Výkony evidované Českou databankou rekordů v roce 2008:

Papírový betlém s největším počtem figurek

Děti, rodiče, učitelé a přátelé ZŠ sv. Voršily v Praze 1 vlastnoručně vytvořili betlém sestavený ze 450 papírových postaviček, přičemž každý zúčastněný mohl přispět vlastním dílkem dle svých představ. Podmínkou bylo, že muselo jít o vlastní kresbu, figurka dospělé postavy musela být maximálně dvaceticentimetrová, postavy dětské či zvířecí pak následně úměrně velké. Jednotlivé části znázorňovaly jak tradiční betlémské figury, tak i postavy z pohádek či z ryze současného života (policista, výpravčí, fotbalista ….) a byly připevněny ke špejli zajišťující stabilní ukotvení k podkladové desce. Ústřední postavy svaté rodiny (Marie, Josefa a malého Ježíška) včetně tří králů nakreslili pod odborným vedením vybraní kreslíři z řad dětí při školním vyučování, jinak mohli autoři své postavy tvořit i doma v kruhu rodinném. Betlém byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 18. prosince 2008 a poté byl ze školy přenesen do kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze.

Největší stádo papírových oveček

Dům dětí a mládeže Žďár nad Sázavou zorganizoval akci, v jejímž průběhu občané města a zejména děti žďárských škol vystříhali z papíru 6 830 oveček o rozměrech 13,5 x 8,5 cm. Ovečky vystříhané podle šablony a dotvořené barevnými pastelkami byly očíslovány a poté ve 31 řadách zavěšeny pod strop velkého sálu budovy DDM. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 15. – 18. 12. 2008.

Největší perníková kulisa v divadelní hře

Medové pečivo – Pavel a Iva Hejhalovi dokázali vytvořit obří perníkovou chaloupku o rozměrech 130 x 100 x 130 cm, která byla použita jako kulisa při pohádkovém divadelním představení Divadélka Hračka. Na chaloupku bylo použito 60 kg mouky, 30 kg cukru, 12 kg medu, 15 kg cukru, 120 vajec,  jedlá soda, koření a barviva a celá  vážila 130 kg. Chaloupka byla složená z 22 perníkových dílů a měla kovovou konstrukci.Představení s perníkovou chaloupkou bylo odehráno 15. prosince 2008 v rámci akce Adventní zastavení na Novoměstské radnici pořádané Městskou částí Praha 2 ve spolupráci s Rozmarným létem.

Rekord se vydařil, děkujeme !

Dne 9. prosince se 268 obcí měst a organizací na území celé České republiky zúčastnilo hromadného rekordu ve vypouštění balónků s přáním Ježíškovi. Při této akci, která byla zároveň i vyjádřením podpory tradičním českým Vánocům vzlétlo v jeden okamžik k nebi celkem 100 858 balónků. Blahopřejeme všem organizátorům i jednotlivým  účastníkům, přejeme vám klidné a ničím nerušené svátky vánoční a hodně zdraví v novém roce 2009. Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Vánoční zvonění.

Obec Lubná. Kulturní komise obce Lubná uspořádala vánoční prodejní výstavu s kulturním programem. V rámci výstavy zazvonilo v průběhu 100 minut  696 návštěvníků akce na připravený vánoční zvonek o hmotnosti 6 kg, který z ocelové trubky vykoval umělecký kovář, pan Zbyněk Soušek z Lubné. Rekordu bylo dosaženo v sobotu dne 6. prosince 2008 ve víceúčelovém zařízení Skalka v Lubné v okr. Svitavy.

Pojídání vepřových jelit v limitu 1 hodiny

Miroslav Helebrant dokázal během 60 minut sníst 2947,5 gramů jelit. V průběhu soutěže, které se zúčastnilo 18 jedlíků, bylo možno bez omezení přikusovat pečivo a zapíjet vepřová jelita libovolným nápojem.Rekordu bylo dosaženo 6. prosince 2008 v rámci soutěže jedlíků pořádané SDH  Prosenická Lhota v sále místního pohostinství.

Vánoční zvonění.

Obec Lubná. Kulturní komise obce Lubná uspořádala vánoční prodejní výstavu s kulturním programem. V rámci výstavy zazvonilo v průběhu 100 minut  696 návštěvníků akce na připravený vánoční zvonek o hmotnosti 6 kg, který z ocelové trubky vykoval umělecký kovář, pan Zbyněk Soušek z Lubné. Rekordu bylo dosaženo v sobotu dne 6. prosince 2008 ve víceúčelovém zařízení Skalka v Lubné v okr. Svitavy.

Nejvíc čertů a čertic

V pátek 5. 12. 2008 se na Masarykově náměstí v Pelhřimově sešlo v jednom okamžiku 571 lidí převlečených za čerty. Všichni čerti i čertice měli čertovské přestrojení, rohy, ocas a masku, či začerněný obličej. Pelhřimovští se pokusili překonat dva roky starý rekord z Třebíče, kde se na jednom místě sešlo 647 pekelníků, ale tentokrát to nevyšlo…

Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných dálkových pochodů

MUDr. Tomáš Roučka absolvoval bez přerušení sérii 40 ročníků dálkových pochodů  „Novopacké pochody“ –  každý v délce 50 km. Rekordu bylo dosaženo v letech 1969 – 2008 v okolí Nové Paky.

Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných atletických závodů

Miroslav Rubeš z Pardubic absolvoval bez přerušení sérii 48 ročníků atletického závodu Malá pardubická – cross country. Rekordu bylo dosaženo v letech 1961 – 2008 v Pardubicích. //při 48. ročníku mu bylo 63 let//

Nejvíc Mikulášů na bruslích

Městská knihovna Sedlčany, týdeník Sedlčanský kraj a TJ Tatran Sedlčany uspořádaly akci, v rámci které se na zdejší ledové ploše sešlo 54 lidí na bruslích v přestrojení za Mikuláše. Každý ze zúčastněných musel mít mikulášskou čepici, vousy a plášť. Rekordu bylo dosaženo 29. listopadu 2008 na zimním stadionu v Sedlčanech.

Nejrychleji upletených 300 pletýnek šestičleným družstvem štafetovým způsobem

Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR uspořádal rekordní pokus v pletení pletýnek. Josef Holub, Petr Vladimír, Martin Jarkovský, Libor Forman, Bohumil Kubíček a Jaroslav Pešák upletli štafetovým způsobem každý 50 ks pletýnek za celkový čas 52 minut a 22,62 sekundy. Rekordu bylo dosaženo za technické podpory společnosti Ireks Enzyma s. r. o. Brno 27. listopadu 2008 na Střední škole potravinářské a služeb v Brně.

Rychlostní pojídání banánů

Kamil Hamerský snědl deset banánů za 1 : 29,91 minuty. Rekordu bylo dosaženo v Karlových Varech dne 23. listopadu 2008 v rámci akce Den rekordů aneb narozeniny Obchodního centra Fontána organizované Rádiem KISS.

Balancování na pohyblivých válcích

Jindřich Reichert dokázal po dobu 3,64 vteřiny balancovat na pyramidě sestavené z 10 pohyblivých kovových válců tzv. rola-rola lišících se délkou a průměrem a uspořádaných do speciální formace o celkové výšce 271 cm. Osmipatrová pyramida z válců střídavě ležících a stojících byla vystavena na 133 cm vysokém stole s ocelovou konstrukcí a rozměrem desky 80 x 120 cm. Na posledním válci pak  bylo umístěno prkno o rozměrech 75 x 40 x 2 cm, na kterém balancující rekordman, vysoký 172 cm, stál. Čas rekordu byl měřen od okamžiku, kdy se artista pustil pomocné tyče ukotvené k základně. Rekordu bylo dosaženo 23. listopadu 2008 v Bratislavě v rámci televizního pořadu Slovensko má talent.

Nejstarší holub

Generální sekretář Českého svazu chovatelů pan Slavibor Petržilka představil v rámci Celostátní výstavy drobného zvířectva 21 let starého poštovního holuba Bonfíka. Rekordní věk tohoto holuba byl zaevidován dne 22. listopadu 2008 na Výstavišti v Praze – Letňanech.

Chovatelská soutěž s nejdelší tradicí v ČR

Český svaz chovatelů nechal v rámci Celostátní výstavy drobného zvířectva zaevidovat chovatelskou soutěž s nejdelší nepřerušenou tradicí na území Čech, Moravy a Slovenska. Jedná se o Mistrovskou soutěž ve zpěvu harckých kanárů, jejíž první ročník proběhl v roce 1936. Registrace rekordní soutěže proběhla 22. listopadu 2008 na Výstavišti v Praze – Letňanech.

Nejvíc vyšlechtěných bezsrstých druhů živočichů na jednom místě

Český svaz chovatelů uspořádal v rámci Celostátní výstavy drobného zvířectva společnou prezentaci speciálně vyšlechtěných bezsrstých zvířat, při které byly představeny následující druhy : čínský chocholatý pes, kočka (Kanadský Sphynx), morče (Baldwin, Skinny), potkan (Fuzz) a myš (Nunu, Fuzz). Rekordu bylo dosaženo 22. listopadu 2008 na Výstavišti v Praze – Letňanech.

Zvířecí příjmení

Český svaz chovatelů uspořádal setkání nositelů zvířecích příjmení, při němž se sešlo 33 osob s různými druhy zvířecích příjmení. Rekordu bylo dosaženo 22. listopadu 2008 v rámci Celostátní výstavy drobného zvířectva na Výstavišti v Praze – Letňanech.

Přerážení střešních tašek

Robert „Bolodragon“ Klimeš z klubu Dragon  Taekwondo WTF  Sokol Březnice dokázal technikou Bakkat Palmok Naeryo Chigi (úder předloktím pravé ruky) přerazit za 12,03 vteřiny 120 tvrzených střešních tašek narovnaných do 11 sloupců. Výkonu bylo dosaženo 22. listopadu 2008 v rámci BUDO Show v Praze.

První český dobročinný rekord v největším počtu vyrobených a rozdaných větrníků za jeden den

Klub nemocných cystickou fibrózou inicioval akci “Přijďte si roztočit svůj VĚTRNÍK POMOCI pro slané děti”, v rámci které slané děti (nemocné cystickou fibrózou), jejich rodiny a přátelé vyráběli papírové větrníky. Část z nich byla během větrníkového průvodu a cyklojízdy Prahou rozdána. Celkem bylo vyrobeno a rozdáno 1000 větrníků. Rekordu bylo dosaženo 22. listopadu 2008 v rámci Evropského dne pro cystickou fibrózu.

Perníkový dort

Střední škola obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborná škola České Budějovice uspořádala v rámci vlastní prezentace na mezinárodní výstavě Gastrofest 2008 rekordní pokus, při kterém studenti oboru cukrář pod vedením mistrů odborného výcviku, paní Marie Stropkové a paní Marie Brožové, vyrobili perníkový dort o rozměrech 316 x 316 cm. Na výrobu dortu bylo použito 70 perníkových plátů o hmotnosti 5 kg a 40 perníkových domů o hmotnosti 2, 5 kg., které věrně připomínaly 56 domů českobudějovického náměstí . Perníková „fáže“ pro potažení plochy  vyžádala 30 l rumu. Na dozdobení dortu bylo použito 20 kg glazury. Náměstí zdobila kašna vyrobená z 1 kg marcipánu. Na zasněžení náměstí bylo použito 20 kg kokosu. Celková hmotnost dortu znázorňujícího Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích byla 511 kg. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 15. 11. 2008 na Výstavišti v Českých Budějovicích.

Nejvíc krajkových betlémů na jednom místě

Městské kulturní středisko Mohelnice ve spolupráci s časopisem Krajka a místní pobočkou Českého sdružení přátel betlémů uspořádalo výstavu, na které bylo celkem 155 vyšívaných, paličkovaných, háčkovaných, pletených, drhaných nebo šitých krajkových betlémů a madon s jezulátkem. Rekordu bylo dosaženo dne 15. listopadu 2008 v Mohelnici v rámci Wladislavských trhů.

Lampióny v průvodu.

V pátek 14. 11. 2008 se ve Vodňanech rozhodlo seskupení pořadatelů uspořádat Svatomartinský lampiónový průvod s úmyslem překonat pět let starý český rekord z Bučovic, který má hodnotu 1331 lampiónů. Průvod se řadil u Kulturního domu a po projití ulic Zeyerova, Heritesova, Jiráskova a Vrchlického dorazil na náměstí. Konečný součet svítících lampiónů činil  1134 ks. Chtěli bychom poděkovat organizátorům Vodňanských hrátek pro malé a velké za bravurně zvládnutou akci, díky které se na vodňanském náměstí sešlo více než dva tisíce lidí a která splnila svůj účel, i když rekord tentokrát zůstal nepřekonán.

Nejdelší skládaná palačinka

Střední škola Hostouň uspořádala v rámci vlastní prezentace na Mezinárodní výstavě Gastrofest 2008 rekordní pokus, při kterém studenti oboru cukrářské práce Filip Maršálek, František Machytka a Arnošt Christoph vyrobili v průběhu 2 minut a 43 vteřin pod dohledem učitele odborného výcviku pana Václava Procházky palačinku složenou ze 42 ks palačinek o průměru 34 cm. Jednotlivé palačinky byly namazány džemem, naskládány přes sebe a poté naráz zarolovány do závinu, který byl ocukrován, ozdoben šlehačkou a barevným topingem. Takto vzniklá palačinka dosáhla délky 710 cm.  Po skončení akce byla rozkrájena a rozdána jejím návštěvníkům. Rekordu bylo dosaženo v pátek 14. 11. 2008 v Českých Budějovicích.

Nejdelší keramické ucho

SPŠK Bechyně uspořádala v rámci 12. ročníku Točířské soutěže určené pro studenty keramických oborů středních výtvarných škol rekordní pokus ve vytažení co nejdelšího nepřerušeného hada z 15 kg červené keramické hlíny. Rekordních 38 metrů a 41 cm dlouhé „ucho“ vytáhla studentka Akademie Světlá nad Sázavou Nikola Červenková z Ledče nad Sázavou, které asistovala Lucie Cyprisová z Velké Bíteše. Rekordu bylo dosaženo ve čtvrtek 6. 11. 2008  v budově Střední průmyslové školy keramické v Bechyni.

Nejvíc variant jediného kresleného vtipu

Na popud Agentury Dobrý den namaloval výtvarník a karikaturista Lubomír Vaněk v rámci aktivit spojených se soutěží „MY TŘÍDÍME NEJLÉPE“ vyhlášenou krajem Vysočina a autorizovanou obalovou společností EKO-KOM tzv. STAROSTENSKÝ VTIP, tedy obrázek s tématikou třídění odpadů. Kresba nesoucí kromě jiného i informace o barevnosti kontejnerů dle jednotlivých komodit však nebyla opatřena textem. Ten měli doplnit starostové zúčastněných obcí na Vysočině tak, aby vznikl pokud možno co nejvtipnější kreslený fór. Tímto způsobem byl vytvořen rekordní počet 51 originálních kreslených vtipů s použitím jediného stále stejného obrázku. Rekordu bylo dosaženo v období od května do října 2008.

Obří ježek s největším počtem bodlin

Dne 29. října 2008 u příležitosti otevření OBCHODNĚ ZÁBAVNÍHO CENTRA CITY PARK JIHLAVA vytvořil řezbář Jiří Halouzka na návrh Agentury Dobrý den Pelhřimov ze smrkového dřeva obřího ježka o hmotnosti 150 kg. Poté ježka dlouhého 160 cm ozdobili účastníci třídenního programu pořádaného v prostorách centra rekordním počtem 7 413 bodlin. Každý z návštěvníků mohl vložit pouze jednu špejli a doba rekordního pokusu činila 30 hodin. Kuriózní na celé záležitosti je ten fakt, že uvedený počet bodlin se přibližně rovná skutečnému počtu bodlin u ježka živého!

Zmenšenina sluneční soustavy

Zmenšenina sluneční soustavy vznikla v centru obce Hýsly na ploše 29 m2. Planety i měsíce jsou vytvořeny z 29 broušených žulových kostek a odřezků. Do kostek značících planety jsou vytesány astronomické symboly a názvy měsíců označují jejich začáteční písmena. Všemu vévodí slunce, které má tvar včelí buňky, z níž se tyčí žihadlo. Toto žihadlo je nerezový polos (vrhač stínu) slunečních hodin a jedový váček tvoří nejmenší sluneční hodiny. Autorem je Petr Weiss ze Sklenného u Svitav a Tibor Skalka z obce Hýsly, kde byla zmenšenina sluneční soustavy v říjnu roku 2008 představena.

Největší živý obraz

Oddělení cestovního ruchu statutárního města Olomouc  uspořádalo v rámci oslav  90. výročí založení Československého státu akci, při které byl sestaven živý obraz tvořený 136 lidmi. Na základě skutečné události -návštěvy prezidenta T.G. Masaryka v Olomouci ze dne 18. září 1921 -obraz tvořili : T.G.M. ztělesněný panem Stejskalem, představitelé města a zástupci různých spolků. Rekordu bylo dosaženo na olomouckém Horním náměstí v úterý 28. října 2008.

Největší počet sourozenců starších 80 let

Sourozenci Antonín, Václav, Rudolf, Jaroslav, Eva (nyní Faltusová) a Jaroslava (nyní Koblížková) Jirešovi dosáhli všichni k datu 27. listopadu 2008 minimálně 80 let. Součet jejich věků je dohromady 501 let.

Nejmenší sluneční hodiny

Obec Hýsly iniciovala výrobu miniaturních slunečních hodin od slunečního hodináře Petra Weisse ze Sklenného u Svitav a Tibora Skalky z obce Hýsly. Hodiny dosahují průměru 9 mm a polos (vrhač stínu) ukazující čas měří 5 mm. Zhotoveny jsou z mosazi, jejíž povrch je pozlacený. Číslice byly ručně vyryty diamantem. Sluneční hodiny byly veřejnosti představeny v obci Hýsly 25. října 2008.

Dvoje sluneční hodiny posazené na sobě

Před obecním úřadem Hýsly se tyčí 1,4 m vysoký polos (vrhač stínu) zhotovený z nerezu, na jehož samém vrcholu jsou umístěny nejmenší sluneční hodiny zakryté skleněnou kopulí. Hodinky si lze seřídit při slunečním svitu hned ze dvou časoměrných zařízení. Autory jsou Petr Weiss ze Sklenného u Svitav a Tibor Skalka z obce Hýsly. Hodinový unikát byl veřejnosti představen 25. října 2008 při slavnosti v obci Hýsly.

Nejvíc hlaviček ragbyovým míčem

Jiří Kremser z Hlučína-Darkoviček dokázal udělat 353 hlaviček s míčem na ragby, aniž by mu míč spadl na zem nebo se dotkl jiné části těla než hlavy. Výkonu, který rekordman vytvořil v čase 3:02 min, bylo dosaženo 25. října 2008 u příležitosti otevření obchodního a zábavního centra City Park Jihlava.

Křest zeleným pepřem

PEPRNET.CZ uspořádal při příležitosti spuštění nového designu vlastních webových stránek akci nazvanou PEPRNET HOT PARTY. V rámci programu této akce byl nový PEPRNET pokřtěn kuriózním způsobem. Návštěvníkům párty bylo rozdáno 161 sáčků zeleného pepře ( 100 g ) a jejich úkolem bylo v čase Č sáček otevřít, vyjmout a rozžvýkat alespoň jednu kuličku v ústech. Peprník Zbyněk Benkár z Prahy pojal svůj úkol po svém a popsaným způsobem spolykal celý obsah svého sáčku, tedy cca 300 kuliček zeleného pepře, najednou. Výkonu bylo dosaženo ve čtvrtek 23. října 2008 v diskoklubu PACHA v Praze.

Poznávání značek automobilů v nejnižším věku

Jakub Mulaj dokázal rozeznat ve věku 1 rok, 8 měsíců a 30 dnů celkem 28 značek automobilů běžně se pohybujících po silnicích ČR. Automobily dokáže určit jak z fotografií, novinových snímků, tak i v reálu na ulici. Navíc také rozpoznává, zda se jedná o jeep, pick up, nákladní vozidlo nebo dodávku. Rekordu bylo dosaženo dne 23. října 2008 v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově – městě rekordů.

Největší drátenické srdce

Klienti Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež v Brně na Kociánce vyrobili v zácvikovém drátenickém a šperkařském kurzu pod vedením Jiřího Bareše drátované srdce o výšce 150 cm a šířce 145 cm. Na výrobu bylo spotřebováno 235, 5 metru drátů různých průměrů. Srdce, jehož obvod je 490 cm, bylo vyrobeno ve dnech 6. – 22. 10. 2008 v průběhu 214 hodin čistého času práce. Na jeho výrobě se vystřídalo 55 dětí a 5 dospělých. Rekord byl zaevidován na výstavišti BVV v Brně ve středu 22. října 2008.

Přerážení stavebních prefabrikátů v nejmladším věku.

Petr Hulinský ml. dokázal technikou Palgup Chigi (úder loktem) přerazit 5 stavebních prefabrikátů Ytong o rozměrech 25 x 59 x 5 cm oddělených od sebe půlcentimetrovými kovovými proklady. V den vytvoření rekordu bylo rekordmanovi, narozenému 31. října 1997, 10 let, 11 měsíců a 19 dnů. Rekordu bylo dosaženo v neděli 19. října 2008 v Praze při příležitosti 4. ročníku akce Judo show cup, který se konal v hale Folimanka.

Nejvíc lidských stonožek

Firma Multisonic a.s. a Rádio Blaník ve spolupráci s hnutím Stonožka – Na vlastních nohou uspořádaly setkání škol Prahy 1 a škol zapojených do hnutí Stonožka pod záštitou starosty Městské části Prahy 1, Ing. Petra Hejmy, aby k 18.výročí tohoto mezinárodního charitativního hnutí vytvořily rekord v sestavení živých stonožek. Pro děti byl připraven soutěžní program a koncert s křtem hudebního CD Mně sílu dáš Josefa Vágnera, který pro Stonožku natočil hymnu Never Be Alone norského skladatele Arne Bendiksena. Křest se uskutečnil během 50 minutového koncertu. Před začátkem koncertu po soutěžním programu bylo z diváků a posluchačů sestaveno pod pódiem šest stonožek – šest padesátičlenných zástupů lidí držících se za ramena. Sestavené lidské stonožky si poté společně zatancovaly na jednu z písní nového alba. Rekordu bylo dosaženo v pondělí 13. 10. 2008 na Ovocném trhu v Praze 1.

Největší počet dvojčat – výhradně dcer – KURIÓZNÍ SKUTEČNOST

Věnceslava Jiroudková je matkou čtyř dětí – dcer, které se narodily vždy jako dvojčata. Jako první přivedla na svět 15. listopadu 1952 Věnceslavu a Ludmilu, 3. března 1956 se pak narodily Marie a Jarmila. Skutečnost byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 13. října 2008.

Nejdelší lanové přemostění

Instruktoři lezení Armády České republiky v podřízenosti velitelství Společných sil dokázali za pomoci vrtulníku a potřebné techniky nainstalovat v Hlubockém žlebu v oblasti Libavé na Olomoucku 511 metrů dlouhý lanový traverz, přičemž výška lana nad úrovní terénu dosahovala až 80 m.  Použito bylo 14 mm silné lano vážící 50 kg.

Absolvování přemostění se záchranářskými nosítky a raněným

Toto lanové přemostění absolvovala dvojice rtm. Michal Dobrušek (Samostatná záchranná rota Olomouc) – prap. Michal Prošvic (153. ženijní prapor Olomouc) za použití blokantu a pomocného provazu s dopomocí týmu vojáků v čase 6:52,57 min.

Nejdelší postup kompletní bojové jednotky na laně

Toto lanové přemostění absolvovalo granátometné družstvo 43. výsadkového mechanizovaného praporu Chrudim ve složení : šrtm. Martin Vaca, rtn. Milan Carva, rtn. Slávek Matuška a rtn. Vít Kratochvíl a to včetně přesunu granátometu vážícího 35 kg. Akce probíhala tak, že nejprve celý traverz absolvovala dvojice vojáků (čas 3:29,58 min.), poté se na druhý konec lana vydala druhá dvojice (čas 5:32,12 min.) a následně celá jednotka zkompletovala granátomet, přičemž k výstřelu došlo po uplynutí 14:28,84 min. od zahájení akce, kterou družstvo absolvovalo na laně za použití blokantu a pomocného provazu s dopomocí týmu vojáků.

Překonání přemostění psovodem se záchranářským psem

Toto lanové přemostění za použití blokantu a pomocného provazu s dopomocí týmu vojáků absolvovala rtm. Hana Hluštíková (Samostatná záchranná rota Olomouc) se záchranářským psem Tara (německý ovčák ve speciálním postroji) v čase 11:58,51 min. Rekordy byly vytvořeny a do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zapsány  dne 9. října 2008.

Největší draci vyřezaní ze dřeva

Řezbář Jiří Halouzka z Jiříkova dokázal vyřezat (vždy z jednoho kusu dřeva) trojici trojhlavých draků. Největší z nich je vytvořen z topolového dřeva, má na délku 849 cm, v nejširším místě má 161 cm šíře a obvod 404 cm. Váží 4 tuny. Dračí sluj v Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově obývá i třítunová trojhlavá dračice o délce 690 cm, která má v nejširším místě 110 cm šíře a obvod 351 cm a „malý“ dráček dlouhý 223 cm (obvod 207 cm, hmotnost 270 kg). Obě tyto sochy jsou dubové. Rekordní objekt byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován na podzim roku 2008.

Největší počet lidí prolézajících v limitu 30 minut látkovým tunelem

Mateřské centrum Nechanice, o. s. uspořádalo dětskou akci, v rámci které 396 lidí prolezlo v časovém limitu 30 minut 270 cm dlouhým látkovým tunelem. Do tunelu, který měl průměr 75 cm, mohl vlézt každý účastník až poté, co předchozí vylezl z tunelu ven. Všichni zúčastnění tak zdolali celkem vzdálenost 1 069,2 m. Rekordu bylo dosaženo 12. října 2008 na fotbalovém hřišti v Nechanicích v rámci zde konané Drakiády.

Rychlostní pojídání šišek s mákem

Kamil Hamerský snědl v časovém limitu 20 minut 2,578 kg bramborových šišek sypaných mákem.Rekordu bylo dosaženo 12. října 2008 v Bystřici nad Pernštejnem v rámci tradičních Bystřických hodů.

Shyby na hrazdě

Shyby na hrazdě v sériích na výdrž

Jan Kareš udělal za 7:14,30 hodin 3 450 shybů na hrazdě o průměru 4 cm.

Eliška Karešová  udělala za 7:14,30 hodin 1 760 shybů na hrazdě o průměru 4 cm.

Shyby na hrazdě za 6 hodin

Jan Kareš udělal za 6 hodin 3 051 shybů na hrazdě o průměru 4 cm.

Eliška Karešová  udělala za 6 hodin 1 574 shybů na hrazdě o průměru 4 cm.

Při každém shybu rekordmané přitáhli svá těla nad žerď hrazdy tak, že ji přesahovali bradou. Rekordy se uskutečnily 4. října 2008 na venkovním prostranství u řeky Berounky před Romantickým hotelem Mlýn v Karlštejně.

Běh s dřevěným kolem

Jan Macura, Zdeněk Novák a Robert Šamonil dokázali štafetovým způsobem uběhnout za 4:22:53 hod vzdálenost 66 900 m, přičemž se po celou dobu střídali v kutálení dřevěného loukoťového kola o hmotnosti 12,5 kg a průměru 80 cm. Do celkového času bylo započteno i přeříznutí klády o průměru 30 cm, kterým byl běh odstartován. Akci Koulení kola z Lednice do Brna uspořádal 4. října 2008 Klub cestovatelů a romantiků Kudrna Brno jako rekonstrukci historického běhu lednického koláře Jiřího Birka z roku 1636.

Nejvíc lidí s knihou

K3 Bohumín, příspěvková organizace uspořádala shromáždění čtenářů, v rámci kterého se na zdejším náměstí sešlo 692 lidí s knihou v ruce.Rekordu bylo dosaženo 4. října 2008 na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně.

Nejdelší kněžská štola

Biskupství českobudějovické uspořádalo v Pelhřimově tradiční Dětskou diecézní pouť. Motto poutě bylo “Jakou barvu má tvé povolání?” a součástí jejího programu bylo vytvoření nejdelší kněžské štoly. Na konci závěrečné bohoslužby sešily děti duhové kněžské štoly vlastnoručně vyrobené ve svých domovských farnostech v jednu “nejdelší”, jejíž délka je 250 metrů a vznikla spojením 100 částí (tzv. “farních štol”) dlouhých 250 cm. Vytvoření nejdelší kněžské štoly mělo účastníkům poutě symbolicky připomenout význam a důležitost povolání ke kněžství. Rekordu bylo dosaženo dne 4. října 2008 na prostranství před sochou sv. Václava na Masarykově náměstí v Pelhřimově – městě rekordů. Po sešití všech částí přenesl mons. Pavel Posád – pomocný biskup českobudějovický – “nejdelší” kněžskou štolu ve slavnostním průvodu do kostela sv. Bartoloměje, kde ji předal pelhřimovskému vikáři P. J. Stehlíkovi.

100% znalost rejstříku železničních stanic v ČR

Jiří Vystrčil, vedoucí vlakového doprovodu ČD, a. s., stanice Břeclav, RCVD Brno prokázal znalost všech 2 762 tarifních bodů (železničních zastávek a stanic) v České republice, a to včetně těch, které jsou provozovány soukromými přepravci, i těch, které již nejsou provozovány. Rekordman dokáže zastávku nejen správně přiřadit k číslu tratě, ale určit i výchozí a cílovou stanici. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zanesen po řádném přezkoumání a přímém ověření v rámci tiskové konference konané v Muzeu rekordů a kuriozit dne 30. září 2008 v Pelhřimově – městě rekordů.

Košíček vyrobený z třešňové pecky

Paní Květoslava Louthanová z Chýnova věnovala pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit miniaturní košíček zhotovený v průběhu jednoho dne z třešňové pecky. Košíček je 10 mm vysoký a v nejširším místě měří 8 mm. Paní Louthanová jich má na svém kontě už přibližně 20. Všechny věnovala svým kamarádkám a známým. Děkujeme, že se ve středu 30. září 2008 stalo jedním z „kamarádů“ také naše Muzeum.

Nejdelší svíčka

Petr Caprata z Měníku, majitel firmy CAPRATI s.r.o., vyrobil z palmového stearinu svíčku vysokou 390 cm. Průměr svíčky vážící 25, 3 kg je 9, 6 cm a předpokládaná doba jejího hoření je výrobcem odhadována na 4 200 hodin. Maxi svíčka byla v úterý 30. září 2008 věnována pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit a dlouhodobě bude umístěna v kostele sv. Bartoloměje v Pelhřimově. Děkujeme do Měníku za nový exponát.

Nejvíc mincí jedné hodnoty nashromážděných na dobročinný účel.

ZOO Ústí nad Labem uskutečnila akci na podporu vybudování zastřešení výběhu pro aligátory. Akce trvala od 26. 3. 2008 do 28. 9. 2008 a v jejím průběhu bylo návštěvníky a příznivci ústecké zoologické zahrady nashromážděno 1 071 742 ks padesátihaléřových mincí. Mince v hodnotě 535 871,- Kč byly počítány na mincovníku a poté ještě pro kontrolu váženy. Celková hmotnost příspěvku uloženého ve 27 pytlích činila 961, 2 kg. Rekord byl zaregistrován do České databanky rekordů v neděli 28. září 2008 v Ústí nad Labem.

Nejvíc patronů města na jednom místě

Na Náměstí Míru v Litvínově bylo v jeden okamžik nashromážděno 1006 výtvarně zpracovaných Archandělů Michaelů – patronů města. Jednalo se o trojrozměrné výtvory z libovolného druhu materiálu a různých velikostí. Do výsledku se započítávali i lidé v kostýmech. Každý anděl musel mít rozpoznávací atributy, tedy meč, váhy a křídla. Rekordu bylo za účasti veřejnosti dosaženo v neděli 28. 9. 2008 ve 14. 00 hodin.

Nejdelší náhrdelník z hlávek zelí

Přátelé Vidova a okolí, občanské sdružní, uspořádalo tradiční akci v duchu motta: „Kdo má zelí rád, ten je stále mlád“, při které mohl každý ze zúčastněných navléknout na rekordní náhrdelník jednu hlávku zelí. Vznikly tak 267 m dlouhé zelné korále navlečené na vlasci, přičemž celkový počet hlávek činil 1 244 a přibližná hmotnost všech „zelených perel“ náhrdelníku činila 4 300 kg. Rekordu bylo dosaženo 27. září 2008 v rámci 4. ročníku Zelnobraní ve Vidově u Českých Budějovic.

Nejvíc výtvarně zpracovaných dýní na jednom místě

Vinařství Sedláček Valtice uspořádalo akci Valtické dýňobraní, při které bylo na ploše Vinařského náměstí a v navazujícím Valtickém podzemí vystaveno celkem 632 dýňových masek, plastik  a dalších výtvarných objektů vytvořených dětmi z 21 základních a mateřských škol z ČR a Rakouska, ale i dalšími autory. Celkem bylo zpracováno 5 tun dýní, přičemž více než polovina této hmotnosti byla po vydlabání poskytnuta jako potrava pro zvířata v liberecké ZOO.  Kromě toho byly v rámci akce vystaveno přes tisíc dýní, tykví a lagenarií více než dvou stovek druhů. Rekordu bylo dosaženo 26. září 2008 ve Valticích.

Nejvíc balónků vypuštěných v jeden okamžik na jednom místě

WM Communication Prague, a.s. zorganizovala při Světovém dni antikoncepce pokus,  v rámci kterého bylo 26. září 2008 v 15.00 hodin současně v Praze a v Brně vypuštěn symbolický počet 2008 balónků naplněných lehkým plynem. Rekordu bylo dosaženo na náměstí Svobody v Brně a na Václavském náměstí v Praze a výtěžek této charitativní akce byl směřován na podporu azylových domů v Brně.

Závod na týmových lyžích.

Ženy:

Jana Václavíčková, Michaela Václavíčková, Helena Grudolfová, Ivana Kibrilová, Marie Syrovátková a Naďa Žilinská – šestičlenný ženský tým, jehož jednotlivé členky stály v zástupu na jednom páru speciálně upravených lyží, uběhl vzdálenost 12 metrů v čase 18, 66 vteřiny. Výkonu bylo dosaženo v Českých Budějovicích ve středu 3. 9. 2008 v rámci Festivalu rekordů pořádaného firmou Sanitec s. r.o.

Muži:

Jiří Štekr,Ladislav Skřivan,Jana Minaříková,Jaroslav Žák, Jan Marko a Jan Nagy – šestičlenný tým, jehož jednotliví členové stáli v zástupu na jednom páru speciálně upravených lyží, uběhl vzdálenost 12 metrů v čase 13, 80 vteřiny. Výkonu bylo dosaženo v Brně dne 25. 9. 2008 v rámci Festivalu rekordů pořádaného firmou Sanitec s. r.o.

Montáž závěsného klozetu na čas.

Radim Oberherr provedl montáž závěsného klozetu na instalační modul v čase 2:10,51 minuty. Výkonu bylo dosaženo v Ostravě dne 23. 9. 2008 v rámci Festivalu rekordů pořádaného firmou Sanitec, s.r.o.

Štafetový skok do dálky

Žáci ZŠ Sirotkova Brno uskutečnili v průběhu 5 hodin štafetovým způsobem skok dlouhý 4 070, 13 metrů. Rekordu se zúčastnilo 613 skokanů, kteří odskákali celkem 1783 platných a tedy počítaných pokusů bez přešlapu. Rekordu bylo dosaženo ve čtvrtek 25. září 2008 v rámci oslav 100. výročí založení školy.

Nejdelší skok pumy americké z živé kořisti na kořist

Principál Národního cirkusu ČR JO-JOO Jaromír Joo představil dne 25. září 2008 vystoupení nazvané Sedm statečných, v rámci kterého dokázala Kelly, jeho jeden a půl roku stará puma  americká skočit z hřbetu poníka do vzdálenosti 3 metrů a bezpečně přistát na hřbetě druhého pony, aniž by šelma na tato zvířata zaútočila. Rekordu bylo dosaženo na ulici Veveří v Brně.

Největší pexeso

Kraj Vysočina a EKO-KOM iniciovaly na základě návrhu Agentury Dobrý den Pelhřimov v rámci „Krajské komunikační kampaně 2008“ se zaměřením na třídění odpadu na území kraje vytvoření obřího tématického pexesa, které bylo dětmi zúčastněných škol odehráno v průběhu září a října 2008 na deseti náměstích měst kraje Vysočina. Jednotlivých hracích desek pexesa, které měly rozměry 80 x 80 cm, bylo 28. Pexeso bylo oficiálně zaevidováno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 22. září 2008.

Nejvíc lidí v autobuse

Do autobusu Arway N 15 s obsaditelností 63 sedatel bylo vměstnáno 261 lidí starších 15 let. Nastupování do vozu trvalo téměř 45 minut. Poté byl autobus na povinných 10 vteřin uzavřen.Rekordu bylo dosaženo ve Vysokém Mýtě v sobotu 20. září 2008.

Největší lodička z papíru v ČR

Základní škola Pelhřimov, Osvobození 1881 zorganizovala v rámci 20. výročí školy akci, při které byla představena největší papírová lodička v České republice.Vytvořili ji kluci a holky ze tříd 6. A, 6. B, 7. B a 8. A. Papírová lodička je 7,46 m dlouhá, v nejvyšším místě má 210 cm a boky “paluby” dosahují 150 cm. Loď je vyrobena z dvojité vrstvy tapetového papíru. Rekordu bylo dosaženo 20. září 2008 v Pelhřimově.

Modely kostelů z největšího počtu rýžových zrnek

José Manuel MONTORIO dokázal vyrobil dvě repliky kostela svatého Vavřince v Kordobě z rýžových zrnek. Na stavbu „bílého“ kostela bylo použito 31.780 zrnek rýže a 3.063 zrnek písku, na stavbu „tmavého“ kostela bylo zapotřebí 31.782 zrnek rýže dvou barev. Kostely byly v září 2008 věnovány do expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a Kuriozit v Pelhřimově.

Nejvíc sesbíraných baterií v průběhu 5 hodin

Město Ústí nad Labem a nezisková společnost Ecobat, s. r. o. zorganizovaly v rámci akce Evropský týden mobility hromadný sběr malých spotřebních baterií a monočlánků, při kterém její účastníci přinesli a do sběrných nádob odevzdali 1472,6 kg použitých baterií. Rekordu bylo dosaženo 17. září 2008 na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. // Výsledky za 1 hod – 110 kg, 3 hod – 900 kg, 5 hod – 1472,6 kg, počet lidí – cca 590.

Setkání účastníků pouti v bandurách

V obci Rybí u Nového Jičína se v den konání tradiční pouti sešlo na jednom místě 123 lidí v bandurách, podomácky vyrobených bačkorách z filcu. Rekordu bylo dosaženo v neděli 14. září 2008.

Nejrychleji ujetých 50 m na horském kole se sedmičlennou posádkou

Sedmičlenný tým Spolku pro sport všeho druhu Jistebnice ujel na běžném sériově vyráběném horském kole DEMA trasu dlouhou 50 metrů za 24,42 s. Kolo bylo oproti běžné úpravě vybaveno navíc pouze 74 cm dlouhým a 19,4 cm širokým nosičem a dvěma 6,9 cm dlouhými „špačky“ (stupačkami) umístěnými na ose předního kola. Rám bicyklu byl vypolstrován volně odnímatelnou pomůckou. Rekordu bylo dosaženo na Masarykově náměstí v Pelhřimově – městě rekordů dne 17. září 2008 v rámci SCOTT kritéria horských kol.

Nejvíc lidí, kteří během 3 minut prolezli husitským válečným vozem

Agentura ARGO uspořádala v rámci tradiční akce Táborská setkání pokus, při němž dokázalo vyklápěcím otvorem v boku husitského vojenského vozu nastoupit a v zápětí na druhou stranu vozu opět vystoupit celkem 128 lidí. Celý pokus proběhl v limitu 3 minut, přičemž boční otvory vozu měly rozměry 78,5 x 73 cm. Rekordu bylo dosaženo dne 13. září 2008 v rámci programu probíhajícího v Housově mlýně v Táboře.

Prvovýstup Josefa Švejka na českobudějovickou Černou věž

Pohádkové království o.s., Jihočeský krajský úřad a Statutární město České Budějovice. uspořádali v rámci III. ročníku Švejkových víkendů v Českých Budějovicích rekonstrukci příběhu eskortování vojáka Josefa Švejka (dle románu Jaroslava Haška), při níž postava Švejka v podání Přemysla Kubišty poprvé stanula po zdolání 225 schodů na ochozu Černé věže, dominanty Českých Budějovic. Součástí akce byla i vůbec první projížďka Švejka po replice části koněspřežky, první železnice ve střední Evropě. Kuriózní počin se odehrál a do České databanky rekordů a kuriozit Agentury Dobrý den Pelhřimov byl zapsán dne 13. září 2008.

Nejvíc verbířů na jednom místě

Slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM zorganizoval v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek pokus o rekord v počtu krojovaných, kteří na jednom místě a v jeden čas tancovali slovácký verbuňk. Verbířů se sešlo a tančilo 213. Rekordu bylo dosaženo 13. září 2008 v Uherském Hradišti.

Nejvíce krojovaných v průvodu

Slavnostního průvodu Slováckých slavností vína a otevřených památek, který se konal v Uherském Hradišti dne 13. září 2008, se zúčastnilo 4153 osob v lidových krojích. Vyhlašovatelem pokusu o rekord byl slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM ve spolupráci s Nadací Děti – kultura – sport a přípravným výborem slavností zastoupeným Klubem kultury Uherské Hradiště.

Pudlí rašení – největší počet pudlů na pelhřimovském náměstí

HTH Organizační skupina uspořádala akci, v rámci které se na jednom místě sešlo 75 čistokrevných pudlů. Rekordu bylo dosaženo 13. září 2008 v Pelhřimově – městě rekordů.

Největší pyramida z použitého novinového papíru

Občanské sdružení EUFOUR dokázalo z použitého novinového papíru vytvořit největší pyramidu. Ta byla složena z 360 balíků papíru v šestnácti patrech do výšky 308 cm. Celková hmotnost pyramidy byla 3135,9 kg. Rekordu bylo dosaženo 11. září 2008 v rámci akce Odpadový den, která byla součástí informační kampaně Olomouckého kraje a společnosti EKO-KOM „Třídění je tanec“ na Horním náměstí v Olomouci.

Největší věkový rozdíl účastnic společného ponoru tří generací žen z jedné rodiny

Miroslava Bochňáková (nar. 26.5.1930), její snacha Alice Bochňáková a vnučka Barbora Bochňáková (nar. 29.6.1999) provedly společný ponor v potápěčské výstroji. Věkový rozdíl mezi babičkou a vnučkou dosáhl v době konání pokusu sedmi desítek let. Rekordu bylo dosaženo 21. června 2008 na Veřejném koupališti Cihelna v Pardubicích.

Největší vor z PET lahví

Účastníci akce Family Day 2008, které tvořili zaměstnanci firmy ING a jejich rodinní příslušníci, sestavili vor z 1645 půllitrových PET lahví. Ten byl nakonec spuštěn na hladinu bazénu v areálu hotelu Orlík u Orlické přehrady. Rekord se uskutečnil 6. září 2008.

První svatební obřad pod vodou

Slečna Kateřina Šrajerová a Mgr. Jiří Štancl byli dne 6. září 2008 oddáni pod vodní hladinou bazénu koupaliště “Dobrák” v Brně-Králově Poli v hloubce 4 m. Oddávajícím byl 1. místostarosta úřadu městské části města Brna, Brno – Královo Pole, pan René Pelán.

Největší počet podstoupených zkoušek v rámci vysokoškolských studií

Ing. Ing. Mgr. Richard Blatný, FINS. podstoupil při svých vysokoškolských studiích probíhajících od roku 1983 do současnosti celkem 220 zkoušek. Z tohoto celkového počtu bylo 15 zkoušek přijímacích (8 úspěšných) a 205 zkoušek proběhlo v rámci studií. 165 z nich bylo úspěšných a 40 neúspěšných. Údaje byly oficiálně zaevidovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 10. září 2008.

Nejvíc lidí pískajících na píšťalky

Český rozhlas Region zorganizoval akci, v rámci které se na jednom místě sešlo celkem 272 lidí, kteří společně v jeden okamžik zapískali na píšťalku. Rekordu bylo dosaženo 26. července 2008 v Kutné Hoře.

50 m na AquaSkipperu – muži

Pavel Balda z Hradce Králové v závodě na 50 m v jízdě na AquaSkipperu – vodním skákadle poháněném vlastní silou dosáhl času 12,13 sekund. Rekordu bylo dosaženo 6. září 2008 v rámci mistrovství ČR v jízdě na AquaSkipperu v kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové.

50 m na AquaSkipperu – ženy

Martina Kudláčková z Prahy 4 v závodě na 50 m v jízdě na AquaSkipperu – vodním skákadle poháněném vlastní silou dosáhla času 16,63 sekundy. Rekordu bylo dosaženo 6. září 2008 v rámci mistrovství ČR v jízdě na AquaSkipperu v kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové.

Největší mapa ČR z víček PET lahví s vlajkou uvnitř

Žáci a učitelé ZŠ Antonína Sochora v Duchcově sestavili z 262 500 víček PET lahví mapu České republiky s vlajkou uvnitř, přičemž víčky byla vyplněna celá plocha. Mapa, na jejímž vytvoření se podílelo 25 dětí a 2 dospělí, byla dlouhá 16 m a široká 10 m. Rekordu bylo dosaženo 6. září 2008 u rybníka Barbora v Duchcově.

24 hodin na kolečkových bruslích

Jan Borovka z Českých Budějovic dokázal ujet za 24 hodin na kolečkových bruslích 408 km. Rekordman ujel 272 kol o délce 1 500 m a dosáhl průměrné rychlosti 20,01 km/h. Rekordu bylo dosaženo 5. – 6. září 2008 v areálu Výstaviště v Českých Budějovicích.

Nejstarší parašutistka s největším počtem tandemových seskoků

Františka Zemanová z Karviné uskutečnila ve věku 88 let od 24. dubna 2008 do 30. srpna 2008 dvacet tandemových seskoků v kategorii senior. Jubilejní 20. seskok proběhl 30. srpna 2008 na letišti v Kunovicích.

Nejvyšší dosažená rychlost na travním skibobu

Bohumil Flegl dokázal na travním skibobu vyvinout rychlost 63,89 km/h. Hodnota byla naměřena na průběžném desetimetrovém úseku travnaté sjezdovky. Rekordu bylo dosaženo 30. srpna 2008 ve Skiareálu v Olešnici v Orlických horách.

Rychlostní pití tří piv

Petr Mejzlík z Třebíče dokázal vypít tři půllitry 10°  piva Olšanská desítka v čase 30,45 s. Rekordu bylo dosaženo 30. srpna 2008 v rámci Pivních slavností v Oslavanech u Brna 2008.

Nejvíc lidí házejících v jeden okamžik korunou

Společnost Raiffeisenbank zorganizovala akci, v rámci které si hodilo v jeden okamžik korunovou mincí celkem 213 lidí. Při pokusu padla 112x panna a 101x lev. Rekordu bylo dosaženo 29. srpna 2008 v areálu O2 Žluté lázně v Praze.

Rychlostní pojídání čokoládových indiánků

Tomáš Čekal dokázal v průběhu 2 minut sníst 7 klasických „indiánů“ s čokoládovou polevou o hmotnosti a 35 g. Rekordu bylo dosaženo 30. srpna 2008 na akci, jejíž pořadateli byli: David Novotný, Město Jaroměř a Tělovýchovná jednota Jiskra Jaroměř, o. s.

Nejvíc stanů postavených na jednom místě v průběhu 3 hodin

Mateřské centrum Beruška Strakonice vyhlásilo v rámci rozlučky s letními prázdninami výzvu, na základě které postavili příchozí na prostranství pod Hvězdou ve Strakonicích v průběhu akce trvající 3 hodiny celkem 118 vlastních stanů a stanových přístřešků nejrůznějších tvarů a velikostí. Rekordu bylo dosaženo 30. srpna 2008.

Skupinová fotografie s největším počtem lidí

Fotograf Jiří Jahoda a Geronimo Agency zorganizovali vytvoření skupinové fotografie, na které je shromážděno 3995 osob. Rekordu bylo dosaženo 23. srpna 2008 v Trutnově v areálu Bojiště při konání OPEN AIR MUSIC FESTIVALU TRUTNOV 2008.

Nejvíc lidí zpívajících píseň Povídej

Klub příznivců Petra Nováka zorganizoval setkání, v rámci kterého zazpívalo za doprovodu kytary píseň Povídej společně 73 lidí. Rekordu bylo dosaženo 23. srpna 2008 v areálu Hotelu Radova u přehradní nádrže Orlík.

Nejvíc selat rožněných na jednom místě

Obec Novosedly zorganizovala akci, při které 15 týmů urožnilo na ploše přibližně padesáti metrů čtverečních 15 selat, které následně zkonzumovali účastníci akce. Rekordu bylo dosaženo 23. srpna 2008.

Nejdelší řada z dřeváků

Městský úřad Volary uspořádal tradiční Volarské slavnosti dřeva, v rámci kterých byla na ploše zdejšího náměstí vytvořena nejdelší řada z celkem 119 párů dřeváků. V průvodu se navíc při této příležitosti sešlo 138 lidí v tradiční dřevěné obuvi. Rekordu bylo dosaženo 24. srpna 2008 ve Volarech.

Spřežení největšího počtu shetlandských pony

Hřebčín Viklan Kadov Lucie Kočovské zorganizoval ve spolupráci se Selským dvorem Braňany paní Olgy Zajíčkové akci, v rámci které bylo zapřaženo plně ovladatelné desetispřeží shetlandských pony, které kočíroval Josef Kočovský. Přísedící: Jaroslav Petr, Petra Jurášová, Lucie Kočovská, Lída Vítková, Jiřina Krylová. Vedoucí pár desítky tvořili praví bratři, valaši Apríl a Filip z chovu p. Ing. Jiřího Tvrdíka majitelky Olgy Zajíčkové. V druhém páru se představili plemenní hřebci 1094 SYFOON V. STAL DE TIENMAATSWEG, vraník dovezený z Holandska majitele Josefa Kočovského a český odchovanec 1181 HELÉNICO, bělouš v majetku Mgr.  Milana Jedličky. Třetí pár byl opět složen z plemenných hřebců bělouše 1092 HEKTOR RAFAEL, který byl v roce 2006 a 2007 vyhlášen jako nejvyužívanější hřebec v ČR a je v majetku Lucie Kočovské. Hřebec Hektor Rafael je pravý bratr hřebce z předchozího páru Helénica. Další pár valach JURÁŠEK a hřebec HUSKY jsou tmaví hnědáci majitelky Olgy Zajíčkové. Poslední pár u oje byl opět sestaven z plemenných hřebců 1093 AKIM, vraník z chovu Ing. Dušana Jakovljeviče, majitele Mgr. Milana Jedličky a 1095 TORNADO V.D. KOERBERG bělouš dovezený z Holandska majitele Josefa Kočovského. Rekordu bylo dosaženo 16. srpna 2008 v odchovně hřebců SHP pro ČR Bělčice, kterou vedou manželé Marie a Václav Vestfálovi.

Nejvíc lidí cvičících aquaaerobik

David Blahut z Kunčiček u Bašky zorganizoval akci „Baškohrádky“, při které se na jednom místě shromáždilo a po dobu 5 minut cvičilo v přírodní vodě přehrady Baška aquaaerobik celkem 62 lidí. Podmínkou ustanovení rekordu bylo, aby voda sahala nad pas cvičících. Rekordu bylo dosaženo 16. srpna 2008.

Nejvíc lidí připíjejících si na jenom místě sektem

Společnost ARS/KONCERT zorganizovala slavnostní galakoncert k jubilejnímu 10. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského, v rámci něhož si v jeden okamžik sektem připilo z klasických skleniček s emblémem festivalu celkem 1534 lidí. Rekordu bylo dosaženo 16. srpna 2008 ve francouzské zahradě zámku Jaroměřice nad Rokytnou.

Nejvíc doteků fotbalového míče v limitu 30 vteřin

Libor Hoření z Olomouce dokázal v limitu 30 vteřin provést 129 doteků fotbalového míče nártem pravé nohy. Výkonu bylo dosaženo 19. srpna 2008 v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Nejdelší a nejpočetnější nepřetržitá štafeta v orientačním běhu

Klub orientačního běhu Lokomotiva Pardubice zorganizoval štafetový orientační běh, při němž se v průběhu 100 hodin vystřídalo na 10 různých tratích (nejkratší trať měřila 1,6 km a nejdelší 6,5 km a v terénu bylo postaveno 43 kontrol) 100 dětí ve věku 7 až 17 let. Běžec mohl absolvovat více než jeden úsek štafety, nikdy však dva po sobě následující úseky a nikdy ne stejnou trať, kterou již jednou běžel. Celkem bylo s použitím map v měřítku 1:2500, 1:5000 a 1:15000 odběhnuto 195 úseků. Za předem naplánovaných 100 hodin účastníci uběhli celkem 502,2 km a absolvovali 2050 kontrol. Poslední účastnice doběhla v čase 100 hod 8 min 30 sec a po časovém limitu 100 hodin absolvovala navíc 1,2 km a 5 kontrol. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 28.července – 1. srpna 2008 na letním táboře SILVA O-CAMP Budislav.

Rychlostní pití míchaných nápojů – kuriózní výkon

Kuriózní výkon – Rychlostní pití míchaných nápojů Lenka Žáčková dokázala vypít 0,3 l míchaného nápoje v čase 2,91 sec. Výkonu bylo dosaženo 2. srpna 2008 v Okrouhlé na tradiční akci Okrouhlecký tuplák. // jednalo se o pití míchaného nápoje s alkoholem (bavorák, vodka s džusem…)

Nejvíc horkovzdušných Thai balónů na jednom místě

Společnost Investpoint zorganizovala v rámci akce Open Air Lipno setkání, při kterém bylo na jednom místě ve stejný okamžik vypuštěno celkem 37 horkovždušných Thai balónů. V průběhu dne bylo navíc vypuštěno jednotlivě dalších 166 balónů. Rekordu bylo dosaženo 2. srpna 2008 u lanové dráhy Ski areálu Lipno.

Dálková přeprava vody historickou stříkačkou s ojedinělou trojkombinací pohonu

SDH Přepychy dokázal u příležitosti 130. výročí svého založení přepravit vodu do vzdálenosti 1 043 m s převýšením 49 m za pomoci unikátní historické zápřehové stříkačky vyrobené roku 1909 firmou SMÉKAL PRAHA. Stroj byl v roce 1927 bratry Mertovými z Přepych upraven jako trojkombinace ručního, elektrického a řemenového pohonu a je chráněn patentem č. 29288. Přeprava vody proběhla za pomoci rovněž unikátního traktoru F2M 417 DEUTZ pocházejícího z roku 1940, k němuž byl připojen řemen, který sloužil jako pohon. Rkordu bylo dosaženo 2. srpna 2008 v Přepychách.

Rychlostní pití půllitru piva

Martin Staffa z Boskovic dokázal vypít půl litru 10° piva v čase 2,03 sec. Rekordu bylo dosaženo 2. srpna 2008 v Pohostinství BOBY v Okrouhlé v rámci tradiční akce Okrouhlecký tuplák.

Rychlostní pití tupláku piva

Martin Staffa z Boskovic vypil 1 litr piva za 3,31 sec.. Rekordu bylo dosaženo 2. srpna 2008 v Pohostinství BOBY v Okrouhlé v rámci tradiční akce Okrouhlecký tuplák.

Rychlostní pití mázu piva

Petr Kraus dokázal vypít 2 litry piva za 10,09 s. Rekordu bylo dosaženo 2. srpna 2008 v Pohostinství BOBY v Okrouhlé v rámci tradiční akce Okrouhlecký tuplák.

Nejstarší kocour

Kocour jménem Šmudla majitelky Miroslavy Orlíčkové z Roztok u Prahy se dožil věku 22 let, 1 měsíce a 17 dní (28.6.1986 – 14.8.2008).Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 15. srpna 2008.

Největší vor z PET lahví vyrobený náhodnými tvůrci

Rekreanti a návštěvníci Autokempu Komorník u Strmilova dokázali za cca 2,5 hodiny sestavit ze 679 PET lahví různých velikostí funkční plovoucí vor.Výkonu bylo dosaženo v rámci Krajské informační kampaně Jihočeského kraje a společnosti Ekokom dne 7. srpna 2008.

Nejdelší dětská cyklistická kolona

Cyklo Klub Kučera Znojmo uspořádal „Cyklistické sportovní odpoledne s rekordy“, v rámci něhož byla vytvořena cyklistická kolona čítající 85 cyklistů dlouhá 142,6 m, která ujela v daném uspořádání 750 m v čase 6:21 min. Účastníky pokusu byly výhradně děti ve věku do 15 let a rozestup mezi koly činil na začátku pokusu 10 cm. Rekordu bylo dosaženo 26. července 2008 ve Veselí nad Lužnicí.

Vytrvalostní hraní stolního hokeje Stiga

Osmičlenná skupina ve složení Martin Ženíšek, Václav Pikl, Hynek Nechutný, Jakub Sládek, Lukáš Vacek, Josef Kůrka, Zdeněk Lopaur a Zdeněk Matoušek dokázala souběžně na čtyřech hracích plochách hrát nepřetržitě stolní hokej Stiga po dobu 26:16 hod. Celkový počet pětiminutových zápasů činil 264, přičemž turnaj probíhal systémem každý s každým a hráči po celou dobu pokusu kromě přestávek museli při hře stát. Za každou odehranou hodinu vznikl účastníkům maratónu nárok na přestávku o délce 5 minut. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 25. – 26. července 2008 v Salesiánském středisku dětí a mládeže v Plzni.

Nejstarší pes s rodokmenem

PhDr. Yvona Vágnerová je majitelkou psa plemene knírač malý jménem Ares, který se narodil 30. září 1990. Ke dni registrace rekordu tak dosáhl věku 17 let, 10 měsíců a 1 den. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 31. července 2008.

Dálková přeprava vody parními stříkačkami

SDH Semily 1 zorganizoval akci, během které byla 10 hasičskými sbory za pomoci parních stříkaček vyrobených v rozmezí let 1892-1912 přepravena voda na vzdálenost 2920 m (z řeky Jizery ze Semilského ostrova ke gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech). Přepravovaná voda překonala během pokusu převýšení 40 m. Na vytvoření rekordu se podílely tyto sbory: SDH Semily1, SDH Roztoky u Jilemnice, SDH Netolice, SDH Hradec nad Moravicí, SDH Uherský Brod, SDH Tachov, SDH Svojanov, SDH Klatovy, SDH Radiměř, SDH Vítkovice. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008.

Figurální křížovka s nejvyšším průměrem písmen na jeden výraz vepsaná bez použití rozdělovacích linek do výtvarného díla

Ing Vladimír Jemelík, CSc., člen brněnského křížovkářského kroužku Kabrňáci, je mistrem mezi autory křížovkářské tvorby v královské disciplíně – figurální křížovce, která je českou a slovenskou specialitou. Jeho vrcholně estetickým a náročností bezkonkurenčním dílem vytvořeným pro Mezikroužková luštitelská soutěž křížovkářů 2007 je věrné ztvárnění suprematického obrazu ruského malíře Kazimira Maleviče Dřevorubec. Křížovka tvoří tzv. křížovkový celek, tj. skládá se celkem ze 76 dílčích křížovek, uvnitř nichž však nejsou použity žádné pomocné rozdělovací linky. To je znakem vysoce náročné tvorby. Protože autor křížovek věrně zachoval linie originálního obrazu, některé křížovky (při okraji obrazu, v okolí rukou a samotné ruce) jsou malé, ale některé naopak zaujímají velkou plochu a bez pomocných rozdělovacích linek je u ni dosaženo nebývalých průměrných délek vpisovaných a neskrytých tajenkových výrazů (PDV) : u šesti křížovek je PVD 7 až 7,5 písmene, u dalších šesti je PVD 7,5 až 8 písmen a u dvou křížovek je PVD více než 8 písmen (v suknici 8,23 písmene a v části kmene před levou nohou dokonce 8,75 písmene). Rekordní křížovka současně patří do kategorie těch nejobtížnějších křížovek vůbec: žádnému z 27 soutěžích nejlepších kroužků z České a Slovenské republiky se ji nepodařilo vyřešit bez chyb, ač řešitelům byla předkládána po částech, v celkem pěti kolech soutěže a luštila se pět měsíců čistého času po celý rok 2007. Rekordman pracoval na každé z pěti částí křížovek vždy přibližně po dva týdny. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 26. června 2008.

Nejpočetněji obsazená hudební produkce v nejvyšší nadmořské výšce

Statutární město Liberec uspořádalo akci, v rámci které v průběhu šesti hodin vystoupilo na vrcholu hory Ještěd v nadmořské výšce 1012 m postupně 95 umělců. Rekordu bylo dosaženo 11. července 2008.

Nejdelší říční plavba proti proudu

Yvetta Hlaváčová z Brna dokázala v průběhu sedmi dní uplavat etapově proti proudu řeky Vltavy celkem 142,2 km. Teplota vody během pokusu kolísala mezi 8 °C a 23 °C. Délka jednotlivých etap se pohybovala od 13,7 km do 26,8 km a plavkyně v průběhu celé akce s názvem „VLTAVA TOUR 2008“ strávila ve vodě 35:02:02 hod čistého času. Vybrané úseky plavala rekordmanka s použitím neoprénu. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 20. – 26. července 2008 na říčním úseku mezi Prahou a Týnem nad Vltavou.

Operace očí v nejstarším věku

Božena Vacinová, narozená 2. července 1908, se na Oční klinice Cornea Lexum podrobila ambulantní operaci šedého zákalu ve věku 100 let a 15 dnů. Zákrok provedla Doc. MUDr. Drahomíra Baráková, CSc., přednostka kliniky. Operace proběhla dne 17. července 2008.

Nejvíc kozlů s kozlem

Pivovar Velké Popovice zorganizoval recesní pokus o rekord, v rámci kterého se v jednu chvíli na jednom místě sešlo společně se dvěma figuranty – převlečenými za kozla, maskota pivovaru, celkem 200 lidí s tváří ozdobenou kozí bradkou na gumě. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 v rámci 16. Dne Kozla ve Velkých Popovicích.

Sluníčko sestavené z největšího počtu perníků

Divadlo VeTři zorganizovalo ve spolupráci s ÚSPMP Těchobuz tradiční setkání ústavů sociální péče „Sejdeme se po Markétě“, v rámci kterého bylo na ploše 3,69 m x 2,35 m vytvořeno slunce z 507 perníčků. Na vytvoření rekordu, jehož patronkou byla perníkářka Juliána Twumová, se podíleli klienti DD Proseč u Pošné, ÚSP Háj, ÚSP Lidmaň, Domov pro zdravotně postižené Zběšičky, Domov pro zdravotně postižené Pístina, ÚSP Nové Syrovice, ÚSP Jinošov, Domov u lesa Tavíkovice, ÚSP Zboží, ÚSP Věž, DPS Krakow (Polsko), DSS Zavar (Slovensko) a ÚSPMP Těchobuz. Rekordu bylo dosaženo 18. července 2008 v Těchobuzi.

Nejvíc ručně vyrobených balených cukrů

Zdeněk Švidrnoch z Ostravy-Poruby vyrobil ručně bez použití strojku v průběhu let 1999 – 2008 celkem 117 000 ks balených cukrů v 1 729 různých provedení a pěti velikostech. Výroba probíhá kompletně ručně včetně zhotovení sáčku, nasypání cukru a přelepení. Jedinou „strojní“ operací je ozdobné vroubkování okrajů pomocí ruční kličky na ozubeném kolečku. Cukry jsou určeny přátelům a známým pro radost, k výročí, Vánocům… Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 30. června 2008.

Nejkratší prodlužovací šňůra

Josef Ryška ze Stříbra vyrobil zcela funkční miniaturní prodlužovací šňůru o délce 163 mm, přičemž samotný kabel spojující obě elektrické zástrčky měří pouhých 17 mm. Ke zhotovení rekordní „prodlužovačky“ vedl rekordmana omezený prostor v el. části skříňky, kterou si sám navrhnul a svépomocí vyrobil. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 22. července 2008.

Třikrát narozená dvojčata z 8 dětí

Marie Pavlíčková z Valče porodila v rozmezí let 1965 – 1974 osm dětí, přičemž se v tomto počtu 3krát narodila dvojčata (1965 – Marie, 1967 – Vojtěch, 1968 – Ludmila a Anežka, 1969 – Václav a Věra, 1974 – Viktor a Marta). V roce 2008 je paní Pavlíčkové 70 let a je babičkou 31 vnoučat. Kuriózní skutečnost byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 15. července 2008.

Společný ponor tří generací žen z jedné rodiny

Miroslava Bochňáková (nar. 26.5.1930), její snacha Alice Bochňáková a vnučka Barbora Bochňáková (nar. 29.6.1999) provedly společný ponor v potápěčské výstroji. Věkový rozdíl mezi babičkou a vnučkou dosáhl v době konání pokusu sedmi desítek let.Rekordu bylo dosaženo 21. června 2008 na Veřejném koupališti Cihelna v Pardubicích.

Nejvíc permoníků na jednom místě

Divadlo V Pytli Petra Stolaře uspořádalo akci, v rámci které se na jednom místě sešlo 89 lidí převlečených do kostýmů permoníků a dalších obyvatel podzemí. Rekordu bylo dosaženo v rámci otevření Hornického muzea v Hrobě v rámci programu 7. ročníku Hrobských historických trhů.

Největší dort vyrobený jedním člověkem

Petr Neuwirth vyučený cukrář z Klimkovic vyrobil v průběhu dvou dnů dort v podobě makety dálničního tunelu dálnice D47 vedoucí z Brna do Ostravy o rozměrech 150 x 250 cm. Na jeho výrobu bylo použito 1 300 vajec, 130 kg mouky, 150 kg cukru, 160 l šlehačky, 120 kg krému a 20 kg marcipánu. Upečený dort vážil celkem 530 kg. Rekordu bylo dosaženo v Klimkovicích, přičemž sladký obr byl rozdán dětem u příležitosti ukončení školního roku dne 27. června 2008 na Masarykově náměstí v Ostravě.

Největší svatební kytice ze včelího vosku

Stanislav Kejval vyrobil svatební kytici o délce 209 cm. Na její výrobu použil pouze včelí vosk a k dozdobení peří, indonéský vosk a bižuterii. Rekordní kytice se skládá ze 135 květů a její výroba trvala přibližně 12 hodin. Rekordní výrobek byl zhotoven ve dnech 13. – 14. června 2008 v Písku.

Největší pozvánka podepsaná nejvíce občany jedné obce

Obyvatelé slovácké obce Suchá Loz poslali z podnětu svého starosty, pana Petra Gazdíka, primátorovi hlavního města Prahy, MUDr. Pavlu Bémovi, pozvánku k návštěvě Suché Loze. Pozvánku o rozměrech 100 x 200 cm podepsalo 376 obyvatel obce a poté byla odevzdána na podatelně pražského magistrátu. Rekordu bylo dosaženo v období od 19. do 26.6.2008.

Nejvíce mistrů světa na jedné palubě

Do gumového člunu Pulsar 490 značky Gumotex se naskládalo 15 mistrů světa v raftingu z České republiky. Kromě Šárky Znamenáčkové, která loď ze zdravotních důvodů opustila, překonala tato posádka 700 metrů dlouhou trať v rozbouřených vodách o obtížnosti WW IV-V na umělé slalomové dráze Trnávka poblíž Želiva na Pelhřimovsku. Rekordu bylo dosaženo v neděli 29. června 2008 v rámci dvoudenních závodů Českého poháru ve slalomu a sprintu. Posádku raftu tvořili Michala Kratochvílová, Petra Halašková, Kateřina Rozsypalová, Pavel Šamánek, Milan Znamenáček, Tomáš Křivánek, Jaroslav Pospíšil, Milan Pražan, Michal Bluma, Michala Hodačová, Jaroslava Hájková, Renáta Koehlerová, Martina Plášilová, Karolína Ptáčková a Šárka Znamenáčková.

Největší tříkolka

Členové divadla Kvelb vyrobili obří dřevěnou tříkolku o délce 4,5 m. Stroj zvaný NAUTRILUS je používán k pouličnímu divadlu a je mimo jiné vybaven vanou, barem a toaletou. Vzhledem k tomu, že sedadla kuriózního dopravního prostředku jsou umístěna ve výšce 1,67 m, je tříkolka divadelníky řízena pomocí chůd. Nejvyšší bod tříkolky, která s podobně stylizovaným přívěsem může převážet až 5 sedících osob, dosahuje do výšky 3,60 m. Rekordní tříkolka byla představena v rámci akce Svatý P.R.D. pořádané ve dnech 24. – 25. června 2008 na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

Nejdelší koňské spřežení

Národní hřebčín Kladruby nad Labem uspořádal jezdecký den, v jehož průběhu bylo do kočáru zapřáhnuto 22 starokladrubských koní. Vlastní zapřažení trvalo 40 minut, bylo použito na 500 metrů opratí a zápřah i s kočárem dosáhl délky cca 30 metrů. Nejdelší spřežení jedenácti párů koní vedené osminásobným mistrem ČR v jízdě čtyřspřeží panem Petrem Vozábem poté urazilo vzdálenost 2 km. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 21. června 2008 na závodišti Národního hřebčína Kladruby nad Labem.

Největší turistický rozcestník

Klub českých turistů inicioval v rámci oslav 120. výročí svého založení výrobu obřího dřevěného turistického rozcestníku o výšce 8 m, na němž byly umístěny čtyři směrovky značených cest v tradičních barvách (žluté, červené, modré a zelené), tabulka s místním názvem (Staroměstské náměstí, 192 m.n.m.) a dvě tabulky sponzorů. Objekt, který je přesnou zvětšeninou klasických turistických rozcestníků v poměru 2,5 : 1, byl slavnostně vztyčen 14. června 2008 ve 14 hodin 14 minut a 14 vteřin na Staroměstském náměstí v Praze.

Největší bludiště z víček od PET lahví

Základní škola Evžena Rošického Jihlava zorganizovala pokus, v rámci něhož vybudovali žáci školy v průběhu jednoho týdne, představovaného 28 hodinami práce, obří bludiště z celkového počtu 172 490 víček od PET lahví rozkládající se na ploše 19,20 m x 10,33 m. Rekordní labyrint s jediným vstupem a rovněž jediným východem byl vytvořen ze slepých i průchozích cest, doplněných nejrůznějšími plochými i trojrozměrnými různobarevnými obrazci. Bludiště bylo dokončeno a oficiálně představeno 23. června 2008 v tělocvičně školy.

Nejvíc švédských vozů na jednom místě

Občanské sdružení Volvoklub ČR zorganizovalo ve spolupráci s bývalými členy SAAB klubu akci Švédské plechy 2008, v rámci níž se „spanilé jízdy“ zúčastnilo 163 vozů švédské výroby. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 v Koutech nad Desnou v areálu penzionu ANNÍN a hotelu Dlouhé stráně.

Nejvíc keramických hrnků v řadě

Divadlo VeTři ve spolupráci se Státním zámkem Ploskovice uspořádalo „Keramické trhy na zámku Ploskovice“, při nichž byl v průběhu 40 minut vytvořen „šnek“ ze 111 keramických hrnků o maximálním průměru 253 cm. Jeho rozvinutím by vznikla řada hrnků dlouhá 1 513 cm. Rekordu bylo dosaženo 21. června 2008 na zámku Ploskovice.

Nejdelší nepřerušený volný program účastnic soutěže MISS Junior

41 semifinalistek soutěže MISS Junior ČR předvedlo v řadě za sebou svou volnou soutěžní disciplínu v celkovém čase 50 minut 28 vteřin. Každá dívka měla na své vystoupení maximálně 1 minutu a 30 vteřin a nejdelší prodleva mezi jednotlivými vystoupeními byla 53 vteřin. Rekordu bylo dosaženo 21. června 2008 v Restauraci Mánes v Praze v rámci semifinále soutěže MISS Junior ČR.

Největší loď z PET lahví

Žáci ZŠ Mezi školami 2322 Praha 5/13 vytvořili pod vedením učitele Jaromíra Friče loď z 1 217 PET lahví. Loď, nesoucí jméno St. Frič, je včetně stěžně dlouhá 406 cm, široká 144 cm a v nejvyšším místě vysoká 248 cm a je schopná plavby. Loď byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 20. června 2008 v rámci akce EKOSLUNOVRAT 2008 konané v Centrálním parku JZM v Praze.

Rychlostní otevírání lahví piva zuby

Dalibor Dedek z Prahy dokázal otevřít vlastními zuby v časovém limitu 1 minuty 31 lahvových piv. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 v rámci 16. Dne Kozla ve Velkých Popovicích.

Držení tupláků v jedné ruce

Petr David zdvihl do předpažení 10 plných skleněných tupláků a poté je po dobu 15,18 vteřin udržel v natažené ruce. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 v rámci 16. Dne Kozla ve Velkých Popovicích.

Žonglování pivními plechovkami s přehozy zezadu

Milan Roskopf z Bratislavy dokázal udělat v průběhu žonglování třemi plnými půllitrovými plechovkami piva Kozel postupně 9 přehozů zezadu přes záda dopředu, tzn. že po zachycení plechovky před tělem udělal rychlý pohyb rukou, která držela plechovku, za záda a zpoza nich hodil plechovku přes hlavu zpět do výchozího prostoru před sebou. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 v rámci 16. Dne Kozla ve Velkých Popovicích.

Vzpírání břemene tělem

René GOLEM Richter dokázal zvednout za pomoci konstrukce upevněné na tělo a za pomoci zubů zátěž o celkové hmotnosti 708,2 kg představovanou 8 plnými sudy piva Kozel, konstrukcí a dvěma dospělými muži. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 v rámci 16. Dne Kozla ve Velkých Popovicích.

Balancování pivní láhve na fotbalovém míči na hlavě

Václav Bláha dokázal udržet na své hlavě po dobu 2:18,77 min klasický fotbalový míč, na kterém byla navíc umístěna prázdná pivní láhev. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 v rámci 16. Dne Kozla ve Velkých Popovicích.

Liberec – Paříž na kole

Aleš Hrubý z Rychnova u Jablonce nad Nisou a Jiří Zelenka ze Stráže nad Nisou dokázali ujet na kole trasu Liberec – Paříž dlouhou 1 463 km za 6 dní 6 hodin a 6 minut (tj. 150 hodin a 6 minut). Čistý čas jízdy, při které rekordmani překonali převýšení 9 907 metrů, byl 69 hodin 37 minut.Rekordu bylo dosaženo ve dnech 17. – 23. května 2008. // Denní průměr 234,08 km.

Nejvíc lidí dýchajících pod vodou hodinu z jedné potápěčské automatiky

Ocean Devils, freedivingový klub, Brno uspořádal pokus, při němž osmičlenný tým ve složení Petr Vala, Vladimír Franc, Vladimír Tichý, Roman Ondrůj, Petr Tanner, Pavel Popelka, Mirek Svačina a Jarmila Slovenčíková dokázal dýchat pod vodou po dobu jedné hodiny z jedné potápěčské automatiky. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 na Plaveckém stadiónu Kometa v Brně.

Nejvíc lidí v jednotném oblečení tančících Line Dance

TCS LOUISIANA uspořádal akci, při níž 289 členů tanečních skupin Louisiana Písek, Z.I.P. Písek, Mažoretky Písek, Z hecu Písek, Abidup Lhenice, Karolína Brno a Mišmaš Praha zatancovalo v jednotném oblečení nepárový tanec Line Dance. Tančila se choreografie The Break na skladbu Lord Of The Dance trvající 3:42 min. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 na Velkém náměstí v Písku.

Nejdelší řada ze skútrů

Skútr klub ČR zorganizoval akci, při níž byla vytvořena řada ze 190 skútrů. Rekordní „skútr šňůra“ měřila 380,1 metru, přičemž rozestupy mezi jednotlivými skútry byli maximálně jeden metr. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 v Praze na Strahově v rámci 5. ročníku akce „Skútr šňůra“.

Řetězový pád největšího počtu dominových kostek

Martin Švarc z Bítovčic, student třetího ročníku Střední školy stavební Jihlava, dokázal v rámci obhajoby své ročníkové práce z fyziky zorganizovat sestavení a následný řetězový pád 1 008 kusů dominových kostek. Všechny kostky, postavené za sebou na nejužší stranu do 25,24 m dlouhé řady, spadly řetězovým pádem po shození krajní z nich, a to v čase 36,50 sec. Rekordu bylo dosaženo 13. června 2008 v knihovně Střední školy stavební v Jihlavě.

Otevírání lahví sektu useknutím hrdla různými předměty

Libor Nazarčuk z Břeclavi dokázal v časovém limitu jedné minuty useknout hrdlo 0,75 l láhve sektu osmi různými způsoby: srpem, kastrůlkem, šavlí, montážním klíčem, podkovou, popelníkem, talířkem a svícnem. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 ve Vinném sklepě U Jeňoura v Prušánkách – Nechorách v rámci Mezinárodního mistrovství sommelierů.

Nejrychleji ve dvojici projetá vzdálenost 600 metrů na historickém vysokém kole

Josef Zimovčák dokázal na klasickém historickém vysokém kole projet tzv. Bítešskou míli (trasa v centru Velké Bíteše dlouhá 600 metrů vytvořená u příležitosti oslav 600 let Velké Bíteše) v čase 2:27,76 min, přičemž na pěticentimetrové stupačce zadního kola velocipédu stál po celou dobu jízdy jako spolujezdec jeho bratr Jiří Zimovčák. Rekordu bylo dosaženo za přispění firmy Pension-Restaurace U Raušů v rámci Mistrovství republiky historických velocipédů dne 8. června 2008.

Nejvíc společně hrajících houslistů

ZUŠ Havlíčkův Brod, pobočka Přibyslav a SZUŠ Havlíčkův Brod zorganizovaly Koncert sólistů a houslových sborů, v rámci kterého pod vedením paní učitelky Jitky Němcové zahrál 57členný velký houslový soubor následující skladby: z tabul. J. A. Dorndorf: Svatební píseň, z tabul. J. A. Dorndorf: Polský tanec, V. Rathgeber: Canzonetta, J. P. Rameau: Vesnická dívka, J. Haydn: Menuet pro hrací hodiny, tradicionál: Shenandoah, irská lidová: Loch Lomond, J. Pachelbel: Kánon, J. Brahms: Ukolébavka, mexická lidová: La Cucaracha, tradicionál: Deep river, A. Caldara: Kánon. Rekordu bylo dosaženo 15. června 2008 v KD Přibyslav.

Nejvíc golfistů s dokončenou hrou v průběhu jednoho dne na jednom hřišti

Golf City, a. s. uspořádala GOLF MARATON 2008, při kterém nastoupilo ke hře na 18-ti jamkovém golfovém hřišti v průběhu 12 hodin celkem 237 hráčů ve dvou až čtyřčlenných skupinách. Skupiny startovaly vždy po 10 minutách, přičemž všechny hru i úspěšně dokončily. Rekordu bylo dosaženo 14. června 2008 na golfovém hřišti v obci Mstětice, přičemž první skupina startovala ve 4:10 hod, poslední skupina v 16:10 hod a poslední jamka padla ve 20:30 hod.

Nejdelší svatební kytice

Floristka Viola Zeithamlová z Bezna vytvořila ze 745 květů chryzantém, afrikánů, růží, nevěstina závoje a asparágu svatební kytici o délce 19,45 m. Konstrukce vznikla ze stvolů řepky zpevněných stuhou. Hmotnost kytice byla 25 kg a výroba trvala rekordmance 7:30 hod. Rekordní květina byla využita při netradičním obřadu „na psí knížku“ Martina Pitharta a Evy Peškové dne 7. června 2008 v obci Kadlín.

Nejvíc ambulančních uzlů uvázaných na jednom místě

Kulturní středisko Dobříš a tábornický oddíl Zlatý list zorganizovaly akci, v rámci které uvázal každý z 362 účastníků pokusu ve shodný okamžik jeden ambulanční uzel. Rekordu bylo dosaženo 24. května 2008 na Mírovém náměstí v Dobříši.

Nejdelší skládaný nýtovaný metr

LOSTR, a. s. zorganizovala pokus, v rámci kterého dokázali účastníci akce nanýtovat z předem připravených 135 cm dlouhých částí klasický skládaný metr o konečné délce 135 m. Pokus probíhal 1:40 hod a zúčastnilo se ho celkem 135 lidí. Rekordu bylo dosaženo 5. června 2008 v Lounech v rámci 135. výročí založení pořadatelské firmy.

Nejvíc lidí rytmicky vytleskávajících píseň pomocí PET lahví

Město Rožnov pod Radhoštěm zorganizovalo ve spolupráci se Základní školou Koryčanské Paseky pokus, v rámci něhož se na jednom místě sešlo celkem 1584 dětí a dospělých, kteří společně zazpívali a pomocí vždy dvou PET lahví vybubnovali rytmus písně napsané přímo pro tuto příležitost. Na závěr akce pak všichni své „nástroje“ sešlápli a vhodili do patřičných kontejnerů. Celkem tak bylo odevzdáno k recyklaci 3 168 PET lahví. Rekordu bylo dosaženo u příležitosti Světového dne životního prostředí 5. června 2008 na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm.

Nejvíc sešlápnutých PET lahví v kontejneru

Naučné středisko ekologické výchovy Kladno – Čabárna zorganizovalo pokus, v rámci něhož bylo sešlápnuto a umístěno do klasického kontejneru na plast (objem 1 100 litrů) celkem 1 026 PET lahví o objemu 1,5 l.

Nejpočetněji obsazený štafetový běh na 100 km

Základní škola Vyškov, Nádražní 5 zorganizovala v rámci 100. výročí svého založení štafetový běh na 100 km, v rámci kterého zdolalo uvedenou vzdálenost družstvo složené z 556 žáků, absolventů, učitelů a přátel školy v čase 5:23:41 hod. Pokus probíhal tak, že první z běžců urazil 100 m a ostatní uběhli okruh dlouhý 180 m.

Nejvíc lidí přilepených za podrážky svých bot

HENKEL ČR, spol. s r.o. uspořádala prezentační akci, při které v jeden okamžik dokázalo 10 mužů po dobu požadovaných 10 vteřin viset bez jakékoliv opory hlavou dolů, přičemž k dřevěné podložce umístěné na pevné kovové konstrukci ve výšce dvou metrů byli přilepeni pouze za podrážky svých bot sekundovým lepidlem Loctite Super Attak. Celková hmotnost deseti mladíků činila 668 kg. Rekordu bylo dosaženo dne 7. června 2008 na Masarykově náměstí v Pelhřimově – městě rekordů.

Nejdelší série dálkových pochodů k lékaři

Jan Klíma z Třeště dokázal v průběhu let 2002 – 2008 celkem dvacetkrát absolvovat pochod směřující k pravidelné lékařské kontrole na II. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK v Praze. V rámci těchto pochodů probíhajících na trase mezi městy Třešť – Pelhřimov – Vlašim – Jílové – Praha rekordman ušel celkem 3 473 km, přičemž v 17 případech se jednalo o pochod z místa jeho bydliště do Prahy, dvakrát směřoval navíc z Prahy zpět až do Pelhřimova na festival rekordů a kuriozit a jedenkrát se jednalo o celých 300 km až zpátky do Třeště.

Největší logo z víček PET lahví

52 žáků a přátel ZŠ Kosmonosy vytvořilo ze 162 000 víček od PET lahví logo společnosti ŠKODA AUTO o průměru 15 metrů. Samotná stavba trvala 1:49:14 hod, různobarevná víčka sbírali ve škole po dobu 8 měsíců. Žáci v hodinách matematiky propočítali množství víček jednotlivých barev, v rámci výtvarné výchovy připravili šablony a o pracovním vyučování víčka roztřídili a vše připravili na vlastní pokus. Rekordu bylo dosaženo 31. května 2008 na zámeckém nádvoří Základní školy Kosmonosy.

Nejvíc automobilů Chevrolet Spark na jednom místě – Sto Dobrovolných Chevroletů

AUTO DOBROVOLNÝ V. M. s. r. o. uspořádala setkání majitelů vozů Chevrolet Spark, při kterém se na jednom místě sešlo 100 automobilů této značky zakoupených u téhož prodejce. Rekordu bylo dosaženo 6. června 2008 v Třebíči.

Nejpočetněji obsazený lyžařský závod na suchu

Agentura FOR Zdeňka Kymličky a Karel Tippmann zorganizovali květnový lyžařský závod, kterého se zúčastnilo celkem 24 lidí, kteří na běžkách úspěšně zdolali 1780 m dlouhou trať. Rekordu bylo dosaženo 30. května 2008 na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem na akci Ústí se baví.

Nejvíc lidí v automobilu Peugeot 605

Agentura FOR Zdeňka Kymličky zorganizovala pokus, při kterém se do automobilu Peugeot 605 vměstnalo celkem 11 lidí starších patnácti let. Auto bylo plně vybaveno a při pokusu byly všechny dveře i okna po dobu 10 vteřin uzavřeny. Rekordu bylo dosaženo 3. května 2008 na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem na akci Ústí se baví.

Nejvíc ve dvojici nafouknutých balónků v průběhu 5 minut

Milena Jančíková a David Zimmermann nafoukli v průběhu 5 minut štafetovým způsobem až k prasknutí 8 balónků. Pokus probíhal tak, že ve chvíli prasknutí balónku začal nafukovat druhý z dvojice. Rekordu bylo dosaženo 30. května 2008 na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem na akci Ústí se baví pořádané agenturou FOR Zdeňka Kymličky.

Nejvíc lahví otevřených jednou rukou v limitu 30 s

Jarda Svatuška otevřel v průběhu 30 vteřin za pomoci klasického otvíráku 20 pivních lahví, přičemž během akce mohl použít pouze jednu ruku. Rekordu bylo dosaženo 30. května 2008 na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem na akci Ústí se baví pořádané agenturou FOR Zdeňka Kymličky.

Rychlostní podávání rukou

Michal Taške a Martin Dvorský si dokázali v průběhu jediné hodiny potřást rukou s celkem 906 lidmi. Každý z řad veřejnosti podal ruku oběma rekordmanům, tudíž v průběhu rekordního pokusu došlo k celkem 1812 stiskům rukou. Rekordu bylo dosaženo 30. května 2008 na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem na akci Ústí se baví pořádané agenturou FOR Zdeňka Kymličky.

Největší setkání skútrů ČEZETA

Skútr klub ČEZETA uspořádal tradiční mezinárodní setkání majitelů těchto historických motocyklů z 50. a 60. let 20. století, k němuž se na pelhřimovské náměstí sjelo 59 těchto strojů. Rekordu bylo dosaženo 7. června 2008 v Pelhřimově – městě rekordů.

Rodinné fotbalové mužstvo s největším počtem hráčů se shodným příjmením

Fotbalový tým ČÁPOVA JEDENÁCTKA odehrál přátelské utkání proti ELKO Krucemburk v sestavě, složené výhradně z příslušníků jedné rodiny Čápů. Na soupisce pro daný zápas, který skončil remízou 3:3 bylo zapsáno celkem 15 fotbalistů stejného jména, kteří všichni v průběhu utkání aktivně zasáhli do hry. Zápas, v němž nastoupil iniciátor akce František Čáp z Chotěboře a jeho syn Michal Čáp, bratr Petr Čáp se syny Petrem Čápem a Markem Čápem, druhý bratr Zdeněk Čáp se syny Zdeňkem Čápem, Janem Čápem a Lukášem Čápem, bratranec Jaromír Čáp se synem Michalem Čápem (všichni z Vepříkova), druhý bratranec Vladimír Čáp se synem Lukášem Čápem (ze Žlebů), dva synové dalšího bratrance z Golčova Jeníkova: Patrik Čáp a David Čáp a syn sestřenice z Jarošova: Jakub Čáp, se uskutečnil 1. června 2008 ve Starém Ransku.

Nejdelší špona

Antonín Pinkava, soustružník ve středisku kovovýroby firmy AGROTEC Hustopeče, vytvořil při obrábění válce pásového dopravníku na hrotovém soustruhu typu RSZ 1M 636 nepřerušenou šponu dlouhou 26, 91 metru. Rekordu bylo dosaženo 6. prosince 2006 v Hustopečích.

Nejdelší kolona vozů Jeep

Občanské sdružení Jeep Wrangler Club Czech Republic zorganizovalo ve spolupráci s military kluby Old Car Rangers v AČR a 3rd Army Plzeň, časopisem Chrom&Plameny, letištěm Pardubice a dalšími příznivci JWC ČR setkání vozů značky Jeep, kterých se na jednom místě sjelo celkem 81 a byla z nich vytvořena 314,7 m dlouhá kolona. Tu představovalo 58 vozů Jeep Wrangler, 10 vozů Jeep Willys, 5 vozů Jeep CJ, 1 vůz Jeep Grand Wagoneer, 3 vozy Jeep Cherokee, 2 vozy Jeep Grand Cherokee a 1 vůz Jeep Commander. Rekordu bylo dosaženo v rámci Aviatické pouti 31. května 2008 na letišti v Pardubicích.

Největší setkání Pecků

Stanislav Pecka, veřejný odpůrce letního času ze Sobětuch u Chrudimi, uspořádal setkání Pecků, při kterém se na jednom místě a ve stejný okamžik sešlo 62 lidí s příjmením Pecka – Pecková. Rekordu bylo dosaženo 31. května 2008 v městysu Pecka – na jeho hradu Pecka.

Největší cimbálová muzika

Firma H.L.C. spol. s r.o. Hodonín ve spolupráci s Uměleckou produkcí Mgr. Petra ZUGÁRKA z Břeclavi uspořádala koncert, v jehož rámci vystoupila cimbálová muzika v počtu 107 muzikantů. Zpěváka Jožku Černého doprovodil orchestr složený ze 16 cimbálů, 42 houslí, 15 viol, 13 klarinetů, 20 kontrabasů a jedné flétny. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 31. května 2008 ve sportovním centru Želva v Dubňanech.

Největší houpací kůň v ČR

MVDr. Jiří Návara z Tábora vyrobil zcela funkčního houpacího koně obřích rozměrů s výškou 226 cm a délkou těla 134 cm. Kůň, který je maskotem budoucího rekordmanova penziónu, který nedaleko Tábora ponese příznačné jméno „Houpací kůň“, je určen především pro pohoupání dospělých, čemuž odpovídá i nosnost koně, která činí více než 300 kg. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován 30. května 2008 v rámci oslavy Mezinárodního dne dětí.

Nejstarší automobilový závodník

Marcel Pipek z České Vsi na Jesenicku, nar. 9. dubna 1931, začal svou závodnickou kariéru v dubnu 1947 účastí na motocyklovém Terénním závodě v Dolánkách. Od té doby se pravidelně zúčastňoval na mezinárodní úrovni motocyklových a automobilových soutěží, okruhů i závodů do vrchu včetně Mistrovství Evropy. Ke dni 30. května 2008, kdy byl údaj zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov, je ve svých 77 letech stále aktivním závodníkem, přičemž se k tomuto datu v letošním roce úspěšně zúčastnil závodů KW Berg Trophy v Újezdě u Brna, AZV v Konicích a KW Berg Tropy v Bánovci nad Bebravou „Jánkov Vršok“.

Pětiboj fotbalových dovedností

Jan Skorkovský z Prahy dosáhl v časovém limitu 3 minut rekordu v pěti disciplínách fotbalových dovedností. Na každou z následujících disciplín měl rekordman vyčleněno 30 sekund a celý pětiboj zvládl v čase 2:57 min.

1. Přemístění fotbalového míče z polohy za krkem přes hlavu do polohy na oku a zpět (ve stoji, bez přerušení a bez doteku míče se zemí či s jakoukoliv jinou částí těla) zvládl 16krát.

2. Přemístění tenisového míčku z polohy na oku do polohy na uchu a zpět (v lehu, bez přerušení a bez doteku míčku země či jiné části těla) zvládl 28krát.

3. Sérii doteků fotbalového míče – koleno, nárt, rameno, hlavička, zachycení za krkem a zpět do výchozí pozice na dotek kolenem (ve stoji, bez přerušení a bez doteku míče země či jiné části těla) zopakoval celkem 9krát.

4. Sestavu tenisovým míčkem – přemístění míčku z polohy na levém oku přes nos na pravé oko, odtud na ústa a do výchozí pozice na levé oko (v lehu, bez přerušení a bez doteku míčku země či jiné části těla) zopakoval celkem 23krát.

5. Středně velkou kuličku hroznového vína přemístil z úst do polohy za krkem a zpět (ve stoji, bez přerušení a doteku země či jiné části těla) celkem 15krát.

Rekordu bylo dosaženo 24. května 2008 na Bambiriádě pořádané občanským sdružením KADET v Třebíči.

Nejobsáhlejší snář

Oldřich Rajsigl z Havířova sestavil a vydal snář čítající 6 496 hesel rozvinutých do 48 958 podhesel, která dávají dohromady 97 916 jasnovidných předpovědí. „Nejobsáhlejší jasnovidný-zábavný-filozofický snář na světě“ váží 7,055 kg, má rozsah 4 342 stran a je jediným vyrobeným exemplářem tohoto druhu na světě. Snář byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den a předán do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově dne 29. května 2008.

Nejvíc zemí projetých osobním automobilem za 24 hodin

Ondřej Běhal, šéfredaktor časopisu Svět motorů, a Tomáš Vaněk, PR manažer společnosti Toyota Motor Czech, spol. s r. o., projeli osobním automobilem Toyota Avensis Wagon 2.0 D-4D Premium Sol v průběhu 24 hodin 16 zemí Evropy (Polsko, Česká republika, Slovenská republika, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Itálie, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Německo, Francie, Lucembursko, Belgie a Nizozemí). Jejich 2 273 km dlouhá cesta byla po celou dobu pokusu on-line monitorována systémem AutoLocator. Oba účastníci se za volantem během jízdy 5krát vystřídali, přičemž každý na místě řidiče ujel přibližně polovinu z celkového času. Průměrná rychlost činila 95,7 km/h.Rekordu bylo dosaženo 20. května 2008 v čase od 00:00 do 23:43 hodin.

Nejmenší ředkvičky

Jitka Goldamerová z Prahy vypěstovala na své zahrádce z běžně zakoupených semen kuriózně malé ředkvičky s průměrem 6 – 8 mm. Jedná se o ředkvičky sklizené 5 týdnů po výsevu. Miniředkvičky byly oficiálně zaevidovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 29. května 2008.

Dvě sklizně melounů v jednom roce

Jiří Vrzal z Třebestovic pěstuje vodní melouny, přičemž v roce 2007 se mu podařilo sklidit v jedné sezóně dvě úrody těchto plodů. Kuriózní skutečnost byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 29. května 2008.

Nejvíc deštníků na jednom místě

Majáles Litomyšl, o. p. s. uspořádala Majáles litomyšlských studentů 2008, v rámci něhož se na jednom místě a v jeden okamžik sešli účastníci akce, kteří na výzvu pořadatelů přinesli celkem 446 deštníků. Rekordu bylo dosaženo 29. dubna 2008 na Smetanově náměstí v Litomyšli.

Domažlická věž z víček PET lahví

Město Domažlice, odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Domažlice pod vedením Bc. Jany Váchalové uspořádal akci, při níž 280 žáků z 8 škol domažlického okresu sestavilo na ploše náměstí Míru v čase 1 hodina 42 minut a 29 vteřin mozaiku z víček od PET lahví o rozměrech 8 x 56 metrů. Mozaika znázorňovala v poměru 1 : 1 dominantu města – Domažlickou věž. K sestavení obrazce bylo použito 491 520 ks víček, přičemž v přípravném období probíhajícím od září 2007 bylo ve zúčastněných školách nasbíráno rekordních 1 339 391 víček. Rekordu bylo dosaženo 20. května 2008 v Domažlicích.

Největší funkční bezpečnostní zápalka

SOLO SIRKÁRNA, a. s. Sušice vyrobila postupem shodným s výrobou běžných zápalek bezpečnostní zápalku o rozměrech 70 x 70 x 3600 mm a váze 7,6 kg. Na její výrobu bylo použito vysušené a parafínované osikové dřevo, které od zapálené směsi na hlavičce zahořelo. Výrobek byl představen na náměstí Svobody v Sušici v sobotu 24. května 2008 v rámci Sušických slavností.//- zápalku škrtl běžnou malou krabičkou pan Věroslav Puchinger, generální ředitel sirkárny v Sušici

Nejdelší řetěz z dětských kočárků

Rodičovské centrum Hádě Velké Bílovice uspořádalo akci, při níž byla vytvořena řada 76 kočárků vezoucích celkem 78 dětí, přičemž všichni zúčastnění byli obyvateli města Velké Bílovice. Rekordu bylo dosaženo 25. května 2008 ve Velkých Bílovicích.

Nejdelší vyřezávaný hlavolam

Oldřich Jahodář z Vlašimi vytvořil z dubového dřeva hlavolam skládající se ze 100 001 originálních dílků. Objekt o celkové délce 1 022,21 m byl vyřezán ruční lupenkovou pilkou z lišt o šířce 4 cm a tloušťce 4 mm. Na hlavolamu, který byl oficiálně přeměřen a představen veřejnosti 24. května 2008 v zámečku v Růžkových Lhoticích, autor pracoval od 1. března 2005 do 24. září 2007 v průměru 3 hodiny každý den.

Největší klubko z pruhů látek

TIŠICKÉ KLUBko, o. s. uspořádalo akci, při které bylo smotáno obří klubko z 3 cm širokých pruhů látek. Součet délek látkových pruhů činil 18 425 m. Klubko o průměru 92,5 cm, s obvodem 285 cm a vážící 120 kg bylo vytvořeno z různě dlouhých částí, které na akci přineslo 107 účastníků pokusu o rekord. Klubíčko bylo namotáváno po dobu 9 hodin a 10 minut. Rekordu bylo dosaženo 24. května 2008 na fotbalovém hřišti v Tišicích.

Strom plodící největší počet druhů ovoce

Pěstitelé Ján a Jaroslav Malíkovi z obce Dolný Pial (Slovensko) vyšlechtili tzv. středoevropský strom, na kterém jsou naroubovány štěpy plodící pět druhů ovoce – meruňky, švestky, broskve, nektarinky a mandle. Strom byl vysazen na zahradě Domu dobrých dnů v Pelhřimově dne 22. května 2008.

Nejdéle na skleněných střepech

Petr Fiedor vydržel ležet na fakírském loži tvořeném skleněnými střepy nepřetržitě po dobu 240 hodin a 4 minut. Během celého pokusu nepřijímal rekordman potravu a v průběhu závěrečných tří dnů si ztížil podmínky tak, že nepřijímal tekutiny, nemohl mluvit, používat zrak ani sluch. Komunikoval pouze pomocí posunků, gest či psaných hesel. Po celou dobu pokusu byl rekordman připoután na fakírské lůžko takovým způsobem, aby bylo prokazatelné, že svými zády „neopustil“ střepy a přitom mu jeho přikurtování umožňovalo relativní volnost pro potřeby otočení se na bok, vykonání potřeby… Při pokusu byly rekordmanovi monitorovány základní životní funkce. Rekordu, během něhož fakír zhubnul o 12 kg, bylo dosaženo ve dnech 29. dubna – 9. května 2008 v Domě dobrých dnů Agentury Dobrý den v Pelhřimově.

Nejdelší moderovaná talk-show s následným vyústěním v knižní podobě

Luboš Xaver Veselý odmoderoval v Divadle Palace na Václavském náměstí v Praze nepřetržitou talk-show trvající 24 hodin. V průběhu „Talk maratonu“ se na jevišti vystřídalo celkem 48 známých osobností. Do týdne po skončení pokusu byla navíc vydána knižní podoba celé akce, tedy doslovný přepis maratonu. Rekordu, jehož organizátorem byla společnost Music Art Promotion, s. r. o., bylo dosaženo ve dnech 19. – 20. května 2008.

Nejvíc zapálených svíček na jednom místě

Město Jihlava zorganizovalo Happening na podporu HIV pozitivních a nemocných AIDS v České republice, při kterém bylo na Masarykově náměstí v Jihlavě zapáleno současně 1 101 svíček, ze kterých byl sestaven obří nápis „STOP AIDS“. Rekordu bylo dosaženo 19. května 2008 za podpory občanských sdružení Fantazáci Jeřišno a Spektrum Vysočina Nová Ves u Chotěboře.

Nejdelší živý řetěz z pacientů se sclerosis multiplex

Združenie sclerosis multiplex Nádej zorganizovalo setkání, kterého se zúčastnilo a následně vytvořilo živý řetěz celkem 56 lidí s onemocněním sclerosis multiplex (roztroušená skleróza). Následně byl tento řetěz symbolicky obejmut řetězem vytvořeným dvěma stovkami lidí z řad veřejnosti držících se rovněž za ruce. Rekordu bylo dosaženo 17. května 2008 na náměstí Hviezdoslava v Bratislavě.

Největší vlajka z korálků

Lubomír Špaček z Bystřičky vyrobil z 90 305 korálků o průměru 2 mm x 1 mm indiánskou vlajku o rozměrech 94 cm x 107 cm. Zhotovení rekordní vlajky zabralo rekordmanovi 283 hodin čistého času práce. Korálky jsou zavěšeny na lištách a mezi nimi jsou nalepeny vzory vyrobené na stavu, přičemž i lišty jsou polepeny korálky. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 2. května 2008.

Nejvíc lidí s tetováním

Moto Tattoo Czech Pardubice a Vladimír Štusák při pořádání HARDCORE EXTREME DAYS III zorganizoval akci, na které se sešlo ve stejný okamžik na jednom místě 171 lidí s tetováním na těle. Rekordu bylo dosaženo dne 17. května 2008 v kempu Konopáč u Heřmanova Městce.

Nejvíc lidí ve Fiatu Multipla

Občanské sdružení Fiat Multipla klub ČR uspořádalo pokus, při němž se do automobilu Fiat Multipla vměstnalo celkem 31 osob starších 15 let. V okamžiku rekordu byla všechna okna i dveře vozidla uzavřena a byla dodržena požadovaná desetivteřinová výdrž. Výkonu bylo dosaženo 17. května 2008 na Husově náměstí v Rakovníku.

Největší kniha ručně vyrobená dětmi

Žáci ZŠ Karviná – Mizerov vytvořili v průběhu jednoho měsíce obří knihu s názvem „Orbis Pictus“ o rozměrech 87 cm x 62 cm x 2,5 cm a hmotnosti 8,7 kg. Rekordní kniha propojuje život Jana Amose Komenského s partnerskými státy EU (Portugalsko, Španělsko, Řecko, Itálie, Turecko, ČR) a obsahuje celkem 38 listů formátu A1. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 9. května 2008.

Nejmladší organizátor charitativních koncertů

Robin Suchánek dokázal ve věku 16 let, 2 měsíců a 19 dnů uspořádat charitativní koncert „Peníze lidem“, kterého se zúčastnilo celkem 14 předních interpretů, přičemž pořadatel sám zajistil veškeré potřebné organizační i programové náležitosti akce. Koncert proběhl dne 9. května 2008 v Kulturním domě v Kopřivnici a výtěžek z akce byl věnován místnímu dětskému centru.

Nejpočetnější historická svatba

Kulturní zařízení města Postoloprty zorganizovalo postoloprtské historické slavnosti, v rámci kterých proběhla společná svatba párů Lenka Kalousová – Tomáš Kováč a Ivana Targošová – Gabriel Danda v historických kostýmech. Obřad, kterého se zúčastnilo celkem 31 dobově oděných svatebčanů, proběhl na pódiu v zámecké zahradě postoloprtského zámku za doprovodu historické družiny, muzikantů a zbrojnošů. Svatba proběhla dne 10. května 2008.

Největší obraz ze žloutkových věnečků

Léčebné lázně Bohdaneč, a. s. zorganizovaly pokus, v rámci něhož upekly cukrářky Renata Koritárová a Míla Kosinová celkový počet 2178 žloutkových věnečků, ze kterých bylo následně sestaveno obří logo lázní o rozměrech 1,60 m x 3,30 m. Rekordu bylo dosaženo dne 3. května 2008 v Lázních Bohdaneč.

Nejvíc čápů složených z papíru

Léčebné lázně Bohdaneč, a. s. zorganizovaly akci, v rámci které bylo složeno japonskou technikou origami celkem 1 748 papírových čápů. Na vytvoření rekordu se podíleli klienti lázní, děti z Mateřské školy v Lázních Bohdaneč a Pardubice Studánka a další návštěvníci akce. Rekordu bylo dosaženo dne 3. května 2008 v Lázních Bohdaneč.

UFO – nejvíc žen a dívek oblečených v kombinaci barev bílá a stříbrná

Libuše Vladařová z Mikulášovic zorganizovala v rámci akce Hvězdicová jízda pokus, při kterém se shromáždilo 108 žen a dívek oděných do bílostříbrných šatů tvořených nejen klasickými materiály, ale také např. igelitem, záclonami, alobalem, nosiči CD, drátěnkami, lustrovými svítidly… Šaty byly zhotovené samotnými účastnicemi akce, které v průběhu pokusu vytvořily svým pohybem postupně nápisy MIKULKY, REKORD, STARS a 2008. Rekordu bylo dosaženo 4. května 2008 za podpory města Mikulášovice.

Kvadruplegik – parašutista

Václav Švec z Velhartic, který má následkem zranění páteře postižené ruce i nohy, absolvoval s tandemovým pilotem Romanem Štenglem v průběhu cca 2 hodin a 30 minut tři tandemové seskoky z výšky 4 000 m. Rekordu bylo dosaženo 1. května 2008 na letišti v Dlouhé Lhotě u Příbrami.

Nejvíc lidí s dětským kočárkem

Společnost PETARDA PRODUCTION zorganizovala akci, v rámci které se sešlo a v limitu dvou hodin projelo společnou trasu dlouhou 1,6 km celkem 175 lidí s kočárkem a dětskou posádkou. Rekordu bylo dosaženo v neděli 11. května 2008 v ve Smetanových sadech Olomouci. Akce proběhla pod záštitou a z iniciativy MUDr. Mgr. Ivana Langera, ministra vnitra ČR.

Nejvíc karikatur maminek v podobě květiny a tatínků v podobě stromu

ANGELUS AUREUS o.p.s. uspořádala ke Dni matek akci Večer maminkám , v rámci které výtvarník Lubomír Vaněk nakreslil v limitu jedné hodiny celkem 95 karikatur přítomných žen (maminek) a mužů (tatínků) stylizovaných do podoby květin a stromů. Rychlost vytvoření podobizen představuje 38 vteřin na jednu karikaturu. Rekordu bylo dosaženo u příležitosti setkání maminek a rodinných příslušníků , které se konalo pod záštitou a z iniciativy Miroslava Kalouska, ministra financí ČR, v KD METROPOL v Českých Budějovicích 11. května 2008.

Největší prodejní výstava turistických pohlednic

Turistické a mapové centrum se sídlem na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích uspořádalo permanentně trvající prodejní výstavu, v rámci které bylo veřejnosti v den oficiálního zaregistrování představeno 1089 různých turistických pohlednic. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 11. května 2008.

Nonstop maratón v lovu kaprů

Rybáři z Veselí nad Lužnicí úspěšně absolvovali nonstop maratón v lovu kaprů, který trval 42 dnů, 4 hodiny a 19 minut! Během maratónu vylovili 731 kusů kaprů a amurů o celkové délce 50 254 centimetrů a váze 4 366 kilogramů.  Záznam průběhu rekordu na www.infinitybaits.cz

Trutnov – město draka

V rámci letošních dračích slavností v Trutnově byl v sobotu 10. května 2008 vytvořen nový český rekord v podobě obřího puzzle s vyobrazením legendárního draka. Jednotlivé „dílky“ maxi puzzle měřily 94 x 84 cm a jelikož jich bylo rovných 672, měřil výsledný obraz neuvěřitelných 16, 6 x 28, 5 metru. Drak, který je součástí městského znaku zabral na trutnovském Krakonošově náměstí plochu 473,1 metrů čtverečních a účastníci slavností jej skládali téměř 3 hodiny. Organizátoři akce z občanského sdružení „Trutnov – město draka“ se tímto počinem zapsali do České knihy rekordů.

Čtyři výpovědi z jednoho pracoviště

Společnost Vertex, a. s. udělila výpověď z pracovního poměru zaměstnanci Stanislavu Mikuleckému celkem čtyřikrát, a to v letech 1982, 1991, 1998 a 1999 z pozicí operátor energetických zařízení a provozní elektrikář. Definitivní odchod z podniku pro něj znamenala až poslední, v pořadí čtvrtá výpověď, resp. rozvázání pracovního poměru dohodou. Kuriózní skutečnost byla zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 9. května 2008.

Největší sbírka figurek hrajících na kontrabas

Karel Malana z Brna je majitelem sbírky čítající 46 kusů figurek hrajících na kontrabas. Sbírka byla zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 9. května 2008.

Nejdéle zaměstnancem jednoho podniku

Herbert Miech z Hradce nad Moravicí je k 1. červenci 2008 zaměstnán u stále stejné firmy nepřetržitě již 53 let. Ve firmě Model Group Model Obaly, a. s., která za dobu jeho kariéry vystřídala čtyři názvy, pracoval jako nástrojář, mistr sáčkárny, mechanik závodu, vedoucí výroby, vedoucí provozu, vedoucí výroby a zástupce ředitele, ředitel závodu, 1. zástupce ředitele závodu – obchodní zástupce, vedoucí prodejního regionu export a v současné době pracuje jako manažer prodeje se zaměřením na oblast Polsko. Skutečnost byla zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 9. května 2008.

Štafetový šplh na 5 m tyčích za 1 hodinu

19 členů družstva SPŠE Ječná vyšplhalo štafetově v časovém limitu 1 hodiny do celkové výšky 3 255 m. Účastníci šplhali štafetovým způsobem na pětimetrových tyčích, přičemž další začal šplhat v okamžiku, kdy se předchozí dotkl závěsného zařízení tyče. Pětimetrových úseků bylo zdoláno 651 a průměrný čas vyšplhání činil 5,5 sec. Rekordu bylo dosaženo 6. května 2008 v tělocvičně SPŠE Ječná v Praze.

Největší pomalovaná plocha

ZŠ Zlín-Malenovice uspořádala „malovaný den“, v rámci něhož pomalovali žáci společně se svými rodiči a návštěvníky z okolí svými výtvarnými pracemi v průběhu jednoho dne plochu o celkové rozloze 124,66 m2. Rekordu bylo dosaženo dne 30. dubna 2008 ve Zlíně.

Největší setkání čarodějů a čarodějnic

Městská část Praha 6 ve spolupráci s MVP agency s. r. o. uspořádala akci ČARODĚJNICE NA LADRONCE, na kterou se slétlo 934 čarodějů a čarodějnic. Každá čarodějná bytost musela mít namaskovaný obličej, koště či příbuzný létací stroj a alespoň vrchní část oděvu odpovídající čarodějnému původu. Rekord se uskutečnil 30.dubna 2008 v parku Ladronka v Praze 6.

Nejdelší vzdálenost uplavaná pod vodou za 24 hodin

Šestnáctičlenná skupina Freediving team Ostrava, o. s. uplavala pod vodou během 24 hodin štafetovým způsobem celkem 121 496,3 m. Účastníci pokusu se střídali vždy po uplavání 50 metrů na jediný nádech, přičemž průměrný čas zdolání tohoto úseku činil 35,8 s. Na vytvoření rekordu se podíleli: Petr Augusta, Alena Zabloudilová, Tomáš Hlaváč, Tomáš Libosvárský, Bc. Radovan Adamíček, Ing. Jiří Bajger, Vítězslav Adamíček, Petr Bochníček, Vladan Žůrek, Barbora Ivanská, Mgr. Tomáš Vzorek, Miroslav Ševčík, Ing. Jaroslav Dvořáček, Martin Homa, Hynek Hromada, Ladislav Vaněk. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 29. – 30. března 2008 v bazénu „Čapkárna“ v Lázních Moravská Ostrava za přispění Sportovního a rekreačního zařízení města Ostravy, s.r.o.

Velikonoční muž – kuriózní skutečnost

Jiří Mazanec se narodil 16. dubna 1979 na Velikonoční pondělí ve znamení berana a navíc ještě v porodnici v Kraslicích. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 11. dubna 2008.

Mluvení pozpátku

Vanda Dubská (10 let) dokázala za 5:38:54 min pozpátku odříkat předčítaný text o celkovém počtu 1192 písmen s pouhými 10,5 % drobných chyb. Výkonu bylo dosaženo 24. dubna 2008 v rámci doprovodného programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na veletrhu Svět knihy v Praze.

Nejvíc sesbíraných baterií v průběhu 5 hodin

Statutární město Olomouc a Centrum ekologických aktivit města Olomouce Sluňákov zorganizovaly v rámci akce Ekologické dny Olomouc – EKO jarmark hromadný sběr malých spotřebních baterií a monočlánků, při kterém její účastníci přinesli a do sběrných nádob odevzdali 254,9 kg použitých baterií. Rekordu bylo dosaženo 1. května 2008 na Horním náměstí v Olomouci.

Největší zelený bod z plastových uzávěrů PET lahví

Město Nový Jičín ve spolupráci se společností EKO-KOM, a. s. iniciovalo vytvoření obří mozaiky z plastových uzávěrů PET lahví znázorňující tzv. zelený bod. Tu vytvořila skupina žáků místních základních škol z 90 000 zelených a žlutých víček. Průměr kruhu byl 10 metrů a tým na jeho vytvoření pracoval 57 minut. Rekordu bylo dosaženo 22. dubna 2008 na Masarykově náměstí v Novém Jičíně.

Nejvíc lidí v dobovém kostýmu z druhé poloviny 19. století

Město Chomutov uspořádalo městské slavnosti, v rámci kterých se v jeden okamžik na jednom místě shromáždilo 92 lidí oblečených do dobového kostýmu z druhé poloviny 19. století. Kostým se musel skládat nejméně ze tří hlavních součástí dobového oblečení, přičemž pokud ženy zvolily dobové společenské šaty, považoval se tento oděv za dostačující. Rekordu bylo dosaženo 27. dubna 2008 na náměstí 1. máje v Chomutově.

Škola objatá největším počtem lidí

Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická v Nové Pace uspořádaly akci, při níž se 451 studentů, pracovníků a příznivců školy chytlo za ruce a společně objali budovu školy. V okamžik rekordu byly ruce všech účastníků spojeny. Rekordu bylo dosaženo dne 25. dubna 2008.

Nejvíc obvázaných rukou na jednom místě

Studenti a učitelé Střední průmyslové školy v Hronově si během cvičného hasičského zásahu navzájem ošetřili drobná zranění a poté si v jednu chvíli na jednom místě obvázali paže od zápěstí až po rameno v počtu 589 obvázaných rukou. Rekordu bylo dosaženo v Hronově na školním dvoře školy dne 25. dubna 2008.

Nejvíc lidí účastnících se „tiché pošty“

Občanské sdružení Agentura pro Mratín zorganizovalo pokus, při kterém se 290 občanů obcí Mratín a Měšice zúčastnilo tradiční dětské hry „na tichou poštu“. Zástup účastníků tak vytvořil řadu dlouhou 2,5 km spojující obě obce. Rekordu bylo dosaženo dne 26. dubna 2008 na tzv. Hraběnčině stezce vedoucí ze západní části Mratína k východní části Měšic.

Nejdelší řetěz z kroužků od víček PET lahví

Zdravé město Chrudim, MŠ Dr. J. Malíka a MŠ Na Valech představily v rámci oslav Dne Země Duhový náramek pro zdravou Zemi, který v průběhu dvou let z popudu své dcery Barbory pospojoval Jan Švorc ze 121 968 kroužků od uzávěrů umělohmotných lahví. Pestrobarevný řetěz, který byl oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů dne 22. dubna 2008 na Resselově náměstí v Chrudimi, dosáhl celkové délky 2 904 m.

Nejvíc otisků dlaní

Studenti Soukromé vyšší odborné školy sociální, o. p. s. v Jihlavě zorganizovali akci na podporu arteterapie, při které v průběhu 4 hodin otisklo svou dlaň na pás látky o délce 20 metrů celkem 590 lidí. Rekordu bylo dosaženo dne 23. dubna 2008 na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Nejvíc šuplíků na jednom místě

Dům dětí a mládeže Šuplík uspořádal akci „Kdyby tisíc šuplíků…“, při které se 178 účastníkům podařilo na jednom místě ve stejný čas shromáždit 299 šuplíků a vytvořit z nich 51 metrů dlouhou řadu. Rekordu bylo dosaženo 24. dubna 2008 v Kadani.

Nejmenší šuplík

Rostislav Čuprej vyrobil pro své syny Rosťu a Rudu pro akci „Kdyby tisíc šuplíků…“ z bukové dýhy dva minišuplíky, přičemž vnější rozměry menšího šuplíku jsou 4 x 6 x 3,5 mm a vnitřní 3 x 4 x 2,5 mm (objem 30 mm3). Šuplíky byly zaevidovány do České databanky rekordů dne 24. dubna 2008 v rámci akce pořádané Domem dětí a mládeže Šuplík v Kadani.

Nejvíc najednou hozených vlaštovek

Studentský parlament města Kroměříže uspořádal akci, při které každý z 256 účastníků vyrobil v průběhu 15 minut papírovou vlaštovku. Na daný pokyn je poté všichni najednou vyhodili do vzduchu. Rekordu bylo dosaženo 23. dubna 2008 na Velkém náměstí v Kroměříži v rámci oslavy Dne studentů.

Obří duha z víček od PET lahví

Tým složený z dětí a učitelů ZŠ Komenského Skuteč vytvořil po deseti měsících sbírání a třídění, které proběhlo i za přispění veřejnosti, pětibarevnou duhu z 597 469 žlutých, oranžových, červených, modrých a zelených víček od PET lahví. Průměr každého barevného pruhu činil 1 m a obvod největšího oblouku duhy měl 39,2 m. Rekordu bylo dosaženo dne 22. dubna 2008 u příležitosti oslavy Dne Země na Palackého náměstí ve Skutči.

Nejmenší galerie na světě

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově zprovoznilo 21. března 2008 miniaturní galerii o rozměrech 117 cm x 82 cm x 62 cm. Galerie obsahuje celkem 54 karikatur známých osobností, jejichž autorem je Lubomír Vaněk z Brna. „Vaňkova nejmenší galerie na světě LEHNI“ je ojedinělá tím, že pokud si chce návštěvník vystavená díla prohlédnout, musí k nim ulehnout.

Dort klukovi z pekárny na náměstí

Město Pelhřimov, Agentura Dobrý den, Kulturní zařízení města Pelhřimova a pekárna Adélka připravily narozeninový dárek pelhřimovskému rodákovi, panu Lubomírovi Lipskému. V neděli 20. dubna 2008 mu zástupci jmenovaných subjektů darovali jménem všech občanů Pelhřimova – města rekordů 72 kg vážící dort o rozměrech 150 x 55 cm. Na dortu bylo umístěno rekordních 81 fotografií ze života slavného herce. Pane Lipský, všechno nejlepší k pětaosmdesátinám…

Nejmenší hasičská uniforma v Muzeu rekordů a kuriozit

V sobotu 19. 4. 2008 navštívila Pelhřimov – město rekordů velká výprava 45 dětí a 25 dospělých z Moutnic. Celou akci mají na svědomí moutničtí hasiči, kteří se rozhodli věnovat našemu Muzeu nejmenší hasičskou uniformu. Šimon Riedl, který se stal dobrovolným hasičem ve věku 8 dnů už z ní totiž vyrostl. Díky moc jeho tátovi Zdeňkovi, lidičkám z Klokánku i všem ostatním. Doufáme, že se Vám u nás líbilo.

Vytrvalostní jízda na spinningu

Dana Zbořilová, Lukáš Vávra a Pavel Petřík dokázali každý samostatně absolvovat při hudbě a pod vedením pěti střídajících se instruktorů jízdu spinningu trvající 12 hodin a 30 minut čistého času. Rekordu bylo dosaženo dne 12. dubna 2008 ve FIT CLUBU KUBUS v Prostějově. Pozn. přestávky, které se nezapočítávaly do celkového času : po 4 hodinách 10 min, po 8 hodinách 10 min, po 10 hodinách 5 minut.

Největší vzdálenost zdolaná na motokáře v průběhu 80 hodin

Auto Jork, s. r. o. zorganizovala závod s názvem „80 hodin motokáry Modřice“, při kterém vítězné jedenáctičlenné družstvo „Bohemia kart cup team“ ujelo na losem přidělené motokáře INTREPID s motorem SUBARU 200 v průběhu 80 hodin celkovou vzdálenost 3 022,96 km. Rekordu bylo dosaženo 14. dubna 2008 na dráze Maranello Kart s délkou okruhu 580 m. Vítězný tým ujel během závodu celkem 5 212 kol.

Nejdelší pospojovaný řetěz

Radio ROCK MAX zorganizovalo pokus, v rámci něhož byl 25 účastníky akce pospojován z dílčích částí obří řetěz o délce 5 246 m. Výsledný řetěz, který byl výsledkem celoroční „Řetězové reakce“ Radia Rock Max, se skládal z 2 278 menších kusů vybraných od posluchačů rádia a byl vytvořen v čase 5:32,39 min. Výtěžek z akce byl využit k nákupu zdravotní techniky pro Dětskou kliniku FN Olomouc. Rekordu bylo dosaženo dne 29. března 2008 v areále společnosti Kovosteel ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Text obsahující nejvíce dvojhlásek -ou-

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic je autorkou textu „Za pramennou vltavskou studánkou nad Kvildou“ čítajícího na 41 řádcích 316 dvojhlásek -ou-. Tuto dvojhlásku obsahuje každé významové slovo textu. Kuriózní text na téma „Bavíme se hrou s dvojhláskou -ou-“ byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 18. dubna 2008.

Nejdelší text sestavený ze slov začínajících slabikou „za-“

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic je autorkou pohádky „Zatoulaný zajíček“, jejíchž všech 221 slov začíná slabikou „za-“. Text s dvojhláskovou aliterací byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 18. dubna 2008.

Nejdelší text sestavený ze slov začínajících slabikou „pra-“

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic je autorkou povídky „Pračka“, jejíchž všech 66 slov začíná slabikou „pra-“. Text s trojhláskovou aliterací byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 18. dubna 2008.

Nejrychleji sestavené florbalové hřiště

16 hráčů a hráček týmu FBC Kladno dokázalo v čase 1:10,7 min postavit z 64 dílů kompletní florbalové hřiště o rozměrech 40 m x 20 m přesně dle pravidel Mezinárodní florbalové federace IFF. Rekordu bylo dosaženo dne 6. dubna 2008 ve Sportovní hale v Kladně.

Nejdéle trvající florbalové utkání na malém hřišti

Týmy Gymnázia a Střední odborné školy v Klášterci nad Ohří sehrály florbalový maratón trvající 24 hodin a 1 minutu. Zápasu se zúčastnilo 129 žáků a studentů a 6 učitelů školy, kteří se po deseti minutách střídali ve družstvech o třech hráčích a jednom brankáři. Utkání proběhlo ve dnech 4. – 5. dubna 2008 ve školní tělocvičně Gymnázia a Střední odborné školy v Klášterci nad Ohří na hřišti o rozměrech 17,9 m x 8,87 m.

Češi mají opravdu pod čepicí …

… a jsou místa, kde mají pod čepicí i psi. Dokladem tohoto recesního tvrzení budiž nový záznam v České databance rekordů, který zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den při příležitosti otevírání nové turistické sezóny v turistické oblasti “Moravský kras a okolí” . V neděli se zde – na nádvoří pivovaru v městečku Černá Hora – sešlo 823 lidí s čepicí na hlavě a prokazatelně vloženým libovolným předmětem pod ní.  A že jsou na Moravě lidé s opravdovým smyslem pro humor a schopností udělat si ze sebe trochu té legrace – o tom svědčí i pár ukázek ze seznamu předmětů, které turisté měli pod čepicí: vrabčí hnízdo i s ptáčky, svačinu, občerstvovací stanici, horolezecký sedák s deseti karabinami, jeden řemeslník přišel dokonce i s kovovým svěrákem, holčička se živým potkanem pod čepicí, paní s máslem na hlavě …  Téměř všichni rekordmané navíc s předmětem pod čepicí absolvovali několikakilometrový pochod směřující právě na místo ustanovení nového zápisu do České knihy rekordů. A ještě jedna pikantnost – mezi aktivními účastníky nechyběli ani 4 psi, kteří měli nejen čepici, ale i něco pod ní.

Věta s nejvícekrát po sobě se opakující slabikou „pa“

Stanislav Tvrdík z Prahy sestavil větu, ve které následuje slabika „pa“ či „pá“ celkem 11krát za sebou: Pravil v přítomnosti otce Prokopa papa: Papá papá, papá, papáju. Význam věty: Pravil v přítomnosti otce Prokopa papež: Tatínek jí (s labužnickým požitkem), otče, plod melounového stromu. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 7. dubna 2008.

Dvanáctihodinová vytrvalostní jízda na bruslích

Karel Ligocki ze Suchdolu nad Odrou dokázal za 12 hodin ujet na bruslích 238,99 km, což představuje 1744 okruhů po 137 m. Rekordman během pokusu, který absolvoval na rychlobruslařských bruslích s dlouhými noži, nepoužil žádné speciální energetické doplňky výživy. Rekordu bylo dosaženo 31.března – 1.dubna 2008 na zimním stadionu v Novém Jičíně.

Pilot s největším počtem startů

Pilot Karel Picmaus z Třebíče absolvoval v době od 23. dubna 1961 do 1. dubna 2008 na různých typech motorových, bezmotorových a ultralehkých letadel 100 625 vzletů. Během své kariéry nalétal celkem 12 129 hodin a 38 minut. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 4. dubna 2008.

Rychlostní pití piva

Olga Čunátová ze Skrýchova u Opařan vypila 0,5 l piva v čase 3, 085 vteřiny. Rekordu bylo dosaženo dne 3. dubna 2008 v Pelhřimově. V přípravných dopoledních pokusech na hotelu Křemešník pila Olga 12 ° pelhřimovský Poutník a podařilo se jí napodruhé stanovit rekordní čas 3, 47 vteřiny, čímž překonala Ivu Čadílkovou ( 4, 95 ). Při vlastním pokusu, cca ve 13, 30 hod., se povedlo rekordmance desetistupňovým pivem Gambrinus ustanovit nový čas a tím i český rekord 3, 085 vteřiny. Čas byl měřen na dvou stopkách ( 3, 07 a 3, 1 sec ). Jelikož nemáme informace o rychlejším ženském čase ve světových tabulkách, budeme čas Olgy uvádět jako světový rekord!

Přeskoky řetězu bian

Petr Vaculín dokázal v sedě na zemi s nataženýma nohama přeskočit 87krát za 1 minutu bojový řetěz bian, který si navíc sám podtáčel pod tělem. Výskoky ze sedu byly prováděny pouze pomocí hýžďového svalstva, bez pomoci rukou. Výkonu bylo dosaženo 30. března 2008 v rámci programu Agentury Dobrý den v německém městě Dachau na akci Impossibility Challenger.

Pelhřimovské rekordy na festival rekordů v Německu

Víkendový festival rekordů v německém městě Dachau ozdobili i tradiční účastníci mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů reprezentující zde Českou republiku.

Milan Roskopf dokázal po dobu 19 vteřin žonglovat současně jedním míčem a dvěma nastartovanými motorovými pilami! Pokud se Milanovi zadaří, chtěl by 14. června v Pelhřimově žonglovat už se třemi motorovkami najednou!

Pelhřimovský mistr bojových umění Petr Vaculín vydržel ve vodorovné poloze zapřen nohama o stěnu ve vzporu o bojovou hůl gun 109 vteřin.

Úspěch sklidil i rekordman Miloš Hůlka, který otevřel v čase 4:23 min. celkem 30 lahví piva – ovšem každou jiným předmětem (například provazem, mobilním telefonem, kreditní kartou, botou, mincí ….).

Účastníci akce rovněž obdivovali expozici vytvořenou z vybraných exponátů Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov a to především unikáty slepené ze sirek, nejmenší jízdní kolo, ale i celou fotogalerii zachycující nejpozoruhodnější okamžiky festivalu neobvyklých výkonů a kuriozit v českém městě rekordů.

Němka Gudrun Freier vydržela v Dachau stát 7 hodin „jako strom“ na jedné noze. K takovýmto úctyhodným výkonům jí pomáhá jogínské cvičení.

Konstantin Černomorčenko zas uběhl za hodinu a půl 10 km, přičemž běžel pozadu a po celou dobu pokusu žongloval třemi tenisovými míčky.

Ind Ranjit Pal se zde stal světovým rekordmanem ve skákání přes švihadlo! Za jednu jedinou minutu protočil náčiní kolem svého těla 255krát!!

Nejvíc zdravotních klaunů v jednom autě

Občanské sdružení Zdravotní klaun zorganizovalo pokus, v rámci něhož se do automobilu Škoda Roomster vešlo celkem 22 zdravotních klaunů. Auto bylo plně vybaveno a při pokusu byly všechny dveře i okna po dobu 10 vteřin uzavřeny. Rekordu bylo dosaženo dne 27. března 2008 v Zákaznickém centru Škoda Auto Mladá Boleslav.

Pes s největším počtem vykonaných zkoušek

Ing. Michaela Martinů z Prahy je majitelkou německého boxera CH Baskervill Buddha Tajpan, který od roku 2000 doposud splnil dle NZŘ ČR pro výcvik psů ve sportovní kynologii, dle mezinárodního zkušebního řádu IP0, dle národního zkušebního řádu pro výcvik záchranných psů, dle mezinárodního zkušebního řádu IP0 R pro záchranné psy, dle ČMKU kynologické jednoty Brno a dle zkušebního řádu TART pro služební kynologii a Canisterapie celkem 40 limitů pro různé psí zkoušky. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 28. března 2008.

24hodinová plavecká štafeta dětí

Třináctičlenný tým dětí pod vedením Jiřího Řezáče dokázal štafetově během 24 hodin uplavat 62,56 km. Věkový průměr účastníků činil v den zahájení pokusu 10 let, 7 měsíců a 16 dní. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 23. – 24. března 2007 v bazénu sportovního klubu Radbuza Plzeň.

Největší kašírovaná kraslice

Zaměstnanci Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Jirkov vyrobili maketu obří velikonoční kraslice vysokou 2,10 m, o podélném obvodu v nejširším místě vajíčka 4 m a svislém obvodu 4,80 m. Rekordní vejce bylo zhotoveno pomocí dřevěné konstrukce, kterou následně pokrylo zahradnické pletivo. Další kašírovaná vrstva byla vytvořena novinovým papírem, obinadly a klihem. Kraslice, jejíž hmotnost činila 65 kg, byla nakonec návštěvníky akce Vítání jara vyzdobena obrázky s tradičními velikonočními motivy. Rekordu bylo dosaženo dne 23. března 2008 na Zámku Červený Hrádek.

Nejvíc automobilů jedné značky prodaných během 24 hodin

General Motors Southeast Europe Ltd. uspořádala akci Opel 24 hodin, při níž bylo prostřednictvím 24 dealerů prodáno celkem 521 automobilů zn. Opel. Nejprodávanějším modelem se v rámci této originální prodejní akce stal Opel Corsa, nejúspěšnějším prodejcem pražské dealerství Auto Staiger, které prodalo celkem 70 vozů. Rekordu bylo dosaženo v době od 12:00 hodin 7. března do 12:00 hodin 8. března 2008 v autorizovaných prodejnách po celé České republice.

Nejvíc pohlednic nadepsaných zaměstnanci jedné společnosti na jednom místě v jeden čas a poté odeslaných jedné osobě na jednu adresu

563 zaměstnanců ING Česká a Slovenská republika napsalo na svou pohlednici pozdrav generálnímu řediteli společnosti Dicku Okhuijsenovi. Vyplněné pohlednice byly poté poštou odeslány na adresu jeho nového působiště do Japonska. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 8. března 2008 NA VEČÍRKU OBCHODNÍ KONFERENCE ING V BRNĚ.

Nejdelší webová stránka

Společnost SEO Expert vytvořila pomocí jazyka PHP webovou stránku o rekordní délce 35 km. Adresa stránky je www.nejdelsi-stranka.cz a její obsah je tvořen PHP skriptem generujícím elementy typu DIV, které mají prostřednictvím kaskádových stylů CSS nastavenou pevnou výšku. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 25. března 2008.

Nejvíc lidí v automobilu Toyota Landcruiser V8

Mladá fronta, a. s. a časopis ForMen zorganizovaly pokus o zápis do České knihy rekordů, v rámci něhož se do pětimístného automobilu Toyota Landcruiser V8 vešlo poté, co byly zavřeny všechny dveře i okna vozidla, 38 studentek Obchodní akademie Pelhřimov. Rekordu bylo dosaženo dne 19. března 2008 na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

Vytrvalostní hraní stolního hokeje Stiga

Osmičlenná skupina ve složení Jakub Sládek, Josef Kůrka, Erik Šlechta, Martin Kůžel, Zdeněk Lopaur, Hynek Nechutný, Václav Pikl a Martin Ženíšek dokázala na čtyřech hracích plochách hrát nepřetržitě stolní hokej Stiga po dobu 15:02 hod. Celkový počet pětiminutových zápasů u každého z hráčů činil 153, přičemž turnaj probíhal systémem každý s každým. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 14. – 15. března 2008 v nekuřáckém salónku pivního baru BOJO v Sedlci u Starého Plzence.

Nejvíc velikonočních řehtáků

Městské kulturní středisko Protivín zorganizovalo Velikonoční odpoledne, v rámci něhož se na základě lidového velikonočního zvyku, který se ve zdejší oblasti stále dodržuje, sešlo celkem 160 lidí, kteří společně v jeden okamžik zařehtali na tradiční velikonoční řehtačky. Svým „klapáním“ doprovázeli společné odříkávání tradiční místní říkanky: „A ty Jidáši, cos to učinil, že jsi svého mistra Židům prozradil.“ Rekordu bylo dosaženo dne 16. března 2008 v Protivíně.

Nejvíc odpovědí na vánoční přání

Anna Chalupná, narozená 5.7.1932 ve Střídce, obesílá každoročně u příležitosti vánočních a velikonočních svátků přibližně 70 adresátů z řad příbuzných, přátel, známých, ale i významných osobností. Její přání jsou psána tak výmluvným a upřímným způsobem, že zcela výjimečně nepřichází odpověď. Paní Chalupná díky této své schopnosti obdržela přání i od Olgy Havlové, Václava Klause nebo papeže Jana Pavla II. Například před Vánocemi 2007 rozeslala celkem 73 blahopřání, ze kterých obdržela 69 odpovědí. Údaj byl do České databanky rekordů a kuriozit Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 14. března 2008.

Nejkratší velikonoční pomlázka

Roman Magda z Černé Hory upletl klasickou technikou z osmi vrbových proutků miniaturní velikonoční pomlázku o délce 6 milimetrů. Pomlázka má rovněž z vrbového proutku vytvořenou rukojeť. Pomlázka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidována dne 14. března 2008.

Nejkratší velikonoční pomlázka

Luděk Chovanec z Nivnice upletl klasickou technikou z osmi vrbových proutků miniaturní velikonoční pomlázku o délce 6 milimetrů. Pomlázka má rovněž z vrbového proutku vytvořenou rukojeť. Pomlázka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidována dne 19. března 2008.

Nejdéle vykonávaná funkce pedela

Jaroslav Gregr vykonává nepřetržitě již třicátým rokem, a to od 15. července 1978, funkci PEDEL REKTORA na Masarykově universitě v Brně. Během výkonu jeho funkce odpromovalo celkem 59 810 absolventů této vysoké školy. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů 14. března 2008, v době, kdy je rekordman i nadále zaměstnán na této pozici.

Nejmenší vlaštovčí vejce

Ornitolog Jaroslav Klápště našel při kroužkování v hnízdě vlaštovky obecné v Chuchelně u Semil miniaturní vejce o rozměrech 10,9 mm x 8,2 mm. Variabilita v délce vajec je u vlaštovky obecné, stejně jako u vajec ostatních ptáků větší, než v jejich šářce. Studie z roku 1983 uvádí např. průměr ze 376 normálních vajec vlaštovky obecné z ČR a SR 19,39 mm x 13,67 mm. Jiná odborná práce z roku 1988 zaznamenává průměr z 250 vajec 19,7 mm x 13,6 mm. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 14. března 2008.

Skok z největší výšky na jednokolce

Petr Beneš z Blatné dokázal bez pádu a jakéhokoliv tělesného kontaktu se zemí seskočit na jednokolce značky QUAX z výšky 230 cm. Rekordu bylo dosaženo v programu Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 6. března 2008 v areálu PVA Letňany v Praze u příležitosti konání veletrhu For Travel.

Nejširší studna

Město Mělník iniciovalo zpřístupnění historické studny ze 14. století nacházející se pod náměstím Míru. Při průzkumných pracích prováděných Montánní společností byl v nejširším zjištěném místě naměřen průměr studny 4,54 metru. Studna je v současnosti zakryta dlažbou a je přístupná středověkou podzemní chodbou. Měření bylo provedeno při potápěčském průzkumu studny dne 28. února 2008.

Nejrychlejší zrychlení automobilu

Firma Aimon zorganizovala rekordní pokus, v rámci kterého zrychlil automobil značky Fabia Brisk RS 2001 WCR z 0 km/h na 100 km/h za 5,25 s. Řidičem vozidla byl Ing. Jaroslav Macek. Rekordu bylo dosaženo dne 12. prosince 2007 na letišti Tábor – Všechov.

Nejvíc traktorů jedné značky na jednom místě

AGROMETALL, s. r. o. uspořádala v rámci oslav 15. výročí svého založení akci, v rámci které se v areálu firmy sjelo 103 traktorů zn. JOHN DEERE. Rekordu bylo dosaženo s přispěním majitelů traktorů jmenované značky z regionu Chrudim dne 27. února 2008 v Novém Dvoře u Heřmanova Městce.

Nejdelší sýrová roláda

Šestičlenný tým Střední školy hotelnictví a gastronomie hotelu International, s.r.o. Praha pod vedením Jany Andělové, učitelky odborného výcviku, vyrobil po 4 hodinách přípravných prací a hodině zdobení obří sýrovou roládu o délce 10,92 m a průměru 6 cm, na kterou padlo 15 kg Eidamu, 12 kg másla, 9 kg Lučiny, 544 trojúhelníčků taveného sýra, 2 ks Primerby bazalkové á 340 g, 6 kg čerstvých paprik a sůl k dochucení. Roláda byla ozdobena 165 krémovými pusinkami z másla a Lučiny zdobenými vlašskými ořechy a hroznovým vínem. Rekordu, na jehož vytvoření se podíleli studenti I. ročníku oboru kuchař : Antonín Očenášek, Dominik Vondra, Václav Vondráček, Vojtěch Vlčík a Jan Syrůček, bylo dosaženo dne 23. února 2008 v hotelu Crowne plaza Praha v rámci akce Kuchař roku pořádané Asociací kuchařů a cukrářů ČR.

Nejdelší had z jednohubek

Pracovníci Domu dětí a mládeže Bílina vytvořili v rámci Valentýnského plesu hada z celkového počtu 9 399 klasických rohlíkových jednohubek. Rekordní had vytvořený v šíři 2 x 12 jednohubek různých druhů vyrobených šedesáti účastníky plesu, měřil 19,3 m a na jeho zhotovení bylo použito celkem 627 rohlíků a 25 kg pomazánky. Rekordu bylo dosaženo dne 16. února 2008 v sále Kulturního domu Fontána v Bílině.

Největší obrazec sestavený ze zaměstnanců jedné firmy Allianz

pojišťovna zorganizovala pokus, při kterém vytvořilo 435 lidí obrazec o rozměrech 45 m x 7 m. Jednalo se o hromadnou pohybovou skladbu, při níž se logo Allianz přeměňovalo v symboly jednotlivých produktů společnosti, kterými jsou domeček, pastelka, človíček, autíčko. Součástí akce bylo rozsvícení baterek a přeměnění loga Allianz v logo světelné. Rekordu bylo dosaženo dne 16. února 2008 v Brně.

Nejvíc ok upletených skupinou pletařek na jednom místě

Petra Kotrysová zorganizovala akci WOOL Party II, v rámci které upletlo 30 pletařek během tří minut celkový počet 3 846 ok, což představuje průměr 128,2 ok na každou účastnici. Rekordu bylo dosaženo dne 2. února 2008 v kulturním domě Duha v Prostějově.

Nejvyšší rychlost dosažená čtveřicí lidí na jednom páru lyží

Čtyřčlenná skupina týmu Outdoor aktivity ve složení Vít Veselý, Martin Soukup, Kuba Vaněk a Lukáš Adámek dosáhla při průjezdu měřeným úsekem na speciálně upravených lyžích se čtyřmi páry vázání rychlosti 84,855 km/h. Rekordu bylo dosaženo dne 2. února 2008 na černé sjezdovce krušnohorského Bouřňáku v rámci 5. ročníku akce Best sjezd – showgames.

Muzikant působící nejdéle v jedné kapele

Jaromír Hnilička nastoupil k 1. 1. 1956 do orchestru Gustava Broma a ke dni svých narozenin 11. února v roce 2008 působil v tomto profesionálním hudebním souboru nepřetržitě 52 let, 1 měsíc a 11 dní. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 29. února 2008 v rámci akce BOSONOŽSKÉ BESEDOVÁNÍ, jejímž pořadatelem je Občanské sdružení SVORNOST BOSONOHY a Vladimír Koudelka.

Největší kinetický obraz

Jindřichohradecká kulturní společnost zorganizovala malování kinetického obrazu, v rámci kterého 41 výtvarníků vytvořilo pohyblivý obraz o rozměrech 48 m x 1,17 m. Pokus probíhal tak, že polovina autorů posouvala plátno připevněné na kolejničku klasické záclonové garnyže a druhá polovina se věnovala malování. Po čase se obě skupiny vystřídaly. Dílo vzniklo prolnutím 41 samostatných motivů, které vždy jeden výtvarník začal a dále na něm pracovali postupně další tvůrci, zatímco on již pokračoval v práci na další motivu započatém jiným výtvarníkem. Celková doba malování obrazu činila 2:50 hod. a bylo při něm použito 25 litrů barev 22 odstínů. Rekordu bylo dosaženo dne 27. ledna 2008 v Galerii Zámecký mlýn v Jindřichově Hradci.

Největší pěvecký sbor nositelů jednoho jména

22členný sbor nositelů jména Josef nazpíval sborový part do zbrusu nové polky s názvem „JOSEFOVÉ“ skladatele Jaroslava Šimka a textařky Věry Ambrožové. Rekordu bylo dosaženo v neděli 20. ledna 2008 ve studiu B a B v Jámách u Žďáru nad Sázavou.

Největší mořské akvárium v ČR

Firma PASA s.r.o provozuje akvárium Mořský svět s těmito parametry: celková plocha výstavy 1 000 m2 , celkový objem akvárií 250 000 litrů mořské vody, cca 400 druhů ryb a živočichů v celkovém počtu cca 4 500 kusů, největší nádrž o objemu 100 000 litrů mořské vody. Akvárium je celoročně otevřeno na Výstavišti v Praze – Holešovicích.

Nejpočetněji obsazený maratón v podzemí

SK Čtyři Dvory a Koloběh České Budějovice zorganizovaly maratónské závody v běhu, při kterém se na trať vytyčenou ve druhém podzemním poschodí parkoviště Mercury Centra v Českých Budějovicích vydalo 76 maratónských běžců. Jeden okruh měřil 666,66 m a účastníci závodu jich absolvovali 63 a jedno zkrácené kolo navíc. Celou vzdálenost 42,195 km nakonec zdolalo 74 účastníků. Rekordu bylo dosaženo dne 26. ledna 2008.

Nejmladší tři králové

Filip Vlček, Štěpán Vlček a Valerie Vlčková absolvovali v Lipňanech tradiční tříkrálovou pochůzku organizovanou Českou katolickou charitou v den, kdy Filipovi byly 3 roky, 7 měsíců a 19 dní a Valerii a Štěpánovi 4 roky, 7 měsíců a 29 dní. V průběhu Tříkrálové sbírky nejmladší tři králové v ČR koledovali ve všech 42 staveních v obci. Rekordu bylo dosaženo dne 6. ledna 2008 v obci Lipňany.

Nejmenší pletené ponožky

Blanka Böhmová z Kaznějova dokázala uplést pár ponožek, z nějž každá má délku chodidla 12 mm a od horní části paty k vrchnímu okraji ponožky měří 1 cm. K upletení miniaturních ponožek z 8 ok, které trvalo 3 hodiny, autorka použila vyšívací bavlnku a pět k tomu speciálně zhotovených drátů o síle 1 mm zabroušených do špičky. Ponožky byly zaregistrovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den a předány do expozice Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 31. ledna 2008.

Vystavení největšího množství výrobku jedné značky na jedné prodejně

Dne 30.1.2008 uděluje Agentura Dobrý den Pelhřimov společnosti Procter & Gamble Czech Republic a Ahold Czech Republic titul držitele českého rekordu ve vystavení největšího množství výrobku jedné značky na jedné prodejně. V prodejně Hypernova Průhonice byla dne 30.1.2008 na ploše 144 europalet, tj. 1.382.400 cm2, vystaveno 16 064 kusů pracího prášku Ariel o váze 94 115 kg.

Největší pěvecký sbor nositelů jednoho jména

22 členný sbor nositelů jména Josef nazpíval sborový part do zbrusu nové polky s názvem „JOSEFOVÉ“ skladatele Jaroslava Šimka a textařky Věry Ambrožové. Rekordu bylo dosaženo v neděli 20. ledna 2008 ve studiu B a B v Jámách u Žďáru nad Sázavou.

Judistický maratón

Oddíl judo Dobrá, Sportovní klub policie ČR Ostrava zorganizoval osmihodinovou akci, v rámci které 346 judistů všech věkových a váhových kategorií, reprezentantů, mistrů republiky, Evropy i začátečníků provedlo na jediné žíněnce celkem 8 047 složení protivníka na zem. Každému z účastníků byl vymezen časový úsek 1 minuty, který mohl absolvovat maximálně dvakrát. Rekordu bylo dosaženo dne v tělocvičně Základní školy v Dobré dne 12. ledna 2008.

Nejtěžší novorozenec

Matěj Reiterman z Kamenice u Jihlavy se své matce Kateřině Reitermanové narodil v jihlavské porodnici dne 30. prosince 1994 s porodní hmotností 6 450 g. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 18. ledna 2008.

Fotbalové driblování vleže

Jiří Kremser vydržel vleže na zádech bez možnosti vzepření se na předloktí kopat klasickým fotbalovým míčem po dobu 30:05,11 min. Během pokusu udělal 3 872 doteků. Rekordu bylo dosaženo 11. ledna 2008 v expozici Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2008 na brněnském výstavišti.

Nejvíce zapamatovaných číslic v konstantě ?

Jiří Pilecký z Budína u Dobříše dokázal zpaměti napsat celkem 291 čísel následujících za desetinnou čárkou v tzv. Ludolfově čísle (?), a to v čase 4:47,16 min. Rekordu bylo dosaženo 10. ledna 2008 v expozici Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2008 na brněnském výstavišti.

Největší perníkový betlém stylizovaný do podoby konkrétní obce

Amalie Pěčková vypracovala v průběhu celého 1 měsíce z 12 kg surovin (mouka, cukr, med, koření, tuk, vejce) perníkový betlém představující kromě klasického vánočního motivu svaté rodiny a tradičních postav i obec Hrádek u Znojma. Podle fotografií z 50. let 20. století autorka vytvořila i místní kostel, faru, hasičskou zbrojnici, školu a vinné sklepy. V betlému lze objevit i postavy spojené se současným životem obce včetně jejího starosty. Dílo, rozkládající se na ploše 230 x 70 cm, je sestaveno z 215 různých částí, na které rekordmanka namalovala celkem 373 postav. Betlém byl veřejnosti představen o Vánocích 2007 v kostele sv. Petra a Pavla v Hrádku a do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 7. ledna 2008.

Nejvíc divadelníků na jednom místě a na společné fotografii

Národní divadlo v Brně zorganizovalo setkání, v rámci kterého byla před budovou divadla a poté i na jeho jevišti pořízena skupinová fotografie 533 divadelních pracovníků. Do pokusu o rekord se zapojil sbor a sólisté Janáčkovy opery a baletu NDB, soubor Mahenovy činohry NDB, vedení divadla, obchodní oddělení, personální oddělení, technická složka, malíři, členové výrobních dílen a krejčovny, kloboučníci, maskéři i uvaděčky. Rekordu bylo dosaženo dne 7. ledna 2008.

Vzepření zátěže

Jiří Žaloudek z Čáslavi vzepřel a následně udržel v rozpažení po dobu rekordních 47,21 sekundy 2 středověké sekery, z nichž každá vážila 15 kg. Rekordu bylo dosaženo 11. ledna 2008 v programu Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2008 na brněnském výstavišti.

Nejvíc hokejových nájezdů za 10 minut

Tříčlenná žákovská štafeta týmu KLH Chomutov ve složení Samir Ali Kharboutli, Vojtěch Šilhan a Jakub Lauko zvládla v časovém limitu 10 minut 64 klasických hokejových nájezdů zakončených blafákem nebo střelou ze vzdálenosti maximálně 5 m. Nájezdy na brankáře Davida Vopata byly prováděny vždy z čáry vzdálené 18 m od branky. Rekordu bylo dosaženo dne 21. prosince 2007 na umělém povrchu instalovaném na ploše náměstí 1. máje v Chomutově.

Největší turistická známka

Společnost Turistické známky, s. r. o. z Rýmařova zhotovila při příležitosti 10. výročí turistických známek v ČR rekordní zvětšeninu klasické turistické známky o průměru 1 m, tloušťce 10 cm a hmotnosti 40 kg. Motiv známky znázorňuje starou kamennou rozhlednu na vrcholu Pradědu a připomíná tak skutečnost, že vůbec první turistická známka vytvořená v r. 1998 byla věnována rovněž tomuto místu. Rekordní turistická známka byla oficiálně představena 10. ledna 2008 na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2008 na brněnském výstavišti a poté umístěna v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Nejvíc kliků za 1 minutu

Václav Kořínek z Kroměříže dokázal v časovém limitu jedné minuty udělat celkem 105 klasických kliků. Rekordu bylo dosaženo 10. ledna 2008 v expozici Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2008 na brněnském výstavišti.

Nejvíc dárků pod stromečkem

Dům dětí a mládeže Hranice zorganizoval dobročinnou akci „Dáreček pod stromeček“, v rámci které nadělili její účastníci z řad veřejnosti pod vánoční stromeček celkem 1481 dárků. Děti z dětských domovů a dalších organizací se mohli díky štědrosti lidí radovat z plyšáků, hraček, stavebnic, knih, společenských her, ale i videokazet, DVD, nádobí, oblečení, skla, elektroniky, obrazů, hodinek či jízdního kola. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 12. – 19. prosince 2007 ve dvoraně zámku na Pernštejnském náměstí v Hranicích.

Nejmenší kytara ze včelího vosku

Stanislav Kejval z Pelhřimova vyrobil miniaturní kytaru z včelího vosku o délce 14 cm, šířce 4,5 cm a výšce 1,5 cm. Výrobek byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 4. ledna 2008.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress