Perníkové Křižánky - Největší perníková maketa vesnice vytvořená jeho obyvateli

Na základě výzvy členek Základní organizace ČSŽ Křižánky vznikl na ploše 29,5 m2 zimní model obce čítající 100 stavení vytvořených z doma upečeného perníku, přičemž většina domů byla zhotovena lidmi v Křižánkách žijícími. Pouze u stěžejních   budov a dominant obce (kostel, škola, budova Obecního úřadu, kaplička...) přiložily ruku k dílu profesionální perníkářky. Na tento zimní perníkový pohled na Křižánky, jehož součástí je rovněž 141 stromů a 10 perníkových zvířat, bylo spotřebováno mimo jiné 75 m2 vatelínu, 70 kg mouky a v součtu přibližně 14 m2 perníku. Kostel, který může být brán jako měřítko, měl na výšku 37 cm. Práce na vytvoření díla, které bylo od   16. prosince 2012 do 7. ledna 2013 vystaveno na Obecním úřadě, trvaly přibližně 4 týdny a podílely se na něm čtyři desítky členek ČSŽ. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. prosince 2012 v Křižánkách.

   

Nejvíc zaměstnanců v zimních čepicích

VSP DATA a.s. uspořádala pro své zaměstnance vánoční večírek, na kterém ředitelé společnosti, ing. Jindřich Zítek a ing. Jiří Bonaventura, rozdali svým zaměstnancům vánoční dárky v podobě 297 ks pletených zimních čepic modré a červené barvy téhož vzoru. Všichni obdarovaní si poté čepice nasadili na hlavu. Rekordu bylo dosaženo ve stylové podzemní restauraci rodinného hotelu Relax u Drsů v Táboře dne 21. 12. 2012.

   

Nejrychleji namíchaný přípitek

VSP DATA a.s. uspořádala pro své zaměstnance vánoční večírek, který byl zahájen rekordem. Pět barmanů ICE CUBE baru Praha namíchalo 309 drinků No. 1 v  čase 10:13,75 min. Nápoje byly v průběhu míchání rozneseny hostům večírku. Poté následoval přípitek ředitele společnosti, ing. Jindřicha Zítka. Rekordu bylo dosaženo ve stylové podzemní restauraci rodinného hotelu Relax u Drsů v Táboře dne 21. 12. 2012.

   

Největší 3D origami Santa

Schrödingerův institut, Stars Varnsdorf a Biskupské gymnázium Varnsdorf společně vyrobily technikou origami trojrozměrného papírového Santu z 373 kusů papíru během 1:40 hod, který byl vysoký 74 cm. Na přípravě materiálů (skládání papíru na základní tvar) se podíleli studenti Biskupského gymnázia v průběhu cca 14 dní. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. prosince 2012 ve Varnsdorfu.

   

Nejvíc podpisů na jedné pohlednici

Pohlednici běžného formátu (148 mm x 105 mm) jako výraz pozdravů adresátovi podepsalo 16. prosince 2012 v průběhu tradiční předvánoční akce Vánoce na radnici celkem 61 lidí. Neobvyklý pozdrav z Pelhřimova ‒ města rekordů byl sběratelce pohlednic Lucii Čumrikové odeslán poštou den poté.

 

Nejvíc plujících lodiček z vlašského ořechu se zapálenou svíčkou

1276 skořápek ořechů připomínající známý vánoční zvyk se rozsvítilo na vodní hladině dlouhé 6 m a široké 40 cm při tradiční akci Vánoce na radnici v Pelhřimově. Rekord, k němuž vyzvala Všeobecná zdravotní pojišťovna, pobočka Pelhřimov, Agentura Dobrý den a Město Pelhřimov, byl vytvořen 16. prosince 2012, přičemž základní rekord ustanovený  při stejné příležitosti v den úmrtí prvního českého prezidenta, tedy 18. prosince 2011, byl symbolicky za tiché účasti a souhlasu stovek zúčastněných věnován Václavu Havlovi.

   

Nejrychleji uběhnutý maraton na běžícím páse - kategorie ženy

JIHOČESKÝ KLUB MARATONCŮ uspořádal akci Estian maraton, v rámci které Petra Krejčová uběhla na běžícím páse vzdálenost 42 200 m v čase 3:19,05 h. Během této doby nepotřebovala žádné odpočinkové přestávky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. prosince 2012 ve fitness centru Pouzar v Českých Budějovicích.

   

Nejrychleji uběhnutý maraton na běžícím páse - kategorie muži

JIHOČESKÝ KLUB MARATONCŮ uspořádal akci Estian maraton, v rámci které Daniel Orálek uběhl na běžícím páse vzdálenost 42 200 m v čase 2:39,03 h. Během této doby nepotřeboval žádné odpočinkové přestávky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. prosince 2012 ve fitness centru Pouzar v Českých Budějovicích.

   

Nejvíce balonků v automobilu Volkswagen Golf 7

Porsche České Budějovice uspořádalo v rámci akce Budějovický advent rekordní pokus, během kterého za 15 minut naplnilo 10 studentů budějovického gymnázia 131 balonky o minimálním průměru 10 cm automobil Volkswagen Golf 7. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. prosince 2012 v Českých Budějovicích.

   

Nejpočetnější betlém ze sena v životní velikosti

Jiří Firýt z Čenkova vyrobil ze sena betlém, jehož postavy jsou všechny v životní velikost a oděné do dobových oblečení. Skládá se z 20 lidských postav, anděla, stáda 4 ovcí, berana, jehněte, psa, vola, osla, slona, velblouda, kozy, kůzlete a 4 kachen. Betlém je vystaven na návsi obce Čenkov. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. prosince 2012 v rámci adventního koledování v Čenkově.

   

Nejpočetnější sbor občanů Plzeňského kraje zpívající na náměstích 13 měst v daném okamžiku vánoční koledy v přímém přenosu

Agentura RLA Stallion a Český rozhlas Plzeň uspořádaly vánoční akci, při níž se na náměstích 13 měst Plzeňského kraje sešlo 8 710 lidí, kteří společně zazpívali vánoční koledy Nesem vám noviny a Narodil se Kristus Pán, které odvysílal v přímém přenosu Český rozhlas Plzeň. Rekordního pokusu se zúčastnila města Plzeň, Chlumčany, Sušice, Spálené Poříčí, Přeštice, Kasejovice, Stříbro, Hrádek u Rokycan, Bělá nad Radbuzou, Blovice, Domažlice, Klatovy a Mirošov. V Plzni se ke společnému zpívání zaregistrovalo 3 332 lidí. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 12. prosince 2012 v Plzni.

   

Nejrychlejší montáž oken

8 montážníků společnosti TSH PLAST dokázalo v rámci výměny starých dřevěných špaletových oken v Domě dobrých dnů v Pelhřimově, kde sídlí jedna z expozic Muzea rekordů a kuriozit, namontovat plastová okna a dveře vlastní výroby v čase 18:59,84 min., a to počínaje usazením a ukotvením rámů, montáží, přes seřízení křídel až po kompletní zapravení rámů montážní pěnou. Jednalo se o 8 kusů oken včetně balkonové sestavy (17 okenních výplní) o celkové ploše 21,67 m2. Rekordní montáž oken dne 12. prosince 2012 provedli :  Jan Hrubý, Vladimír Houska, Michal Rejhons, Jaroslav Tourek, Tomáš Tourek, Pavel Čepelák, Jaroslav Šenkýř a Roman Šenkýř.

   

Největší vánoční výzdoba na domě

Václav Trunec vyzdobil na první adventní neděli svůj rodinný dům vánočním osvětlením z 29 551 žároviček. Celá výzdoba se skládá ze světelných řetězů, sítí a záclon, rampouchů, vloček různých rozměrů, lampiček, hvězd a komet, sněhuláka, girlandy, labutě, saní a dvou stromků. Bylo na ni použito 160 traf a 388 m přívodních kabelů. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. prosince 2012 v Chotovicích u Litomyšle.

   

Vánoční zvonění

Obec Lubná uspořádala vánoční prodejní výstavu, v rámci které zazvonilo v průběhu 100 minut 746 návštěvníků akce na připravený vánoční zvonek o hmotnosti 6 kg, který z ocelové trubky vykoval umělecký kovář, pan Zbyněk Soušek z Lubné. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 8. prosince 2012 ve víceúčelovém zařízení Skalka v Lubné v okr. Svitavy.

   

Kniha s největším počtem rozhovorů

Jan Murárik z Prahy napsal a v polovině listopadu nechal vydat svou knižní prvotinu s názvem „My jsme Kladno! Hokejové legendy, jak je možná neznáte“, která obsahuje celkem 76 rozhovorů s bývalými i současnými hokejisty Rytířů Kladno. Rozhovory vznikaly od ledna do října roku 2012. Tato publikace byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 6. prosince 2012 v Pelhřimově.

 

Česká kniha rekordů zářila na Staroměstském náměstí

Královské město Pelhřimov se díky České knize rekordů přiblížilo na začátku adventního období i Pražanům a zahraničním návštěvníkům hlavního města. Více podrobností a fotek najdete zde

   

Největší dort ve tvaru Mikuláše

CIPA zorganizovala charitativní mikulášskou besídku s pomocí společnosti 5to12productions s.r.o., v rámci které byl vyroben obří dort ve tvaru Mikuláše o výšce 215 cm a váze 185 kg. Na dortu pracoval po dobu 5 dní vrchní kuchař hotelu Hilton Prague, pan Youri Baltaliyski. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. prosince 2012 v kostele sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích.

   

Nejvíc siluet vystřižených poslepu za 10 minut

Raka Miličevič dokázal v časovém limitu 10 minut vystřihnout z papíru siluetu obličeje devíti návštěvníků předvánoční akce Agentury Dobrý den Pelhřimov v Praze na Staroměstském náměstí. Pokus probíhal tak, že výtvarník si vždy portrétovaného prohlédl z profilu, poté mu byly zavázány oči a on pomocí nůžek vytvořil profil portrétované osoby. Rekord byl zaregistrován v rámci programu Vánočních trhů dne 4. prosince 2012.

   

Nejvíc ručně vyrobených korálků z papíru na vánočním stromku

Členové občanského sdružení Bwindi Orphans ozdobili v rámci propagace dobročinné sbírky určené na pomoc šíření vzdělanosti v chudých oblastech Ugandy vánoční stromeček 5 320 korálky vytvořenými v ČR po vzoru korálků vyráběných v Africe. Na smrček vysoký 170 cm byly nainstalovány korálky o délce 125 metrů pocházející z dlouhodobého projektu www.koralkydodalky.cz. Rekord byl vytvořen 4. prosince 2012 v rámci předvánoční akce Agentury Dobrý den Pelhřimov v Praze na Staroměstském náměstí.

   

Nejvíc vánočních stromečků z drátku za 10 minut

Drago Vujovič z Černé Hory dokázal za pomoci malých kleští během 10 minut vytvořit vždy z jednoho kusu drátu o síle 0,8 mm 10 vánočních stromečků s hvězdou ve špici. Stromky jsou vysoké 3 cm a větve mají schematicky poskládané do tří "pater" nad sebou. Rekord byl zaregistrován 4. prosince 2012 v rámci předvánoční akce Agentury Dobrý den Pelhřimov v Praze na Staroměstském náměstí.

   

Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných dálkových pochodů

MUDr. Tomáš Roučka absolvoval bez přerušení sérii 44 ročníků dálkových pochodů  „Novopacké pochody“ -  každý v délce 50 km. Rekordu bylo dosaženo v letech 1969 – 2012 v okolí Nové Paky.

 

Nejvíce flétnistů hrajících vánoční písně

Velký orchestr zobcových fléten vytvořil při rozsvěcení vánočního stromu v Semilech rekord, v rámci něhož  97 hudebníků hrálo na zobcové a příčné flétny. Orchestr společně zahrál koledy Dej Bůh štěstí, Štědrej večer nastal, Štěstí zdraví, Já malý přicházím koledovat a Rychle bratři. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 2. prosince 2012 v Semilech.

   

Nejvíc lidí s rybou

Městská knihovna Sedlčany, Týdeník Sedlčanský kraj a klub Velká Kobra uspořádaly předvánoční akci, při níž se v jeden okamžik na jednom místě sešlo a speciálně vytvořenou bránou prošlo 686 lidí s rybou v ruce. Šlo o ryby keramické, dřevěné, odrátované, porcelánové, perníkové, plyšové, skleněné, paličkované, formy a formičky na pečení či vánoční ozdoby ve tvaru ryby, ale i ryby živé včetně akvarijních a také jednoho úhoře. Nejmenší donesená ryba měla 10 mm, největší jeden a půl metru. Kuriozitou navíc byl pes, který měl na obojku přívěsek znázorňující rybu. Rekordu bylo dosaženo o první adventní neděli 2. prosince 2012 na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech v rámci akce Den pro dětskou knihu.

   

Pojídání vídeňských párků v limitu 1 hodiny

SDH Prosenická Lhota uspořádala 13. ročník tradičního „pojídání čehokoliv“, při kterém Miroslav Helebrand spořádal za 60 minut 1,962 kg vídeňských párků, což je v přepočtu přibližně 8,75 m. Ke stolu usedlo 15 soutěžících, kteří snědli celkem 18,422 kg vídeňských párků, což je v přepočtu 82,16 m.  Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1.prosince 2012 v Prosenické Lhotě.

   

Nejvyšší počet repríz loutkové hry O pejskovi a kočičce za 40 let

Účinkující Divadélka Říše loutek v Praze odehráli 1. prosince 2012 jubilejní 650. loutkové představení O pejskovi a kočičce. Premiéra se uskutečnila na den přesně před 40 lety. Loutkoherci vystřídali za ta léta 4 sady pejsků a kočiček. Pořadatelem oslavy byla Umělecká scéna Říše loutek. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. prosince 2012 v Praze.

   

Největší počet studentských vzkazů univerzitě

Masarykova studentská unie, o.s. uspořádala akci Srdce pro univerzitu, v rámci které bylo na papírový podklad o délce 61,87 m napsáno 1 055 vzkazů a 1 173 vzkazů bylo nalepených ve tvaru srdíček. Celkem tedy obří přání obsahovalo 2 228 vzkazů od studentů univerzity. Poté bylo předáno rektorovi MU, panu Mikuláši Bekovi. Partnerem celé akce byla Masarykova univerzita. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. listopadu 2012 v Brně.

   

Nejdelší vánoční řetěz z papíru vyrobený zaměstnanci jedné firmy za jednu hodinu

KOVOSVIT MAS, a.s. se sídlem v Sezimově Ústí uspořádal Mikulášské setkání, v rámci kterého zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci během jedné hodiny vyrobili vánoční řetěz z papíru o délce 1 412 m. Použito bylo 19 768 proužků o rozměrech 30 x 5,5 cm. Řetěz byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. listopadu 2012 v areálu firmy KOVOSVIT MAS, a.s. v Sezimově Ústí.

Nejdéle kapelníkem tanečního orchestru

Miroslav Jiřišta, (nar. 8. 2. 1928) rodák z Malých Němčiček, je nejdéle působícím, a k datu registrace rekordu stále aktivním, kapelníkem neprofesionálního tanečního orchestru. Svou kariéru zahájil v roce 1945, kdy v Kutné Hoře založil kapelu HOTSTARS, a na scéně tak působí více než 67 let. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován v  Domě kultury Kladno dne 29. 11. 2012 v rámci programu společenského večera konaného u příležitosti 35. výročí vzniku orchestru RK BAND a šedesátých narozenin jeho kapelníka Rudolfa Koudelky, kterému pan Miroslav Jiřišta přijel blahopřát písní.

   

Křest po osmi letech

Agentura vojenských informací a služeb Ministerstva obrany ČR vydala v roce 2004 nákladem 3000 výtisků knihu Okamžiky pro potlesk - půl století kultury v armádě. Kritický článek k obsahu publikace vydaný v Lidových novinách vedl Ministerstvo obrany k rychlému zákazu již započaté distribuce knihy. Téměř celý náklad byl zapečetěn ve skladu v Praze - Ruzyni a znehodnocen. V únoru 2012 knihu posoudila Inspekce ministra obrany a neshledala ji v ničem závadnou. Kuriózní skutečnost byla do České databanky rekordů zaevidována v Domě kultury Kladno dne 29. 11. 2012 v rámci společenské akce, na které - po osmi letech od jejího vydání - proběhl křest výše uvedené publikace, jejímž sestavovatelem je pan Pavel Šmidrkal.

 

Nejvíc betlémů na jednom místě

Eruditus při 2.ZŠ Jablonec nad Nisou zorganizoval v rámci 30. výročí školy jednorázovou výstavu, na které bylo k vidění celkem 1 194 betlémů. Ty byly vytvořeny například ze dřeva, papíru, kukuřičného šustí, včelího vosku, porcelánu, vlny a spousty dalších materiálů. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. listopadu 2012 v Jablonci nad Nisou.

   

Nejvýše vyhozená cheerleader technikou basket toss

Česká asociace cheerleaders, o.s. uspořádala celonárodní soutěž s názvem SPIRIT CHEER CUP 2012, v rámci které byla vyhozena dívka z týmu JNS SHOT do výšky 4,1 m. Složení týmu: Simona Sýkorová, Tomáš Těšínský, Martin Matouš, Vilém Sýkora a Vítek Blaťák. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. listopadu 2012 v Praze.

   

Nejdelší časová přímka

ZŠ a MŠ Osoblaha, příspěvková organizace uspořádala charitativní akci „Stonožkový den“ zaměřenou na pomoc dětem, v rámci které vyrobili žáci časovou přímku historie země dlouhou 164,52 m. Přímka začínala 3 miliony let př.n.l. a byla ukončena datem 23.11.2012. Byly na ní vyznačeny důležité milníky celé historie včetně důležitých událostí obce a jejích obyvatel. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. listopadu 2012 v obci Osoblaha.

   

Razítkování obálek

Zuzana Čencová (zastupující Jihočeskou vědeckou knihovnu) dokázala za 1 minutu na obálky běžných rozměrů otisknout 56 x klasické kulaté razítko. Před každým otištěním muselo být razítko ovlhčeno na razítkovacím polštářku, následný otisk musel být celistvý a čitelný. Na každou obálku přitom bylo umístěno 8 otisků (1 x do každého rohu obálky, z obou jejích stran). Svoji dovednost předvedla 21. listopadu při slavnostním zahájení 3. ročníku Festivalu dětských knih, časopisů a her pořádaném Pohádkovým královstvím o.s. na Výstavišti v Českých Budějovicích.

   

Nejrychleji uplavaná 100 km plavecká polohová štafeta

14 plavců z Rokycan pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 36:47 hod zdolat polohovou plaveckou štafetou vzdálenost 100 km. Nikdo ze zúčastněných navíc není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. V rámci pokusu byl rovněž překonán český rekord v polohové plavecké štafetě na 24 hodin, během které tým překonal vzdálenost 68 755 m. Rekordu bylo dosaženo 16. - 18. listopadu 2012 v Plzni.

   

Nejvyšší dřevořezba z rostlého stromu

Obec Zámrsk slavnostně odhalila během Martinské slavnosti sochu z rostlého stromu vysokou 7,013 m. Socha byla vyřezána z kmene lípy řezbářem Jaromírem Hodáněm z Vysokého Mýta pomocí motorové pily a brusky. Strom zdobí různé pohádkové výjevy navržené dětmi z místní mateřské a základní školy a veřejnosti byl představen jako „Pohádkový strom sv. Martina“. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. listopadu 2012 v Zámrsku.

Nejstarší parašutista

Pavel Höchsmann z Mohelnice absolvoval samostatný seskok padákem typu M-291  z výšky 1000 m ve věku 84 let, který se uskutečnil z letounu L-60 na letišti v Šumperku. Jednalo se v pořadí již o čtvrtý seskok pana Höchsmanna, který byl absolvován pod dohledem Hanáckého paraklubu Olomouc. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. listopadu 2012 v Pelhřimově.

   

Nejvíce lidí tančících mazurku

Sdružení TULIPAN zorganizovalo akci Týden s TULIPANem, v rámci které společně tančilo 136 lidí ve dvojicích mazurku po dobu 10 minut. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. listopadu 2012 na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci.

   

Namaloval hlavou Muzeum rekordů a kuriozit

Tomáš Rybička (26) z Vysokého Mýta, namaloval hlavou již více než 200 obrazů. Jeho posledním dílem je obraz budovy Muzea rekordů a kuriozit, který je od 13.11.2012 velmi vzácným exponátem tohoto Muzea. Tomáš je quadruplegik s ochrnutými ústy, který s okolím komunikuje převážně očima a svá díla tvoří s pomocí speciálního hlavového držáku, do kterého se dají upnout různé pomůcky i štětce. Své obrazy maluje Tomáš v Domově pod hradem Žampach  s pomocí své učitelky Marty Majvaldové a dalších příznivců. Jeho projekty podporuje i charitativní akce Knoflíkiáda pořádaná paní Krasavou Šerkopovou.

   

Děkujeme, Tomáši. Rádi jsme tě poznali a vážíme si tvého obrazu, i tvého srdce. Agentura Dobrý den.

Nejvíce připíjejících si Martin a Martinů na jednom místě

Město Velká Bystřice uspořádalo Svatomartinské slavnosti, v rámci kterých se v jednu chvíli sešlo celkem 53 Martin a Martinů, kteří si společně připili skleničkou vína. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 11. listopadu 2012 na Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici.

   

Hromadné pojídání husích stehen

HOTEL RUSTIKAL uspořádal v rámci svatomartinské tradice akci nazvanou Husí hodování Rustikal 2012 aneb křest nové speciality podniku ve stylu rakousko-uherského mocnářství. „Císařské menu Rustikal“ pokřtili a 54 hostů k hodování pozvali herec a komik Josef Dvořák, rodák z Horní Cerekve a Irena Košíková, přezdívaná Čirina, osobní kuchařka pana prezidenta Václava Havla. Před zahájením hostiny byla pořízena dobová fotografie všech účastníků rekordního hodování. Rekordu bylo dosaženo dne 10. 11. 2012 v restauraci hotelu Rustikal v Horní Cerekvi.

Jehlan ze švestkových knedlíků

Studenti střední školy Hostouň - Václav Valenta, Patrik Šarközi a František Dušek společně s pedagogickým dozorem Bc. Martiny Tauerové, Mgr. Aleny Řepové a Marty Vojtové zhotovili v rámci mezinárodní výstavy Gastrofest 2012 obří jehlan z 2 184 švestkových knedlíků z bramborového těsta o výšce 319 cm. Knedlíky, každý o váze cca 110 g, byly připevněny párátky do polystyrenu, kterým byla pokrytá dřevěná kostrukce. Jehlan byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. listopadu 2012 v Českých Budějovicích.

 

První sólo oběhnutí Islandu

René Kujan oběhl ostrov Island po silnici č.1 (Ring Road) v průběhu 30 dní. Během této doby uběhl celkem 1311,39 km za 164:57 h. V průměru se mu tedy podařilo každý den zdolat vzdálenost 43,71 km za 5:29 h. Tento rekordní výkon byl do České databanky rekordů zaregistrován 7. listopadu 2012 v Pelhřimově.

   

Nejrozsáhlejší archiv autorských 3D videofilmů

Josef  Hapatyka z Bechyně zhotovil k 3. listopadu 2012 celkem 50 videofilmů technologií   3D ve full-hd kvalitě. Tyto 3D videofilmy s různou tématikou z jižních Čech umístil na vlastní stránky a jsou k volnému stažení na www.3dvideofilmy.cz. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 5. listopadu 2012 v Pelhřimově.

 

Největší počet lidí saunujících se v jeden okamžik na jednom místě

RAIN.cz s.r.o. uspořádala rekordní pokus, při němž se v jeden okamžik saunovalo ve 14 saunách Saunového světa Aquapalace Praha celkem 231 lidí. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 3. listopadu 2012 ve 22:02 h v Čestlicích.

   

Složení největšího puzzle vyrobeného na zakázku

SPOLEČNĚ, o.s. uspořádalo akci, při které 32 nadšenců složilo puzzle o rozměrech 1,5 m x 16 m a počtu 52 244 dílků v čase 62:47:09,81 h. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 26. – 29. října 2012 v sále KD města Miroslav.

   

Nejmladší pilot RC modelů letadel

Radek Rája z Brna, nar. 28. 12. 2007, prokázal schopnost pilotáže RC modelů letadel předvedením samostatného vzletu, základních akrobatických prvků a přistání s modely Diablotin o rozpětí 1470mm a hmotnosti 2400g a Fun Cub o rozpětí 1400mm a hmotností 1200g. Tato skutečnost byla zaevidována do České databanky rekordů v neděli 28.10.2012 na letišti Czech Heaven v Budkovicích, kde se malý pilot poprvé zapojil také do oficiálního závodu EPA Aircombat.

   

Nejdelší řada ručně malovaných podkov

Občanské sdružení hiporehabilitace Baneta uspořádalo v rámci akce Hrátky s podkovou pokus o rekord, v průběhu kterého návštěvníci namalovali 99 klasických koňských podkov, které byly poté vyskládány do řady dlouhé 12,22 m. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. října 2012 ve Stáji Pucher v Janově u Litomyšle.

Nejdéle s ohněm v ústech

Fakír Petr Fiedor z Tábora dokázal udržet ve svých ústech (na jazyku) po dobu 30,03 sekundy hořící kostku pevného podpalovače o rozměrech 2 x 3 x 4 cm. Výkonu, při němž rekordman se zakloněnou hlavou seděl na židli, dosáhl 26. října 2012 v Pelhřimově při křtu České knihy rekordů IV.

   

Nejvíc lidí hrajících společně na krabičky zápalek

V rámci křtu 4. vydání České knihy rekordů byla 237 návštěvníkům při příchodu předána krabička pamětních zápalek. V průběhu programu si poté cca 130 z nich společně s bubenickým seskupením Marimba Live Drums zahrálo na tyto zápalky společnou skladbu, věnovanou památce Tomáše Kordy (tvůrce exponátů ze zápalek a zápalkových hlaviček). Společného hudebního výkonu dosáhli 26. října 2012 v Kulturním domě Máj v Pelhřimově.

   

Největší převýšení za 1 lyžařskou sezónu

Ivo Marinov z Olomouce dokázal v lyžařské sezóně 2011/2012 zdolat na lyžích převýšení 1 202 593 m. Lyžařský lístek byl používán 159 dní v období zimní sezóny a bylo vykonáno 2 654 průchodů přes turnikety lyžařských dopravních zařízení. Vše bylo potvrzeno společností Setam. Pan Marinov lyžuje pouze rekreačně. Rekordní výkon byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. října 2012 v lyžařské oblasti Val Thorens ve Francii.

   

Psaligraficko-karikaturistický dvojboj

- 60 karikatur dvěma technikami na čas -

Výtvarník Lubomír Vaněk z Brna dokázal za 36:38,43 min. vypodobnit celkem 60 osob, přičemž třiceti z nich nakreslil na papír formátu A4 klasickou karikaturu z profilu a druhé polovině portrétovaných zhotovil ve stejném formátu za pomoci nůžek tzv. psaligrafickou podobiznu (vystřihování siluet obličejů). Obtížnost výkonu spočívala kromě jiného i v pravidelném střídání obou technik. Po každé nakreslené karikatuře následoval "portrét nůžkami". Výkonu rekordman dosáhl 21. října 2012 na akci Impossibility Challenger probíhající v Budaörs u Budapešti (Maďarsko).

   

Muž v ledu

Petr Kocián z Hronova vydržel 1:01:50,60 h v chladícím boxu zasypán 130 kg ledových kostek o teplotě – 20°C. Do boxu byl ponořen celým tělem s výjimkou hlavy a rukou. Rekordman měl po dobu pokusu na sobě jen plavky a zimní čepici a pojídal čokoládu. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. října 2012 na náměstí TGM v Hronově.

   

Žákovská knížka plná samých jedniček

Tomáš Peterka z Hostivic dokázal svou pílí v průběhu školního roku 2011/2012, kdy navštěvoval 3. ročník ZŠ, naplnit žákovskou knížku 190 jedničkami, přičemž jinou známku po celý školní rok nedostal. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován den 19. října 2012 v Pelhřimově.

   

Nejvíce lidí v kuchařském oblečení na jednom místě

Asociace kuchařů a cukrářů ČR uspořádala v rámci 6. ročníku Mezinárodního dne kuchařů rekordní pokus, při němž se na jednom místě shromáždilo 250 lidí v kuchařském oblečení. Účastníci museli mít na sobě minimálně kuchařskou čepici, košili a rondon. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován 13. října 2012 na Ovocném trhu v Praze.

   

Nejvíce potápěčů v potápěčské věži

Jaroslav Kočárek ve spolupráci se společností Snakesub s.r.o. uspořádal setkání potápěčů, během kterého se v průběhu 30 minut postupně zanořilo 45 potápěčů do 8,5 metru hluboké potápěčské věže. Společně v ní pak všichni vydrželi po dobu 30 sekund. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 11. října 2012 v plaveckém bazénu v Liberci.

   

Nejrychleji vytvořených 10 karikatur pod vodou

Karikaturista Lubomír Vaněk z Brna vytvořil za 4:12,56 minuty 10 portrétů účastníků tiskové konference pořádané vydavatelstvím SLOVART u příležitosti představení knihy GUINNESS WORLD RECORDS 2013. Po celou dobu trvání pokusu byl rekordman v potápěčské výstroji potopen do hloubky 4 metrů, tedy do místa, kde je umístěno okno ve stěně potápěčské jámy. Za oknem se poté vystřídalo deset portrétovaných osob. Rekordu bylo dosaženo 9. října 2012 v potápěčské jámě AQUAPALACE PRAHA.

   

Nejdelší filcovaný duhový náhrdelník

Textilní dílna Gawain, sociální služba pro lidi s mentálním postižením, uspořádala oslavu svého 10. výročí, během které byl vytvořen náhrdelník z 537 filcovaných korálků o délce 20,31 m. Během 6 hodin filcovalo 115 účastníků akce "korálky" z ovčí vlny, které se na místě barvily a navlékaly dle barev duhy. Rekordní náhrdelník byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. října 2012 ve Žlutých lázních v Praze.

   

Nejvíce dřevěných odrážedel (drezín) na jednom místě

Ivan Křivánek zorganizoval setkání majitelů replik historických drezín, kterých se v jeden okamžik na jednom místě sešlo 18, z nichž 10 replik barona von Draise z roku 1817 patřilo panu Křivánkovi. Rekordní sraz byl do České databanky rekordů zaevidován dne 6. října 2012 v Brně.

 

Nejvíc lidí se vstupenkou

K3 Bohumín, příspěvková organizace, uspořádala v rámci oslav městské knihovny Bohumín akci, při které prošlo připravenou brankou v průběhu 30 minut 254 lidí se vstupenkou na jakoukoli kulturní akci, kterou v minulosti navštívili.  Kromě vstupenek  na akce pořádané organizací K3 byly k vidění vstupenky na různá divadla, koncerty a raritou byla vstupenka na Velkou čínskou zeď.  Rekordu bylo dosaženo v sobotu 6. října 2012 na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně.

   

Nejvíce lidí společně tančících choreografii na píseň GOOD VIBRATIONS

Sdružení TS BEAT UP uspořádalo pokus o rekord, při kterém se sešlo 614 tanečníků v hale pavilonu E. Ti společně zatančili jednotnou choreografii na 6 minutovou skladbu Good vibrations zpěváka Marka Wahlberga. Jednalo se o doprovodný program tanečního veletrhu Dance Life Expo. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 6. října 2012 na Výstavišti v Brně.

   

Hromadné pouštění draků

ZŠ Bratří Čapků Úpice uspořádala pro děti a jejich rodiče drakiádu, v rámci které bylo v průběhu 2 hodin na jednom místě nashromážděno 151 draků. 62 z nich pak v jednu chvíli dokázalo létat ve vzduchu. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaevidován dne 5. října 2012 na louce za Hvězdárnou v Úpici.

   

Největší počet diváků sledujících divadelní představení v přímém přenosu

Divadlo Járy Cimrmana odehrálo představení „České nebe“, které sledovalo v přímém přenosu v českých i slovenských kinech a na internetu celkem 61 771 lidí. Představní bylo odehráno v Žižkovském divadle Járy Cimrmana za účasti 230 diváků jako oslava 45 let existence. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 4. října 2012 v Pelhřimově.

   

Nejvíce lidí zpívajících karaoke

SPŠ sdělovací techniky (z pověření Magistrátu hl. m. Prahy) zorganizovala Street party, v rámci které zazpívalo společně s Ewou Farnou 559 účastníků jejíí píseň Měls mě vůbec rád do předem rozdaných mikrofonů. Text písně byl současně také promítán na velkoplošnou obrazovku. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 4. října 2012 před OC Arkády Pankrác v Praze.

   

Nejvíc maskotů

Společnost ABF uspořádala v rámci veletrhu FOR TOYS rekordní pokus, při němž se sešlo (a společně vyfotografovalo) 26 reálných maskotů v životní velikosti. Jejich setkání bylo do České databanky rekordů zaevidováno 29. září 2012 na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech.

   

Nejdelší náhrdelník z hlávek zelí

Občanské sdružení Přátelé Vidova a okolí uspořádalo již 8. ročník tradiční akce Zelnobraní v duchu motta „Kdo má zelí rád, ten je stále mlád“. Během akce vznikly 437,5 m dlouhé korále z 2012 kusů hlávek zelí navlečených na provázku. Každý účastník mohl navléknout pouze jednu hlávku. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 29. září 2012 ve Vidově.

   

Největší dubová dřevěná socha Sv.Václava

Miloslav Zitko nechal na nádvoří své farmy vyřezat pomocí sekery a motorové pily z kmene dubu sochu sv. Václava na koni, jejíž celková výška je i s kopím 589 cm a obvod základny je 334 cm. Původní strom po obvodu měřil 465 cm. Sochu vyřezal Josef Ciprián na přelomu roku 2011 a 2012 a práce na ní mu trvala měsíc čistého času. Rekordní socha byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 29. září 2012 v rámci Vlčnovského posvícení ve Vlčnově.

   

Nejdelší omalovánka

České dráhy nechaly vyrobit v rámci akce Národní den železnice 2012 rekordně dlouhou omalovánku s motivem lokomotiv a vlaků, jejíž délka byla 145 m. Omalovánku v rámci akce vymalovávalo celkem 584 návštěvníků. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 29. září 2012 na hlavním vlakovém nádraží v Brně.

   

Nejvíce Václavů a Václavek

Město Blatná, Centrum kultury a vzdělávání Blatná a Nobiscum Humanitas, o.s. uspořádaly akci, při níž se v jeden okamžik na jednom místě sešlo 91 lidí s křestním jménem Václav nebo Václava. Z toho bylo 7 žen a 84 mužů. Nejmladšímu účastníkovi bylo 2,5 měsíce, nejstaršímu 87 let. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2012 na nádvoří zámku Blatná.

   

Největší LEMOND přípitek svítícími skleničkami

V rámci akce VZÁŘÍ – Festival světla a videomappingu Olomouc 2012 byl uspořádán pokus o rekord,  při kterém si 177 účastníků v jednu chvíli připilo svítícím skleničkami nápojem Lemond. Rekordní přípitek byl do České databanky rekordů zaregistrován 28. září 2012 na Horním náměstí v Olomouci.

   

25 hodin skákání na trampolíně

Exchange STUDENT CLUB VŠB-TUO uspořádal u příležitosti oslav 25. výročí vzniku programu Erasmus rekordní pokus „Jumping for Er25mus“, v rámci kterého 387 účastníků vydrželo štafetově skákat 25 hodin na trampolíně o průměru 4,5 m. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaevidován ve dnech 26. – 27. září 2012 v areálu VŠB-TUO v Ostravě.

   

Nejvíce lidí v bílých rukavičkách tleskajících ve znakovém jazyce

ASNEP – Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejích přátel zorganizovala pokus o rekord, při kterém se v předem ohraničeném prostoru sešlo celkem 214 slyšících i neslyšících osob v bílých rukavičkách, kteří jimi po dobu 2 minut tleskali ve znakovém jazyce. Potlesk se vyjadřuje třepotem rukou nad hlavou. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 22. září 2012 na pěší zóně Anděl v Praze.

   

Nejvíc hroznů vinné révy sesbíraných v limitu 15 minut

Vinné sklepy Valtice, a.s. uspořádala za účasti soutěžících z České republiky, Slovenska, Řecka a Ukrajiny „MISTROVSTVÍ SVĚTA VE SBÍRÁNÍ HROZNŮ“, jehož se zúčastnilo sedm dvacetipětičlenných družstev, pojmenovaných podle názvů tradičních odrůd vína. Vítězný tým „Retsina“ dokázal za 15 minut sklidit rekordní množství 568 kg hroznů, přičemž v tomto čase je započítáno i povinné vysypání vína na popojíždějící vůz. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. září 2012 na vinici „Knížecí vyhlídka“ ve Valticích.

   

Nejdelší vzdálenost ujetá elektromobilem za 24 hodin

PEUGEOT ČESKÁ REPUBLIKA s.r.o. uspořádal v rámci osvěty o elektromobilitě pokus o rekord, v průběhu kterého bylo v okolí Hodonína ujeto automobilem Peugeot iOn 1030 km za 24 hodin. Průměrná spotřeba energie elektromobilu během cesty byla 142 Wh/km a celková spotřeba energie 146 kWh. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 20. - 21. září 2012 v okolí Hodonína.

   

Největší náměstí čtvercového typu v České republice

Město Vysoké Mýto Skupina zeměměřičů z Vysokého Mýta prověřila desítky katastrálních map měst v České republice a závěrem bylo konstatováno a měřením doloženo, že největší náměstí čtvercového typu je náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě, jehož plocha je 19 929 m2. Náměstí má rozměry 145,13 x 134,73 x 154,75 x 129,35m. Měření ploch náměstí ve Vysokém Mýtě a Českých Budějovicích proběhlo za finanční podpory města Vysokého Mýta. Měření provedli a zápis do České knihy rekordů realizovali: Milan Laba – vedoucí skupiny a myšlenky, dále Ivana Labová, Josef Kanta st., Miloslav Soušek, Roman Blažek, Jindřich Dvořák, Alena Konečná, Zdeňka Trhalová, Dana Pařízková, Jana Vopařilová, Máša Chmelíková, Sandra Pištorová, Jana Štenclová a Hana Mrázková. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 20. září 2012 v Pelhřimově.

   

Největší počet dřevěných soch vyřezaných různými autory na jednom místě

Karel a Andrea Rezkovi vystavuje v areálu Penzionu Stará Hospoda 316 dřevěných soch od čtrnácti různých autorů. Sochy představují nejčastěji pohádkové postavy, bájné bytosti a zvířata, kromě toho ale např. i motocykly a jiné neživé předměty a dotvářejí podobu areálu penzionu s hřišti, jezírky, posezením či kamenným bludištěm. Část soch je umístěna i v interiéru penzionu. Z celkového počtu je 57 soch malých do 50 cm, naproti tomu nejvyšší sochy dosahují výšky až 4 m. Rekord byl oficiálně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 16. září 2012 u příležitosti 3. Doubického křivořezání.

   

Nejrychleji snědená GIGA pizza o průměru 60 cm

Pizza-doma uspořádala v rámci svých 10. narozenin akci, během které dokázal Kamil Hamerský sníst pizzu Crema za 46:51 min. Pizza vážila 1,7 kg. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 15. září 2012 v Plzni.

   

Největší běžně prodávaná pizza

Pizza-doma vyrábí a prodává obří pizzu o průměru 1 metr, která váží více jak 5 kg. Pizzu je možné udělat z různých surovin a pochutná si na ní až 10 lidí. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 15. září 2012 v Plzni v rámci 10. narozenin pizza-doma.

   

Vystřihování psaligrafických portrétů na čas

Lubomír Vaněk z Brna vystřihl 60 psaligrafických portrétů návštěvníků Žabovřeského jarmarku za 48:33,50 min. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. září 2012 v Brně.

   

Hromadná resuscitace

Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou uspořádal ve spolupráci s nemocnicí Jablonec nad Nisou a za podpory města Jablonec nad Nisou rekord, během kterého 118 lidí resuscitovalo 59 figurín po dobu 15 minut. U každé figuríny prováděl střídavě jeden člověk masáž srdce a druhý umělé dýchání. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 13. září 2012 v rámci Dne otevřených dveří v nemocnici Jablonec nad Nisou.

   

Největší počet chemických pokusů v nejkratším čase

Milan Bittner, Lucie Pustelníková, Martin Jakubec a Pavlína Karlová dokázali v rámci akce Chemický jarmark během 6 minut a 35 vteřin předvést celkem 14 chemických pokusů. Celá série byla zakomponována do jednoduchého příběhu. Rekordní pokus vznikl za podpory skupiny Unipetrol. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 13. září 2012 u příležitosti 60. výročí VŠCHT v Praze.

   

Nejvíc svatebčanů prchajících ze svatby

Po skončení svatebního obřadu snoubenců Dany Chrbolkové a ultramaratónce Miloše Škorpila z Komorního Dvora, který proběhl v přírodě 12. 9. 2012 ve 12 hodin a 9 minut v lokalitě U Třech křížů ve Slavkovském lese, se 44 svatebčanů včetně ženicha, nevěsty i oddávajícího římsko-katolického kněze Petra Hrušky  jalo prchat směrem k hotelu Komorní hůrka na svatební raut. Svatební hosté-běžci, jimž se vytrvalostní běh stal nedílnou součástí každodenního života a kterým je Miloš Škorpil rádcem a učitelem, poté společně uběhli trasu měřící 10 km, přičemž všichni zúčastnění včetně novomanželů a kněze absolvovali i oficiální svatební obřad v běžeckých botách.

   

Klikující olympionici

Sportlines s.r.o. uspořádala akci s názvem „10 kliků pro sportovce“,  v rámci které 8 medailistů z olympijských her v Londýně udělalo naráz 10 kliků. Do rekordního pokusu se zapojili Barbora Špotáková, Zuzana Hejnová, Adéla Sýkorová, Miroslava Knapková, David Svoboda, Josef Dostál, Lukáš Trefil a Jiří Ježek. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován 9. září 2012 na Staroměstském náměstí v Praze.

   

Nejvíce závodníků na koloběžkách a odrážedlech

Ladislav Musil je organizátorem amatérské koloběžkové Grand Prix Říčany, v rámci které se na jednom místě sešlo 206 lidí s koloběžkou či odrážedlem. Závodilo se v 6 věkových kategoriích. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. září 2012 během 10. ročníku této Grand Prix v Říčanech u Prahy.

   

ULTRA pětiboj

Karel Ligocki ze Suchdolu nad Odrou absolvoval 8. září 2012 v rámci městských slavností v Novém Jičíně vytrvalostní pětiboj, při kterém ujel na bruslích 21 100 m za 50:41 min., stejnou vzdálenost postupně urazil na in-line bruslích za 1:04:30 hod. a na kole za 1:03:25 hod. Poté pokračoval plaváním, přičemž 2000 m uplaval za 1:22:12 hod.  Svůj pokus završil uběhnutím půlmaratónu, tedy vzdálenosti 21 100 m, za 2:52:41 hod. Celkově tedy (včetně převlekání) dokázal vzdálenost 86 400 m urazit za 7:36:31,43 hod.

Nejvíc vypuštěných balónků v jeden okamžik na jednom místě

Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně A Muzeum města Ústí nad Labem zorganizovaly v rámci oslav stého výročí objevu kosmického záření při balónovém letu fyzika V. F. Hesse  z Ústí nad Labem pokus o rekord, během kterého bylo v jednu chvíli vypuštěno 2012 balónků plněných heliem. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. září 2012 v Ústí nad Labem.

   

Nejdelší vzdálenost ujetá na dřevěné drezíně

Ivan Křivánek ze Slavkova u Brna dokázal v rámci akce věnované památce sportovního komentátora Roberta Bakaláře ujet na dřevěném velocipedu vzdálenost 133 km za 13:30 hod. Trasa vedla na okruhu Šaratice – Milešovice – Otnice – Šaratice a byla projeta celkem desetkrát. Nejrychlejší rychlost drezíny byla 42 km/hod z kopce do Otnic. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 8. září 2012.

   

Nejvíce lidí v automobilu Škoda Citigo

Společnost 1188 zorganizovala v rámci akce pro své zaměstnance rekordní pokus, během kterého se do osobního automobilu Škoda Citigo vešlo 20 dospělých lidí. Auto bylo plně vybaveno a při pokusu byly všechny dveře i okna po dobu 10 vteřin uzavřeny. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 4. září 2012 na Autodromu Sosnová.

   

Pomlázka spletená ze 3 různých délek proutků

Ing. Karel Janíček upletl kuriózní pomlázku, která je spletená ze 3 různých počtů proutků a dlouhá 7,10 m. Pomlázka byla spletena z 8 nejdelších, 12 středně dlouhých a 16 kratších prutů, které jsou vyztuženy uprostřed ocelových drátem a byla vyrobena za podpory Kulturního domu Bludov. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. září 2012 v Bludově.

   

Nejstarší aktivní řidič

Ing. Viktor Mansfeld, CSc. z Prahy, narozený 4. 2. 1918, vlastní řidičský průkaz od roku 1937 a ve svých 94 letech je stále ještě aktivním řidičem. Majitelem řidičského oprávnění je tedy již 75 let. Všechny nové vozy, které si pan Mansfeld v životě koupil, byly vždy značky Škoda. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 6. září 2012 v Pelhřimově.

   

Nejdelší vzdálenost ujetá na jednu nádrž paliva

Opel Ampera 2 736 km dokázal ujet publicista Jakub Špaček v elektromobilu s prodlouženým dojezdem Opel Ampera, přičemž se snažil co nejvíce využívat elektrický režim jízdy. Přídavný benzinový motor slouží výhradně pro palubní generátor elektřiny pro pohon trakčního elektromotoru. Při rekordní jízdě Ampera spotřebovala 299,9 kWh z běžné domovní sítě 230 V, pohon generátoru spotřeboval 31,2 l benzinu z nádrže vozu o objemu 35 l, provozní náklady na 1 km jízdy tak činily méně než 1 Kč/km. Rekordu bylo dosaženo od 24.8. do 5.9. 2012 na území ČR a SR při prezentační akci "Ampera e-Motion 2012".

   

Nejvíc lidí v automobilu Peugeot 107

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala akci s názvem „Víkend rekordů aneb veselé loučení s prázdninami“, v rámci které se do automobilu Peugeot 107 vměstnalo 14 návštěvníků. Auto bylo plně vybaveno a při pokusu byly všechny dveře i okna po dobu 10 vteřin uzavřeny. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 1. září 2012 v areálu ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.

   

Nejdelší stonožka z PET lahví

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala akci s názvem „Víkend rekordů aneb veselé loučení s prázdninami“, v rámci které byla vytvořena stonožka z 264 PET lahví, z čehož 11 lahví tvořilo hlavu a 253 tělo. „Stonožka“ měla 506 noh a byla dlouhá 51,94 m. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 1. září 2012 v areálu ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.

   

Největší počet nasbíraných korkových zátek od sektu

Dagmar Novotná z Pardubic je majitelkou sbírky korkových zátek od Bohemia brut sektu, která ke dni registrace čítá již 7 467 kusů. Zátky sbírá už 22 let. Rekordní sbírka byla do České databanky rekordů zaregistrována 1. září 2012 v rámci akce Loučení s prázdninami na koupališti Cihelna v Pardubicích.

   

Držení dvou tupláků v předpažení

Petr Němec z obce Bystré u Poličky udržel dva plné skleněné tupláky s pivem o celkové hmotnosti 4,94 kg v přepažení po dobu 11:20,37 min. Během pokusu se litrové sklenice nesměly vzájemně dotýkat a pokus byl ukončen po doteku jednoho z tupláků s deskou stolku, umístěnou ve výšce 110 cm. Rekordu bylo dosaženo v rámci Pilsner Festu dne 1. září 2012 v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj.

   

Rukavice složená z rukavic

Dům dětí a mládeže Symfonie nechal v rámci Projektu „Hozená rukavice individuálnímu dalšímu vzdělávání“, registrační číslo CZ 1.07/3.1.00/37.0200, spolufinancovaným Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky sestavit na zemi obří rukavici o rozměrech 30 x 7,5 m, která byla složená z 2 412 papírových rukavic. Sestavování rukavice trvalo 5 hodin. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 31. srpna 2012 v Poděbradech.

   

Nejdelší dojezd štafetové jízdy elektromobilem na jedno nabití

Jaderná elektrárna Dukovany (součást společnosti ČEZ, a. s.) uspořádala pokus, při kterém 12 laických řidičů ujelo s elektromobilem Peugeot iOn při 100% nabití vzdálenost 171 km, přičemž oficiálně uváděná maximální dojezdová vzdálenost je 150 km a běžná dojezdová vzdálenost je cca 130 km. Jízda probíhala v okolí Jaderné elektrárny Dukovany na okruhu dlouhém 7,4 km, za běžného provozu, přičemž každý z jezdců absolvoval dva okruhy. V průběhu střídání jezdců, kterými byli pracovníci elektrárny bez větších zkušeností s jízdou elektromobilem, byl vždy vypnut motor a následně zaznamenány průběžné hodnoty na tachometru a ukazateli dojezdové vzdálenosti. Parametry vozidla : synchronní elektromotor s permanentními magnety, max. výkon : 47 kW, max. točivý moment : 180 Nm, max. otáčky : 8500 ot/min., max. rychlost : 130 km/hod., dojezd : 150 km, přičemž při přistavení udával display dojezdovou hodnotu : 138 km. Rekordu, k jehož vytvoření přispěli : Jana Štefánková, Petr Jackovič, Radek Cvingráf, Jana Malenová, Monika Mervartová, Jaroslav Kupa, Irena Fiedlerová, Milan Svozil, Pavel Bertók, Naděžda Chmelíčková, Pavel Švaříček a Václav Krejčí, bylo dosaženo 28. srpna 2012 v Dukovanech.

   

Víkend s rekordy v AQUAPALACE Praha

Hromadná svačina v bazénu. GMF AQUAPARK PRAGUE, a.s., uspořádala akci Víkend s rekordy, v rámci které 262 lidí v plavkách na jednom místě  a v jeden okamžik posvačilo makovou, tvarohovou, povidlovou, nebo ovocnou buchtu od PENAM  a.s.

Nejdelší vodní had. GMF AQUAPARK PRAGUE, a.s., uspořádala akci Víkend s rekordy, v rámci které 138 lidí v plavkách vytvořilo hada. Účastníci, držíce se za ruce, absolvovali část rekordního pokusu v mělké vodě jednoho z bazénů.

Freestyle frisbee. Pavel Baranyk z Prahy dokázal v nepřerušené sérii provést 57 opakování triku consecutive roll.

Rekordů bylo dosaženo v neděli 26. srpna 2012 v paláci pokladů AQUAPALACE PRAHA.

Nejdelší nonstop golfová hra

byla zaregistrována v rámci akce Golf Rekord 2012, během které 13 hráčů vydrželo hrát nepřetržitě golf po dobu 24 hodin s povolenými přestávkami 9 a 18 minut dle počtu odehraných jamek. Další 3 golfisté pokračovali ve hře. Nejdéle z nich vydržel hrát Vlastimil Štefl, a to po dobu 36 hodin a 11 minut. Zahrál 133 jamek počtem 659 ran. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 25. – 26. srpna 2012 v Kořenec Golf & Ski Resort u Boskovic.

   

Hod skotským závažím do dálky jednoruč

Lukáš Melich ze Semil hodil klasickým skotským závažím (ocelová koule uchycená na kovovém řetězu o třech článcích zakončeném ocelovým držadlem, celková hmotnost 28 liber, tj. 12,7 kg) do vzdálenosti 21,81 cm. V této disciplíně, která je tradiční součástí Skotských her, lze použít libovolného stylu, tedy hodu s otočkou, bez otočky, přes hlavu, ale za dodržení podmínky, že maximální délka rozběhu je 2,5 m a hod probíhá vždy výhradně jednoruč. Rekordu bylo dosaženo na 12. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 25. srpna 2012 v zahradě zámku Sychrov.

Hod skotským závažím jednoruč do výšky

Jiří Svozil z Prahy dokázal jednou rukou přehodit skotským závažím laťku umístěnou na stojanech ve výšce 470 cm. Závažím se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním zvyklostem a normám, tedy ocelový válec opatřený kovovým držadlem o celkové hmotnosti 54 liber (24,493 kg). Rekordu bylo dosaženo na 12. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 25. srpna 2012 v zahradě zámku Sychrov.

   

Farmářský běh

Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Jiří Svozil z Prahy dokázal v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 12. skotských her, přenést dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 178,8 m. Úkolem účastníků soutěže bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny postavil na zem nebo jinou podložku. Pokus o rekord probíhal na dráze s obrátkou do protisměru po každých 50 metrech. Rekordu bylo dosaženo v zahradě zámku Sychrov při akci Klubu přátel Skotska dne 25. srpna 2012.

   

Farmářský běh

Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Simona Crháková z Olomouce dokázala v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 12. skotských her, přenést dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 39,1 m. Úkolem účastníků soutěže bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny postavil na zem nebo jinou podložku. Rekordu bylo dosaženo v zahradě zámku Sychrov při akci Klubu přátel Skotska dne 25. srpna 2012.

 

Největší socha ze slámy

Přírodní zábavní dětský areál Šťastná země rozkládající se v obci Karlovice-Radvánovice u Turnova, zřizovaný společností Tomovy parky, uspořádal tradiční akci Slamák 2012 zaměřenou na vytváření soch ze slámy. Při této příležitosti 8 nadšenců v průběhu 6 dnů (288 hodin práce) postavilo sochu dinosaura Diplodocus-Seismosaurus z 500 kg slámy. Socha největšího z dinosaurů, vytvořená v měřítku 1:2 oproti skutečnosti, měla na délku 19,25 m, v nejširším místě 250 cm a hlavu ve výšce 491 cm. Ke zhotovení objektu bylo použito dřevěné konstrukce (0,6 m3 dřeva), 20 m2 pletiva a 450 metrů provazu. Socha byla dokončena 11. srpna 2012 a oficiálně přeměřena a do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zapsána o dva týdny později.

   

Největší počet odtahových speciálů pro užitková i nákladní vozidla

Ludmila Topičová uspořádala 7. Truck Sraz Zlín, v rámci kterého se na jednom místě sešlo 15 odtahových nákladních vozidel pro užitková i nákladní vozidla. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. srpna 2012 v areálu Kapřín v Březůvkách.

   

Nejmenší turistická známka

Turistické známky jsou českým nápadem, který se rozšířil už do 14 zemí světa! Jsou nebývalým sběratelským fenoménem, který nečekaným způsobem podporuje turistiku jako takovou. Sběratelů turistických známek jsou tisíce a jejich kroky směřují i do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde je díky společnosti Turistické známky, s.r.o. vystavena zcela raritní turistická známka, která má zcela odlišné parametry, než všechny ostatní. Jde totiž o miniaturní známku, jejíž průměr je 12,4 mm a tloušťka 4,6 mm. Jedná se o jediný exemplář, k němuž ovšem byla vydána i zcela výjimečná výroční známka rovněž malých rozměrů s motivem pelhřimovské stezky s názvem Procházka Českou knihou rekordů. Tato známka má průměr 25 mm a tím se liší od všech dosud vydaných turistických známek. Na konci stezky se navíc fandové tohoto oboru mohou vyfotografovat s obří maketou této miniaturní známky (maketa miniatury má průměr 2 m!). Miniaturní turistická známka byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 23. srpna 2012 v Pelhřimově.

     

Kůň v dřevácích

Město Volary uspořádalo 19. ročník Volarských slavností dřeva, v rámci kterých ušla Rozárka, kůň ze stáje Jiřího Musálka st., trasu dlouhou 700 m s dřeváky na předních kopytech. Rozárka šla v čele průvodu, který čítal 202 účastníků obutých v dřevěné obuvi. Tento výkon byl do České databanky rekordů zaregistrován jako kuriozita dne 19. srpna 2012 ve Volarech.

   

Krojovaná obec

Obec Blatnička zorganizovala v rámci oslav 650 let od svého založení pokus o rekord, během kterého se do průvodu seřadilo 478 účastníků v lidových krojích. To je více než stálý počet obyvatel obce Blatnička, která k červenci tohoto roku čítá celkem 450 trvale žijících obyvatel. Rekordní průvod byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 18. srpna 2012 v Blatničce.

   

Nejvíce vstřelených penalt v průběhu 12 hodin

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek, p.o. uspořádalo akci s názvem IV. Beskydské rekordy, v rámci které v průběhu 12 hodin vystřelilo na brankáře ve fotbalové bráně 1 548 střelců a celkem padlo 650 gólů. Každý účastník mohl kopat pouze jednou ze vzdálenosti 10 m. Prvním střelcem byla legenda českého fotbalu, Antonín Panenka. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 18. srpna 2012 ve Frýdku-Místku.

   

Nejrychlejší výjezd s největším převýšením na handbike

Jan Pihera, 66letý handicapovaný sportovec z Českých Budějovic, dokázal na kole s ručním pohonem (tzv. handbike) vystoupat z okraje města Vrchlabí (Bucharova ulice) přes Benecko a Horní Mísečky (1398 m.n.m.) do prostoru těsně pod Zlatým návrším v chráněné zóně Krkonošského národního parku za 2:08:54 hod. Na svém stroji přitom ujel vzdálenost 21,44 km, přičemž překonal extrémní převýšení, které v celkovém součtu představovalo 1007 vystoupaných metrů. K rekordu, jehož bylo dosaženo 18. srpna 2012 v rámci projektu Pojeď s námi! organizovaného občanským sdružením Černí koně, přispěl Jan Jíra jedoucí s rekordmanem jako doprovod na jízdním kole.

   

Nejrychlejší výjezd s největším převýšením na handbike

Hana Horálková, handicapovaná vozíčkářka z Českých Budějovic, dokázal na kole s ručním pohonem (tzv. handbike) vystoupat z okraje města Vrchlabí (Bucharova ulice) přes Benecko a Horní Mísečky (1398 m.n.m.) do prostoru těsně pod Zlatým návrším v chráněné zóně Krkonošského národního parku za 4:41:40 hod. Na svém stroji přitom ujela vzdálenost 21,44 km, přičemž překonala extrémní převýšení, které v celkovém součtu představovalo 1007 vystoupaných metrů. K rekordu bylo dosaženo 18. srpna 2012 v rámci projektu Pojeď s námi! organizovaného občanským sdružením Černí koně.

   

Nejvíc účastníků extrémního závodu na handbike

Občanským sdružení Černí koně uspořádalo 18. srpna 2012 druhý ročník extrémního závodu handicapovaných s postižením dolních končetin, do jehož cíle na Zlatém návrší dokázalo na kole s ručním pohonem (tzv. handbike) dojet 9 statečných, kteří mezi Vrchlabím a místem cíle překonali vzdálenost 21,44 km a převýšení 1007 metrů, přičemž na start se postavilo celkem 11 závodníků. Nejrychlejšího času dosáhl Jan Pihera časem 2:08:54 hod. Rekordu bylo dosaženo v rámci projektu Pojeď s námi!

   

Sjezd na jednokolce

Devětadvacetiletý Petr Beneš z Blatné, několikanásobný český rekordman v jízdě na jednokolce, se vydal na 1 380  metrů dlouhou trať moníneckého bikeparku na jednokolce. Jedno kolo, sedlo, žádné brzdy a žádný volnoběh… Za neustálého šlapání dokázal Petr zdolat terénní trať vedoucí po kořenech, po kamenitých mezích i po trávě lyžařské sjezdové trati za rekordních 9:53,25 min. Rekordu bylo dosaženo v úterý 14.8.2012 v 17.00 hodin.

   

Modely z kartonového papíru

Marek Václav Suchý z Mělníku se již od svých 4 let věnuje ve volném čase vyrábění různých výrobků z kartonového papíru. Za 5 let se mu podařilo tavnou pistolí slepit již 102 modelů, nad jejichž výrobou strávil celkem 500 hodin čistého času práce. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zapsán dne 11. srpna 2012 v Mělníku v kavárně Regionálního muzea,  kde Marek část svých modelů vystavuje.

   

Nejvíc párů v krojích tančících Moravskou besedu

Národopisný spolek Pálava O.S. uspořádal v rámci 16. ročníku Folklorního festivalu Sousedé rekordní pokus, při němž 108 párů tanečníků oblečených do lidových krojů tančilo současně Moravskou besedu. Tento rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 10. srpna 2012 v Mikulově.

   

Mapa jižních Čech a okolí s největším počtem pohádkových logovtipů

Turistické a mapové centrum jižní Čechy nechalo vyrobit tuto mapu o velikosti 107 x 150 cm, na které je zakresleno celkem 171 pohádkových logovtipů. Křest této mapy proběhl za přítomnosti hejtmana Jihočeské kraje, Mgr. Jiřího Zimoly. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. srpna 2012 v Českých Budějovicích.

   

Největší květ ibišku

Marie Kastnerová z Prahy vypěstovala v květináči na své terase ibišek odrůdy Winter hardy Newbiscus XXL Mauvelous, jehož největší květ měřil v průměru 30 cm. Celkem pěstuje na terase 5 ibišků, z nichž každý má přes 150 květů, které každým dnem vykvétají. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 6. srpna 2012 v Pelhřimově.

   

Nejdelší hokejbalové utkání

HC Jestřábi Přelouč uspořádal první hokejbalový Open Maraton v České republice, během kterého vydrželo 60 hráčů střídavě hrát po dobu 24 hodin. Utkání skončilo výsledkem Bílí 135 : Tmaví 177. Rekordního turnaje se zúčastnilo 6 brankářů, 54 hráčů, 2 rozhodčí, 4 časoměřiči a 5 bufetářů. Rekordní turnaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 3 – 4. srpna 2012 v Přelouči.

   

100 písní odehraných v průběhu 3 dní

Kapela Sto zvířat odehrála v průběhu hudebního festivalu Sázavafest 2012 během 3 dní celkem 4 koncerty, při kterých zaznělo rekordních 100 písní. Ty byly rozdělené do 3 žánrových bloků – oldies, janies a čerstvees. Stá píseň byla odehrána společně s kapelou Mňága a Žďorp. Tento rekordní výkon byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 2. – 4. srpna 2012 v Benešově.

   

Modely v lahvích

Pan Emanuel Hoda ze Strakonic je autorem 875 modelů, které vlastnoručně umístil do lahví různých objemů.

Většinu svých unikátních výrobků rozdal přátelům. Do České databanky rekordů byla zapsána kolekce modelů, které má pan Hoda doma, a kterých je 197 ks. V lahvích pana Hody najdete auta, lodě, letadla, vlaky, ale třeba i betlém, nebo slavné Beatles při koncertu.

Více informací najdete na www.modely-v-lahvich.wz.cz

Největší pětilistá růže tvořená lidmi

Město Jindřichův Hradec zorganizovalo v průběhu Turistického TOP Týdne 2012 pokus o rekord "Zlatá růže v poli modrém, vzpomeň na Jindřichův Hradec v dobrém", v rámci kterého se podařilo sestavit symbol Jindřichova Hradce, zlatou pětilistou růži v modrém poli s červeným středem, z celkem 487 lidí. Účastníci byli oblečeni do triček v barvách znaku pánů z Hradce, což je žlutá, červená a modrá. Průměr růže měřil 20 m. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 28. července 2012 na náměstí Míru v Jindřichově Hradci.

Sraz největšího počtu druhů motocyklů s obsahem motoru do 50 ccm na jednom místě

Emil Roděj zorganizoval akci s názvem Fichtl fest Jílovice, v rámci které se na jednom místě sešli majitelé 10 druhů motocyklů české výroby s obsahem motoru do 50 ccm. Motorek bylo celkem 200. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 28. července 2012 před budovou Veterán muzea v Jílovicích.

   

Vodní balónková bitva s největším počtem balonků na 1 účastníka

Plzeňský Prazdroj zorganizoval v rámci propagace nápoje Gambrinus Ochucený vodní balónkovou bitvu, při které celkem 82 účastníků vyházelo a zničilo 35 038 ks vodou naplněných balónků v čase 17:08 min. Celkem tedy každý účastník vyházel v průměru 427 balónků, což je 25 ks každou minutu. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 21. července 2012 v areálu Žlutých Lázní v Praze.

   

Největší pizza

byla upečena na mnohožánrovém festivalu ČEŘÍNEK 2012. Ján Porada, Lukáš Body a zúčastněné děti upekli v rámci festivalu Čeřínek 2012 pizzu o průměru 2 metry, která byla ozdobena 6 l tomatové omáčky, 6 kg sýra a 3 kg šunky. Její příprava trvala 4,5 hod, samotné pečení pak 1 hodinu. Tento rekordně velký pokrm byl do České databanky rekordů zaevidován dne 20. července 2012 na vrchu Čeřínek.

   

Rychlostní „čtyřpřípitek“

Během oslavy padesátin Miroslava Marka došlo ke kurióznímu štafetovému přípitku. Každá z 15 zúčastněných čtveřic dostala 150 cm dlouhou dřevěnou lať, na níž byly připevněny čtyři sklenky, tzv. panáky o objemu 0,05 l. Ty byly naplněné nápojem, který si každý z aktérů sám vybral. Přípitek probíhal tak, že se všichni jeho účastníci postavili do řady a po čtveřicích postupně vypili obsah svých panáků. Každá další čtveřice přitom mohla svůj „čtyřpřípitek“ zahájit až tehdy, když dopila čtveřice předcházející. Přesto bylo dosaženo času 42 vteřin, což představuje průměr pouhých 2,8 vteřiny na každou čtveřici. Rekordu bylo dosaženo 14. července 2012 na zahradě restaurace U Zmátlů v Sázavě na Pelhřimovsku.

 

Pravěký tur ozdobí Zlaté české ručičky

Jaroslav Šefl upletl z březového proutí model předka dnešního skotu -  tzv. Augsburského tura, který vyhynul kolem roku 1627. Socha je v životní velikosti, dosahuje délky 3,45 m, výšky 2,35 m a hmotnosti ca 250 kg (živý tur vážil kolem 1 tuny). Pod proutím se nachází železná konstrukce, na kterou spotřeboval 500 m vázacího drátu, celková výroba sochy mu zabrala přes 250 hodin čistého času práce. Praotec krav a býků bude na zahradě pelhřimovské expozice Zlaté české ručičky vystaven až do září.    

Největší kolekce dřevěných soch Praděda v životní velikosti

Jiří Halouzka z Jiříkova vyřezal ze dřeva 14 soch Pradědů, které jsou rozmístěné na důležitých křižovatkách Jeseníků. Sochy jsou vyřezány ze 3 druhů stromů (topol, dub a lípa) a dohromady váží 25,4 tuny. Rekordní kolekce byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 2. července 2012 v Pelhřimově.

   

Společná ohnivá choreografie lidí na chůdách/skákacích botách

Občanské sdružení AD INFINITUM uspořádalo v rámci akce Polná v plamenech rekordní pokus, při němž tančilo 23 lidí společnou choreografii s ohňovým náčiním (tyč, poi, vějíře), z nichž celkem 8 lidí tančilo na chůdách nebo skákacích botách o výšce minimálně 50 cm. Vystoupení trvající 5 min 20 s bylo doprovázeno živou hudbou. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. června 2012 v Polné u Jihlavy.

   

Podpisy na kapotě Hyundai i30 kombi

Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. uspořádala pro své zaměstnance a jejich rodinné příslušníky akci nazvanou Hyundai Family Day, v rámci které se na bílou kapotu vozu Hyundai i30 kombi podepsalo v průběhu 4 hodin barevnými lihovými fixy 1 310 lidí. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 30. června 2012 v areálu automobilového výrobního závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. se sídlem v průmyslové zóně v Nošovicích.

   

Křišťálová lebka v Muzeu rekordů a kuriozit

 

Jaroslav Dave Šlechta, sklářský výtvarník ze Žďáru nad Sázavou, vybrousil z křišťálového skla lebku o hmotnosti 6 170 g. Lebka má obvod 52 cm a výšku 16 cm. Byla dokončena v roce 1984 a práce na ní trvaly přibližně 1 rok. Lebka byla poté krátkodobě vystavena na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Od té doby byla veřejnosti skryta. Od 27. června 2012 do 15. října 2012 ji můžete vidět v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. O lebku se zajímal i spisovatel Arthur C. Clark, autor televizního pořadu Svět záhad, jehož vlastnoručně psaný dopis autorovi lebky je součástí pelhřimovské expozice. Přijeďte se podívat. Křišťálová lebka Vám splní Vaše nejtajnější přání. Více na www.jaroslavslechta.wz.cz. Můžete mrknout na reportáž tn.cz.

   

Nejdéle trvající valná hromada

Teplárna České Budějovice uspořádala 26. června 2012 valnou hromadu ohledně hospodaření teplárny v roce 2011, která trvala přesně 13 hod 5 min. V jednu chvíli se jí zúčastnilo až 30 akcionářů, mezi které patří také Statutární město České Budějovice, Forum Energy s.r.o. a NUBONERI BUSINESS s.r.o.. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaznamenán dne 27. června 2012 v Pelhřimově.

   

Největší kouzelnická hůlka z PET lahví

MŠ a ZŠ Lovčice, MŠ Prevíšov a obyvatelé Lovčic v průběhu 1 měsíce nasbírali celkem 8 490 PET lahví, ze kterých v průběhu 28:56 min sestavili kouzelnickou hůlku o délce 115,9 m a šířce 1,03 m. Na stavbě se podílelo 75 dětí a 20 dospělých. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. června 2012 v rámci Magic show Hitrádia MAGIC v Lovčicích.

   

Největší piknik

KFC Brazer PIKNI. KFC zorganizovala pro širokou veřejnost hromadný piknik, na kterém se sešlo celkem 309 lidí, kteří seděli na 161 dekách a s sebou měli 117 košíků. Deka a košík byly podmínkou účasti na rekordu. Během pikniku se nabízela zdarma grilovaná kuřecí Brazer masa, Brazer saláty a nápoje a bylo možné si vypůjčit jakékoliv sportovní náčiní. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. června 2012 v areálu Ladronka v Praze.

   

Největší počet absolventů školy na 1 místě

Základní škola Kryry uspořádala u příležitosti 100 let od otevření školy akci s názvem „Škola má narozeniny“, v rámci které se v průběhu 5 hodin sešlo 712 absolventů. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. června 2012 v Kryrech.

Největší loď z PET lahví

Žáci pražské FZŠ profesora Otokara Chlupa vytvořili po třech týdnech shromažďování materiálu a dvou týdnech výroby loď z 2 262 PET lahví. Koráb se dvěma lidmi bezpečně plující po vodě byl dlouhý 784 cm, široký 110 cm a v nejvyšším místě vysoký 160 cm, přičemž většinově činila výška lodě 60 cm. Loď byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 22. června 2012 v rámci akce EKOSLUNOVRAT 2012 konané v Centrálním parku JZM v Praze. Po demonstrativní plavbě a ukončení akce byla loď rozebrána, PET lahve sešlápnuty, vytříděny do žlutých kontejnerů na plast a následně odevzdány k recyklaci.

Největší počet zkoušek podstoupených v rámci vysokoškolských studií

Pavel Von Klepáč podstoupil při svých vysokoškolských studiích na českých školách, probíhajících v letech 1976 – 1983 a 2002 – 2012 celkem 256 zkoušek.  Z  tohoto celkového  počtu  bylo 11 zkoušek přijímacích (8 úspěšných) a 245 zkoušek proběhlo v rámci studií. Z nich 235 bylo úspěšných a 10 neúspěšných. Údaje byly do České databanky rekordů oficiálně zaevidovány dne 22. června 2012 v Pelhřimově.

Nejrozsáhlejší a nejdéle ručně psaná kronika fotbalového klubu

Vladimír Jakl z Bohdíkova, nar. 12. října 1931, laureát Ceny JUDr. Václava Jíry, píše od roku 1973 kroniku Fotbalového klubu Bohdíkov, nicméně už v roce 1956 začal sbírat materiály o činnosti a historii tohoto klubu, přestože tehdy ještě vůbec netušil, že někdy bude kroniku psát. Autor tedy sepsal kromě aktuálních záležitostí i fotbalové dění z minulosti a to zpětně až do r. 1924. Ručně psaná kronika čítá ke dni registrace rekordu 1239 stran, 2798 fotografií a 570 stran příloh (výstřižky z okresních novin se zprávami a tabulkami okresních soutěží ve fotbale). Další součástí unikátní kroniky je seznam všech 351 hráčů, kteří v letech 1933 (založení oddílu) - 2010 nastoupili k oficiálnímu utkání v dresu Bohdíkova. Vladimír Jakl, který celý svůj život zasvětil bohdíkovskému fotbalu, je jeho kronikářem již 39 let. Od roku 1956 do roku 1965 zde pracoval ve výboru jako jednatel a následujících 30 let jako předseda. "Jeho" kronika, která byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zapsána 18. června 2012, v současnosti představuje už 3 svazky, které rekordman nejen sám sepsal, ale i svázal.

24 hodin cimbálových muzik

Bukovanský mlýn zorganizoval akci DEN A NOC S HUDCI aneb 24h Le Bukovanský mlýn, v rámci které hrálo celkem 7 cimbálových muzik nepřetržitě po dobu 24 hodin, během kterých došlo ke 20 výměnám. Rekordního pokusu se zúčastnily cimbálové muziky Bálešáci, Krepina, CM Pavla Růžičky, Vojara, Kapric, Friška a Mládí. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 16. - 17. června 2012 v Bukovanském mlýně.

   

Nejrychleji ujetý 1 km na historickém kole pozadu

Jaroslav Randa z Veselí nad Moravou dokázal na historickém kole ujet vzdálenost 1 km celkem za 3:53 min. Během jízdy seděl na řídítkách a orientoval se pomocí zpětného zrcátka. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012.

 

Nejrychleji ujetá 1 míle na historickém kole pozadu

Jaroslav Randa z Veselí nad Moravou dokázal na historickém kole ujet 1 míli celkem za 6:03 min. Během jízdy seděl na řídítkách a orientoval se pomocí zpětného zrcátka. 1 míle je v přepočtu 1,61 km. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012.

   

Nejrychleji ujetý 1 km na minikole - kategorie muži

Martin Zehnal z Hrušek dokázal ujet 1 km na minikole zvaném „Spermia“ za 10:50 min. Miniaturní bicykl je vysoký 41 cm, dlouhý 50 cm a průměr jeho kola je 17 cm. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012.

   

Nejrychleji ujetý 1 km na minikole - kategorie ženy

Šárka Linhartová z Brna dokázala ujet 1 km na minikole zvaném „Spermia“ za 10:36 min. Miniaturní bicykl je vysoký 41 cm, dlouhý 50 cm a průměr jeho kola je 17 cm. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012.

   

100 mil na vysokém historickém kole

Jaroslav Brablc z Veselí nad Moravou dokázal na vysokém historickém kole ujet vzdálenost 100 mil v čase 8:15:20 hod. Výška předního vysokého kola je 128 cm. 100 mil je v přepočtu celkem 160,9344 km. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012.

   

100 mil na dvoupatrovém kole

Jiří Fiala z Brna dokázal ujet na dvoupatrovém kole zvaném „Žirafa“ vzdálenost 100 mil v čase 5:49:33 hod. Bicykl je vysoký 1,63 m, dlouhý 1,94 m a průměr jeho kola je 69 cm. 100 mil je v přepočtu celkem 160,9344 km. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012.

   

Balancování na dráhovém kole na výdrž

Bořivoj Nakládal z Brna dokázal balancovat bez doteku nohou země na svém dráhovém kole bez brzd a s pevným převodem celkem po dobu 15:18 min. Bicykl byl značky Favorit a vyroben byl v roce 1953. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012.

   

Nejdelší vzdálenost ujetá na dřevěné drezíně v průběhu 1 hodiny

Ivan Křivánek ze Slavkova u Brna dokázal na replice dřevěné drezíny ujet za 1 hodinu celkem 13 988 m. Drezína je vysoká 115 cm, dlouhá 198 cm a průměr jejího kola je 77 cm. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012.

   

Nejdelší svatební kolona vozů Tatra

Tatra klub Čech a Moravy Štítary zorganizoval v rámci svého již XVIII. srazu pokus o rekord, při kterém se v chatové osadě Slunečnice u Štítar sjelo 81 svatebně nazdobených vozů značky Tatra. Poté se svatební kolona vydala na 25 km dlouhou jízdu do Mladoňovic. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012.

   

Nejvíce kol značky Favorit na jednom místě

V rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012 se na brněnském Velodromu sešlo celkem 24 majitelů kol značky Favorit, mezi nimiž nechybělo ani dvoupatrové kolo Jiřího Fialy z Brna. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v rámci akce 2. Brněnské Rekordovál 2012.

 

Nejvíce lidí v automobilu Peugeot Boxer

Peugeot Club Amis de Lion zorganizoval v rámci 36. srazu Peugeot Clubu v ATC Kokořín pokus o rekord, při kterém se do nákladového prostoru automobilu Peugeot Boxer naskládalo celkem 76 lidí starších 15 let. V okamžik rekordu byly dveře zavřené po dobu 10 vteřin.  Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 16. června 2012 na náměstí Míru v Mělníku.

   

Fénixovo žonglování s pomeranči

David Svoboda z Prahy dokázal žonglovat v rámci akce Žižkov sobě – oslavy Světového dne žonglování se třemi pomeranči po dobu 1:21:48 hod. Tohoto výkonu bylo dosaženo během hromadného žonglování s pomeranči, kterého se zúčastnilo celkem 27 žonglérů. Rekord, zorganizovaný Native PR, byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v Praze.

   

Největší láhev sektu seknutá libovolným nástrojem

Kamil Prokeš usekl v rámci 8. ročníku Mistrovství ČR v sekání sektů pomocí dvou sekyrek hrdlo láhve sektu o objemu 15 litrů. Láhev vyrobilo Vinařství Proqin Velké Němčice. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 ve Vinných sklepech U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory.

   

Nejvíce lidí ochutnávajících sekt z největší láhve otevřené useknutím jejího hrdla

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinné sklepy U Jeňoura uspořádali 8. ročník Mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého Kamil Prokeš usekl pomocí dvou sekyrek láhev sektu vyrobenou klasickou metodou kvašením v láhvi o objemu 15 litrů. Sekt byl následně nalit do skleniček a ochutnán celkem 273 účastníky akce. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 16. června 2012 ve Vinných sklepech U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.

 

Nejvíc useknutých sektů v průběhu 1 minuty

Milan Krejčí usekl v rámci 8. ročníku Mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů během jedné minuty hrdla celkem 60 lahví sektu. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 ve Vinných sklepech U Jeňoura v obci Prušánky – Nechory.

 

Nejvíce lidí otevírajících láhev sektu useknutím hrdla

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinné sklepy U Jeňoura uspořádali 8. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého se podařilo návštěvníků postupně seknout celkem 37 lahví sektu v průběhu jedné minuty. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. června 2012 v areálu Vinných sklepů U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.

   

Nejdelší gril

Pivovar Velké Popovice nechal v rámci 20. ročníku slavností s názvem Den Kozla 2012 vyrobit gril o délce 21,67 m. Gril je sestaven ze 17 roštů a překrytý střechou. Současně je možné na něm připravit až 765 kusů steaků. Rekordní gril byl do České databanky rekordů zaregistrován při slavnostním křtu, který provedl manažer pivovaru Jaroslav Hacko, dne 16. června 2012 ve Velkých Popovicích.

   

Největší vodní balónková bitva

Plzeňský prazdroj a.s. zorganizoval v rámci propagace nápoje Gambrinus ochucený vodní balónkovou bitvu, které se zúčastnilo 310 lidí a při níž bylo použito celkem 16 200 balónků napuštěných vodou. Bitva trvala 4 minuty a 28 vteřin. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 15. června 2012 v Borském parku v Plzni.

   

Největší sbírka reklamních propisek

Ivo Kosař z Brna je majitelem sbírky reklamních propisovacích tužek vytvářené od roku 1990. Ke dni registrace rekordu sbírka čítá celkem 81 024  kusů z 82 zemí světa. Rekordní sbírka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidována dne 14. června 2012 v Pelhřimově.

 

Nejvíc chodců propagujících severskou chůzi Nordic walking ve 3 městech

Nordic Walking live, občanské sdružení podpořené osobní záštitou ministra zdravotnictví  a odborných lékařských společností – angiologické, diabetologické, kardiologické, obezitologické a pneumologické uspořádalo akce 14. 4. 2012 v Kladně, 3. 5. 2012 v Olomouci a 14. 6. 2012 v Mladé Boleslavi, během kterých celkem 1 330 vyznavačů této volnočasové aktivity ušlo vzdálenost 1 402,6 km.

Tablet pro návštěvníka Muzea rekordů a kuriozit

Společnost VSP Data Tábor věnovala Agentuře Dobrý den Pelhřimov tablet YARVIK jako cenu pro vylosovaného návštěvníka Muzea rekordů a kuriozit. Losováno bylo z lidí, kteří navštívili Muzeum v průběhu konání festivalu Pelhřimov - město rekordů. Šťastným výhercem se stal pan Vladimír Michálek, Trčkova 1878, 580 01 Havlíčkův Brod. GRATULUJEME. Výsledky festivalu najdete tady.

Hromadné skládání origami tulipánků

V3KÁČ, volné sdružení osob uspořádalo akci s názvem „Malinovka na zahradě“, v rámci které složili návštěvníci v průběhu 6 hodin celkem 1 100 ks origami tulipánků. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 10. června 2012 v parku v Malinové ulici v Praze.

   

Nejvíce hráčů ping-pongu hrajících čtyřhru

ZŠ Rakovského v Praze 12 uspořádala PING-PONG SHOW, během které bylo po areálu školy rozestavěno celkem 33 ping-pongových stolů, u kterých hrálo současně 132 lidí čtyřhru. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován 7. června 2012 v Praze.

   

Hod mobilním telefonem do dálky - kategorie ženy

Tereza Kopicová vytvořila český rekord v hodu mobilním telefonem do dálky ve vzdálenosti 60,24 m (váha telefonu 94 g). Rekord padl na osvětové akci na podporu třídění a recyklace elektroodpadu s názvem ZAHOĎ MOBIL – Mistrovství ČR v hodu mobilem. Akci pořádal neziskový kolektivní systém ASEKOL s.r.o. v Praze v areálu Žluté lázně dne 5. června 2012.

   

Hod mobilním telefonem do dálky – kategorie muži

Tomáš Benda vytvořil český rekord v hodu mobilním telefonem do dálky ve vzdálenosti 97,34 m (váha telefonu 94 g). Rekord padl na osvětové akci na podporu třídění a recyklace elektroodpadu s názvem ZAHOĎ MOBIL – Mistrovství ČR v hodu mobilem. Akci pořádal neziskový kolektivní systém ASEKOL s.r.o. v Praze v areálu Žluté lázně dne 5. června 2012.

   

24 hodin výroby elektrické energie lidskou silou

MVDr. Jiří Návara inicioval pokus, v rámci kterého se dvěma skupinkám táborských škol (Gymnázium   Pierra de Coubertina a Střední průmyslová škola strojní a stavební) po 30 studentech podařilo vyrobit žentourem v průběhu 24 hodin 7,748 kW/h elektrické energie. Vlastní pohon zařízení zajišťovali vždy pouze 2 studenti dané skupiny, které se mezi sebou střídali každé 2 hodiny. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 4. a 5. června 2012 v areálu usedlosti Houpací kůň ve Zhoři u Tábora.

Erb obce sestavený z lidí

Občané obce Háj u Duchcova v režii Divadla V Pytli Petra Stolaře společně zorganizovali v rámci 2. Hájských slavností rekordní pokus, během kterého celkem 161 lidí vytvořilo na zemi erb města Háj u Duchcova o rozměrech 9 x 11,3 m. Lidé byli oblečeni do triček v barvách erbu. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 2. června 2012 v Háji u Duchcova.

   

Sraz školky po 30 letech

Petr Fiedor zorganizoval 1. června 2012 sraz předškoláků po 30 letech. Na fotkách z 5. Mateřské školky v Sezimově Ústí (ročník 1982-1985) nejprve identifikoval 48 žáků, 2 vychovatelky a paní ředitelku, z nich se poté vzájemně dohledalo 41 žáků a z tohoto počtu se 25 žáků, obě vychovatelky i paní ředitelka srazu zúčastnili.

   

Největší bryndák

Firma Little Rock Star vyrobila ze 100% bavlny zvětšeninu klasického dětského bryndáku o rozměrech 216 cm x 183 cm. Rekordní výrobek byl představen v rámci programu Agentury Dobrý den pořádaného 1. června 2012 ke Dni dětí v Pelhřimově.

   

Největší ledová loď

Pořad České televize „Zázraky přírody“ a Laborky při Gymnáziu V.B.T. ve Slaném společně navrhly a vytvořily ze zamražené směsi hoblin a vody loď, která byla 3,08 m dlouhá, 1,4 m široká a 0,9 m vysoká. Její váha byla 1,8 tuny. Lodě byly vytvořeny celkem 2 a byly mraženy 30 dnů při teplotě -18°C v mrazírnách Laris Kladno. Jejich funkčnost byla ověřena v rámci natáčení pořadu „Zázraky přírody“ na Velkém slánském rybníku. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. června 2012 ve Slaném.

   

Nejvíc tváří se svatozáří

PhDr. Josef Louda, nezávislý fotograf a publicista, vytvořil v průběhu 4 let 1 223 fotografických portrétů slavných a veřejně známých lidí v situaci, kdy měli nad hlavou „svatozář“ v podobě lustrů, či jiných svítících objektů. Všechny fotografie byly poté v grafickém studiu umístěny na dva bannery o rozměrech 3,5 x 5 a 3,5 x 6 metrů. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zanesen ve středu 30. května 2012 v rámci programu výstavy autorských fotografií nazvané 3N a umístěné v prostorách Staroměstské radnice.

   

Nejrychlejší běh v ploutvích na vzdálenost 5 km při současném žonglování

Ashrita Furman z New Yorku v USA dokázal uběhnout vzdálenost 5 km s potápěčskými ploutvemi na nohou za 32:03,77 min., přičemž po celou dobu pokusu žongloval třemi míčky. Pokus byl pouze čtyřikrát přerušen z důvodu spadnutí míčku na zem. Podmínkou pro uznání rekordu bylo, aby ploutve byly nejméně dvakrát delší než běžcovo chodidlo. Držitel 150 aktuálně platných světových rekordů (400 celkem) dosáhl tohoto výkonu 30. května 2012 pod dohledem komisařů z Agentury Dobrý den na stadiónu Emila Zátopka ve Staré Boleslavi, tedy v místě, kde bylo vytvořeno 120 českých a 32 světových atletických rekordů.

   

Největší vzduchové dělo

Pořad České televize „Zázraky přírody“ a Laborky při Gymnáziu V.B.T. ve Slaném společně navrhly a vytvořily obří vzduchové dělo o průměru 3 m a délce 4,30 m, které je tvořeno tubusem a membránou. V rámci natáčení pořadu „Zázraky přírody“ dělo poté výstřelem zbořilo stěnu o rozměrech 840 x 440 cm složenou ze 154 kartonových krabic a umístěných ve vzdálenosti 100 m. Na výstřel byla potřeba síla 10 lidí. Do rekordního pokusu se zapojili:

ČT – pořad Zázraky přírody: Eliška Faeklová, Vojtěch Svoboda, Jaroslav Svoboda, Martin Gemperle, Kateřina Šedivá, Stanislav Brož, Martin Eichhorn a Jiří Kalista

LABORKY při Gymnáziu V.B.T. ve Slaném: Milan Dundr, Martin Šturm, Pavel Rubík, Martin Procházka, Martin Divíšek st., Matěj Šturm, Martin Komínek, Marek Zůna, Martin Divíšek ml., Matěj Bartoň a Vojtěch Hýka 

Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. května 2012 v areálu Grand City Zličín v Praze.

   

Nejvíce lidí v převleku mravence

KS-Europe s.r.o. uspořádala Den pro děti a rodiče, v rámci kterého se na jednom místě sešlo v jednu chvíli celkem 394 lidí v obleku mravence. Podmínkou bylo, aby každý účastník měl na hlavě tykadla a na krku červený puntíkatý šátek. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. května 2012 na louce ve Šťáhlavicích.

   

Nejdelší had z korálků

www.potvor.cz a Česká abilympijská asociace o.s. společně s dobrovolníky z celé České republiky navlékali několik měsíců korálky, které pak v rámci akce Korálkiáda spojili do hada dlouhého 14 805 m. Všechny korálky se vešly do 36 pytlů vážících celkem 772,3 kg. Jejich odhadovaný počet je cca 3 miliony. Všechny vybrané korálky poputují do chráněných dílen, stacionářů a ústavu, kde je organizace použijí na své tvoření a arteterapie. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. května 2012 v rámci 20. abilympiády v Pardubicích.

   

Největší počet dětských kočárků na jednom místě

Media Park, s. r. o. provozovatel serveru Babyweb.cz a agentura BIG FISH & CO, s. r. o. uspořádaly v rámci akce „S kočárkem Prahou“ hromadné setkání lidí s kočárky na jednom místě. Na pláži ve Žlutých Lázních v Praze Podolí se v jednu chvíli sešlo 1 120 lidí s dětským kočárkem, přičemž v každém bylo minimálně jedno dítě. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 23. května 2012 v Praze.

Nejvíce nakreslených dětských karikatur

Allianz nadační fond inicioval rekordní pokus, při němž nejrychlejší karikaturista světa Lubomír Vaněk dokázal za 150 minut nakreslit do pamětních listů s modrou pastelkou (maskotem stejnojmenného dětského pojištění Allianz) celkem 186 karikatur dětských obličejů. Výkonu bylo dosaženo v rámci akce S kočárkem Prahou dne 23. května 2012 v Praze.

Největší sbírka harmonik v ČR má svého vyslance v Pelhřimově

Jiří Sedláček z Litovle stál u vzniku a je zároveň správcem unikátní sbírky historických klávesových a knoflíkových akordeonů, heligonek a atypických harmonik, která čítá na 238 kusů a je vystavena v litovelském Muzeu harmonik, které je prvním svého druhu v České republice. Svůj nejoblíbenější nástroj - heligonku historické značky Konstantin Stibitz z 20. let 20. stol. - nyní Jiří Sedláček předal do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, kde na tento unikátní nástroj i sám zahrál. Rekordman sbírá tyto hudební nástroje již 30 let, ale harmoniky nejen schraňuje, nýbrž je také sám renovuje a opravuje. A právě zmiňovaný nástroj byl ještě před pár měsíci ve zcela havarijním stavu. Jenže dnes toto už neplatí, heligonka vypadá jako nová a je vskutku koncertním nástrojem. Jako připomenutí zápisu největší sbírky harmonik do České knihy rekordů a jako důkaz nevídané zručnosti Jiřího Sedláčka, který prostřednictvím svého koníčka vytváří "paměť národa" (před pár dny převzal v Národním technickém muzeu zvláštní ocenění v soutěži o cenu GLORIA MUSAEALIS v kategorii Muzejní počin roku) byl tento nástroj zařazen do expozice Zlaté české ručičky, což přesně koresponduje s úctyhodnou činností sběratele. Součástí unikátní kolekce jsou i heligonky pocházející od 55 českých výrobců, avšak co se zvuku týče, je třeba přiznat, že nepřekonatelné jsou harmoniky italské. Jak sám sběratel řekl :  "... jako jsou pojmem švýcarské hodinky, tak stejně věhlasné jsou italské harmoniky.

Pozn. : na výrobu harmonik se používá ořechové dřevo, měchy jsou papírové, nyní po renovaci vyztužené hovězinou (kůží), vykládání je z vypilovávané mosazi, klapky u zapůjčené harmoniky jsou vyřezávané z perleti ...

Podrobnosti o vystavení exponátu v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit se můžete dočíst zde.      

Největší prstová rukavice

Kulturní středisko Dobříš, tábornický oddíl Zlatý list a skautský oddíl Minnehaha vytvořily společně s návštěvníky  Májových slavností u příležitosti výročí 760 let od první písemné zmínky o městě Dobříš obří prstovou rukavici o délce 306 cm a šířce 145 cm. Po jejím obvodu, který činil 12,12 m, bylo celkem 760 otvorů, kterými účastníci  slavností sešili stužkami v městských barvách (bílé a modré) horní i spodní díl rukavice k sobě. Tento rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 19. května 2012 na Mírovém náměstí v Dobříši.

   

Chytání do lasa

Jan Kohout a Petra Michlová dokázali v areálu muzea amerického Západu za 7 minut chytit do lasa 60 probíhajících dětí z řad návštěvníků akce  a poté i šerifa osady. Výkonu dosáhli 19. května 2012 v rámci programu Living History ve West Parku v Plzni.

Největší a nejvyšší strom z novinového papíru

Združenie sclerosis multiplex Nádej uspořádalo akci s názvem Deň Nádeje – Krok so sclerosis multiplex, v rámci které byl představen strom upletený z novinového papíru o výšce 304 cm. Strom měl tvar kužele se základnou o průměru 90 cm. Na vytvoření tohoto stromu bylo použito celkem 4 000 ruliček papíru. Tento strom byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 19. května 2012 na Hviezdoslavovom náměstí v Bratislavě.

   

Největší otočná korouhev na kostelní věži

Budišovská farnost a městys Budišov znovu nainstalovali dne 31. května 2011 na renesanční věž farního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda otáčející se plastiku o výšce 4,14 m a šířce 2,63 m. Celá plastika je pozlacená a váží celkem 440 kg. Z jedné strany je vyobrazeno Nanebevzetí Panny Marie s andílkem, ze strany druhé je postava sv. Gotharda se vzpaženou pravou rukou a pod ním dva andílci. Původní plastika byla vytvořena v roce 1721 a v roce 1982 byla nahrazena kopií od pasíře Benedikta Anderle z Rájce-Jestřebí. Tato rekordní korouhev byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 18. května 2012 v Pelhřimově.

   

Nejvíc krojovaných osob tančících Hanáckou besedu

Městské kulturní středisko Vyškov uspořádalo akci, v rámci které zatančilo současně na jednom místě národní tanec „Hanácká beseda“ celkem 384 lidí oblečených v kroji. K vytvoření rekordu přispěli taneční soubory Klebetníček Vyškov s rodiči, Pantlék Němčice nad Hanou, Pantlék děti Němčice nad Hanou, MŠ Puškinova Vyškov, Okřešánek Třebíč, Šimon Všechovice, Trnka Vyškov, Přátelé folkloru při MěÚ Vyškov, Rychtářovská chasa Rychtářov, T. J. Sokol Vyškov, Vrčka Šlapanice, Hagnózek z Hnojic, Řečkovická 13, Krojovaní z Bohdalic, Ječmínek Mysločovice, Koštovačka Manerov, Koštéř Manerov, ZŠ a MŠ Moravské Prusy, Slavkovské króžek Slavkov u Brna a FS Křenovák. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. května 2012 na náměstí T.G. Masaryka ve Vyškově v rámci akce Dny s vyškovskou radnicí 2012 – Hanácký den.

   

Nejrychlejší kytarové techniky

Jaroslav Houdl, učitel hry na kytaru a autor knihy Analýza kytarové techniky na základě anatomických pocitů uvolněnosti, prokázal schopnost zahrát prsty pravé ruky 24 úderů za vteřinu, tj. 1440 za 1 minutu technikou, při níž se střídají palec, prsteník, prostředník, ukazovák tzv. tremolo. Stejný počet úderů zvládl zahrát v sextole, při které se střídají palec, ukazovák, prostředník, prsteník, prostředník a ukazovák. Chromatickými běhy hranými v pravé ruce pouze ukazovákem a prostředníkem zahrál v průběhu jedné minuty 960 úderů, tzn. 16 úderů za vteřinu. Rekordů bylo dosaženo ve čtvrtek 17.5.2012 v Pelhřimově.

   

Nejstarší kočka

Johanka je kočka domácí, kterou vlastní rodina Hiekových   ze Ševětína. Narodila se v květnu roku 1989, tudíž je jí v době registrace již neuvěřitelných 23 let. Johančina srst má rezavo-černo-bílou barvu. Tento rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 16. května 2012 v Pelhřimově.

   

Největší slunečnice z korálků vytvořená postiženou autorkou

Miluše Hrnčířová z Hněvic dokázala i se svým postižením (pouze tři prsty, a to na jediné ruce) vytvořit slunečnici z korálků o obvodu téměř 70 cm. Na její výrobu bylo použito celkem 4 945 korálků a práce na ní trvala dohromady 19 hodin a 40 minut. Při navlékání jednotlivých částí strávila autorka 18 hodin čistého času. Tato rekordní slunečnice byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 16. května 2012 v Pelhřimově.

   

Nejmenší hlavolam v žárovce

Leopold Heneš z Třebenic dokázal vměstnat do miniaturní žárovky používané do kapesní svítilny hlavolam o velikosti 8 x 8 x 8 mm. Velikost hranolů hlavolamu je 1,9 x 1,9 x 8 mm. Žárovka, v níž je hlavolam složen, měří na délku 23,3 mm a v nejširším místě měří celkem 10,85 mm. Rekordně malý hlavolam byl do České databanky rekordů zaevidován dne 16. května 2012 v Pelhřimově.

   

Největší hlavolam v žárovce

Leopold Heneš z Třebenic dokázal sestavit v žárovce s velikostí závitu E 40 (max. používaný závit) hlavolam o velikosti 91,7 x 91,7 x 91,7 mm. Jedná se trojstranný kříž sestavený ze šesti hranolů velkých 25,2 x 25,15 x 91,7 mm. Žárovka, v níž je hlavolam složen, měří na délku 22,7 cm a v nejširším místě měří celkem 10,9 cm. Tento rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 16. května 2012 v Pelhřimově.

   

Největší maketa klíče

Centrum sociálních služeb KLÍČ, příspěvková organizace, představilo v rámci oslav 40. výročí založení této organizace maketu klíče vyrobenou metodou kašírování. Klíč je složen ze 7 vrstev papíru a následně nalakován a nabarven. Maketa dlouhá 243 cm a široká 126 cm váží celkem 10 kg. Na její výrobě se po dobu 8 měsíců podílelo 84 klientů a zaměstnanců centra Klíč. Obří maketa byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrována dne 16. května 2012 v Olomouci.

   

Nejvíce hokejových utkání během 3 dnů

SK Horácká Slavia Třebíč odehrála ve dnech 20. - 22. února 2012 během 50 hodin a 30 minut hned tři vítězná utkání základní části I. hokejové ligy mužů ČR. Jednalo se o zápasy: 

Třebíč-Chomutov 4:1 (hráno 20. 2. 2012) Třebíč-Benátky nad Jizerou 5:2 (hráno 21. 2. 2012) Ústí nad Labem-Třebíč 1:2sn. (hráno 22. 2. 2012)

Díky této skutečnosti vzniklé termínovou nouzí a díky výjimečným výkonům v závěru základní části soutěže  nakonec Horácká Slavia postoupila do play-off I. ligy ČR v sezoně 2011/12. Tento rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 16. května 2012 v Pelhřimově.

 

Největší forma na máslo

Vlastimil Hyška z Bílého Kostela nad Nisou je majitelem největší dřevěné formy na máslo, která je dlouhá 102 cm, široká 46 cm a vysoká 27 cm. Vejde se do ní až 60 kg másla. Forma, kterou vyrobil pan Jiří Kirchhof, je z lipového dřeva a je k vidění v minimuzeu másla v Bílém Kostele nad Nisou. Tento rekordní výrobek byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 11. května 2012 v Pelhřimově.

   

Nejdelší had z rukavic

Diakonie ČCE – Středisko křesťanské pomoci, Litoměřice uskutečnila v rámci 20. výročí svého založení pokus o rekord, během něhož přineslo 133 lidí celkem 753 rukavic různého druhu, ze kterých vznikl sešívačkou spojený řetěz dlouhý 141,3 m. Z rukavičkového řetězu pak bylo na zemi vytvořeno číslo 20. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 2. května 2012 na Mírovém náměstí v Litoměřicích.

   

Zdolání Petřínské rozhledny nahoru i dolů na kole

Vlastislav Kabeláč Čiháček dokázal na trialovém kole značky KOXX zdolat 299 schodů Petřínské rozhledny v čase 6:10 min. Při sjezdu dolů, který mu trval 5:23 min, již použil horské kolo značky TREK. Celkem tedy zvládl zdolat 598 chodů a převýšení 55 m v čase 11:33 min. Rekordního výkonu bylo dosaženo  dne 1. května 2012 v rámci akce Líbačka na Petříně v Praze za podpory partnerů Chevrolet, Carforyou a Redbull.

   

Nejvíc líbajících se párů v jednu chvíli na jednom místě

Mark2 Corporation Czech a.s. uspořádala pokus o rekord, během kterého se v jednu chvíli líbalo celkem 108 zamilovaných párů pod rozkvetlou třešní. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. května 2012 pod Petřínskou rozhlednou v Praze.

   

Nejvíc párů líbajících se na jednom místě v průběhu 5 hodin

Mark2 Corporation Czech a.s. uspořádala rekordní pokus, během kterého se v průběhu 5 hodin na jednom místě políbilo celkem 947 párů. Rekordu bylo dosaženo 1. května 2012 pod rozkvetlou třešní před Petřínskou rozhlednou v Praze.

   

Dostihový kůň s nejvíce starty v dostizích

Klisna Mafira (A1/1) ze stáje Střední školy dostihového sportu a jezdectví Praha -  Velká Chuchle absolvovala od roku 2001 celkem 103 startů v dostizích, z nichž celkem 5 bylo vítězných, 18x obsadila druhé místo a 31x třetí až páté místo. Po celou dobu její dostihové kariéry je svěřenkyní trenérky Ing. Marcely Sýkorové. Při 103. startu byl v jejím sedle žák Martin Laube. Mafira se narodila v roce 1999 chovateli Jaroslavu Erbanovi. Tento výkon byl zaevidován do České databanky rekordů dne 1. května 2012 na dostihovém závodišti v Lysé nad Labem.

   

Nejdelší pobyt v extrémně chladné vodě

Alžběta Pourová z Prahy vydržela plavat ve Vltavě o teplotě 3,5 °C po dobu 57 minut. Teplota vzduchu se pohybovala kolem 11 °C. Rekord se uskutečnil 29. února 2012, v den rekordmančiných 52.narozenin v Praze ve Žlutých lázních. Výkon byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován 26. Dubna 2012 v Pelhřimově.

 

Nejstarší manželský pár

František a Františka Votavovi z Jirkova jsou nejstarším manželským párem žijícím v České republice. Ke dni registrace rekordu bylo panu Františkovi 98 let a jeho manželce 95 let. Ve svazku manželském jsou od 8. července 1939, tedy 72 let. Tento údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 25. dubna 2012 v Pelhřimově.

   

Kniha Jedním dechem

Jan Sviták z Holešova napsal v průběhu 45 hodin knihu, která je tvořena celkem 33 811 slovy a je pojmenována v duchu rekordního pokusu Jedním dechem. Spisovatel měl v průběhu 45 hodin psaní střídavě přestávky o celkové délce 5:20 hod. Rekordní výkon byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 23. – 25. dubna 2012 v čítárně KJM v Brně.

 

Nejrozsáhlejší háčkované dějiny - nová výstava v Muzeu rekordů

Lenka Bednářová z Nové Bystřice je autorkou nejrozsáhlejších dějin, převážně českých, vytvořených klasickou technikou háčkování. Rekordmanka v průběhu 11 měsíců uháčkovala celkem 89 lidských a 27 zvířecích postav, které tvoří celkem 26 výjevů z různých období dějin od pravěku až po současnost. K vytvoření celého rozsáhlého díla, na němž rekordmanka pracovala po dobu přibližně 700 hodin, nebylo použito nic jiného než 3 druhy háčků, jehlice na pletené doplňky postav a především 18 km příze různých barev, na 400 korálků a 23 kg výplně. Dějiny byly oficiálně zaevidovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 23. dubna 2012 u příležitosti vystavení kolekce v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Více informací se dozvíte zde nebo na webových stránkách www.lenkalenca.blok.cz.

Nejstarší vinný keř

Ing. Štefan Končal je majitelem rekreační chalupy, na jejímž dvoře roste vinný keř vysoký 2,4 m. Prokazatelně byl vysazen před rokem 1940 a stále plodí. Pan Končal ročně sklidí až 250 kg hroznů rané odrůdy červeného vína Baco Noir. Tento rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 21. dubna 2012 v Uherčicích.

   

Množství baterií nasbíraných v přepočtu na jednoho obyvatele města v průběhu pěti hodin na jednom místě

Staré Město u Uherského Hradiště a nezisková společnost Ecobat, s. r. o. uspořádaly v rámci oslav Dne Země hromadný sběr malých spotřebních baterií a monočlánků, při kterém jeho účastníci přinesli a do sběrných nádob odevzdali 1084,62 kg použitých baterií, což je v přepočtu 159,58 g na jednoho obyvatele Starého Města. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 21. dubna 2012 v areálu firmy Kovosteel ve Starém Městě.

   

Nejvíc smějících se lidí bez důvodu

Společnost INNER WINNER, iniciovala jako pořadatel stejnojmenného festivalu setkání, v rámci kterého se pod vedením smíchologa Petra Fridricha, učitele jógy smíchu, 36 zúčastněných bez příčiny smálo po dobu 5:31,75 min., tedy déle než plánovaných pět minut. Smích totiž nešlo nikomu zastavit. Až po více než půlminutě se první ze skupiny smát přestal. Rekordu bylo dosaženo 20. dubna 2012 v sále kina Vzlet v Praze.

   

Největší zajíc upletený z proutí

Ladislav Šumbera z Biskupic upletl z proutí obřího zajíce „Biskupické Strakáče“, který měřil na výšku 2,96 m a vážil celkem 60 kg. Pan Šumbera strávil nad výrobou zajíce dohromady 53 hodin čistého času. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 15. dubna 2012 v Biskupicích.

   

Nejdelší dráha pro RC auta Mini‐Z postavená ze sériových dílů

Členové modelářského klubu RC Team Vysoké Mýto sestavili u příležitosti 6. závodu seriálu Grand Prix Mini – Z Cup 2011-2012 dráhu o délce 75,11 m. Na její stavbu bylo použito celkem 573 šroubů, 573 matic, 214 rovných mantinelů, 38 vnějších zatáček a 31 vnitřních mantinelů. Celková zastavěná plocha dráhy činila 104,5 m2. Rekordu bylo dosaženo ve spolupráci s DDM TRCA Třebechovice p/O, SRC Česká Třebová, 1.Mini‐Z Racer Praha  a za podpory partnerů  obce České Heřmanice, MěÚ Vysoké Mýto, Pardubického kraje, Pecka Modelář a Advokátní kanceláře JUDr.Eva Vaňková. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. dubna 2012 v Českých Heřmanicích.

   

Nejdelší had z obalů od čajových sáčků

ZŠ a MŠ Prosenice zorganizovala v rámci celoročního školního projektu „U NÁS“ aneb s mámou, tátou a … akci s názvem „ČAJOVÁNÍ“, během které byl vytvořen had ze 16 727 obalů od čajových sáčků dlouhý celkem 1 019,1 m. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 12. dubna 2012 v Prosenicích.

   

Nejvíc žen s červenými taškami

Business and Professional Praha II, nezisková organizace, uspořádala 3. ročník EQUAL PAY DAY - dne rovnosti příjmů pro obě pohlaví, který je celosvětovou akcí pořádanou s cílem upozornit na rozdíly platů mužů a žen. Symbolem akce je červená taška. Jedním z bodů programu byl okamžik, kdy se v jedné místnosti sešlo 73 žen a dívek s červenou taškou v ruce, přičemž v průběhu EQUAL PAY DAY jich bylo rozdáno více než 4 000 kusů. Rekordu bylo dosaženo ve čtvrtek 12. dubna 2012 v Domě Módy a v horní části Václavského náměstí v Praze za podpory městské části PRAHA 1.

   

Nejmladší řidička

Tereza Svobodová, narozená 10. března 2008 v Pelhřimově, prokázala předvedením krátké jízdy na improvizovaném okruhu dovednost řídit Buggy RB HAVEL Honda 160 cm o výkonu 5,5 HP a hmotnosti 133 kg. Mechanikem a trenérem Terezky je její otec, Milan Svoboda, absolutní mistr Mezinárodního mistrovství ČR 2010 v závodech automobilů do vrchu a vítěz FIA Hill Climb Challenge 2011. Vzorem malé řidičky je její bratr, závodník juniorského týmu JSC racing Pelhřimov, šestiletý Lukáš Svoboda. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaznamenán ve středu 11. dubna 2012 v Pelhřimově - městě rekordů.

   

Vytrvalostní plavání libovolnými plaveckými způsoby

Jiří Řezáč z Plzně uplaval libovolnými plaveckými způsoby 50 km v čase 14 hod 58 min. Český rekord byl rovněž vytvořen při mezičase na trati: 10 km - čas 2 hod 49 min, 20 km - čas 5 hod 38 min, 30 km - čas 8 hod 36 min, 40 km – čas 11 hod 44 min, 42 195 m - čas 12 hod 28 min. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 8. – 9. dubna 2012 v Plzni.

Nejdelší velikonoční pomlázka ze 64 prutů

Taneční souboru Krúžek zorganizoval pokus o rekord, v rámci kterého jeho členové upletli nenaplétanou velikonoční pomlázku ze 64 prutů smuteční vrby dlouhou celkem 126 cm. Rekordní pomlázka byla do České databanky rekordů zaevidována dne 8. dubna 2012 v Němčičkách.

 

Nejdelší velikonoční pomlázka z 8 prutů révy vinné

Taneční souboru Krúžek zorganizoval pokus o rekord, v rámci kterého jeho členové upletli z 8 proutků révy vinné odrůdy Frankovka nenaplétanou velikonoční pomlázku dlouhou celkem 313 cm. Rekordní pomlázka byla do České databanky rekordů zaevidována dne 8. dubna 2012 v Němčičkách.

 

Nejdelší naplétaná velikonoční pomlázka z 8 prutů révy vinné

Taneční souboru Krúžek zorganizoval pokus o rekord, v rámci kterého jeho členové upletli z 8 proutků révy vinné odrůdy Frankovka naplétanou velikonoční pomlázku dlouhou celkem 10,54 m. Rekordní pomlázka byla do České databanky rekordů zaevidována dne 8. dubna 2012 v Němčičkách.

   

Největší kraslice vytvořená z kraslic

Kulturní dům Bludov zorganizoval v rámci zábavného odpoledne rekordní pokus, během kterého bylo na konstrukci ve tvaru vajíčka, o obvodu 10 m a výšce 4,2 m navěšeno celkem 44 858 kraslic. Ty byly obyvateli Bludova nashromážděny v průběhu 5 měsíců a poté navěšeny na 645 provazců. Rekordní kraslice byla do České databanky rekordů zaevidována dne 7. dubna 2012 v Bludově.

   

Fotbalové driblování se svazkem klíčů – střídavě triky kliper a ripwalk

Václav Klouda z Prahy dokázal udělat v nepřetržité řadě za sebou při fotbalovém driblování nohama celkem 34 doteků se svazkem 4 klíčů zn. FAB se jmenovkou, aniž by mu předmět spadl na zem. Rekordu bylo dosaženo dne 4. dubna 2012 v rámci velikonočního programu pelhřimovské Agentury Dobrý den v Praze na Staroměstském náměstí.

 

Fotbalové driblování vařeným vejcem – trik „zeměkoule“

Václav Klouda z Prahy dokázal udělat v nepřetržité řadě za sebou při fotbalovém driblování nohama celkem 8 doteků vařeným vejcem, aniž by mu spadlo na zem. Jeho noha vždy vejce po výkopu do vzduchu driblovaný předmět shora obkroužila a před jeho dopadem na zem jej znovu zachytila. Rekordu bylo dosaženo dne 4. dubna 2012 v rámci velikonočního programu pelhřimovské Agentury Dobrý den v Praze na Staroměstském náměstí.

   

Fotbalové driblování vařeným vejcem – trik „vnitřní patička“

Václav Klouda z Prahy dokázal udělat v nepřetržité řadě za sebou při fotbalovém driblování nohama celkem 24 doteků vařeným vejcem, aniž by mu spadlo na zem, a to přesto že se vajíčko během pokusu postupně oloupalo až na pouhý žloutek. Rekordu bylo dosaženo dne 4. dubna 2012 v rámci velikonočního programu pelhřimovské Agentury Dobrý den v Praze na Staroměstském náměstí.

   

Fotbalové driblování s desetikorunovou mincí

Václav Klouda z Prahy dokázal udělat v nepřetržité řadě za sebou při fotbalovém driblování nohama celkem 24 doteků s desetikorunovou mincí, aniž by mu spadla na zem. Rekordu bylo dosaženo dne 4. dubna 2012 v rámci velikonočního programu pelhřimovské Agentury Dobrý den v Praze na Staroměstském náměstí.

 

Kuriózní výkony se syrovým vajíčkem

Jan Skorkovský z Prahy předvedl v rámci velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze celkem 6 disciplín se syrovým slepičím vajíčkem, které rozpohyboval výhradně prostřednictvím  pohybům své hlavy. Vše probíhalo v lehu na zádech, bez doteku vajíčka s rukou či jinou částí těla. Vajíčko bylo přehazováno :
  1. z jednoho oka přes nos na druhé oko a zpět
  2. z oka na ucho a zpět
  3. z oka do úst a zpět
  4. z 1. oka přes ústa do 2. oka a přes nos zpět na 1. oko
  5. z 1. ucha na 1. oko přes nos na 2. oko a poté na 2. ucho
  6. z 1. ucha na 1. oko přes ústa na 2. oko a poté na 2. ucho
Tyto kuriózní výkony byly za přítomnosti Agentury Dobrý den předvedeny dne 4. dubna 2012 v Praze.      

Nejvíce vysokoškolských titulů

Doc. PaedDr., ThDr., MUDr. et Dr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, PhD., Dr.h.c. psychiatr a premonstrátský diákon narozený 14. května 1950 v Žirovnici, okr. Pelhřimov, získal v letech 1977 – 2012 celkem 7 vysokoškolských titulů. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaznamenán 4. dubna 2012 v Pelhřimově.

   

Nejdelší biblická chronologie Nového zákona sestavená jediným člověkem

Zdeněk Soviš, kazatel z Brna sestavil na základě vlastních výpočtů, studií a bádání chronologii biblických událostí, která zahrnuje období od r. 8 před Kristem po r. 138 po Kristu. Zpracování chronologie, nad níž autor od 27. dubna 2011 do 1. dubna 2012 strávil na 550 hodin čistého času, je zachyceno na pásu papíru širokém 10,5 cm a dlouhém 11 m. Předpokladem pro vytvoření chronologie byla rekordmanovi dobrá znalost a studium dějin a historických souvislostí. Avšak základním pramenem mu byla Bible (Nový zákon), kterou po léta studoval stránku po stránce. Chronologie Zdeňka Soviše byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidována dne 4. dubna 2012.

   

Nejdelší pomlázka z papíru

Tereza Jirků ze Sázavy vyrobila z osmi pramenů vzniklých napojováním ruliček novinového papíru pomlázku dlouhou 513 cm. Kuriózní výrobek byl zaevidován do České databanky rekordů 3. dubna 2012.

   

Nejdelší jazyk

Jaroslav Najman z Řevnic má jazyk, měřený od kořene ke špičce, dlouhý celkem 13 cm, přičemž délka vypláznutého jazyka od rtů ke špičce činí 7 cm. Údaj byl oficiálně do České databanky rekordů zaevidován dne 2. dubna 2012 v Praze v rámci natáčení pořadu Pod palbou serveru iDNES.cz.

   

Nejvíc lidí, kteří mají o kolečko víc

Město Blansko, Město Boskovice a Pivovar Černá Hora uspořádalo v rámci zahájení turistické sezony v regionu Moravský kras a okolí rekordní pokus, při kterém se sešlo celkem 408 lidí, kteří sebou měli o kolečko víc. Započítávala se ozubená kolečka, kolečka z dětského autíčka, hodinek, kolečko salámu, tlačenky nebo například stavební kolečko. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 1. dubna 2012 na nádvoří pivovaru Černá Hora v Černé Hoře.

   

Hotelbus s nejmenší kuchyňkou

CK Pangeo tours představila a zároveň pokřtila v rámci své akce Odemykání hotelbusové sezony nový, v pořadí již devátý hotelbus s názvem Moby dick. Uvnitř je k dispozici kuchyňka, jejíž prostor pro pohyb kuchaře je velký pouhých 43,2 x 60 x 192 cm. Na takto malé ploše musí zvládnout připravit pohoštění až pro 22 lidí. S takto vybaveným pojízdným hotelbusem můžou cestovatelé vyrazit například do Afriky, Jižní Ameriky, Střední Ameriky, Evropy či na Blízký Východ. Tento rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 31. března 2012 v areálu Hotelu u Pralesa v Černém Údolí v obci Benešov nad Černou.

   

Největší sbírka mysliveckých a lesnických uniforem

Dr. Ing. Jaroslav Pospíšil ve spolupráci se společností Veletrhy Brno, a.s. uspořádal v rámci 12. mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu SILVA  REGINA výstavu, na které bylo vystaveno celkem 505 různých mysliveckých a lesnických uniforem ze 40 zemí světa. Nejstarší uniforma pochází z roku 1790. Nejcennější jsou stejnokroje šlechtických rodů a také některých významných osobností. Rekordní sbírka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrována dne 31. března 2012 v Brně.

Nejvyšší vigvam

Dominantou areálu RESTAURANT - PENSION – VIGVAM v Němčicích na Kolínsku je obří stavba inspirovaná tradičním indiánským obydlím. Konstrukci stavby tvoří 16 mohutných smrkových kmenů se spodním průměrem 35 cm,  dlouhých přibližně 26 metrů. Výška vigvamu i s věžičkou je 22,92 m, vnitřní výška pak 19,15 m. Stavba s obvodem 63 m zabírá vnitřní plochu 314m2. Plocha pláště vigvamu (střechy) představuje 720m2  a kryje ji přibližně 5 tisíc šindelů z akátu a dubu. Základ stavby, která má čtvery vstupní dveře situované do kříže a kapacitu 200 míst, byl včetně betonové desky vybudován v průběhu 3 měsíců. Vigvam byl pro veřejnost oficiálně otevřen 3. prosince 2011 a do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 24. března 2012.

   

Nejvíc vlastnoručně vyřezaných draků

Jiří Halouzka, který v Jiříkově provozuje Pradědovu galerii se stovkami unikátních soch v životní velkosti, zde na jednom místě vystavuje největší počet vícehlavých draků, které sám vytvořil. Pro svou expozici vyřezal celkem 9 draků z topolového a dubového dřeva . Největší saň má na délku 8,49 m. Obří draci, z nichž jsou dva dvouhlaví, šest trojhlavých a jeden čtyřhlavý, jsou vyřezáni vždy výhradně z jednoho kusu dřeva. Všechny saně dohromady mají hmotnost 20 tun. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 24. března 2012 v Jiříkově.

   

Nejvíc vznášejících se andělů

Řezbář - rekordman Jiří Halouzka z Jiříkova je autorem pěti soch v životní velikosti znázorňujících létající anděly. Plastiky zhotovené vždy z jednoho kusu topolového dřeva zachycují anděly, z nichž jeden, odlišující se zlatou čelenkou, má podobu papeže Jana Pavla II., v letu, čemuž odpovídá i jejich umístění. Andělé jsou zavěšení v jiříkovském kostele svatého Michala ve výšce deset, osm a šest  metrů nad zemí. Nejobtížnější při instalaci díla bylo vyvážení soch, které je provedeno tak, že andělé zavěšení na třech nezávislých lankových závěsech po rozpohybování či při větším poryvu větru skutečně létají - vznášejí se pod klenbou kostela.

   

Největší závěsný lustr z jediného kusu dřeva

Jiří Halouzka z Jiříkova vyřezal z jednoho kusu topolového dřeva obří pětipatrový  šestiramenný lustr o výšce 220 cm. Patří k němu i postavy šesti mnichů v životní velikosti, které rekordman vytvořil z výřezu téhož kmene, a to tak, že kdybychom mnichy zasadili zpět do příslušných otvorů v lustru, vznikl by výchozí kus dřeva, z něhož autor tyto své výtvory zhotovil. Unikátní dílo je zavěšeno v desetimetrové výšce v kostele svatého Michala v Jiříkově na Bruntálsku. Při slavnostních příležitostech na něm září 30 klasických voskových svící. Šest mnichů pocházejících ze shodného kmene, který měl průměr 160 cm a hmotnost 1 500 kg, stojí před oltářem téhož kostela. Největší lustr byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 24. března 2012 v Jiříkově.

   

Nejvíc betlémů v životní velikosti na jednom místě

Řezbář - rekordman Jiří Halouzka z  Jiříkova je autorem celkem pěti obřích dřevěných betlémů, jejichž figury jsou většinově vyřezány v životní velikosti. Nejrozsáhlejší z nich, který je trvale vystaven ve stálé expozici v Jiříkově má 243 lidských a zvířecích postav. Další soubory, které rekordman v čase Vánoc příležitostně zapůjčuje, čítají 75, 35, 46 a 7 figur. Celkem se tedy jedná o 406 vlastnoručně zhotovených soch. Betlémy jsou vystaveny Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově.

   

Největší stádo slonů v ČR

Jiří Halouzka vystavuje ve své Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově několik stovek vlastnoručně vyřezaných soch v životní velikosti. Mezi nimi je k vidění i 15členné stádo slonů vyřezané z lipového a topolového dřeva a vážící dohromady přibližně 16 tun. Všechna zvířata vytvořil rekordman v letech 2005 až 2011 výhradně motorovou pilou z jediného kusu dřeva. Výjimkou je největší slon o hmotnosti 1 500 kg, který musel být pro svou velikost vytvořen ze dvou stromů. Rekordní stádo slonů bylo do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrováno dne 24. března 2012 v Jiříkově.

   

Největší dláto

Jiří Halouzka z Jiříkova je majitelem největšího běžně používaného dláta, které váží 4 500 gramů a na délku má 83 cm. Šíře záběru kovaného nástroje je 50 cm. V praxi se jedná de facto o "trojdláto", neboť klasické půlmetrové ostří, kterým řezbář zarovnává velké plochy svých dřevěných maxiobrazů a obřích soch, má na jedné straně půlkruhové zaoblení sloužící k vytváření žlábků a na druhé straně je zakončeno tzv. "véčkem", jímž se ve dřevě dělají rýhy. K oficiálnímu zaevidování do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov došlo dne 24. března 2012 v Jiříkově.

   

Nejdelší bradka

Jiří Urbanec z Benecka si nechává již 12 let narůst bradku, která se po prvním zapletení do culíku před několika lety samovolně splétá do jednoho dlouhého dredu.  Jeho aktuální délka je celkem 88 cm. Tento údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. března 2012 v rámci plesu HSK Benecko.

   

Svatba pod vodou v přehradní nádrži

Michaela Loudová z Liberce a Tomáš Sládek z Prahy vstoupili dne 4. září 2009 do svazku manželského pod hladinou přírodní přehradní nádrže Harcov v hloubce cca 2 m s viditelností 0,5 m. Během obřadu byla pro dorozumívání mezi oddávajícím Ivo Paloušem, matrikářkou Dagmar Boháčkovou, nevěstou a ženichem použita ultrazvuková komunikace a vyjma matrikářky na sobě měli všichni jmenovaní celoobličejové masky. Tato kuriózní svatba byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 23. března 2012.

Nejdelší fronta na záchod

Český výbor pro UNICEF uspořádal při příležitosti Světového dne vody rekordní pokus, při němž se do jedné souvislé fronty na záchod postavilo celkem 375 lidí, kteří byli 49 různých národností. Záchod byl pouze symbolický (přenosná maketa kadibudky), každý účastník pokusu do něj mohl vhodit libovolný finanční obnos a přispět tak na výstavbu studní, toalet a kanalizace v nejchudších zemích světa. Rekordu bylo dosaženo 22. března 2012 na náměstí Republiky v Praze při příležitosti Světového dne vody.

Nejdelší pobyt v kryokomoře

Miroslav Bernard ze Žďáru nad Sázavou vydržel celých 15:38,94 minut v kryokomoře při průměrné teplotě  -140°C. Kryokomora byla chlazena směsí tekutého dusíku s kyslíkem a její teplota se během rekordu pohybovala od  -135°C do -146°C. Rekordman měl na sobě kraťasy, podkolenky, roušku, rukavice a čelenku. Na bezpečný průběh dohlížel majitel Kryocentra MUDr. Pavel Vávra a trenér rekordmana Petr Giesel. Rekordu bylo dosaženo 20. března 2012 v Kryocentru Vysočina na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou.

   

Dvanáctihodinová vytrvalostní jízda na bruslích

Karel Ligocki dokázal ujet na bruslích za 12 hodin 248,107 km, což představuje 1811 okruhů po 137 metrech. Rekord absolvoval pod vedením trenéra Jana Kopery a asistenta trenéra Jana Cholewy na rychlobruslařských bruslích s dlouhými noži. Rekordu bylo dosaženo dne 19. března 2012 na zimním stadionu ve Studénce.

 

Fotografické publikace vytvořené nejstarším autorem

Ludvík Uhlíř (nar. 7.8. 1930) z Častolovic v letech 2000 až 2010 připravil a zpracoval celkem šest fotografických publikací, z nichž 5 bylo vydáno a 1 vytištěna nakladatelstvím UNIPRINT s.r.o., Rychnov nad Kněžnou. Byly vydány tituly Zelenými revíry a kamerou (2001), Na obzoru Orlické hory (2006), Tam, kde plynou Orlice (2008), Lesy a háje Orlicka (2009) a Zvěrokruh z revírů Orlicka (2011). Vytištěna byla publikace Lovy bez halali (2002). Tento rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaznamenán 16. března 2012 v Pelhřimově.

 

Nejvíce modelů letecké a tankové bitvy

MIDWAY MINI NAVY Club Brno o.s. ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. a EfektMediA spol. s r.o. zorganizoval leteckou a tankovou bitvu modelů, které se zúčastnilo celkem 22 letadel a 54 tanků. Bitva se odehrála na ploše 300 m2 a její součástí bylo také 80 pyrotechnických efektů. Nejvzdálenější modeláři přijeli z Ponorkového klubu Žilina. Rekordního pokusu se zúčastnili také RC FÓGLI Brno, RC Elektroletci Brno, TRUCK - RC MODELS BRNO, RC klub     SIG-N.A.L. Třebíč, Moje RC Brno, Oldřich Oberreiter, Roman Freimuth, Rostislav a Richard Šmidkovi - Brno, Lukáš a Oldřich Hradil - Kobeřice u Brna, Radek Nejgebauer - Hodonín, Ondřej Kulíšek – Dolní Kounice, Petr Bouček – Ořechov, Jan Balcárek – Přerov, Vojtěch Sedlák – Přerov, Radek Dvořáček, Daniel Dvořák a Michal Šimek. Bitva byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 10. března 2012 v rámci Mezinárodního veletrhu potřeb pro dítě PRODÍTĚ 2012 pořádaného společností Veletrhy Brno, a.s..

   

Nejdéle žákyní a studentkou

Olga Mandrlová (roz. Krejčí) z Ostravy strávila ve školních lavicích v průběhu svého života celkem 25 let. V letech 1943 – 1952 navštěvovala 9tiletou školní docházku v Paskově, 1965 – 1971 studovala na Středně odborné škole obor ekonomika a provoz železniční dopravy ve Frýdku-Místku, v letech 2001 – 2003 navštěvovala Akademii III. věku v Havířově, na Ostravské univerzitě absolvovala v roce 2002 obor Region a Evropská unie na Filosofické fakultě III. věku a v letech 2004 – 2006 absolvovala na téže fakultě obor Historie regionu Slezska a severní Moravy. Na Vysoké škole báňské studovala na fakultě ekonomie v letech 2007 – 2010 a od roku 2011 studuje na této škole na fakultě metalurgie, kterou dokončí v květnu roku 2012. Tento rekordní údaj byl zaregistrován 8. března 2012 v Pelhřimově.

 

Nejvyšší uměle vytvořená ledová stěna

Občanské sdružení Ledová stěna Vír je hlavním iniciátorem vzniku 45 m vysoké uměle vytvořené ledové stěny ve Víru sloužící k nácviku ledového lezení. Skála, pod níž protéká řeka Svratka, byla poprvé zaledována v roce 2008, přičemž voda se čerpá výkonným čerpadlem na vrchol skály a odtud je systematicky rozváděna po ploše. Pro minimální zaledování skály je potřeba 150 m3 vody (120 m3 ledu). Led je v převislých partiích vyztužen pletivem. Vrstva ledu je v průměru 30 – 50 cm silná. Od r. 2011 je ledový areál spravován Horolezeckým oddílem Vír, který zde během zimní sezóny odbaví průměrně tisícovku lezců a počínaje rokem 2009 pořádá závod Ice Run v ledovém lezení na rychlost, který při 2. ročníku získal status mistrovství republiky v této disciplíně. V r. 2012 zde při rychlostním výstupu do výšky 35 m dosáhl Milan Dvořáček času 32 vteřin. Nejvyšší ledová stěna v ČR, jejíž každoroční připravení do provozu představuje minimálně 220 hodin práce, byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 8. března 2012 v Pelhřimově.

Rychlostní pletení pletýnek

Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR zorganizovala v rámci soutěže o titul „Český pekař junior roku 2012“ rekordní pokus, při němž student 3. ročníku SPŠPS Pardubice Milan Štěpáník upletl 30 pletýnek za 4:05 min. Soutěžilo celkem 6 studentů a jejich úkolem bylo vyválet z připraveného těsta prameny a poté je splétat do tvaru pletýnky. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 1. března 2012 na veletrhu MBK/SALIMA v Brně.

   

Nejdelší housenka ze sněhových koulí

Městské středisko kultury a sportu Sezimovo Ústí uspořádalo akci nazvanou Sněhové sochání, jejíž součástí byl rekordní pokus o sestavení housenky ze sněhových koulí. Sezimoústeckým občanům se podařilo v průběhu jediné hodiny poskládat za sebe 4 554 kusů a kousků sněhu, čímž vznikla housenka dlouhá 391 metrů. Housenku děti nazvaly SEZIMKA. Rekordu bylo dosaženo v neděli 12. února 2012 na Náměstí T. Bati v Sezimově Ústí.

   

Muzikant působící nejdéle v jedné kapele

MUStr. Jaromír Hnilička nastoupil k 1. lednu 1956 jako trumpetista do orchestru Gustava Broma a ke dni svých osmdesátých narozenin   11. února 2012 tak působil v tomto hudebním souboru nepřetržitě 56 let, 1 měsíc a 11 dní. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován v rámci projektu JAROMÍR HNILIČKA 80, jehož realizátorem jsou BUJO ART PRODUCTION a SPORTMEDIA.

   

Nejdelší řada svatebních šatů

Organizátorka Svatebního veletrhu, Mgr. Štěpánka Bendová Cipínová, společně se svatebními salony, které se na tomto veletrhu prezentovaly, postavily uličku o délce 28,5 m a šířce 2 m, ve které bylo do dlouhé řady vystaveno celkem 165 svatebních šatů. Šaty byly vystaveny na stojanech, krejčovských pannách a modelkách. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 28. ledna 2012 v rámci Svatebního veletrhu pořádaného na Výstavišti v Českých Budějovicích.

   

Nejdelší Rolls-Royce v ČR

Milan Koubek z Tábora je majitelem vozu značky Rolls-Royce silver shadow 2 stretch limousine, který je dlouhý celkem 6,48 m a pohodlně usadit se v něm může celkem 8 lidí a řidič. Vůz byl vyroben v továrně Rolls-Royce Crewe v roce 1979 a do ČR přivezen roku 2004. Využívá se hlavně jako auto svatební. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 28. ledna 2012 v rámci Svatebního veletrhu pořádaného na Výstavišti v Českých Budějovicích.

   

Největší počet ručně vyrobených textilních panenek pro UNICEF

Anežka Hřebejková z Prahy vyrobila rekordní počet ručně šitých panenek pro projekt UNICEF „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“, jehož cílem je získat finanční prostředky pro celosvětovou očkovací kampaň UNICEF, a to za použití symbolu, který znají všechny děti na světě – panenky.        1 200 panenek, které v průběhu let 2007 – 2011 vyrobila, umožnilo ochránit před rizikem úmrtí stejný počet dětí v méně vyvinutých zemích světa. I její zásluhou počet dětí, které umírají na nemoci, kterým se dá očkováním zabránit, stále klesá. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaevidován  27. ledna 2012 v Pelhřimově.

   

Sportovec s transplantovaným srdcem

František Bílek z Krupky nastoupil jako brankář FC Balticflora B k utkání 10. kola okresního futsalového přeboru Teplicka mezi FC Balticflora B a FC Barsa Teplice, který byl odehrán 14. ledna 2012. Za vítězné domácí družstvo odchytal pan Bílek celkem 40 minut během kterých inkasoval 5 gólů. Celé utkání odehrál po transplantaci srdce, prodělané 11. února 2008, a stal se tak jediným českým sportovcem, který po transplantaci srdce nastoupil k zápasu v oficiální soutěži. Tato kuriózní skutečnost byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrována 27. ledna 2012 v Pelhřimově.

Nejobsáhlejší sbírka předmětů s námětem ledňáčka říčního

Jan Šmádl nashromáždil ve své sbírce celkem 9 000 předmětů a materiálů vztahujících se k ledňáčkovi říčnímu. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován 20. ledna 2012 v Pelhřimově.

Nejvyšší šikmá věž postavená z dětské stavebnice Gecco

Daniela Mokrá se synem Danielem a dalšími dětskými návštěvníky veletrhu postavili šikmou věž ze stavebnice Gecco o výšce 161,5 cm. Věž měla celkem 24 pater a stavitelé na stavbu, která trvala 5 hodin, spotřebovali dohromady 3 275 kostek. Rekordu bylo dosaženo dne 14. ledna 2012 v rámci veletrhu cestovního ruchu GO a Regiontour 2012 v Brně.

Otočky na jednokolce v průběhu jedné minuty

Zdeněk Macháček z Ratají u Kroměříže dokázal udělat celkem 21 otoček o 360° v průběhu jedné minuty. Jezdil dokola kolem půlmetrového kužele proti směru hodinových ručiček. Rekordu bylo dosaženo dne 13. ledna 2012 v rámci veletrhu cestovního ruchu GO a Regiontour 2012 v Brně.

     

Chůze po kole jednokolky

Zdeněk Macháček z Ratají u Kroměříže ujel celkem 41,02 m na jednokolce bez sešlápnutí na zem. Při jízdě seděl na sedadle a kolo jednokolky roztáčel nohama bez použití šlapek. Rekordu bylo dosaženo dne 13. ledna 2012 v rámci veletrhu cestovního ruchu GO a Regiontour 2012 v Brně.

     

Dřepy na balančním válci v průběhu jedné minuty

Zdeněk Macháček z Ratají u Kroměříže dokázal udělat celkem 44 dřepů na balančním válci v průběhu jedné minuty. Z dřevěné desky, která byla položená na válci a na které stál, nespadl ani jednou. Rekordu bylo dosaženo dne 13. ledna 2012 v rámci veletrhu cestovního ruchu GO a Regiontour 2012 v Brně.

Největší turistická magnetka

Vydavatelství Magnetická místa (Irena Novotná) vytvořilo obří magnetku o rozměru 80 x 100 cm. Rekordní magnetka zobrazuje exponát Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov - největší čajovou konvičku. Rekordní objekt byl zaevidován do České databanky rekordů dne 12. ledna v rámci veletrhu Regiontour 2012 probíhající na brněnském výstavišti.

     

Dřepy na balančním válci na výdrž

Zdeněk Macháček z Ratají u Kroměříže dokázal udělat celkem 182 dřepů na balančním válci za 9:31,34 min. Z dřevěné desky, která byla položená na válci a na které stál, nespadl ani jednou. Rekordu bylo dosaženo dne 12. ledna 2012 v rámci veletrhu cestovního ruchu GO a Regiontour 2012 v Brně.

   

Kliky na balančním válci v průběhu jedné minuty

Zdeněk Macháček z Ratají u Kroměříže dokázal udělat celkem 50 kliků v průběhu jedné minuty na balančním válci. Nohy měl přitom zapřené o zem a ruce položené na dřevěné desce, která byla na válci položena. Rekordu bylo dosaženo dne 12. ledna 2012 v rámci veletrhu cestovního ruchu GO a Regiontour 2012 v Brně.

     

Největší sbírka originál modelů lega

Miloš Křeček z Prahy již 6 let sbírá originální modely lega, které společnost Lego vyrábí od roku 1949. Celkem již vlastní 2 459 modelů, z nichž je většina vystavená v Soukromém muzeu Lega v Praze. Nejstarší stavebnice pochází z roku 1955. Rekordní sbírka byla do České databanky rekordů zaevidována 10. ledna 2012 v Praze.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress