Nejdéle automobilovým závodníkem

Marcel Pipek nar. 9. dubna 1931 začal svou závodnickou kariéru v dubnu 1947 účastí na motocyklovém Terénním závodě v Dolánkách a ukončil ji dne 16. dubna 2011 závodem do vrchu na Mohyle Míru ve věku 80 let. Jeho závodnická kariéra tedy trvala celkem 64 let. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 9. ledna 2012 v Pelhřimově.

 

   

Nejdelší vánoční papírový řetěz

Dům dětí a mládeže Šuplík ve spolupráci s kadaňskými základními školami a za přispění široké kadaňské veřejnosti vyrobil vánoční papírový řetěz o délce 40 km a 7 m. Řetěz byl namotán do tvaru stromku, na jehož vrcholu byla sestavena hvězda. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 22. prosince 2011 ve sportovní hale v Kadani.

   

Největší origami papírový parník

32 studentů primy Gymnázia Havlíčkův Brod dokázalo pod dohledem svého učitele Daniela Korába poskládat parník o rozměrech 4,51 x 2,27 m. Základní plocha papíru použitá pro stavbu parníku byla 81 m2 a byla složena ze 117 kusů papíru   o velikosti A1. Vše se dětem podařilo poskládat za 57,36 minut. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 20. prosince 2011 v Havlíčkově Brodě.

   

Vánoční řetěz s největším počtem hvězd

FREEPORT LEISURE s.r.o. nechala dětmi z 22 škol vyrobit 700 m dlouhý papírový řetěz, na kterém bylo nalepeno celkem 4 150 hvězd. Na výrobě řetězu se podílelo celkem 2 100 dětí a po slepení byl vyvěšen v pasáži OC Freeport. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 18. prosince 2011 v Hatích u Znojma.

   

Nejvíc plujících lodiček z vlašského ořechu se zapálenou svíčkou

856 skořápek ořechů připomínající známý vánoční zvyk se rozsvítilo na vodní hladině dlouhé 6 m a široké 40 cm při tradiční předvánoční akci Zlatá neděle na radnici v Pelhřimově. Rekord, k němuž vyzvala Všeobecná zdravotní pojišťovna, pobočka Pelhřimov, Agentura Dobrý den a Město Pelhřimov, byl 18. prosince 2011 (v den úmrtí prvního českého prezidenta) symbolicky za tiché účasti a souhlasu stovek zúčastněných věnován Václavu Havlovi.

   

Hromadný přípitek

VSP Data a.s. uspořádala v rámci firemního vánočního večírku rekordní pokus, při kterém si 231 zaměstnanců společnosti připilo grogem z porcelánových  hrnečků vyrobených speciálně pro tuto příležitost. Vánoční popíjení grogu se uskutečnilo v pátek 16.12.2011 na parkovišti před hotelem Relax v Táboře.

   

Nejtěžší běžně distribuovaná kniha

Nakladatelství Slovart, s.r.o. vydalo knihu Ars Sacra (dějiny křesťanského umění evropského a amerického světa od počátků po dnešek). Kniha má 800 stran, rozměry 438 x 288 cm a hmotnost 9,95 kg, s obalem celých 11 kg. Kniha je vytištěna na speciálním papíru, na kterém nejsou vidět otisky prstů. Obsahuje přes 1 000 fotografií, které byly pořízeny během 5 let usilovné práce, při které autor najezdil přes 150 000 km. Kniha také obsahuje 2 zlaté záložky, dva rozkládací oltářové panely. Celá je v průhledném plastikovém přebalu bílé barvy s vyříznutými písmeny ARS SACRA. Kniha byla dodána do distribuční sítě za cenu 4 999,- Kč a do České databanky rekordů zaevidována dne 15. prosince 2011 v rámci tiskové konference v Pelhřimově.

Nejdelší dopis Ježíškovi

Společnost TPCA zorganizovala akci „Vánoční den s TPCA – Zimní radovánky“, kde se v průběhu 7 hodin podařilo napsat dopis Ježíškovi dlouhý 53 m a 25 cm. Každé přání mělo velikost 62 x 25 cm a celkem jich bylo napsáno 213. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 10. prosince 2011 na Karlově náměstí v Kolíně.

   

Největší společenský sál se střešní kosočtvercovou dřevěnou vazbou prkének bez použití trámů

Obec Kvilda využívá k pořádání společenských akcí sál z roku 1931, jehož strop je postaven bez použití nosných trámů a je tvořen kosočtverečným samonosným systémem prkének. Kosočtverečných prvků na je na stropě celkem 336 a rozměry sálu jsou 22,54 m x 10,10 m. Akci podpořila Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Mediální partnerem akce bylo Rádio Blaník, Prachatický deník a informační server ŠumavaNet.cz. Sponzorem akce byla Obec Kvilda. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 9. prosince 2011 v obci Kvilda.

   

Nejvýše položená obec

Obec Kvilda se nachází v nadmořské výšce 1 064,8 m n.m., což je nejvyšší nadmořská výška, ve které je v ČR položena obec. Akci podpořila Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Mediální partnerem akce bylo Rádio Blaník, Prachatický deník a informační server ŠumavaNet.cz. Sponzorem akce byla Obec Kvilda a technickým partnerem Geodetické práce p. Vácha Prachatice. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 9. prosince 2011 v obci Kvilda.

Nejvyšší živě rostoucí vánočně ozdobený strom

Obec Kvilda nechala vánočně nazdobit na návsi vedle kostela sv. Štěpána smrk, který se tyčí do výšky 25,24 m. Stromek zdobili 3 lidé celkem 5 hodin a je na něm dohromady 3 500 světelných LED diod. Akci podpořila Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Mediální partnerem akce bylo Rádio Blaník, Prachatický deník a informační server ŠumavaNet.cz. Sponzorem akce byla Obec Kvilda a technickým partnerem fa Elektro Vácha a Geodetické práce p. Vácha Prachatice. Strom byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 9. prosince 2011 v obci Kvilda.

   

Nejstudenější místo v katastru obce

Obec Kvilda má v katastru obce meteorologickou stanici Perla, která se nachází v Jezerní slati, kde je nejstudenější místo v ČR. Průměrná roční teplota je zde 2 °C a průměrný počet mrazových dnů za rok je zde 252. Akci podpořila Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Mediální partnerem akce bylo Rádio Blaník, Prachatický deník a informační server ŠumavaNet.cz. Sponzorem akce byla Obec Kvilda a technickým partnerem pan Vojvodík a Český hydrometeorologický ústav v Českých Budějovicích. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 9. prosince 2011 v obci Kvilda.

Nejdelší řeka ČR pramenící v katastru obce

Obec Kvilda má dle územního plánu v katastru obce pramen nejdelší řeky ČR – Vltavy. Délka toku je 430 km a plocha povodí je 28 090 km2. Akci podpořila Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Mediální partnerem akce bylo Rádio Blaník, Prachatický deník a informační server ŠumavaNet.cz. Sponzorem akce byla Obec Kvilda a technickým partnerem Geodetické práce p. Vácha Prachatice. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 9. prosince 2011 v obci Kvilda.

 

Žonglování hlavou dolů

Zdeněk Bradáč vydržel žonglovat třemi míčky v pozici hlavou dolů po dobu 9:17,74 min. Při pokusu, během něhož byl rekordman pomocí tzv. gravitačních bot zavěšen za nohy na hrazdě umístěné ve výšce 2 metry, došlo k celkovému počtu 1742 nadhození a zachycení míčků. Rekordu bylo dosaženo den 6. prosince 2011 v rámci vánočního programu Agentury Dobrý den Pelhřimov v Praze na Staroměstském náměstí.

   

Vánočka s největším počtem mandlí

Allianz pojišťovna uspořádala u příležitosti Mikulášského setkání zaměstnanců rekordní pokus, který spočíval ve vytvoření maxivánočky o délce 270 cm. Na přípravu těsta a zdobení vánočky bylo použito 2,5 kg mandlí, což představuje zhruba 2425 kusů. Rekordu bylo dosaženo 5. prosince 2011 v budově generálního ředitelství Allianz v Praze.

   

Největší FAN šála

HC KOMETA BRNO nechal vyrobit šálu o rozměrech 50 x 4,5 m a zabírající celkovou plochu 225 m2. Na její výrobu byla použita šusťákovina a byla vyroben pro Fan Klub HC Kometa Brno o.s. v Letovicích. Rekordní výrobek byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci hokejového utkání NOEN extraligy juniorů HC KOMETA BRNO vs. HC Sparta Praha dne 3. prosince 2011 v KAJOT ARENĚ v Brně.

   

Největší návštěvnost na utkání NOEN extraligy juniorů v ledním hokeji

Na utkání 22. kola NOEN extraligy juniorů HC KOMETA BRNO – HC Sparta Praha se do KAJOT ARENY v Brně přišlo podívat celkem 4 823 diváků. Rekordní pokus zorganizovala KOMETA GROUP, a.s. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 3. prosince 2011 v Brně.

 

Největší FAN dres

HC KOMETA BRNO nechal vyrobit dres zabírající plochu celkem 319 m2. Na jeho výrobu byla použita šusťákovina a byl vyroben pro Fan Klub HC Kometa Brno o.s. v Letovicích. Rekordní výrobek byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci hokejového utkání NOEN extraligy juniorů HC KOMETA BRNO vs. HC Sparta Praha dne 3. prosince 2011 v KAJOT ARENĚ v Brně.

 

   

Největší odrátovaný vánoční kapr

Renata Ďuranová odrátovala v rámci akce „Užijeme si advent dohromady“ kapra s polystyrenovým základem o velikosti 106 x 60 x24 cm. Délka kapra i s ocasem byla171 cm. Na odrátování bylo použito70 mměděného drátku a 942 barevných korálků. Akce byla pořádána městysem Okříšky. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 27. listopadu 2011 v Okříškách.

   

Nejvíc lidí s vánoční ozdobou na jednom místě

Městská knihovna Sedlčany, Týdeník Sedlčanský kraj a klub Velká Kobra uspořádaly u příležitosti zahájení adventu akci, při které se v jeden okamžik na jednom místě sešlo 477 lidí s vánoční ozdobou v ruce. Nejstarší exempláře pocházely z 30. let 20. století. Rekordu bylo dosaženo 26. listopadu 2011 na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech v rámci akce Den pro dětskou knihu. 

   

Největší adventní věnec

Zámek Loučeň inicioval při příležitosti zahájení adventu 2011 vytvoření největšího adventního věnce v ČR o průměru 15,67 m a šířce 80 cm. Při výrobě obřího věnce, k jehož vytvarování bylo použito dřevěných vzpěr, byly spotřebovány 2 valníky chvojí a větviček smrku, thuje a tisu. Věnec byl ozdoben 240 zlatými koulemi, stovkou červených mašlí, 56 velkými a nespočtem malých hvězd, drobnými elektrickými žárovičkami a čtyřmi skleněnými lampami válcového tvaru s klasickými kostelními svíčkami sahajícími do výše 150 cm od země. První svíce rekordního adventního věnce byla slavnostně zapálena 26. listopadu 2011 na nádvoří zámku Loučeň na Nymbursku.

   

Pojídání vepřových klobás v průběhu jedné hodiny

SDH Prosenická Lhota uspořádala 12. ročník tradičního „pojídání čehokoliv“, při kterém Kamil Hamerský dokázal v průběhu 60 minut spořádat 2 179,5 gramů vepřových klobás. Celkem se podařilo 12 soutěžícím spořádat 13 574 gramů klobás. Rekordu byl do České databanky rekordů zaregistrován 26. listopadu 2011 v Prosenické Lhotě.

   

Přerážení stavebních prefabrikátů

Zdeněk Daniel z Karate klubu Brno dokázal technikou Empi (úder loktem) přerazit 16 stavebních prefabrikátů Ytong o rozměrech 25 x 60 x 5 cm oddělených od sebe dřevěnými proklady o výšce 10 mm. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 20. listopadu 2011 v rámci akce Budoshow 2011 v Brně.

   

Nejdelší švédský snídaňový stůl

Dne 20. listopadu 2011 vytvořil obchodní dům IKEA Praha - Černý Most nový český rekord. Pro své zákazníky připravil největší švédský snídaňový stůl, který měřil 32 m. Na švédském stole bylo 40 kg švédských koulí, 60 kg lososa, 1200 koláčků, 2000 rohlíků, 35 kg klobásek a dalších delikates. Příprava stolu zabrala 12 kuchařům cca 4 hodiny času. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 20. listopadu 2011 v Praze.

   

Učebnice hry na kytaru pro nevidomé

Jiří Novák z Prahy vymyslel, sestavil a napsal první kytarovou školu svého druhu. Nazval ji Kenkenova snadná škola hry na Blues rockovou kytaru bez not pro nevidomé a slabozraké samouky. Škola je kompletně nahrána v MP3 formátu na CD a její nejsložitější části jsou vytištěny v Braillově písmu. Namluvený text je vyčerpávajícím způsobem doplněn výukovými kytarovými nahrávkami, které natočil sám autor, přezdívaný Kenken. Kuriózní učebnice byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zapsána dne 20. listopadu 2011 v Pelhřimově.

Největší obchodní dům s bytovým zařízením v České republice

Obchodní dům IKEA Praha - Černý Most byl otevřen dne 16. prosince 2004. V roce 2011 prošel obchodní dům kompletní rekonstrukcí, po které se jeho plocha zvětšila na 36 500 m2, počet parkovacích míst se zvýšil na 1 350 a v restauraci se může najednou občerstvit až 550 lidí. Největší obchodní dům s bytovým zařízením bude slavnostně otevřen dne 17. 11. 2011. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. listopadu 2011 v Praze.

   

Nejvýše vyhozená cheerleader technikou basket toss

Česká asociace cheerleaders, o.s. uspořádala celonárodní soutěž s názvem SPIRIT CHEER CUP 2011, v rámci které byla vyhozena dívka z týmu JNS CHEERLEADERS do výšky 4 m. Složení týmu: Kristýna Voráčová, Tomáš Jetel, Mirek Lehovec, Lukáš Hájek a Jakub Hájek. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 12. listopadu 2011 v Praze.

   

Nejvíce lidí připíjejících si 11° pivem ve 3D brýlích

Gambrinus 11° XCLNT uspořádal akci s názvem 11° XCLNT 3D PÁRTY, během které si celkem 59 lidí ve 3D brýlích připilo v čase 23:59 h 11° pivem Gambrinus 11° XCLNT. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 11. listopadu 2011 v Belmondo Clubu v Olomouci.

   

Největší Kurzova věž z chodských koláčů

Studenti Střední školy Hostouň - Marek Stašica, Jan Kulíšek, Karel Cína, Patr Cabadaj a učitel OV Václav Procházka zhotovili v rámci mezinárodní výstavy Gastrofest 2011 maketu Kurzovy věže z celkem 416 chodských koláčů. Věž byla 312 cm vysoká a po obvodu měřila 513 cm. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 11. listopadu 2011 v Českých Budějovicích.

   

Nejvíc výkonů v oboru fotbalové ekvilibristiky dosažených v průběhu 11 minut

MVDr. Jan Skorkovský z Prahy dokázal v průběhu 11 minut zvládnout celkem 60 disciplín spojených s fotbalovým ovládáním míčů  i jiných předmětů. Použil přitom celkem 11 rekvizit (míč na kopanou, tenisový míček, kostka z umělé hmoty o hraně 8 cm, šišatý míč na americký fotbal, kokosový ořech, "hopík" - míček z tvrdé pryže o průměru 4 cm, vařené slepičí vajíčko, míček na stolní tenis, hrášek, korálek o průměru 1 cm a kulička hroznového vína), s nimiž musel postupně ve strhujícím tempu absolvovat buď požadovaných 11 doteků nejrůznějšími předem danými způsoby (v různých pozicích) nebo 11metrový běh. Údaj byl do České databanky rekordů pelhřimovské Agentury Dobrý den zaznamenán symbolicky 11.11. 2011 v 11:11 hod. poté co rekordman, označovaný jako světová JEDNIČKA fotbalové ekvilibristiky, tímto výkonem ukončil svou kariéru rekordmana.

   

Nejvíc rekordů dosažených v průběhu jednoho roku

MVDr. Jan Skorkovský z Prahy vytvořil nebo překonal v r. 1994 celkem 103 rekordů v oboru fotbalového ovládání míčů (33 světových a 70 českých). Tento rekord překonal v r. 2000, kdy dosáhl celkem 305 rekordů (2 světových a 303 českých). V průběhu aktivní kariéry se mu podařilo celkem pětkrát vytvořit během jediného roku více než stovky rekordů. Kromě uvedených údajů jich bylo v r. 2002 - 201, v r. 2003 - 137 a v r. 2004 - 159. Zápis byl do České databanky rekordů pelhřimovské Agentury Dobrý den zaznamenán 11.11. 2011 v 11:11 hod. poté co se rekordman, označovaný jako světová JEDNIČKA fotbalové ekvilibristiky, naposledy zapsal do rekordmanských tabulek 11minutovým výkonem s 11 rekvizitami, a následně ukončil svou kariéru rekordmana.

   

Nejvíc oficiálně zaregistrovaných rekordů jediného člověka

MVDr. Jan Skorkovský z Prahy dosáhl v oboru driblování a ovládání míčů i jiných předmětů fotbalovým způsobem v letech 1982 – 2011 celkového počtu 1 361 vytrvalostních, rychlostních a dovednostních rekordů, z nichž 100 bylo československých (vytvořených do r. 1992), 1 000 českých (od r. 1993) a 261 rekordů světových. Z tohoto počtu padlo 894 rekordů v průběhu let 1991 – 2011 na každoročním červnovém mezinárodním festivalu Pelhřimov – město rekordů a započteny jsou rovněž rekordy ve skákání přes švihadlo. Údaj byl do České databanky rekordů pelhřimovské Agentury Dobrý den zaznamenán symbolicky 11.11. 2011 v 11:11 hod. poté co se rekordman, označovaný jako světová JEDNIČKA fotbalové ekvilibristiky, naposledy zapsal do rekordmanských tabulek 11minutovým výkonem s 11 rekvizitami, a následně ukončil svou kariéru rekordmana.

 

Nejdelší spojovaná účtenka

Společnost LIDL ČR představila nejdelší účtenku, která měří celkem 5050 m. Účtenku slepenou z jednotlivých prodejních účtenek vytvořili studenti 3.D4 Gymnázia Křenová z Brna. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 3. listopadu 2011 v prostorách rádia Evropa 2 v Praze.

   

Jablečná „siamská dvojčata“

Manželé Chromí z Hostěnic u Brna našli při letošní sklizni jablek ze stotříleté argentinské jabloně Manzana amaranto dvě „jednojablečná siamská dvojčata“. Dvojčata mají na výšku 9 cm a 7 cm. V průměru měří 28,5 cm a 17,5 cm. Tato kuriózní skutečnost byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrována dne 3. listopadu 2011 v Pelhřimově.

   

Největší kedluben

Čeněk Uher z Lokte vypěstoval na svém záhonu obří kedluben o váze 12 kg. Jednalo se o kedluben bílý pozdní gigant. Semena byla vyseta v březnu do skleníku a v průběhu května přesazena na venkovní záhon. Na stejném záhoně vyrostlo dalších cca 10 ks této kedlubny o velikosti 8 – 10 kg. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 3. listopadu 2011 v Pelhřimově.

   

Nejrychleji uplavaných 100 km štafetovým způsobem

15 plavců z Rokycan pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 32 hodin a 46 minut libovolnými plaveckými způsoby zdolat štafetově vzdálenost 100 km. Nikdo ze zúčastněných navíc není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. V rámci pokusu byl rovněž překonán český rekord ve štafetovém plavání na 24 hodin, během nichž tým překonal vzdálenost 75 940 m. Rekordu bylo dosaženo 27. - 29. října 2011 v Plzni.

   

Největší počet vysazených stromů v průběhu 8 hodin na území ČR

Nadace Partnerství zorganizovala pokus o rekord, při kterém 4 014 lidí během jednoho dne na území České republiky vysadilo celkem 6 919 stromů libovolného druhu. K rekordu se připojila široká veřejnost. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 28. října 2011 v Pelhřimově.

   

Nejdelší vzdálenost ujetá na kancelářské židli

Miroslav Jonáš student z Pelhřimova, přezdívaný v době konání rekordního pokusu „židloběžec“, dokázal na speciálně upravené kancelářské židli ujet na trase Praha – Brno – Bratislava vzdálenost 378 km. V průběhu 17 dní trvající cesty strávil na židli 79 hodin a dvacet minut. Trasu urazil s denním průměrem 22,2 km, přičemž nejdelší vzdálenost,  40 700 m, překonal v sobotu 17.9. 2011 na trase z Jihlavy do Jabloňova. Rekordu, který byl prezentován na www.facebook.com/zidlobezec,  bylo dosaženo ve dnech 12. - 28. října 2011.

   

Největší stroj vyrábějící mýdlové bubliny

MgA. Vilém Frič je autorem obřího Bubble stroje, který je součástí projektu "Oživení Karlova náměstí v Praze organickým prvkem mýdlové bubliny". Výška bublifuku zhotoveného z kovu a poháněného fotovoltaickým článkem je 440 cm v nejvyšším bodě. Stroj řízený časovým spínačem, který jej spouští vždy od začátku celé hodiny na dobu 30 minut, má 3 samostatná ramena opisující kružnice o poloměru 175 cm, 110 cm a 22 cm. Díky tomu, že konce ramen opatřené očkem procházejí zásobníkem se speciální směsí a za přispění povětrnosti, vytváří stroj mýdlové bubliny různých tvarů a velikostí. Projekt „Oživení Karlova náměstí“ autora MgA. Friče vznikl díky jeho spolupráci s Úřadem hlavního města Prahy a podpoře městské části Prahy 2. Záštitu nad ním převzali Mgr. Lukáš Kaucký, radní hlavního města Prahy pro kulturu a Mgr. Michaela Marksová, zástupkyně starostky pro oblast kultury městské části Praha 2. Rekordní bublifuk, na němž rekordman pracoval po dobu 2 měsíců byl nainstalován v prostoru pod kostelem Sv. Ignáce na Karlově nám. v Praze dne 2. srpna 2011 a do České databanky rekordů zanesen 25. října 2011.

   

Slunečnice s největším průměrem

Jindřich Vaňkát vypěstoval na své zahradě v Pelhřimově slunečnici o průměru 49 cm (bez okvětních lístků). Semínka rekordní slunečnice měla v průměru 17 mm na délku a průměr stonku třímetrové slunečnice vypěstované z běžných semen zakoupených v obchodní síti činil 5,5 cm. K přeměření a zanesení údajů do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov došlo dne 20. října 2011.

   

Nejvíc shybů v kategorii seniorů nad 75 let

Světově proslulý fotograf Jan Saudek z Prahy dokázal udělat ve věku 76 let, 5 měsíců a 6 dní 11 shybů na hrazdě za 22,52 vteřiny. Rekordu bylo dosaženo dne 19. října 2011 na Masarykově náměstí v Pelhřimově v rámci premiérového představení knihy Guinness World Records 2012 pořádaném Nakladatelstvím SLOVART a Agenturou Dobrý den.

   

Nejrychlejší únik ze svěrací kazajky hlavou dolů

Zdeněk Bradáč z Jablonce nad Nisou se dokázal za 41,75 s vyprostit ze zavázané svěrací kazajky velikosti L, přičemž byl pomocí tzv. gravitačních bot zavěšen za nohy na hrazdě umístěné ve výšce téměř 3 metry. Pokus byl ukončen teprve ve chvíli, kdy se rekordman (vážící v den pokusu 78,1 kg) visící hlavou dolů zcela vysvlékl z kazajky a tu odhodil na zem. Rekordu bylo dosaženo dne 19. října 2011 na Masarykově náměstí v Pelhřimově v rámci premiérového představení knihy Guinness World Records 2012 pořádaném Nakladatelstvím SLOVART a Agenturou Dobrý den.

   

Sbírka polévkových mís

Bedřiška Malenová z Třebíče je majitelkou největší sbírky polévkových mís, která ke dni registrace rekordu obsahovala celkem 211 kusů. Nejstarší mísa pochází z roku 1820, jiné jsou ze současné doby. Sbírce se paní Malenová začala věnovat před 4 lety. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 19. října 2011 v Pelhřimově.

   

Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných dálkových pochodů

MUDr. Tomáš Roučka absolvoval bez přerušení sérii 43 ročníků dálkových pochodů  „Novopacké pochody“ -  každý v délce 50 km. Rekordu bylo dosaženo v letech 1969 – 2011 v okolí Nové Paky.

Nejstarší aktivní řidič

Josef Kujan (narozen 7.5.1923) je ve svých 88 letech stále ještě aktivním řidičem. Řidičské oprávnění vlastní od roku 1957, takže motorová vozidla řídí již 54 let. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 19. října 2011 v Pelhřimově.

   

Nejvíce figurek Gormitů na jednom místě

Společnost EP Line SE uspořádala rekordní pokus, při němž se v jednu chvíli sešlo v OC Galerie Harfa celkem 11 207 figurek Gormitů. Největší počet, který přinesl jednotlivec, bylo 345 figurek. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 16. října 2011 v Praze.

   

Nejvíce tanečníků dechovky pod jednou střechou

GEJZÍR s. r. o. zorganizovala akci s názvem Zlaté trumpety aneb Dechovková hitparáda, při které si zatančilo společně celkem 4 340 tanečníků na písničku Pod jednou střechou autorů Karla Valdaufa a Ladislava Jacury. K tanci hrála Vejvodova kapela a Mistříňanka Antonína Pavluše. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaevidován 15. října 2011 v TESLA ARENĚ v Praze.

   

Nejvíce podpisů absolventů jedné školy

Karel Punčochář uspořádal již 6. ročník setkání absolventů Základní školy v Předlicích, v rámci kterého se celkem 300 bývalých žáků školy podepsalo na podpisový arch o velikosti 63 x 157 cm. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován 15. října 2011 v Domě kultury města Ústí nad Labem.

   

Největší sluníčko z kaštanů

Statutární město Chomutov zorganizovalo ve spolupráci s občanským sdružením Spolek Domovina a Rádiem Blaník Drakiádu, v rámci které bylo sestaveno sluníčko z celkem 688 000 kaštanů. Průměr vnitřního kruhu sluníčka byl 13,5 m a z něj vycházelo celkem 18 paprsků. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 15. října 2011 v Chomutově.

   

Nejvíce berušek a broučků na jednom místě

Diakonie ČCE - středisko Vsetín uspořádalo akci s názvem Pochod broučků, při kterém se sešlo celkem 111 berušek a broučků na jednom místě. Podmínkou bylo, aby každý účastník měl tykadla, krovky a vlastnoručně vyrobenou funkční lucerničku. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 14. října 2011 ve Vsetíně.

   

Největší bochník chleba

Tým pracovníků pelhřimovské pekárny Adélka, a.s. upekl unikátním výrobním postupem bochník pšenično-žitného chleba, který měl druhý den po upečení (při oficiálním převážení) hmotnost přesně 18 000 gramů. V okamžiku vyjmutí z pece měl rekordní bochník o 10 deka víc. Obvod obřího bochníku činil 216,7 cm a průměr 69 cm. Pelhřimovští pekaři, kteří den co den pečou Chléb roku 2011, ho pekli celé 4 hodiny. Jednalo se o tzv. karbovaný chléb (ručně zdobený) z pšeničné a žitné mouky, jejíž podíl činí 40%. Rekordní bochník byl zaevidován do České databanky rekordů 13. října 2011 v Břevnovském klášteře v Praze na tiskové konferenci k Světovému dni chleba, uspořádané Podnikatelským svazem pekařů a cukrářů v ČR. (chléb byl kulatý, "vysoký" 11 cm)

   

V šesti obydlených světadílech na invalidním vozíku

Dvaadvacetiletý Jiří Mára z Přerova je od narození postižený svalovou dystrofií, která mu znemožňuje pohybovat téměř všemi svaly v těle. Invalidní vozík mu však nezabránil v tom, aby si splnil sen a  společně s rodinou objel v průběhu pěti let všechny obydlené světadíly. Z každé cesty navíc společně s otcem vydali knihu a dokumentární film. Jirkův počin zaregistrovala Agentura Dobrý den jako rekordní. Gratulujeme. Chcete-li podpořit dobrou věc, kupte si některou z knih, nebo DVD z Jirkových cest - zde. Mrkněte na reportáž z registrace rekordu - zde.

   

Největší kroužek na klíče

Assa Abloy Rychnov zorganizovala v rámci Dne odemčených dveří u příležitosti 100 let od založení společnosti pokus o rekord, při kterém byl vytvořen kroužek na klíče s obvodem 622 cm. Na kroužek bylo navlečeno 2 625 klíčů, které přinesli návštěvníci akce. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. října 2011 v Rychnově nad Kněžnou.

   

Nejmenší funkční mobilní pálenice

Společnost Nitara s.r.o. Nedakonice vyvinula, navrhla a vyrobila mechanický, plně funkční model mobilní pálenice vzor 1922 o rozměrech: výška 144mm, délka 114mm, šířka 48mm. Rekord byl zaevidován a funkčnost pálenice ověřena  demonstrativním pálením dne 8.10.2011 v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově č.p. 65.

Reportáž zde

 

Nejhlasitější hokejový zápas

Pivovar Radegast zorganizoval v rámci hokejového utkání HC AZ Havířov – HC Bobři Valašské Meziříčí pokus o rekord, při kterém byla fanouškům naměřena hlasitost celkem 113 decibelů. Na rekordním výkonu se podílelo všech 2 527 diváků. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 8. října 2011 v Havířově.

   

Nejvíc lidí s novinami

K3 Bohumín, příspěvková organizace zorganizovala v rámci tradičních oslav místní knihovny pokus o rekord, při kterém se na náměstí sešlo celkem 326 lidí s novinami. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. října 2011 v Bohumíně.

   

Nejvyšší počet lidí v kuchařském oblečení na jednom místě

Asociace kuchařů a cukrářů ČR uspořádala v rámci Mezinárodního dne kuchařů pokus, při němž se na jednom místě shromáždilo celkem 194 lidí v kuchařském oblečení. Účastníci museli mít minimálně kuchařskou čepici a bílý horní svršek oblečení. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 8. října 2011 před hotelem InterContinental v Praze.

   

Nejdelší štrúdl upečený vcelku

Informační a kulturní středisko města Třeboně nechalo v rámci akce Jabkobraní – slavnosti jablka upéct jablečný štrúdl dlouhý 10,47 m. Štrúdl upekli Kamila a Marek Baštýřovi z Pekařství MPM Lomnice nad Lužnicí. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. října 2011 v Třeboni.

   

Muži stejného jména ve čtyřech po sobě jdoucích generacích

RODINA MATĚJKOVA Praděda, děda, otec a syn Matějkovi (okr. Ústí nad Orlicí), narozeni v letech 1943, 1970, 1990 a 2011, jsou nositeli téhož jména Jiří Matějka. Kuriózní skutečnost byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 5. října 2011 v Pelhřimově.    

Sluníčko sestavené z největšího počtu perníků

ZŠ a MŠ Hořiněves vytvořila v rámci uvítání delegace účastníků Nadnárodní konference venkovských komunitních škol sluníčko z 1 127 perníčků. Plocha sluníčka zabírala 13,8 m2 a na výrobě se podílelo 26 žáků základní školy, 3 paní učitelky a paní starostka. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. října 2011 v Hořiněvsi.

   

Hromadné pojídání banánů

Primát.cz uspořádal akci s názvem Banana day, v rámci které celkem 594 lidí pojídalo v jeden okamžik banán. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 5. října 2011 v Praze.

   

Nejstarší vzduchoplavec

Františka Zemanová (narozena 19.2.1920) absolvovala dne 16. července 2011 vyhlídkový let horkovzdušným balónem ve věku 91 let 4 měsíce a 27 dní. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 3. října 2011 v Pelhřimově.

 

Držení prasečí hlavy za rypák na čas

Obec Sedlnice ve spolupráci se společností Gurmán Sedlnice uspořádaly v rámci akce Bůčekfest 2011 pokus o rekord, při kterém vydržel Jiří Horák držet prasečí hlavu vážící 7,8 kg v natažené ruce po dobu 57,91 s. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 2. října 2011 v Sedlnicích.

   

Pojídání jelitového prejtu na čas

Obec Sedlnice ve spolupráci se společností Gurmán Sedlnice uspořádaly v rámci akce Bůčekfest 2011 pokus o rekord, při kterém vydržel Jiří Horák držet prasečí hlavu vážící 7,8 kg v natažené ruce po dobu 57,91 s. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 2. října 2011 v Sedlnicích.

   

Nejdelší řada z vláčků

APLA Praha – asociace pomáhající dětem s autismem uspořádala akci Charitativní turnaj pro děti s autismem, v rámci které byla vytvořená řada z 348 ks libovolných vláčků dlouhá 38,05 m. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 2. října 2011 v Praze na Ladronce.

Nejvíc traktorů libovolného druhu v jedné řadě

Ing. Vladimír Glaser inicioval rekordní pokus, při kterém byla vytvořena řada z 69 traktorů libovolných druhů. Délka řady, ve které stály traktory těsně vedle sebe, byla 93,1 m. Akce byla pořádána Spolkem Ořech o.s. a Regionem Karlštejnsko o.s. Rekordu byl do České databanky rekordů zaevidován dne 2. října 2011 na akci TRAKTORY 2011 a SLAVNOSTI OŘECHŮ A JABLEK v Ořechu.

Nejdelší náhrdelník z hlávek zelí

Občanské sdružení Přátelé Vidova a okolí uspořádalo tradiční Zelnobraní v duchu motta: „Kdo má zelí rád, ten je stále mlád“, při které vznikly 392,8 m dlouhé zelné korále z 1 999 hlávek zelí navlečených na vlasci, přičemž každý ze zúčastněných mohl na rekordní náhrdelník přispět pouze jedinou hlávkou zelí. Rekordu bylo dosaženo 1. října 2011 v rámci 7. ročníku Zelnobraní ve Vidově u Českých Budějovic.

     

Koulení dřevěného kola

Milan Procházka, Roman Bednář a Vít Paták (Becaro team) dokázali štafetovým způsobem uběhnout za 3:55:42 h vzdálenost 66 900 m z náměstí v Lednici na Starou radnici v Brně, přičemž se po celou dobu střídali v kutálení dřevěného loukoťového kola o hmotnosti 12,5 kg a průměru 80 cm. Do celkového času bylo započteno i přeříznutí klády o průměru 20 cm, kterým byl běh odstartován. Akci Koulení kola z Lednice do Brna uspořádal 1. října 2011 Klub českých turistů Kudrna Brno ve spolupráci s Brněnským kulturním centrem jako rekonstrukci historického běhu s kolem lednického koláře Jiřího Birka z roku 1636.

   

Nejvíc kol uložených v osobním automobilu

Tým CYKLOSPECIALITY.CZ uspořádal rekordní pokus, při kterém dokázal do automobilu Škoda Octavia Combi Tour 1,6 MPI vměstnat  28 složených kol BROMPTON. Výkonu bylo dosaženo 1. října 2011 v rámci festivalu Cyklospecialit a Mistrovství ČR Brompton u Janova hradu v Lednicko-valtickém areálu.

   

Hrad GECCO

Rekordní hrad byl rozebrán a předán Leontince. V sobotu 1. 10. 2011 byl na pražském výstavišti v Letňanech postaven hrad s nejvíce věžemi sestavenými ze stavebnice GECCO. Hrad postavili v průběhu 8 hodin děti i dospělí návštěvníci veletrhu FOR TOYS 2011. Nejvyšší ze 169 věží měřila 274 cm a postavili ji jedenáctiletý Vojtěch Nový z Roudnice nad Labem a devítiletý Dominik Franc z Libochovic. Na stavbu hradu bylo připraveno 100 000 kostek, které byly po skončení rekordního pokusu předány nadaci Leontinka a jejím prostřednictvím distribuovány dětem a studentům se zrakovým postižením po celé ČR.

   
 

Nejpočetnější rodinka paviánů

Společnost HASBRO CZECH, s. r. o. uspořádala rekordní pokus, při němž návštěvníci veletrhu vymalovali během jednoho dne celkem 1 674 paviánů předtištěných na dlouhý pruh papíru. Rekordu bylo dosaženo dne 1. října 2011 na akci 5. Littlest Pet Shop Show 2011 v rámci veletrhu FOR TOYS 2011 v Praze.

Nejvíce blikajících lidí na jednom místě

Festival VZÁŘÍ uspořádal v rámci Festivalu světla a videomappingu Olomouc pokus o rekord, při kterém celkem 301 lidí blikalo po dobu 30 vteřin jakýmkoliv svítícím předmětem. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 29. září 2011 v Olomouci.

   

Nejdelší vzdálenost ujetá na kancelářské židli.

Miroslav Jonáš z Pelhřimova, přezdívaný v době konání rekordního pokusu „židloběžec“, dokázal na speciálně upravené kancelářské židli ujet na trase Praha – Brno – Bratislava vzdálenost 378 km. V průběhu sedmnáct dnů trvající cesty strávil na židli 79 hodin a 20 minut. Celou trasu urazil s denním průměrem 22 200 metrů, přičemž nejdelší vzdálenost 40,7 km překonal v sobotu 17. 9. 2011 na trase z Jihlavy do Jabloňova. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 12. – 28. 9. 2011. Více informací najdete na www.facebook.com/zidlobezec .

   
   

Nejvíce ručně vyrobených trojrozměrných zvonů na jednom místě

Město Litvínov uspořádalo k 10. výročí žehnání zvonů v kostele sv. Michaela archanděla, patrona města, rekordní pokus, při kterém bylo na náměstí k vidění celkem 1 726 ručně vyrobených trojrozměrných zvonů. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 28. září 2011 v rámci Svatomichaelských slavností v Litvínově.

   

Nejvíce lidí navlékajících korálky na jednom místě

P. G. Management, s.r.o. za podpory agentury CzechTourism uspořádal Glass Art Festival Praha 2011 v rámci kterého vznikl rekord, při němž současně celkem 104 účastníků navlékalo rozdané korálky na vlasec po dobu 5 minut. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. září 2011 na Staroměstském náměstí v Praze.

   

Nejvíc lidí cvičících na jednom místě zumbu

Hnutí Severočeši.cz uspořádalo akci pro sportovní obchod Decathlon s názvem Severočeši tančí Zumbu s Decathlonem, v rámci které na jednom místě cvičilo po dobu 60 minut celkem 129 lidí zumbu. Nejmladší tanečnici byly 4 roky a nejstarší 62 let. Během cvičení se střídaly 2 instruktorky. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 24. září 2011 v Liberci.

   

Nejvíce lidí v bílých rukavičkách, kteří tleskali ve znakovém jazyce

ASNEP – Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejích přátel zorganizovala v rámci Mezinárodního dne neslyšících pokus o rekord, při kterém se v předem ohraničeném prostoru sešlo celkem 182 slyšících i neslyšících osob v bílých rukavičkách, kteří jimi po dobu 2 minut tleskali ve znakovém jazyce. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 24. září 2011 v Praze.

   

Pyramida z největšího počtu papírových krabic

Pražské nákupní a společenské centrum Arkády Pankrác zorganizovalo doprovodnou akci k projektu Pohyblivé kartonové světy francouzského umělce Bernarda Lagneau - výtvarnou dílnu, v rámci které bylo v průběhu jednoho týdne sestaveno 1464 papírových krabic o rozměrech 25 x 25 x 25 cm, na něž převážně děti nakreslily obrázky s motivem prázdninových zážitků a školy. Následně byla ze všech výtvarně vyzdobených krychlí postavena obří kartonová pyramida o výšce 250 cm a základně 5 x 4,5 m. Rekordu bylo dosaženo 20. září 2011 v OC Arkády Pankrác Praha.

   

Nejdelší vzdálenost ujetá elektrickým skútrem v průběhu 24 hodin

AKUMOTO je značka elektrických skútrů, která ve spolupráci se společností ČEZ stanovila světový rekord, při kterém bylo najeto elektrickým skútrem modelu 600/L85 celkem 1 136,3 km v průběhu 24 hodin. Celková spotřeba byla 40,8 kWh. Rekordního pokusu se jako jezdci účastnili Petr Drahovzal, Kamila Brožová, Lukáš Drahovzal, Jiří Drahovzal a Miroslav Rebro. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 19. - 20. září 2011 v Praze na Velodromu Strašnice.

   

Nejnižší spotřeba energie na vzdálenost ujetou elektrickým skútrem za 24 hodin

AKUMOTO je značka elektrických skútrů, která ve spolupráci se společností ČEZ stanovila světový rekord, při kterém bylo najeto elektrickým skútrem modelu 600/L85 celkem 1 136,3 km v průběhu 24 hodin. Celková spotřeba byla 40,8 kWh. Celková cena spotřebované elektrické energie tedy byla 71,- Kč. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 19.-20. září 2011 v Praze na Velodromu Strašnice.

  

Nejvíc hroznů vinné révy sesbíraných v limitu 15 minut

Vinné sklepy Valtice, a.s. uspořádala za účasti soutěžících z České republiky, Slovenska, Irska a Ukrajiny "Mistrovství světa ve sbírání hroznů", jehož se zúčastnilo osm dvacetičlenných družstev, pojmenovaných podle názvů tradičních odrůd vína. Vítězný tým „Frankovka“ dokázal za 15 minut sklidit rekordní množství 481,4 kg hroznů, přičemž v tomto čase je započítáno i povinné vysypání vína na popojíždějící vůz. 160 účastníků akce, z nichž mnozí byli oblečeni v retro stylu z časů socialismu a společných brigád, nasbíralo za čtvrt hodiny dohromady 2889,5 kg hroznů. Rekordu bylo dosaženo 17. září 2011 na vinici „Knížecí vyhlídka“ ve Valticích.

   

Rychlostní vypití tupláku piva – kategorie ženy

Jihoměstský pivovar s.r.o. uspořádal Jihoměstské pivní slavnosti, v rámci kterých dokázala Hana Pospíšilová vypít tuplák piva Jihoměšťan 11% EPM za 8,32 s. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 17. září 2011 v Praze u stanice metra Opatov.

   

Výstup na kole s ručním pohonem

Zdeněk Šafránek, vozíčkář z Pátku u Poděbrad vystoupal na handbiku z Vrchlabí (400 m.n.m.) přes Benecko a Horní Mísečky (1398 m.n.m.) na Zlaté návrší v průběhu čtyř hodin. Na svém stroji ujel vzdálenost 32,7 km s převýšením 998 metrů v čistém čase 3 hodiny 17 minut. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 17. září 2011 v rámci akce Tour de Labe HANDICAP and FAMILY 2011.

 

Největší živé Člověče, nezlob se!

UNIE RODIČŮ UHERSKÉ HRADIŠTĚ – JAROŠOV uspořádala pokus o rekord, při kterém se celkem 80 žáků ZŠ Jarošov aktivně zúčastnilo obří hry Člověče, nezlob se!. Na hrací ploše o obvodu 240 m bylo celkem 200 políček a jednotlivé domečky byly od sebe vzdáleny 48 m. Celková délka hry byla 3:39:17 hod. Rekordní pokus vznikl za podpory KOVOSTAL s.r.o. a MĚSTA UHERSKÉ HRADIŠTĚ. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 17. září 2011 v Jarošově.

   

100 karikatur v nejrychlejším čase

Lubomír Vaněk nakreslil v rámci akce Žabovřeský jarmark celkem 100 karikatur náhodných účastníků akce v čase 45:17 min. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 16. září 2011 v Brně.

   

Nejvíc variant jediného kresleného vtipu

TÝDENÍK KVĚTY Na popud Agentury Dobrý den nakreslil výtvarník a karikaturista Lubomír Vaněk v rámci vydání speciálu Týdeníku Květy s názvem 1 000 českých NEJ ... vtip s tématikou pelhřimovského festivalu rekordů a kuriozit. Kresba znázorňující nespočet rekordmanů ve víru jejich snažení však nebyla opatřena textem. Ten měli doplnit účastníci dlouhodobé soutěže probíhající na stránkách časopisu Květy a v expozici pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit tak, aby vznikl pokud možno co nejvtipnější kreslený fór. Tímto způsobem byl vytvořen rekordní počet 109 originálních kreslených vtipů s použitím jediného stále stejného obrázku. Autorem vítězného fóru se stal Zdeněk Demeter z Radomyšle. Rekordu bylo dosaženo v období od 2. června do 15. září 2011.

   

Květinové víly

Mirka Zemanová v průběhu května naaranžovala postupně 31 květinových víl na opracovanou větev z celkem 31 druhů postupně rozkvétajících stromů a keřů. Na víly byly použity květy z třešně, jabloně, okrasné třešně, okrasné jabloně, hlohu, jeřabiny, švestky, meruňky, broskve, javoru, okrasné vrby, bezinky, kaštanu, paulovnie, sakury, magnólie, šeříku, akátu, lísky, zlatého deště, zimolezu, tamaryšku, tavolníku, mochny křovité, šípku, jasmínu, maliny, ostružiny, trnky, plané růže a mišpule. Tato kuriózní skutečnost byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidována dne 12. září 2011.

   

Nejvíc bačkůrek a ponožtiček pro nedonošené děti na jedné prádelní šňůře

Sdružení rodičů a přátel nedonošených dětí NEDOKLUBKO, o. s. z Nového Veselí zorganizovalo projekt na podporu popularizace problematiky předčasně narozených dětí, jehož vyvrcholením bylo druhé Celostátního setkání těch, kterým se předčasně narodilo dítě či se sami předčasně narodili. V průběhu tohoto setkání  bylo na prádelní šňůru zavěšeno 3 066 párů (tedy 6 132 kusů) bačkůrek a ponožtiček s délkou chodidla maximálně  10 cm, které v průběhu 3 měsíců dětem v inkubátorech věnovali a upletli účastníci projektu z celé České republiky. Výrobky, z nichž 87% bylo zhotovených ručně a které 6 lidí rozvěšovalo po dobu 5 hodin, pořadatelé následně předali na oddělení novorozeneckých JIP vybraných nemocnic. Nejdelší šňůra, na níž bylo kolíčky a sponkami zavěšeno 4 736 malinkých ponožek, měřila 126 m. Rekordu, k němuž přispěla i Klára Csirková, bylo dosaženo 11. září 2011 ve Westernovém městečku v Boskovicích.

   

Nejrychleji absolvovaný ultratriatlon

Karel Ligocki dokázal zdolat tři maratony v průběhu 10:25.49,15 h. První maraton absolvoval na  rychlobruslích v čase 2:00:31 h., druhý maraton zdolal na in-line bruslích celkem za 2:22:36 h. a třetí maraton uběhl v čase 5:40:02 h. Doba přezouvání mezi jednotlivými maratony činila celkem 22:40 min. Doplňování tekutin a potravy probíhalo za jízdy. Rekordman absolvoval rekord pod vedením trenéra Jana Kopery a jeho asistenta Rostislava Hypla. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 10. září 2011 v Novém Jičíně.

   

Nejdelší pomalovaná zeď

V areálu Spielberk Office Centre byla zorganizována akce, v rámci které pomalovaly děti ze škol Jihomoravského kraje zeď dlouhou 224,94 m a širokou 2,5 m. Celkový rozměr plátna je 561,5 m2. Vše bylo malováno na oplocení nové budovy. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 8. září 2011 v Brně v areálu firmy CTP Invest, spol. s r.o.

   

Absolvování ½ ironmana s amputovanou nohou

Miroslav Motejzík se zúčastnil dlouhého triatlonu s názvem Doksyman, který i s amputovanou levou nohou zvládl dokončit v čase 6:15 h. Závod se skládal z 1,9 km plavání, 90 km jízdy na kole a 21 km běhu. Na každou disciplínu bylo potřeba použít jinou protézu. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 6. září 2011.

   

Nejrychleji snědená lázeňská oplatka

MSD Hodonín zorganizoval akci s názvem 1. ročník Hodonínského oplatkového jedlíka, které se zúčastnilo celkem 43 soutěžících. Soutěž probíhala ve dvou kategoriích. V kategorii Děti vyhrál Marián Volek z Hodonína, který oplatku spořádal v čase 63,60 s. V kategorii Dospěláci se na 1. místě umístil Josef Polák z Hodonína s časem 62,13 s. Celá akce probíhala pod záštitou firmy JiPO – CZ s.r.o. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 3. září 2011 v Hodoníně.

   

24 hodin na dvoupatrovém kole

Jiří Fiala dokázal na dvoupatrovém kole zvaném „žirafa“ ujet v průběhu 24 hodin celkem za 471,22 km. Dvoupatrové kolo je vysoké 155 cm, dlouhé 208 cm a průměr obou jeho kol je 70 cm. Během pokusu čerpal rekordman přestávky o celkové délce 5:07 h. Rekordu bylo dosaženo dne 3. září 2011 na velodromu v Brně a poté byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Nejrychleji ujetý 1 km na minikole

Šárka Linhartová dokázala ujet 1 kilometr na minikole za 11:25,74 min. Miniaturní bicykl je vysoký 41 cm, dlouhý 50 cm a průměr jeho kola je 17 cm. Rekordu v ženské kategorii bylo dosaženo 3. září 2011 na velodromu v Brně a poté byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

   

Nejrychleji ujetý 1 km na minikole

Martin Zehnal dokázal ujet 1 kilometr na minikole za 14:06,49 min. Miniaturní bicykl je vysoký 41 cm, dlouhý 50 cm a průměr jeho kola je 17 cm. Rekordu v mužské kategorii bylo dosaženo 3. září 2011 na velodromu v Brně a poté byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

   

Nejrychleji ujetý 1 km na historickém kole pozadu

Jaroslav Randa dokázal na historickém kole ujet 1 km celkem za 4:28,92 min. V průběhu jízdy se orientoval pomocí zpětného zrcátka. Historické kolo je vysoké 100 cm, dlouhé 195 cm a průměr obou jeho kol je 75 cm. Rekordu bylo dosaženo dne 3. září 2011 na velodromu v Brně a poté byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

   

Nejdelší vzdálenost ujetá za 1 hodinu na dřevěné drezíně

Ivan Křivánek dokázal na replice dřevěné drezíny ujet za 1 hodinu celkem 13 524 m. Drezína je vysoká 115 cm, dlouhá 198 cm a průměr jejího kola je 77 cm. Rekordu bylo dosaženo dne 3. září 2011 na velodromu v Brně a poté byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

   

Nejvíce automobilů značky Porsche na 1 místě

Porsche Classic Club Česká Republika uspořádal v rámci 18. ročníku akce Ferdinand PORSCHE Festival pokus o rekord, při kterém se na jednom místě sjelo celkem 141 vozů značky Porsche. Festival se konal přímo v rodišti Ferdinanda Porsche, ve Vratislavicích n/N. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován v areálu vratislavského pivovaru Konrad dne 3. září 2011, přesně v den 136. narozenin Ferdinanda Porsche.

   

Nejdelší vzdálenost ujetá za 1 hodinu na dvoupatrovém kole

Jiří Fiala dokázal na dvoupatrovém kole zvaném „žirafa“ ujet za 1 hodinu celkem 31 890 m. Dvoupatrové kolo je vysoké 155 cm, dlouhé 208 cm a průměr jeho obou kol je 70 cm. Rekordu bylo dosaženo dne 2. září 2011 na velodromu v Brně a poté byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

 

 

Nejstarší čivava

Kateřina Mondeková je majitelkou fenky Bessi – čistokrevné čivavy plemene CHI HUA HUA, narozené 10. listopadu 1994. Ke dni registrace bylo psovi 16 let, 9 měsíců a 23 dnů. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 2. září 2011.    

Nejdelší sádrokartonová deska

Pracovníci divize Rigips společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ vyrobili po úpravách řídících procesů plně automatizované linky klasickou strojní technologií obří sádrokartonovou desku dlouhou 12 050 mm, a to v běžné šíři 1 250 mm a tloušťce 12,5 mm. Celý výrobní proces včetně padesátiminutového sušení proběhl v limitu 1 hodiny a byl ukončen vyjetím rekordní desky ze sušičky, oficiálním přeměřením a následným rozřezáním na menší části, vytvořené pro potřeby dražby, jejíž výtěžek byl určen na dobročinné účely - ve prospěch nadace Světluška. Přenesení obří sádrokartonové desky se poté ujalo 17 mužů. Rekordu bylo dosaženo dne 31. srpna 2011 v závodě na výrobu sádrokartonových desek v obci Horní Počaply v rámci interní oslavy 20. výročí působení společnosti Rigips na českém trhu.

   

Nejvíce lidí se sluchátky na uších

Kulturní komise Města Neveklov zorganizovala v rámci Retro filmového víkendu pokus o rekord, při kterém se před promítáním filmu „Vesničko má středisková“ sešlo celkem 69 lidí se sluchátky na uších. Sluchátka musela překrývat celé uši. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 28. srpna 2011 v Neveklově před místním kinem.

   

Nejdelší zelený had z ruliček od toaletního papíru

Město Nová Včelnice zorganizovalo akci s názvem Pohádkový les, v rámci kterého bylo navlečeno celkem 18 675 nazeleněných ruliček od toaletního papíru na provaz. Vznikl tak zelený had dlouhý 1 813 m. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 27. srpna 2011 na zámku v Nové Včelnici.

   

Největší sbírka lázeňských pohárků

Manželé Václav a Ivana Lojínovi jsou majiteli sbírky, která ke dni registrace rekordu čítala 1237 tzv. koflíků určených k popíjení vody v rámci lázeňské léčebné kůry. Základ sbírky položil už v r. 1951 MUDr Jaroslav Dolina (otec sběratelky) a na jejím rozšiřování se v současné době spolupodílí i syn majitelů. Unikátní sbírka, kterou z většiny tvoří porcelánové pohárky s karlovarskými náměty vyrobené do r. 1945, mapuje tento lázeňský fenomén počínaje 80. léty 18. století. Dva nejstarší exempláře pocházejí z r. 1780. Sbírka, která byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov, oficiálně zaevidována dne 27. srpna 2011, je kompletně vystavena v interiérech hotelu Císař Ferdinand v Lokti.

   

Dosažení nadmořské výšky 7500m v nejnižším věku

Vendula Bohoňková ( narozena 5.11.1991 ) zdolala jako nejmladší Češka výškovou hranici 7500 m.n.m., když vystoupala na vrchol hory Muztagh Ata (7546 m.n.m.) v pohoří Pamír dne 28. července 2011 ve věku 19 let, 8 měsíců a 23 dní. V rámci rodinné expedice vystoupala ještě také na vrchol hory Pik Lenin (7134 m.n.m.) a to dne 16. července 2011. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 23. srpna 2011 v Pelhřimově.

   

Nejstarší účastnice dostihu dlouhého 100 km

Eva Machková (narozena 4. září 1949) ujela v rámci VII. Vilémovských distančních dostihů na koni jménem Azil trasu dlouhou 100 km za 7:50:46 h. Oba startovali za Jezdecký klub Shagya Vilémov. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 20. srpna 2011 ve Vilémově.

   

Největší množství Marlenky zkonzumované v průběhu 12 hodin

Beskydské informační centrum Frýdek – Místek uspořádalo akci s názvem III. Beskydské rekordy, v rámci které bylo v průběhu 12 hodin zkonzumováno celkem 91,8 kg dortu Marlenka po stogramových kouscích. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 20. srpna 2011 ve Frýdku – Místku.

   

Nejvíce lidí ochutnávajících sekt z největší otevřené láhve

VINAŘSTVÍ RODU PROKEŠŮ PROQIN uspořádalo Sektové Hody, v jejichž průběhu ochutnalo celkem 236 lidí sekt z největší láhve sektu. Láhev o objemu 18 litrů otevřel konvenčním způsobem úřadující MISTR ČESKÉ REPUBLIKY V SEKÁNÍ SEKTŮ Ing. Kamil Prokeš a byla vyrobena klasickou metodou kvašením v láhvi v Kobylí společností Sekt Jan Petrák. Rekord byl do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den zaregistrován dne 12. srpna 2011 v areálu Mlýn ve Velkých Němčicích.

   

Nejvíce postupně useknutých sektů skleničkou v průběhu jedné minuty

VINAŘSTVÍ RODU PROKEŠŮ PROQIN uspořádalo Sektové Hody, na kterých Ing. Kamil Prokeš v průběhu jedné minuty usekl skleničkou hrdla 20 lahví sektu. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 12. srpna 2011 v areálu Mlýn ve Velkých Němčicích.

   

Do Bělé přitekla voda z Bělé

Dlouhodobý rekordní pokus Voda planety Země – největší sbírka českých i světových vod, který celoročně otevřené pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit odstartovalo již v lednu 2005 má další zajímavé přírůstky. Do Pelhřimova je vozí návštěvníci muzea a poté jsou při slavnostních příležitostech vlévány pomocí obřího trychtýře do říčky Bělá. Sbírku již obohatila voda z mayských pyramid i olympijského města Calgary, roztátý sníh z podhůří Himaláje, maďarských termálních pramenů Bükfürdo i studánek kraje Vysočina. Lotyšskou vodu doručil do muzea rekordů dokonce osobně konzul této pobaltské republiky. Tím ovšem výčet ani zdaleka nekončí, neboť v současné době máme do sbírky zaevidováno již 761 různých vod ze 69 zemí. Nejnovější zajímavostí je vzorek, který z řeky Bělá v Mikulovicích u Jeseníku nabrali členové Divadelního spolku Kantoři, aby mohl být vlit coby nový přítok do říčky Bělá v Pelhřimově a oba stejnojmenné toky se tak mohly potkat. Rekordní pokus i nadále pokračuje a vy se k němu můžete připojit.

Držení dvou tupláků v předpažení

Miroslav Duda z Plzně udržel dva plné skleněné tupláky s pivem o celkové hmotnosti 4,94 kg v přepažení po dobu 10:21,32 min. Během pokusu se litrové sklenice nesměly vzájemně dotýkat a pokus byl ukončen po doteku jednoho z tupláků s deskou stolku, umístěnou ve výšce 110 cm. Rekordu bylo dosaženo v rámci Pilsner Festu dne 27. srpna 2011 v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj.

Největší přípitek pivem pod širým nebem

Plzeňský Prazdroj, a. s. uspořádal v rámci oslavy plzeňských piv společný přípitek, při němž si v jediný okamžik pivy Pilsner Urquell a Gambrinus v třetinkových plechovkách připilo současně na obou scénách Pilsner Festu propojených telemostem celkem 5 493 lidí. Výdej plechovek v několika desítkách sektorů trval 30 minut a následně tisícovky přítomných připili nejen na zdar Pilsner Festu, ale i na historický postup plzeňských fotbalistů do Ligy mistrů. Prázdné plechovky pak 80 hostesek sbíralo po dobu 1 hodiny a 25 minut. Rekordu bylo dosaženo 26. srpna 2011 v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj.

Největší sbírka lázeňských pohárků

Manželé Václav a Ivana Lojínovi jsou majiteli sbírky, která ke dni registrace rekordu čítala 1237 tzv. koflíků určených k popíjení vody v rámci lázeňské léčebné kůry. Základ sbírky položil už v r. 1951 MUDr Jaroslav Dolina (otec sběratelky) a na jejím rozšiřování se v současné době spolupodílí i syn majitelů. Unikátní sbírka, kterou z většiny tvoří porcelánové pohárky s karlovarskými náměty vyrobené do r. 1945, mapuje tento lázeňský fenomén počínaje 80. léty 18. století. Dva nejstarší exempláře pocházejí z r. 1780. Sbírka, která byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov, oficiálně zaevidována dne 27. srpna 2011, je kompletně vystavena v interiérech hotelu Císař Ferdinand v Lokti.

Dosažení nadmořské výšky 7500m v nejnižším věku

Vendula Bohoňková ( narozena 5.11.1991 ) zdolala jako nejmladší Češka výškovou hranici 7500 m.n.m., když vystoupala na vrchol hory Muztagh Ata (7546 m.n.m.) v pohoří Pamír dne 28. července 2011 ve věku 19 let, 8 měsíců a 23 dní. V rámci rodinné expedice vystoupala ještě také na vrchol hory Pik Lenin (7134 m.n.m.) a to dne 16. července 2011. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 23. srpna 2011 v Pelhřimově.

Největší množství Marlenky zkonzumované v průběhu 12 hodin

Beskydské informační centrum Frýdek – Místek uspořádalo akci s názvem III. Beskydské rekordy, v rámci které bylo v průběhu 12 hodin zkonzumováno celkem 91,8 kg dortu Marlenka po stogramových kouscích. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 20. srpna 2011 ve Frýdku – Místku.

Nejdelší autodráha sestavená ze sériově vyráběných dílů

SDH Čimelice sestavil ze sériově vyráběných dílů ITES/GONIO a FARO nejdelší funkční autodráhu o délce 458,7 m. Na její stavbu bylo použito celkem 1 868 dílů, z toho 448 levých a 440 pravých zatáček. Autodráhu skládalo 7 členů SDH Čimelice celkem 9 dní a při stavbě odpracovali přibližně 155 hodin. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 20. srpna 2011 v Čimelicích.

Nejvíc mužů v kostkovaných sukních na jednom místě

Klub přátel Skotska uspořádal 11. skotské hry Sychrov, v rámci kterých se na jednom místě v jednu chvíli shromáždilo celkem 136 mužů oblečených do tradičních skotských kiltů, kostkovaných sukní či velkých plédů (předchůdce skotské sukně). Rekordu bylo dosaženo z iniciativy Václava Routa dne 20. srpna 2011 v zámecké zahradě na zámku Sychrov.

Farmářský běh – Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Tomáš Dolejš z Čerčan dokázal v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 11. skotských her, přenést dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 145,55 m. Úkolem účastníků soutěže bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny postavil na zem nebo jinou podložku. Pokus o rekord probíhal na dráze s obrátkou do protisměru po každých 20 metrech. Rekordu bylo dosaženo v zahradě zámku Sychrov při akci Klubu přátel Skotska dne 20. srpna 2011.

Hod skotským závažím do dálky jednoruč

Vladimír Maška z Jablonce nad Nisou hodil klasickým skotským závažím (ocelová koule uchycená na kovovém řetězu o třech článcích zakončeném ocelovým držadlem, celková hmotnost 28 liber, tj. 12,7 kg) do vzdálenosti 20,70 m. V této disciplíně, která je tradiční součástí Skotských her, lze použít libovolného stylu, tedy hodu s otočkou, bez otočky, přes hlavu, ale za dodržení podmínky, že maximální délka rozběhu je 2,5 m a hod probíhá vždy výhradně jednoruč. Rekordu bylo dosaženo na 11. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 20. srpna 2011 v zahradě zámku Sychrov.

Hod skotským závažím jednoruč do výšky

Lukáš Melich ze Semil dokázal jednou rukou přehodit skotským závažím laťku umístěnou na stojanech ve výšce 460 cm. Závažím se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním zvyklostem a normám, tedy ocelový válec opatřený kovovým držadlem o celkové hmotnosti 54 liber (24,493 kg). Rekordu bylo dosaženo na 11. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 20. srpna 2011 v zahradě zámku Sychrov.

Nejdelší ujetá vzdálenost elektromobilem za 15 dní

PEUGEOT ČESKÁ REPUBLIKA s.r.o. uspořádal ve dnech 1. – 15. srpna 2011 v rámci představení nového elektromobilu Peugeot i0n propagační akci s názvem Electric Emotion Tour 2011, v rámci které bylo v průběhu 15 dní ujeto celkem 2 753,8 km v 5 státech. Průměrná spotřeba energie elektromobilu během cesty byla 139 Wh/km a celková spotřeba energie byla 385,2 kWh, což je při ceně 4,- Kč/kWh celkem 1 540,- Kč. Do akce se zapojil veletrh AMPER, portál Elektrika.cz, časopis All For Power a JP Energo. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 15. srpna 2011 při ukončení akce v Praze.

Nejvíce masérů a masérek masírujících se navzájem na jednom místě

Petr Beran – Vzdělávací středisko Vysočina zorganizoval akci, na níž po dobu 3 minut 59 masérů a masérek sedících v kruhu masírovalo šíji kolegy sedícího před ním. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 14. srpna 2011 na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě.

Nejvyšší socha z písku

Město NITRA v rámci projektu Golden Sand Festival dalo podnět ke vzniku pískové sochy vysoké 5,555 m. Dílo, jehož motiv vychází z bronzového sousoší akademické sochařky Ľudmily Cvengrošové „Konštantín a Metod“, vytvořil ze 142 tun písku významný český sochař Radovan Živný. Podstavec sochy je vysoký 85 cm a má rozměry 720 x 760 cm. Socha, stojící v období od 9. 6. 2011 do 19. 8. 2011 na Svätoplukovom námestí  v Nitře, byla do České databanky rekordů zaevidována dne 12. srpna 2011.

Největší počet soch z písku v interiéru

Nákupno – zábavné centrum Galéria MLYNY dalo v rámci projektu Golden Sand Festival podnět ke vzniku 19 pískových soch, kdy nejmenší měla 1,4 m a nejvyšší 3,4 m a současně také nejlehčí vážila 4 tuny a nejtěžší více než 32 tun. Sochy byly vytvořeny z 294 tun písku následujícími 8 významnými sochaři z 8 různých států: Katsuhiko Chaen – Japonsko, Fergus Mulvany – Irsko, Gianni Schiumarini – Itálie, Radovan Živný – Portugalsko, Wilfred Stijger – Holandsko, Enguerrand David – Belgie, Tomáš Bosambo – Česká republika a Martin Pokorný – Slovensko. Na výrobě 4 soch se spolupodílely 4 slovenské celebrity společně s dětmi nitranských škol. Všech 19 soch umístěných na 3 patrech nákupno – zábavného centra Galéria MLYNY v Nitře bylo do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidováno dne 12. srpna 2011.

Obrazy malované jehlou

Ing. Petr Gregor vyšil od roku 1998 celkem 26 obrazů vytvořených z 10 186 800 štychů. Výšivka je plastická, vyšívaná 5ti pramennou bavlnkou DMC na umělou pytlovinu. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 11. srpna 2011 v Pelhřimově.

Složení největšího sériově vyráběného puzzle na světě

TOPka Miroslav a SPOLEČNĚ, o.s. uspořádalo akci, při které 50 nadšenců složilo puzzle o rozměrech 544 x 192 cm a počtu 32 256  dílků v čase 64:49:30 h. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 5. – 8. srpna 2011 v sále KD obce Miroslav a poté byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Složení největšího sériově vyráběného puzzle na světě

Kulturní centrum Osmička, o.p.s. Lipová uspořádalo pokus o rekord, při němž 50 nadšenců složilo puzzle o rozměrech 544 x 192 cm a počtu 32 256  dílků v čase 68:32:40 h. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 4. – 7. srpna 2011 v KD obce Lipová a poté byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Nejvíc Bílých paní na jednom místě

Město Jindřichův Hradec zorganizovalo akci s názvem „Buďme všichni rekordmani na nádvoří s Bílou paní“, při níž se v prostorách Státního hradu a zámku sešlo celkem 351 lidí převlečených za Bílou paní. Všichni účastníci rekordu museli mít bílou čepici a dlouhý bílý oděv. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 6. srpna 2011 v  Jindřichově Hradci.

Nejvíce nic nedělajících lidí na žlutých osuškách

Kofola a.s. zorganizovala v rámci propagace svého nápoje Orangina akci, při níž si 76 lidí posedalo na žlutou osušku a po dobu 10 minut nevyvíjeli žádnou činnost. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 6. srpna 2011 na koupališti Petynka v Praze.

Nejdelší vzdálenost překonaná létáním na motorovém kluzáku

Miroslav Oros nalétal etapově od 2. dubna do 30. června 2011 nad územím ČR celkem 9 132 km na motorovém padákovém kluzáku. Svůj výkon zahájil na letišti Sazená a ukončil po 90 dnech v Ústí nad Labem. Celkem ve vzduchu strávil 193 letových hodin, přičemž nejvýše vystoupal do letové výšky 1 500 m nad mořem. Trasa letů vedla tak, že rekordman v průběhu expedice přeletěl nad 139 dětskými domovy, z nichž 17 navštívil a pobesedoval s dětmi. Rekordní pokus byl absolvován s motorovou pohonnou jednotkou Nirvana Instinct Comfort Line a vrchlíky Nirvana Desire S a Nirvana Komaka XS. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zanesen dne 4. srpna 2011 při příležitosti konání tiskové konference uspořádané v Pelhřimově – městě rekordů.

Největší počet odběrů krve

Ján Žyla pracující jako důlní elektrikář, absolvoval dne 15. července 2011 již 500. odběr krve na transfuzní stanici v Karviné – Ráj. Krev chodí darovat již od svých 18 let, tedy celkem 36 let. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 3. srpna 2011 v Pelhřimově.

Nejdéle držitelem řidičského oprávnění

Mgr. Jaroslav Bláha je majitelem řidičského oprávnění od roku 1944 a ve svých 87 letech je stále ještě aktivním řidičem. Řidičský průkaz vlastní již 67 let.  Tento rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován den 2. srpna 2011 v Pelhřimově.

Úmrtí dvou tchýní v 1 den

Lev Dvorok byl zetěm Márii a Dariny Gavenčiakových, které byly obě postupně provdány za Tomáše Gavenčiaka, otce jeho manželky Heleny. Shodou nešťastných okolností zemřely obě jeho tchýně na rakovinu v rozmezí 4 hodin v průběhu dopoledne jednoho dne. K této smutné události došlo 14. července 2010 v Ostravě. Tato skutečnost byla do České databanky rekordů zaevidována dne 2. srpna 2011 v Pelhřimově.

Nejvyšší japonská lampa

Petr Typlt nechal ze žuly vytvořit japonskou lampu Kasuga (typický prvek japonských zahrad) o  výšce 317 centimetrů a hmotnosti cca 1500 kg. Rekordní lampa, která je od léta 2010 vystavena v Japonské zahradě Petra Typlta v Říčanech u Prahy, byla do České databanky rekordů byla zaevidována 1. srpna 2011.

Nejmenší náměstí v České republice

Městský úřad Bohumín rozhodl dne 13. prosince 2010 na zasedání zastupitelstva, že prostor mezi kaplí Jana Nepomuckého a hasičskou zbrojnicí v Bohumíně v místní části Kopytov bude pojmenován jako náměstí sv. Floriána. Rozloha náměstí je 6,4 x 7,3 m. O schválení názvu požádali zastupitelstvo města Bohumín Kopytovští hasiči. Také proto je náměstí pojmenováno podle ochránce před velkou vodou a patrona hasičů sv. Floriána. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 30. července 2011 v rámci oslav výročí místní části Kopytov v Bohumíně.

Nejdelší trvanlivé cigáro

Odborný tým sedmi zaměstnanců MP Krásno, a. s. vyrobil trvanlivé cigáro dlouhé 96 metrů. Na jeho výrobu bylo použito 53,5 kg vepřového masa, 0,4 kg dusitanové solící směsi, 0,8 kg koření Paprikový pálivý Kombi Trumf a 0,15 kg česneku. Celková váha rekordního uzenářského výrobku po sušení činila 50 kg. Cigáro bylo do České databanky rekordů zaevidováno v rámci programu akce Olšany Open 2011 na Farmě Bolka Polívky v sobotu 30. července 2011 a poté rozkrájeno, ugrilováno a rozdáno návštěvníkům akce.

Největší počet osob na 1 místě s příjmením odvozeným od názvu savce nebo ptáka

Občanské sdružení Pernolec uspořádalo akci, při níž se v jednu chvíli sešlo na jednom místě celkem 122 osob, jejichž příjmení je odvozené od názvu savce nebo ptáka žijícího na území ČR. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 23. července 201 v Pernolci.

Nejvíc banánů vypěstovaných na jedné rostlině

Hana Kinterová ze Žatce vypěstovala na svém banánovníku celkem 300 ks malých banánů, které vyrostly z jednoho květu, který byl dlouhý 37 cm. Tato kuriózní skutečnost byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrována dne 22. července 2011.

Nejdéle zaměstnancem jednoho podniku

Vladimír Štěpánek, narozený 19. října 1921, je k 13. červnu 2011 zaměstnán u stále stejné firmy nepřetržitě již 66 let. Na Ministerstvu vnitra pracuje od 13. června 1945 a od roku 2001 se mu pracovní smlouva každoročně prodlužuje na další rok. Pracoval jako policista a po dovršení důchodového věku na Stavebně ubytovacím odboru Městské správy SNB v Praze. Nyní pracuje pro Ministerstvo vnitra jako referent majetkové správy. Skutečnost byla zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 21. července 2011.

Žonglování se třemi kuželi na nejvyšší jednokolce

Josef Wertheim ze Semic (žonglér cirkusu KING) dokázal při současném balancování na extrémně vysoké jednokolce po dobu 3,74 sec žonglovat třemi kuželi. Jednokolka měla od země ke středu sedla výšku 315 cm, šlapky (ve středové poloze) jsou umístěny ve výšce 251 cm a plastové kužele měří 48 cm.  Rekordu bylo dosaženo 21. července 2011 na prostranství před vstupem do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Prosekávání balónků

František Olbort dokázal za 32,14 vteřiny ze vzdálenosti 410 cm hozenými sekerami proseknout 5 ze 7 balónků, které v jedné ruce postupně držela před terčovnicí jeho manželka Lada. Výkonu dosáhl v rámci křtu elektronické verze České knihy rekordů dne 15. července 2011 na zahradě expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Elektronická verze České knihy rekordů  byla slavnostně pokřtěna sekerami.

Příznivci e-čtení mají od 15. července novou publikaci – je jí další díl České knihy rekordů. Při cestách na dovolenou si mohou na svých elektronických zařízeních listovat stránkami českých i světových rekordních výkonů, které jsou nyní k dispozici pod odkazem E-book Česká kniha rekordů III. Knihu slavnostně pokřtil vrhač nožů František Olbort, který dokázal ze vzdálenosti 410 cm obsekat svoji manželku Ladu 10 hozenými sekerami, přičemž nejbližší ze seker se zasekla pouhých 20 cm od manželčina těla.

Obsekání ženy sekerami

František Olbort dokázal ze vzdálenosti 410 cm obsekat svoji manželku Ladu 10 hozenými sekerami, přičemž nejbližší ze seker se zasekla pouhých 20 cm od manželčina těla. Výkonu dosáhl v rámci křtu elektronické verze České knihy rekordů dne 15. července 2011 na zahradě expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Čokoládová zahrada

Cukrářka Jana Kolenská, studentka Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka, vytvořila z cukrářské modelovací hmoty a čokolády model relaxační zahrady. Při výrobě objektu s názvem „Zahrada – zátiší klidu a harmonie“, který v nejvyšším místě měří 30 cm a má plošný rozměr 95 x 76 cm, bylo v průběhu tří a půl měsíce použito 15 kg surovin, z nichž převážnou část tvoří speciálně upravená čokoláda. Dlážděnou zahradu, která je obehnána zdí, tvoří především stromy, květiny a jiné rostliny, kameny, květináče, vázy a další nádoby, stoly a lavičky, ale i zahradní krb. S modelem zahrady cukrářka získala bronzovou medaili na světovém poháru kuchařů a cukrářů Culinary World Cup Luxembourg 2010 v kategorii umělecké cukrářství. Exponát byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 11. července 2011, kdy byl zároveň předán do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Nejmenší ručně vyráběná brož

Dobrunda – ateliér Jana Zouharová Dobruská ručně vyrobila miniaturní brož, jejíž výška je 9,3 mm. Základním prvkem je pravá přírodní bílá říční perla, která je proketlována stříbrným nýtkem zakončeným kuličkou. Perla je vsazena do „košíčku“ z bílého kovu. Tato část o velikosti 7,15 mm x 7,15 mm je zasazena do průzračné pryskyřice a usazena na spínací komponent, kterým jsou dva neodymové magnety. Výroba brože trvala 1 hodinu. Rekord byl do české databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován dne 11. července 2011 v Pelhřimově.

Vytrvalostní loutková animace

Michal Kubíček, Pavel Soukup a Jan Štencl z umělecké skupiny Kreus dokázali po dobu 42 hodin animovat tři loutky v běhu. Animace metodou „frame by frame“ probíhala vždy nepřetržitě 4 hodiny, poté následovala 15minutová přestávka. Loutky běžely v houfu a jejich běh byl zaznamenáván kamerou klasickým snímáním a po každém snímku byly loutky ručně nastavovány. Pokus byl zahájen s šesti animátory a devíti loutkami a do samotného cíle se podařilo doběhnout třem animátorům a třem loutkám. Loutky během uvedených 42 hodin uběhly 18 metrů.  Rekordní pokus nazvaný „Loutkový maraton aneb únava materiálu“ proběhl ve dnech 9. – 11. července 2011 na Rašínově nábřeží v Praze.

Nejvíc červených balonků vypuštěných v jeden okamžik na jednom místě

SDH Kostelecká Lhota zorganizovalo 11. ročník tradičně netradiční soutěže Lhotecký džbán, v rámci které vypustili návštěvníci akce v jeden okamžik celkem 730 červených balonků. Rekordní pokus byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 9. července 2011 v obci Koryta na fotbalovém hřišti.

Nejvíce cyklistů v jedné soupravě metra

Klub českých turistů Praha uspořádal v rámci 3. Mezinárodního srazu cykloturistů „S kolem kolem Prahy 2011“ rekordní pokus, při němž 129 cyklistů absolvovalo jízdu v soupravě pěti vagónů metra na trase C ze stanice Nádraží Holešovice do stanice Háje. Souprava byla vyhrazena pouze pro cyklisty.  Rekordu bylo dosaženo 9. července 2011 v Praze.

Nejvíce gólů vstřelených během 3 minut do branky

David Janda zorganizoval fotbalový turnaj Rádio Haná CUP, v rámci kterého v průběhu 3 minut účastníci turnaje vstřelili celkem 147 gólů do branky o rozměrech 3 x 2 metry. Kopalo se z desetimetrové vzdálenosti celkem 9 sérií po 20 lidech. Rekordní pokus byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 9. července 2011 na fotbalovém hřišti v Třebovicích.

Nejvíc historických koloběžek na jednom místě

Emil Roděj zorganizoval akci, při níž se před budovou Veterán muzea v Jílovicích sešlo v jednu chvíli celkem 113 historických koloběžek. Nejstarší stroje pocházejí z roku 1910, mnoho je jich také ze 30. let minulého století. Rekordu bylo dosaženo dne 2. července 2011 v Jílovicích u Českých Budějovic.

Největší Piňa Colada

Team barmanů pod vedením mixologa Achima Šipla dokázal v rámci akce Street Party v Liberci namíchat největší Piňa Coladu o objemu 103 l. Na výrobu drinku bylo spotřebováno 18 l Havana Club, 9 l sirupu Monin Coco, 4,5 l citronové šťávy, 60 l ananasové šťávy Rauch a 12 kg ledu. Drink byl namíchán unikátní způsobem v zednické míchačce a výroba trvala 25 minut. V zápětí bylo rozdáno 400 porcí nápoje v čase 20 minut. Rekord byl vytvořen za podpory společnosti Reklama 66 a Autovrakoviště Kateřinky dne 1. července 2011 v Liberci.

Nejvíce lidí pískajících na píšťalky vlastnoručně vyrobené z plechového plíšku

Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta zorganizovala akci, v rámci které se na jednom místě sešlo celkem 229 lidí, převážně žáci základních škol, kteří společně v jeden okamžik po dobu 30 s pískali na píšťalky vlastnoručně vyrobené z plechového plíšku. Rekordu bylo dosaženo v rámci Přírodovědného Jarmarku v Olomouci. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 27. června 2011 v Olomouci.

Nejvíc lidí cvičících na jednom místě zumbu

Obchodní centrum Forum uspořádalo akci, v rámci které na jednom místě cvičilo po dobu 60 minut celkem 117 lidí zumbu. Nejmladšímu tanečníkovi bylo 3,5 roku a nejstaršímu 57 let. Během cvičení se vystřídali 3 profesionální cvičitelé. Rekordu bylo dosaženo 26. června 2011 u OC Forum Ústí nad Labem.

Největší počet dětských motorkářů do 5 let

Westernové městečko Boskovice uspořádalo akci, v rámci které se na jednom místě sešlo 21 dětských motorkářů do 5 let. Rekordu bylo dosaženo 26. června 2011 ve Westernovém městečku Boskovice.

Nejvíc lidí se symbolikou Elvise Presleyho

Galerie Vaňkovka Brno uspořádala akci, na které se sešlo celkem 26 lidí (17 mužů a 9 žen), kteří na sobě měli cokoliv se symbolikou Elvise Presleyho (od jedné části oblečení až po celý kostým). Rekordu bylo dosaženo 26. června 2011 v rámci výstavy Elvis live!, která probíhala v termínu 17. – 26. června 2011 v Galerii Vaňkovka v Brně.

Nejvíc lidí točících s ohněm v průběhu společné choreografie

AD INFINITUM, o. s. uspořádalo II. ročník festivalu „Polná v plamenech“, při jejíž závěrečné ohňové show celkem 39 lidí při společné choreografii točilo ohněm pomocí hořících tyčí, poi a dalšího náčiní. Společná choreografie za doprovodu sestřihu hudby z filmu Tropická bouře od skladatele Theodora Shapira trvala celkem 3:52 min. Rekordu bylo dosaženo 25. června 2011 v areálu rybníka Peklo v Polné.

Nejdelší florbalové utkání

Dvě dvacetičlenná družstva Východoprajzský tým a Západoprajzský tým vydržela hrát nepřetržitě po dobu 36 hodin florbalové utkání, které skončilo celkovým skóre 350 : 330 pro prvně jmenovaný tým. Utkání probíhalo podle pravidel České florbalové unie. Nejlepším střelcem Východoprajzského týmu se stal Pavel Heider a Západoprajzského týmu Adam Wollný. Rekordu bylo dosaženo 24. – 25. června 2011 v Hlučíně.

Nejvíce chodců propagujících severskou chůzi Nordic walking v 7 městech

Nordic Walking live, občanské sdružení podpořené osobní záštitou ministra zdravotnictví a České kardiologické společnosti uspořádalo v rozmezí necelých 3 měsíců sérii akcí pro vyznavače volnočasové aktivity severské chůze – Nordic walking, během kterých v 7 městech ČR ušlo celkem 1 454 lidí trasu dlouhou 3 501,8 km. Po dobu 2 hodin chodili účastníci v Karlových Varech, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Plzni, Hradci Králové a Praze. Rekord byl do České databanky Agentury Dobrý den zaevidován dne 24. června 2011 v Pelhřimově.

Nejvíc mažoretek se srdíčkovým balónkem

Hodonínské mažoretky vedené Markétou Raškovou uspořádaly 18. června 2011 tradiční přehlídku s názvem HODONÍN PATŘÍ MAŽORETKÁM. V rámci zahájení akce nafouklo 838 mažoretek, příznivců a vedoucích 68 souborů z 24 míst celé České republiky a Slovenska 838 modrých balónků ve tvaru srdce s emblémem mažoretky. Následně celá skupina mávající balónkami společně odzpívala píseň Děti ráje.

Perníková chaloupka složená z největšího počtu originálně nazdobených perníků

638 zaměstnanců společnosti Philip Morris ČR, a. s. v Kutné Hoře společně nazdobilo 750 perníkových „tašek“, kterými byly následně obloženy stěny dřevěné chaloupky. Jednotlivé díly měly rozměry 10 x 20 cm a vážily 0,2 kg, takže celková hmotnost perníku na chaloupce činila 150 kg. Ke zdobení bylo použito 100 kg bílé, žluté, zelené a červené bílkové polevy. Obložená dřevěná chaloupka byla široká 2,27 m, dlouhá 4,11 m a včetně komína vysoká 2,07 m. Rekordu bylo dosaženo 18. června 2011 v Kutné Hoře v rámci firemní akce „DEN OPEN 2011“, následně si na perníku pochutnali zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci.

Největší láhev sektu vyrobeného klasickou metodou

Sekt Jan Petrák, Kobylí je výrobcem láhve sektu o objemu 18 litrů. Sekt byl vyroben klasickou metodou – kvašením v láhvi. Rekordní láhev byla oficiálně představena a zároveň zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 18. června 2011 ve  Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory  v rámci 7. ročníku mistrovství ČR v sekání sektů.

Největší láhev sektu seknutá libovolným nástrojem

Kamil Prokeš usekl pomocí dvou sekyrek hrdlo láhve sektu o objemu 12 litrů. Láhev vyrobilo Vinařství Proqin Velké Němčice. Rekordu bylo dosaženo dne 18. června 2011 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory v rámci 7. ročníku mistrovství ČR v sekání sektů.

Nejvíce lidí ochutnávajících sekt z největší seknuté láhve

Moravský sommelier Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 7. ročník mistrovství ČR v sekání sektů, v jehož průběhu ochutnalo 223 lidí sekt z největší seknuté láhve sektu. Láhev o objemu 12 litrů vyrobilo Vinařství Proqin Velké Němčice, přičemž sekt byl vyroben klasickou metodou – kvašením v láhvi. Hrdlo láhve usekl Kamil Prokeš pomocí dvou sekyrek a sekt byl následně rozlit mezi uvedený počet návštěvníků akce. Rekordu bylo dosaženo dne 18. června 2011 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory v rámci 7. ročníku mistrovství ČR v sekání sektů.

Nejvíce odehraných florbalových utkání během 36 hodin

FbC 98 Chomutov, o. s. a DDM Chomutov, příspěvková organizace zorganizovaly rekordní pokus, při němž 27 týmů odehrálo v průběhu 36 hodin celkem 36 florbalových zápasů. V průběhu všech utkání (vždy 3 x 15 minut) padlo celkem 625 gólů. Jeden ze zápasů byl odehrán na vozíčkách a celý maratón se konal s motivem získání prostředků k zakoupení speciálního sportovního vozíku pro handicapovaného florbalistu. Akci podpořila firma ABL, firma CV relax, a. s., společnost Kultura a sport Chomutov, s. r. o. a hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Rekordní pokus byl zahájen 17. června 2011 v 8 hodin a ukončen 18. června 2011 ve 20 hodin a proběhl v Městské sportovní hale Chomutov.

Největší výška vyjetá na motocyklu po lešenářské konstrukci

Miroslav Lisý, 11násobný mistr ČR a vicemistr Evropy v mototrialu, dokázal vyjet v čase 10,58 s po speciální lešenářské konstrukci na trialovém motocyklu BETA REV 4T do výšky 920 cm. Rekordní pokus uspořádalo u příležitosti otevření své nové pobočky v Praze, v ulici Na Příkopech 1598, CASINO BONVER ve čtvrtek 16. června 2011.

1. český celovečerní hraný film ve formátu 3D

Film režiséra F. A. Brabce V peřině s distribuční premiérou v českých kinech ve čtvrtek 16.6.2011, se stal prvním českým hraným celovečerním filmem v historii, který byl uveden do kin ve formátu 3D. Film V peřině je zároveň prvním českým hraným filmem, který byl natáčen stereografickou metodou za použití speciálních 3D kamer. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován při příležitosti konání slavnostní premiéry filmu dne 15. června 2011 v Praze.

Největší bábovka

Cukrářský tým hotelu Hilton Prague pod vedením Youriho Baltaliyskiho a Jiřího Buřiče zhotovil obří bábovku vysokou 110 cm, o obvodu 380 cm a vážící 678 kg. Při její výrobě bylo spotřebováno 180 kg mouky, 180 kg másla, 3 600 vajec, 180 kg cukru, 2,5 kg vanilky, 5,1 kg kypřícího prášku, 1 kg moučkového cukru, 2 kg bílé čokolády, 68 kg hořké čokolády a 28 litrů smetany. Na čokoládovou polevu bylo spotřebováno 20 kg hořké čokolády, 15 kg mléčné čokolády a 15 litrů smetany. Na výrobě se podílelo 10 lidí, kteří v průběhu 21 dní upekli 120 šestikilogramových plátů, které byly v konečné fázi v průběhu 18 hodin sestaveny do tvaru bábovky, přičemž na slepení jednotlivých částí bylo použito 150 kg čokolády. Bábovka byla prezentována, oficiálně přeměřena a zkonzumována během výroční párty Celebrity Extravaganza dne 14. června 2011 v hotelu Hilton Prague v Praze.

Největší počet hráčů hrajících najednou paintball

Paintball Club Nové Sedlo zorganizoval akci, při které v průběhu 1 hodiny 15 minut hrálo celkem 285 lidí paintball. Hráči byli rozděleni do dvou družstev Němců a Spojenců, přičemž útočníků bylo 156 a obránců 129. Akci sponzorsky významně podpořilo Město Nové Sedlo. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován 11. června 2011 v Novém Sedle.

Nejdelší řetěz vytvořený z céček

Mažoretky Hlubocké Princezny uspořádaly společně s veřejností akci, při níž téměř 3krát obmotali zámek Hluboká nad Vltavou řetězem, který byl dlouhý 955,6 m a složený celkem z 88 870 céček. Rekordu bylo dosaženo dne 10. června 2011 v zámeckém parku Hluboká nad Vltavou.

Bílý pěšec v Pelhřimově

Ve středu 29. června 2011 byl na Svatovítské náměstí v Pelhřimově umístěn největší šachový pěšec v České republice vysoký 2,5 m a vážící 1 200 kg. Tento pěšec je součástí tzv. Karlštejnských šachů, rekordní soupravy 32 šachových figurek vážící celkem 48 000 kg. Autor rekordní šachové soupravy, Ing. Vladimír Glaser, posléze umístil jednotlivé figury do různých turisticky zajímavých míst Karlštejnska a jedna z nich bude nyní stát i v Pelhřimově, protože byla věnována našemu Muzeu rekordů a kuriozit. Jedná se o další exponát Muzea rekordů a kuriozit, který bude natrvalo umístěn v exteriéru města (na Masarykově náměstí se již od loňska tyčí největší turistický rozcestník a na budově radnice pak nejmenší jezdecká socha na světě). Celé šachy vybízejí k putování od figury k figuře a soutěž, jejíž pravidla najdete na www.karlstejnskesachy.cz, propojuje pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit s významným turistickým regionem Karlštejnsko. Karlštejnské šachy získaly titul Kuriozita roku 2011. Ocenění bylo předáno 10. června 2011 na festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvíc stanů postavených na jednom místě

Skautské středisko Štika Turnov uspořádalo akci, při které bylo postaveno v průběhu 1 hodiny celkem 157 stanů. Rekordu bylo dosaženo 4. června 2011 na náměstí Českého ráje v Turnově v rámci akce Oslavy 95 let skautingu v Turnově.

Nejdelší návlek s nejvíce knoflíky

Krasava Šerkopová, kastelánka Nového zámku u Lanškrouna, iniciovala pokus, při němž byl vytvořen návlek s 288 094 knoflíky o výsledné délce 4 416 metrů. K rekordu dílčími provázky s knoflíky, které byly navlékány skrz dírky naplocho, přispívala široká veřejnost. Ty byly postupně svazovány v jeden celek a výsledný návlek byl rozložen na plachty o šířce 4,6 metru a tvořil 810 řad. Největším dílem k vytvoření rekordu přispělo družstvo Knoflíkové okurky z DD Znojmo – vychovatelka Anna Viskotová a sedm dětí navléklo za čtyři měsíce 2 110 metrů knoflíkového návleku. Rekordu bylo dosaženo 4. června 2011 v rámci charitativní akce Knoflíkiáda II. na Novém zámku u Lanškrouna, přičemž navlékání knoflíků započalo dne 10. června 2010.

Největší vrstvené vajíčko drátované z největšího počtu smyček

Krasava Šerkopová, kastelánka Nového zámku u Lanškrouna, udrátovala vajíčko vysoké 20 cm, široké 14,7 cm a o obvodu 49,3 cm. Vajíčko se skládá z drátovaného žloutku, drátovaného bílku, drátované podskořápkové blány a skořápky drátovaných vcelku, přičemž jednotlivá vajíčka nebyla nijak spojovaná. Skořápka vajíčka byla vyrobena z 2 425 smyček a na její výrobu bylo spotřebováno 55 m drátu. Podskořápková blána – 1 900 smyček a 30 m drátu, bílek – 475 smyček a 9,5 m drátu, žloutek – 110 smyček a 2,2 m drátu. Při výrobě bylo spotřebováno celkem 102 m měděného drátu o síle 0,5 mm a bylo použito 580 skleněných perliček. Rekordní vajíčko bylo oficiálně přeměřeno a zaevidováno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 4. června 2011 na Novém zámku u Lanškrouna v rámci charitativní akce Knoflíkiáda II.

Nejtěžší fakír

Fakír Tomáš Sotorník z Ostravy – Hrabůvky dosáhl při oficiálním vážení na akci Den dětí v Pelhřimově hmotnosti 138,8 kg, čímž byl uznán nejtěžším fakírem v České republice. Obvod fakírova pasu činí 154 cm. Na akci předvedl klasické kostýmované fakírské vystoupení ve skupině v trvání 15 minut. Součástí představení byly skoky do skleněných střepů, ulehnutí na střepy a na fakírské lože z hřebů, pouštění nožů na holé břicho či produkce břišních tanečnic s ohnivými vějíři stojících na fakírově hrudi. Rekord byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 1. června 2011.

Nejstarší Čech, který vystoupal na Kilimandžáro

Ing. Chrudoš Fiala, nar. 19.6.1931, dokázal ve věku 79 let, 3 měsíce a 3 dny vystoupat na vrchol nejvyšší hory Afriky Kilimandžáro tyčící se do nadmořské výšky 5 895 m n. m. Stalo se tak 22. září 2010. Expedici absolvoval společně se třemi kolegy a dvěma místními průvodci. Skutečnost byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 1. června 2011.

Nejdelší souhrnná doba trvání prvních manželství v jednom rodu

Manželé Jan a Anna Malíkovi a jejich 10 dětí a 12 vnoučat setrvávají v prvním manželství, přičemž k 31. prosinci 2010 činila souhrnná délka trvání všech manželství 411,16 společných let. Skutečnost byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 1. června 2011.

Nejdelší ulétnutá vzdálenost na labutích za 24 hodin

Mužstvo malé kopané „Viktorie“ dokázalo v počtu 23 osob ulétnout na pouťovém kolotoči – „Labutích“ za 24 hodin vzdálenost 2 405,0736 km, což představuje 4 841 otočení kolotoče. Průměrná vzdálenost na jednoho účastníka byla 104,5684 km. Mužstvo bylo rozděleno do dvou skupin (11 a 12 členů), které se v létání po hodině střídaly. Rekordu bylo dosaženo 26. a 27. května 2011 v Jihlavě v rámci charitativní akce „Letíme pro děti“, jejíž výtěžek byl věnován Dětskému centru Jihlava.

Největší zoologická zahrada na internetu

EKO-KOM a.s. vyhlásila a Agentura Dobrý den s.r.o. Pelhřimov realizovala soutěž, v jejímž průběhu bylo na webovou adresu www.eko-zoo.com umístěno 3 042 zvířat vyrobených z tříděných odpadových materiálů. K vytvoření rekordu přispěly tisíce dětí ze 115 škol a školských zařízení kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Rekord, který byl zahájen  1.5.2010, byl do České databanky rekordů zapsán 26.5.2011.

Největší kolekce trojrozměrných karikatur známých osobností

Lubomír Vaněk z Brna je autorem jedenácti trojrozměrných karikatur známých osobností. Karikatury jsou vyrobeny ze syntetické keramické hmoty FIMO. Malé busty s vtipem autorovi vlastním karikují zavedené charakteristiky známých osobností – Václava Havla, Miloše Zemana, Václava Klause, Vlasty Buriana, Járy Cimrmana, Bolka Polívky, Salvadora Dalí, Marylin Monroe, Winstona Churchilla, Alberta Einsteina a Louise Armstronga. Kupříkladu 3D karikatura Miloše Zemana je umístěna ve skleničce na „velkého panáka“, Václava Klause zdobí kravata z bankovek, Bolek Polívka má veliký klaunský nos a Winston Churchill typický dlouhý doutník. Kolekce byla předána do expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově dne 26. května 2011.

Největší počet dětských kočárků na jednom místě

Media Park, s. r. o., provozovatel serveru Babyweb.cz, a agentura BIG FISH & CO, s. r. o. uspořádaly v rámci akce „S kočárkem Prahou“ hromadné setkání lidí s kočárky na jednom místě. Na pláži ve Žlutých Lázních v Praze Podolí se v jednu chvíli sešlo 1 002 lidí s dětským kočárkem, přičemž v každém bylo minimálně jedno dítě. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 25. května 2011 v Praze.

Největší obrázek z čajových sáčků

Základní škola Štěkeň zorganizovala akci, při které vznikl obrázek ošatky se 42 vajíčky. Ošatka i vajíčka byla polepena celkem 8711 čajovými sáčky. Velikost celého obrázku je 180 x 290 cm. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován 25. května 2011 ve Štěkni.

Největší počet lidí zpívajících najednou píseň Pramínek vlasů

Divadelní spolek Kroměříž uspořádal akci, při níž za doprovodu Jiřího Suchého zazpívalo celkem 648 lidí píseň Pramínek vlasů.Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován 25. května 2011 v Kroměříži.

Nejvíce dřevěných odrážedel (drezín) na jednom místě

Ivan Křivánek zorganizoval setkání majitelů replik historických drezín (od roku výroby 1815), kterých se v 1 okamžik na 1 místě sešlo 8. Akce proběhla jako součást V. národního setkání velocipedistů pořádaného Cyklo Klubem Kučera dne 22. května 2011 ve Znojmě a jejími účastníky byli : Jiří Fiala, Jaroslav Brablc, Petr Věžník, Martin Zbořil, Vít Sobotka, Karel Spitzer, Miroslav Kuda a Ivan Křivánek. Pokus o překonání tohoto rekordu mohou vidět v sobotu 11. června návštěvníci festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejdelší řada fritovaných párků

Restaurace Dělnický dům uspořádala pokus s názvem „Studénecká lajna fritovaných párků“, při němž bylo 907 fritovaných párků pospojováno do 122 m dlouhé lajny. Párky Gurmán Sedlnice o celkové hmotnosti 100 kg fritovali dva lidé a dalších jedenáct je na připravených stolech v průběhu 20 minut pospojovalo do lajny. Rekordu bylo dosaženo 21. května 2011 v restauraci Dělnický dům ve Studénce.

Největší počet osob na 1 místě s příjmením odvozeným od názvu savce nebo ptáka

Redakce časopisu Myslivost uspořádala akci, při níž se v jednu chvíli sešlo na jednom místě celkem 84 osob, které mají příjmení odvozené od názvu savce nebo ptáka žijícího na území ČR. Rekordního pokusu bylo dosaženo 21. května 2011 na výstavišti v Lysé nad Labem v rámci veletrhu Natura Viva.

Nejdelší vlak s vagóny z recyklovatelného materiálu

SSOŠ 1. KŠPA Litoměřice, s. r. o. uspořádala akci, při níž byl sestaven vlak dlouhý 445,8 m tvořený 1061 vagóny, které byly vyrobeny z recyklovatelného materiálu. Do akce se zapojilo celkem 25 mateřských, základních a středních škol a neziskových organizací z Litoměřic a okolí. Rekordního pokusu bylo dosaženo 19. května 2011 v Litoměřicích v rámci projektu Síla lidskosti – pomáhejme si na počest sira Wintona.

Veletrh Svět knihy

Návštěvníci veletrhu Svět knihy na Výstavišti Praze – Holešovicích se mohli v expozici pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit pobavit s “oživlými stránkami České knihy rekordů” – tedy s rekordmany zapsanými do jejích stránek. Čekala je například herna sběratele stavebnic Merkur Jiřího Mládka nebo tvůrce obřího krasohledu Martina Titze, poměřit se mohli s mužem s největšíma rukama v Čechách (Petr David udržel v předpažení v jedné ruce 9 Českých knih rekordů o celkové tloušťce  15,3 cm  a hmotnosti 8,874 kg)  nebo čtyřmetrovým plyšákem a své umění jim převedl i mistr hula-hop Patrik Jandejsek.

Nejvíc Českých knih rekordů držených v jedné ruce

Petr David ze Sedlice udržel v předpažení jedné ruky 9 Českých knih rekordů III. (aktualizované vydání). Celkem tak unesl 8,874 kg a síla hřbetů dosahovala 15,3 cm. Rekordu bylo dosaženo 15. května 2011 na Světu knihy Praha 2011 na Výstavišti Praha – Holešovice.

Nejdelší model autovlaku zhotovený v měřítku 1:45 s modely autíček značky ŠKODA

Emil Urbánek sestrojil model vlaku se 45 přepravními vagóny pro osobní automobily, které používá automobilka ŠKODA k přepravě nových automobilů, v měřítku 1:45. Na ně naložil 322 autíček – celou vývojovou řadu automobilky Škoda. modelovou vlakovou soupravu měřící 20,82 m představil veřejnosti v autosalónu Škoda firmy AGROTEC při akci Den pro celou rodinu, která se uskutečnila v areálu firmy AGROTEC v Hustopečích 14. května 2011.

Nejvíc krojovaných osob tančících Hanáckou besedu

Městské kulturní středisko Vyškov uspořádalo akci, v rámci které zatančilo současně na jednom místě národní tanec „Hanácká beseda“ celkem 340 lidí oblečených v kroji.Rekordu bylo dosaženo dne 13. května 2011 na Masarykově náměstí ve Vyškově v rámci akce Dny s vyškovskou radnicí. K vytvoření rekordu přispěli taneční soubory: Klebetníček Vyškov, Pantlék Němčice nad Hanou, MŠ Puškinova Vyškov, Okřešánek Třebíč, Šimon Všechovice, VUS Ondráš, Trnka Vyškov, Přátelé folkloru při MěÚ Vyškov, Rychtářovská chasa Rychtářov, T. J. Sokol Vyškov, Vrčka Šlapanice, Hagnózek z Hnojic, Řečkovická 13, Krojovaní z Bohdalic, Ječmínek Mysločovice, Koštéř + Koštovačka Manerov.

Nejvíc hráčů obíhané ve stolním tenise

SK Frýdlant nad Ostravicí uspořádal pokus, při němž se 79 hráčů zapojilo do hry obíhané ve stolním tenise. Každý z hráčů odehrál míček na obou stranách stolu ve dvou kolech. Rekordu bylo dosaženo dne 13. května 2011 v rámci Mistrovství republiky dorostu ve stolním tenisu konaného ve Sportovní hale Edimex ve Frýdlantu nad Ostravicí.

24 hodinová plavecká štafeta stylem prsa

13 dětí z Rokycan se pod vedením Jiřího Řezáče zúčastnilo 24 hodinové prsové štafety, při níž nejmladší skupina českých plavců s věkovým průměrem 11 let, 7 měsíců a 18 dní uplavala 57 825 metrů. Žádné z dětí není členem plaveckého oddílu. Plavání se věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 7. – 8. května 2011 v Plzni.

Největší mísa upletená z novinového papíru

Pacienti ze Združenie sclerosis multiplex Nádej upletli mísu z novinového papíru, jejíž délka činí 200 cm, šířka 61 cm a výška 27 cm. Délka ucha mísy je 215 cm. Na upletení byly spotřebovány 3 000 papírových ruliček Rekordu bylo dosaženo 7. května 2011 na akci „Krok s SM, Slovenský národní den SM s podtitulem: Jsme plnohodnotní lidé, můžeme dělat cokoliv i pomáhat druhým.“ v Bratislavě.

Čtyřmetrový plyšák zahájil turistickou sezónu v Muzeu rekordů a kuriozit Pelhřimov

Hlavní protagonista filmu Kuky se vrací – zvětšený ovšem do “nadlidských” rozměrů se od 16. května  usídlí v expozici Zlaté české ručičky. Díky své výšce si ovšem bude muset sednout – jinak bychom kvůli němu museli probourat strop. Vznik největšího plyšáka v ČR iniciovala společnost nova-Art s.r.o. u příležitosti premiéry výše uvedeného filmu, poté se loutka ocitla ve skladu rekvizit a odtud doputovala až k nám do Pelhřimova, kde by měla (kromě občasných výletů na filmové festivaly) zůstat natrvalo.

Ve speciální  štafetové dráze se v rámci ukončení jarní kampaně na pojištění vozidel ocitli zaměstnanci České pojišťovny v Brně a Pardubicích. Agentura Dobrý den pro ně připravila dvouhodinový program, v němž se mohli pokusit zazářit při slalomu na in-line bruslích, vrátit se do dětství na koloběžce, vyzkoušet si jízdu na městské skládačce nebo zdolat dost hustou mobilní záležitost s názvem pedallo. Budete-li chtít (a dáte-li nám vědět), můžete si to vyzkoušet také …

Nejvíce lidí jedoucích s kočárkem po vyznačené trase dlouhé 1,6 km v časovém limitu 60 min

PETARDA PRODUCTION, a. s. ve spolupráci s MUDr. Mgr. Ivanem Langerem uspořádala akci, při níž se sešlo 231 lidí s kočárkem a dítětem, kteří ujeli v časovém limitu 60 minut trasu dlouhou 1,6 km. Rekordu bylo dosaženo dne 8. května 2011 v rámci VI. ročníku akce Mámo, táto – pojďte si hrát pořádané při příležitosti Svátku matek ve Smetanových sadech v Olomouci.

Nejvíc podprsenek rozepnutých ústy v časovém limitu 1 minuty

Tomáš Kouřim alias „TOOM da Moa“, kandidát na krále majálesu za ČVUT, dokázal v časovém limitu jedné minuty rozepnout výhradně za pomoci úst 15 dámských podprsenek. Rekordu bylo dosaženo dne 6. května 2011 v Praze v rámci PRAŽSKÉHO MAJÁLESU a za přispění studentské unie ČVUT.

Nejstarší kronikář

Rudolf Hruška, nar. 28.5.1919, vede od roku 1983 obecní kroniku obce Sulislav. Kronikáři bylo ke dni registrace rekordu 92 let, 11 měsíců a 4 dny. Do roku 2005 události zaznamenával do kroniky ručním krasopisem, v současnosti připravuje na kladívkovém psacím stroji koncept, který poté do kroniky ručně přepisují jeho pomocnice. Autor vede rovněž fotokroniku, která čítá 11 pořadačů formátu A3. Skutečnost byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 2. května 2011.

Nejvíc párů líbajících se na jednom místě v průběhu 5 hodin

ABL, a. s. uspořádala pokus, během kterého se v průběhu 5 hodin na jednom místě políbilo 841 párů. Rekordu bylo dosaženo 1. května 2011 pod rozkvetlou třešní před Petřínskou rozhlednou v Praze.

Největší sluníčko sestavené ze žlutých míčků

Město Vlašim a Rádio BLANÍK uspořádaly akci, během níž bylo sestaveno sluníčko z 1 506 žlutých míčků. Rekordu bylo dosaženo dne 1. května 2011 v rámci Májových slavností na zámku ve Vlašimi. Koupí míčků lidé přispívali na podporu Dětského domova Racek a celkem bylo získáno 32 449 Kč.

Nejdelší průvod čarodějnic

Obec Velké Losiny uspořádala v rámci akce Velkolosinské pálení čarodějnic na zámku pokus, při němž byl vytvořen 92,5 metrů dlouhý průvod ze 128 čarodějnic a čarodějů. Rekordu bylo dosaženo 30. dubna 2011 na nádvoří Státního zámku Velké Losiny.

Nepřetržité plavání stylem motýl na 50 km

Jiří Řezáč uplaval plaveckým způsobem motýl 50 km v čase 17 hod 18 min. Český rekord byl vytvořen rovněž při mezičase na trati: 10 km – 3 hod 16 min, 20 km – 6 hod 35 min, 30 km – 9 hod 57 min, 40 km – 13 hod 30 min, 42 195 m – 14 hod 17 min. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 24. – 25. dubna 2011 v Plzni.

Největší velikonoční vejce upletené z vrbového proutí

Obec Biskupice uspořádala pokus, během něhož František Václavek a Ladislav Šumbera upletli z vrbového proutí velikonoční vejce vysoké 283 cm o obvodu 432 cm. Jeho výroba trvala 23 hodin čistého času práce. Rekordu bylo dosaženo v rámci 6. ročníku akce sboru pro občanské záležitosti Velikonoční dílna ve dnech 17. až 24. dubna 2011 na návsi v Biskupicích.

Největší velikonoční zajíc

Nadace Děti-kultura-sport iniciovala výrobu velikonočního zajíce vážícího 150 kg. Zajíc dlouhý 170 cm, široký 75 cm a vysoký 40 cm byl zasazen do 4,5 cm vysokého trávníku o ploše 179 x 80 cm. Na jeho výrobu byl použit piškot, krém, marmeláda, marcipán a zelený kokos. Rekordní zajíc byl oficiálně přeměřen a zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 24. dubna 2011 v Uherském Hradišti v rámci akce Velikonoční putování Vinohradskou ulicí.

Nejvíc lidí s lucernou s přírodním světlem

Agentura Modua, s. r. o. zorganizovala pokus, při němž se sešlo 84 lidí s lucernami a lampičkami s přírodním světlem (hořící svíčka). Rekordu bylo dosaženo dne 23. dubna 2011 v Městském parku v Chomutově v rámci Chomutovských slavností s podtitulem „Chomutov ve světle svaté Barbory“.

Nejdelší naplétaná velikonoční pomlázka z 32 prutů

12 členů Tanečního souboru Krúžek společně upletlo z 32 prutů 10,41 m dlouhou naplétanou velikonoční pomlázku. Na naplétaní bylo použito 270 proutků. Obvod pomlázky v nejsilnějším místě byl 60 cm a v nejužším 14 cm. Rekordu bylo dosaženo 23. dubna 2011 v Němčičkách u Hustopečí.

Nejdelší velikonoční pomlázka z 8 prutů révy vinné

Členové Tanečního souboru Krúžek společně upletli z 8 proutků révy vinné odrůdy Frankovka 1,18 m dlouhou nenaplétanou velikonoční pomlázku. Rekordu bylo dosaženo 23. dubna 2011 v Němčičkách u Hustopečí.

Největší počet motocyklů BMW na jednom místě

BMW MOTOCLUB CZ, o. s. uspořádal setkání, při němž se na jednom místě shromáždilo 418 motocyklů BMW. Rekordu bylo dosaženo dne 23. dubna 2011 v Číhošti na akci s názvem „Jarní setkání ve středu, které se uskutečnilo v sobotu“.

Hromadný seskok padákem nevidomých

Nadační fond Mathilda uspořádal pokus, při němž 20 nevidomých účastníků absolvovalo tandemový seskok z výšky 4 300 m. Skákalo se ze dvou letadel 1 km od sebe vzdálených. Rekordu bylo dosaženo dne 21. dubna 2011 na letišti v Klatovech. Rekordu se zúčastnili: Josef Cerha, Jitka Dluská, Josef Hladík, Vlasta Kobulská, Karel Macháček, Emilia Mayerová, Karel Mihalovič, Jana Moravcová, Eva Motyčáková, Miroslava Nehilová, Rudolf Osikovski, Petr Podhrázský, Patrik Pospíšil, Renata Pospíšilová, František Špaček, Petr Vaculík, Ilona Vobrová, Tomáš Vybíral, Jiří Zadražil a Luboš Zajic. Tandempiloti: Roman Štengl, Jirka Nytra, Michal Koníček, Jan Klapka, Honza Bartoš, Mark Rahbani , Felix Šrámek, Petr Bednařík, Jan Brácha, Pavel Liška, Franěk Emil, Jirka Šíma, Štěpán Plíva, Jirka Kudrna, Pepa Němec, Björn Korth, Dašek Martin, Karel Vlk, Honza Kottnauer a Richard Malíř.

Největší velikonoční beránek

V rámci akce Velikánské Velikonoce v Galerii Butovice byl upečen největší velikonoční beránek, který měl rozměry 198 cm na délku, 70 cm na výšku a 85 cm na šířku. Na výrobu beránka bylo spotřebováno 30 čokoládových a 20 vanilkových plátů o celkové hmotnosti 125 kg, 160 kg vanilkového krému a 30 kg marcipánu. Dohromady tedy beránek vážil 315 kg a jeho výroba zabrala týmu pěti cukrářek 30 hodin čistého času.

Nejdelší biblická chronologie sestavená jediným člověkem

Zdeněk Soviš z Brna sestavil na základě vlastních výpočtů a bádání chronologii biblických událostí, která zahrnuje období od Adama až do konce vlády a smrti Archelaa (syna Herodese Velikého) vládce Judeje, tj. roky 3963 před Kristem až po r. 6 po Kristu. Dílo tedy mapuje celý Starý zákon (knihy Genesis – Malachiáš) i období intertestamentální (údobí mezi Starým a Novým zákonem). Zpracování chronologie, nad níž autor  v letech 2004 – 2010 strávil na 2 000 hodin čistého času práce, je zachyceno na pásu papíru širokém 10,5 cm a dlouhém 12,25 m. Chronologie sleduje následující linie:

* nástin dějin lidstva dle Bible se zvláštním zřetelem na dějiny Božího lidu a datování  jednotlivých událostí,

* linii rodokmenů,

* linii patriarchů,

* linii soudců,

* linii izraelských králů

* linii proroků

* linii biblických knih – autor, doba napsání a časové rozpětí, které kniha zachycuje

* události z dějin různých národů – např. Egypta, Babylonie, Asýrie, Sýrie, Persie, Moábu, Řecka, Říma nebo jejich králů, pokud šlo o souvislosti s texty Bible.

Předpokladem pro vytvoření chronologie byla rekordmanovi dobrá znalost a studium dějin a historických souvislostí. Avšak základním pramenem mu byla Bible (Starý zákon), kterou po léta studoval stránku po stránce. Chronologie Zdeňka Soviše byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidována dne 19. dubna 2011.

Největší slabikář

ZŠ Nemyčeves vytvořila vázaný slabikář formátu A3 (výška 422 mm, šířka 305 mm) vážící 1,218 kg a mající 162 stran. Slabikář tohoto formátu byl zhotoven speciálně pro žáka, jehož zraková vada vyžaduje práci se zvětšeným výukovým materiálem. ZŠ Nemyčeves sestavuje pro své žáky od školního roku 2003/2004 slabikář vlastní a žáci si jej sami dotvářejí ilustracemi apod. Jedná se o interní výukový materiál, který je používán výhradně na ZŠ Nemyčeves. Slabikář byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov u příležitosti předání slabikáře žákovi se zrakovou vadou na jarní besídce ZŠ Nemyčeves dne 19. dubna 2011.

Nejstarší řehtačka

Kulturní středisko Protivín uspořádalo Velikonoční odpoledne, v rámci kterého byla představena plně funkční řehtačka atypických rozměrů, jejíž vznik je datován těsně před rokem 1942. Vyrobil ji Josef Wurm z Německa a v době registrace rekordu ji vlastnil Jan Bízek z Protivína, který ji dostal v r. 1942 od dědečka jako dar ke svému narození. Řehtačka byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 16. dubna 2011.

Největší obraz ryby složený z kovových zátek

Klub rybářů Libišany zorganizoval pokus, v rámci kterého se 83 účastníků podílelo na sestavení obrazu ryby z 84 471 kovových zátek od piv či limonád. Ryba byla dlouhá 16 m a široká 7,65 m. Rekordu bylo dosaženo dne 16. dubna 2011 na nohejbalovém hřišti v Libišanech.

Nejvíce výstupů a sletů na paraglidingu od svítání do soumraku

Jan Škrabálek z Prahy dokázal celkem 33krát vystoupat na vrchol kopce Raná a následně jej sletět na paraglidingu (padákový kluzák). Trať začínala na úpatí kopce, odkud rekordman pěšky vystoupal na vrchol, kde vždy rozbalil jím vynesený padákový kluzák a provedl slet zpět dolů na přistávací plochu. Celkové převýšení jednoho výstupu bylo 160 metrů, přičemž nadmořská výška vrcholu byla 457 m n. m. Pokus trval nepřetržitě od svítání (6:25 hod) do setmění (19:49 hod), kdy je leteckým úřadem oficiálně povoleno létání na paraglidingu. Rekordu bylo dosaženo 10. dubna 2011 v Rané u Loun.

Největší košt zelí

Město Hluk, Agentura AV, Ostrožsko, a. s. a MAS Horňácko a Ostrožsko společně uspořádaly akci s názvem O najlepší kysané zelé na Slovácku I., v rámci níž se podařilo shromáždit celkem 173 vzorků kysaného zelí. Vzorky pocházely z celého Slovácka, ale i z Košic nebo z Rumunské župy Buzău (oblast Muntenie – Valašsko). Vzhled, barvu, vůni a chuť vzorků hodnotilo 469 laických a odborných  porotců z řad návštěvníků. Rekordu bylo dosaženo dne 3. dubna 2011 v památkovém objektu na tvrzi v Hluku.

Nejvíc vesmírných turistů na jednom místě

Město Blansko, Město Boskovice a Pivovar Černá Hora uspořádaly recesistickou akci, v rámci které se na jednom místě sešlo 895 vesmírných turistů. Každý turista se musel prokázat buďto raketou (outcomingová vesmírná turistika – ze Země do vesmíru) nebo talířem (incomingová vesmírná turistika – z vesmíru na Zem). Raketu (model rakety, tenisovou raketu, raketu ze zábavné pyrotechniky atd.) si přineslo 278 účastníků a talíř (maketu létajícího talíře, porcelánový talíř, frisbee, atd.) mělo 617 vesmírných turistů. Rekordu bylo dosaženo dne 3. dubna 2011 na nádvoří Pivovaru Černá Hora u příležitosti slavnostního zahájení turistické sezony v destinaci Moravský kras a okolí.

Štafetové skákaní na jedné noze na vzdálenost půlmaratonu

Jan Krédl z Rozsochatce a Jan Odehnal z Havlíčkova Brodu dokázali odskákat na jedné noze štafetově vzdálenost 21,097 km za 4:05:10 hod. Sportovci se ve skákání štafetově střídali, přičemž vždy jeden skákal (a libovolně střídal pravou a levou nohu) a druhý odpočíval v běhu. Uvedenou vzdálenost půlmaratonu představuje zhruba 25 000 skoků na jedné noze. Rekordu bylo dosaženo 2. dubna 2011 v rámci akce Hervis 1 Maraton Praha 2011 a výtěžek pokusu byl věnován Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Významného životního jubilea se tento rok dožívá jeden dlouholetých spolupracovníků a několikanásobný český i světový rekordman  – výtvarník a karikaturista Lubomír Vaněk. Své padesátiny oslaví i výstavou Průřez Vaňkem, jejíž vernisáž proběhla 6. dubna v knihkupectví Librex ve Velkém Špalíčku v Brně. Blahopřejeme a přejeme do dalších let hodně zdravíčka i dobrých dnů …

Největší soubor ručně psaných receptů

Vladimír Tobola, horník z Českého Těšína, dokázal v průběhu dvaceti let vlastnoručně sepsat do 135 sešitů formátu A4 celkem 31 911 kuchařských receptů. Recepty byly v letech 1985 – 2005 zaknihovány zvlášť podle druhů pokrmů (hovězí maso, zelenina, moučníky atd.). Součástí sbírky je šest sešitů, které slouží jako rejstřík, podle něhož se lze v receptech snadno orientovat. Podle sepsaných receptů, získaných od známých, z rodinných receptářů, restaurací, novin, časopisů, knih, televize, se v rodině autora často vařilo a nezanedbatelné množství z nich bylo prakticky vyzkoušeno. Rekordní sbírka, kterou k registraci přihlásila rekordmanova manželka Eliška, byla in memoriam zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 31. března 2011, kdy byla současně předána do expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

50 km bruslení na čas

Karel Ligocki dokázal ujet na bruslích 50 km za 2:15:18,26 hod. Uvedenou vzdálenost představuje 365 okruhů po 137 metrech. Rekord absolvoval pod vedením trenéra Jana Kopery na rychlobruslařských bruslích s dlouhými noži. Rekordu bylo dosaženo dne 26. března 2011 na zimním stadionu v Novém Jičíně.

Věta s nejvícekrát po sobě se opakující slabikou „li“

Jiří Zahradníček z Vodňan je autorem věty: „Zalili-li Lili lilii, nezvadne.“, v níž se vyskytuje 7krát po sobě slabika „li“. Věta byla zanesena do České databanky rekordů Agentury Dobrý den 25. března 2011.

Nejdelší věta tvořená pouze souhláskami

Jiří Zahradníček z Vodňan je autorem věty: „Smrk z Brd pln skvrn z mlh strhl smršť zrn z prh.“, která je tvořena 37 souhláskami. Údaj byl zanesen do České databanky rekordů Agentury Dobrý den 25. března 2011.

Nejmenší znak obce vyrobený z odpadových materiálů a umístěný v miniaturní lahvi

Leopold Heneš z Třebenic dokázal ve skleněné lahvičce vysoké 26 mm o průměru 19,6 mm a s průměrem hrdla 9,3 mm zhotovit znak obce Třebenice (okr. Třebíč). Znak uvnitř minilahvičky slepený a složený z různých druhů plastů za pomoci speciálně vyrobených nástrojů a pinzet má rozměry 12,3 x 14,2 mm a je tvořen modrým štítem, v jehož dolní polovině je stříbrná hradební zeď z kvádrů s cimbuřím. Uprostřed hradby je umístěn modrý štítek se stříbrnou radlicí s hrotem nahoru a břitem doprava. V modrém poli uprostřed se nachází stříbrný patriarchální kříž, částečně zasahující do hradební zdi, doplněný dvěma zlatými liliemi. Znak vznikl jako příspěvek projektu společnosti EKO-KOM a Agentury Dobrý den „Největší galerie znaků měst a obcí zhotovených z odpadových materiálů“ a do České databanky rekordů Agentury Dobrý den byl oficiálně zaevidován dne 25. března 2011.

Největší dřevěný vůz

Skupina historického šermu Kirius iniciovala zhotovení obřího dřevěného vozu dlouhého 10 m, širokého 5,3 m a vysokého 2,65 m. Přední kola mají průměr 1,5 m, zadní kola 2,5 m. Komponenty, ze kterých byl vůz vážící 1,5 tuny sestaven, vyrobila firma DISTAV CZ stavební, s. r. o. Vůz je kompletně dřevěný, pouze bočnice vyhlížející jako klády jsou z pomalované lepenky. Byl vyroben jako rekvizita do rekonstrukce historické bitvy konané 26. dubna 2008 v Libušíně u Kladna při příležitosti celostátního setkání skupin historického šermu, kde představoval vůz pána světa a byl tažen asi třiceti „otroky“. Vůz byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 25. března 2011.

Nejvíc kostek umístěných v sobě vysoustružených z jednoho kusu kovu

Jaromír Mikulec ze Staré Turé na Slovensku vysoustružil z jednoho kusu hliníku pět v sobě umístěných různě velkých krychlí. První dutá kostka o rozměrech 35 x 35 mm má na každé straně kruhový otvor o vnitřním průměru 32 mm. Uvnitř ní umístěná druhá kostka má rozměry 25 x 25 mm a vnitřní průměr kruhového otvoru 22 mm, třetí kostka má rozměry 17 x 17 mm a vnitřní průměr otvoru 15 mm, čtvrtá kostka má rozměry 11 x 11 mm a vnitřní průměr otvoru 8 mm a pátá plná kostka má rozměry 5 x 5 mm. Při výrobě na hrotovém soustruhu SV 18R rekordman postupoval od středu nejmenší kostičky. Kostka byla vyrobena v prosinci 2010 a do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov byla zaevidována dne 24. března 2011.

Největší mariášové karty

Společnost Hrací karty, s. r. o. vyrobila jednohlavé mariášové karty o rozměrech 182 x 306 mm. Jedná se o trojnásobnou zvětšeninu originálního karetního formátu hracích karet s koníkem. Balíček těchto karet váží 300 g. Karty byly představeny dne 23. března 2011 na 18. ročníku veletrhu reklamy, médií, polygrafie a obalů „REKLAMA POLYGRAF 2011“ konaném na Výstavišti v pražských Holešovicích.

Nejdelší fronta na záchod

Český výbor pro UNICEF (Dětský fond OSN) uspořádal v rámci celosvětového projektu pokus, při němž se do jedné souvislé fronty na záchod postavilo celkem 111 lidí. Záchod byl pouze symbolický (přenosná maketa kadibudky), každý účastník pokusu do něj mohl vhodit libovolný finanční obnos a přispět tak na výstavbu studen, toalet a kanalizace v nejchudších zemích světa. Rekordu bylo dosaženo 22. března 2011 na Václavském náměstí v Praze při příležitosti Světového dne vody.

Největší sbírka profilových cylindrických vložek do zámků

Luboš Čech z Prahy nashromáždil od roku 1992 do 15. března 2011 celkem 1 050 profilových cylindrických zámkových vložek tří set a osmdesáti značek různých výrobců z 36 zemí pěti kontinentů. Sbírka byla zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 22. března 2011.

Nejvíc lidí v obří houpací síti

Rodinná firma CHICO z Rakouska vyrobila rekordní houpací síť o rozměrech 8 x 2,1 metru vážící 300 kg. Do sítě zavěšené na konstrukci o rozměrech 2,3 x 2,58 x 8,5 metru se při rekordním pokusu vešlo celkem 22 lidí (15 dospělých a 7 dětí do 130 cm). Rekordu bylo dosaženo dne 19. března 2011 na veletrhu FOR GARDEN v Pražském veletržním areálu Letňany.

Nejstarší kronikář ručně píšící a ilustrující obecní kroniku

Josef Verner (narozen 13.5.1923) se od svých 19 let věnuje zaznamenávání událostí ze svého okolí. Od roku 1991 píše obecní kroniku obce Záboří nad Labem. Nejprve zpětně dokončil druhý svazek obecní kroniky, který končí rokem 1989. Ve třetím autor shrnul informace z prvních dvou archivovaných svazků a doplnil podle kroniky Josefa Milíka historii a osudy významných osobností osady Habrkovice, která je součástí obce Záboří nad Labem. Kronikář podle dokumentů, které zapůjčili občané, organizace a podniky, doplnil rovněž události z dávné minulosti a fakta, o kterých se nesmělo psát v době totality a nadále průběžně zachycuje nejnovější historii obce i nově objevené skutečnosti z dob minulých. Kronika tak nyní zachycuje historii obce od prvních doložených zmínek o její existenci. Součástí tohoto svazku je i 36 alb obsahujících fotodokumentaci a kopie důležitých listin, přičemž alba jsou tematicky zaměřena podle jednotlivých událostí. Josef Verner, který je členem Sdružení kronikářů Čech, Moravy a Slezska, ke dni registrace rekordu zapsal do kroniky na 335 stran a ručně psaný krasopisný text doplnil šestadevadesáti vlastními ilustracemi včetně portrétů významných osobností. Údaj byl do České databanky rekordů zanesen dne 17. března 2011 v rámci otevření stálé výstavy Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov “Úctyhodní senioři z České knihy rekordů”. V den oficiální registrace bylo rekordmanovi 87 let, 10 měsíců a 4 dny.

Operace očí v nejstarším věku

Vlastimila Češková z Jarcové, narozená 2.3.1905, se na oční klinice Gemini ve Zlíně podrobila ve věku 106 let a 12 dnů dvěma operacím očí. U prvního oka se jednalo o odstranění vady zapříčiňující nutnost nošení čtrnácti dioptrií, u druhého o laserové obroušení povrchu již nevidomého oka z důvodu zmírnění bolestivosti. Zákroky provedl dne 14. března 2011 primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Dvanáctihodinová vytrvalostní jízda na bruslích

Karel Ligocki dokázal ujet na bruslích za 12 hodin 245,230 km, což představuje 1 790 okruhů po 137 metrech. Rekord absolvoval pod vedením trenéra Jana Kopery a asistenta trenéra Jana Cholewy na rychlobruslařských bruslích s dlouhými noži. Rekordu bylo dosaženo dne 14. března 2011 na zimním stadionu ve Studénce.

Největší kolekce zvířat na společném obrazu z víček od PET lahví

Návštěvníci veletrhu „ ProDítě“ ve spolupráci se školáky ze ZŠ Brno-Tuřany vytvořili z 33 184 víček od PET lahví o celkové hmotnosti 81,3 kg obraz o rozměrech 10,9 x 7,1 m, který znázorňoval kolekci zvířat a rostlin imitující výběh v zoologické zahradě. Obří obraz vznikl jako součást dlouhodobého projektu autorizované obalové společnosti EKO-KOM, zaměřeného na vzdělávání v oblasti třídění a recyklace odpadů a byl vytvořen v rámci doprovodného programu Agentury Dobrý den Pelhřimov a agentury EfektMediA, spol. s r. o. ve dnech 10. – 13. března 2011 na Výstavišti v Brně.

Největší počet vymalovaných ptáčků nalepených na stromě

Společnost HASBRO CZECH, s. r. o. uspořádala pokus s názvem PTÁČKŮV STROM, při němž návštěvníci akce vymalovali a následně nalepili na dva kartonové stromy celkem 574 ptáčků. Rekordu bylo dosaženo dne 12. března 2011 na akci 4. Littlest Pet Shop Show 2011 Brno v rámci veletrhu PRODÍTĚ 2011 konaném na brněnském výstavišti.

Největší průvod slečen ve svatebních šatech

angelo Hotel Pilsen uspořádal průvod, kterého se zúčastnilo 58 slečen oblečených do svatebních šatů. Průvod nevěst vyrazil z angelo Hotel Pilsen, prošel centrum města a vrátil se zpět do hotelu. Rekordu bylo dosaženo dne 10. března 2011 v Plzni u příležitosti zahájení Svatebního veletrhu angelo Hotel Pilsen 2011.

Největší počet žižkovských Pepíků na jednom místě

Městská část Praha 3 uspořádala u příležitosti konání tradičního masopustu rekordní pokus, při němž se sešlo 38 lidí v čepici „bekovce“, která je typická pro postavu tzv. žižkovských Pepíků. Rekordu bylo dosaženo dne 8. března 2011 na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Ptačí betlém

Jaromír Čejka z Nového Města na Moravě vytvořil technikou koláže stříhaných filmových plakátů tzv. ptačí betlém. Jedná se o koláž ve formátu 50 x 50 cm čítající 50 ptačích figurek, které znázorňují svatou rodinu a další postavy betlému. V rámci výroby koláže autor nejprve vytvořil návrh obrazu a figurek, překreslil všechny části figurek na kladívkový papír, vybrané části plakátů podlepil papírem a překreslil vzory na rubové strany podlepených plakátů. Ty poté vystříhal, slepil všechny části každé figurky a vlepil je do plochy obrazu. Betlém, kterým byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 7. března 2011, byl vytvořen v roce 1994 jako dar autorovu kolegovi ornitologovi k jubilejním padesátým narozeninám.

Největší počet masek v maškarním průvodu

Dům kultury Milevsko a Maškarní sdružení Milevsko uspořádaly konání tradičního masopustu, při němž se průvodu masek zúčastnilo 629 obyvatel a přátel města Milevska. Rekordu bylo dosaženo dne 5. března 2011 v Milevsku v rámci masopustní akce nazvané Milevské maškary 2011.

Největší počet startujících v závodě ve sjezdovém lyžování

SKI KLUB TELNICE uspořádal závod v obřím slalomu v alpském lyžování, ve kterém startovalo celkem 325 registrovaných účastníků. Závodníci startovali na 800 m dlouhé trati s homologací pro sjezd ve 13 kategoriích dle věku. Do cíle dojelo 305 účastníků. Rekordu bylo dosaženo 5. března 2011 v Lyžařském středisku Zadní Telnice na trati Macháček v rámci akce Telnický rohlík 2011.

Největší vizitka

Tiskárna Printo, spol. s r. o. vytvořila v rámci charitativního projektu Ostrava má srdce obří vizitku o rozměrech 3 x 2 m. V rámci tohoto projektu měli lidé možnost věnovat různými způsoby (infostánky v obchodních centrech, e-mailem nebo poštou) své vizitky, přičemž za každou takovou vizitku společnost Printo darovala centru pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek částku 20 Kč. Celkem se takto získalo 3 533 vizitek a firma tedy věnovala centru Čtyřlístek celkovou sumu 70 660 Kč. Na rekordní vizitce jsou kromě této částky uvedena jména všech dárců vizitek. Rekordu bylo dosaženo u příležitosti 20. narozenin společnosti Printo. Vizitky byly shromažďovány v průběhu prosince 2010 a ledna 2011 a slavnostní zakončení akce spojené s předáním daru a odhalením obří vizitky proběhlo 25. února 2011 v restauraci Bamboo hotelu Park Inn Ostrava.

Největší masopustní kapela

Občanské sdružení Trutnov – město draka uspořádalo akci nazvanou Trutnovský masopustní rej. V rámci programu této akce byla sestavena masopustní kapela složená z 395 dětí  z Mateřské školy Trutnov. Všechny děti společně zazpívaly předem naučenou písničku s nahraným zvukovým doprovodem, přičemž více než 200 dětí současně hrálo na různé hudební nástroje (bubínky, řehtačky, píšťalky,…). Podmínkou účasti v masopustní kapele byl masopustní kostým. Rekordu bylo dosaženo v pátek 25. února 2011 v Trutnově.

Lyžování v sedmi krajích, sedmi pohořích a sedmi střediscích ČR v jeden den

Hana Robinson a Pavel Trčala dokázali v průběhu jediného dne lyžovat v sedmi střediscích nacházejících se v sedmi pohořích v sedmi různých krajích České republiky. Během 13 hodin a 25 minut najeli 650 km a každý z rekordmanů zdolal 15,025 km sjezdovek. Řidičem mise byl mistr světa v rallye Martin Prokop. Rekordu bylo dosaženo 18. února 2011 v Javorníkách (středisko Kyčerka, Zlínský kraj), Beskydech (středisko Bílá, Moravskoslezský kraj), Jeseníkách (středisko Kouty, Olomoucký kraj), Kralickém Sněžníku (středisko Dolní Morava, Pardubický kraj), Krkonoších (středisko Špindlerův Mlýn, Královéhradecký kraj), Jizerských Horách (středisko Ještěd, Liberecký kraj) a Krušných Horách (středisko Bouřňák, Ústecký kraj). ČESKÝ SKI REKORD proběhl pod záštitou agentury CzechTourism v rámci propagace lyžování v České republice a jeho výtěžek byl věnován nadaci Impuls na pomoc pacientům s roztroušenou sklerózou. Více informací najdete zde.

Nejrychlejší výměna garážových vrat

TRIDO, s. r. o. vyvinula patentově chráněnou technologii pro garážová vrata Trido Evo, která umožňuje provést v extrémně krátkém čase výměnu vrat starých (křídlových nebo výklopných…) za nová garážová vrata s pohonem. Za použití této technologie dokázala dvojice techniků Stanislav Kousal a Dušan Krajňak v čase 3:49:41 hod bez jakýchkoliv stavebních úprav provést v rodinném domě zakázku spočívající ve vysazení původních výklopných vrat, kompletní montáži, zprovoznění, seřízení a vyzkoušení nových výsuvných sekčních vrat Trido Evo s dálkovým ovladačem. Rekordní montáž vrat Trido Evo bez nadpraží byla realizována v obci Mokrá dne 17. února 2011. Nová garážová vrata na míru měla rozměry 2325×1885 mm.

Největší počet ozdobených valentýnských perníkových srdíček na jednom místě

Střední škola hotelnictví a podnikání SČMSD, Hronov, s. r. o. uspořádala pokus, při němž bylo na jednom místě shromážděno 2 774 ozdobených valentýnských perníkových srdíček. Rekordní pokus byl organizován tak, že škola zaslala celkem 3 000 upečených perníkových srdíček do 27 základních škol, jejichž žáci je libovolnými technikami ozdobili (ozdobili polevou, ale i pomalovali barvou, polepili korálky, těstovinami, látkami…) a v počtu 2 774 kusů zaslaly zpět. Všechna srdíčka byla vystavena před Jiráskovým divadlem v Hronově dne 14. února 2011 v rámci projektového dne Střední školy hotelnictví a podnikání SČMSD na téma svátku lásky a zamilovaných a u této příležitosti byla rekordní skutečnost zároveň zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov.

Nejmenší psaligrafický portrét Václava Klause

Lubomír Vaněk z Brna dokázal vytvořit psaligrafický portrét prezidenta České republiky Václava Klause o rozměrech 3 x 2,25 mm. Portrét karikaturista za použití 10krát zvětšující lupy vyřezal skalpelem z ultratenkého papíru o síle 0,2 mm, který nejprve natřel tuší na černo. Vyříznutý portrét poté nalepil disperzním lepidlem na bílý podklad a zakomponoval do speciální krabičky. Rekordní portrét byl vytvořen dne 11. února 2011.

Největší trs srostlých hřibů

Ludovít Fortuník objevil v dubovém lese poblíž obce Nižbor osm hřibů smrkových srostlých do jednoho trsu. V nejvyšším místě trs měřil 17 cm a vážil 1,1 kg. K nálezu hřibů došlo 21. srpna 2010. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zapsán 11. února 2011.

Nejvíc vypuštěných thai balónů najednou

BAART, s. r. o. zorganizovala v rámci akce Balonové Ještědění hromadné vypouštění thai balónů, při kterém z jediného místa vzlétlo k nebi celkem 1519 horkovzdušných balónů štěstí. Rekordu bylo dosaženo 5. února 2011 na centrálním parkovišti u Tipsport arény v Liberci.

Nejvíc kremrolí snědených v jeden okamžik na jednom místě

Salesiánské středisko mládeže – dům dětí a mládeže České Budějovice uspořádalo pokus, při němž bylo v jeden okamžik návštěvníky plesu snědeno 403 kremrolí. Každý účastník snědl právě jednu kremroli. Rekordu bylo dosaženo dne 29. ledna 2011 v rámci jubilejního 20. Salesiánského plesu v KD Vltava v Českých Budějovicích.

Nejvíc bublin v bublině

Matěj Kodeš dokázal vyfouknout mýdlovou bublinu o průměru cca 80 cm a v ní poté foukáním ústy do její povrchové blány vytvořit 58 menších bublin. Rekordu bylo dosaženo 15. ledna 2011 v rámci doprovodného programu Agentury Dobrý den na veletrhu Regiontour 2011 na Výstavišti v Brně.

Největší karikatura

Lubomír Vaněk nakreslil karikaturu prezidenta ČR Václava Klause o velikosti 128 x 77 cm, znázorňující ho coby profesora vyučujícího děti třídění odpadů. Obraz o celkových rozměrech  2 x 3 m byl motivován kampaní společnosti EKO-KOM, a. s. a vznikl ve dnech 14. – 15. ledna 2011 v rámci doprovodného programu Agentury Dobrý den na veletrhu Regiontour 2011 na Výstavišti v Brně.

Nejmenší pamětní medaile

Ing. Jiří Šíd, zakladatel společnosti Pamětník, s. r. o., vyrobil raženou mosaznou medaili o průměru 5,5 mm a tloušťce 0,9 mm. Při jejím zhotovení byla použita metoda „ražení do kroužku“, svrchní i spodní raznice byly vyrobeny pod lupou pomocí speciálních rýtek. Přípravy a výroba trvaly 4 měsíce a medaile byla slavnostně představena 14. ledna 2011 v doprovodném programu Agentury Dobrý den na veletrhu Regiontour 2011 na Výstavišti v Brně.

Největší galerie znaků měst a obcí vyrobených z odpadových materiálů

Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM a.s. uspořádala v rámci komunikační kampaně zaměřené na třídění odpadů akci, v jejímž průběhu vyrobily děti přihlášených škol 1 025 znaků obcí a měst České republiky o rozměrech 1 x 1 m. Na výrobu znaků byly použity odpadové materiály určené ke třídění. Galerie fotografií všech vyrobených znaků je umístěna na www.znakymestaobci.cz, přičemž 454 jich bylo reálně vystaveno v pavilónu P brněnského výstaviště u příležitosti konání veletrhu GO a REGIONTOUR. Světový rekord byl do České databanky rekordů zaevidován 13. ledna 2011.

Nejdelší nepřerušovaný tón vydávaný ústy

Jiří Hrabě vydal ústy nepřerušovaný tón v délce 29,44 vteřin na jeden nádech. Nepoužil při tom žádné další pomůcky. Rekord se uskutečnil v rámci akce rekordní víkendy v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově dne 9. ledna 2011.

Největší koláž sestavená z fotoportrétů

Společnost Poděbradka, a.s. iniciovala vznik facebookového projektu FaceTree, v rámci kterého bylo shromážděno od listopadu do 24. prosince 2011 celkem 26 747 fotografií uživatelů této speciálně vytvořené aplikace, kteří svůj fotoportrét umístili do jednoho z políček tvořících dohromady mozaiku koruny stromu. Fungování aplikace, která vznikla při příležitosti uvedení nového nealkoholického nápoje CIDER Poděbradka na trh, si vyžádalo pro svou náročnost  propojení tří počítačů. Koláž byla následně vytištěna na vinylovou síťovinu, čímž vznikl obraz na ploše 147,87 m 2. Vlastní koruna stromu tvořená uvedeným počtem čtvercových fotografií (4,5 x 4,5 cm) má rozměr 9 x 6,8 m. Obří mozaika byla vystavena na jednom z domů na pražské Národní třídě v prosinci 2010 a lednu 2011.

“Pelhřimovský” film Největší z Čechů oceněn

Celovečerní film Největší z Čechů, jehož vznik byl motivován činností pelhřimovské Agentury Dobrý den, a byl natočen z větší části v Pelhřimově a okolí, získal v konkurenci 22 celovečerních filmů roku 2010 celkem 6 nominací na Ceny české filmové kritiky, jimiž domácí filmoví novináři a publicisté odměňují nejlepší kinematografické počiny roku. Ocenění komedie z prostředí filmařů a rekordmanů obdržela v kategoriích : Nejlepší film, Nejlepší režie (Robert Sedláček), Nejlepší scénář (Robert Sedláček), Nejlepší mužský výkon v hlavní roli (Jaroslav Plesl), Nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli (Jiří Vyorálek) a Nejlepší ženský výkon v hlavní roli. V tomto případě jde o Simonu Babčákovou, která se rovněž stala vítězkou této kategorie.

Kuriozitou, která bude zapsána do České knihy rekordů, je skutečnost, že během natáčení komedie Největší z Čechů se v pátek 14. srpna 2009 sešli v jedné scéně odehrávající se u vstupu do Muzea kuriozit v Pelhřimově – městě rekordů čtyři představitelé Hamleta, aktuálně ztvárňující tuto postavu na českých profesionálních scénách. Igor Bareš hrál v té době dánského prince v Národním divadle v Brně, Jaroslav Plesl v Dejvickém divadle v Praze, Jiří Vyorálek v divadle Husa na Provázku a Michal Bumbálek v Hadivadle a současně v divadle Husa na provázku v Brně v představení Shakespearománie II – Lidé Hamleti.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress