tým RWE sestavil v časovém limitu 5 minut 14,75 metru dlouhý řetěz z kancelářských sponek, z nichž každá měřila 2,8 centimetru. Rekordu bylo dosaženo 26. června 2007 v areálu Aeroklubu Letňany v Praze Kbelích v rámci Veletrhu RWE.

Nejvíc nafouknutých balónků

Desetičlenný „zelený“ tým RWE složený ze zaměstnanců této společnosti dokázal v časovém limitu 5 minut nafouknout a zavázat celkem 133 balónků. Rekordu bylo dosaženo 26. června 2007 v areálu Aeroklubu Letňany v Praze Kbelích v rámci Veletrhu RWE.

Jízda v obráceném posedu

Pavel Šanda z Tachova ujel v obráceném posedu na streetovém kole 36,1 kilometru, a to v čase 1:53:30 hod. Při pokusu rekordman seděl na řídítkách a cestu absolvoval proti směru jízdy. Rekordu bylo dosaženo 28. června 2007 na speciálním polytanovém povrchu atletického oválu Sportovního stadionu v Tachově.

Nejmenší figurka z moduritu

Ing. Magdaléna Pospíšilová z Nitry je autorkou moduritové figurky „šarkan“ o délce 2,35 mm a šířce 1,1 mm. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 9. června 2007.

Škola objatá největším počtem lidí

ZŠ Hluboká nad Vltavou uspořádala akci, při níž se 392 žáků, pracovníků školy a maminka jednoho z žáků chytlo za ruce a společně objali budovu své školy. V okamžik rekordu byly natažené ruce všech účastníků spojeny a objímaly pět vzájemně propojených pavilonů školy. Rekordu bylo dosaženo 1. června 2007 v Hluboké nad Vltavou v rámci akce Dneska to škole spočítáme.

Nejvíc lidí současně se točících na hlavě

Taneční škola Dance4you Liberec, o. s. uspořádala pokus, při němž se po dobu 10 sekund dokázalo současně točit na hlavě šest breakdancerů. Rekordu bylo dosaženo 4. června 2007 v Divadle FX Šaldy v Liberci na akci Street Dance Show.

Štafetové psaní na klávesnici

Obchodní akademie Choceň uspořádala akci „100 x 10 minut na klávesnici PC“, při které 100 studentů jmenované školy napsalo štafetovým způsobem text obsahující celkem 305 859 čistých úhozů s průměrným procentem přesnosti 0,246. Text byl studenty psán do počítačového, chyby automaticky opravujícího programu, který poskytl autor Jaroslav Zaviačič. Každý student měl na napsání svého textu 10 minut. Celková průměrná rychlost při pokusu byla 298,7 čistých úhozů za 1 minutu. Rekordu bylo dosaženo 21. prosince 2005 od 6:00 do 22:40 hodin v budově Obchodní akademie v Chocni.

Shodná čísla dokladů

Vladimír Vavrík z Arnoltic u Děčína obdržel v rozmezí let 1982 – 1986 občanský průkaz a pojistnou smlouvu s kuriózně se shodujícími čísly. Občanský průkaz měl stejné číslo jako prvních šest čísel pojistné smlouvy a následující dvojčíslí na smlouvě se shodovalo s popisným číslem domu jeho tehdejšího bydliště. Kuriózní skutečnost byla zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 2. června 2007.

Nejvíc medvídků na jednom místě

Muzeum Těšínska uspořádalo pokus, v rámci kterého jeho účastníci přinesli a vystavili 1 052 trojrozměrných medvídků. Shromažďování plyšáků a dalších druhů medvídků, díky jejichž co největšímu počtu se měl z lesa uvolnit zakletý duch zbloudilého medvěda, trvalo 5:30 hod. Rekordu bylo dosaženo 1. června 2007 v Městském lese v Jablunkově u příležitosti Folklórního festivalu.

První skladba pro tři kontrafagoty

Hudební skladatel Stanislav Jelínek je autorem první skladby určené pro tři kontrafagoty, která je zhudebněním textu Ervína Schulhoffa z roku 1922 s názvem Osobní vyjádření ve prospěch všeobecné srozumitelnosti. Kontrafagot je nástroj, který se velice sporadicky používá jako sólový. Ojedinělou skladbu na tři kontrafagoty v rámci Galavečera Rekordman roku odehráli Luboš Fait, Pavel Langpaul a Štěpán Rímský, zpěv – Blanka Bezdíčková (soprán). Skladba byla zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov po odehrání 9. června 2007 na 17. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Rozžhavené keramické lodě na vodě

Ivan Hostaša vypustil v průběhu 12 hodin na vodní hladinu celkem 111 právě vypálených a ještě rozžhavených keramických lodí. Lodě o délce 20 – 30 cm měl jejich autor předvypálené v elektrické peci a v průběhu pokusu se dále vypalovaly průměrně po třech kusech po dobu 15 minut v propan butanem vytápěné peci rozžhavené na 1 000 °C. Speciální složení keramické hlíny, které je tajemstvím rekordmana reprezentujícího Keramickou společnost George Ohra, způsobilo to, že rožzhavené lodě po vypuštění na vodu nepopraskaly. Rekordu bylo dosaženo 22. června 2007 ve Chvojkových lomech v Plzni na akci pořádané Úřadem městského obvodu Plzeň 2 – Slovany.

Běh s kozou na věž

Jan Juklík z Kladna zdolal při běhu na věž pelhřimovského kostela sv. Bartoloměje 148 schodů a jim předcházející třicetimetrový rovný úsek před vstupem do věže za 37,58 vteřiny. Celou trať absolvoval – stejně jako ostatní účastníci běhu – s povinnou výbavou: vycpanou látkovou atrapou kozy. Rekordu bylo dosaženo 1. června 2007 v rámci akce pořádané k Mezinárodnímu dni dětí Agenturou Dobrý den a Kulturními zařízeními města Pelhřimova.

Nejvíc lidí v autě

Společnost Medial Agency zorganizovala pokus, při kterém se do automobilu Seat Altea vešlo 24 lidí starších 15 let. Auto bylo plně vybaveno a při pokusu byly všechny dveře i okna po dobu požadovaných 10 vteřin uzavřeny. Rekordu bylo dosaženo dne 16. června 2007 v Boskovicích.

Tažení extrémní zátěže přes meč umístěný v ústech

Ladislav Hanzel z Brodku u Přerova dokázal odtáhnout 2 paralelně spojené skateboardy se zátěží 762 kg do vzdálenosti 5,3 m. Pokus probíhal tak, že rekordman měl po celou dobu výkonu v ústech japonský samurajský meč umístěný ostřím dovnitř, za který zátěž bez pomoci rukou táhl. Rekordu bylo dosaženo 9. června 2007 v rámci programu 17. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejdelší pobyt člověka v kleci pumou a leopardem

Jaromír Joo, principál cirkusu JO-JOO, strávil 32 minut v jedné kleci o rozměrech 2,5 x 2,5 x 2,5 metru společně s leopardem a pumou americkou. Během pokusu nedošlo k žádnému nebezpečnému kontaktu mezi krotitelem a divokými zvířaty. Rekordu bylo dosaženo dne 29. května 2007 v Liberci

Nejdelší šroubovice DNA sestavená z PET lahví a papírových tubusů

Přírodovědecká fakulta UP Olomouc zorganizovala pokus, v rámci kterého byl z PET lahví o objemu 1,5 litru a papírových tubusů od kuchyňských utěrek dlouhých 15 cm vytvořen model šroubovice DNA. Jeho délka v rozloženém stavu činila 25,14 m. Rekordu bylo dosaženo dne 15. června 2007 na Horním náměstí v Olomouci v rámci Jarmarku chemie, fyziky a matematiky.

Nejvíc mažoretek cvičících jednotnou sestavu v jednotném kostýmu

Hodonínské mažoretky, Město Hodonín, Sokol Hodonín a Dům kultury Hodonín uspořádaly přehlídku, při které vystoupilo současně na jednom místě, v jedné choreografii a v jednotných kostýmech 751 mažoretek. Nejmladší účastnici byly 3 roky a nejstarší 91 let. Na vytvoření rekordu se podílelo 30 souborů z České republiky, Slovenska a Maďarska. Rekordu bylo dosaženo dne 9. června 2007 na stadionu Sokolu Hodonín.

Hod kancelářskou sponkou na cíl

Společnost UNIS COMPUTERS zorganizovala pokus, v rámci kterého se dokázali jeho účastníci v průběhu jedné minuty trefit ze 4 odhodových míst běžnou kancelářskou sponkou celkem 42krát na 120 cm vzdálený cíl představovaný nádobou o průměru 9 cm. Rekordu bylo dosaženo dne 31. května 2007 v rámci akce PARTNERSKÉ DNY UNIS COMPUTERS v hotelu Happy Star ve Hnanicích u Znojma.

Dort jako maketa vesnice

Martin Jonák vytvořil podle námětu Jaroslava Veselého obří dort o rozměrech 201 x 360 x 6 cm, který znázorňuje letecký pohled na obec Čimelice včetně luk, rybníků, remízků, stromů, polí, osobních i nákladních automobilů, vlaku a závor. Jeho součástí bylo i 225 trojrozměrných realitě odpovídajících marcipánových staveb – zmenšenin domů včetně čimelického zámku, chat a zahradních domků, kravínů, skleníků, kapličky, božích muk a pohostinství. Dort byl sestaven ze 30 piškotových dílů promazaných krémem, rybízovou marmeládou a nakonec prolitých rumem a k jeho výrobě bylo využito 32 kg másla, 32 kg cukru, 34 kg polohrubé mouky, 8,5 kg sušeného mléka, 18 kg rybízové marmelády, 900 vajec, 9 l rumu a 26 l pudinku. Dort byl vyroben při příležitosti konání čtyřicátého výročí složení maturitní zkoušky studentů Střední průmyslové školy filmové Čimelice dne 16. června 2007.

Největší beatboxová kapela

Česká televize zorganizovala akci, v rámci které dokázal Beatburger band „rozbeatboxovat“ 221 lidí rozdělených do čtyř skupin, které secvičily a následně sehrály společnou improvizovanou čtyřhlasou skladbu v délce 1 minuty. Rekordu bylo dosaženo dne 29. května 2007 v rámci Dne s Českou televizí na MFFDM Zlín 2007.

Obří mandala

Dům dětí a mládeže Hranice zorganizoval akci, v rámci které byla během 2:10 hod kompletně vymalována mandala kruhového tvaru o průměru 8 m s celkovým počtem 4 600 obrázků. Na vytvoření rekordu se podíleli náhodní kolemjdoucí a děti ze tří místních mateřských škol, kteří spotřebovali celkem 1600 voskovek. Mandala je speciální druh kruhového obrazce s mimořádnými účinky, v němž jsou jednotlivé části harmonicky uspořádány, čímž mají přinášet uklidnění a pohodu. Rekordu bylo dosaženo dne 15. června 2007 v Hranicích.

Nejdelší řetěz z mincí

Občanské sdružení REGION Šumpersko zorganizovalo akci, v rámci které byl veřejností vytvořen v průběhu dvou dnů řetěz z mincí různých hodnot dlouhý 268,5 m. Hmotnost peněz, jejichž součet představoval 62 268 Kč, činila 54,44 kg. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 14. – 15. června 2007 v Šumperku.

Vytrvalostní jízda na motocyklu

Petr Hošťálek (63 let) projel na motocyklu Yuki QingQi GY 200 trasu Čína (Lianyungang)/ Holandsko (Rotterdam)/Česká republika (Průhonice), přičemž urazil 16 548 km a dostal se od břehů oceánu Pacifického až na břeh oceánu Atlantického. Výkonu bylo dosaženo ve dnech 24. července – 8. října 2006 v rámci expedice YUKI SILK WAY ADVENTURE.

Vytrvalostní jízda na motocyklu se sidecarem

Petr Hošťálek (62 let) projel na motocyklu Kawasaki W 650 se sidecarem Velorex trasu Česká republika (České Budějovice) – Čína (Peking) – Francie (Paříž), přičemž urazil 29 003 km. Výkonu bylo dosaženo ve dnech 1. června – 31. srpna 2005 v rámci expedice Peking 40 000 km.

Maratón uběhnutý v letadle

Miroslav Hasal z Berouna absolvoval na palubě letícího letadla Airbus A310 letícího z Prahy do kubánského Varadera maratónský běh v čase 4:24:54 hod. Trasu maratónu tvořil okruh tvořený uličkami mezi sedadly, jehož délka činila 60,89 m. Během pokusu tedy rekordman proběhl trať 693krát. Rekordu bylo dosaženo dne 18. května 2007 v letadle ČSA.

Hodinovka shybů na hrazdě

Eliška Karešová dokázala v časovém limitu jedné hodiny udělat 440 shybů na hrazdě, při nichž rekordmanka přitáhla své tělo nad žerď hrazdy tak, že ji přesahovala bradou. Uvedeného počtu shybů bylo dosaženo ve 116 sériích. Rekordu bylo dosaženo 9. června 2007 v rámci programu 17. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvíc lidí v traktoru

Společnost AGRICS a.s. uspořádala rekordní pokus, při kterém se do kabiny traktoru CASE IH MAGNUM 310 vměstnalo 19 osob (17 dospělých + 2 děti). Výkonu bylo dosaženo 7. června 2007 na letišti Kámen v rámci akce CASE DEN 2007.

Nejvíc lidí v červeném

Společnost AGRICS a.s. uspořádala rekordní pokus, při kterém se shromáždilo celkem 375 lidí v červeném oblečení. Výkonu bylo dosaženo 7. června 2007 na letišti Kámen v rámci akce CASE DEN 2007.

Jízda po zadních kolech traktoru

Patrick Heigl ujel po zadních kolech traktoru CASE IH CVX za 33:48 min vzdálenost 5400 metrů. Na plošině za traktorem přitom vezl další traktor Steiger Compact 370, který sloužil jako protizávaží. Výkonu bylo dosaženo 7. června 2007 na letišti Kámen v rámci akce CASE DEN 2007.

Multifunkční vodní lyže

Jiří Flemmr zkonstruoval první, v Čechách evidované, multifunkční vodní lyže. Lyže byly vyrobeny v roce 1975 ve Šmeralových závodech Brno a jejich funkčnost byla potvrzena chůzí po Brněnské přehradě. Výrobek byl (na základě dobových fotografií a výpovědi očitých svědků) zaevidován do České databanky rekordů dne 15. června 2007.

Nejvíc korálkových náhrdelníků

Město Telč zorganizovalo akci, v rámci které dokázali děti a jejich učitelé z Telče a okolí navléknout v průběhu tří hodin celkem 572 korálkových náhrdelníků. K vytvoření rekordu bylo použito 38 tisíc korálků. Rekordu bylo dosaženo dne 31. května 2007 v rámci akce Pohádkový den v Telči.

Nejvíc drátovaných srdíček

Ústav sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka zorganizoval akci, v rámci které bylo během 7 hodin vyrobeno klienty ústavu a pozvanými hosty celkem 371 drátovaných srdíček. Jako materiál byl použit mosazný drát o průměru 1 mm a kroucený mosazný drát o průměru 0,71 mm. Rekordu, na jehož vytvoření se podílela drátenická dílna pod vedením Jiřího Bareše, bylo dosaženo dne 31. května 2007 v Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka v Brně-Králově Poli.

Skládání karabinek na rychlost

Miroslav Novák z Myslotína dokázal v čase 14:30 min pospojovat klasické železné karabinky tak, že daly dohromady řetěz dlouhý 16,55 m. Rekordu bylo dosaženo dne 1. června 2007 v rámci dne dětí organizovaného Agenturou Dobrý den v Pelhřimově.

Otáčky s pivním sudem na malíčku

René Golem Richter dokázal s plným sudem piva Velkopopovický Kozel o hmotnosti 62,5 kg zavěšeným na malíčku jedné ruky udělat za 21,57 vteřiny 10 otáček kolem své osy. Výkonu dosáhl 16. června 2007 v rámci akce 15. Den Kozla ve Velkých Popovicích.

Otevírání lahví sektu useknutím hrdla

Libor Nazarčuk z Břeclavi dokázal v časovém limitu jedné minuty useknout hrdlo 0,75 l láhve sektu sedmi různými způsoby: skleničkou, podšálkem, slepeckou holí, popelníkem, šavlí, podkovou a znovu popelníkem, přičemž v prvních šesti případech držel rekordman láhev v ruce, při posledním pokusu stála láhev na stole. Rekordu bylo dosaženo 16. června 2007 ve Vinném sklepě U Jeňourav Prušánkách – Nechorách v rámci mistrovství České republiky sommelierů.

Nejvíc lidí otevírajících láhev useknutím hrdla

27 účastníků mistrovství České republiky sommelierů dokázalo postupně jeden po druhém v průběhu jediné minuty otevřít láhev sektu useknutím jejího hrdla. Rekordu bylo dosaženo 16. června 2007 v areálu Vinného sklepa U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory.

Nejstarší mažoretky

Klub babiček mažoretek „BAMBULKY“, který vznikl v roce 2003 a je zřizován domovem pro seniory Korýtko se sídlem Ostravě-Zábřehu, vystupuje pravidelně na veřejných produkcích, přičemž při vystoupení dne 24. května 2007 v Ostravě dosáhl věkový průměr deseti účinkujících 81 let, 3 měsíců a 18 dnů. V repertoáru souboru je ke dni registrace 9 skladeb. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 24. května 2007.

Štafeta na rotačním křesle

Zaměstnanci Letiště Praha, s. p. ujeli v průběhu jedné hodiny štafetovým způsobem na rotačním křesle vzdálenost 600 m. Rotační křeslo se vyznačuje tím, že v něm sedící a připoutaná osoba rotuje ve dvou osách. Svislá rotace je způsobena valivým pohybem vpřed a pravolevá rotace vzniká díky excentricky položenému společnému těžišti sedící osoby a sedačky, která je připevněná uvnitř rotosedu ložisky. Rekordu bylo dosaženo dne 9. května 2007 v Praze v rámci akce setkání zaměstnanců společností a podniků Letiště Praha, České aerolinie, Řízení letového provozu, Úřad pro civilní letectví, SkyEurope, Travel Service a Menzies Aviation u příležitosti oslav 70. výročí zahájení provozu pražského letiště v Ruzyni.

V průběhu Dne otevřených lahví, který proběhl na nádvoří plzeňského pivovaru zaregistrovali komisaři Agentury Dobrý den Pelhřimov, který spravuje Českou databanku rekordů, tři nové české rekordy :

Mr. Otvírák

Otevírání piva největším počtem předmětů

Miloš Hůlka z Jaroměře dokázal v čase 3:38,61 min otevřít celkem 29 lahvových piv Gambrinus – každé jiným předmětem (nůžky, zednická lžíce, zapalovač, peněženka, kámen, angličák, plechový profil, dřevěný špalík, skládací metr, dámská bota – lodička, polévková lžíce, přívěšek na krk, monočlánek, lžíce na boty, děrovačka, klíč, svítilna, sekera, kuchyňský nůž, hřebík, smaltová tabulka, zapalovač, mobil, barva ve spreji, žehlička, sekera, prsten..)

Jakub Červinka z Plzně otevřel prstenem 5 lahví piva Gambrinus za 4,85 s.

Pavel Schöpe z Kolince dokázal peněženkou otevřít 5 lahvových piv Gambrinus za 4,20 s.

Všechny tři výkony jsou překonáním stávajících českých rekordů, kterých bylo dosaženo v G-aréně na víkendovém mezinárodním festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejdelší nonstop utkání v korfbalu

VSK VUT Brno zorganizoval akci, v rámci které proběhlo 24hodinové utkání v korfbalu. Zápasu hraného podle oficiálních pravidel tohoto sportu se postupně zúčastnilo 56 hráčů v týmu Brna a 33 hráčů „Zbytku světa“, přičemž domácí mužstvo zvítězilo 433:323. Do akce se zapojili hráči ve věkovém rozpětí od 14 do 63 let. Rekordu bylo dosaženo dne 27. května 2007 ve sportovní hale VUT v Brně.

Nejdetailnější papírový model Prahy

Muzeum hl.m. Prahy vystavuje ve svých prostorách papírový model Prahy zahrnující 1990 konkrétních objektů označených popisnými čísly. Model o maximálních rozměrech 569 x 310 cm je dílem Antonína Langweila a byl vytvořen v letech 1826-1837. Údaj byl zaevidován do České databanky rekordů dne 18.dubna 2007.

Nejvíc leh-sedů

ZŠ T. G. Masaryka, Sušice zorganizovala akci, v rámci které dokázalo 293 dětí udělat 35 884 leh-sedů. Čistý čas cvičení probíhajícího od 8:30 do 14:45 na pěti žíněnkách činil v součtu 22:26:21 hod. Rekordu bylo dosaženo dne 10. května 2007 v rámci oslav 80. výročí ZŠ T. G. Masaryka v Sušici.

Pojídání pizzy na čas

Forty’s pizza, s. r. o. zorganizovala akci, v rámci které Jiří Kochánek z Bedihoště snědl pizzu se šunkou a žampiony o hmotnosti 500 g a průměru 32 cm v čase 5:53 min. Rekordu bylo dosaženo dne 19. května 2007 u obchodně společenského centra Olomouc City.

Největší živá hra

Centrum Bruntál Krajského střediska volného času Juventus zorganizovalo v rámci akce Majáles Bruntál 2007 odehrání 45minutové partie hry scrabble, při níž jednotlivá písmena tvořili živí protagonisté. Hry se zúčastnila 4 družstva po 4 hráčích, která během partie poskládala 27 slov z celkem 87 písmen. Nejdelším slovem byla „LEMURA“ a slovem s největším bodovým ohodnocením „UŠITO“ (27 bodů). Hra probíhala na zvětšené hrací ploše 15 x 15 čtverců, přičemž strana každého čtverce měla rozměr 1,26 m. Vítězem hry se stal tým městského osmiletého gymnázia. Rekordu bylo dosaženo dne 4. května 2007 v Bruntálu.

Vytrvalostní hraní šipek – high score

Občanské sdružení SK Moravia Stars zorganizovalo pokus, při němž vydrželo 8 účastníků hrát 32 hodin šipky. V průběhu akce bylo odehráno celkem 175 her (29 400 hodů), během kterých bylo dosaženo 495 161 bodů. Nejlepšího skóre v jedné hře (729 bodů) dosáhl Miloslav Trčka. Rekordu bylo dosaženo dne 11. května 2007 v restauraci Na Moštárně v Kojetíně za účasti těchto hráčů: Jan Studený, Miloslav Trčka, Jiří Lasovský, Jan Mihók, Michal Ferenc, Tomáš Křupka, Tomáš Lasovský, Zbyněk Prokeš.

Největší zvětšenina živého organismu

Město Hustopeče zastřešilo vybudování památníku kvasinky vinné (Saccharomyces cerevisae). Dílo, jehož obvod činí 167 cm a které na základě nápadu Jiřího Merlíčka a návrhu designérky Jarmily Milotové, vytvořil z pískovce kameník Tomáš Wech, je 69 230krát větší než reálně existující živá předloha. Rekordní památník byl slavnostně odhalen dne 3. května 2007 na nádvoří historického domu U Synků na Dukelském náměstí v Hustopečích.

Největší množství vratných lahví shromážděných nestandardním způsobem

Na základě výzvy POŠTOVNÍ SPOŘITELNY, a.s. proběhla v patnácti městech ČR série akcí s názvem Města sobě, v rámci které bylo pro veřejně prospěšné účely vybráno 15 555 vratných lahví. Největší počet (3 616) přinesli obyvatelé Kyjova. Výtěžek z prodeje lahví, zdvojnásoben Poštovní spořitelnou (celkem 83 200,- Kč) byl předán radnicím jednotlivých zúčastněných měst. Rekordu bylo dosaženo v průběhu března a dubna 2007 v souvislosti s premiérou filmu Vratné lahve autorské dvojice Jan Svěrák – Zdeněk Svěrák.

Nejobsáhlejší snář

Oldřich Rajsigl z Havířova sestavil a vydal snář čítající 6 413 hesel rozvinutých do 30 063 podhesel, která dávají dohromady 48 100 jasnovidných předpovědí. „Snář XXI. století“ váží 23,1 kg, má rozsah 1110 stran a je jediným vyrobeným exemplářem tohoto druhu na světě. V květnu 2007 byl oficiálně zaregistrován a předán do expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Nejvíc lidí s dětským kočárkem

Společnost PETARDA PRODUCTION zorganizovala akci, v rámci které se sešlo a v limitu dvou hodin projelo společnou trasu dlouhou 1,6 km celkem 168 lidí s kočárkem a dětskou posádkou. Rekordu bylo dosaženo 16. května 2007 ve Smetanových sadech Olomouci.

Největší medvěd vyřezaný ze dřeva motorovou pilou

Jiří Halouzka z Jiříkova vytvořil z jediného kusu topolového dřeva obří sochu medvěda stojícího na zadních nohách. Socha je vysoká 410 cm, váží 3 tuny a obvod v nejširším místě u tlap zvířete činí 454 cm. Rekordní objekt byl vytvořen v průběhu jediného týdne v dubnu 2007 a do České databanky rekordů Agentury Dobrý den oficiálně zaregistrován 18. května téhož roku.

Nejpočetnější sraz motocyklů Stadion

ŽEBRÁCKÝ SPOLEK MOPEDISTŮ uspořádal akci „Spanilá jízda“, při níž bylo na jednom místě soustředěno 332 mopedů značky Stadion. Součástí srazu byla i 70 km dlouhá vyjížďka. Rekordu bylo dosaženo 5. května 2007 ve městě Žebrák.

Non-stop pochod na bagety

Juraj Puci ve svých sedmdesáti osmi letech ušel za 24 hodin 126,49 km, což představuje 56 561 kroků. Nonstop pochod se konal 5. – 6. května 2007 na území hlavního města Prahy a jediným zdrojem energie pro rekordmana byla konzumace baget Fresh Hamé Life Style .

Největší krumpáč

Na základě zadání Města Třešť byl vyroben ruční pracovní nástroj – krumpáč o délce násady 3050 mm, přičemž jeho kovová část je dlouhá 1357 mm. Dřevěnou násadu vyrobili truhlářští učňové Střední odborné školy a odborného učiliště v Třešti – obor výroba nábytku – pod vedením Františka Krause a kovovou část vyrobili v třešťské kovárně Na Vyhlídce pánové Adam Třešňák a Petr Píša. Hmotnost nástroje je 35 kg. Krumpáč byl zapsán do České databanky rekordů při příležitosti oficiálního zahájení kompletní rekonstrukce Čenkovské ulice v Třešti. Slavnostní výkop provedli dne 11. května 2007 zástupci investorů stavby – Kraje Vysočina, města Třešť, E.ON Česká republika, a.s., Jihomoravská plynárenská, a.s. a České dráhy, a.s. – správa dopravní cesty.

Největší betlem

Jiří Halouzka z Jiříkova dokázal v letech 1998 – 2007 vyřezat dřevěný betlem se 143 figurami v životní velikosti. Jedna z ústředních postav „Josef“ tvořící měřítko, má na výšku 2 metry. Rekordman použil při výrobě souboru vážícího přibližně 15 tun pily, dláta různých velikostí a několik druhů dřeva (lípa, topol, olše, dub). Každá ze soch, jejichž počet není konečný, byla vytvořena z jediného kusu dřeva.Výjimkou je figura slona vážící 1,5 tuny zhotovená ze dvou kmenů. Rekordní objekt, umístěný v Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově, byl do České databanky rekordů zaevidován 18. května 2007.

Dálková doprava vody mladých hasičů

SDH Karlinky zorganizoval akci, v rámci které dokázalo 197 mladých hasičů ve věku od 6 do 18 let během 50 minut sestrojit hadicové vedení a za pomoci 20 čerpadel přečerpat 17 200 litrů vody mezi vodním zdrojem Seba v Liberci Karlinkách a sportovním areálem Ještěd, Horní Hanychov. K propojení, které bylo dlouhé 4 325 m a překonalo převýšení 157 m, bylo použito 215 hadic typu B. Počin byl věnován památce Milana Mírovského. Rekordu bylo dosaženo dne 21. dubna 2007 v Liberci.

Největší sbírka tužek

Sběratel Vladimír Jindra z Kadaně je majitelem kolekce, která ke dni registrace čítá 4 354 klasických dřevěných tužek, z nichž nejstarší pochází z roku 1890. V jeho sbírce lze nalézt tužky obyčejné dřevěné, inkoustové, mastné na sklo i na maso, tužky tesařské i golfové a rovněž tužky hlavičkové a s přívěsky. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 9. května 2007.

Nejvíc katů na jednom místě

Město Kadaň uspořádalo akci, v rámci které se na místním náměstí sešlo 21 lidí v katovské kápi a černém kostýmu. Všichni katové pak společně prošli Katovou uličkou, kterou kdysi popravčí přicházel na náměstí vykonat ortel nad odsouzencem. Rekordu bylo dosaženo 9. května 2007 v Kadani.

Nejužší ulička

Součástí Sokolovské ulice v historickém centru města Kadaň je kamenná, 51 m dlouhá tzv. Katova ulička, jejíž šířka se pohybuje od 66,1 cm v nejužším místě do 131,6 cm. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 27. února 2007.

24 hodin na rotopedu

Tým 48 jezdců z řad studentů, učitelů a Cyklo klubu Kučera Znojmo ujel v rámci akce Majáles 2007 v průběhu 24 hodin 1 091 km po třicetiminutových časových úsecích. Rekordu, jehož iniciátorem a pořadatelem byl Jan Březík, bylo dosaženo ve sportovní hale v Husových sadech ve Znojmě ve dnech 3. – 4. května 2007.

Pes s největším počtem vykonaných zkoušek

Jaroslav Strouhal z Pardubic je majitelem malého černého knírače jménem ABBE ARDNAXELA, který za svůj život splnil dle NZŘ ČR pro výcvik psů ve sportovní kynologii, dle mezinárodního zkušebního řádu IPO, dle národního zkušebního řádu pro výcvik záchranných psů a dle mezinárodního zkušebního řádu IPOR pro záchranné psy celkem 39 limitů pro psí zkoušky. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 4. května 2007.

Nejvíc papírových lodiček na jednom místě

51 žáků 7. C a 8. B Základní školy Třešť dokázalo v období od 1. do 27. března 2007 během 27 hodin čistého času práce složit celkem 18 668 papírových lodiček. Rekord byl ukončen dne 27. března 2007 společným vystavením všech loděk v prostorách ZŠ Třešť. Takto vytvořený pás měřil 2 460 m.

Nejvíc vlajek složených z víček od PET lahví

Základní škola Sopotnice zorganizovala akci, v rámci které dokázalo 70 dětí v průběhu tří hodin vytvořit z 48 331 víček od PET lahví celkem 74 obrazců znázorňujících státní vlajky, z nichž největší – vlajka České republiky byla sestavena z 4 359 víček. Rekordu bylo dosaženo dne 23. dubna 2007 v areálu školy.

Největší veřejná sbírka soli

Magistrát města Chomutova uspořádal akci „Chomutovské slavnosti“, na níž 697 účastníků přineslo během tří hodin celkem 1 137,1 kg kuchyňské soli. Rekordu bylo dosaženo dne 29. dubna 2007 v Chomutově v rámci oslav výročí města Chomutova k získání práva prodeje soli.

Nejvíc Mercedesů na jednom místě

Mercedes-Benz Klub České republiky uspořádal akci, které se zúčastnilo celkem 145 vozů Mercedes-Benz. Rekordu bylo dosaženo dne 21. dubna 2007 na kolínském letišti.

Nejstarší papoušek – korela

Renata Mordová z Prahy je majitelkou korely jménem Šéfík zakoupené v roce 1977, které v době registrace rekordu bylo 31 let. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován 3. května 2007 na základě čestného prohlášení chovatelky.

Nejvyšší hořící hranice

Klub RAMPUŠÁKŮ – Mnichovice postavil za podpory Rádia BLANÍK v průběhu tří týdnů hranici o výšce 16,999 m. Rekordní hranice byla oficiálně změřena a zapálena o čarodějnicích dne 30. dubna 2007.

Největší sbírka reklamních propisek

Ivo Kosař z Brna je majitelem sbírky reklamních propisovacích tužek vytvářené od roku 1990. Ke dni registrace rekordu sbírka čítá 25 041 kusů z 31 zemí světa. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 3. května 2007.

Oskeruše – nejmohutnější ovocný strom

Adamcova oskeruše, přes 400 let starý strom rostoucí v oblasti vinohradů pod vrchem Žerotín u Strážnice, dosahuje ke dni registrace ve stotřiceticentimetrové výšce nad zemí obvodu kmene 462,5 cm. Rozložitá koruna má v nejširším místě průměr 20,80 m a přibližná výška činí 15 m. Tento vzácný a léčivý druh jeřábu (Sorbus domestica) roste u nás nejvíce v okolí Strážnice na Slovácku. Do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov byl strom zaevidován z iniciativy Sdružení obcí Strážnicko 22. dubna 2007.

Fotbalové mužstvo s nejvyšším věkovým průměrem

FK SKLOBOHEMIA Světlá nad Sázavou „C“, hrající v sezóně 2006/2007 pravidelnou soutěž organizovanou ČMFS, nastoupil 29. dubna 2007 k mistrovskému utkání IV. třídy okresního přeboru Havlíčkobrodska proti TJ Sokol Okrouhlice „B“ v sestavě, jejíž věkový průměr činil více než 52,5 roku. Základní jedenáctka : Pavel Bárta (22. 4. 1954), Petr Matějka (25. 1. 1952), Jiří Krupička (4. 4. 1949), Zdeněk Benda (22. 11. 1953), Pavel Korejtko (25. 5. 1951), Stanislav Hirš (13. 4. 1956), Jaroslav Veselský (27. 9. 1955), Josef Beránek (13. 12. 1956), Vlastimil Švondr (28. 12. 1954), Ladislav Štěrba (9. 2. 1957), Jaroslav Havel (2. 5. 1958).V průběhu druhého poločasu utkání, v němž rekordmané vyhráli 3:1, střídali: Karel Dušátko (13. 11. 1959), Milan Štěpánek (2. 6. 1960), Pavel Tyller (13. 11. 1960).

Největší koule z hliníku

Městský úřad Mělník uspořádal akci k oslavám Dne Země, v rámci které vytvořili žáci 6. třídy ZŠ Pšovka, Mělník pod vedením paní učitelky Jitky Králové z použitých hliníkových potravinových obalů kouli o hmotnosti 31,85 kg a obvodu 315 cm. Rekordu bylo dosaženo 20. dubna 2007 v Mělníku.

Největší štramberské ucho

František Šubert a Marie Dospivová upekli dle tradiční receptury obří štramberské ucho o délce 153,3 cm a šířce 55,6 cm. Tloušťka těsta byla 3 mm. Rekordu bylo dosaženo 21. dubna 2007 ve Štramberku.

Největší funkční píšťalka

15 členů SDH Česká Třebová pod patronací města zhotovilo v průběhu jednoho týdne z kmene stromu olše obří píšťalku o délce 787 cm, průměru 25 cm a hmotnosti 336 kg. Výroba píšťaly byla zahájena ručním kácením stromu v části Zádulka pilou tzv. kaprovkou. Poté byl strom upraven a převezen pomocí koňského spřežení do hasičské zbrojnice v ulici Chorinova v České Třebové, kde byla zahájena vlastní výroba, k níž byly použity převážně ruční nástroje – sekery a dláta, kterými byl kmen vyzdoben. Po konečné úpravě byla píšťala 21. dubna 2007 přenesena z hasičské zbrojnice na Staré náměstí, kde byla vystavena a prakticky vyzkoušena.

Největší velikonoční osení

Členové Českého svazu chovatelů základní organizace Žatec 1 vytvořili pod vedením Ing. Pavla Jursíka z naklíčeného sladovnického ječmene kruhové Velikonoční osení o průměru 354 cm, k jehož ozdobení bylo dále použito 353 dekoračních prvků s velikonoční a jarní tématikou. Výkonu bylo dosaženo 7. dubna 2007 v Žatci.

Největší obraz nakreslený pastelkami

Eva Toulová nakreslila pastelkami obraz s názvem „SMYSL ŽIVOTA“ o rozměrech 1 810 mm x 1198 mm. Technika, kterou autorka použila je kombinovaná, místy vrstvená a vykreslovaná křížem. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 16. dubna 2007 v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den Pelhřimov.

Největší logo z víček od PET

Město Uherské Hradiště uspořádalo akci ke Dni Země, v rámci které byla ze 122 222 víček od PET lahví sestavena mozaika znázorňující logo tohoto města určené k této akci. Takto sestavený obrazec měl rozměry 10,1 m x 11,1 m. Rekordní mozaika byla vytvořena 18. dubna 2007 na ploše Masarykova náměstí v Uherském Hradišti.

Nejvíce lidí aplikujících si na jednom místě lék za pomoci injekční jehly

Sdružení mladých sklerotiků uspořádalo setkání pacientů s roztroušenou sklerózou, v rámci kterého si v jeden okamžik každý z 23 lidí injekční formou aplikoval lék první volby (interferony beta nebo glatiramer acetát). Rekordu bylo dosaženo v turistické chatě Čeřínek na Českomoravské vrchovině dne 20. dubna 2007 v rámci akce SMS „Upálíme sklerózu“.

Nejstarší prodavačka s nejdelší pracovní dobou

Emilie Žaludová z Blovic, narozená 24. dubna 1927, je ke dni vystavení tohoto certifikátu ve věku 80 let zaměstnána na plný úvazek jako prodavačka, přičemž v tomto oboru pracuje již 54. rok. Roku 1991 si otevřela potravinářský obchod U Žaludů na náměstí v Blovicích, který sama řídí a to včetně objednávek zboží. Pracovní dobu má denně od 6:30 do 20 hodin a otevřeno je 363 dnů v roce. V obchodě je k dostání zboží nejrůznějšího druhu, specialitou je např. 58 druhů piv či domácí klobásy a tlačenka. Údaj byl oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 24. dubna 2007.

Nejdelší nestříhané vlasy

Kateřina Vojkůvková z Nového Jičína dosáhla v den oficiálního přeměření délky vlasů 126 cm, přičemž dívka nebyla od narození ani jednou ostříhána. Vlasy byly oficiálně přeměřeny 16. dubna 2007, kdy rekordmance bylo 11 let, 3 měsíce a 19 dnů.

Nejdelší text složený ze slov začínajících písmenem „P“

Jaroslav Gereg z Hradce Králové vytvořil souvislý text motivovaný záplavami v roce 2002 s názvem „Prší, prší“, který je složen výhradně ze slov začínajících na písmeno „P“. Práce obsahuje celkem 675 slov. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 16. dubna 2007.

Největší komiks vytvořený nejvyšším počtem lidí

Společnost T-Mobile uspořádala v rámci projektu jaXmobilem čtyřdenní akci, během níž byl namalován komiks o rozměrech 10 x 2 m, skládající se z dvaceti obrazů. Autorem předlohy, která byla po zvětšení rozdělena na 10 580 čtverečků (4,5 x 4,5 cm), je kreslíř a karikaturista Štěpán Mareš. Na nakreslení a vybarvení jednotlivých dílků takto připraveného komiksu se podílelo 1 487 účastníků akce. Rekordu bylo dosaženo při příležitosti Dne mobilní etikety ve dnech od 31. března do 3. dubna 2007 na náměstí Republiky v Praze.

Nejvíce najednou sešlápnutých nápojových kartonů

Městský úřad Mělník uspořádal akci k oslavám Dne Země, v rámci které její účastníci sešlápli ve shodný okamžik na shodném místě 923 krabicových obalů od mléka a džusů. Ty poté pro další zpracování vhodili do speciálních odpadových nádob na plasty. Rekordu bylo dosaženo 17. dubna 2007 v Mělníku na náměstí Míru.

Největší velikonoční beránek

Cukráři z pražské pekárny United Bakeries, a.s., ve spolupráci s Hypernovou vytvořili z piškotových plátů a krémové polevy jedlou kompozici s názvem Velikonoční beránek o hmotnosti 110 kg. Rozměry kompozice byly 168 x 85 cm, přičemž beránek byl 134 cm dlouhý, 57 cm široký a 57,5 cm vysoký. Výkonu bylo dosaženo 6. dubna 2007 v areálu Hypernova v Praze – Průhonicích .

Nejvíc lidí hrajících na velikonoční řehtačky

MARIMBA JUNIOR CLUB, netradiční soubor bicích nástrojů ze Sedlčan uskutečnil velikonoční koncert, při kterém 144 jeho návštěvníků zahrálo společně se členy souboru skladbu skupiny Beatles Ob-La-Di, Ob-La-Da na velikonoční řehtačky. Výkonu bylo dosaženo za podpory firmy BOBO BLOK, spol. s r.o. v sobotu 7. 4. 2007 na Staroměstském náměstí v Praze.

Nejvíc lidí hrajících na rytmická vajíčka

MARIMBA JUNIOR CLUB, netradiční soubor bicích nástrojů ze Sedlčan uskutečnil velikonoční koncert, při kterém 307 jeho návštěvníků zahrálo společně se členy souboru píseň Karla Svobody a Karla Gotta LADY CARNEVAL na rytmická vajíčka. Výkonu bylo dosaženo za podpory firmy BOBO BLOK, spol. s r.o. ve středu 4. 4. 2007 v Pelhřimově – městě rekordů.

Největší stolní kalendář

BOBO BLOK, spol. s r.o. , česká rodinná firma na zpracování papíru se sídlem ve Voračicích vyrobila a vydala v počtu 2 kusů čtrnáctidenní pracovní kalendář o rozměrech 200 x 94 cm. Výrobek obsahuje 17 listů o rozměrech 200 x 75 cm, včetně tříbarevné titulní strany a je přesnou kopií sériově vyráběného stolního kalendáře o rozměru 29×10,5 cm. Rekordní kalendář byl Českou databankou rekordů registrován ve středu 4. dubna 2007.

Nejvíc absolvovaných pochodů Praha-Prčice

Blanka Bajčíková z Prahy se od roku 1973 pravidelně účastní každoročního dálkového pochodu Praha-Prčice. Ke dni registrace rekordu tedy měla na kontě rekordních 34 účastí. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 29. března 2007.

Nejmenší vlašský ořech

Zahradnice Šárka Sýkorová objevila v roce 1997 na svém pracovišti v Zoologické a botanické zahradě v Plzni ve výběhu malých asijských jelínků mundžak výjimečně malé plody vlašského ořechu, z nichž nejmenší měl rozměry 9 mm a 14 mm. Nikdy předtím ani potom se takto malé plody u tohoto stromu neobjevily.

Spojení pěti obcí velikonoční stuhou

Spolek Fantazáci z Jeřišna zorganizoval akci „Děti dětem“, v rámci které dokázali žáci ze ZŠ Maleč a ZŠ Nová Ves vytvořit v průběhu jediného dne z 6 900 metrových barevných mašlí 6 km dlouhou stuhu, kterou bylo následně spojeno pět obcí – Jeřišno, Čečkovice, Maleč, Víska a Nová Ves u Chotěboře. Rekordu bylo dosaženo dne 8. dubna 2007 a výtěžek z akce byl věnován na dobročinnou sbírku „Pomozte dětem“.

Velikonoční strom – skořápkovník – nejvíc kraslic

Kulturní dům Bludov uspořádal akci, během níž bylo shromážděno a poté v průběhu 4 hodin s pomocí vysokozdvižné plošiny a žebříků navěšeno na strom 30 658 vyfouknutých velikonočních vajíček. Rekordu bylo dosaženo dne 7. dubna 2007 v Bludově.

Největší dort ve tvaru pusinky

Poštovní spořitelna, a. s. iniciovala u příležitosti premiéry českého filmu Pusinky zhotovení obřího dortu ve tvaru rtů. Dort měl na délku 241,5 cm, v nejširším místě 114 cm a v nejužším 22 cm. Dort byl veřejnosti představen, zkonzumován a zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 4. dubna 2007 v klubu Futurum v Praze.

Nejkratší velikonoční pomlázka

Luděk Chovanec z Nivnice upletl klasickou technikou z osmi vrbových proutků miniaturní velikonoční pomlázku o délce 8 milimetrů. Pomlázka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidována a uložena do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově dne 5. dubna 2007.

Nejstarší automobilový závodník

Marcel Pipek z České Vsi na Jesenicku, nar. 9. dubna 1931 začal svou závodnickou kariéru v dubnu 1947 účastí na motocyklovém Terénním závodě v Dolánkách. Od té doby se pravidelně zúčastňoval na mezinárodní úrovni motocyklových a automobilových soutěží, okruhů i závodů do vrchu včetně Mistrovství Evropy. Ke dni registrace do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov je ve svých 76 letech stále aktivním závodníkem a to v celoročním mezinárodním seriálu závodů automobilů do vrchu KW Berg-Trophy. Údaj byl zaevidován 9. dubna 2007 při příležitosti výročí šedesáti let od zahájení rekordmanovy závodní činnosti.

Nejvíc navštívených kamenných křížů

Jana a Jiří Babovákovi ze Dvora Králové nad Labem od r. 2001 na území Čech, Moravy, Slezska, Polska a Německa navštívili a zmapovali téměř osm set kamenných křížů. V této souvislosti vydali 26 regionálních záznamníků popisujících celkem 687 kamenných křížů, křížových kamenů, kamenných stél a dalších drobných kamenných památek na jednotlivých správních územích a sloužících zájemcům k zakreslování momentálního stavu navštívených objektů.Součástí této práce je vydávání kovových odznaků – zmenšenin vybraných kamenných objektů každé oblasti. Rekordmané ke dni zaevidování do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov vlastní rovněž rekordní sbírku 50 odznaků, jejichž motivem je kamenný kříž či křížový kámen. Součástí sbírky je i série 30 odznaků vydaných vlastním nákladem. Údaj byl zaregistrován 6. dubna 2007.

Nejrychleji postavený dům

Společnost PALIS Plzeň, spol. s.r.o. zorganizovala akci „Dům za 24 hodin“, v rámci které byl osmi stavebníky průběžným způsobem bez použití jeřábu nebo jiné stavební mechanizace postaven na předem připravenou základovou desku za 20:40 hod. rodinný dům s názvem „Rekord 24“. Jedná se o přízemní stavbu o půdorysných rozměrech 11,59 x 7,87 m (zastavěná plocha 91,2 m2). Dům je sloupkové konstrukce z profilů 50×140 mm v rozteči 625 mm. Vnitřní obklad je proveden ze sádrovláknitých desek Rigidur s parozábranou, vnější opláštění profilovými palubkami tloušťky 30 mm. Dům, splňující všechny platné technické normy, má sedlovou střechu klasické konstrukce, dveře dřevěné masivní kazetové s dřevěnými obložkami, dřevěná EURO okna, podlahy, keramické obklady a dlažby, zařizovací předměty sanity a kromě instalací a komína byl v uvedeném čase dokončen tak, aby mohl být předán zákazníkovi. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 28. – 30. března 2007 v Plzni.

Nejvíc lidí se žlutou ponožkou na jednom místě

Město Blansko zorganizovalo v rámci slavnostního zahájení turistické sezóny v oblasti „Moravský kras a okolí“ pokus, při němž se na jedno místě sešlo celkem 554 lidí a 6 psů, kteří měli na nohou jednu žlutou ponožku. Rekordu bylo dosaženo dne 1. dubna 2007 v Centru Sladovna Černé Hoře.

Trojgaráž z papírových krabic dopravených výhradně v úložném prostoru automobilu

Škoda Auto zorganizovala akci, v rámci které 15 osobních automobilů Škoda Praktik dopravilo na místo určení 540 kartonových krabic o rozměrech 30 x 40 x 30 cm, z nichž byl postaven model trojgaráže, do níž byla skutečně zaparkována tři vozidla Škoda Praktik. Rekordu bylo dosaženo dne 30. března 2007 na letišti Praha – Kbely.

Nejmladší hasič v uniformě

Šimon Riedl z Moutnic se stal členem SDH v době, kdy mu bylo pouhých 8 dnů. Při oficiální registraci do České databanky rekordů se stal nejmladším hasičem v „miniuniformě“ přesně odpovídající uniformě klasické včetně zásahové přilby ve věku 9 měsíců a 19 dnů. Údaj byl zaevidován dne 23. března 2007 v Mateřské školce v Komenského ulici v Pelhřimově v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den.

Nejdelší vlasy ve věku dvou let

Tereza Fuňáková z Dolní Vilímče u Telče se již v den svého narození mohla pochlubit bujnou vlasovou kšticí. V době druhého oficiálního měření, kdy jí byly 2 roky a 13 dnů, byla v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den naměřena délka jejích vlasů 32 cm. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 23. března 2007.

Nejmladší kouzelnice

Tereza Myslivcová z Tábora předvedla ve spolupráci se svým asistentem oficiální veřejné čtvrthodinové vystoupení z oboru všeobecné magie v den, kdy jí byly 3 roky, 5 měsíců a 12 dnů. Rekordu bylo dosaženo 23. března 2007 v Mateřské školce v Komenského ulici v Pelhřimově v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den.

Nejdelší chlup

Michalu Kasálkovi vyrůstá z prsní bradavky chlup o délce 12,1 cm. Údaj byl zaevidován do České databanky rekordů dne 30. ledna 2007 a chlup i nadále roste. Nejdelší vlasy ve věku dvou let Tereza Fuňáková z Dolní Vilímče u Telče se již v den svého narození mohla pochlubit bujnou vlasovou kšticí. V době druhého oficiálního měření, kdy jí byly 2 roky a 13 dnů, byla v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den naměřena délka jejích vlasů 32 cm. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 23. března 2007.

Přerážení stavebních prefabrikátů

JUDr. Petr Hulinský z Prahy dokázal technikou Palgup Chigi (úder loktem) přerazit 11 stavebních prefabrikátů Ytong o rozměrech 25 x 59 x 5 cm oddělených od sebe půlcentimetrovými kovovými proklady. Rekordu bylo dosaženo dne 17. března 2007 v tělocvičně ZŠ Barrandov.

Nejvíc lidí ležících na postelích z PET lahví

Gymnázium Bruntál zorganizovalo ekologicky orientovanou akci s mottem: „Jak si kdo ustele, tak si lehne.“, v rámci které se na jedno místě sešlo a ulehlo na předem vlastnoručně vyrobené postele z PET lahví celkem 306 lidí. Každé z „lůžek“ bylo vytvořeno minimálně ze 40 PET lahví o objemu 1,5 l nebo 2 l. Rekordu bylo z iniciativy pana Vladimíra Zatloukala dosaženo na náměstí Míru u příležitosti 60. výročí založení gymnázia v Bruntále dne 7. října 2006.

Nejdelší řada traktorů

Spolek velkobílovických vinařů uspořádal pokus, v rámci kterého se v jedné linii za sebou shromáždilo celkem 137 traktorů s maximálními rozestupy 20 cm, čímž byla vytvořena řada dlouhá 521,2 m. Rekordu bylo dosaženo dne 17. března 2007 za podpory MĚSTA VELKÉ BÍLOVICE.

Největší maturitní tablo

Studenti třídy 4. A jihlavského gymnázia nechali zhotovit své maturitní tablo technikou tisku na vinylovou síťovinu „Mesh“. Tablo, které tvoří jediný pás tohoto materiálu, má rozměry 20,15 m x 3 m. Autorem fotografií, montáže a celkového konceptu tabla je Zdeněk Hajn. Rekordní výtvor byl oficiálně přeměřen a čtyřmi horolezci zavěšen na budovu Gymnázia v ulici Jana Masaryka v Jihlavě dne 14. března 2007.

Výdrž v mrazící komoře

PhDr. Alois Andrew Urbiš dokázal vydržet v rehabilitační mrazící kryokomoře po dobu 8:10 min, přičemž teplota vzduchu se po dobu pobytu rekordmana v komoře pohybovala v rozmezí od -123 °C do -129 °C. Rekordu bylo dosaženo v Čeladné dne 13. prosince 2006 v Léčebném domě Polárka Beskydského rehabilitačního centra, spol. s r. o.

Nejvíc prodaných zvuk. nosičů s nahrávkami divadla

DIVADLO JÁRY CIMRMANA zaznamenalo v průběhu 30 let (duben 1977 – únor 2007) prodej 1 060 003 zvukových nosičů se značkou SUPRAPHON se záznamy 14 her autorské trojice Ladislav Smoljak – Jára Cimrman – Zdeněk Svěrák. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován 15. března 2007.

Nejvyšší snáška slepic

Šlechtitel a chovatel Ing. Emil Bartes z Hrádku u Pacova dosáhl po více než 43 letech činnosti ve svém oboru – výzkumu chovu slepic těchto výsledků: Slepice č. 28/05 plemene Moravia černá, číslo kroužku 6113/91 dosáhla nejvyšší roční snášky, a to počtem 356 vajec snesených od 1. ledna do 31. prosince 2006. V období 17. ledna až 18. května 2006 navíc dosáhla rekordní nepřetržité snášky 122 vajec za 122 dnů. Slepice č. 5/03 plemene Moravia černá, číslo kroužku 226275 dosáhla počtu 1 000 snesených vajec za 1 150 dnů. Rekordní výsledky byly oficiálně zaregistrovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 6. března 2007.

Nonstop vyučování matematiky

Mgr. Vítězslav Pěnička a 28 studentů Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci vytvořili rekord, při němž společně dokázali absolvovat nonstop výuku matematiky trvající 40 hodin. Vyučování probíhalo klasickým školním způsobem s pětačtyřicetiminutovou vyučovací hodinou a přestávkami přesně kopírujícími běžný průběh školního dne. Pokus o rekord byl s 31 účastníky zahájen 1. března 2007 v 7:25 hod. 2. března 2007 ve 23:25 hod jej úspěšně dokončilo 28 studentů: Štěpán Křeček, Kristýna Žďárská, Lucie Matoušková, Marie Janatová, Petr Čarný, Zuzana Reslová, Veronika Pachtová, Pavla Vurmová, Matěj Kuc, Jakub Rýdl, Jakub Novák, Eva Zouharová, Hana Králová, Daniela Cvejnová, Jana Říhová, Tomáš Vintr, Daniela Urbanová, Marek Pípal, Adéla Krásná, Bára Krejčová, Jakub Jech, Jan Martinka, Michaela Dopitová, Ladislav Haberland, Vojtěch Hertík, Nikola Kestlerová, Mája Bartošová, Marek Pavlíček.

Největší sportovní pohár v individuálních discipl.

Časopis JEZDECTVÍ předal v rámci galavečera jezdeckého sportu Koně na Žofíně probíhajícího pod patronací Ministerstva zemědělství ČR a České jezdecké federace vítězům ČSOB Poháru Jezdectví Haně Pelikánové (drezura) a Alešovi Opatrnému (skoky) putovní pohár o výšce 140 cm. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován 2. března 2007 v Praze.

Fotografická kronika města vytvoř. nejvíce autory

Kulturní centrum Hlučín vydalo z iniciativy Mgr. Zdeňka Kačora knihu „KRONIKA JEDNOHO ROKU – HLUČÍN 2006“, která vznikla na základě fotografické soutěže mapující všechny dny roku 2006 v Hlučíně. Do soutěže, jejímž cílem bylo zachycení města v ročních proměnách a událostech, se zapojilo 71 fotografů, kteří odevzdali celkem 5 660 fotografií. Pro zpracování do knižní podoby bylo vybráno 1 515 snímků. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 23. února 2007.

Žonglování hlavou dolů

Zdeněk Bradáč z Jablonce nad Nisou vydržel žonglovat vzhůru nohama zavěšen pod koleny na hrazdě se třemi míčky po dobu 49,85 vteřiny. Každý z míčků měl hmotnost 140 g a průměr 68 mm. Rekordu bylo dosaženo dne 23. února 2007 v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den v tělocvičně Obchodní akademie v Pelhřimově.

Nejvíc lidí s knihou

Knihovna Kroměřížska zorganizovala shromáždění čtenářů, v rámci kterého se na Velkém náměstí v Kroměříži sešlo celkem 381 lidí s knihou v ruce. Rekordu bylo dosaženo dne 19. února 2007 u příležitosti 110. výročí založení knihovny.

Nejvíc obyvatel jedné obce v masopustním průvodu

Obec Pikárec zorganizovala tradiční masopustní průvod, kterého se zúčastnilo 115 z 322 místních obyvatel. V přestrojení za maškaru šla tedy při tomto obyčeji více než třetina všech lidí s trvalým bydlištěm v Pikárci. Akce se celkem zúčastnilo 193 masek. Rekordu bylo dosaženo dne 17. února 2007 v obci Pikárec.

Rychlostní pojídání masopustních koblihů

SDH Putimov zorganizoval akci, v rámci které dokázal Kamil Hamerský z Víru sníst 10 masopustních koblihů po 65 gramech v čase 2:08,29 min. Rekordu bylo dosaženo dne 19. února 2007 v rámci tradiční masopustní zábavy v kulturním domě v Putimově.

Nejmenší slepičí vejce

Jedna ze sta slepic chovatele Ladislava Diviše z Teplé snesla 10. ledna 2007 rekordně malé vejce dlouhé 17,5 mm a mající v nejširším místě rozměr 13 mm. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 12. února 2007.

Dvanáctihodinový opis textu

Petr Hais dokázal během 12 hodin napsat na počítačové klávesnici 319 161 znaků. Rekordu bylo dosaženo v rámci pokusu o co nejrychlejší opsání 1 000 000 znaků pětičlennou skupinou z Obchodní akademie Heroldovy sady 26. ledna 2007 v Praze.

Nejvíc výstupů na Ještěd v průběhu jednoho roku

Ing. Jiří Mánek zdolal v období od 1. ledna do 31. prosince 2006 pěšky a na kole vrchol hory Ještěd celkem 1 054krát, a to průběžně osmi různými stezkami. V rámci celoroční akce absolvoval několik extrémních dnů: 15. července vystoupal na Ještěd bos a 8. září zdolal horu celkem sedmkrát. Tímto výkonem překonal rekord Němky Lilly Flassak, která v roce 1937 dosáhla 709 ti výstupů na vrchol. Rekordu bylo dosaženo za podpory a. s. Pivovar Svijany a dalších subjektů.

Nejdelší pobyt v extrémně chladné vodě

Alžběta Pourová z Prahy absolvovala pokus, při němž vydržela ve vodě řeky Vltavy o teplotě +1,5 °C plavat stylem prsa po dobu 40 minut. Teplota vzduchu se během pokusu pohybovala od +2 do +3 °C. V průběhu rekordmančina pobytu ve vodě byl monitorován její tlak, EKG, tepová frekvence a tělesná teplota, která po výstupu klesla až na 32,4 °C. Po dvouhodinovém Hiblerově zábalu a rozehřívání byla rekordmanka schopna sama v pořádku odejít domů. Rekordu bylo dosaženo 9. února 2006 v Praze na Výtoni.

Rychlostní opis 1 000 000 znaků

Pětičlenná skupina čtyř žáků a učitele Obchodní akademie Heroldovy sady ve složení Jana Válková, Jiří Spolek, Ondřej Kanta, Eva Wotřelová a Petr Hais dosáhla při opsání 1 000 000 znaků textu času 11:56:26 hod. Jednalo se o opis knih Arthur C. Clark – Vesmírná odysea, Karel Čapek – O lidech, Georg Orwell – 1984. Rekordu, který zorganizovalo občanské sdružení ARRIMO a při němž všech pět účastníků psalo zároveň, bylo dosaženo dne 26. ledna 2007.

Rychlostní pojídání paštiky

HC Sparta Praha, a. s. zorganizovala akci, v rámci které dokázal Jan Draslar sníst v časovém limitu 2 minut 212 g paštiky s mandlemi vyráběné firmou Procházka – Království paštik. Rekordu bylo dosaženo dne 30. ledna 2007 v pražské T-mobile aréně v rámci přestávkového programu utkání HC Sparta Praha – HC Hamé Zlín 8:3.

První publikace prostorových fotografií

Josef Hapatyka vydal v říjnu 1990 soubor prostorových (anaglyphyckých) fotografií. Publikace dokumentovala výstavu požární ochrany v Přibyslavi a vyšla v nákladu 5 000 kusů. V listopadu 2005 zhotovil pro kancelář hejtmana Jihočeského kraje RNDr. Jana Zahradníka z barevných prostorových (anaglyphyckých) fotografií kalendář na rok 2006. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 31. ledna 2007.

Nejrozsáhlejší archiv prostorových fotografií

Josef Hapatyka zhotovil k 1. únoru 2007 celkem 7 039 barevných prostorových (anaglyphyckých) fotografií různých motivů a činností a uspořádal je do obrazového archivu. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 31. ledna 2007.

Největší obraz namalovaný v průběhu jediného dne

Skupina 15 výtvarníků, kterou vedl Stanislav Novotný – Kinský ze Zlína vytvořila z iniciativy ateliéru Modrý strom pro Město Hodonín obří panoramatický obraz znázorňující Hodonín jako vodní hrad. Předlohou k plátnu o rozměrech 11 x 3,5 m se stala část historické veduty z r. 1728. Obraz namalovaný na polosyntetické textilii akrylátovými barvami, které si každý z výtvarníků sám míchal, byl vytvořen 31. prosince 2006 v průběhu 15 hodin mezi 9. hodinou raní a půlnocí. K jeho vzniku přispěl zajištěním technického zázemí Dům kultury Hodonín. Dílo, jehož majitelem se stal Městský úřad Hodonín a v jehož kompozici nechybí ani nejstarší znak města pocházející ze 16. století, vzniklo na Masarykově náměstí díky týmu ve složení : Výtvarníci : Monika Salmon, Ivana Villca-Mamani, Stanislav Novotný, Dagmar Vašáková, Marie Veselská ml., Dagmar Hlaváčová, Hana Krakovská, Zdeněk Schovanec, Pavel Koudela, Marie Veselská st., Milena Zvědělíková, Pavla Voldánová, Zdeňka Ořeská, Zdeněk Medek, Jitka Medková. Realizační tým : Marcela Koudelová, Petr Voldán, Petr Drábek, Martin Hansgut.

Svetry pletené ze sáčků od mléka

Eva Vedder z Rokytnice nad Jizerou vytvořila několik svetrů, k jejichž zhotovení jí jako materiál posloužily úzké proužky nastříhané z umělohmotných sáčků od mléka. Z jednoho pytlíku bylo nastříháno asi 9 metrů materiálů, přičemž na 1 svetr padlo průměrně 1000 – 1100 metrů. Autorka jednotlivé proužky zpevněné nití svazovala k sobě a k pletení používala běžné jehlice č. 10 až 12. Kuriózní svetry, které autorka i běžně používala, byly upleteny na konci 80. let a v roce 2006 byly předány do expozice Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

100 kg ze země nad hlavu

Jiří Žaloudek z Čáslavi vzepřel desetkrát v průběhu jedné minuty 100 kg vážící zátěž složenou z nosné tyče o průměru 6 cm, čtyř oplášťovaných kol od automobilu a klasických vzpěračských závaží. Netradiční činku borec vzpíral nadhozem ze země do napjatých rukou. Rekordu bylo dosaženo 12. ledna 2007 v rámci doprovodného programu 16. mezinárodního veletrhu turistických možností v regionech Regiontour 2007 v pavilónu V brněnského výstaviště BVV.

Nejmladší spisovatel

Radoslav Horák, narozen 17. dubna 1995, je autorem knihy Energetický čaj, která byla knižně vydána 17. dubna 2006 v nakladatelství LYNX, nákladem 500 ks. V den, kdy kniha vyšla, bylo autorovi přesně 11 let. Ukázky z knížky, která má 62 stran formátu A6 a byla ilustrována maminkou Naďou Horákovou, rekordman předčítal v pořadu Host do domu Českého rozhlasu 2 již 7. ledna 2005. Svou první knihu, která však nevyšla tiskem, napsal v prosinci 1999, tedy v době, kdy mu byly 4 roky a 8 měsíců. Dílo se jmenuje Kniha Radečkova a obsahuje příběhy složené z několika vět. Údaj byl do České databaky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 18. ledna 2007.

Podjetí nejníže umístěné laťky na motocyklu

Aleš Spirman dokázal na 28 cm vysokém minimotocyklu vlastní výroby vsedě podjet laťku umístěnou ve výši 90 cm nad zemí. Vleže poté podjel laťku ve výši 60 cm. Při obou pokusech se nedotýkal žádnou částí těla země. Výkonu bylo dosaženo 14. ledna 2007 v rámci programu Agentury Dobrý den na veletrhu GO a Regiontour Brno 2007.

Přerážení střešních tašek

Martin Dvořák z Pelhřimova dokázal za 8,34 vteřiny přerazit 30 střešních keramických tašek, přičemž každý z šesti sloupců skládajících se z pěti tašek zasáhl jiným způsobem – pěstí, dlaní, loktem, úderem „kladivo“, patou a hlavou. Výkonu bylo dosaženo 11. ledna 2007 při akci České pojišťovny v bývalém protiatomovém krytu v Praze – Vysočanech.

Nejstarší fotbalistka

Bronislava Doksanská z Mutěnic, narozená 22. ledna 1948, je nejstarší aktivní fotbalistkou v České republice. Ke dni evidence rekordu jí bylo bez 11 dní 59 let a byla oficiálně registrována ČSTV – okresním sdružením Hodonín i ČMFS jako hráčka hájící branku FK Mutěnice v pravidelné regionální soutěži žen. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 11. ledna 2007 v rámci programu pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit na veletrhu Regiontour 2007 v Brně.

První mluvící betlém

Ladislav Fejfar z Nové Paky vytvořil v průběhu let 2005 – 2006 první mluvící betlém v České republice. Betlém vyřezaný klasicky z lipového dřeva tvoří 23 postav a 5 zvířat. Dospělé figury jsou vysoké 22 cm. Betlém stojící ve staročeské chalupě, zhotovené Ladislavem Stuchlíkem, zaujímá plochu 160 x 134 cm. Princip mluvícího betlému spočívá v tom, že v průběhu „produkce“ trvající 17:45 min soustava bodových světel postupně osvětluje příslušné skupiny postav, k nimž technický a zvukový mechanismus vždy sepne nahrávku příslušného rozhovoru, kterých je celkem 12. Ty podle textů Ladislava Fejfara namluvil divadelní soubor Erben z Miletína. Zvuk zpracoval a ozvučení provedl Jiří Horáček z Nové Paky. Betlém byl zkompletován pro výstavu betlémů v Lázních Bělohrad za přispění a podpory Městského kulturního střediska při MěÚ Lázně Bělohrad. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 5. ledna 2007.

Nejvyšší živě rostoucí vánočně ozdobený strom

Vyšší odborná škola a Střední Průmyslová škola, Žďár nad Sázavou zdobí každoročně od roku 1999 z iniciativy ředitele Dr. Ing. Josefa Příhody v době vánočních svátků smrk rostoucí v areálu školy již pět desetiletí. V den registrace rekordu měřil strom ozdobený přibližně 150 barevnými světly s devadesáti metry kabelů 22,47 m. Programovatelné osvětlení je dílem studentů, kteří jej zhotovili pod vedením paní učitelky Ing. Marty Pružincové. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 4. ledna 2007.

Nejmenší hřbitov

Obec Hluboké poblíž Náměště nad Oslavou provozuje miniaturní plně funkční evangelický hřbitov zaujímající vnitřní plochu 102 m2. Šířka hřbitova je 8,9 m a jeho délka kolísá mezi 11,04 a 11,9 m. První písemná zmínka o hřbitově pochází z roku 1885. Ke dni registrace do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 5. ledna 2007 bylo na tomto minihřbitově celkem 7 hrobů.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress