Výkony evidované Českou databankou rekordů v roce 2010:

Řešení nejdelší matematické rovnice

Gymnázium Český Těšín zorganizovalo sestavení a vyřešení matematické rovnice dlouhé 44,3 metru. Rovnice typu V = 0, kterou sestavila předmětová komise matematiky, byla složena z deseticentimetrových sekvencí, které jednotlivě řešilo 443 žáků gymnázia. Tyto části byly spojeny v rovnici pomocí sčítání. Konečné vyřešení rovnice proběhlo tak, že byly sečteny jednotlivé sekvence po třídách a poté řešení všech tříd. Obtížnost sekvencí ve třídách odpovídala probírané látce v jednotlivých ročnících. Zadání bylo napsáno na počítači písmem Times New Roman velikosti 12. Rekordní pokus byl uspořádán u příležitosti oslav 90. výročí založení Gymnázia v Českém Těšíně dne 21. prosince 2010.

Originální podvodní betlém

Kultura Rychnov nad Kněžnou, s. r. o. uspořádala výstavu betlémů z kraje Orlických hor, v rámci níž byl představen originální podvodní betlém instalovaný v akváriu o objemu 1 000 litrů a o rozměrech 200 x 82 cm. Betlém tvoří 43 figurek vyrobených ze speciální glazované polychromované keramiky, které jsou vysoké od 15 do 20 cm. Figurky, mezi nimiž nechybí svatá rodina, koledníci, osm zvířat, ale ani vodník, byly dvakrát vypalované a dva měsíce před instalací testované na výdrž pod vodou. Betlém je vsazený do přírodní krajiny spolu s rostlinami a třemi sty živými akvarijními rybami. Vytvořen byl v Ateliéru Jiřiny a Aleše Sekových ze Svitav v průběhu ledna až září 2010. Betlém byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov v rámci XIV. ročníku regionální výstavy betlémů z kraje Orlických hor probíhající ve dnech 10. – 27. prosince 2010 v Rychnově nad Kněžnou.

Největší reproduktor z kamene

Jan Řeřicha dokázal vyrobit z mramoru Verde Guatemala funkční kamenný reproduktor, jehož membrána má průměr 31 cm a tloušťku 0,1 mm (u cívky) až 2,5 mm (u vnějšího okraje). Reproduktor byl vyroben za použití mikronářadí, broušen diamantovým kotoučem a dobrušován karborundovým papírem. Reproduktor, který byl vytvořen v průběhu září až prosince 2010 ve spolupráci s Miroslavem Ledvinkou, byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 21. prosince 2010.

Největší počet lidí saunujících se v jeden okamžik na jednom místě

Agentura Rain studio uspořádala pokus, při němž se v jeden okamžik saunovalo v Saunovém světě Aquapalace Praha celkem 191 lidí. Rekord byl zaznamenán dne 18. prosince 2010 ve 22:01 hodin v rámci akce Saunová noc v Aquapalace Praha v obchodní zóně Průhonice – Čestlice.

Největší vozidlo uvnitř mýdlové bubliny

Matěj Kodeš dokázal v rámci programu otevření centra Renault Trucks Praha v Čestlicích vytvořit obří bublinu, uvnitř které stál zavodní tahač Renault týmu MKR Technology s rozměry 5,65 m (délka) a 2,75 m (šířka). Akce byla provedena tak, že kolem trucku byl vytvořen kanálek o obvodu 24 m s mýdlovou substancí a v něm ponořena obdélníková konstrukce, kterou 4 lidé (mistr bublinář a jeho tři asistenti: Petra Zychová, František Gregor a Lucie Marková) zvedli a tím vytvořili bublinovou stěnu kolem vozidla. Pokus, při kterém bylo použito 120 litrů speciální bublinové směsi, byl uznán jako platný ve chvíli, kdy souvislá mýdlová stěna přesáhla nejvyšší bod stroje, tj. výšku 3,372 m. Bublina, do níž byl tahač uzavřen, byla 7 metrů dlouhá a 5 metrů široká. Rekordu bylo dosaženo 9. prosince 2010 v Praze.

Dosažení nadmořské výšky 7 000 m v nejnižším věku

Jakub Mikula (narozen 24.7.1990) zdolal jako nejmladší Čech výškovou hranici 7000 m n. m., když vystoupal na vrchol Pik Lenin v pohoří Pamír dne 11. srpna 2010 ve věku 20 let a 18 dní. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 8. prosince 2010 v Pelhřimově.

Výstup na nejvyšší horu Evropy v nejnižším věku

Matěj Kožíšek (narozen 3.7.1998) vystoupal jako nejmladší Čech na vrchol Mont Blancu dne 4. srpna 2010 ve věku 12 let, 1 měsíc a 1 den. Doba výstupu a sestupu trvala celkem 4 dny a převýšení činilo 3 800 m. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 8. prosince 2010 v Pelhřimově.

První Čech – plavec koupající se ve vodách Arktidy

Prof. MUDr. Václav Zeman, CSc. se v červenci 2009 zúčastnil expedice na Severní pól s americkou společností Quark na palubě ledoborce 50 let Pobedy. Při té příležitosti si 16.7.2010 v průběhu expedice zaplaval jako první Čech ve vodách Arktidy v prostoru, který vylámal ledoborec a kde voda měla -1,4°C. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 8. prosince 2010 v Pelhřimově.

Znalost všech písmen české abecedy v nejnižším věku

Sára Donátová, narozena 19. června 2009, začala rozeznávat první písmena již ve svých 14 měsících. Kompletní znalost velkých písmen celé abecedy předvedla jejich přečtením ve věku 1 roku, 5 měsíců a 19 dní. Rekordu bylo dosaženo v sídle Agentury Dobrý den v Pelhřimově 8. prosince 2010.

Nejdelší nonstop rapování

75 MCs se po dobu 27 hodin za doprovodu 15 DJs střídalo v nepřetržitém rapování. Maximální prodleva mezi jednotlivými MCs byla 10 vteřin. K vytvoření rekordu přispěli DJ Angel Dawg, DJ Bloefeld, DJ Friky, DJ Herbyboy, DJ Hlava, DJ Kalim, DJ Lil Rowa, DJ LU2, DJ Maro, DJ Neighbour, DJ Nester, DJ Rime, DJ Sanka, DJ Shocholatechocho, DJ Yofre, Admirál Kolíbal, Gruzo, MC IceMan, MC Andreas, MC Arastafara, MC B.P., MC Bastard Dee, MC BeatMasta Daz, MC BK, MC Brejchus, MC Císař Pán, MC Crusty, MC Dálí, MC Dee, MC Deron, MC DLM, MC dRKAh, MC Elka, MC Exot, MC F.I.L., MC Febio, MC Fogosh, MC Gey, MC Gruz3193, MC Chilly, MC Jacob, Jarmila Čajkovská, MC J-ME, MC Katrin, MC Kiro, MC Krapy, MC Kubo, MC Lachtan, MC LB, MC Light, MC Lofi, MC Lucasso, MC Matheus, MC Matta Hari, MC Metoděj, MC Mickey, MC Mine-One, MC Monty, MC MryMarty, MC Nate, MC Ody, MC Oer, Mc Original, MC P.Q., MC Paparasty, MC Piky(x), MC Piro, MC Postr, MC Qes, MC Rest, MC Riko, MC Roll, MC Sába, MC Saibo, MC Shock, MC Sidoc, MC Skit, MC Stiffo, MC Styffah, MC Šlapeto,MC Špína, MC Taktika, MC Tigo, MC Wéna, MC Wheatman, MC Wist, MC Worlos, MC Zachy, Missy M a Ucee. Rekordu bylo dosaženo 5. a 6. prosince 2010 v klubu Chapeau Rouge v Praze.

Největší výstava andělů

DDM Bílina uspořádal v rámci 50. výročí svého založení výstavu, na které bylo od dětí nashromážděno celkem 1 891 andělů vytvořených různými výtvarnými technikami. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 5. prosince 2010 v Bílině.

Pojídání domácích jitrnic na čas

SDH Prosenická Lhota uspořádala 11. ročník tradičního „pojídání čehokoliv“, při kterém Miroslav Helebrand dokázal v průběhu 60 minut spořádat 2726,5 gramů jitrnic, což při průměrné hmotnosti 220 gramů představuje víc než 12 kusů jitrnic. Rekordu bylo dosaženo 4. prosince 2010 v Prosenické Lhotě.

Nejpočetnější výstava andělů

ZŠ a MŠ Lanžhot uspořádala výstavu, v rámci které bylo vystaveno celkem 1519 andělů zhotovených z moduritu, vosku, drátu, plechu, slámy, skla, čokolády a dalších materiálů. Do rekordního pokusu se zapojilo 250 autorů z řad dětí a 139 reprezentujících veřejnost. Výstava byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrována 30. listopadu 2010 v Lanžhotě.

Největší rybí betlém

Muzeum Karlova mostu představilo ve své expozici na ploše 410 x 245 cm netradiční „Vltavský rybí betlém“ s 22 ručně vyřezávanými dřevěnými postavami a obřím akváriem o objemu 2 000 litrů vytvářejícím iluzi dna řeky Vltavy pod Karlovým mostem. Před akváriem s živými kapry je instalována tradiční betlémská scéna Narození, jejíž aktéry polští řezbáři Jan Czupryniak a Vlastimil Malyjurek ztvárnili z lipového, dubového a topolového dřeva do podoby polidštěných postav ryb českých rybníků a řek. Pannu Marii představuje  plastika kapra, sv. Josefa znázorňuje plastika sumce a jikra ve škebli symbolizuje Jezulátko. Betlém po obou stranách obklopuje sedm alegorických rybích postav, z nichž nejvyšší měří 180 cm. Tři krále představují okoun, jeseter a candát s korunkou. Autorem nápadu je Jiří Rachfalík. Betlém byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaevidován dne 28. listopadu 2010 u příležitosti jeho premiérového představení veřejnosti.

Největší počet andělů ve třech městech v jediný den

Stars Varnsdorf zorganizoval akci, v rámci které se ve Varnsdorfu, Mikulášovicích a Dolní Poustevně sešlo v průběhu jednoho dne dohromady 392 andělů, kteří zatančili andělský tanec, jehož vyvrcholením bylo rozsvícení vánočního stromu. Andělé museli mít minimálně bílé šaty, křídla a svatozář. Rekordu bylo dosaženo 27. listopadu 2010 u příležitosti rozsvěcení vánočních stromů.

Nejvíce lidí s betlémem na jednom místě

Městská knihovna Sedlčany, Týdeník Sedlčanský kraj a klub Velká Kobra uspořádaly setkání majitelů betlémů, při němž speciálně vyrobenou bránou prošlo 475 lidí, kteří vlastnili betlém vyrobený z různorodých materiálů. Rekordu bylo dosaženo 27. listopadu 2010 na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech v rámci akce Den pro dětskou knihu.

Přerážení dřevěných kulatin nohou

Raffi Liven (Dán v současnosti žijící v Izraeli), zakladatel stylu KRAV MAGA LI, dokázal postupně za sebou přerazit holení nohy šest dřevěných kulatin, a to v čase 21,28 sec. Průměr jednotlivých 150 cm dlouhých tyčí byl 5 cm. Rekordu bylo dosaženo 21. listopadu 2010 ve sportovní hale Vodova v Brně – Králově poli v rámci 13. ročníku největší přehlídky bojových umění BUDOSHOW 2010.

Nejdéle používaná televizní znělka

Znělka uvádějící podvečerní pohádky pro děti Večerníček se vysílá v nezměněné podobě již od roku 1965. Předchůdce Večerníčka se začal vysílat již v roce 1963 pod názvem Stříbrné zrcátko a jednalo se o nedělní podvečerní pohádky s nepravidelnou stopáží. Večerníčkem se nedělní pohádka stala až 2. ledna 1965 a zpočátku se nevysílala pravidelně každý den. Duchovním otcem myšlenky Večerníčka a jeho prvním dramaturgem byl Milan Nápravník, známý surrealista, výtvarník, básník a prozaik. Znělka Večerníčku pak vznikla během července a srpna roku 1965. Výtvarníkem byl Radek Pilař a režisérem Václav Bedřich, který svěřil animaci Antonínu Burešovi. Hudbu zkomponoval Ladislav Simon a hlas Večerníčkovi propůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý. Realizaci znělky, tehdy ještě černobílé, uskutečnilo Studio Bratři v triku – Krátký Film Praha. Prvním Večerníčkem, jemuž předcházela tato znělka, byla pohádka režiséra Václava Bedřicha O televizním strašidýlku. Jediná změna, kterou Večerníček prošel, bylo kolorování. První barevný Večerníček mohli diváci sledovat v roce 1973.

Nejvíce vyrobených a prodaných míchaných nápojů The Original Cuba Libre na jedné akci

Pražský klub Retro Music Hall inicioval pokus, při němž se na Cuba Libre party v průběhu 8 hodin vyrobilo a prodalo 1 514 kusů míchaného nápoje The Original Cuba Libre. Při výrobě nápojů bylo použito Bacardi and Coke. Rekordu bylo dosaženo v čase od 21. hodiny večerní do 5. hodiny ranní 12. a 13. listopadu 2010 v Retro Music Hall ve Francouzské 4 na Praze 2.

Nejdelší překládaná špenátová palačinka

Studenti Střední školy Hostouň Jiří Šupík, David Le a Štěpán Čonka dokázali vyrobit 676 cm dlouhou skládanou špenátovou palačinku plněnou křenovým máslem, šunkou a nekonečným vajíčkem, sypanou ledovým salátem, a to v čase 7:20 min. Rekordu bylo dosaženo dne 12. listopadu 2010 v Českých Budějovicích v rámci mezinárodního gastronomického festivalu Gastrofest 2010.

Největší cukrářský výrobek – dort zdobený grafikou

Gastrofest tým (Vladimír Tůma, Zlata Otavová, Roman Liška) vytvořil cukrářský výrobek – dort zdobený malovanou grafikou na marcipánu vážící 1 270 kg. Čtvercová základna dortu měla rozměry 484 x 484 cm. Dvoupatrový dort byl vysoký 17 cm, první patro mělo 9 cm, druhé patro 8 cm. K jeho výrobě bylo použito 7 500 vajec, 240 kg cukru, 280 kg marmelády, 200 kg mouky, 240 kg marcipánu a 35 kg kakaa. Rekordu bylo dosaženo dne 12. listopadu 2010 v Českých Budějovicích v rámci mezinárodního gastronomického festivalu Gastrofest 2010. Partnerem akce byly firmy Zeelandia a Michelské pekárny.

Štafetový běh s lampiony na 50 m v časovém limitu 60 min

Město Vodňany uspořádalo pokus, při němž 191 účastníků z řad veřejnosti štafetovým způsobem zdolalo s rozsvíceným lampionem v časovém limitu 60 minut celkovou vzdálenost 9 550 m. Každý účastník uběhl s lampionem, který nesměl při běhu zhasnout, vzdálenost 50 m, a to pouze jednou. Rekordu bylo dosaženo dne 12. listopadu 2010 ve Vodňanech v rámci Svatomartinského lampiónového průvodu.

Největší množství krve darované v průběhu 4 hodin fanoušky jediného klubu

51 fanoušků a zaměstnanců HC Sparta Praha darovalo v průběhu 3 hodin a 50 minut dohromady 22,95 litru krve. Rekordu bylo dosaženo dne 10. listopadu 2010 v Tesla aréně v Praze v rámci 4. ročníku akce Sparťanská krev.

Nejvytrvalejší setkávání absolventů školy

Absolventi třídy IV. B Obchodní akademie Masná 8 v Praze 1 (později Vyšší hospodářská škola), maturitní ročník 1950, se mezi roky 1950 a 2010, tedy v průběhu šedesáti let od maturity, sešli 69krát. Do roku 1998 se scházeli minimálně jedenkrát ročně, od roku 2000 pak pravidelně na jaře a na podzim. Z původního počtu 33 maturantů se v době registrace rekordu z dvanácti, kteří jsou v kontaktu, schází průměrně sedm, přičemž o pěti spolužácích se během šedesáti let ostatním nepodařilo zjistit žádné informace. Víceméně pravidelnými účastníky setkání jsou Jan Folprecht, Ing. Vlastimil Pernet, Ivo Skřivánek, Karel Smrčka, Jiří Spurný, František Suchý, Svatopluk Ších, Josef Vlačiha, Jiří Vlček a Alois Votava. Rekordní skutečnost byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 8. listopadu 2010.

Obec s nejvyšším počtem žáků ZŠ na jednoho obyvatele

Obec Lubnice má 71 stálých obyvatel (stav k 1.1.2010) a zároveň má základní školu, kterou ve školním roce 2010/2011 navštěvuje 121 žáků. Poměr žáků navštěvujících místní ZŠ na jednoho obyvatele obce je tedy 1,704. Kuriózní skutečnost byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidována dne 7. listopadu 2010.

Rychlostní pojídání sendviče Maxidřevorubec

Kamil Hamerský z Víru dokázal sníst sendvič Maxidřevorubec vážící 675 g za 2:23,32 vteřiny. Sendvič byl dlouhý 35 cm, široký 11,5 cm a skládal se z jednoho dřevorubeckého chleba (360 g), 20 g hořčice (plnotučné i kremžské), 20 g majonézy, 20 g medu, 160 g moravského uzeného, 30 g sterilované kapie, 45 g kyselé okurky a 20 g salátu lollo rosso/biondo. Při pokusu rekordman sendvič zapíjel vodou. Rekordu bylo dosaženo dne 6. listopadu 2010 v Brně na náměstí Svobody u příležitosti otevření nových provozoven sítě Pekařství Mr. Baker a Bageterie Panos na Hlavním vlakovém nádraží Brno.

Pojídání Babiččiných Maxikoblih v časovém limitu tří minut

Kamil Hamerský z Víru dokázal v časovém limitu tří minut sníst 7 Babiččiných Maxikoblih. Každá 12centimetrová kobliha vážila 126 g, z čehož 80 g tvořila meruňková náplň. Rekordu bylo dosaženo dne 6. listopadu 2010 v Brně na náměstí Svobody u příležitosti otevření nových provozoven sítě Pekařství Mr. Baker a Bageterie Panos na Hlavním vlakovém nádraží Brno.

Největší obraz z otisků lidských dlaní

Obchodní centrum Chodov uspořádalo akci s názvem Festival smyslů a oslav 5. narozenin centra Chodov, při které celkem 2037 návštěvníků centra otisklo své dlaně na 16 desek o rozměrech 2 x 3 m. Ty se poté složily k sobě a byl tak vytvořen obraz z otisků lidských dlaní o rozměrech 32 x 3 m. Akce probíhala o víkendech od 9.10. do 6.11.2010 v OC Chodov Praha. Rekord byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den 6. listopadu 2010 v Praze.

Nejstarší skokanka do vody

Zdeňka Šnobrová ze Samot u Chramost (nar. 8. června 1920) dokázala ve věku 90 let, 4 měsíců a 28 dnů celkem třikrát během 2 minut skočit šipkou ze startovacího bloku do vody pelhřimovského bazénu, poté doplavat ke schůdkům, vylézt a skok opakovat.  Rekordu bylo dosaženo 3. listopadu 2010 v Pelhřimově v rámci premiérového představení knihy Guinness World Records 2011 organizovaného Nakladatelstvím Slovart a Agenturou Dobrý den.

Karlštejnské šachy

Ing. Vladimír Glaser inicioval výrobu soupravy 32 šachových figurek o celkové hmotnosti 48 000 kg. Obvod jednotlivých figurek činí až 350 cm a jejich výška se pohybuje od 2,3 do 2,9 metru, přičemž nejvyšší z nich – černý král – měří 291,5 cm. Figurky krále, královny, střelců, koní, věží i pěšáků jsou vyrobeny z Ytongu, betonu a železa a jejich průměrná hmotnost je 1,5 tuny. Největší šachy vznikaly v období od 1. června do 27. října 2010 a denně na nich pracovalo zhruba 8 hodin až 8 lidí pod vedením pana Miloše Kotrby. Jednotlivé figury byly následně rozvezeny do různých vesnic Karlštejnska a již nikdy nebudou pohromadě. Šachy byly oficiálně zaevidovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 28. října 2010 u příležitosti konání akce Den Karlštejnska v Ořechu.

Nejvíc vypuštěných thai balónů najednou

Roman Kopřiva zorganizoval v den státního svátku ČR společné vypuštění thai balonů, při kterém z jediného místa vzlétlo k nebi 901 horkovzdušných balónů štěstí. Rekordu bylo dosaženo 28. října 2010 v amfiteátru v Mikulově.

24 hodinová plavecká kraulová štafeta

11 dětí z Rokycan se pod vedením Jiřího Řezáče zúčastnilo 24 hodinové plavecké kraulové štafety, při níž nejmladší skupina českých plavců s věkovým průměrem 11 let, 5 měsíců a 14 dní uplavala 57 765 metrů. Žádné z dětí není členem plaveckého oddílu. Plavání se věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Rekordu bylo dosaženo 27. a 28. října 2010 v bazénu sportovního klubu Radbuza Plzeň.

Nejvyšší počet lidí v kuchařském oblečení na jednom místě

Asociace kuchařů a cukrářů ČR uspořádala v rámci Mezinárodního dne kuchařů pokus, při němž se na jednom místě shromáždilo 190 lidí, převážně studentů gastronomických škol a kuchařů, v kuchařském oblečení. Účastníci museli mít minimálně kuchařskou čepici a bílý horní svršek oblečení. Rekordu bylo dosaženo 23. října 2010 před hotelem InterContinental Praha.

Nejvíce jednohubek vyrobených z regionálních potravin na jednom místě

10 103 jednohubek vyrobených z potravin oceněných v prvním ročníku projektu Ministerstva zemědělství ČR Regionální potravina. Čtyřčlenný tým je zhotovil v průběhu 24 hodin v sedmi druzích. Spotřeboval při tom 11 kg másla, 5 kg klobásy, 5 kg šunky, 2 kg salámu Vysočina, 1,3 kg vlašských ořechů a 160 bochníků chleba Boubín. Všechny suroviny dodali regionální výrobci ocenění v projektu. Rekordu bylo dosaženo 23. října 2010 na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze při příležitosti celostátní přehlídky regionálních potravin Regionfest. Organizaci rekordu a komunikační podporu zajistila agentura 1 YEAR & MORE PRODUCTION, s. r. o.

Nejstarší zastupitel

Josef Pelikán, narozen 22.1.1923, byl v komunálních volbách dne 22.10.2010 ve svých 87 letech zvolen do zastupitelstva obce Minice u Mirovic na Písecku. Kandidoval a byl zvolen za Sdružení nezávislých kandidátů, získal 10,25 % hlasů a stal se členem devítičlenného zastupitelstva.

Největší sluníčko tvořené lidmi s lampiony

Hudební vydavatelství Multisonic ve spolupráci s rádiem Blaník uspořádalo akci Lampiony pro povodně, v rámci které 70 osob držících svítící lampion vytvořilo sluníčko – logo rádia Blaník – o průměru 13,4 m a obvodu 40,1 m. Rekordu bylo dosaženo 14. října 2010 na Ovocném trhu v Praze.

Rychlostní přendávání vajec jednou rukou

Huhtamaki Česká republika, a. s. iniciovala pokus, při němž Dana Kozlová z firmy Marela Dinín dokázala přendat jednou rukou po jednom vejci 30 syrových vajec z papírové proložky na 30 vajec na druhou proložku vzdálenou 1 metr v čase 33,39 vteřiny. Rekordu bylo dosaženo dne 14. října 2010 v rámci firemní akce pořádané firmou Huhtamaki Česká republika, a. s. ve Státních léčebných lázních v budově kavárny Letní lázně.

Nejvíce lidí s oranžovými tričky tvořících oranžové moře

ČSSD Kladno uspořádala pokus, při němž se shromáždilo 253 lidí v oranžovém, kteří tak společně vytvořili oranžové moře. Oranžové triko muselo být viditelné, tedy tvořit vrchní část oděvu. Rekordu bylo dosaženo dne 13. října 2010 na náměstí Sítná v Kladně.

Nejvíc lidí s větrníkem

SANATORIA KLIMKOVICE ve spolupráci s Městem Klimkovice a o. s. Čisté Klimkovice uspořádaly akci Klimkovické vzduchobraní, při které se na jednom místě v jeden okamžik sešlo 509 lidí držících nad hlavou roztočený větrník. V průběhu akce bylo rozdáno celkem 1 000 větrníků symbolizujících podtitul akce – Přijďte se nadýchat nejčistšího vzduchu na Ostravsku a pošlete jej trošku i do zbývajících částí regionu. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 9. října 2010 v areálu Sanatoria Klimkovice.

Hromadné pojídání tlačenky

Ludmila Müllerová, místopředsedkyně TOP 09, zorganizovala akci Senátorská tlačenka, při níž bylo jejími návštěvníky zkonzumováno 178 porcí vepřové tlačenky. Rekordu bylo dosaženo 9. října 2010 na Starém náměstí v České Třebové.

Nejšikmější kostel

Kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné stojí v silně poddolované oblasti, v části města, která se nazývá Karviná-Doly. Původně samostatná obec Karviná měla 20 tisíc obyvatel, nyní stěží 800 a vlivem poddolování prakticky celé toto území s krásnými a výstavnými vilami, novou radnicí a dvěma kostely, krásným zámkem Solcou se zámeckým parkem, zaniklo. Jako memento doby, kdy se celý život města ubíral jediným směrem, k těžbě černého uhlí, zde zůstal stát kostel sv. Petra z Alkantary. Půda, na které kostel stojí, poklesla během několika desetiletí o neuvěřitelných 36 m. V důsledku toho se kostel silně naklonil. Se sklonem 6,8 st. oproti svislé ose je nejšikmějším kostelem v ČR. Všechny negativní vlivy tento církevní stánek přestál a nyní, po významné rekonstrukci a stabilizujících úpravách, je přístupný veřejnosti.

Nejvíc lidí se solí – sůl nad zlato -

K3 Bohumín, příspěvková organizace, vzdala u příležitosti připomínky 30 let, které uplynuly od úmrtí Jana Wericha, poctu tomuto nezapomenutelnému tvůrci výzvou, aby v duchu filmu Byl jednou jeden král, v němž Jan Werich ztvárnil hlavní postavu a který vznikl na motivy pohádky Sůl nad zlato, přišlo co nejvíce lidí, kteří přinesou na náměstí sůl a symbolicky ji odevzdají „králi“. V průběhu jediné hodiny se na to konto sešlo 309 účastníků, kteří přinesli ať už ve slánkách, dózách, sklenkách, v kilogramových sáčcích či jen tak v dlani sůl, jež poté vysypali do společné kádě. Rekordu bylo dosaženo 9. října 2010 na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně.

Nejvíc lidí hrajících na vlastní tělo

Člověk v tísni, o. p. s. uspořádala v rámci sbírky Postavme školu v Africe akci, při které byla z řad veřejnosti vytvořena skupina 106 lidí, kteří po půlhodinovém secvičení pod vedením jediného bubeníka dokázali po dobu 2:30 min vybubnovat společnou skladbu metodou „body percussion“ (bubnování na své vlastní tělo). Rekordu byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován 4. října 2010 na náměstí Míru v Praze.

Nejrychleji snědených 25 jogurtů

Kamil Hamerský z Víru dokázal za 6:39,22 min sníst 3 kg jogurtu v podobě 25 kelímků ochucených jogurtů, z nichž každý měl objem 120 ml. Jogurty byly ještě před zahájením pokusu otevřeny. Rekordu bylo dosaženo 3. října 2010 v německém Dachau v rámci účasti Agentury Dobrý den Pelhřimov na akci Impossibillity Challenger.

Koulení dřevěného kola

Milan Procházka, Roman Bednář a Vít Paták (Becaro team) dokázali štafetovým způsobem uběhnout za 4:06:11 hod vzdálenost 66 900 m z náměstí v Lednici na Starou radnici v Brně, přičemž se po celou dobu střídali v kutálení dřevěného loukoťového kola o hmotnosti 12,5 kg a průměru 80 cm. Do celkového času bylo započteno i přeříznutí klády o průměru 20 cm, kterým byl běh odstartován. Akci Koulení kola z Lednice do Brna uspořádal 2. října 2010 Klub českých turistů Kudrna Brno ve spolupráci s Brněnským kulturním centrem jako rekonstrukci historického běhu s kolem lednického koláře Jiřího Birka z roku 1636.

Řetězový pád největšího počtu benefičních cihel, který vytvoří nápis “AKCE CIHLA”

Občanské sdružení Portus Praha uspořádalo při příležitosti zakončení 11. ročníku celostátní kampaně AKCE CIHLA 2010, probíhající na podporu lidí s mentálním postižením, pokus, při kterém byla v průběhu dvou a půl dne  postavena za odborné garance rekordmana Martina Švarce na ploše 750 m2 sestava z 9829 cihel stojících v 8 – 10centimetrových rozestupech tak, aby mohlo dojít k jejich tzv. “dominovému pádu”, který po 21 hodinách čistého času stavění odstartovaly patronky benefiční sbírky AKCE CIHLA Simona Stašová a Ivana Chýlková. Mozaika byla složena ze dvou řetězců cihel, přičemž oba byly spuštěny současně a to vydražiteli startovních “zlatých cihel”. Řetězec při pádu, vytvořil nápis AKCE CIHLA (výška písma 3,5 m), přičemž řetězový pád všech cihel trval 4:38 min. Uvedený počet cihel, vážících dohromady 14,7 tuny, by při položení za sebe vytvořil řadu dlouhou 2,3 km, přičemž celková délka sestavy před pádem cihel, jejichž část tvořila nápis AKCE CIHLA, činila 1,22 km. Výtěžek 11. ročníku AKCE CIHLA 2010, při níž si podporovatelé jednotlivé cihly symbolicky kupovali na prodejních stanovištích v centru Prahy a během veletrhu, bude  věnován na zakoupení pozemku a rekonstrukci objektu sociálně terapeutické dílny pro lidi s mentálním postižením v obci Davle.  Generálním partnerem AKCE CIHLA je Stavební spořitelna České spořitelny. Rekordu  bylo dosaženo dne 2. října 2010 v Praze za podpory veletržní správy ABF, a. s. v rámci veletrhů For Toys a For Babies v pražském výstavním areálu v Letňanech.

Největší počet kotrmelců v průběhu 24 hodin

Ag-Art Produkce, umělecká a produkční agentura, společně s Městským úřadem Orlová-Lutyně a SPOZ – Stranou práv občanů uspořádala akci, při níž mohl v průběhu 24 hodin kdokoliv ukotrmelcovat minimální vzdálenost 10 m. Rekordu se zúčastnilo celkem 800 lidí, kteří ukotrmelcovali vzdálenost 16 200 m, což je v průměru 8 100 kotrmelců. Rekord probíhal a byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov 1. – 2. října 2010 před Městským úřadem Orlová – Lutyně.

Balónky proti kouření

ONKOCET EUROPE, o. p. s. uspořádala pokus, při kterém 74 dětí místních základních škol prasklo za 94,41 vteřiny 1000 ks černých nafukovacích balónků s přeškrtnutou cigaretou. K prasknutí balónku nesměly děti použít nic jiného, než části svého vlastního těla. Rekordu bylo dosaženo dne 1. října 2010 před úřadem městské části Prahy 17.

Největší obraz namalovaný barevnými křídami na ulici

Bonaventa, o. s. uspořádala akci Malujeme největší ulici, při které 276 žáků 4. a 5. tříd ze 14 základních škol Jihočeského kraje namalovalo v průběhu dvou hodin barevnými křídami Faber-Castell na ulici obraz o rozměrech 141 x 3, 6 metru. Na jednolitý obraz na téma „Příroda a zvířata“ o rozloze 507, 6 m2 bylo použito 2 580 barevných kříd. Rekord, kterého bylo dosaženo v pátek 25. září 2009 v Krajinské ulici v Českých Budějovicích, proběhl pod záštitou primátora města Mgr. Juraje Thomy.

Nejdelší řetěz z jednoho kusu dřeva

OSTRAVSKÉ VÝSTAVY, a. s. Předseda představenstva a ředitel společnosti Ostravské Veletrhy, a. s., pan Karel Burda, inicioval výrobu řetězu dlouhého 25,15 metru. Řetěz tvořený 130 články o rozměrech cca 20 x 30 cm byl vyřezán motorovou pilou z kmene topolu o průměru 105 cm a délce 5,8 m v průběhu 10 dnů. Autorem řetězu je řezbář Slezskoostravského hradu, Jan Czupryniak z polské Tuchole. Rekord byl zaregistrován do České databanky rekordů v sobotu 25. září 2010. Řezba dokončená řezbářskými dláty je určena k vystavení v prostorách Slezskoostravského hradu.

Nejvíc obrázků radnice města

Město Český Těšín zorganizovalo v rámci oslav 90. výročí založení města akci, při které bylo na náměstí nashromážděno 2 147 obrázků místní radnice. Všechny obrázky měly velikost minimálně A5. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 24. září 2010 na náměstí ČSA v Českém Těšíně.

Mandala vytvořená z největšího počtu otisků prstů

Studenti SOŠS – EA Náchod společně s dětmi z náchodských mateřských a základních škol a stacionářů vytvořili v rámci pohádkového lesa „Putování s písničkou za českým rekordem“ mandalu o průměru 180 cm z 16 170 otisků prstů. Akce se zúčastnilo 539 lidí, z nichž každý udělal celkem 30 otisků. Rekordu bylo dosaženo za podpory SDH Běloves 23. září 2010 v Náchodě.

Nejdelší had z lidí v červeném oblečení

Oblastní charita Jihlava uspořádala v Den charity, který připadá na 23. září, akci spojenou s výzvou „Přijďte v červeném tričku či jiném druhu oblečení červené barvy a vyjádřete tak podporu činnosti Oblastní charity Jihlava, která je součástí Diecézní charity Brno“. V rámci akce byl vytvořen přes dvě stě metrů dlouhý had z 203 lidí v červeném oblečení. Rekordu bylo dosaženo 23.září 2010 na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Největší počet dětských kočárků na jednom místě

Internetový portál Babyweb.cz uspořádal za podpory firmy Hamé, výrobce kojenecké výživy, v rámci akce „S kočárkem Prahou“ hromadné setkání lidí s kočárky na jednom místě. Na pláži ve Žlutých Lázních v Praze Podolí se v jednu chvíli sešlo 412 lidí s dětským kočárkem, přičemž v každém bylo minimálně jedno dítě. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 22. září 2010 v Praze.

Nejvíc lidí zvonících na cyklistické zvonky

Občanské sdružení NaKole uspořádalo pokus, při němž 387 cyklistů zvonilo současně po dobu jedné minuty na zvonek na kolo. Účastníci rekordu se sjeli na místo konání pokusu v cyklistických pelotonech ze sedmi pražských městských částí, které společně organizovaly akci Pražské cyklozvonění. Rekordu bylo dosaženo 19. září 2010 na Císařské louce v Praze 5.

Nejvíce sedících a ležících psů na jednom místě v jednom okamžiku

PsiLaska.cz – Klub pejskařů a psů v ČR uspořádal charitativní akci na pomoc útulkům s názvem 1. historicky největší sraz psů v České republice, při němž 242 psů dokázalo v jednu chvíli sedět nebo ležet při levé noze svého pána, a to po dobu 2 minut. Rekordu bylo dosaženo 18. září 2010 v Praze na Chodově v areálu Na Jelenách.

Běh s metrem piv na vrchol Černé věže Chebského hradu – muži

Chebský pivovar, a. s. uspořádal akci, v rámci které Pavel Motyčák z Podhradu u Chebu dokázal uběhnout 20ti metrovou trasu po nádvoří ke dveřím Černé věže a zde vyběhnout všech 108 schodů s dřevěnou přepravkou obsahující 10 chebských Hradních 11° piv (metr piv), a to v čase 48,75 sec. Piva musela být na věž měřící 18,5 metru dopravena nerozlitá. Rekordu bylo dosaženo 18. září 2010 na Chebském hradě v rámci Chebských hradních slavností 2010.

Běh s metrem piv na vrchol Černé věže Chebského hradu – ženy

Chebský pivovar, a. s. uspořádal akci, v rámci které Helena Horváthová z Poutnova u Mariánských Lázní dokázala uběhnout 20ti metrovou trasu po nádvoří ke dveřím Černé věže a zde vyběhnout všech 108 schodů s dřevěnou přepravkou obsahující 10 chebských Hradních 11° piv (metr piv), a to v čase 1:19,94 min. Piva musela být na věž měřící 18,5 metru dopravena nerozlitá. Rekordu bylo dosaženo 18. září 2010 na Chebském hradě v rámci Chebských hradních slavností 2010.

Rychlostní přendávání dvaceti piv z přepravky do přepravky – muži

Chebský pivovar, a. s. uspořádal akci, v rámci které Peter Klačan z Chebu dokázal přemístit 20 plných pivních lahví z jedné přepravky do druhé, a to v čase 8,13 sec. Rekordu bylo dosaženo 18. září 2010 na Chebském hradě v rámci Chebských hradních slavností 2010.

Rychlostní přendávání dvaceti piv z přepravky do přepravky – ženy

Chebský pivovar, a. s. uspořádal akci, v rámci které Marcela Klačanová z Chebu dokázala přemístit 20 plných pivních lahví z jedné přepravky do druhé, a to v čase 8,53 sec. Rekordu bylo dosaženo 18. září 2010 na Chebském hradě v rámci Chebských hradních slavností 2010.

Rychlostní vypití tupláku piva – ženy

Chebský pivovar, a. s. uspořádal akci, v rámci které Marcela Klačanová z Chebu dokázala vypít tuplák Chebského Hradního 11° piva za 16,75 sec. Rekordu bylo dosaženo 18. září 2010 na Chebském hradě v rámci Chebských hradních slavností 2010.

Nejvíc čertů dělajících hluk

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky uspořádal akci s názvem Čertoviny, při níž se sešlo 390 čertů, kteří společně po dobu tří minut vytvářeli pomocí různých, především kuchyňských, předmětů i svým hlasem hluk. Čerti museli mít minimálně rohy a ocas. Rekordu bylo dosaženo 18. září 2010 na Hulváckém kopci v Ostravě v části Mariánské Hory a Hulváky, kterým se dříve říkalo Čertova Lhota.

Nejdelší had z plastových žloutků Kinder vajíček

Ferrero Česka spol s r.o.uspořádala Žloutkománii, při níž byl ze 73 640 plastových žloutků Kinder vajíček spojen 2 630 metrů dlouhý had, který se táhl ulicemi staré Prahy od Malostranské mostecké věže přes Karlův most, Křížovnické náměstí, Karlovou ulicí, dále přes Malé náměstí na Staroměstské náměstí, Melantrichovou ulicí na Můstek a ulicí Na Příkopě k Prašné bráně na Náměstí Republiky. Hada spojovala z metrových dílů v průběhu dvou a půl hodin trvání pokusu za asistence hostesek široká veřejnost a v okamžiku rekordu byl had ve všech místech propojený. Rekordu bylo dosaženo 18. září 2010 v Praze.

Nejvíc hroznů vinné révy sesbíraných v limitu 15 minut

Vinné sklepy Valtice, a.s. uspořádala za účasti soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska a Ukrajiny Mistrovství republiky ve sbírání hroznů, jehož se zúčastnilo sedm  dvacetičlenných družstev, pojmenovaných podle názvů tradičních odrůd vína. Vítězný tým „Tramin“ dokázal za 15 minut sklidit rekordní množství 416 kg hroznů, přičemž v tomto čase je započítáno i povinné vysypání vína na popojíždějící vůz. 140 účastníků akce, z nichž mnozí byli oblečeni v retro stylu z časů socialismu a společných brigád, nasbíralo za čtvrt hodiny dohromady 1835,5 kg hroznů. Rekordu bylo dosaženo 18. září 2010 na vinici „Knížecí vyhlídka“ ve Valticích.

Největší počet absolventů jedné školy na společné fotografii

Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083 uspořádalo v rámci oslav 100. výročí založení pokus, při němž se ke společnému vyfotografování sešlo 1 656 absolventů školy. Nejstarší absolventkou byla 97letá paní Olga Melounová, která maturovala v roce 1932. Fotografie byla pořízena dne 18. září 2010 před budovou gymnázia.

Nejhlasitější apel proti chudobě

Informační centrum OSN iniciovalo v rámci projektu STAND UP AGAINST POVERTY akci, při níž 350 studentů Obchodní akademie Pelhřimov, Vyšší odborné školy a Střední školy hotelové SČMSD Pelhřimov, žáků ZŠ Na Pražské a několik desítek příchozích vytvořilo nejhlasitější apel o síle 127,1 db, jehož cílem bylo upozornit na problematiku chudoby ve světě, a to v souvislosti s konáním summitu nejvyšších představitelů 139 států a vlád k Rozvojovým cílům tisíciletí v New Yorku. Účastníci akce zahráli pod taktovkou bubenické kapely MARIMBA CLUB společnou skladbu, a to za pomoci nejrůznějších nástrojů a předmětů od ozvučných dřívek až po hrnce, pokličky a PET lahve, po níž následovalo vyvrcholení v podobě zmíněného nejhlasitějšího apelu všech zúčastněných. Rekordu bylo za podpory Zastoupení Evropské komise v Praze, nevládní organizace Česko proti chudobě a Agentury Dobrý den dosaženo dne 17. září 2010 na Masarykově náměstí v Pelhřimově – městě rekordů.

Jméno složené z nejvíce po sobě v kalendáři jdoucích jmen

Eduard Vlastimil Josef Bartl (nar. 21. února 1943) slaví svátek tři po sobě jdoucí dny, a sice 17. (Vlastimil), 18. (Eduard) a 19. (Josef) března. Jméno Eduard přitom dostal po dědovi a po otci, jméno Vlastimil po svém kmotrovi a jméno Josef po dědovi z matčiny strany, nešlo tedy o záměr, ale o neobvyklou shodu okolností. Kuriózní skutečnost byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 17. září 2010.

Nejobsáhlejší jasnovidný-zábavný-filozofický snář na světě

Oldřich Rajsigl sestavil snář čítající 7 200 hesel rozvinutých do 60 000 podhesel, která dávají dohromady 140 000 jasnovidných předpovědí. Aktuální údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 17. září 2010.

Hodinová štafeta v běhu kolem kašny

PRESTIGE management, spol. s r. o. uspořádala pokus, při němž 136 lidí uběhlo za jednu hodinu štafetovým způsobem 191 okruhů kolem kašny, což při délce jednoho kola 50 metrů představuje celkovou vzdálenost 9 550 metrů. Rekordu bylo dosaženo 14. září 2010 v rámci volebního mítinku Unie pro sport a zdraví na Náměstí Dr. E. Beneše v Liberci.

Rychlostní psaní abecedy

Jakub Šibar napsal všechna písmenka abecedy popořadě za sebou za 32,5 vteřiny.  Výkonu bylo dosaženo 11. září 2010 v rámci akce Rekordní víkendy ve věži, které se konají každý druhý víkend v měsíci v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Největší letní sněhová koulovačka

Občanské sdružení SENIOR Sobotín iniciovalo recesní pokus, při němž se do letní sněhové koulovačky zapojilo 668 lidí. Bojovníci byli rozděleni na dvě skupiny – děti a dospělé – a dohromady měli k dispozici dvě tuny sněhu rozděleného do dvou hromad vzdálených od sebe 12 metrů. Koulovačka probíhala v uzavřeném prostoru 25 x 45 metrů v období, kdy se v místě konání nevyskytuje žádný přírodní sníh. Rekordu bylo dosaženo 11. září 2010 v Sobotíně na akci Pohádkové Vánoce a sníh v létě.

Nejvyšší socha z písku

Statutární město Olomouc dalo podnět ke vzniku pískové sochy vysoké 5,265 metru. Sochu, jejíž motiv vychází z barokního Sloupu Nejsvětější Trojice, vytvořil z 97 tun písku český sochař žijící v Portugalsku, pan Radovan Živný. Podstavec sochy je vysoký 0,94 metru a má rozměry 7,29 x 8,43 metru. Socha, která byla umístěna na Horním náměstí v Olomouci, byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidována dne 10. září 2010 u příležitosti oslav 10. výročí zápisu Sloupu Nejsvětější Trojice na seznam památek UNESCO.

Skok pumy americké přes největší počet lidí

Principál Prvního českého národního cirkusu JO-JOO Jaromír Joo představil drezúru šelem, jejíž součástí byl rekordní skok, při němž samec pumy americké Bagira dokázal přeskočit řadu deseti klečících lidí. Šelma, kterou po celou dobu pokusu držel ve volném prostoru manéže principálův vnuk pouze na vodítku, svým skokem z 80 cm vysokého odrazového místa na stejně vysoké místo dopadu překonala vzdálenost 305 cm. Rekordu bylo dosaženo dne 8. září 2010 v Brně.

Největší sršní hnízdo

Jiří Vynáhlovský z Horní Břízy objevil při rekonstrukci střechy za komínem svého domu sršní hnízdo o obvodu 168 cm. Další rozměry rekordního hnízda jsou 49 x 61 x 35 cm. Hnízdo bylo zaevidováno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 7. září 2010.

Nejvíc krojovaných Hanáků zpívajících píseň Či só hode

Město Velká Bystřice ve spolupráci s Folklórním sdružením ČR, Folklórním souborem Haná Velká Bystřice a Kulturním střediskem Velká Bystřice uspořádaly pokus, při němž 517 krojovaných zpěváků, zpěvaček a dětí z 27 souborů společně zazpívali píseň Či só hode. Rekordu bylo dosaženo 5. září 2010 v amfiteátru v Zámeckém parku ve Velké Bystřici v rámci XX. ročníku folklórního festivalu s mezinárodní účastí.

Nejvíc hráčů na ozvučné trubky společně hrajících Ódu na radost

Úřad Městské části Praha 1 ve spolupráci s Original Rhythm Team uspořádal v rámci série akcí pro seniory setkání s názvem „Vybubnujme si radost“, při níž dokázal 81členný orchestr sestavený ze seniorů a jejich rodinných příslušníků zahrát pod vedením Jiřího Vokáče Čmolíka Beethovenovu Ódu na radost. Základní motiv skladby, který byl nacvičen v průběhu pouhých 12 minut, orchestr odehrál metodou korporátního bubnování na ozvučné trubky boomwhackers, které jsou laděné do tónů podle barev a délky trubky. Laičtí hudebníci, držící v ruce ozvučné trubky čtyř různých barev, vytvářeli „svůj tón“ vždy v okamžiku, kdy dirigent zvedl boomwhacker příslušné barvy. Nejstarší účastnici bylo 86 let, nejmladšímu účastníkovi 2 roky a 3 měsíce. Rekordu bylo dosaženo 5. září 2010 ve velkém sále paláce Žofín v Praze 1.

Největší počet otisků dětských rukou na papír

Kaštánek Zdiby, o. s. uspořádalo pokus „Ruka k ruce za českým rekordem“, při němž 256 dětí ve věku do 18 let otisklo v průběhu dvou hodin svou ruku na papír o rozměru 20×15 cm. Otiskování rukou probíhalo za asistence dobrovolnic, které barvily dětem dlaně speciálními barvami, současně na čtyřech místech – v obcích Zdiby, Větrušice, Máslovice a ve městě Klecany. Všechny otisky dlaní byly následně vystaveny v otevřené expozici v areálu Zámku ve Zdibech. Rekordu bylo dosaženo 4. září 2010.

Nejvíc berušek nakreslených v průběhu dvou hodin

Občanské sdružení „Přátelé mateřského centra Beruška Strakonice“ uspořádalo v rámci tradičního „Loučení s prázdninami“ společné kreslení, při němž 233 dospělých a 346 dětí během dvou hodin nakreslilo pastelkami na kulaté papírové podtácky celkem 579 berušek, symbolů pořádající organizace. Na provaz, kam byly hotové výtvory zavěšovány, tak přibyl nový obrázek přibližně každých 12 vteřin. Každý ze zúčastněných mohl nakreslit pouze jedinou berušku. Rekordu bylo dosaženo 4. září 2010 ve Strakonicích.

Nejvíc sešlápnutých PET lahví v kontejneru

202 obyvatel a přátel města Nová Včelnice se podílelo na sešlapávání a následném vměstnání 1 333 PET lahví o objemu 1,5 litru do klasického kontejneru na plast (objem 1 100 litrů). Rekordu bylo dosaženo 4. září 2010 na zámku v Nové Včelnici v rámci tradiční akce Pohádkový les pořádané Městem Nová Včelnice, sborem dobrovolných hasičů, kulturní komisí, SRPŠ Nová Včelnice a Svazem žen.

Největší zvětšenina pohlednice koní

Ing. Dalibor Gregor z Opavy vytvořil zvětšeninu pohlednice koní o rozměrech 200 x 195 cm. Pohlednice je zhotovena z kartonu a je složena z několika obrázků koní, přičemž ústředním motivem je chladnokrevný kůň. Pohlednice byla oficiálně přeměřena a zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 4. září 2010 v rámci 12. Mezinárodní výstavy o koních a lidech „Koně v akci“ v areálu dostihového závodiště v Pardubicích.

Nejdelší kuchyně

248 zaměstnanců obchodního domu IKEA Brno dokázalo sestavit 113,6 m dlouhou kuchyňskou linku. Maxikuchyně složená z 46 kuchyní řady FACTUM (4 spodní skříňky s dvířky a vrchní deska o délce 248 cm) byla sestavena za 2 hodiny a 40 minut, přičemž zaměstnanci se po 1 hodině a 30 minutách prostřídali, takže jich skládala vždy pouze polovina. Výtěžek z rozprodání jednotlivých dílů byl věnován neziskové organizaci KŘIŽOVATKA. Rekordu bylo dosaženo 1. září 2010 před OD IKEA v Brně.

Světový rekord – Stock Saw – řezání kmene motorovou pilou

Dřevorubec Martin Komárek dokázal v disciplíně Stock Saw – řezaní kmene klasickou motorovou pilou dosáhnout času 9,445 sekundy. Rekord padl v americké sérii Stihl Timbersports (pravděpodobně v září 2010).

Nejvíc kliků za 1 minutu

Jan Lamač z Mutěnic dokázal v časovém limitu jedné minuty udělat celkem 106 klasických kliků. Rekordu bylo dosaženo 30. srpna 2010 na zámku v Miloticích v rámci natáčení pořadu Talentmania.

Nejvíce lidí v automobilu Peugeot Boxer

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala akci „Víkend plný rekordů a veselé loučení s prázdninami“, v rámci které se do automobilu Peugeot Boxer vešlo 67 lidí starších 15 let. Auto bylo plně vybaveno a při pokusu byly všechny dveře i okna po dobu 10 vteřin uzavřeny. Rekordu bylo dosaženo 29. srpna 2010 v areálu ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.

Nejvíce zvířátek z nafukovacích balónků

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala akci „Víkend plný rekordů a veselé loučení s prázdninami“, v rámci které návštěvníci za pomoci čtyř malířů a malířek z www.malovaninaoblicej.cz pod vedením Petra Klokočky vytvořili v průběhu jedné hodiny celkem 171 zvířátek z nafukovacích balónků. Mezi zvířátky bylo 11 žiraf, 32 berušek, 50 psů, 20 myší, 10 krokodýlů, 3 sloni, 10 žížal, 25 labutí a 10 vážek. Rekordu bylo dosaženo 29. srpna 2010 v areálu ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.

Nejdelší couvající lidská mašinka

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala akci „Víkend plný rekordů a veselé loučení s prázdninami“, v rámci které 448 lidí postavených za sebou a držících se za pas zacouvalo bez rozpojení do vzdálenosti deseti metrů. Rekordu bylo dosaženo 29. srpna 2010 v areálu ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.

Nejvíce obličejů pomalovaných zvířecími motivy

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala ve spolupráci s www.malovaninaoblicej.cz akci „Víkend plný rekordů a veselé loučení s prázdninami“, v rámci které 16 malířů a malířek pod vedením Petra Klokočky pomalovalo zvířecími motivy obličej 623 lidem. Na akci bylo namalováno 122 motýlů, 3 tučňáci, 11 žiraf, 42 berušek, 5 opic, 9 gepardů, 1 ropucha, 20 lvů, 68 tygrů, 2 pandy, 13 zeber, 41 koček, 2 králíci, 6 psů, 3 myši, 1 hroch, 59 pavouků, 6 netopýrů, 7 medvědů, 11 ryb, 3 chobotnice, 3 chameleoni, 2 dinosauři, 7 delfínů, 11 hadů, 30 ještěrek, 2 jeleni, 13 krokodýlů, 2 krtci, 4 koni, 2 lišky, 2 leopardi, 2 mořští koníci, 5 mravenců, 3 mloci, 3 ovce, 7 papoušků, 3 pávi, 2 raci, 4 sloni, 12 šneků, 19 škorpionů, 11 štírů, 8 vlků, 3 včely, 3 veverky, 10 vážek, 4 želvy, 2 žížaly a jeden býk, čmelák, fretka, komár, osel, prase, velbloud, vlaštovka a zmije. Rekordu bylo dosaženo 29. srpna 2010 v areálu ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.

Nejdelší stonožka z PET lahví

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala akci „Víkend plný rekordů a veselé loučení s prázdninami“, v rámci které byla vytvořena stonožka z 215 PET lahví, z čehož 7 lahví tvořilo hlavu a 208 tělo. „Stonožka“ měla 416 noh a byla dlouhá 46,7 m. Rekordu bylo dosaženo 29. srpna 2010 v areálu ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.

Nejvyšší počet vozů Škoda 110R Coupé jedoucích v koloně

Martin Šulc a David Fantyš z www.skoda110R.COM zorganizovali rekordní pokus, při němž skupina 171 vozů Škoda 110R Coupé vytvořila souvislou kolonu, ve které urazila měřenou vzdálenost 5 km na 15 km trase z Autokempu Rozkoš na Masarykovo náměstí v Náchodě. Délka kolony přesahovala 3 km. Rekordní pokus proběhl dne 28. srpna 2010 v rámci setkání vozů Škoda 110R Coupé u příležitosti oslav 40. výročí zahájení jejich sériové výroby.

Nejvyšší počet vozů Škoda 110R Coupé zaparkovaných na jednom místě

Martin Šulc a David Fantyš z www.skoda110R.COM zorganizovali rekordní pokus, při němž na Masarykově náměstí v Náchodě bylo v řadách po dobu dvou hodin současně zaparkováno 198 vozů Škoda 110R Coupé. Během pokusu probíhala veřejná výstava vozů. Rekordní pokus proběhl dne 28. srpna 2010 v rámci setkání vozů Škoda 110R Coupé u příležitosti oslav 40. výročí zahájení jejich sériové výroby.

Nejvyšší počet vozů Škoda 110R Coupé tvořících písmena nápisu

Martin Šulc a David Fantyš z www.skoda110R.COM zorganizovali rekordní pokus, při němž na parkovišti firmy Škoda auto, a. s. v Kvasinách vytvořilo 163 vozů Škoda 110R Coupé nápis „40 LET VOZU SKODA 110R COUPE KVASINY 2010“ (z toho 5 vozů „podtrhlo“ letopočet 2010). Rekordní pokus proběhl dne 28. srpna 2010 v rámci setkání vozů Škoda 110R Coupé u příležitosti oslav 40. výročí zahájení jejich sériové výroby.

Nejvyšší počet osob tvořících historické logo firmy Škoda

Martin Šulc a David Fantyš z www.skoda110R.COM zorganizovali rekordní pokus, při němž celkem 503 osob vytvořilo historické logo firmy Škoda – AZNP (okřídlený šíp v kruhu). Posádky vozů i místní diváci stáli na předem předkreslených obrysech loga. Rekordu bylo dosaženo dne 28. srpna 2010 na parkovišti firmy Škoda auto, a. s. v Kvasinách v rámci setkání vozů Škoda 110R Coupé u příležitosti oslav 40. výročí zahájení jejich sériové výroby.

1 km na tandemovém minikole

Iva Zajíčková ze Ždánic a Filip Šustr z Brna dokázali ujet na tandemovém minikole vzdálenost 1 kilometr za 11 minut a 4 sekundy. Miniaturní tandemový bicykl je vysoký 58 cm, dlouhý 103 cm a průměr jeho kola je 17 cm. Rekordu bylo dosaženo 28. srpna 2010 na velodromu v Brně.

1 km na minikole

Martin Zehnal z Hrušek dokázal ujet na minikole 1 kilometr za 16 minut a 20 sekund. Miniaturní bicykl je vysoký 41 cm, dlouhý 50 cm a průměr jeho kola je 17 cm. Rekordu bylo dosaženo 28. srpna 2010 na velodromu v Brně.

Nejvíce „žabích skoků přes kajmana“ za jednu hodinu

Obec Nové Sedlo zorganizovala v obci Žabokliky již 8. ročník mezinárodního setkání obcí, v jejichž názvu je slovo žába. V rámci této akce dokázali účastníci přeskočit „žabím skokem“ (skok z podřepu s odrazem sounož) celkem 3 271krát v limitu 60 minut dřevěnou překážku – maketu kajmana o rozměrech 25 cm x 100 cm. Rekordu bylo dosaženo dne 28. srpna 2010 v Žaboklikách.

Největší počet společně aktivně sportujících pacientů s diagnózou sclerosis multiplex

Sdružení sclerosis multiplex Nádej uspořádalo sportovní akci Triatlon pre všetkých, při které se všech tří disciplín zúčastnilo 24 pacientů s diagnózou sclerosis multiplex (roztroušená skleróza), z toho 7 na invalidním vozíku. Triatlon se skládal z běhu na 2 km, jízdy na kole na 8 km a plavání na 200 m umělým korytem Dunaje. Disciplíny triatlonu byly uzpůsobeny tak, aby je zvládli všichni bez ohledu na míru postižení, a to buď samostatně, nebo s asistentem. Nejstarší účastnicí byla 76letá Anna Hodulíková z Nového Mesta nad Váhom. Rekordu bylo dosaženo 28. srpna 2010 v Bratislavě v areálu vodních sportů v Čuňove pri Dunaji.

Největší zvíře vyrobené z kovoodpadů

Umělečtí kováři Martin Pech z Chvalkovic na Hané, Lukáš Wols z Brna a Jan Chrástek z Kunovic dokázali vytvořit z kovoodpadu tyranosaura Rexe vážícího 2 tuny. Tyranosaurus, k jehož výrobě trvající 7,5 hodiny byl použit výhradně kovový odpad, je vysoký 2,96 metru a na délku měří 7,42 metru. Rekordu bylo dosaženo 28. srpna 2010 v areálu společnosti KOVOSTEEL, s. r. o. ve Starém Městě v rámci akce Ekoden.

Přeprava vody na hašení požáru lidským řetězem

Zájmové sdružení hasičských hudeb ČR uspořádalo recesistický rekordní pokus, při kterém byla ve středu 25. srpna 2010 postavena dřevěná stavba představující slavné a přitom neexistující pelhřimovské krematorium známé z filmu Vesničko má středisková. Po tři dny mohli občané Pelhřimova i turisté vhazovat do rakve umístěné uvnitř stavby své starosti napsané na papírcích. Poté byla celá stavba starostou města zapálena. Po vyhlášení poplachu dorazila na místo ruční historická hasičská stříkačka tažená koňským dvojspřežím. Voda do stříkačky byla přepravována v hasičských přilbách lidským řetězem z městské kašny. Řetěz tvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných návštěvníky akce. Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, přičemž vzdálenost mezi kašnou a hasicím zařízením byla 415 metrů. Přes veškerou snahu pelhřimovské krematorium do základu shořelo. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 28. srpna 2010 v 18:00 hodin v rámci 10. ročníku Celostátního hasičského festivalu dechových hudeb a dnů záchranářů, které proběhly pod záštitou generálního ředitele HZS ČR genmjr. Ing. Miroslava Štěpána, hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka a starosty města Pelhřimov Leopolda Bambuly.

Největší firemní logo z balónků

AKUNA CZ, s. r. o. uspořádala pokus, při němž 288 osob společně vytvořilo za pomoci balónků logo společnosti. Lidé stáli po dvanácti ve 24 řadách a v každé ruce drželi jeden balónek nafouknutý heliem, buď bílé, zelené nebo černé barvy. Výsledné logo mělo rozměry 4,8 x 16 m. Rekordu bylo dosaženo 28. srpna 2010 v areálu hotelu Akademie v Hrubé Vodě u příležitosti desátého výročí založení společnosti AKUNA.

Největší přípitek pivem pod širým nebem

Plzeňský Prazdroj, a. s. uspořádal rekordní pokus, při němž si 5 331 lidí v jediný okamžik na jednom místě připilo pivem Pilsner Urquell a Gambrinus v třetinkových plechovkách. Výdej plechovek ve 12 sektorech trval 30 minut. Rekordu bylo dosaženo 27. srpna 2010 v areálu pivovaru Plzeňského Prazdroje v rámci festivalu Pilsner Fest v Plzni.

24 hodin na dvoupatrovém kole

Josef Telecký z Brna (63 let) dokázal ujet na dvoupatrovém jízdním kole v průběhu 24 hodin 464,87 kilometrů. Dvoupatrový bicykl je vysoký 1,63 m, dlouhý 1,94 m a průměr jeho kola je 69 cm. V průběhu pokusu, který proběhl na čtyřsetmetrovém okruhu, čerpal rekordman přestávky o celkové délce 7 hodin 19 minut a 40 sekund. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 27. – 28. srpna 2010 na velodromu v Brně.

100 mil na dvoupatrovém kole

Josef Telecký z Brna (63 let) dokázal ujet na dvoupatrovém jízdním kole 100 mil za 5 hodin 51 minut a 53 sekund. Dvoupatrový bicykl je vysoký 1,63 m, dlouhý 1,94 m a průměr jeho kola je 69 cm. Rekordman zdolal vzdálenost odpovídající 160,9 kilometrům na čtyřsetmetrovém okruhu a v průběhu pokusu čerpal přestávky o celkové délce 21 minut a 30 sekund. Rekordu bylo dosaženo 27. srpna 2010 na velodromu v Brně.

18ti hodinový bowlingový maratón

David Klein z Ostravy dokázal hrát bowling nepřetržitě po dobu 18 hodin. Za tuto dobu odehrál 112 her a 4 framy, při 2 041 hodech srazil 11 794 kuželek a nahrál celkem 19 765 bodů. Rekordu bylo dosaženo 25. srpna 2010 v Bowling Sky Ostrava – Poruba.

Výstup na Sněžku, Říp a Blanik v botách se skleněnými střepy

Petr Fiedor dokázal v jediném dni zdolat v botách vysypaných 2 x 400 g skleněných střepů vrcholy Sněžky, Řípu a Blaníku. Při tomto pokusu strávil ve skleněných střepech celkem 6 hodin a 51 minut, ušel 8,039 km a překonal převýšení 1027 m. Výkonu dosáhl 25. srpna 2010 u příležitosti premiéry filmu Největší z Čechů.

Nejvíc lidí v dřevěné obuvi

Město Volary uspořádalo akci, při které se na jednom místě sešlo 263 lidí s tradiční dřevěnou obuví (dřeváky) na nohách. Všichni řádně zaregistrovaní účastníci akce utvořili průvod, který obešel volarské Náměstí. Po skončení průvodu se účastníci sešli pod pódiem a společně si zatančili (zaklapali dřeváky) na píseň speciálně složenou u příležitosti slavností 2010. Při opakované písni pak sundali návštěvníci obuv z nohou a zaklapali svými dřeváky nad hlavami. Rekordu bylo dosaženo 22. srpna 2010 v rámci 17. ročníku akce Volarské slavnosti dřeva.

Nejdelší návlek s nejvíce knoflíky

Krasava Šerkopová, kastelánka Nového zámku u Lanškrouna, iniciovala pokus, při němž byl vytvořen návlek s 25 654 knoflíky o výsledné délce 690 metrů. Dílčí provázky s knoflíky, které byly navlékány skrz dírky naplocho, dodaly na Zámeček v průběhu 73 dní děti z okolí i vzdálenějších míst republiky. Návleky byly postupně svazovány v jeden celek. Rekordu bylo dosaženo 21. srpna 2010 v rámci charitativní akce Knoflíkiáda na Novém zámku u Lanškrouna, přičemž navlékání knoflíků započalo dne 10. června 2010.

Vytrvalostní hraní na africké bubny

Občanské sdružení ALMA a Rodinné centrum Měsíční houpačka, o. s. uspořádalo akci DJEMBE MARATHON, v jejímž průběhu se v nepřetržitém padesátihodinovém hraní na djembe a bubny jim podobné vystřídalo přes 250 účastníků. Vždy hráli nejméně 3 lidé, přičemž pauza při střídání nikdy nepřesáhla 5 sekund. Rekordní pokus proběhl od 12 hodin 20. srpna do 14 hodin 22. srpna 2010 v zámeckém parku v Moravském Krumlově.

Největší kovový hrozen révového vína

Město Hustopeče iniciovalo vytvoření obřího kovového hroznu révového vína vysokého 197 cm, přičemž 37 cm měří jeho stopka. Obvod hroznu v nejširším místě je 353,5 cm a obvod největší bobule 47,5 cm. Hrozen vážící jednu tunu tvoří 225 bobulí třech různých velikostí, 50 z nich má průměr 100 mm, 55 z nich 120 mm a 120 z nich 150 mm. Rekordní hrozen byl oficiálně přeměřen a zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 20. srpna 2010 v rámci křtu nově instalovaného kovového hroznu na kruhovém objezdu v Hustopečích.

Nejvíce vylovených golfových míčků

Společnost Golf Brno zorganizovala pokus, při němž tým 15 potápěčů vylovil z pěti jezírek s průměrnou hloubkou 4 m celkem 8 015 golfových míčků. Celková doba lovení byla 2 hodiny a 7 minut, viditelnost pod vodou cca 10 cm. Výkonu bylo dosaženo 18. srpna 2010 v Golfovém areálu Kaskáda u obce Jinačovice.

Nejvíc oček na odrátovaném demižónu

Taťjana Krechová z Dobříše dokázala za 30 hodin odrátovat demižón. Na 34 cm vysokém demižónu s průměrem 15 cm je drátkem vytvořeno 2744 oček. Rekord byl do České databanky rekordů a kuriozit zapsán 9. srpna 2010 v Pelhřimově.

Obrázek složený z nejvíce lístků skalníku

Taťjana Krechová z Dobříše dokázala za 15 hodin vytvořit obrázek z lístků skalníku. Na plochu o velikosti 36 x 36 cm naskládala 1198 lístků. Rekord byl do České databanky rekordů a kuriozit zapsán 9. srpna 2010 v Pelhřimově.

Nejdelší masovouzeninovozeleninový špíz

AKC ČR, Statutární město Kladno a Penzion a restaurace U Pštrosa společně uspořádaly rekordní pokus, při kterém Václav Pštros vyrobil a na dřevěném uhlí ugriloval nejdelší masovouzeninovozeleninový špíz, jehož délka v syrovém stavu činila 16m. Na přípravu špízu bylo spotřebováno 30kg vepřového masa, 15kg kuřecího masa, 10kg točeného salámu, 15kg cibule a 15kg paprik. Rekordu bylo dosaženo dne 7. srpna 2010 u příležitosti oslav sv.Vavřince v Kladně.

Nejvíc kilometrů ujetých za 24 hodin na jízdním kole

Ing. Daniel Polman z Nové Paky dokázal v průběhu 24:13:41 hod ujet na jízdním kole 880 km. Stal se tak prvním Čechem, který překonal hranici 800 km za 24 hodin. Průměrná rychlost jízdy činila 36,6 km/h a celkové převýšení 2 700 m. Rekordu bylo dosaženo od 16:00 hod 7. srpna do 16:00 hod 8. srpna 2010 ve Švýcarsku na silniční čtyřiadvacetihodinovce Schötz.

Nejstarší zakrslý králík

Ines Cupasová je majitelkou nejstaršího zakrslého králíka jménem Speedy. Králík Speedy, vážící 1005 g, byl zakoupen 11. února 1999 ve Zverimexu v Pardubicích a ke dni registrace je stále živ a zdráv. Rekord byl do České databanky rekordů a kuriozit v Pelhřimově zaevidován 2. srpna 2010.

Nejhlubší uhelný důl v ČR

Nejhlubším uhelným dolem je jednoznačně Jindřich II v Rosicko-Oslavanském uhelném revíru. Dosáhl hloubky 1 428,5 metru pro těžbu a maximální hloubky 1 456 metrů a stále není zasypán, byť je projekt na zasypání dokončen. S hloubením dolu bylo započato v roce 1960 se záměrem centralizovat těžbu ze střední a severní části revíru. V roce 1964 bylo rozhodnuto vybudovat Důl Jindřich II jako centrální šachtu celého rosicko-oslavanského revíru. V roce 1969 byl dán do provozu. Projekt a záměr předpokládal těžbu uhlí až z hloubek 1550 m. Těžba byla ukončena 28.12.1991.

Výstava akvarijních ryb s nejdelší tradicí

Stálá akvarijní výstava Zoologické zahrady města Brna v Radnické ulici funguje od roku 1969. Na jejím vzniku se podstatnou měrou podílela dlouholetá tradice akvaristiky v Brně. Její začátky se datují od roku 1907, kdy byl v moravské metropoli založen akvaristický a teraristický spolek Cyperus. Dosažené chovatelské úspěchy by nebyly nikdy úplné, pokud by se s nimi nemohla seznámit široká veřejnost, nejprve populární a později odbornou formou. Zpočátku se vystavování ryb odehrávalo jako ojedinělá i když hojně navštěvovaná a tedy i úspěšná, leč časově omezená akce. Později však odborníci dospěli k závěrům, že je nutné zajistit dlouhodobou prezentaci výsledků akvaristiky i teraristiky a současně co nejširší veřejnosti poskytovat odbornou poradenskou pomoc. Tyto záměry realizovali autoři Stálé akvarijní výstavy v Brně. Využití odborných zkušeností, ale také citlivý přístup architektů při včleňování expozice do historických prostor staré brněnské radnice umožnilo, aby byla 3. dubna 1969 předána SAV nejširší veřejnosti.

Nejdelší hasičská kravata

SDH Herálec inicioval výrobu nejdelší hasičské kravaty. Kravata je ušitá ze 35 m starých prostěradel obarvených modrou barvou. Na délku měří 15,55 m, rovná zadní část je široká 0,35 m a přední rozšiřující se část 1,58 m. Kravatu šilo110 hodin pět členek SDH v Herálci – jmenovitě Naďa Majorová, Anna Brázdová, Věra Mjartanová, Dana Dospělová a Žaneta Majorová. Na hotovou kravatu  byl nastříkán zlatou barvou hasičský znak. Rekord byl zaevidován 31. července 2010 v Herálci u Žďáru nad Sázavou.

24 hodin beach volejbalu

Univerzita obrany uspořádala pokus o rekord, v rámci kterého hráli 4 muži a 4 ženy 24 hodin beach volejbal bez přestávky. Muži a ženy se v hodinových intervalech na hřišti střídali. Celkem bylo odehráno 3586 her dle platných pravidel pro beach volejbal. Ženy skončily s výsledkem 853:748 a muži 1017:968. Rekord byl zahájen 22. července 2010 v 10:00 hod a ukončen 23.července 2010 ve stejném čase v Brně.

Nejvíc nafukovacích míčů v bazénech jednoho aquaparku

Společnost ABF, a.s. uspořádala akci, při níž se 533 návštěvníkům aquaparku podařilo vhodit naráz do bazénů celkem 533 nafukovacích míčů. Všechny míče o průměru 25 cm byly nafouknuté. Rekordu bylo dosaženo dne 17. července 2010 v Aquapalace Praha v Čestlicích v rámci propagace veletrhů FOR TOYS a FOR BABIES.

Bubeník hrající ve 4 různých po sobě jdoucích kapelách

Pragokoncert Bohemia, a.s. uspořádala festival Masters of Rock ve Vizovicích, v rámci kterého Mike Terrana, americký bubeník žijící v Německu, dokázal bubnovat ve čtyřech po sobě jdoucích kapelách. Celé vystoupení začalo 15. července v 19:14 hod a skončilo 16. července v 1:03 hod. Čistého času hrál 3:42 hod. Rekordu bylo dosaženo 16. července 2010 v areálu Likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích.

Mistroství v házení borůvek do úst

Marcel Goetz uspořádal Mistrovství v házení borůvek do úst. Borůvka byla chytána až poté, co po výhozu do vzduchu začala padat. Za chycení do úst byl závodníkům připsán 1 bod, za chycení do ruky 0 bodů, a když borůvka spadla na zem, byl 1 bod odečten. Martin Pleskot se stal rekordmanem s počtem 21 bodů získaných během 1 minuty. Rekordu bylo dosaženo 11. července 2010 v Borovanech.

Nejvíce balónků vyhozených do vzduchu a chycených v průběhu 1 minuty

88 návštěvníků a účastníků 7. ročníku turnaje v malé kopané Semtex cup 2010 dokázalo během 1 minuty opakovaně vyhazovat do vzduchu a opět chytat 117 nafukovacích balónků při celkovém počtu 698 hodů. Rekordu bylo dosaženo 10. července 2010 na fotbalovém hřišti v Třebovicích v Čechách.

Největší plyšák

Agentura nova-Art s.r.o. ve spolupráci TD Promo iniciovala výrobu největší plyšové postavy, hlavního představitele filmu Kuky se vrací. Kuky je vysoký 4 m, rozpětí tlapek má 3,5 m a celý váží 25 kg. Plyšový Kuky je vymodelovaný z molitanu a je dutý, potažení je z fleezu a je šité ručně přímo na molitanové kostře. Ušití trvalo 45 hodin. Rekordu bylo dosaženo za podpory agentury nova-Art s.r.o. a TD Promo 9. července 2010 v Karlových Varech v rámci párty RWE Transgas na KVIFF.

Had z pivních kelímků o objemu 0,5l

Společnost EKO-KOM s festivalem Rock for People 2010 uspořádala v rámci projektu ČISTÝ FESTIVAL pokus o rekord, během kterého návštěvníci akce nasbírali 110 904 kelímků od piva, ze kterých byl složen had o délce 1 155,25 m. Rekordu bylo dosaženo 3. – 6. července 2010 v Hradci Králové.

Nejdelší utkání ženského fotbalu – 24 hodin

LFC Ústí nad Labem, o.s. a Jakub Kubala uspořádali na umělém trávníku stadionu FK Český Lev Neštěmice nejdelší zápas týmů LFC Ústí nad Labem a FK Spartak Telnice v ženském fotbale. Zúčastnilo se ho celkem 50 ligových hráček (25 na každé straně) s klasickým 11-ti členným herním obsazením. Střídání probíhalo tzv. hokejovým způsobem a hrálo se podle pravidel ČMFS s výjimkou rozhodčích. Na každé polovině byl jeden rozhodčí bez pomezního rozhodčí. Rekord odstartoval 3. července 2010 ve 12:00 hod a ukončen byl po 24 hodinách 4. července 2010 ve 12:00 hod v Neštěmicích.

Společné pojídání tvarohových koláčků

Obec Tvarožná Lhota uspořádala 30. sraz Lhot a Lehot, v rámci kterého bylo mezi účastníky ze 66 Lhot a Lehot rozdáno 2000 svatebních tvarohových koláčků. Koláčky byly na pokyn moderátora naráz všechny snědeny. Rekordu bylo dosaženo 3. července 2010 v Tvarožné Lhotě.

Nejvíce motorových kol s motorem značky SACHS na jednom místě

Muzeum motorových kol v Horní Radouni vlastní ve svých sbírkách 33 a 3/3 motorových kol různých značek a druhů vyrobeným v letech 1931 – 1941. Všechny stroje, které se nachází v jedné třídě bývalé školy o rozměrech 9×6 metrů, mají dvourychlostní motor vyrobený společností SACHS o výkonu 98 cm2. Ve sbírkách lze nalézt stroje od 7 českých a 19 zahraničních výrobců. Dalším exponátem muzea je originální píst z motoru SACHS. Ten pochází z dílny výrobce ze dne 18. ledna 1936, kdy jej na odpolední směně v 9:30 za svitu ranního slunce odlil pracovník firmy SACHS Hans Schwartz. Údaje byly do České databanky rekordů zaevidovány 3. července 2010 v Horní Radouni.

Největší těstovinové kolínko běžně prodávané v obchodě

Největší prodávané těstovinové kolínko pochází z Milána v Itálii a nese název Lumaconi Rigati Giganti. Měří 6 cm na délku a 4 cm na šířku. V distribuční síti je k dostání v 500 g balení. Rekordní kolínko bylo do České databanky rekordů a kuriozit zaevidováno v červnu 2010 v Pelhřimově.

Nejvíc lidí zadělávajících kynuté těsto v mísách na míchání Tupperware

Distribuční středisko Tupperware Jaroslava a Roman Zavadil spol. s r.o. uspořádalo akci, během které 243 lidí zadělalo kynuté těsto v mísách na míchání Tupperware. Každý člověk třásl svojí mísou, dokud se všechny suroviny nesmíchaly a nevzniklo kynuté těsto. Rekordu bylo dosaženo 27. června 2010 v rámci Kvasnicového festivalu v Olomouci.

Nejvíc lidí opékajících špekáčky na jednom ohni v jednu chvíli

Hlavní členové klubu politické strany Top 09 v Jihomoravském kraji uspořádali táborák s možností opečení špekáčků. U ohniště o velikosti 2×12,5 metru se sešlo 117 lidí, kteří si společně v jednu chvíli špekáček opekli. Rekordu bylo dosaženo 26. června 2010 na horním nádvoří hradu Veveří u Brněnské přehrady.

Nejvíc opečených špekáčků v časovém intervalu jedné hodiny

Hlavní členové klubu politické strany Top 09 v Jihomoravském kraji uspořádali táborák s možností opečení špekáčků. U ohniště o velikosti 2×12,5 metru se sešlo 285 lidí, kteří si společně během jedné hodiny opekli 297 špekáčků. Rekordu bylo dosaženo 26. června 2010 na horním nádvoří hradu Veveří u Brněnské přehrady.

Nejvíc rozžvýkaných žvýkaček

Obecní úřad Soběhrdy uspořádal akci, při které se podařilo 10 soutěžícím naráz rozžvýkat 602 dětských žvýkaček Orbit, přičemž všichni soutěžící si žvýkačky vkládali do úst po jednotlivých kusech. Rekordu bylo dosaženo dne 26. června 2010 v rámci oslav 650. výročí obce Soběhrdy.

Nejdelší řetěz z různých korálků

Členové šumperského sboru Armády spásy spolu se 177 náhodně kolemjdoucími lidmi v centru Šumperka dokázali během 3,5 hod navléct 17,71 m dlouhý řetěz z korálků. Použito bylo 1732 různých korálků ze dřeva, plastu, skla, keramiky či porcelánu a navlékalo se na 0,5 mm tenký vlasec. Rekordu bylo dosaženo 26. června 2010 v Šumperku.

Nejvíc plivačů ohně na jednom místě

Společenství ohně a šermu AD INFINITUM, o.s. uspořádalo akci „Polná v plamenech“, při jejíž závěrečné ohňové show došlo k hromadnému plivání ohně, kterého se na jednom místě ve stejnou chvíli zúčastnilo 46 členů vystupujících skupin i jednotlivých účinkujících. Všichni zúčastnění chrlili průběžně oheň po dobu 2:35 min. Rekordu bylo dosaženo 26. června 2010 v areálu rybníka Peklo v Polné.

Nejvyšší komín z plastových kostiček

Žáci I. třídy speciální (1.,3.,7.,8.,9. ročník) při ZŠ Kamenice nad Lipou v rámci zábavného programu “Třídní nej…” postavili komín z kostiček na matematiku, který měřil 175 cm. Celkem bylo použito 1020 kostiček o hraně 25 mm. Rekord byl do České databanky rekordů a kuriozit zaevidován 25. června 2010.

Nejvíc vstřelených míčů do basketbalového koše za 15 minu

PRESTIGE management, spol. s r.o. uspořádala pokus, během kterého návštěvníci Primátorského dne solidarity hostícího Streetball Cup 2010 vhodili za 15 minut celkem 70 basketbalových košů z tzv. „šestky“, tedy čáry na hřišti, která je vzdálená 5,8 m od koncové čáry. Rekordu bylo dosaženo 23. června 2010 na Náměstí Dr. E. Beneše v Liberci.

Nejvíc otevřených lahví sektu metodou sabrage (useknutním hrdla) poslepu na lodi

Společnost Vinselekt Michlovský a.s. uspořádala akci „Degustace vín Vinařství roku 2009“, v rámci které dokázal moravský sommelier, trojnásobný mistr ČR a držitel několika českých rekordů pan Libor Nazarčuk useknout šavlí hrdla 13 lahví sektu o objemu 0,75 l, a to se zavázanýma očima za 35 s. Rekordu bylo dosaženo dne 23. června 2010 na lodi Hamburg v Praze během plavby po Vltavě.

Text obsahující výhradně samohlásku „a“

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic je autorkou originální povídky „Blaťácká bajka“, která obsahuje výhradně samohlásku „a“ („á“), a to v počtu 4 850. Text byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 22. června 2010.

Text obsahující výhradně samohlásku „e“

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic je autorkou originální pohádky „Jezevec Ješek“, která obsahuje výhradně samohlásku „e“ („ě“, „é“), a to v počtu 3 535. Text byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 22. června 2010.

Nejdelší fotbalové utkání

FK Soběhrdy uspořádal fotbalový maraton trvající 650 minut čistého času. Vždy po 45 minutách byla 5 minut dlouhá přestávka. Během maratonu, kterého se zúčastnilo 135 lidí z toho 132 starších 15 let, padlo 70 branek s výsledným skóre 37:33. Tři utkání měla dokonce pouze ženské obsazení. Rekordu bylo dosaženo 20. června 2010 v rámci oslav 650. výročí první zmínky o obci Soběhrdy v historických dokumentech.

Největší počet dětských motorkářů do 5 let

Westernové městečko Boskovice uspořádalo akci, v rámci které se na jednom místě sešlo 10 dětských motorkářů do 5 let. Většina strojů, na kterých přijeli, byla dětská odrážedla. Rekordu bylo dosaženo 20.června 2010 ve Westernovém městečku Boskovice.

Nejvíc lidí ochutnávajících sekt z největší vyrobené a seknuté láhve

Moravský sommelier Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 6. ročník mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého František, Martin a Kamil Prokešovi vyrobili největší láhev sektu klasickou metodou – kvašením v láhvi o objemu 9 litrů. Kamil Prokeš sekl tuto láhev pomocí dvou sekyrek. Následně byl sekt rozlit mezi 206 návštěvníků, kteří tento sekt společně ochutnali. Rekord byl zaevidován 19. června 2010 v areálu Vinného sklepa U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory.

Největší láhev sektu seknutá libovolným nástrojem

Kamil Prokeš sekl pomocí dvou sekyrek největší láhev sektu o objemu 9 litrů. Rekordu bylo dosaženo 19. června 2010 v areálu Vinného sklepa U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory v rámci 6. ročník mistrovství ČR v sekání sektů.

Největší láhev sektu vyrobená klasickou metodou

František, Martin a Kamil Prokešovi vyrobili největší láhev sektu klasickou metodou – kvašením v láhvi. Rekordní láhev obsahovala 9 litrů kvalitního sektu a byla představena při 6. ročníku mistrovství ČR v sekání sektů. Rekord byl zaevidován 19. června 2010 v areálu Vinného sklepa U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory.

Nejvíc lidí otevírajících láhev sektu useknutím hrdla

Moravský sommelier Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 6. ročník mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého 34 návštěvníků dokázalo postupně jeden po druhém v průběhu jediné minuty otevřít láhev sektu useknutím jejího hrdla. Rekordu bylo dosaženo 19. června 2010 v areálu Vinného sklepa U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory.

Největší počet vábičů jelenů vábících ve stejný okamžik na jednom místě

Časopis Myslivost zorganizovala v rámci Mistrovství republiky ve vábení jelenů probíhajícího jako součást Národních mysliveckých slavností setkání odborné i laické veřejnosti, při kterém 469 účastníků předvedlo společně po dobu 30 sekund po předcházejícím nácviku ukázku hlasového projevu jelena – buď hlas hledajícího jelena nebo vítězný ryk. Rekordu bylo dosaženo 19. června 2010 na nádvoří zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

Největší obraz namalovaný nejvíce autory

619 zaměstnanců společnosti Philip Morris namalovalo disperzními barvami obraz stromu o velikosti 5,4 m x 4,8 m a ploše 92 m2. Obraz byl složen ze 72 klasických malířských pláten o rozměru 60 cm x 60 cm. Na každém díle obrazu, který byl malován podle předlohy, se podílelo průměrně 6 lidí. Rekordu bylo dosaženo 19. června v Kutné Hoře v rámci akce Den L.

Nejvíc shybů bez dotyku země

Jan Kareš dokázal udělat 232 shybů bez dotyku země za 32 minut a 54 sekund. Shyby byly prováděny přítahem, bez pomoci švihu nebo kopu nohou, při držení nadhmatem. Při každém shybu se rekordman musel dostat bradou nad hrazdu a každý shyb prováděl z natažených rukou. Rekordu bylo dosaženo 19. června 2010 v Romantickém hotelu Mlýn v Karlštejně.

Nejdelší řada týdenních abiturientských setkání

Absolventi Vyšší průmyslové školy Ant. Zápotockého v Hradci Králové – ročník 1950 – 1954 – pořádají od r. 1957 v intervalu jednoho až tří let týdenní setkání, kterého se účastní i se svými rodinami. Na prozatím poslední – devětadvacáté – setkání konané 12. – 18. června 2010 ve Třech Studních v Hotelu u Loubů dorazilo z celkového počtu 17 zúčastněných 8 z 37 bývalých spolužáků. Na setkání jezdí s bývalými abiturienti i jejich životní partneři. Údaj byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 17. června 2010.

Nejvíc namíchaných a prodaných koktejlů Mojito během jednoho večera

Pražský klub Retro Music Hall uspořádal akci Bacardi Mojito Night, během které se prodalo rovných 800 ks nápoje Original Mojito namíchaných s originální kubánskou recepturou za použití bílého rumu Bacardi a malinového Bacardi Razz. Rekordu bylo dosaženo 18. června 2010 v Praze.

Nejvíc Novoměsťáků na jednom místě

Nové Město na Moravě uspořádalo akci s názvem Nové Město na Moravě 2010, 32. Setkání Nových Měst Evropy, v rámci které se sešlo na jednom místě 1214 rodáků a obyvatel 32 obcí a měst Evropy, které mají ve svém názvu slovo, či sousloví Nové Město. Rekordu bylo dosaženo v pátek 18. června 2010 v Novém Městě na Moravě.

Nejvíc přestavitelů Nových Měst Evropy na jedné lyži

Nové Město na Moravě uspořádalo akci s názvem Nové Město na Moravě 2010, 32. Setkání Nových Měst Evropy, v rámci které se sešlo na jednom místě 32 obcí a měst Evropy, které mají ve svém názvu slovo, či sousloví Nové Město. U této příležitosti vyrobila firma Lyže-Slonek 744 cm dlouhou lyži, na kterou se jednou nohou postavilo 23 starostů a zástupců zúčastněných měst. Rekordu bylo dosaženo v pátek 18. června 2010 v Novém Městě na Moravě.

Největší ježek v kleci

Zdeněk Kráčmar ze Šternberka vyrobil desetinásobnou zvětšeninu klasického ježka v kleci. Ježek vyřezaný z bukového dřeva je rozšroubovatelný, váží 4 kg a má průměr 19 cm. Klec o průměru 48 cm a výšce 73 cm je ze smrkového dřeva a váží 14 kg. Zhotovení hlavolamu zabralo autorovi osmdesát hodin čistého času práce. Hlavolam byl zhotoven mezi 20. dubnem a 15. červnem 2010.

Největší sbírka klystýrů

Jiří Maria Sieber dokázal od roku 2000 nasbírat 77 různých klystýrů. Klystýry jsou součástí expozice Válečného muzea Sudety v Mostě. Sbírka obsahuje klystýry plechové, ozdobně smaltované, skleněné, porcelánové, ale i současné plastové. Mají různý objem. Ten nejmenší – dětský – má objem 0,5 litru a největší 5 litrů. Nejstarší klystýr je porcelánový a v roce 1840 jej vyrobila Porcelánka Loket. Sbírka byla zaevidována do České databanky rekordů a kuriozit 15. června 2010 v Mostě.

Had z pivních kelímků o objemu 0,5l

Společnost EKO-KOM s festivalem Votvírák 2010 uspořádaly v rámci projektu ČISTÝ FESTIVAL pokus o rekord,  během kterého návštěvníci akce nasbírali 53 468 kelímků od piva, ze kterých byl složen had o délce 600,76 m. Rekordu bylo dosaženo 11. – 12. června 2010 v Milovicích.

Nejdelší tančící lidský had

Třída 3VG Gymnázia Vodňany uspořádala 1. ročník akce Junáles 2010, během které 280 účastníků a jeden pes utvořilo hada a společně po dobu 13 min tancovali do rytmů několika písní. Rekordu bylo dosaženo 11. června 2010 na náměstí Svobody ve Vodňanech.

Nejvíce složených lodiček z jízdenek

ZŠ Morašice uspořádala akci 17. Recesní den – Námořnický den Vavřince Valchy, během které bylo na připravené moře naskládáno 71 751 lodiček složených z jízdenek zakoupených v dopravních prostředcích. Rekordu bylo dosaženo 10. června 2010 v Morašicích u Litomyšle.

Největší setkání majitelů vozů CHEVROLET SPARK

AUTO DOBROVOLNÝ V. M. s. r. o. uspořádala setkání majitelů vozů Chevrolet Spark, při kterém se na jednom místě sešlo 101 automobilů této značky zakoupených u téhož prodejce. Rekordu bylo dosaženo 10. června 2010 v Třebíči.

Nejdelší série dálkových pochodů k lékaři

Jan Klíma z Třeště dokázal v průběhu let 2002 – 2010 celkem třicetkrát absolvovat pochod směřující k pravidelné lékařské kontrole na II. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK v Praze. V rámci těchto pochodů probíhajících na trase mezi městy Třešť – Pelhřimov – Vlašim – Jílové – Praha rekordman ušel celkem 4 973 km. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaznamenán 10. června 2010.

Nejvíce žonglujících v jeden okamžik na jednom místě

EDENRED vydavatel stravenek TICKET RESTAURANT uspořádal v rámci akce ŽONGLUJTE S NÁMI rekord, při němž v jeden okamžik na jednom místě žonglovalo se 2 – 3 míčky 119 účastníků. Rekordu bylo dosaženo 7. června 2010 v Praze na Andělu.

Nejvíce lidí na jednom místě s biomechanickou aktivní stélkou J HANÁK R® v obuvi

Zdeňka Machalová, Regenerační  studio „Z“ a SVČ příspěvková organizace Holešov uspořádaly setkání lidí, kteří nosí v obuvi biomechanickou aktivní stélku J HANÁK R®. Na náměstí Dr. E. Beneše se sešlo celkem 243 lidí s touto stélkou. Rekordu bylo dosaženo 6. června 2010 v Holešově v rámci akce „Zdravá chodidla – záruka zdraví“.

Nejvíc klaunů na jednom místě

Mikro Trading a.s. uspořádala pokus o rekord, během kterého se na jednom místě a v jednu chvíli sešlo celkem 191 klaunů. Každý klaun musel splnit alespoň 2 z těchto kritérií – paruka nebo klobouk, líčení, klaunský noc a klaunské oblečení. Rekordu bylo dosaženo 5. června 2010 v Rakvicích a výtěžek z akce byl věnován brněnskému Klokánku.

Rychlostní pojídání žloutkových věnečků

Tomáš Hušek dokázal během 30 minut sníst 51 žloutkových věnečků. Výkonu bylo dosaženo na dětském dni, který uspořádala Generali Pojišťovna a.s. 5. června 2010 v Chroustovicích.

Rychlostní pojídání žloutkových věnečků

Pavel Matuška dokázal během 30 minut sníst 51 žloutkových věnečků. Výkonu bylo dosaženo na dětském dni, který uspořádala Generali Pojišťovna a.s. 5. června 2010 v Chroustovicích.

Had z pivních kelímků o objemu 0,5l

Společnost EKO-KOM s festivalem JAM ROCK 2010 uspořádaly v rámci projektu ČISTÝ FESTIVAL pokus o rekord, během kterého návštěvníci akce nasbírali 13 306 kelímků od piva, ze kterých byl složen had o délce 156,3 m. Rekordu bylo dosaženo 3 – 5. června 2010 v Žamberku.

Nejvíc lidí s bílou aviatickou šálou na krku na jednom místě

Statutární město Pardubice uspořádalo pokus o rekord, během kterého se v jednu chvíli na Pernštýnském náměstí zaregistrovalo a sešlo 537 lidí s bílou aviatickou šálou na krku. Zároveň bylo během 3 hodin rozdáno 1134 šál, se kterými se lidé v tomto prostoru pohybovali. Nejstarší účastník akce se narodil v roce 1926 a nejmladší účastnice v roce 2009, ta byla zároveň i z největší dálky, přijela až z Londýna. Rekordu bylo dosaženo 3. června 2010 v Pardubicích.

Nejvíc lidí v modrém na jednom místě v jeden okamžik

385 dětí a personálu ze Základní školy Přibyslav, Mateřské školy Přibyslav, Mateřského centra Harmonie Přibyslav, rodičů dětí a přátel školy se sešlo v jednu chvíli na jednom místě a všichni byli v modrém.  Mezi modré věci, kterých bylo napočítáno 2427 kusů, patřilo například oblečení, spodní prádlo, náušnice, sponky a gumičky ve vlasech, modré nehty nebo oční stíny. Rekord se uskutečnil 2. června 2010 v rámci akce Modrý den v Základní škole Přibyslav.

Růžencový maraton

Jiří Josef Vomela se dokázal 2 hodiny 55 minut a 1 vteřinu na holých kolenou v 11°C modlit tři růžencové maratony. Růžencový maraton se skládal ze základních modliteb vyznávajících víru, desátků skládajících se z Otčenáše a Zdrávas Maria, do kterých se přidávají za jméno Ježíš postupně tři vedlejší věty. Věty ukazují na tři božské ctnosti, zakončené krátkou modlitbou Sláva Otci, poté následuje pět desátků a celý růženec je zakončen modlitbou Zdrávas Královno. Ke svému pokusu o rekord zaklekl přesně v poledne 1. června 2010 na kámen před Morovým sloupem na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Nejdelší živý řetěz spojující dva mosty

Dětské zastupitelstvo ve spolupráci s Odborem rozvoje MÚ Strakonice uspořádalo pokus o rekord, během kterého se 1779 dětí ZŠ a Gymnázia ve Strakonicích chytlo za ruce a utvořilo živý řetěz, kterým se propojily dva strakonické mosty – most Jana Palacha a most Ellerova. Rekordu bylo dosaženo 1. června 2010 ve Strakonicích.

Rekordy v názvech obcí ČR

* Nejdelší jednoslovný název obce (14 písmen) má vesnice „Prostředkovice“ na jihlavsku.

* Nejkratší název mají obce „Eš“ (na pelhřimovsku) a „Aš“ (v západních Čechách).

* Nejdelší víceslovný název mají obce s 28 písmeny v názvu a jsou jimi například „Buková u Rožmitálu pod Třemšínem“ nebo „Albrechtice v Jizerských Horách“ aj.

* Nejčastějším názvem pro obec nebo část obce je „Nová ves“. V České republice se vyskytuje celkem 62krát. Na dalších místech jsou pak Lhota (31), Lhotka (28), Chlum a Petrovice (obě 25). Tyto výsledky však zahrnují pouze Lhoty a Lhotky v „čisté“ podobě bez jakýchkoliv přívlastků (jako např. Nová Lhota, Horní Lhota apod.)

* Nejčastějšími slovy mezi místními názvy jsou: „Horní“ (263), „nad“ (248), „Dolní“ (247), „Lhota“ (234), „u“ (183), „Nová“ (155), „Ves“ (145), „Nové“ (93), „Újezd“ (84), „Nový“ (70).

Nejvíc klaunů na jednom místě

Občanské sdružení Madleine uspořádalo pokus o rekord, během kterého se na jednom místě a v jednu chvíli sešlo celkem 35 klaunů. Každý klaun musel mít klaunský nos a typickou pokrývku hlavy (paruku, klobouk nebo čepici). Rekordu bylo dosaženo 30. května 2010 na Masarykově náměstí v Karviné.

Čokoládový zámek

Největší replika skutečně existující stavby zhotovená výhradně z cukrářských materiálů

Jana Dostálová, studentka Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka, oboru cukrář vytvořila pod vedením autorky námětu a učitelky odborného výcviku v jedné osobě, Jaroslavy Havlové věrnou kopii francouzského zámku Chaumont stojícího v údolí řeky Loira. Při výrobě objektu, který má 50 cm na výšku a plošný rozměr 86 x 86 cm,  bylo v průběhu čtyř měsíců použito 25 kg bílého plastického fondánu (cukrová modelovací potravinářská hmota), karamel tvořící výplně oken a 3,6 kg vysoce kvalitní čokolády, z níž bylo kromě jiného zhotoveno i několik set miniaturních hnědých šindelů pokrývajících střechu zámku dokončeného v dubnu 2008. V témže roce s ním autorka získala zlatou medaili na světové gastronomické olympiádě IKA 2008 v německém Erfurtu. Unikátní objekt byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován 28. května 2010 a ve stejný den zástupci SŠGS Nová Paka i předán do expozice Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejdelší piškotová roláda

SŠ a SOU Horky nad Jizerou uspořádala pokus o rekord, během kterého studenti oboru Cukrář upekli a nazdobili 103 metrů a 9 centimetrů dlouhou piškotovou roládu. Roláda byla složena z piškotových plátů, promazaná marmeládou a posypaná kokosem a moučkovým cukrem. Rekordu bylo dosaženo 28. května 2010 v rámci Horkyfestu 2010 za finanční podpory Malých Grantů, které financuje společnost T – Mobile.

Největší turistický rozcestník

Klub českých turistůinicioval v rámci oslav 120. výročí svého založení výrobu obřího dřevěného turistického rozcestníku o výšce 8 m, na němž jsou umístěny čtyři směrovky značených cest v tradičních barvách (žluté, červené, modré a zelené), i tabulka s místním názvem “Staroměstské náměstí, 192 m.n.m.” Objekt, který je přesnou zvětšeninou klasických turistických rozcestníků v poměru 2,5 : 1, byl slavnostně vztyčen 14. června 2008 ve 14 hodin, 14 minut a 14 vteřin na Staroměstském náměstí v Praze a následně zapsán do České knihy rekordů. Rozcestník udávající vzdálenosti mezi hlavním městem a jednotlivými turistickými cíli byl 26. května 2010 předán KČT do Pelhřimova – města rekordů.

Nejmenší (jednožáková) maturitní třída

Václav Světlík byl jediným studentem maturitní třídy na Střední škole Aloyse Klara v Praze. Měl svou vlastní třídnici a na maturitním plese samostatný nástup a vlastní šerpu s nápisem “Černá Ovce 2010 – Já jsem třída”. Kuriozita byla do České databanky rekordů a kuriozit zapsána 24. května 2010 v Praze.

Nejdelší puzzle

Společnost EFKO – Karton s.r.o. uspořádala pokus o rekord, během kterého se podařilo účastníkům FILMOVÉHO FESTIVALU ANIFEST 2010 sestavit puzzle s počtem 4.153 originálně ilustrovaných dílků o celkové délce 335,1 m. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 18. – 23. května 2010 v Teplicích.

Nejdelší šunková roláda

26 členný tým  kuchařů Anenských slatinných lázní Lázně Bělohrad a Střední školy gastronomie a služeb  v Nové Pace pod vedením šéfkuchaře ASL a.s Radka Tonara vytvořil v průběhu 3:37 hod. šunkovou roládu dlouhou 19,92 m. Ke zhotovení obřího výrobku bylo třeba kromě souhry a fortelu kuchařů i 9 kg šunky, 10 kg sýra niva, 2 kg másla, 2 kg taveného sýra, 2 kg špenátu, 3 kg beaby karotky, 1 litr smetany, 50 vaječných bílků, 1 kg petrželky, 12 ks hlávkového salátu – lolla rosse, 2 kg hroznového vína, 1 litr želatiny. Roláda byla vytvořena položením 175 plátků šunky přes sebe na pás olobalu, následným spojením šunky želatinou, naplněním a posléze současným zavinutím rolády všemi členy tvůrčího týmu najednou. Poté byla roláda ozdobena 176 sýrovými pusinkami z másla, nivy a taveného sýra a 176 vlaječkami se znakem lázeňského klíče a výsečí hroznového vína.Rekordu bylo dosaženo 22. května 2010 v Lázních Bělohrad u příležitosti otevření lázeňské sezóny v Anenských slatinných lázních.

Nejdelší pobyt v kryokomoře

Petr Kocián z Hronova dokázal vydržet v kryokomoře 13 minut a 12 vteřin. Teplota v kryokomoře byla mezi 1 a 5 minutou pokusu -133°C, mezi 5 a 9 minutou -103°C a mezi 9 a 13 minutou -128°C. Rekordu bylo dosaženo 22. května 2010 v kryokomoře ve Squash centru v Hradci Králové.

Nejdelší nakreslená stonožka

DDM Stonožka uspořádala pokus o rekord, během kterého 279 účastníků nakreslilo 147,06 m dlouhou stonožku skládající se z 684 částí – koleček o průměru 21,5 cm. Kreslilo se na jeden dlouhý papír o šířce 30 cm. Rekordu bylo dosaženo 22. května 2010 v rámci oslavy dne dětí a 35. narozenin DDM Stonožka v Novém Městě nad Metují.

Nejvíce tanečníků české besedy

Sbor dobrovolných hasičů Lensedly uspořádal slavnosti Staročeských májů, během kterých tancovalo 43 kolon tanečníků českou besedu. V každé koloně tančily 4 páry tanečníků, celkem tedy 344 tanečníků. Rekord bylo dosaženo 22. května 2010 v Lensedlech.

Nejvíce svobodných tanečníků české besedy v krojích

Sbor dobrovolných hasičů Lensedly uspořádal slavnosti Staročeských májů, během kterých  tancovalo 22 kolon svobodných tanečníků v krojích českou besedu. V každé koloně tančily 4 páry, celkem tedy 176 tanečníků. Rekord bylo dosaženo 22. května 2010 v Lensedlech.

Nejvíc indiánů na jednom místě

Městská knihovna Sokolov uspořádala pokus o rekord, během kterého se v jednu chvíli na jednom místě sešli 104 indiáni. Každý indián musel mít čelenku, pomalované tváře a indiánský oblek. Rekordu bylo dosaženo 22. května 2010 na nádvoří zámku v Sokolově.

Nejvíc vypuštěných thai balónů najednou

Kulturní středisko Dobříš, tábornický oddíl Zlatý list a skautský oddíl Minnehaha společně s návštěvníky Městských májových slavností vypustili na jednom místě ve stejný okamžik 615 thai balonů. Rekordu bylo dosaženo 22. května 2010 na Mírovém náměstí v Dobříši.

Nejdelší párek v rohlíku

Pivovar Kostelec nad Černými lesy, Jatky Sojka a Staročeská pekárna v Dobřejovicích uspořádaly akci, při níž se podařilo vyrobit a zkompletovat největší párek v rohlíku o celkové délce 518 cm, přičemž rohlík měřil 236 cm. Rekordu bylo dosaženo dne 15. května 2010 v Kostelci nad Černými lesy.

Nejvíc nositelů příjmení Štěpánek, Štěpánková na jednom místě

Chrudimská beseda uspořádala pokus o rekord, při kterém se během jedné hodiny sešlo 95 nositelů příjmení Štěpánek nebo Štěpánková na jednom místě.  Rekordu bylo dosaženo 15. května 2010 na Resslově náměstí v Chrudimi.

Číslo 950 z 950 obyvatel jednoho města

Město Cheb – odbor ŠTAK uspořádalo pokus o rekord, během kterého se 950 obyvatel města Chebu pod taktovkou Zbyňka Illka seřadilo do tvaru obří číslice 950. Rekord proběhl v rámci přípravy a fotografování propagačních materiálů k 950. výročí města. Údaj byl do České databanky rekordů a kuriozit zaevidován 14. května 2010 na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu.

Nejvíc divadelníků na společné fotografii

Národní divadlo Brno zorganizovalo setkání, v rámci kterého byla pořízena hromadná skupinová fotografie celkem 538 divadelních pracovníků. Do pokus u o rekord se zapojili zaměstnanci Janáčkova divadla, Mahenova divadla, Divadla Reduta, dále techničtí pracovníci všech divadel, výroby, scénických provozů budov a v neposlední řadě vedení Národního divadla Brno. Rekordu bylo dosaženo dne 13. května 2010 na jevišti Janáčkova divadla v Brně.

Největší kolekce objektů sestavených uvnitř lahví či žárovek

Leopold Heneš z Třebenic je autorem největší kolekce objektů sestavených uvnitř lahví či žárovek. V průběhu 40 let vytvořil rekordní počet nejméně 61 objektů, k jejichž zhotovení si musel vlastnoručně vyrobit řadu atypických pomůcek, díky kterým se mu podařilo uvnitř lahví a žárovek slepit předměty ze špejlí, poskládat puzzle či rovněž uvnitř sestavit hlavolamy. Láhve ani žárovky přitom nejsou nikterak upravovány. Kolekce byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 11. května 2010, kdy byla zároveň její část předána do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Množství baterií nasbíraných v přepočtu na jednoho obyvatele města v průběhu pěti hodin na jednom místě

Město Česká Třebová a nezisková společnost Ecobat, s. r. o.zorganizovaly v rámci Dne Země hromadný sběr malých spotřebních baterií a monočlánků, při kterém jeho účastníci přinesli a do sběrných nádob odevzdali 1005,5 kg použitých baterií, což je v přepočtu 62,33 g na jednoho obyvatele města Česká Třebová. Rekordu bylo dosaženo 11. května 2010 v České Třebové.

Přelet orla stepního nad největším počtem ležících lidí

Občanské sdružení Hodina H uspořádalo v rámci mezinárodní výměny mládeže Kiss of nature a ve spolupráci s pelhřimovskými školami pokus, při kterém osmiletý orel stepní Eagle přeletěl na pokyn sokolníků ze Základní školy Maxmiliána Hella Štiavnické Bane (Slovensko) ve výšce maximálně 1 metr nad řadou 462 ležících dobrovolníků. Pás ležících osob se táhl centrem Pelhřimova od sochy sv. Václava až k Dolní bráně a dosáhl délky 247 metrů. Rekordu bylo dosaženo za podpory iniciativy ZDRAVÉ MĚSTO PELHŘIMOV dne 11. května 2010.

Největší proutěná sportovní trofej

Policisté z MO Košíře iniciovali výrobu rekordní proutěné sportovní trofeje vysoké 125 cm. Trofej má tvar poháru a byla zhotovena bez použití formy z vařeného vrbového proutí. Autor, mistr košíkářský Petr Stránský z Prahy 5, její výrobou strávil 20 hodin čistého času práce. Výška bez víka činí 105 cm, spodní obvod podstavce je 162 cm, obvod v nejužším místě 46 cm, průměr víka 47 cm a délka jednoho ucha činí 76 cm. “Košířský košík” slouží již od 1. ročníku jako putovní pohár pro vítěze Mega turnaje v minikopané pořádané PČR KŘP hl. m. Prahy. Rekord byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 10. května 2010 u příležitosti 5. ročníku Mega turnaje v minikopané konaného na stadionu SK Motorlet v Praze 5 – Jinonicích, ve kterém zvítězilo mužstvo OHS Vinohrady.

Pražský Maraton uběhnutý pozpátku

Ralf Klug z Německa dokázal za 6:44:34 hod uběhnout pozpátku celý maraton (42,195 km). Rekordu bylo dosaženo 9. května 2010 v rámci akce Volkswagen Maraton Praha pořádané  společností Prague International Maraton, spol. s.r.o.

Nejdelší relaxační zóna s hracími dětskými prvky

Obec Hýsly nechala vystavět ve svém parku v centru obce relaxační zónu s hracími dětskými prvky o délce 117,3 m a šířce 9,6 m. Plocha o rozloze 1 126 m2 je osazena 11 dřevěnými atrakcemi pro děti a 6 dřevěnými lavičkami. Součástí parku je upravená cesta, která zároveň tvoří hranici parku. Rekord byl do České databanky rekordů a kuriozit zaevidován 9. května 2010 v obci Hýsly.

Nejvíce lidí s dětským kočárkem na 14 místech

PETARDA PRODUCTION a.s. ve spolupráci s MUDr. Mgr. Ivanem Langerem zorganizovala akci ve 14 městech České republiky, v rámci které se sešlo a v limitu 60 min projelo společnou trasu dlouhou 1,6 km 1800 posádek složených z rodiče, běžného kočárku a dítěte. Rekordu bylo dosaženo 9. května 2010 na 14 místech České republiky.

Nejvíce lidí s dětským kočárkem na jednom místě

PETARDA PRODUCTION a.s. ve spolupráci s MUDr. Mgr. Ivanem Langerem zorganizovala akci, v rámci které se sešlo a v limitu 60 min projelo společnou trasu dlouhou 1,6 km 222 posádek složených z rodiče, běžného kočárku a dítěte. Rekordu bylo dosaženo 9. května 2010 v Čechových sadech v Olomouci při příležitosti Svátku matek.

Dálková přeprava vody pomocí hasičských hadic a čerpadel

287 sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky a 1 sbor ze Slovenska dokázaly z hadic a čerpadel pospojovat 63,46 km dlouhé vedení, kterým následně po dobu 10 minut proudila voda. Zapojeno bylo 3553 kusů hadic „B“, 234 čerpadel, sbory se domlouvaly pomocí 291 radiostanic a do akce se zapojilo celkem 2592 dobrovolných hasičů. Jednotlivá stanoviště, která tlačila vodu dál, byla od sebe vzdálená 200-300 m. Voda byla do systému doplňována cisternami rozmístěnými po trase a v průběhu cesty překonala převýšení 541 m. Poslední úsek byl obsluhován historickou parní stříkačkou. V době rekordu bylo v hadicovém vedení 300 m3 vody a přemístěno bylo celkem 580 m3 vody. Při čerpání protékala voda hadicemi rychlostí 36 m3/h. Rekordu bylo dosaženo 8. května 2010. Vše začalo v 10:35 hod nabráním vody z říčky v Dolních Loučkách a skončilo v 17:40 hod výstřikem vody na vrcholu Devíti skal.

Resuscitační maratón – 24 hodin

24 členný tým složený ze Záchranného týmu Českého červeného kříže Ostrava, policistů a dobrovolných hasičů vydržel za použití resuscitační loutky po dobu rekordních 24 hodin provádět nepřetržitou resuscitaci, a to za dodržení všech požadovaných pravidel. Rekordu bylo dosaženo 7. – 8. května 2010 v rámci akce „Hrad žije první pomocí 2010“ na Slezskoostravském hradě v Ostravě.

24 hodinová plavecká polohová štafeta

12 dětí z Rokycan se pod vedením Jiřího Řezáče zúčastnilo 24 hodinové plavecké znakové štafety, při níž nejmladší skupina českých plavců s věkovým průměrem 11 let, 7 měsíců a 25 dní uplavala 58 065 metrů. Žádné z dětí není členem plaveckého oddílu. Plavání se věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Rekordu bylo dosaženo 7. a 8. května 2010 v bazénu sportovního klubu Radbuza Plzeň.

Nejrychlejší štafetový hod létajícím diskem na vzdálenost maratonu

Česká asociace létajícího disku uspořádala akci, v rámci které se podařilo ve štafetovém hodu létajícím diskem urazit vzdálenost maratonu (42 195 m) za 1 h 56 m 19 s. Akce se zúčastnilo 10 házejících lidí, kteří byli rozestavěni v řetězovém postavení. Vzdálenost každého hodu byla 10 metrů. Rekordu bylo dosaženo dne 7. května 2010 v rámci veletrhu Marathon Sport Expo na výstavišti v Praze – Holešovicích.

Nejvíc lidí tančících Hanáckou besedu

Město Vyškov zorganizovalo pokus o rekord, v rámci kterého zatančilo současně a na jednom místě národní tanec „Hanácká beseda“ celkem 276 lidí oblečených v kroji. Rekordu bylo dosaženo 7. května 2010 na Masarykově náměstí ve Vyškově v rámci akce Dny s vyškovskou radnicí.

Největší množství darovaného mateřského mléka

Renée Hozáková z Chocně darovala od června 1986 do června 1988 Kojeneckému ústavu v Hradci Králové 620, 1 litru mateřského mléka. Rekord byl do České databanky rekordů a kuriozit zaevidován 6. května 2010 v Pelhřimově.

Nejvíce chodců severské chůze – Nordic walking

Nadační fond Pro srdce Hané, Lékařská fakulta UP v Olomouci a Olomoucký kraj uspořádala setkání vyznavačů volnočasové aktivity severské chůze – Nordic walking, během kterého se jednom místě sešlo celkem 266 chodců, kteří v časovém limitu jedné hodiny ušli celkem 623 kilometrů na trasách dlouhých 100 a 500 metrů. Rekordu bylo dosaženo 5. května 2010 v Olomouci v rámci akce Kroky ke zdraví, kondiční program Pro srdce Hané.

Velikonoční pomlázka z kočičích vousů

RNDr. Jan Břicháček z Brna upletl z 8 bílých vousů kočky domácí velikonoční pomlázku o délce 53,1 mm. Pomlázka byla zakončena držadlem z tenkého rybářského vlasce, jehož šířka činila 1,92 mm. Výslednou pomlázku pak autor ozdobil červeným hedvábíčkem. Pletení zahájil rekordman na Velikonoční pondělí 5. dubna 2010 a dokončil jej 1. května 2010.

Nejrychlejší otočení parní lokomotivy o 180° – muži

Kroměřížská dráha, o. s. uspořádala soutěž v ručním otočení parní lokomotivy o 180° na točně. V kategorii „muži“ a „absolutní vítěz“ dosáhli nejlepšího času 1:17 min Libor Kvapil a Jaroslav Řehák ze Slavičína. Rekord byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den Pelhřimov 1.května 2010 na nádraží v Brumově-Bylnici v rámci Mistrovství světa v otáčení parní lokomotivy.

Nejrychlejší otočení parní lokomotivy o 180° – smíšené páry

Kroměřížská dráha, o. s. uspořádala soutěž v ručním otočení parní lokomotivy o 180° na točně. V kategorii „smíšené páry“ dosáhli nejlepšího času 1:45 min Eva Vrublová a Jan Orolin z Olomouce. Rekord byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den Pelhřimov 1.května 2010 na nádraží v Brumově-Bylnici v rámci Mistrovství světa v otáčení parní lokomotivy.

Nejrychlejší otočení parní lokomotivy o 180° – ženy

Kroměřížská dráha, o. s. uspořádala soutěž v  ručním otočení parní lokomotivy o 180° na točně. V kategorii „ženy“ dosáhly nejlepšího času 2:10 min Naděžda Růžičková ze Slavičína a Jitka Kvapilová z Brumova-Bylnice. Rekord byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den Pelhřimov 1.května 2010 na nádraží v Brumově-Bylnici v rámci Mistrovství světa v otáčení parní lokomotivy.

Nejpočetnější sraz mopedů Stadion

Žebrácký spolek mopedistů uspořádal jubilejní 10. ročník „Spanilé jízdy“, při němž se na jednom místě soustředilo 457 mopedů značky Stadion. Účastníci srazu absolvovali na svých mopedech 60 km dlouhou Spanilou jízdu. Rekordu bylo dosaženo 1. května 2010 ve městě Žebrák.

Nejvíc číšníků na jednom místě

Grandhotel Pupp Karlovy Vary, a.s. uspořádal akci, během které se v jednu chvíli na jednom místě sešlo 39 číšníků. Setkání bylo zakončeno symbolickým během na 100 m ve stylu filmu „Vrchní prchni“. Rekordu bylo dosaženo 1. května 2010 v Karlových Varech v rámci Zahájení lázeňské sezóny 2010.

Nejvíce zasnoubených párů na jednom místě a v jednom okamžiku

Viola Zeithamlová, Zuzana Pavlík Šimonková a tým spolupracovníků uspořádaly pokus o rekord, během kterého se v jeden okamžik na jednom místě zasnoubilo 17 párů. Zásnuby proběhly předáním kytičky ženě a dortíku ve tvaru srdce muži. Rekordu bylo dosaženo 1. května 2010 na zámku Stránov.

Nejvíc líbajících se párů v jednu chvíli na jednom místě

ABL FM services a.s. uspořádala pokus o rekord, během kterého se po dobu 15 s líbalo na jednom místě 66 zamilovaných párů. Rekordu bylo dosaženo 1. května 2010 u Petřínské rozhledny v Praze.

Nejvíc líbajících se párů na jednom místě v průběhu 5 hodin

ABL FM services a.s. uspořádala pokus o rekord, při  kterém se políbilo během 5 hodin na jednom místě 711 párů. Rekordu bylo dosaženo 1. května 2010 u Petřínské rozhledny v Praze.

Štafetový běh se stavebním kolečkem – 24 hodin

Občané a přátelé obcí Konecchlumí a Kamenice dokázali za 24 hodin na okruhu o délce 95 m uběhnout 279,38 km se stavebním kolečkem. Celkem se střídalo 168 běžců a kolečko se nesmělo zastavit na dobu delší než 30 s. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 30. dubna a 1. května 2010 v Konecchlumí v rámci akce 24 hodin Le KonecchluMans. VIDEO

Nejdelší charitativní běh kolem ČR

Ultramaratónec Miloš Škorpil dokázal během 24 dnů oběhnout celou Českou republiku. Denně průměrně uběhl 54 km, což je skoro o 12 km více než klasický maratón. Za každý uběhnutý kilometr byla věnována 1,- Kč na konto Paraple. Běžci z celé republiky se mohli k běhu kdykoliv přidat a celková vybraná částka tak nakonec vzrostla až na 25 746,- Kč. Rekordman vyběhl 6. dubna 2010 z Prahy a 29. dubna 2010 absolvoval poslední úsek z Kutné Hory zpět do Prahy.

Nejvíc lidí s karnevalovou maskou na 1 místě

Agentura Modua uspořádala u příležitosti 15. městských slavností pokus o rekord, během kterého se zde sešlo 116 účastníků s obličejem zakrytým karnevalovou maskou. Rekordu bylo dosaženo 25. dubna 2010 na Náměstí 1. máje v Chomutově.

Množství baterií nasbíraných v přepočtu na jednoho obyvatele města v průběhu pěti hodin na jednom místě

Město Nový Jičín a nezisková společnost Ecobat, s. r. o. zorganizovaly v rámci Dne Země hromadný sběr malých spotřebních baterií a monočlánků, při kterém jeho účastníci přinesli a do sběrných nádob odevzdali 1157,5 kg použitých baterií, což je v přepočtu 44,21 g na jednoho obyvatele města Nový Jičín. Rekordu bylo dosaženo 22. dubna 2010 v Novém Jičíně.

Množství baterií nasbíraných v přepočtu na jednoho obyvatele města v průběhu pěti hodin na jednom místě

Město Vysoké Mýto a nezisková společnost Ecobat, s. r. o. zorganizovaly v rámci Dne Země hromadný sběr malých spotřebních baterií a monočlánků, při kterém jeho účastníci přinesli a do sběrných nádob odevzdali 541,6 kg použitých baterií, což je v přepočtu 42,8 g na jednoho obyvatele města Vysoké Mýto. Rekordu bylo dosaženo 21. dubna 2010 ve Vysokém Mýtě.

Nejvíc absolventů školy na 1 místě

Základní škola Hornoměcholupská uspořádala u příležitosti 35 let od otevření školy sraz všech absolventů. Z celkového počtu 2405  bývalých žáků se během 5 hodin sešlo 390 absolventů. Rekordu bylo dosaženo 17. dubna 2010 v Praze 10 – Hostivaři.

Nejvíc potápěčských přileb na jednom místě

Společnost pro historii potápění ČR zorganizovala výstavu potápěčských přileb. Díky ní bylo v jednu chvíli na jednom místě k vidění 46 potápěčských přileb různých druhů, typů a výrobců. Rekordu bylo dosaženo 17. dubna 2010 ve Společenském domě v Neratovicích.

Největší zpívající sbor IT odborníků

Společnost Triada uspořádala pokus o rekord, během kterého pěvecký sbor složený z 106  IT odborníků, zazpíval společně píseň za doprovodu hudební skupiny Artur.  Rekordu bylo dosaženo dne 12. dubna 2010 v Hradci Králové v rámci konference Internet ve státní správě a samosprávě 2010.

Cesta kolem České republiky na voze taženém pony kobylkou

Irena Rejchrtová z Pěkova dokázala s čtyřkolovým vozíkem vlastní výroby, do kterého byla zapřažena pony kobylka Jívka objet celou Českou republiku. Společnost jí dělal jen devítiletý jezevčík Ben.  Během cesty, kterou zahájila 14. dubna 2007 a ukončila 6. srpna 2007, najela 2000 km. Rekord byl do České databanky rekordů a kuriozit v Pelhřimově zaevidován 22. dubna 2010.

Nejstarší kočka

Kočka jménem Desita majitelky Tamary Šikulové z Lesoňovic se dožila věku 21 let, 2 měsíců a 17 dní (10. 1. 1989 – 27. 3. 2010). Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 14. dubna 2010.

Rychlostní navlékání jehel za 1 minutu

Martin Hadač z Tochovic dokázal za 1 minutu navléct na 1 m dlouhou nit 22 jehel. Každá z jehel měřila 3,6 cm a její očko pouhý 1 mm. Rekordu bylo dosaženo 10. – 11. dubna 2010 v rámci akce Rekordní víkendy ve věži v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Kuličkový turnaj s nejdelší tradicí hraný na přírodním povrchu

Pomlázkový turnaj v kuličkách „O putovního debila“ pořádaný z iniciativy zakladatele  Štěpána Podešta skupinou nadšenců každoročně vždy v pondělí velikonoční na hliněném  hřišti základní školy v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě dosáhl ke dni registrace již svého 20. ročníku v nepřetržité řadě za sebou. Akce, která byla poprvé uspořádána 1. dubna 1991, se má právo zúčastnit vždy první dvacet příchozích bez rozdílu věku. Vítěz každého ročníku je zapsán na podstavec dvaceticentimetrové sedící sošky nosatého panáčka (Putovního debila) držícího kuličku. Zároveň tím vítězi vzniká závazná povinnost postarat se o přípravu hřiště při příštím ročníku. Havlíčkobrodská kuličkiáda byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidována 5. dubna 2010.

Nejvíc majitelů zámků na jednom místě

Město Blansko, Město Boskovice a Pivovar Černá Hora uspořádaly recesistickou akci, v rámci které si dali dostaveníčko majitelé zámků. Sešlo se jich 727 a navíc 24 psů, kteří taktéž vlastnili zámečky. Podmínkou zaevidování rekordmana byl výpis z katastru nemovitostí, trojrozměrný zámek, papírový model zámku, nahrávka skupiny Visací zámek, Kafkova kniha Zámek atd. Rekord se uskutečnil 4. dubna 2010 na nádvoří pivovaru Černá Hora v rámci slavnostního zahájení turistické sezóny 2010 v destinaci Moravský kras a okolí.

Hod kaprařským prutem

Tomáš Blažek dokázal při nahazování do dálky prutem s parametry 12ft, 2,75lb s olověnou zátěží 90g a tloušťkou vlasce 0,28mm hodit do vzdálenosti 143,75 m. Měření probíhalo přístrojem pro geodety Topcon GTS 300 s přesností na jeden milimetr. Rekordu bylo dosaženo 3. dubna 2010 na dostihové dráze v obci Kolesa u Kladrub nad Labem.

Nejrychleji poslepu upletená minipomlázka ze slámy

Jaroslav Vajbar z Rakvic dokázal za 51,95 s uplést poslepu miniaturní pomlázku ze slámy. Minipomlázka složená z 5 stébel pšenice měří 10,2 cm. Rekordu bylo dosaženo 3. dubna v Rakvicích u Hustopečí.

Nejdelší naplétaná pomlázka z 8 prutů

Obec Biskupice uspořádala pokus o rekord, během kterého Ladislav Šumbera a Lukáš Purket upletli velikonoční naplétanou pomlázku z 8 prutů v celkové délce 55 metrů. Její výroba trvala 7,5 hodiny čistého času. Rekordu bylo dosaženo v rámci akce Velikonoční dílna ve dnech 28. března až 4. dubna 2010 na návsi v Biskupicích.

Nejdelší velikonoční naplétaná pomlázka ze 16 prutů

Taneční soubor Krúžek uspořádal pokus o rekord, během kterého 15 členů tohoto souboru upletlo z 16 prutů 25,35 m dlouhou naplétanou velikonoční pomlázku. Na naplétaní bylo použito 362 proutků, které byly nařezány v okolí 40 km. Rekordu bylo dosaženo 3. dubna 2010 v Němčičkách u Hustopečí.

Poslední telegram

Muzeum rekordů a kuriozit dostalo poslední telegram, který kdy byl na území České republiky odeslán. Těsně před půlnocí 31. března jej z nádražní pošty v Brně podal student Martin Jonáš. Telegram dorazil do Pelhřimova a byl telegrafován 1.4. v 0:50:32 hod. Má toto znění : POSLEDNI TELEGRAM V HISTORII CESKYCH POST DO MUZEA REKORDU A KURIOZIT POSILA MARTIN JONAS. Kuriózní telegram byl do České databanky rekordů a kuriozit zaevidován 1. dubna 2010 v Pelhřimově.

Fotbalové driblování s vařeným žloutkem

MVDr. Jan Skorkovský z Prahy dokázal pouze fotbalovými doteky nohou „oloupat“ za 6,3 sec vařené slepičí vejce tak, že z něj zbyl jen žloutek. S tím poté bez přerušení driblingu udělal 64 fotbalových doteků nohou, aniž by se žloutek rozbil nebo spadl na zem. Rekordu bylo dosaženo 1. dubna 2010 při programu Agentury Dobrý den probíhajícího v rámci velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze.

Přehazování vejce z oka do oka

MVDr. Jan Skorkovský z Prahy dokázal vleže pouze pohybem hlavy 8krát v nepřetržité řadě za sebou přemístit bez pomoci rukou vařené slepičí vejce ze své jedné oční jamky do druhé, přičemž vajíčko během pokusu ani jednou neopustilo rekordmanův obličej. Rekordu bylo dosaženo 1. dubna 2010 při programu Agentury Dobrý den probíhajícího v rámci velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze.

Největší sbírka mysliveckých a lesnických uniforem.

Společnost BVV a.s. zorganizovala Světovou výstavu vývoje myslivosti a lovectví, v rámci které bylo na jednom místě představeno 343 různých mysliveckých a lesnických uniforem. 27 z nich bylo zapůjčeno z Národního zemědělského muzea v Praze, ostatní dodal ze své sbírky vystavovatel SVLM Ing. Dr. Jaroslav Pospíšil, ze sdružení podnikatelů registrovaného ochrannou známkou SILVAJAGD – vývoj , výroba a velkoobchod lesnických a mysliveckých oděvů, doplňků a obuvi. Nejstarší exempláře pochází z roku 1790, nejmladší z března 2010. Zahrnuje období 220 roků, 28 zemí světa ze 4 kontinentů. Stejnokroje byly vystaveny v centrální expozici, v podobě skleněné vitríny k tomu účelu postavené, 117 bylo umístněno na figurínách, zbytek na stojanech a ramínkách, ostatní volně aranžováno. Výstava proběhla ve dnech 21. – 28. března 2010 v Brně v pavilonu Z brněnského výstaviště a usiluje o zařazení do Guinnesovi knihy světových rekordů. Uniformy pocházely z těchto zemí: Československo(první republika), ČR, ČSSR, Rakousko-Uhersko, SR, USA, SSSR, Ruska, Itálie, Francie, Zimbabwe, Jugoslávie, Kosovo, Bosna a Hercegovina, Uzbekistán, NDR, SRN, Polsko, Rakousko, Lotyšsko, Litva, Ukrajina, Chorvatsko, Kostarika, Honduras, Mexico, Maroko, Tanzánie.

Největší velikonoční řehtačka

Miroslav Rychtář z Protivína ve spolupráci s truhlářem Josefem Brůžkem vyrobili tradiční dřevěnou velikonoční řehtačku obřích rozměrů, jejíž výška je 199 cm, šíře 52 cm a hloubka 30 cm. Při výrobě použili smrkové dřevo, ozubená část je vytvořena z dubu a pružící deska o rozměrech 165 x 42 cm je z překližky. Zcela funkční výrobek o hmotnosti přibližně 45 kg, na kterém autoři pracovali po dobu jednoho týdne, byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaregistrován 27. března 2010 v Protivíně při tradičním setkání velikonočních řehtáčů, jehož pořadatelem je každoročně místní Městské kulturní středisko.

Nejdelší pletená punčocha

ZŠ Jungmannova v Kuřimi iniciovala vytvoření obří pletené punčochy, která měří 406 m, je široká přibližně 10 cm a na její výrobě se podíleli rodiče a prarodiče dětí prvního stupně a žákyně druhého stupně ZŠ, které pomáhaly sešívat jednotlivé části. Rekord byl motivován knihou PiPi Dlouhá punčocha a jeho výsledek byl oficiálně přeměřen a zaevidován dne 26. března 2010 na Základní škole Jungmannova v Kuřimi u příležitosti tradiční akce Noc s Andersenem.

Závod na týmových lyžích

Hokejisté 8. tříd HC Tábor David Blažek, Jan Straka, Jan Škrdleta, Jakub Kakos, Patrik Trska, Jonáš Štekr utvořili šestičlenný tým, jehož jednotliví členové stáli v zástupu na jednom páru speciálně upravených lyží, uběhl vzdálenost 9 metrů v čase 8,74 vteřiny. Výkonu bylo dosaženo v Pracově u Tábora 26. března 2010 v rámci MEMORIÁLU ZLATKA ČERVENÉHO v ledním hokeji družstev žáků 8. tříd.

Nejvíc krajkových velikonočních kraslic vystavených na jednom místě

Městské kulturní středisko Mohelnice zorganizovalo vernisáž, v rámci které bylo v klubovně MKS vystaveno 801 paličkovaných, 454 reliéfních, 15 drátěných, 72 háčkovaných, 6 vyšívaných a 12 nitěných krajkových velikonočních kraslic. 3 vajíčka byla zdobena metodou pedig, 11 technikou patchwork, jedno metodou frivolit, 3 kraslice byly okrášlené pletením, 16 bylo malovaných, 17 zdobených slámou a jedna korbáčiková – jedlá. Ve všech 1417 případech byla dodržena podmínka, že vzor na velikonočních vajíčkách přímo krajku vytvářel nebo kraslice jako krajka vyhlížela. Rekordu bylo dosaženo 20. března 2010 v Mohelnici.

Světový den vody

Věhlas pelhřimovského soutoku vod planety Země zaujal i Radu konzulátu Lotyšské republiky v Praze, kterým je pan Edgars Bondars. Pan Bondars přivezl v pátek 19. 3. 2010 do města rekordů vodu ze své rodné země, konkrétně z řeky Liune. Poté vystoupal po schůdkách až k hornímu okraji největšího nerezového trychtýře na světě a “svou vodu” přilil do soutoku, ve kterém je dosud zastoupeno 746 vzorků vody ze 68 zemí celého světa. Všechny tyto vody se postupně vlévají do pelhřimovské říčky Bělé, která se tak stává řekou s největším počtem přítoků na světě. Část vzorků ze všech vod Agentura Dobrý den archivuje.Ve stejný den přispěl do soutoku za sdružení Zelené srdce pan Pavel Koubek, který je největším znalcem studánek. Přivezl vody ze 40 studánek z oblasti Vysočiny. Tip na výlet – putování po studánkách Kraje Vysočina

Nejobsáhlejší sbírka předmětů s námětem ledňáčka říčního

Jan Šmádl z Horních Kozolup nashromáždil ve své sbírce celkem 8 000 předmětů a materiálů vztahujících se k ledňáčkovi říčnímu. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 18. března 2010.

Nejmenší pletené ponožky

Blanka Böhmová z Kaznějova dokázala uplést pár ponožek, z nějž každá má délku chodidla 7 mm a od horní části paty k vrchnímu okraji ponožky měří 6 mm. K upletení miniaturních ponožek z 8 ok, které trvalo 1 hodinu a 30 minut, autorka použila vyšívací bavlnku a pět k tomu speciálně zhotovených drátů o síle 1 mm zabroušených do špičky. Ponožky byly zaregistrovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den a předány do expozice Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 18. března 2010.

Nejsilnější pivo vyrobené klasickou metodou

Dvojice studentů VOŠ ekonomických studií a SPŠ potravinářských technologií, Praha 2, Podskalská 10 pod vedením vyučujícího Ing. Oldřicha Kozy a laborantky Dagmar Kantnerové dokázala uvařit klasickou metodou bez použití sladového extraktu, cukru a jiných náhražek pivo s názvem PODSKALSKÁ PUSINKA 38 s finálním obsahem 38,2 % extraktu původní mladiny. Nápoj byl vytvořen pouze za použití sladu, vody a chmele, přičemž proces vaření se opakoval celkem 5x a ve finálním produktu vzniklo po 17 hodinách výroby pivo s obsahem 42,5 % extraktu původní mladiny, které pak bylo naředěno na uvedenou hodnotu.Rekordu bylo dosaženo 16. března 2010 v Praze.

Nejvíc výtvarně ztvárněných motýlů vystavených na jednom místě

Moravské zemské muzeum zorganizovalo akci Motýl pro pana Darwina, v rámci které bylo shromážděno a posléze na jednom místě vystaveno celkem 709 výtvarně ztvárněných motýlů vytvořených nejrůznějšími druhy technik. K vytvoření rekordu přispěli jak jednotlivci, tak i školské instituce, ale i osobnosti jako například Václav Havel, Otakar Motejl, primátor Brna Roman Onderka nebo velvyslanci JAR, Pákistánu, Slovenska, Chorvatska, Rakouska, Brazílie a Mexika. Rekordu bylo dosaženo 14. března 2010 v Brně.

Šaty zdobené největším počtem rybích šupin

Tým třiceti studentek Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Třeboni (obor modelářství a návrhářství oděvů) pod vedením Jany Řeřábkové  a Aleny Voců vytvořil v rámci projektu Čtrnáct klenotů v srdci Evropy módní návrhářky Jany Berg unikátní společenské šaty vyšívané 2 523 rybími šupinami. Inspirace rybami a rybníkářstvím vychází z místní třeboňské tradice. Touto tradiční lidovou techniku se zde kdysi zdobil třeboňský kroj. Rekordmanky musely tisíce šupin máčet, důkladně proprat, očistit a pak po jedné rozkládat a lisovat, aby se nezkroutily. Teprve pak mohly začít se stříháním šupin do požadovaných tvarů dle tradičních i nově vytvořených vzorů. Originální výšivky z šupin pokrývají celý korzet a také část sukně. Šaty jsou z části pouzdrové, což na ženském těle má evokovat tvar ryby. Kromě kapřích byly použity také šupiny z candáta, cejna, okouna a štiky. Tým autorek použil na model, prezentovaný rovněž v rámci finále soutěže ČESKÁ MISS 2010, celkem 45 metrů látek a 1,5 kg korálků a perliček, které mají na modelu vytvořit dojem vodních kapek. Celek doplňuje vlečka představující rybářskou síť a štičí klobouček. Šaty byly do České databanky rekordů Agentury Dobrý den oficiálně zaregistrovány 10. března 2010 v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově – městě rekordů.

Klíčová socha – Největší socha z největšího počtu klíčů

Z iniciativy společnosti Vodafone vytvořil Jiří David unikátní sedmimetrovou sochu z 85 741 klíčů nejrůznějších tvarů, které pocházejí ze sbírky organizované pobočkami mobilního operátora po celé České republice u příležitosti výročí 20 let od 17. listopadu 1989.  Obří instalace je spojením 8 písmen nad sebou, které dohromady tvoří slovo “REVOLUCE”. Autor při vytváření drátěné konstrukce svařené z kovových kulatin, na níž jsou klíče zavěšeny, použil jako předobraz pro každé z písmen reálie z dob totalitního Československa, např. počáteční velké “R” pochází z titulu novin (dobového Rudého práva). Dílo je osobní polemikou autora s politickým a společenským vývojem v ČR za dvacet let od sametové revoluce. Klíčová socha váží více než tunu, její podstavec je osmitunový a součet délky použitých drátěných konstrukcí představuje 2 000 metrů. Socha byla odhalena 9. března 2010 na náměstí Franze Kafky v Praze.

Nejkratší velikonoční pomlázka

Luděk Chovanec dokázal klasickou technikou z osmi vrbových proutků uplést miniaturní velikonoční pomlázku o délce 4,5 milimetrů. Pomlázka má rovněž z vrbového proutku vytvořenou rukojeť. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován 5. března 2010, kdy byla nejmenší pomlázka zároveň předána do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Rychlostní pletení pletýnek

Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR uspořádal rekordní pokus, při němž student 1. ročníku SPŠ Potravinářské Pardubice Milan Štěpáník z Pelhřimova upletl 30 pletýnek za 4 minuty a 40 sekund. Soutěžilo celkem 6 závodníků – zručných pekařů. Podmínkou soutěže bylo v co nejkratším čase rozdělit připravené těsto na 3 díly, vyválet z nich prameny a poté je splétat do tvaru pletýnky. Každý zhotovený výrobek musel mít nejméně trojnásobné překřížení, čas závodníků byl ukončen odsazením 30. kusu pletýnky na připravený pečící plech. Rekordu bylo dosaženo 4. března 2010 v rámci vyhlašování soutěže o titul „Český pekař junior roku 2010“ na veletrhu MBK/SALIMA Brno.¨

Největší sbírka pohledů s motivem kamzíka na Jelením skoku v Karlových Varech

Bruno Fischer z Karlových Varů vlastní sbírku různých pohlednic se sochou kamzíka na Jelením skoku v Karlových Varech. Sbírka čítá 514 pohlednic, které se liší různým záběrem skály s kamzíkem z tradičního místa, záběrem na šířku, na výšku, bez osob i s různými osobami, barevným provedením a odstínem, nápisy, velikostí, způsobem provedení, textem a dalšími detaily. Rekord byl do České databanky rekordů a kuriozit v Pelhřimově zapsán 24. února 2010.

Nejvíc naskákaných metrů do výšky za 24 hodin

Základní škola bratří Čapků Úpice uspořádala pokus o rekord ve skocích do výšky během 24 hodin. 24 dívek a 37 chlapců ve věku 12 až 16 let a 2 učitelé naskákali přes laťky ve výšce 80 cm, 100 cm a 120 cm 10 631,8 m při 11 253 skocích. Z nich bylo 684 nepodařených, kdy laťka spadla. Výška skoků byla průběžně sčítána a porovnávána s různými horami. Sněžku (1 602 m) překonali za 3 hodiny a 30 minut a Mount Everest (8 850 m) dosáhli za 22 hodin a 13 minut. V průběhu pokusu měli studenti různě dlouhé přestávky. Rekordu bylo dosaženo 19. – 20. 2. 2010 v tělocvičně ZŠ Úpice.

Nejvyšší květák

Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Oddělení zelenin a speciálních plodin Olomouc vypěstoval květák anglické odrůdy St. David o výšce 158 cm (měřeno od země po nejvyšší část rostliny). Jedná se o ozimou odrůdu a výsev pracovníci Výzkumného ústavu pod vedením Pavla Kopeckého prováděli na jaře předešlého roku. Z tohoto důvodu došlo k neobvyklému růstu. Samotný košťál květáku je vysoký 1 m a v nejširším místě má obvod 22 cm.Rekordní květák byl změřen 19. února 2010 v expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově.

Nejvíc líbajících se párů v jednu chvíli na 2 místech

OC FORUM Liberec a OC FORUM Ústí nad Labem uspořádaly pokus o rekord, během kterého se u příležitosti svátku Svatého Valentýna líbalo ve stejnou dobu najednou 38 zamilovaných párů . V obchodním centru Forum v Liberci se líbalo 10 párů a v obchodním centru Forum v Ústí nad Labem se líbalo 28 párů. Obě místa byla mezi sebou propojena zvukem i obrazem. Rekordu bylo dosaženo 14. února 2010 v Liberci a v Ústí nad Labem.

Největší hrad ze sněhu

Sportovní areál Harrachov a.s. uspořádal akci, během které byl postaven největší volně stojící sněhový hrad architekta Petera Horníka s obvodem hradeb 81,5 m a obvodem vodního příkopu 105,1 m. Hrad je v nejvyšším bodě vysoký 13 m, vnitřní šířka hradu je 9,2 m a vnitřní délka činí 34,2 m. Vodní příkop kolem celého objektu je široký 4 m. Rekordní hrad stavělo 15 lidí 6-7 hodin denně celkem 10 dní a další čas byl věnován vyzdobení hradu. Rekordu bylo dosaženo 4. – 14. února 2010 v Harrachově za podpory lyžařských škol B+B BALABÁN, CLASSIC SKI SCHOOL, JPK, PLOC, SUN SKI.

Největší valentýnské srdce s největším počtem květů

Jura Daško dokázal vyrobit obří Valentýnku. Přání ve tvaru srdce o rozměrech 200 x 180 cm je poseto 436 pestrobarevnými květy, z nichž rovných 300 Jura vlastnoručně vyrobil technikou origami. Jako materiál použil samolepící tapety. Rekord byl do České knihy rekordů zapsán 12. února 2010 v Pelhřimově.

Největší betlém ze slámy

Muzeum Karlova mostu v Praze vystavilo v prostorách barokní grotty v kapli sv. Ducha obří betlem s 24 postavami v životní velikosti vytvořenými Andrzejem Wrzecionkem z Polska. Devět lidských figur včetně svaté rodiny a anděla a patnáct postav zvířecích autor zhotovil ze slámy a suchých travin. tzv. ošatkovou technikou. Nejvyšší je jeden ze tří králů (Melichar) vysoký 196 cm, svatý Josef měří 175 cm a nejmenší Jezulátko má 47 cm. Všechny figury, z nichž nejmohutnější je stojící velbloud, který má při výšce 193 cm délku 290 cm, rekordman vyrobil za použití nosných dřevěných koster. Unikátní betlém, který se každoročně rozrůstá o nové postavy, byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován v rámci otevření výstavy BETLÉMY U KARLOVA MOSTU trvající od 29. listopadu 2009 do 10. února 2010.

Nejvíce zdvihů činky vážící 52% vzpěračovy hmotnosti

Hassan Atalay dokázal vzepřít v tlaku na rovné lavici (bench press) za 180 minut 1047 krát činku vážící 45 kg. Hmotnost činky představovala 52% jeho vlastní váhy (87 kg). Celkově tedy nazvedal 47 115 kg. Rekordu bylo dosaženo 8. února 2010 v prostorách Fakulty tělesné výchovy a sportu v Praze 6.

Nejvíc lidí v maskách účastnících se masopustního průvodu

Hotel Vinum Coeli uspořádal za podpory města Dolní Kounice tradiční masopustní průvod. V průvodu se sešlo celkem 196 lidí v přestrojení za maškaru. Rekordu bylo dosaženo 6. února 2010 v Dolních Kounicích.

Nejvíc lidí vyjících na měsíc

Linda Víghová z Prahy uspořádala akci, při které se sešlo 127 lidí, kteří společně po dobu 10 minut vyli na měsíc v úplňku. Nejmladšímu účastníkovi bylo 11 let a nejstaršímu 72 let. Rekordu bylo dosaženo 30. ledna 2010 na Václavském náměstí v Praze.

Nejvíc hasičů na 1 m2

Obec Kralice nad Oslavou uspořádala III. ročník akce Kralické ledy, v rámci kterého se 19 členů Sboru dobrovolných hasičů vměstnalo do rámu o velikosti 1 x 1 m a zůstali v něm po dobu 29,06 s. Rekordu, kterého se zúčastnilo 9 mužů, 4 ženy a 6 dětí, bylo dosaženo 29. ledna 2010 v Kralicích nad Oslavou.

Třídní časopis vycházející nejdéle po ukončení studia

Maturanti z roku 1951 na gymnáziu v Příbrami, kteří se od té doby každoročně scházejí, vydávají od roku 1999 třídní časopis MAT 51. V roce 2009 vyšlo jubilejní 10. číslo tohoto časopisu. Kuriózní skutečnost byla do České databanky rekordů a kuriozit zaevidována 26. ledna 2010.

80 nájezdů na hokejovou branku v nejrychlejším čase

Radegast a hokejový klub HC Orlová uspořádali u příležitosti 80. výročí hokeje v Orlové pokus o rekord v rychlosti 80 nájezdů na hokejovou branku. 78 mužů a 2 ženy během 11:9,22 minut postupně najížděli na jednoho brankáře a pokoušeli se vstřelit branku. Celkem padlo 17 gólů. Rekordu bylo dosaženo 23. ledna 2010 v Orlové.

Nejdelší tradice rodinných plesů

Rod Švidrnochů z Dolní Lhoty a okolních obcí pořádá od roku 1920 tradiční rodinné plesy. Přibližně každý pátý rok se scházejí rodiny nesoucí jméno Švidrnoch nebo Švidernoch na plese, který se koná ke cti a slávě jejich předků a 23. ledna 2010 se uskuteční XIII. setkání tohoto rodu. Do pořádádní plesu ze zapojují Švid(e)rnoši i z Velké Polomi, Čavisova, Ostravy, Vratimova aj.. První písemné zmínky o starobylém slezském rodu Švidrnochů se datují k březnu roku 1645. Tradice plesů byla do České databanky rekordů a kuriozit zaevidována 18. ledna 2010 v Pelhřimově – městě rekordů.

Česká kniha rekordů byla na Antarktidě.

Díky cestovateli Rudolfu Švaříčkovi pokřtil na sklonku loňského roku Českou knihu rekordů Apa Sherpa, světový rekordman z Nepálu, který již devatenáctkrát (!) pokořil vrchol nejvyšší hory světa. Stalo se tak v expozici výstavy Magické Himaláje v Bratislavě. Kromě unikátního křtu jsem tehdy z Bratislavy přivezl i Rudův tajemný příslib dalšího kuriózního představení naší knihy. Minulý týden v pátek, 15.1.2010, Ruda svému slibu dostál. V rámci programu festivalu cestovatelských filmů GO Kamera 2010 mi předal fotografie, které dokládají, že s ním naše kniha byla pod nejvyšší horou Antarktidy …

raf, Agentura Dobrý den

Cestovatel a dobrodruh Rudolf Švaříček pokřtil v základním táboře pod Mount Vinson Českou knihu rekordů III.

Největší kolekce vyřezávaných lžic

Výtvarník Marián Vanek vyřezal z lipového dřeva kolekci 101 „nesmysluplných“ lžic v reálné klasické velikosti. Lžíce byly zaevidovány do České databanky rekordů 12. ledna 2010 a následně vystaveny v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.

Jediná funkční replika historického kanonu v České republice

Robert Tuček z Dřevohostic dokázal vyrobit přesnou funkční repliku historického kanonu z doby napoleonských válek. Jedná se o 4-liberní polní francouzský kanon, systém Gribeauval, který se používal v letech 1765 – 1815. Kanon váží 700 kg, průměr jeho kol činí 134 cm, účinný dostřel koule je 800 – 900 m, maximální dostřel je 1200 m. K obsluze děla je zapotřebí 8 dělostřelců. Rekordní kanon byl do České databanky rekordů a kuriozit zaevidován 11. ledna 2010 v Pelhřimově.

Nejpočetnější námořnický betlém

První Všeobecná Člunovací Společnost, s.r.o. iniciovala vznik neobvyklého betlému, který na ploše 118 x 68 cm tvoří 26 textilních figur včetně svaté rodiny, tří králů, anděla a pěti oveček. Většina postav v betlému, jejichž výška se pohybuje v rozmezí 23 – 30 cm, ale představuje zaměstnance a spolupracovníky společnosti, provozující vyhlídkové plavby po Vltavě. Kuriózní betlém byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován v rámci otevření výstavy BETLÉMY U KARLOVA MOSTU probíhající od 29. listopadu 2009 do 10. února 2010 v Muzeu Karlova mostu v Praze.

Největší logo z čajových sáčků

Děti ze školního klubu při ZŠ Osvobození Pelhřimov dokázaly vyrobit velký obraz – logo školy – s použitím papírových sáčků. Logo má rozměry 204 x 185 cm a bylo na něj použito přibližně 900 papírových sáčků od čaje. Rekordní mozaika vznikala od listopadu 2009 do ledna 2010 na ZŠ Osvobození v Pelhřimově.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress