Nejvíc plujících lodiček z vlašského ořechu se zapálenou svíčkou

1305 skořápek ořechů připomínající známý vánoční zvyk se rozsvítilo na vodní hladině dlouhé 6 m a široké 40 cm při tradiční akci Zlatá neděle na radnici v Pelhřimově. Rekord, k němuž vyzvala Všeobecná zdravotní pojišťovna, pobočka Pelhřimov, Agentura Dobrý den a Město Pelhřimov, byl vytvořen 22. prosince 2013, přičemž základní rekord ustanovený  při stejné příležitosti v den úmrtí prvního českého prezidenta, tedy 18. prosince 2011, byl symbolicky za tiché účasti a souhlasu stovek zúčastněných věnován Václavu Havlovi.

Nejdelší vánoční řetěz z proužků PET lahví

Firma Radek Herold – HEROLD uspořádala pro školy, zájmové spolky i širokou veřejnost ve dnech 31.10. – 20.12.2013 soutěž, v rámci které mohl kdokoliv přinést libovolně dlouhý řetěz pospojovaný kroužky vyrobenými z PET lahví. Po spojení všech přinesených částí tak vznikl řetěz o délce 22 189 metrů, který vážil celkem 986 kg. Na jeho výrobu bylo použito 510 355 plastových kroužků, které byly k sobě připevňovány sešívačkou. Škola, která vyrobila nejdelší řetěz, získala dětské hřiště v hodnotě 50.000,- Kč. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. prosince 2013 v prostorách showroomu Skluzavky.cz v Kutné Hoře.

Největší počet malovaných dřevěných sněhuláků

Active – středisko volného času uspořádalo akci s názvem Děti dětem, v rámci které 352 dětí, učitelů a lidí z veřejnosti pomalovalo 352 dřevěných sněhuláků o výšce 15 cm. Ty ručně vysoustružil z olše a buku pan Zdeněk Bukáček z Krouné na Vysočině. Jednotliví sněhuláci byli nejprve natřeni na bílo a pak jim bylpostupně dokreslován obličej, knoflíky a na hlavě hrnec. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 17. – 19. prosince 2013 ve Žďáru nad Sázavou.

Největší betlém ze slaného těsta

Žáci 4.A ze ZŠ Buzulucká v Teplicích vytvořili společně se svými pomocníky během 122 hodin betlém ze slaného těsta, který se skládal z 599 lidských postav, 145 zvířat, 31 darů a 11 stromů. Celkem se na jeho výrobě podílelo 375 lidí, kteří k tomu spotřebovali 61,4 kg mouky a 30,7 kg soli. Betlém byl nainstalován ve vstupní hale školy na ploše 3,48 m2. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 18. prosince 2013 v Teplicích.

Historické bible v muzeu rekordů a kuriozit

Ve spolupráci s Biblickým teologickým seminářem a společností Česká identita jsme připravili na vánoční období výstavu zcela ojedinělých výtisků biblí. V rámci výročí 400 let Bible kralické mohli návštěvníci pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit vidět od 19. prosince do 5. ledna originál 6. dílu Bible kralické z roku 1601 a originál Bible kralické z roku 1613. Bible kralická je první český překlad bible z původních biblických jazyků (hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny) vydaný teology Jednoty bratrské. Název dostala podle místa vytištění - jihomoravských Kralic. Protože Jednota bratrská byla zakázaným náboženským uskupením, také jejich tiskárna působila tajně. Ve vydaných knihách se nepoužívalo označení místa tisku, jen krycí označení in insula hortensi pro své umístění v zahradách.

První vydání Kralické bible vycházelo od roku 1579 v šesti svazcích (nejednalo se jen o biblický text, ale i o jeho rozsáhlé komentáře). V roce 1596 byla vydána znovu, neboť se pro velký zájem již nedostávalo knih z předchozích vydání. Roku 1613 vyšlo „poslední kralické vydání“ - za několik let poté (po bitvě na Bílé hoře) musela Jednota bratrská ukončit svou činnost a v dobách následné silné protireformace byly tyto bible vyhledávány a páleny a jejich držitelé trestáni. Nadále vycházely pouze v cizině a byly pašovány na české území. Legálně mohl v Čechách tento překlad Bible znovu vyjít až po 250 letech. Každý dochovaný původní výtisk je tedy velkou vzácností a naprostým unikátem. V Muzeu rekordů a kuriozit byly bible vystaveny v nových vitrínách specializované firmy REVYKO, která je partnerem naší expozice. Mezi její počiny patří například i průkopnický projekt "samoobslužné pouliční knihovny", stojící od roku 2012  na náměstí Svobody v Praze - prošly jí již stovky knih.

      

   

Vánoce v České knize rekordů

Vánoční stránky České knihy rekordů se otevřely 11. prosince na Staroměstském náměstí v Praze. V rámci programu pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit se předvedli : Petr Benny Beneš  - člověk, který vyskákal Žižkovskou věž i Petřínskou rozhlednu na jednokolce, Slušný team aneb YO-YO - tip na dárek pro malé i velké v rukou mistrů České republiky a Evropy, projekt Prázdniny na venkově s výrobou tradičních  vánočních ozdob a rekordem v tvorbě papírových sněhových vloček a samozřejmě i velkoplošná projekce rekordů s vánoční a silvestrovskou tématikou a vánočních exponátů Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov. Vydařenou akci svým zpěvem doprovodili vítězové krajské Porty Jakub Marek a Hanka Minářů a sbor ZŠ Lysolaje.

 
   
   

Autogramiáda populárních osobností na nejmenší ploše

Vratislav Ebr a Míla Tuzarová uspořádali autogramiádu spisovatelů, básníků, výtvarníků, fotografů, herců, zpěváků a novinářů, na které se sešlo 70 známých osobností. Prostor, ve kterém rozdávali podpisy zájemcům nebo sběratelům, čítal pouhých 34 m². Autogramiáda se uskutečnila 14. prosince 2013 v Salmovské literární kavárně v Praze.

Dort - půdorys reálné budovy

Allianz pojišťovna iniciovala vytvoření dortu - půdorysu budovy Diamond Point o rozměrech 205 × 62,3 cm a výšce 6,2 cm sestaveného z medových plátů plněných karamelovým krémem. Na jeho vrchní části bylo barevným marcipánem znázorněno rozložení jednotlivých místností, schodišť a dalších stavebních prvků budovy. Tento půdorys byl doplněn 3D maketou výše uvedené budovy o rozměrech 35 × 20 cm, vyrobenou ze stejného materiálu. Dort byl 12. prosince 2013 představen, členy představenstva Allianz rozkrájen a zaměstnanci zkonzumován v budově Diamond Point - sídle generálního ředitelství Allianz v Praze.

   

Nejvíc andělů z drátku za 30 minut

Drago Vujovič z Černé Hory dokázal za pomoci malých kleští vytvořit během 30 minut vždy z jednoho kusu drátu o síle 0,8 mm 29 vánočních andělíčků o výšce 2,7 cm. Autor při tvarování přívěsků spotřeboval 580 cm drátku. Rekord byl zaregistrován 11. prosince 2013 v rámci předvánoční akce Agentury Dobrý den Pelhřimov v Praze na Staroměstském náměstí.

Skok do výšky na jednokolce

Petr Benny Beneš dokázal na jednokolce přeskočit laťku umístěnou ve výšce 60 cm. Rekordu bylo dosaženo v rámci předvánočního programu Agentury Dobrý den dne 11. prosince 2013 na Staroměstském náměstí v Praze.

24 hodinový maratón v kruhovém tréninku žen

Jako proutek s.r.o. uspořádala pro členky Contours Fitness v Přerově pokus o rekord, v rámci kterého 132 žen absolvovalo 24 hodinový maratón v kruhovém tréninku. Celkem bylo za tuto dobu odcvičeno 834 kol kruhového tréninku sestávajícího se z 8 stanovišť posilování a 8 stanovišť aerobního cvičení. Po celou dobu pokusu cvičilo současně vždy minimálně 8 žen. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 6. – 7. prosince 2013 v Přerově.

12ti hodinový HEAT maratón

Sport centrum Chodov uspořádalo pro své návštěvníky v rámci charitativního dne otevřených dveří pokus o rekord, během kterého cvičilo po dobu 12 hodin průběžně 61 sportovních nadšenkyň a nadšenců na chodících pásech Maxer Runner, které jsou poháněné vlastní silou. Celkem bylo odcvičeno 12 lekcí, z nichž každá trvala 55 minut a poté následovala 5 minut přestávka. Každý z cvičících mohl absolvovat libovolný počet lekcí. V průběhu celého maratónu se prostřídalo 6 lektorek a celkem bylo nachozeno 380 482 kroků. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. prosince 2013 ve Sport centru Chodov v Praze.

Nejdelší vánočka

PENAM a.s., Českobudějovická pekárna upekla vánočku dlouhou 818 cm o celkové hmotnosti 61 kg. Na její výrobu bylo použito 70 kg těsta složeného z vody, 38 kg mouky, 0,5 kg soli, 5 kg cukru, 3 kg oleje, 2 kg rozinek, 2 kg droždí a 4 kg vajec. Na posyp byly použity 2 kg drcených mandlí. Vánočku upletli čtyři zaměstnanci pekárny v průběhu 35 minut z devíti pramenů dlouhých celkem 180 m. Následovalo kynutí těsta a vlastní pečení v průběžné peci při teplotě 205°C. Rekordní vánočka byla do  České  databanky  rekordů   zaevidována dne 4. prosince 2013 v Českých Budějovicích.

Nejvyšší živě rostoucí vánočně ozdobený strom

Obec Mladkov ozdobila vánočně smrk, který se vedle modlitebny Církve bratrské tyčí do výšky 30,57 m. Strom zdobili za pomoci místních obyvatel 2 lidé celkem 9 hodin. Výzdoba je složena ze 4641 LED diod bílé barvy a doplněna původní výzdobou ze 109 ks 15W žárovek. Celková délka výzdoby činí 222 metrů. Osvětlení nejvyššího stromu dodala firma ATELIER MAUR z Plzně, akci podpořila firma GRIFFIN Petr Hejtmánek, technickým partnerem byla firma TYHAN s.r.o., mediálním partnerem Orlický deník a Český rozhlas Pardubice. Techniku dodal HZS Pardubického kraje. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. prosince 2013 v Mladkově.

Největší počet najednou oblečených triček

COLUMBIA SPORTSWEAR ČR uspořádala akci s názvem Columbia rekord, v rámci které na modela oblékla 131 triček s krátkým rukávem. Celá akce sloužila jako demonstrace technologie Omni-Heat a měla podtitul "Nemusíte nesmyslně vrstvit oblečení, aby vám bylo teplo". Oblečená trička byla od velikosti S až do velikosti 10XL a na konci byl rekordmanův obvod v pase 251 cm. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. prosince 2013 v nákupním centru Olympia v Brně.

Pojídání bramborového salátu v limitu 1 hodiny

SDH Prosenická Lhota uspořádal 14. ročník soutěže jedlíků, při které Kamil Hamerský snědl za 60 minut 3,716 kg klasického bramborového salátu. Ke stolu usedlo 10 soutěžících mužů a 2 ženy, kteří dohromady snědli 19,159 kg salátu, přičemž každý z deseti zúčastněných mužů ho v průměru spořádal 1,838 kg.  Rekordu bylo dosaženo dne 30. listopadu 2013 v sále pohostinství v Prosenické Lhotě.

Nejvíce lidí s andělem

Městská knihovna Sedlčany, Příbramský deník a klub Velká Kobra uspořádaly u příležitosti zahájení adventu akci, při které se v jeden okamžik na jednom místě sešlo a speciálně vyrobenou andělskou bránou prošlo 503 lidí a 1 pes s andělem, kterého drželi v ruce nebo ho měli připevněného na svém oděvu (či obojku). K zařazení do celkového součtu bylo podmínkou, aby anděl (ať už ze dřeva, skla, porcelánu, slámy, textilu, kovu, papíru, plastu, kukuřičného šustí ...) byl trojrozměrný. Rekordu bylo dosaženo 30. listopadu 2013 na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech v rámci akce Den pro dětskou knihu.

Největší návštěvnost na utkání Ligy starších žáků 2001 – 2000 v ledním hokeji

Na utkání Ligy starších žáků 2001 – 2000 HC KOMETA BRNO – PSG Zlín se do KAJOT ARENY v Brně přišlo podívat celkem 1 919 diváků. Rekordní pokus zorganizovala KOMETA GROUP, a.s. Hokejové utkání se konalo v rámci oslav 60. let HC KOMETA Brno. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. listopadu 2013 v Brně.

Nejdelší řetěz z papírových napodobenin cigaret

55 žáků ze ZŠ Libušín se zapojilo do výroby 270 metrů dlouhého řetězu, který se skládal z 2 700 papírových napodobenin cigaretových dutinek. Každá dutinka měřila 10 cm, byla vyrobena z bílého papíru a její konec byl označen žlutě, aby věrohodně znázorňoval filtr cigarety. Rekordní pokus byl pořádán na podporu boje proti kouření (2 700 cigaretových dutinek představuje 135 krabiček od cigaret). Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 29. listopadu 2013 v městském parku v Libušíně.

Největší vánoční přání s hvězdičkami podepsané zaměstnanci jedné firmy za hodinu

KOVOSVIT MAS, a.s. uspořádala pro své zaměstnance a jejich rodinné příslušníky v rámci akce Mikulášské setkání pokus o rekord, v průběhu kterého se během jedné hodiny podepsalo na jednu stranu vánočního papírového přání o velikosti 1,95 x 2,6 m celkem 186 zaměstnanců firmy společně se svými rodinnými příslušníky. Na druhé straně přání byl nakreslen velký stromeček, do kterého bylo v průběhu této hodiny nalepeno 424 hvězdiček. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 29. listopadu 2013 v areálu firmy KOVOSVIT MAS, a.s. v Sezimově Ústí.

Tři bratři starostové

V letech 1990 – 1994 vykonávali bratři Stanislav, Alois a Petr Kuříkovi funkci starosty každý v jiném městě nebo obci. Nejstarší Stanislav byl starostou v obci Prosečné, Alois v obci Studenec a nejmladší Petr byl starostou ve městě Nová Paka, kde v této funkci setrval až do roku 2002. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. listopadu 2013 v Pelhřimově.

Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných dálkových pochodů

MUDr. Tomáš Roučka absolvoval bez přerušení sérii 45 ročníků dálkových pochodů  „Novopacké pochody“ -  každý v délce 50 km. Rekordu bylo dosaženo v letech 1969 – 2013 v okolí Nové Paky.

Největší soubor vlastnoručně zapsaných citátů

Miroslav Kocián z Bystřice nad Pernštejnem je sběratelem citátů významných osobností. Výroků, které sesbíral, sám vlastnoručně zapsal do 13 knih a utřídil dle jejich autorů, nastřádal od roku 1969 ke dni registrace rekordu 23 816. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zanesen 27. listopadu 2013.

Největší modelová železnice

Království železnic je největší stálá expozice modelové železnice ve střední Evropě s unikátní atmosférou střídání dne a noci. Denně zde mohou návštěvníci obdivovat doslova stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, tramvaje a modely aut, která blikají před zatáčkou, zastavují na červenou nebo si dávají přednost na křižovatkách. Od 1. července 2009 zde postupně vzniká unikátní zjednodušený železniční model ČR v měřítku 1:87, zahrnující také modely významných technických a historických dominant jednotlivých krajů. V současné době jsou v provozu modely Ústeckého, Karlovarského, Plzeňského, Středočeského kraje a Prahy. Celková plocha expozice je 3 100 m2, přičemž současná plocha provozovaných kolejišť činí 550 m2. Součástí expozice umístěné ve Stroupežnického ulici v Praze je např. největší pohyblivý modelový autoprovoz v ČR, nebo 25 000 postaviček znázorněných při různých činnostech, včetně jediného modelu koncertu kapely Čechomor v měřítku 1:87.

Nejstarší čivava

Jaroslav Viliš z Brna je majitelem psa Baldy Malebné povltaví CS, čistokrevné dlouhosrsté čivavy plemene CHI HUA HUA, narozené 10. března 1993. Pejsek je plavé barvy, jeho výška v kohoutku je 21 cm a jeho váha je 3,1 kg. Ke dni registrace mu bylo 20 let, 8 měsíců a 10 dnů. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 20. listopadu 2013.

   

Největší model Prahy

Velký urbanistický model prezentuje hlavní město Prahu v roce 2000. Model zhotovený v poměru 1:1000 vznikal od roku 1980 do roku 2000, tedy 20 let. Je sestavený z 305 modulů o rozměrech 50 x 62,5 cm a rozkládá se na ploše 115,5 m2. Nad modelem jsou umístěny čtyři všesměrové kamery, které návštěvníci ovládají pomocí dotykových obrazovek. Pomocí systému osvětlení jsou simulovány světelné podmínky prezentující denní a noční režim nebo oběh slunce nad městem. V „nočním“ režimu mohou návštěvníci využít projekce na model, kdy jsou pomocí 12 datových projektorů promítány například simulace zatopení města při povodních v roce 2002, ale také rozvoj osídlení města, vyznačení městských částí, Národní kulturní památky, parky, sportoviště, trasy a nádraží Českých drah a další. Autory modelu, jsou Ing. arch Vlastimil Slíva a pan Jiří Straka.

Největší počet naježděných a nachozených km seniory za měsíc

V průběhu akce s názvem Rotopedtours a Pěškotours 2013 senioři z celé ČR ujeli na rotopedech, motomedech, šlapadlech nebo ušli pěšky úctyhodných 86 308,6 km! Celé akce se zúčastnilo 1 778 seniorů ve věku 60 – 100 let ze 74 domovů pro seniory, denních stacionářů nebo seniorských klubů, ke kterým se přidalo i několik jednotlivců. Každý v průměru absolvoval 48,5 km za měsíc. Rotopedtours a Pěškotours organizuje Národní síť podpory zdraví za finanční podpory Nadace Taťány Kuchařové Krása pomoci a Národního programu zdraví - projekty podpory zdraví Ministerstva zdravotnictví. Údaj byl do České databanky rekordů zaevidován 19. listopadu 2013 v Pelhřimově.

   

Největší soukromá sbírka rumů

Havana-restaurant disponuje neobvyklou sbírkou, která čítá na 1103 ks láhví třtinových rumů ze 70 zemí světa. Ty sbírají pan Radek Novotný a Michal Nedzbala téměř 10 let. Mezi největší exkluzivity této sbírky patří třeba rum z roku 1952 nebo ucelené série rumů, které kompletně nemá nikdo jiný v Evropě. Přímo na Kubě jsou pro restauraci Havana vyráběny 3 značky rumu. Raritou této sbírky je, že všechny rumy se mohou na místě degustovat. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 18. listopadu 2013 v Brně.

Nejrychleji uplavaných 100 km plaveckou znakovou štafetou

16 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 37:29:21 hod zdolat plaveckou znakovou štafetou vzdálenost 100 km. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 15 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 15. – 17. listopadu 2013 v Plzni.

24 hodinová plavecká znaková štafeta

16 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 24 hod zdolat plaveckou znakovou štafetou vzdálenost 67 500 m. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 15 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 15. – 17. listopadu 2013 v Plzni.

Největší sbírka lžiček

Ing. Eva Plecháčová z Prahy vlastní sbírku lžiček, která čítá k 15. listopadu 2013 celkem 2 000 kusů. Lžičky sbírá již od roku 1989 a její sbírka obsahuje lžičky různých velikostí z různých materiálů – stříbrné, kovové, plastové, skleněné, keramické i dřevěné. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. listopadu 2013 v Pelhřimově.

Lucie Bílá je rekordmankou

Velké srdce plné malých srdíček. Podobným titulkem by se určitě dal označit rekord české Zlaté slavice Lucie Bílé z Otvovic, která uháčkovala v rámci příprav a průběhu svého turné s názvem Černobílé   turné Lucie Bílé 2013 celkem 527 černých a bílých srdíček. Ta se pak v   zarámované formě prodávala jako obrázky na 11 koncertech v 10 městech ČR a   SR. Výtěžek z prodeje srdíček byl určen 2 postiženým dívkám a dalším 3 dětem   s postižením, které byly vybrány ve spolupráci s nadací KONTO BARIÉRY.   Lucie Bílá háčkovala v průběhu 2 měsíců průměrně 15 - 20 srdíček denně,  přičemž uháčkování jednoho srdíčka jí zabralo cca 15 – 20 minut čistého času. Údaj byl do České   databanky rekordů zaregistrován dne 14. listopadu 2013 v Café Modi Praha. Děkujeme.

   

Nejvíce lidí tančících postupovou mazurku

Sdružení TULIPAN zorganizovalo akci Týden s TULIPANem, jejímž účelem bylo představit sdružení a zapojit veřejnost do svých aktivit. V průběhu tohoto týdne uspořádali také pokus o rekord, v rámci kterého společně tančilo 72 lidí ve dvojicích postupovou mazurku po dobu 10 minut. Postupová mazurka spočívá v tom, že vždy jeden z páru postupuje po odtančení jedné sekce k tanečníkovi vedle. Tanečníci byli postaveni do kruhu o průměru cca 15 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. listopadu 2013 na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci.

Nejvyšší stavba ze stavebnice Merkur

Technické muzeum v Brně v rámci vernisáže výstavy „Merkur – legendární stavebnice“ nechalo postavit svými 3 zaměstnanci stavbu z Merkuru o výšce 565 cm. Předlohou pro ni byla nejvyšší stavba v regionu, televizní vysílač Kojál. Na stavbě zaměstnanci pracovali po dobu 30 hodin. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 11. listopadu 2013 v Technickém muzeu v Brně.

   

Škola plná martiňáků

ZŠ Úpice–Lány uspořádala již II. ročník akce Martinské radovánky, v rámci které obyvatelé Úpice a okolních obcí napekli a přinesli neuvěřitelných 3 991 ks tradičních martinských rohlíčků. Do rekordního pečení se zapojilo cca 600 lidí (24 kolektivů = 6 MŠ, žáci 13 tříd + 2 školních skupin ZŠ, zaměstnankyně školní kuchyně, 1 firma, 1 klub důchodců a 73 jednotlivců). Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 10. listopadu 2013 v areálu ZŠ Úpice–Lány.

Nejvíce lidí společně tančících choreografii na skladbu Celebration – Kool&The Gang

Sdružení TS BEAT UP uspořádalo rekordní pokus v hale pavilonu E v areálu Veletrhů Brno, při kterém se sešlo 632 tanečníků. Ti společně zatančili jednotnou choreografii na 5 minutovou skladbu Celebration – Kool&The Gang. Jednalo se o doprovodný program tanečního veletrhu Dance Life Expo. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 9. listopadu 2013 v Brně.

Největší chlebový betlém

Žáci oboru aranžér Střední školy obchodu, služeb a podnikání a VOŠ České Budějovice vytvořili na ploše 400 x 200 cm z chleba, který upekli žáci oboru pekař, tradiční betlémský výjev tvořený krajinou s lidskými a zvířecími postavami, stavbami a stromy v celkovém počtu 558 objektů. Ty byly zhotoveny z chlebové kůrky a střídy kombinací různých technik, např. vyřezáváním, modelováním, zamoučňováním, drobením, lepením, atd. Po půlročních přípravách návrhů trvalo zhotovení betlému tři týdny, přičemž z chlebové kůrky je zde celkem 416 objektů: kostel, 17 chalup, 1 mlýn, 2 mosty, 32 ovcí, kůň, lama, osel, 6 velbloudů, 2 sloni,195 stromů, krmelec, 2 rybníky, ploty, lavičky, 35 hvězd, 38 palem, hory, keře, traviny ... a z těsta dalších 36 zvířat a 106 postav. Na vzniku díla se mimo žáků podíleli i učitelé Odborného výcviku oboru pekař a aranžér. Organizačně a myšlenkově jej zaštítilo vedení OV a SŠ OSaP a VOŠ. Na betlém, který byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaregistrován 8. listopadu na akci Gastrofest na budějovickém Výstavišti,  bylo spotřebováno 120 kg chleba v syrovém stavu.

Nejpočetnější společný přípitek gastropracovníků z nejvíce zemí

Vladimír Tůma, pořadatel mezinárodního festivalu Gastrofest České Budějovice, uspořádal setkání kuchařů, pekařů, cukrářů, číšníků a barmanů z 8 států oblečených do bílých zástěr a čepic, krojů či profesního oblečení, při němž si 136 pracovníků gastronomických provozů v jeden okamžik na jednom místě připilo budějovickým pivem. Rekordu, jehož se zúčastnili připíjející z Maďarska, Běloruska, Polska, Slovenska, Švýcarska, Makedonie, Slovinska a České republiky bylo dosaženo 8. listopadu 2013 na Výstavišti v Českých Budějovicích.

Největší obraz z buchet

Mgr. Martina Tauerová, DiS, Mgr. Alena Řepová, Marta Klimentová, Václav Valenta a Patrik  Čermák, pracovníci a studenti reprezentující Výchovný ústav, dětský domov se školou, ZŠ, SŠ a ŠJ Hostouň vytvořili obří obraz o rozměrech 300 x 430 cm sestavený z 2707 kynutých neplněných buchet vážících v průměru 95 g. Obraz znázorňuje některé chodské symboly - dlouhou hůl opatřenou sekyrkou (tzv. čakan) a vysoké boty, ztvárněné za použití potravinářských barev. Na buchty, které se ve škole pekly po dobu 3 týdnů 7-8 hodin denně, bylo spotřebováno 102 kg polohrubé mouky. Rekordní mozaika z buchet byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaregistrována 8. listopadu 2013 na mezinárodní akci Gastrofest probíhající na Výstavišti v Českých Budějovicích.

Nejvíce výtvarně provedených dešťových kapek na jednom místě

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří uspořádalo v rámci akce Brána ekologie otevřená aneb VODA PRO ŽIVOT rekordní pokus, v průběhu kterého bylo nashromážděno celkem 807 kapek. Jejich nositeli byli děti, žáci, studenti i veřejnost. Minimální velikost kapky byla 20 cm. Kapky byly vyrobeny nejrůznějšími výtvarnými technikami. Účastníci rekordu si společně zazpívali písně související s mottem akce. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. listopadu 2013 v obchodním centru Central v Mostě.

Rekordní židle zdobí kruhový objezd v Pelhřimově

Od dnešního odpoledne vítá návštěvníky Pelhřimova - města rekordů kuriózní objekt - obří, více než čtyřmetrová židle (viz foto z instalace v příloze), kterou borci z místní střední školy nainstalovali na kruhovém objezdu na Pražské ulici. Maxižidle je dílem pelhřimovských učňů a letos byla Agenturou Dobrý den níže uvedeným způsobem zapsána do České knihy rekordů :

Největší dřevěná židle

Studenti SPŠ a SOU Pelhřimov Zbyněk Mikula-Jiří Vondráček (2. ročník oboru Truhlář) a Jan Svárovský-David Svoboda-Jiří Kryštůfek (3. ročník oboru Operátor dřevařské a nábytkářské výroby) vyrobili pod vedením učitelů odborného výcviku Ing. Zbyňka Rycheckého, Josefa Brabce a Lukáše Třísky obří židli o výšce 4,1 m a rozměrech sedací plochy 2,05 m x 2,05 m. Jedná se o zvětšeninu klasického výrobku. Rekordní židle, vyrobená v průběhu 24 hodin z 1 m3 smrkového dřeva, byla premiérově sestavena a představena veřejnosti 8. června 2013 v rámci programu 23. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů. Nápad z Muzea rekordů a kuriozit tak dále rozšiřuje povědomí o Pelhřimově jako městě rekordů. Kromě dvou celoročně otevřených rekordmanských expozic je i v exteriérech města roztroušeno několik dalších obdivuhodných exponátů : největší turistický rozcestník (8m), nejmenší jezdecká socha na světě (9 mm - T.G. Masaryk - přímo na budově radnice na Masarykově nám.), největší spínací špendlík (6,9 m), největší poštovní schránka (2 x 1 m), obří šachová figurka (1.200 kg), největší polévkový hrnec (objem 2 300 litrů) ... - vše na stezce Procházka českou knihou rekordů vedoucí centrem města a spojující Muzeum rekordů a kuriozit s expozicí Zlaté české ručičky.

 

 

 

Petice proti šmejdům - nejobsáhlejší

Deník Blesk ve spolupráci s dokumentaristkou a novinářkou Silvií Dymákovou a producentkou Hanou Třeštíkovou inicioval petici s názvem Blesk Proti Šmejdům, která byla podepsána celkem 179 086 respondenty, přičemž sběr podpisů probíhal výhradně písemnou formou. Petiční archy byly distribuovány na pobočkách České pošty, v deníku Blesk, v kinosálech, obecních úřadech, domovech seniorů a on-line. Odborným garantem celého projektu bylo Občanské sdružení TEST, vydavatel časopisu dTest. Peticí chtěli organizátoři upozornit na problematiku tzv. prodejních akcí, které parazitují zejména na seniorech. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 6. listopadu 2013 v redakci deníku Blesk v Praze.

Největší množství jihomoravských okurek zavařených v sezóně

V okurkové sezoně roku 2013 naložila a zavařila společnost efko cz s.r.o. ve Veselí nad Lužnicí rekordních 1 208 084kg pravých jihomoravských okurek nakládaček. Jednalo se nejméně o 51 835 515 ks. Společnost efko cz se tak stala aktuálně největším výrobcem jihomoravských okurek. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. listopadu 2013 v Pelhřimově.

Nejvíc telefonujících v mýdlové bublině

Matěj Kodeš dokázal během akce Mobil od ČEZ uzavřít v průběhu jedné hodiny do obřích mýdlových bublin postupně 341 lidí. Podmínkou započítání účastníka do konečného počtu bylo, aby dotyčný měl mobilní telefon u ucha. Akce probíhající u příležitosti představení nového mobilního operátora proběhla 5. listopadu 2013 v OC Chodov v Praze.

Nejvíc druhů vydání Bible

Biblický teologický seminář o. s. a Česká identita o. s. uspořádaly výstavu nazvanou 400 let Bible kralické, na které bylo vystaveno 210 druhů vydání Bible. Jednalo se o desítky historických a novodobých vydání českých Biblí a mnoho cizojazyčných vydání, včetně Biblí hebrejských, řeckých, arabských, či korejských. Součástí expozice byl také originál 6. dílu Bible kralické z roku 1601 a originál Bible kralické z roku 1613. Rekordu bylo dosaženo v Městské knihovně v Pelhřimově dne 4. 11. 2013.

     

Balancování na válci ve výšce

Desetinásobný rekordman Jindřich Reichert z Rašovic dokázal balancovat na válci rola-rola o průměru 16,7 cm, na nějž si položil desku o tloušťce 2,8 cm a na ní si postupně umístil 7 laviček, z nichž každá byla vysoká 13,5 cm. Válec s lavičkami byl postavený na stole o výšce 205 cm. Rekordman tedy balancoval ve výšce 321 cm, a to po dobu 18,7 s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 2. listopadu 2013 v rámci programu cirkusu Bob Navarro King v Olomouci.

Největší dort ve tvaru mince

ING Bank se rozhodla oslavit Světový den spoření, který každoročně připadá na 31. října, rekordně velikým  dortem ve tvaru mince. Obří cukrářská napodobenina padesátikoruny se symboly ING vážila 350 kg, měla výšku 16,5 cm a průměr 165 cm, což znamená 63násobné zvětšení oproti skutečné minci. Na přípravě dortu se dvěma druhy náplní (čokoládový sen s vaječným likérem a jogurt s jahodami) pracovaly 4 cukrářky firmy DortyDomu.cz po dobu 25 hodin. Spotřebováno bylo celkem 60 kg piškotové směsi, 40 litrů vaječné melanže, 60 kg likérové náplně speciál, 60 kg jogurtové náplně speciál, 20 kg jahod, 30 kg krému a 80 kg marcipánu, z něhož byla vytvarována a vyřezána téměř centimetrová povrchová úprava dortu, který bylveřejnosti představen a následně rozkrájen a rozdán 31. října 2013 v OC Arkády Pankrác v Praze. Uvedená hmotnost představuje přibližně 1500 porcí.

Největší počet vyrobených ptačích krmítek

Nákupní centrum Eden zorganizovalo rekordní pokus, během něhož celkem 100 rodin a návštěvníků akce Zvěřinovo – dýňové hody vyrobilo 100 ptačích krmítek dle přiloženého návodu. Krmítko bylo potřeba složit z 9 dřevěných částí a 16 hřebíčků. Výroba všech 100 kusů trvala celkem 3:15 hod. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. října 2013 v Praze.

   

Největší sbírka nahrávek hymen

Mgr. Josef Peterka má ve své sbírce 8 818 nahrávek hymen z celého světa ve zvukové či videoklipové podobě. Nahrávky sběratel stahuje z internetu a uchovává na počítači a bez započítání více nahrávek stejné hymny sbírka čítá 8 609 různých hymen. Kolekce obsahuje současně platné hymny států, hymny již neexistujících států, hymny národů, nižších administrativních jednotek, měst a obcí, organizací (např. OSN, NATO, UNESCO), filmové hymny (např. Vlasta Burian a jeho hymna Portorika, hymna z filmu Borat, hymny z hvězdných válek), hymny tzv. mikrostátů (např. jihomoravská Kravíhorská republika u Bořetic) a další. Do sbírky nejsou zahrnuty hymny sportovních klubů, podniků, továren atp. Sběratel hymny shromažďuje od 18. května 2003 a uvedený počet hymen sbírka obsahovala ke dni 26. října 2013. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. listopadu 2013 v Pelhřimově.

Největší sbírka historických vzorků bičišťat

Josef Knejp z Předměřic je majitelem sbírky čítající 285 maket bičišťat, která kompletně pocházejí z vzorníku firmy jeho dědečka Josefa Bohumila Česáka z období začátku 20. století.  Podle těchto zmenšených modelů firma vyráběla biče i pro císařský dvůr do Vídně. Sbírka většinově zahrnuje vzorky bičů, které se používaly pro jízdu se spřežením, a zároveň svým rozsahem dokumentuje, jak různorodé typy bičů, jejich barev i zdobení mohli jejich budoucí majitelé po výrobci požadovat. Součástí kolekce, kterou dlouhodobě vystavuje Interaktivní muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech, tzv. Švýcárna, jsou i biče s ozdobnými rukojeťmi, používané například při parforsních honech. Rákos na biče výrobce dovážel až z Indie, kam také putovaly velké zásilky jeho kvalitních bičů. Sbírka byla oficiálně do České databanky rekordů zaevidována dne 22. října 2013 ve Slatiňanech.

   

Nejvíce lidí cvičících na míčích

CENTRUM REKONDICE Evy Novotné uspořádalo 2. ročník charitativní akce ZDRAVÍ PRO ZDRAVÍ, v průběhu které si 54 lidí společně zacvičilo na nafukovacích míčích. Všichni cvičili pod taktovkou organizátorky, paní Novotné, po dobu 10 minut. Nejstaršímu účastníkovi bylo 78 let a nejmladšímu 1 rok. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 19. října 2013 v Praze.

Největší pikniková deka ušitá z reklamních triček a dalšího reklamního textilu

Pivovar Starobrno ve spolupráci s Domovem pro seniory Kociánka nechal vyrobit piknikovou deku o rozměrech 10,34 x 10,34 metrů, která byla ušita speciální technikou rag quilt z 500 ks reklamních triček Starobrno. Na její výrobu bylo použito také 70 m podkladového materiálu, 30 m filcu a 1 km nití. Po dobu 2 měsíců na ní pracovalo celkem 20 lidí. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 17. října 2013 v Brně.

   

Bochník chleba

PENAM a.s., Českobudějovická pekárna upekla bochník chleba dlouhý 11,25 metru. Chléb vážící 72 kg dosahoval v průměru šířky 23 cm a výšky 9 cm. Na jeho výrobu bylo použito 82 kg těsta umíchaného z 28, 5 kg pšeničné mouky, 20 kg žitné mouky, přiměřeného množství vody a ostatních ingrediencí. Celkový čas výroby byl cca 4 hodiny, přičemž vlastní pečení trvalo 60 minut. Rekordní bochník chleba byl zaregistrován 16. října 2013 u příležitosti konání 5. ročníku Světového dne chleba 2013 v Tereziánském sále Břevnovského kláštera v Praze.

Mrkněte na pohyblivé obrázky z rekordu...

   

Křest Guinnessovky 2014

Zdolání nejvyšší budovy v ČR na jednokolce. Společnost AZ TOWER, a.s. podpořila rekordní pokus, při kterém Petr Beneš z Blatné dokázal na jednokolce v čase 27:49:24 minuty vyskákat 715 schodů budovy AZ Tower v Brně a překonat tak převýšení 116, 46 m. Rekordu bylo dosaženo v pondělí 14. října 2013 v rámci křtu publikace Guinness World Records 2014.

     

Nejvíc psů na lanovce

Sportrelax centrum Monínec uspořádalo za podpory Rádia Blaník a společnosti Trigema a.s. na lyžařské sjezdovce zábavné odpoledne pro psy a jejich páníčky. V průběhu programu se na jednom místě sešlo 209 psů, z nichž 158 vyjelo se svými pány čtyřsedačkovou lanovkou dlouhou 1186 metrů na vrchol Monínce. Jednalo se o psy různých ras a velikostí. Největší zastoupení měl zlatý retrívr, protože součástí odpoledne byl křest knihy nakladatelství Albatros media  Já, Zlatý retrívr autorů Dana Materny a  Veroniky Souralové. Rekordu bylo dosaženo v neděli 13. 10. 2013 na akci nazvané Monínec patří psům.

     

 

Nejvyšší budova v ČR

Nejvyšší výškovou budovou v České republice je AZ Tower. Byla postavena v letech 2011-2013 v ulici Pražákova v Brně. Má 30 nadzemních a dvě podzemní podlaží. Dosahuje výšky 111 m. Dodavatelem stavby byla společnost PSJ, a.s. a investorem společnost AZ TOWER, a.s., seskupení společností Properity, s.r.o. a PSJ, a.s.

   
   

Rychlostní pojídání šišek s mákem

Kamil Hamerský snědl v časovém limitu 20 minut 2,924 kg bramborových šišek omaštěných máslem a sypaných mákem. V průběhu dvacetiminutového limitu navíc vypil přibližně litr a čtvrt mléka a vody, kterými střídavě šišky zapíjel. Rekordu bylo dosaženo 14. října 2013 v Bystřici nad Pernštejnem v rámci tradičních Bystřických hodů.

 

 

Největší Prácheňská hnětynka

Studenti Střední školy Horažďovice pod odborným vedením paní Ivany Šťastné vytvořili rekordní Prácheňskou hnětynku o průměru 2,7 metru, kdy korpus dosahoval výšky 11 mm. Padlo na něj 400 vajec, 16 kg cukru, 20 kg hladké mouky a 2 l oleje. Nejprve za 6 hodin vzniklo 40 plátů o rozměru 60 x 40 cm, z nichž studenti sestavili obří hnětynku, kterou polili bílkovou glazurou (1,5 kg sušených bílků a 30 kg cukru). V závěrečné fázi ozdobili povrch názvem a logem města a kytičkami ze 7 kg fondánu. Na obří laskomině si poté pochutnali návštěvníci Havelského jarmarku, který uspořádalo Město Horažďovice na nádvoří zámku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 12. října 2013 v Horažďovicích.

   

Koulení loukoťového kola

Milan Procházka, Roman Bednář a Vít Paták (Becaro team) dokázali štafetovým způsobem uběhnout za 3:51:57 h vzdálenost 66 900 m z náměstí v Lednici na Starou radnici v Brně, přičemž se po celou dobu střídali v kutálení dřevěného loukoťového kola o hmotnosti 12,5 kg a průměru 80 cm. Do celkového času bylo započteno i přeříznutí klády o průměru 20 cm, kterým byl běh odstartován. Akci Kudrnovo koulení kola z Lednice do Brna uspořádal 5. října 2013 Klub českých turistů Kudrna Brno ve spolupráci s Brněnským kulturním centrem jako rekonstrukci historického běhu s kolem lednického koláře Jiřího Birka z roku 1636. Více o celé akci je na www.kudrna.cz/kouleníkola.

   

Držení dvou tupláků v předpažení

Petr Němec z obce Bystré u Poličky udržel dva plné skleněné tupláky s pivem o celkové hmotnosti 4,94 kg v přepažení po dobu 11:26,48 min. Během pokusu se litrové sklenice nesměly vzájemně dotýkat a pokus byl ukončen po doteku jednoho z tupláků s deskou stolku, umístěnou ve výšce 110 cm. Rekordu bylo dosaženo v rámci Pilsner Festu dne 5. října 2013 v areálu pivovaru PLZEŇSKÝ PRAZDROJ.

   

Nejplodnější autor písní věnovaných obcím České republiky

Jaroslav Hájek je autorem textů 32 dechových skladeb pojmenovaných po konkrétních českých městech a vesnicích. Všechny písně vytvořené v období mezi léty 1988 – 2013 vyšly na zvukových nosičích: Batelovská polka (Batelovská muzika), Dolnocerekvická polka (Veselka), Dolnoheřmanická polka (Muzikanti z Jižních Čech), Hornocerekvická polka (Božejáci), Hornopolská polka (Valdaufinka), Hornoveská polka (Veselka), Jarošovská polka (Veselka), Jeníkovská polka (Golčovanka), Jihlavská polka (Božejáci), Jindřichohradecká polka (Veselka), Kališťská polka (Babouci), Klátovecká polka (Božejáci), Křečská polka (Černovická dechovka), Milé Cejli (valčík, Martin Jilich - akordeon), Mrákotínská polka (Valdaufinka), Netolické vyznání (valčík Netolička), Okolo Zahrádky (valčík, Veselka), Pelhřimovská setkání (polka Božejáci), Píseň domova (valčík Golčovanka), Počátecká polka (Božejáci), Pod Čejovským kopcem (polka, Lesanka), Popelínská polka (Valdaufinka), Radouňská polka (Kamenička), Rohozenská polka (Veselka), Růženská polka (Valdaufinka), Studenecká polka (Valdaufinka), Včelnická polka (Budějická kapela), Velkochýšská polka (Budějická kapela), Vlašimská polka (Sebranka), Vyznání Kamenici (valčík-polka, Kamenička), Vzpomínka na bílou Telč (polka,Vojnarka), Žirovnická polka (Vojnarka). Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 2. října 2013.

Největší plyšový kůň

Interaktivní muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech, tzv. Švýcárnu zdobí ojedinělý exponát - kůň vysoký 177 cm, jehož povrch tvoří potahová tkanina 100% PES věrně připomínající koňské vzezření. Vraník má na délku 191 cm a další 97 cm je dlouhá oháňka koně. Hlava, které nechybí typický vystouplý klábonos, nezaměnitelně charakterizující starokladrubského koně - nejstarší české plemeno. Osmdesátikilová obří "hračka" představující tohoto ceremoniálního koně navíc poskytuje díky uvnitř umístěné kovové konstrukci a sedlu z plechu možnost na něj usednout. Nosnost koně, kterého pro muzeum vytvořila Moravská ústředna Brno, družstvo umělecké výroby, je 100 kg. Na výrobu koně, a to včetně ušití, svaření kostry, vycpání, připevnění očí, přišití hřívy a ocasu bylo třeba 200 hodin čistého času práce. Rekord byl oficiálně zaregistrován 30. září 2013.

 

 

Držení prasečí hlavy za rypák na čas

Obec Sedlnice ve spolupráci se společností Gurmán Sedlnice, s.r.o. uspořádaly v rámci akce Bůčekfest 2013 pokus o rekord, při kterém vydržel Jan Pustějovský držet prasečí hlavu vážící 7,8 kg v předpažení po dobu 1:13,78 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 29. září 2013 v obci Sedlnice. 

 

 

Nejdelší vzdálenost ujetá elektromobilem za 24 hodin

NISSAN SALES CEE zorganizoval pokus o překonání stávajícího rekordu, v průběhu kterého bylo elektromobilem Nissan Leaf ujeto 1281,7 km za 24 hodin. Průměrná spotřeba energie elektromobilu během cesty, která vedla z Brna do Bratislavy a zpět byla 141,7 Wh/km a celková spotřeba energie 181,566 kWh. Trasu, která měřila 280 km, projel každý z posádky jednou. Do té patřili Jakub Špaček, Petr Jahoda, Igor Taptič, František Fiala a Radek Vrtal. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 28. - 29. září 2013 v Brně.

 

 

Nejdelší náhrdelník z hlávek zelí

Občanské sdružení Přátelé Vidova a okolí uspořádalo již 9. ročník tradiční akce Zelnobraní v duchu motta „Kdo má zelí rád, ten je stále mlád“. Během akce vznikly 465,5 m dlouhé korále z 2 222 kusů hlávek zelí navlečených na provázku. Každý účastník mohl navléknout pouze jednu hlávku zelí. Rekordní pokus byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2013 ve Vidově.

 

 

Nejvíce ručně vyrobených pejsků

Město Litvínov uspořádalo v rámci Svatomichaelských slavností – Litvínovská voříškiáda rekordní pokus, v průběhu kterého přinesli účastníci akce 1078 ručně vyrobených trojrozměrných pejsků, kteří mohli být vyrobeni z jakéhokoliv materiálu (na místě byli k vidění pejsci háčkovaní, papíroví, z přírodních materiálů, apod.). Nejlepší kousky byly poté vystaveny v litvínovském zámku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2013 v Litvínově.

 

 

Stádové pasení prasat

Biofarma Sasov uspořádala rekordní pokus, při kterém bylo na otevřené pastvině po dobu 23 minut paseno stádo 92 prasat. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 28. 9. 2013 na akci Biozemědělský den, konané v areálu biofarmy pana Josefa Sklenáře v Sasově za aktivní účasti zákazníků, návštěvníků a přátel farmy v roli pasáčků vepřů. Pasáčkům pomáhal při hlídání stáda pastevecký pes.

 

 

Nejdelší řada modelů aut značky Volkswagen

VW BUS KLUB BRNO uspořádal 20. mezinárodní sraz přátel VW BUS, v rámci kterého 53 účastníků poskládalo z 827 ks modelů autíček této značky řadu dlouhou 92,94 m. Započítávány byly pouze modely VW BUS, VW BROUK, VW NEW BEETLE, VW KARMANN, VW BUGGY a všechny byly vyrobeny v měřítku jako tovární modely. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2013 v Lesním penzionu Podmitrov u obce Mitrov.

 

Auto zavěšené na knize

Laborky při Gymnáziu V.B.T. ve Slaném A pořad “Zázraky přírody” České televize v rámci Noci vědců 2013 uskutečnili pokus o rekord, během kterého se pokusili pověsit auto na knihu, která tvořila spojnici mezi autem a jeřábem. Na začátku 2 dívky do sebe seskládaly dva slovníky cizích slov o hmotnosti 360 g a o 366 stranách list po listu. Horní kniha byla zavěšena na jeřáb a na spodní knihu bylo zavěšeno auto VW Golf CL o váze 1.250 kg. Spojení knih tvořilo jen tření listů o sebe. Automobil byl na knihách zavěšen po dobu 1:45 min a k žádné jejich destrukci nedošlo. Do rekordního pokusu se zapojili: Laborky.cz – Eliška Růžičková, Janet Ježková, Matěj Šturm, Richard Wohanka, Vojtěch Hýka, Martin Šturm a Pavel Rubík. Zázraky přírody – Eliška Faeklová, Kateřina Šedivá, Adam Rezek, Vojtěch Svoboda, Vladimír Kořen a Jakub Kolář. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. září 2013 ve Slaném.

Největší keramická mozaika dominanty města

Soukromá střední škola PRAKTIK s.r.o. za přispění Města Horní Benešov vytvořila v rámci akce Den školy PRAKTIK keramickou mozaiku o rozměrech 208 x 281 cm s motivem dominanty města – kostelem sv. Kateřiny. Na mozaice pracovalo nepřetržitě 7 hodin celkem 557 osob z řad veřejnosti, žáků a pedagogů školy a bylo na ní použito 9 858 úlomků kachlí a obkladů, 15 kg lepidla a 22 kg spárovací hmoty. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. září 2013 v Horním Benešově.

   

Nejdelší věta tvořená pouze souhláskami

Ivan Rillich z Frymburku je autorem věty: „Škrt plch z mlh Brd pln skvrn z mrv prv hrd scvrnkl z brzd skrz trs chrp v krs vrb mls mrch srn čtvrthrst zrn.“, která je tvořena 82 souhláskami. Údaj byl zanesen do České databanky rekordů Agentury Dobrý den 25. září 2013.

Vysvětlení věty: Lakomý hlodavec z čeledi plchovitých, který pocházel z pohoří Brdy, kde bývá často mlha, a který byl plný skvrn od chlévské mrvy, nejdříve ze všeho hrdě scvrnknul z brzd skrze trs rostlin zvaných chrpa až do zakrslých stromů, jimiž byly v tomto případě vrby pochoutku srnek-potvor, kterou bylo čtvrt hrsti zrní.

 

Na kole z nejnižšího do nejvyššího bodu České republiky

Milan Silný a Josef Janča odstartovali 2.8.2013 v 19:20 hod. na svých horských kolech  z nejnižšího místa v ČR, dolu Bílina, z nadmořské výšky  26 m.n.m. na trasu dlouhou 237 km, která vedla do nejvyššího bodu ČR, kterým je střecha Poštovny Anežka na Sněžce. Na vrcholu ve výšce 1 607 m.n.m. stanuli po 27 hodinách a 40 minutách jízdy dne 3.8.2013 přesně ve 23:00 hod. Celá trasa byla absolvována na kolech značky Canondale (Josef Janča) a Canyon (Milan Silný). Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. září 2013 v Pelhřimově.

 

 

Létající origami pilotované člověkem SADAKO SASAKI

Hana Vítová, Jakub Archalous, Michal Juřík a Eliška Dubová ustanovili nový český rekord, když se jim podařilo zkonstruovat první létající origami pilotované člověkem. Příprava od podání přihlášky, prvních plánů, modelů až po dokončení stavby trvala více než 4 měsíce. Výsledkem jejich úsilí byl rozložený model origami, který byl v rámci akce RedBull Letecký Den 2013 během 31,7 sekund složen do tvaru jeřába. Netradiční letoun byl následně roztlačen po rozjezdové dráze ke svému prvnímu a poslednímu letu. Pokus trval 9,1 sekundy, přičemž ve vzduchu, tedy bez dotyku s dráhou, byl jeřáb rovné 2 sekundy. Pak i se svým pilotem (Hana Vítová) dosedl 12,5 metru od startu na hladině řeky Vltavy. Kompletní jeřáb byl 180 cm vysoký, 480 cm široký, 560 cm dlouhý a včetně podvozku vážil 35,8 kg. Na výrobu bylo kromě dřeva, plastu nebo gumy spotřebováno také zhruba 1000 m lepicí pásky, 1000 sponek a 100 šroubů. Rekord, ustanovený 22. září 2013 v Praze, byl inspirován statečnou japonskou dívkou Sadako Sasaki, která zemřela v důsledku silného ozáření po svržení atomové bomby na Hirošimu v roce 1945. Vsazení kreativních nápadů v průběhu celé realizace letounu do velice silného příběhu zaujalo i porotu a tým SADAKO SASAKI získal ocenění za nejlépe propracovaný profil. Celkově se pak umístil na 11. místě z 37 posádek, přičemž do soutěže bylo registrováno více jak 200 "létacích" strojů.

Nejvíce kol značky Favorit na jednom místě

V rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013 se na brněnském Velodromu sešlo celkem 30 majitelů kol značky Favorit. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013na Velodromu v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013.

 

 

Nejdelší vzdálenost ujetá na kostitřasu v průběhu 1 hodiny

Jiří Fiala z Brna dokázal na dobové replice kostitřasu (předchůdce historického vysokého kola s dřevěnými koly se železnými obručemi) ujet   za 1 hodinu celkem 15 100 m. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 na Velodromu v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013.

 

 

Běh na 1 km se současným honěním obruče

Dominik Valeš dokázal uběhnout vzdálenost 1 km v čase 13:39,49 min a současně při běhu ještě „honit“ klacíkem obruč neboli ráfek kola, který mu po celou dobu nesměl spadnout na zem a nesměl se ho ani dotknout rukou. Průměr obruče byl 28 palců. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 na Velodromu v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013.

 

 

100 mil na vysokém historickém kole

Jiří Valenta z Hradiště na Písku dokázal na vysokém historickém kole ujet vzdálenost 100 mil v čase 6:35:20,74 hod. Výška předního vysokého kola je 128 cm. 100 mil je v přepočtu celkem 160,9344 km. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013.

 

 

Balancování na dráhovém kole na výdrž

Bořivoj Nakládal z Brna dokázal balancovat bez doteku nohou země na svém dráhovém kole bez brzd a s pevným převodem celkem po dobu 18:17,41 min. Bicykl značky Cinelli byl vyroben  v roce 1956. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 na Velodromu v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013.

 

 

100 mil na historickém kole

Pavel Štika z Brna dokázal na kole ze 30. let (zadní náboj typu „Torpedo“) ujet vzdálenost 100 mil v čase 6:20:52,66 hod. Toto kolo se dříve používalo k rozvážení pošty českými pošťáky. 100 mil je v přepočtu celkem 160,9344 km. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 na Velodromu v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013.

 

 

10 mil ujetých pozadu na historickém kole

Jaroslav Randa z Veselí nad Moravou dokázal na historickém kole ze 30. let (zadní náboj typu „Torpedo“) ujet pozadu vzdálenost 10 mil (16,1 km) v čase 1:14:25,44 hod. Během jízdy seděl na řídítkách a orientoval se pomocí zpětného zrcátka. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 na Velodromu v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013.

 

 

Nejrychleji ujetý 1 km na minikole - kategorie ženy

Šárka Linhartová z Brna dokázala ujet 1 km na minikole zvaném „Spermia“ za 10:17,88 min. Miniaturní bicykl je vysoký 41 cm, dlouhý 50 cm a průměr jeho kola je 17 cm. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 na Velodromu v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013.

 

 

1 km ujetý na historickém kolem bez držení řídítek a současným hraním na harmoniku

Stanislav Klígl ze Svatobořic dokázal na kole ze 30. let (zadní náboj typu „Torpedo“) ujet vzdálenost 1 km v čase 2:26,04 min. Tuto vzdálenost rekordman absolvoval bez držení řídítek, jelikož současně za jízdy hrál na harmoniku. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 na Velodromu v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013.

 

 

Nejrychleji ujetý 1 km na dětském kostitřasu

Kamila Fialová z Ketkovic dokázala ujet 1 km na zmenšené replice kostitřasu (předchůdce historického vysokého kola s dřevěnými koly se železnými obručemi) za 4:16,56 min. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 na Velodromu v Brně v rámci akce 3. Brněnské Rekordovál 2013. 

   

Nejdelší řetěz z tyrkysových šátků na podporu tlumočnických služeb pro neslyšící

ASNEP – Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel uspořádala v rámci Mezinárodního dne neslyšících rekordní pokus, během něhož 105 dobrovolníků svázalo 105 tyrkysových šátků k sobě a vytvořili tak řetěz dlouhý 60,1 m. Šátek bylo možné si koupit na podporu komunikace mezi slyšícími a neslyšícími a právě tyrkysový proto, jelikož je to barva neslyšících. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. září 2013 v Praze.

 

 

Hromadná výuka základní neodkladné resuscitace

Česká resuscitační rada zorganizovala v rámci akce Děti zachraňují životy rekordní pokus, během kterého v rozmezí 4 vyučovacích hodin 339 žáků druhého stupně základních škol rozdělených do 2 skupin absolvovalo teoretický i praktický nácvik 7 kroků základní neodkladné resuscitace. Nácvik se skládal z 1 hodiny teoretické a 1 hodiny praktické části, v rámci které se žáci učili resuscitaci na figuríně pod dohledem instruktora. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2013 ve sportovní hale Vodova v Brně.

 

 

Nejmenší pletená čepice

Blanka Böhmová z Kaznějova zhotovila začátkem září 2013 pletenou pokrývku hlavy miniaturních rozměrů. Čepice má délku 6,8 mm a průměr spodní části dosahuje 5 mm. Pletla jí z vyšívací bavlnky 40 minut z šesti ok pomocí čtyř drátů o síle 1 mm zabroušených do špičky.  Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne  19. září 2013 v Pelhřimově, kde je také čepička umístěna v Muzeum rekordů a kuriozit.

 

 

Vytrvalostní hraní nohejbalu

Dvě pětičlenná družstva Nohejbal Doksy a Křováci xixao hrála nonstop po dobu 24:17:41 hod nohejbalový maratón s výsledkem 130 : 98 na sety a 2184 : 2009 na body ve prospěch družstva Nohejbal Doksy. Celý zápas byl hrán dle mezinárodních pravidel FIFTA s jedním možným dopadem míče do hracího pole. Hráči se střídali vždy po 20 minutách jeden v každém týmu, dle pravidel mělo každé družstvo 3 hráče v poli s možností střídání s dalšími dvěma hráči na obou stranách. Utkání bylo zahájeno 17. února 2012 a ukončeno 18. února 2012. Za Nohejbal Doksy hráli Jiří Šocr, Martin Šmol, Jaroslav Klíma, René Šnajberk a Petr Bíza. Mezi Křováky xixao  patřili Petr Zajkr, Martin Zakjr, Ivan Šinágl, Marcel Šmol a Petr Dědič. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. září 2013 v Pelhřimově.

 

 

Největší počet společně tančících seniorů nad 65 let

Právě teď! o.p.s. uspořádalo akci s názvem Roztančete svá vnoučata (nejen) v kočárku, během které se v jednu chvíli sešlo na stejném místě celkem 40 seniorů starších 65 let a více, kteří s ostatními návštěvníky zatančili v průběhu akce předem nacvičenou taneční sestavu trvající 1 minutu. Povoleno bylo tančit s vnoučaty, s kočárky nebo zkrátka jen tak z radosti. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. září 2013 v parku Družba v Praze 4.

 

 

Nejpočetnější řetězový přípitek režnou

GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries a.s. uspořádala v rámci Hanáckých slavností 2013 pokus o rekord, v průběhu kterého si 237 krojovaných účastníků této akce řetězově přiťuklo skleničkou s originální prostějovskou Jubilejní Režnou, která byla vyrobena u příležitosti 495 let výročí založení Palírny U Zeleného stromu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. září 2013 v Prostějově.

 

 

Nejstarší seniorská štafeta v běhu na 4 x 100 m

z městské části Praha 17 – Řepy Josefína Kolaříková (70 let a 4 měsíce), Marie Novotná (72 let a 2 měsíce), Antonie Vohradská (86 let a 1 měsíc) a Jan Schöbel (78 let a 1 měsíc) jsou nejstarší čtyřčlenná skupinka, která běžela štafetu 4 x 100 m a přitom věk všech členů je úctyhodných 307 let. Tuto štafetu, kterou běželi společně s dalšími 4 skupinkami, zvládli zmínění senioři uběhnout v čase 2:40,01 min.  Rekordu bylo dosaženo dne 8. června 2013 v rámci akce Sportovní hry seniorů v Praze a do České databanky rekordů byl zaregistrován dne 13. září 2013 v Pelhřimově.

   

Nejdelší karikatura

Lubomír Vaněk nakreslil v rámci III. ročníku akce Žabovřeský jarmark 92 karikatur náhodných účastníků na pás papíru, který byl dlouhý 25 m a široký 43 cm. Nakreslení všech těchto karikatur trvalo rekordmanovi 71:16 min. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 13. září 2013 v Brně.

 

 

Hromadné recitování říkanky Kolo, kolo mlýnský …

Nadační fond Jičín – město pohádky zorganizoval v rámci svého 23. ročníku stejnojmenného festivalu rekordní pokus pro malé i velké návštěvníky této akce, kteří se shromáždili kolem kašny v zámeckém parku, chytli se za ruce a společně odrecitovali říkanku Kolo, kolo mlýnský. Celkem se jich do rekordu zapojilo 975 a odrecitování říkanky jim trvalo 30 s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 12. září 2013 v Jičíně v rámci festivalu Jičín – město pohádky.

   

Největší sbírka hračkových pistolek a napodobenin

Jan Svoboda z Jindřichova Hradce se sbírání pistolek věnuje od r. 1950. Jeho ojedinělá sbírka  čítá  celkem 1281 pistolí (hraček, zapalovačů a replik), z toho 1101 jich je v jednom neopakujícím se exempláři. O rozmanitosti kolekce svědčí i to, že některé pistole dělají hluk, jiné světélkují, mluví, stříkají, vyrábějí bublinky. Avšak "pistoliáda Jana Svobody" zahrnuje i exponáty pocházející z poloviny 19. století. Pistolky ve sbírce jsou vyrobeny z kovu, plechu, plastu, dřeva, papíru a pěnové pryže a pocházejí nejen z tuzemské výroby, ale i z USA, Číny, Vietmanu a celé Evropy, především pak z Francie a Rakouska. Zajímavostí sbírky je americká pistolka jednorázově vyrobená jako pozornost pro účastníky setkání válečných veteránů, pistolka-hlavolam nebo vietnamská pistol vystřelující malý šíp. Unikátní sbírka byla do České databanky rekordů pelhřimovské Agentury Dobrý den zaregistrována 10. září 2013.

 

     

Největší řecký salát

V rámci akce řeckého olivového oleje Minerva na farmářských trzích Prahy 1 připravilo celkem 9 kuchařů největší řecký salát vážící 92,2 kg. Bylo na něj použito 72,76 kg zeleniny (okurky, rajčata,    červená cibule a papriky), 13,02 kg sýru feta, 3,64 kg řeckých oliv Kalamata a zálivka, která obsahovala 1,5 l extra panenského olivového oleje Minerva, 1 l vinného octa, sůl, pepř a čerstvé oregáno. Výroba salátu trvala 95 minut a po zhotovení byl rozdán přihlížejícím lidem. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 10. září 2013 v Praze na Náměstí Republiky.

 

     

Nejrychleji vhozený míč do basketbalového koše vysokozdvižným vozíkem

Linde Material Handling Česká republika s.r.o. uspořádala pro řidiče vysokozdvižných vozíků z celé ČR akci s názvem Ještěrka Cup 2013, v rámci které 156 závodníků postupně nasedlo na skladový vozík typu retrak, projelo dráhu dlouhou 16 m a poté pomocí vidlic vhodilo míč do basketbalového koše umístěného do výšky 2,5 m. Nejrychleji to dokázal v čase 42,18 s pan Jiří Pirnos z Bělotína. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. září 2013 v Praze.

   

Nejdelší elektrický kabel držený lidmi

LAPP KABEL s.r.o. zorganizovala v rámci pořádané akce Rodinný den pokus o rekord, během kterého kabel dlouhý 1 000 m drželo ve vzduchu v jednu chvíli celkem 300 zaměstnanců společnosti a hostů akce. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. září 2013 v areálu společnosti LAPP KABEL s.r.o. v Otrokovicích.

 

     

Největší počet klíčů na 1 místě

Dům dětí a mládeže Luhačovice, příspěvková organizace uspořádal akci u příležitosti 30. výročí svého založení, v rámci které její návštěvníci z řad široké veřejnosti přinesli a na místě odevzdali 4 371 klíčů, které budou dále využity domem dětí a mládeže k dalšímu zpracování. Klíč je totiž vyobrazen v logu DDM Luhačovice. Návštěvníci nosili klíče zámecké, skříňové, autoklíče, natahovací klíče k hodinám, FAB a jiné. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. září 2013 v Luhačovicích.

 

     

Nejdelší lanový traverz nad městem zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO

Seskupení PRORADOST nainstalovalo nad vltavským údolím pod českokrumlovským zámkem 385,63 m dlouhý lanový traverz, přičemž výška lana dosahovala 60 m nad hladinou Vltavy. Použito bylo 13 mm silné statické lano značky Tendon Static od firmy Lanex a bylo nataženo z ochozu zámecké věže ke stromu v Horské zahradě. Toto lanové přemostění absolvovalo celkem 39 účastníků, kteří byli zavěšeni na kladce v horolezeckém sedáku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. září 2013 v Českém Krumlově.

 

     

Největší los z proutí

Půl kilometru vázacího drátu spotřeboval tvůrce obřího losa, pan Jaroslav Šefl. Obří zvíře, které přicestovalo do Pelhřimova - města rekordů z Tymákova na Plzeňsku, je zhotoveno z březového proutí, kterého padly dvě veliké fůry. V kohoutku los dosahuje výšky 220 cm (největší známý los (tedy ten skutečný), který byl uloven, měl dokonce 235 cm)! Proutěný rekordman váží více než 250 kg a je skoro k nerozeznání od losa živého! Socha má železnou kostru a autor při její výrobě strávil 250 hodin čistého času práce. Po týdnech perné práce komplikované i záplavami doputovalo zvíře na zahradu expozice Zlaté české ručičky, kam jí z vozu stěhovalo 8 lidí. Zde zůstal tento největší evropský "paroháč" - zástupce čeledi jelenovitých, vystaven až do září. Muzeum rekordů a kuriozit navíc vyhlásilo na celé prázdniny Losování u losa: vhodil-li návštěvník svoji vstupenku s uvedeným e-mailovým kontaktem do schránky u obřího losa, zařadil se do slosování o čtečku Amazon Kindle wifi. Losování u losa proběhlo neděli 1. září, čtečku vyhrál Matyáš Harvánek. Výherci gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za návštěvu našich expozic.

       

Nejvíce lidí v automobilu Peugeot 2008

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které se do automobilu Peugeot 2008 vměstnalo celkem 17 návštěvníků starších 15 let. Po naplnění auta musely být dveře i okénka zavřené po dobu 10 vtěřin. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. září 2013 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

 

     

Nejdelší stonožka z PET lahví

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které byla vytvořena stonožka z 330 PET lahví, z čehož 6 lahví tvořilo hlavu a 324 lahví tělo. „Stonožka“ měla celkem 648 noh a byla dlouhá 66,20 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. září 2013 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

 

     

Nejvíce otisknutých druhů siluet zvířat

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které návštěvníci otiskli na plátno o velikosti 1,5 x 3 m celkem 68 různých siluet zvířat, které byly následně vybarveny. Ani jedna silueta se neopakovala. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. září 2013 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

 

     

Nejvíce vydaných razítek v průběhu jedné turistické akce

Klub českých turistů uspořádal v rámci 125 let od svého založení akci, při které mohli jeho členové od 30.8. do 1.9.2013 obcházet předem určené památky v Praze, kde získávali razítka do speciálního průkazu vydaného k této příležitosti. Poslední den akce byla všechna razítka sečtena a bylo spočítáno, že turisté celkem nasbírali 2 243 razítek. Dohromady mohli účastníci akce získat 32 různých razítek na 29 památkách a 3 bonusových místech. Na akci se také jako spoluorganizátor podílela firma Trodat. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. září 2013 v Botanické zahradě hl. města Prahy.

 

     

Nejvíce šmoulů na jednom místě

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které se na jednom místě současně sešlo 84 návštěvníků převlečených za šmouly. Každý z nich musel mít jako poznávací znamení alespoň modrý obličej a bílou čepičku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 31. srpna 2013 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

   

Nejvíce lidí v zubří bedně

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které se do transportní bedny na zubra o velikosti 3x2 m vešlo 36 návštěvníků starších 15 let. Po naplnění musela být bedna po dobu 10 vteřin uzavřená. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 31. srpna 2013 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

 

     

Plavecký maratón na 25 km po Labi – nejrychlejší muž bez ploutví

Petr Rouček, Michal Košík a Jan Mareš absolvovali nejrychleji bez ploutví 25 km dlouhý plavecký maratón s názvem Gastonův memoriál, během kterého je zakázáno používat jakékoliv pomůcky k usnadnění plavání. Úsek, který vedl z Ústí nad Labem do Děčína, dokázali uplavat ve stejném čase 3:25:20 hod. Závodu se zúčastnilo 40 plavců, z toho bylo 8 handicapovaných. Dokončilo ho 36 závodníků. Údaj byl do České databanky rekordů registrován dne 31. srpna 2013 v Děčíně.

   

Plavecký maratón na 25 km po Labi – nejrychlejší plavec s ploutvemi

Michal Šumpich absolvoval s ploutvemi 25 km dlouhý plavecký maratón s názvem Gastonův memoriál, během kterého je zakázáno používat jakékoliv pomůcky k usnadnění plavání. Úsek, který vedl z Ústí nad Labem do Děčína, dokázal Michal Šumpich uplavat v čase 3:15:30 hod. Závodu se zúčastnilo 40 plavců, z toho bylo 8 handicapovaných. Dokončilo ho 36 závodníků. Údaj byl do České databanky rekordů registrován dne 31. srpna 2013 v Děčíně.

 

     

Plavecký maratón na 25 km po Labi – nejmladší závodnice

Natálie Vacková absolvovala 25 km dlouhý plavecký maratón s názvem Gastonův memoriál, během kterého je zakázáno používat jakékoliv pomůcky k usnadnění plavání. Úsek, který vedl z Ústí nad Labe do Děčína, dokázala Hana Horálková uplavat v čase 3:58:45 hod ve věku 13 let. Závodu se zúčastnilo 40 plavců, z toho bylo 8 handicapovaných. Dokončilo ho 36 závodníků. Údaj byl do České databanky rekordů registrován dne 31. srpna 2013 v Děčíně.

 

     

Plavecký maratón na 25 km po Labi – nejrychlejší handicapovaný muž

Pavel Machala i přes svůj handicap (nadkolenní amputace) absolvoval 25 km dlouhý plavecký maratón s názvem Gastonův memoriál, během kterého je zakázáno používat jakékoliv pomůcky k usnadnění plavání. Úsek, který vedl z Ústí nad Labem do Děčína, dokázal Pavel Machala uplavat v čase 3:43:40 hod. Závodu se zúčastnilo 40 plavců, z toho bylo 8 handicapovaných. Dokončilo ho 36 závodníků. Údaj byl do České databanky rekordů registrován dne 31. srpna 2013 v Děčíně.

 

     

Plavecký maratón na 25 km po Labi – nejrychlejší handicapovaná žena

Hana Horálková i přes svůj handicap (vozíčkářka) absolvovala 25 km dlouhý plavecký maratón s názvem Gastonův memoriál, během kterého je zakázáno používat jakékoliv pomůcky k usnadnění plavání. Úsek, který vedl z Ústí nad Labem do Děčína, dokázala Hana Horálková uplavat v čase 3:58:45 hod. Závodu se zúčastnilo 40 plavců, z toho bylo 8 handicapovaných. Dokončilo ho 36 závodníků. Údaj byl do České databanky rekordů registrován dne 31. srpna 2013 v Děčíně.

 

       

Plavecký maratón na 25 km po Labi

Černí koně, o.s. se podíleli jako organizátoři na 25 km dlouhém plaveckém maratónu s názvem Gastonův memoriál, během kterého je zakázáno používat  jakékoliv pomůcky  k usnadnění plavání. Úsek, který vedl z Ústí nad Labem do Děčína, dokázala nejmladší účastnice Natálie Vacková uplavat v čase 3:40:24 hod, nejrychlejší handicapovaná žena Hana Horálková za 3:58:45 hod a nejrychlejší handicapovaný muž Pavel Machala v čase 3:43:40 hod. Závodu se zúčastnilo 40 plavců, z toho bylo 8 handicapovaných. Dokončilo ho 36 závodníků. Údaj byl do České databanky rekordů registrován dne 31. srpna 2013 v Děčíně.

 

     

Největší hrncový orchestr

TESCOMA s.r.o. uspořádala v rámci Dne otevřených dveří rekordní pokus, během něhož bylo návštěvníkům akce rozdáno celkem 147 různých druhů hrnců Tescoma, na které po dobu 1:33 min bubnovali vařečkou skladbu pod vedením muzikanta/beatboxera Ondřeje Havlíka. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci Tescomiády dne 31. srpna 2013 v Dobřejovicích u Prahy.

 

     

Zdolání Žižkovské věže na jednokolce

Petr Beneš z Prahy zdolal do nejvyššího přístupného 45. patra Žižkovské věže v Praze celkem 736 točitých schodů vyskákáním na jednokolce značky KOXX v čase 28:26 min bez jediného dotyku se zemí. Během výstupu byl překonán výškový rozdíl 123 metrů. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 29. sprna 2013 v Praze.

 

     

Nejvíce palačinek vyhozených z pánvičky do vzduchu

TESCOMA s.r.o. uspořádala v rámci Dne otevřených dveří rekordní pokus, během něhož bylo návštěvníkům akce rozdáno celkem 126 pánviček Ecopresto  s palačinkou, které v jednu chvíli vyhodili všichni zúčastnění do vzduchu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci Tescomiády dne 24. srpna 2013 ve Zlíně.

 

     

Největší drak ze slámy

Přírodní zábavní dětský areál Šťastná země rozkládající se v obci Karlovice-Radvánovice u Turnova, zřizovaný společností Tomovy parky, uspořádal tradiční akci Slamák 2013 zaměřenou na vytváření soch ze slámy. Při této příležitosti 8 nadšenců v průběhu 9 dnů (584 hodin práce) vytvořilo ze 750 kg slámy obří sochu draka. Dominanta areálu měla 7 m na výšku a celkovou délku 23 m (z čehož 12,3 m tvořil ocas). Rozpětí křídel draka, jehož tělo sahalo do výšky 380-390 cm (šířka těla 250 cm), činilo 49 m. Ke zhotovení objektu bylo použito dřevěné konstrukce (1 m3 dřeva), přičemž nohy draka tvořily 4 opracované kmeny zabetonované do hloubky 1 m. Jen na zhotovení konstrukce pracovalo 9 lidí po dobu 5 dnů. Vlastní práce se slámou, zahrnující i svazování pásů slámy tvořících pak povrch trupu draka, představovala 4 dny práce pro 7 lidí. Dále bylo použito 35 m2 pletiva, 100 m2 černé pachty na křídla a 700 metrů provazu. Socha byla dokončena 10. srpna 2013 a oficiálně přeměřena a do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zapsána o dva týdny později.

 

     

Hod skotským kladivem do dálky

Vladislav Tuláček z Teplic dokázal hodit tzv. skotským kladivem do vzdálenosti 32,6 m za dodržení podmínky, že před odhodem lze s náčiním učinit maximálně jednu otočku kolem své vlastní osy. Kladivem se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním těžkoatletickým zvyklostem a normám, tedy kovová koule o průměru 11 cm, z níž vychází 118 cm dlouhá dřevěná tyč o průměru 2,2 cm. Celková hmotnost náčiní činí 7 kg. Rekordu bylo dosaženo na 13. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 24. srpna 2013 v zahradě zámku Sychrov.

 

     

Hod skotským závažím jednoruč do výšky

Vladislav Tuláček z Teplic dokázal jednou rukou přehodit skotským závažím laťku umístěnou na stojanech ve výšce 490 cm. Závažím se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním zvyklostem a normám, tedy ocelový válec opatřený kovovým držadlem o celkové hmotnosti 54 liber (24,493 kg). Rekordu bylo dosaženo na 13. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 24. srpna 2013 v zahradě zámku Sychrov.

 

     

Hod skotským závažím do dálky jednoruč

Vladislav Tuláček z Teplic hodil klasickým skotským závažím (ocelová koule uchycená na kovovém řetězu o třech článcích zakončeném ocelovým držadlem, celková hmotnost 28 liber, tj. 12,7 kg) do vzdálenosti 22,80 m. V této disciplíně, která je tradiční součástí skotských her, lze použít libovolného stylu, tedy hodu s otočkou, bez otočky, přes hlavu, ale za dodržení podmínky, že maximální délka rozběhu je 2,5 m a hod probíhá vždy výhradně jednoruč. Rekordu bylo dosaženo na 13. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 24. srpna 2013 v zahradě zámku Sychrov.

 

     

Farmářský běh - ženy

Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Jana Mikulejská z Kyšic dokázala v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 13. skotských her, přenést dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 42,0 m. Úkolem soutěžícího bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny postavil na zem nebo jinou podložku. Rekordu bylo dosaženo v zahradě zámku Sychrov při akci Klubu přátel Skotska dne 24. srpna 2013.

   

Farmářský běh - muži

Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Marek Bárta z Havířova dokázal v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 13. skotských her, přenést dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 239,8 m. Úkolem účastníků soutěže bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny postavil na zem nebo jinou podložku. Pokus o rekord probíhal na dráze s obrátkou do protisměru po každých 50 metrech. Rekordu bylo dosaženo v zahradě zámku Sychrov při akci Klubu přátel Skotska dne 24. srpna 2013.

 

     

Nejvíc mužů v kostkovaných sukních na jednom místě

Klub přátel Skotska uspořádal 13. skotské hry Sychrov, v rámci kterých se na jednom místě v jednu chvíli shromáždilo celkem 154 mužů oblečených do tradičních skotských kiltů, kostkovaných sukní či velkých plédů (předchůdce skotské sukně). Rekordu bylo dosaženo z iniciativy Václava Routa dne 24. srpna 2013 v zámeckém parku na zámku Sychrov.

 

     

Největší počet lidí v limuzíně

ÓČKO - Limuzína s Mírou Hejdou uspořádalo v rámci živého natáčení pořadu Mixxxér rekordní pokus, během kterého se celkem 33 příchozích diváků naskládalo do limuzíny značky Chrysler 300c. Zaplněn byl vnitřek vozu, kabina řidiče i kufr a po vměstnání všech lidí dovnitř, zůstala okna i dveře zavřená po dobu 10 s. Délka vozu je 8,6 m a rozvor náprav 7,3 m. Proto musela být limuzína podložena vzpěrami, aby se v půlce nerozlomila. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. srpna 2013 v Praze.

 

     

Nejdelší věta tvořená pouze souhláskami

Milan Hanák je autorem věty: „Blb vlk pln žbrnd zdrhl hrd z mlh Brd skrz vrch Smrk v čtvrť srn Krč.“, která je tvořena 52 souhláskami. Údaj byl zanesen do České databanky rekordů Agentury Dobrý den 21. srpna 2013. Vysvětlení věty: Hloupý vlk poté, co vypil nepřiměřené množství ne příliš chutných nápojů hrdě utekl z mlhou pravidelně zahaleného pohoří zvaného Brdy přes nejvyšší kopec Jizerských hor až do pražské čtvrti Krč, která byla kdysi vyhlášena nadprůměrným výskytem srnčí zvěře. Několik nový návrhů na větu ještě delší jsme od včerejšího dne již obdrželi. Pokud byste se chtěli také zapojit, zašlete nám vyplněný formulář i s větou, který naleznete zde a my se vám v případě, že opravdu ta vaše věta bude ta nejdelší, v průběhu příštího týdne ozveme. Děkujeme.  

 

     

Největší dřevák vyrobený z kamene

Město Volary uspořádalo 20. ročník Volarských slavností dřeva, v rámci kterých byl vytesán i kuriózní dřevák ze švédské žuly, jenž byl dlouhý 34 cm a v nejširším bodě měřil 14 cm. Povrchová úprava byla vytvořena metodou zvanou pemrlování. Dřevák o váze 7,9 kg vyrobil kamenický mistr Richard Vondrášek z Lčovic u Čkyně. Kuriozita byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 18. srpna 2013 ve Volarech.

 

     

2013 vypitých piv v co nejkratším čase

Beskydské informační centrum Frýdek – Místek, p.o. uspořádalo již 5. ročník akce Beskydské rekordy, v rámci které celkem 2013 účastníků postupně vypilo pivo o objemu 0,3 l v čase 11 hodin a 54 minut. Údaj byl do České databanky rekordů zeragistrován dne 17. srpna 2013 ve Frýdku-Místku.

   

Nejpočetnější sabrage ze sedla koně

Jezdecký klub Acaballado® o.s. uspořádal v rámci akce Zámecké napoleonské dny 2013 pokus o rekord, v průběhu kterého dokázalo 12 jezdců z České republiky a Polska oblečených do dobových uniforem a sedících na koni useknout v jeden okamžik hrdlo láhve s šumivým vínem. Tímto slavnostním aktem byla otevřena Mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz pořádaná Moravskou bankou vín (www.bankavin.cz). Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne17. srpna 2013 na nádvoří zámku ve Slavkově u Brna.

 

     

Do obřího trychtýře přibyl nový stát

Rekordní sbírka světových vod iniciovaná pelhřimovským Muzeem rekordů a kuriozit stále pokračuje a po čase opět nastal čas přilít nové vzorky pomocí obřího nerezového trychtýře do říčky Bělá. Na štaflích nad dvoumetrovým kuchyňským náčiním stanul Vráťa Kratochvíl (rocker a cestovatel, člen agentury Pohodáři) s přítelkyní Lenkou Šmídovou, kteří přivezli vodu z Ománu a Katka Andrlová (průvodkyně CK Livingstone, zastupuje též charitativní aktivitu Bwindi Orphans v Ugandě), která přilila vodu ze sopky Elgon (4 321 m). Z Hongkongu se právě vrátil bublinový mág Matěj Kodeš. Nezapomněl nabrat vodu pro pelhřimovskou sbírku, ale hlavně se mu při tamních exhibicích podařilo vytvořit hned 2 světové rekordy ve vytváření bublinových řetězců : Pomocí trubičky a slámky dokázal vyfouknout a napojit na sebe 28 bublin a vytvořit tak nejdelší bublinový řetěz na světě. Jako jeden z mála světových bublinářů specializuje též na "hands-only-bubbling", což jsou triky předváděné pouze za pomoci rukou. Mezi nejnáročnější kousky se řadí řetěz, tvořený pouze foukáním mezi palec a ukazováček a napojováním takto vytvořených bublin vedle sebe. Matějovi se tímto způsobem podařilo napojit 14 bublin. K 16. srpnu 2013 máme v rekordním soutoku 803 vzorků vody ze 72 zemí. Podrobnosti o soutoku naleznete zde .

   
   

Největší počet uběhnutých km a shybů na hrazdě v průběhu 11 hodin

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové uspořádal jednorázovou charitativní akci na pomoc lidem se zdravotním postižením, v rámci které Jaroslav Bohdal z Prahy – západ (houslista Symfonického orchestru Českého rozhlasu) uběhl 102 km 555 m v čase 9:36:35 h a ihned poté zvládl udělat ještě 525 shybů na připravené hrazdě za 1 hodinu a 15 minut. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne11. srpna 2013 v parku Stromovka v Praze.

 

     

Nejvíce druhů čepovaných piv na jednom místě

K3 Bohumín, p.o. uspořádala Pivní slavnosti, v rámci kterých bylo současně na jednom místě celkem 92 druhů čepovaných piv. Šlo celkem o 25 pivovarů, které na místě čepovaly různé druhy svých piv. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 10. srpna 2013 v Bohumíně.

 

     

Největší počet pánských jízd

Čtyři kamarádi, TOMÁŠ POSPÍŠIL z Brandýsa nad Labem, JAROMÍR TRUNC z Prahy, MILOŠ JOSKA z Chrudimi  a PETR KALOUSEK z Úpice, od roku 1983 s výjimkou roku 1986 (základní vojenská služba) konají každoročně tzv. pánské jízdy, které trvají minimálně čtyři dny a čtyři noci. Pravidelně se střídají ve funkci koordinátora pánské jízdy, na kterého je dotyčný pasován slavnostním přípitkem ze speciálního štamprlátka. Během pánských jízd musí každý účastník sníst smažený sýr, odehrát karetní hru zvanou kozel, nahlásit barvu, navštívit zříceninu, dodržovat zasedací pořádek v autě, odhadovat pořadí týmů ve fotbalových soutěžích a za nesprávné tipy přispět příslušný obnos do společného banku. Dokladem o navštívených místech jsou razítka na speciálních kartách k tomu určených a fotodokumentace. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 4. srpna 2013 v Pelhřimově.

 

     

Nejvíc plivačů ohně na jednom místě

SHŠ ARTEGO uspořádalo akci „Bitva na Winterbergu III.", v rámci které došlo k hromadnému plivání ohně, kterého se na jednom místě ve stejnou chvíli zúčastnilo 65 plivačů ohně. Všichni zúčastnění nejdříve postupně jeden po druhém vychrlili z úst plamen a pak všichni na povel plivli oheň, takže se celý prostor pod arkádami vimperského zámku rozzářil. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 3. srpna 2013 ve Vimperku.

 

     

Nejdelší bublinový řetěz

Matěj Kodeš dokázal vytvořit nejdelší visící bublinový řetěz složený z 28 bublin. Řetěz vytvořil pomocí trubičky, na které bubliny visely pod sebou. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 3. srpna 2013 na turné v Hongkongu.

 

     

Nejdelší bublinový řetěz tvořený pouze pomocí rukou

Matěj Kodeš dokázal vytvořit nejdelší bublinový řetěz složený ze 14ti bublin. Řetěz vytvořil pouze pomocí rukou a to tak, že foukal mezi palec a ukazováček a tím tvořil a napojoval na sebe jednotlivé bubliny. Oba konce řetězu držel po celou dobu v rukách.Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 3. srpna 2013 na turné v Hongkongu.

 

     

Putimovská lávka 2013 - fotogalerie

V sobotu 27. července proběhla již tradiční letní recesistická akce Putimovská lávka. Letos lávku na návsi v Putimově zdolávalo na 70 registrovaných účastníků. Za své výkony bylo odměněno 25 z nich, přičemž celkovým vítězem se stal Tomáš Ištok z Polesí.

Fotogalerii z akce naleznete v následujícím odkaze: http://czmaris.rajce.idnes.cz/Putimovska_lavka_2013

_

Nápis FIAT z Fiatů 126p

Club fiat 126p Domažlice uspořádal sraz Fiatů 126p s názvem Sycherák 2013, v rámci kterého vyjelo 25 aut této značky na nejvyšší horu Českého lesa Čerchov (1 042 m), kde společně sestavili z automobilů obří nápis FIAT. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 27. července 2013 na Čerchově v Českém lese.

   

48 hodin na vysokém kole

Vladimír Vidim z Roztok dokázal ujet celkem 805,74 km na vysokém kole v průběhu 48 hodin. První úsek vedl z Roztok do Chlumína, kde rekordman již pokračoval v jízdě v přibližně 5 km dlouhém okruhu kolem Chlumína, na kterém jezdil po zbývající čas. Celkem měl 42 přestávek, které dohromady trvaly 8 hodin. Čistý čas jízdy byl tedy 40 hodin. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 19. - 21. července 2013. 

   

1 000 mil na kole – nejrychlejší handicapovaný účastník

Richard Štěpánek z Brna absolvoval po amputaci levé ruky extrémně náročný cyklistický závod Craft 1000 Miles Adventure, při kterém si každý účastník veze kompletní výbavu na několikadenní závod sám. Úsek, který vedl z Nové Sedlice na Slovensku do Skalné v České republice, zvládl Richard absolvovat za 18 dní 22 hodin a 42 minut. Po celou dobu závodu byli účastníci sledováni GPS lokátory, aby mohli organizátoři dohlížet, zda všichni dodržují předem určenou trasu. Údaj byl do České databanky rekordů registrován ve dnech 30.6. – 19.7.2013.

 

 

Největší počet lidí vyfocených v zeleném oblečení

Společnost Siemens v rámci akce Zelený týden zorganizovala pokus o rekord, během kterého si celkem 270 zaměstnanců obléklo jakoukoliv svrchní část   oděvu v zelené barvě a seřadili se do tvaru velké „jedničky“. Zároveň každý držel v ruce zelený balónek. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 18. července 2013 v Praze.

 

 

Nejvícekrát Donem Quijotem na chůdách

Zdeněk Mazáč odehrál k 17. červenci 2013, tedy ke dni svých 60. narozenin v roli Profesora-Dona Quijota 4000 představení v inscenaci Don Quijote de la Macha (autoři : Zdeněk Mazáč-Zdeněk Korčian, režijní dohled Boleslav Polívka), jejíž premiéra proběhla 4. března 1988 v Brně. Jedná se o autorskou komedii s podtitulem Didaktická klaunikyáda uchopená dle vzoru velkého českého emigranta Jana Ámose Komenského na motivy románu Miguela de Cervantese Saavedry, přičemž varianta, která byla Divadlem klauniky odehrána nejčastěji, má přibližně 100 minut, avšak původní verze inscenace trvala 4 hodiny, z čehož vyplývá, že představitel hlavní role celkem strávil na chůdách, na nichž se po dobu celé inscenace pohybuje, nejméně 400 000 minut, tj. 6 666,66 hodin, tj. 277, 77 dní, tedy devět a čtvrt měsíce, tj. ¾ roku, což odpovídá téměř celé jedné divadelní sezoně nonstop. Inscenace se kromě češtiny hrála i v pěti dalších jazycích (francouzštině, španělštině, němčině, ruštině a chorvatštině), a to dohromady ve 14 zemích Evropy. Na území České republiky byla inscenace odehrána v 1 040 městech, městysech a obcích. V parterské roli Sancho Panzy se za 25 let vystřídalo 22 herců : jeden muž (Zdeněk Korčian) a 21 žen, přičemž celých 25 let hrál titulní roli Dona Quijota, a to po celou dobu inscenace na chůdách, jeden jediný člověk - Zdeněk Mazáč!

 

Nejvíce kilometrů, které absolvoval Cervantův román o Donu Quijotovi

Divadlo Klauniky uspořádalo u příležitosti konání Folkového a divadelního festivalu Quijotova šedesátka závod v orientačním běhu s názvem Bloudění Dona Quijota, který absolvovalo 15 běžců, jejichž povinnou zátěží na trase byl výtisk Dona Quijota. 10 běžců absolvovalo fáborkovou trať dlouhou 2,9 km, 5 běžců klasickou trať dlouhou 4,1 km. V součtu tak byla se slavným románem zdolána vzdálenost 49,5 km, avšak pět závodníků bylo dle pravidel orientačního běhu dikvalifikováno a s Donem Quijotem tak skutečně zabloudilo. Úspěšně trať absolvovalo 10 běžců (Lenka Bláhová a Ivo Koryčánek na trati klasické, Janička Bláhová, Olivia Fantúrová, Barbora Křesková, Zdeněk Mazáč, Eliška Marie Mazáčová, Johanka Plešáková, Tomáš Zásměta a dvojice Marek a Viky na trati fáborkové). V tomto součtu bez diskvalifikovaných závodníků kniha Dona Quijota úspěšně absolvovala trať v závodě orientačního běhu o celkové délce 31,4km. Rekordu bylo dosaženo 16. července 2013 v Lipnici nad Sázavou.

 

Největší počet aut umytých suchou technologií v průběhu 8 hodin

Společnost Siemens v rámci akce Zelený týden zorganizovala pokus o rekord, v průběhu kterého tým 14 lidí umyl celkem 137 aut tzv. suchou technologií. Auta byla mytá zvenčí, včetně disků na pneumatikách, a na jednom autě pracovali 2 lidé přibližně 20 – 30 minut. K mytí byla použita ekologická vodou ředitelná báze od společnosti EKOGREENAUTOCLEAN. Spotřeba vody na jedno auto byla pouhé dva litry, zatímco při běžném mytí je spotřeba 200 litrů vody. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. července 2013 v Praze.

 

 

Socha Svobody v Pelhřimově

... od středy 17.7.2013 se na ní pracovalo.

Od pátku 19.7. 2013 je součástí expozice Zlaté české ručičky

 pelhřimovská SOCHA SVOBODY.

Více informací zde.

   

Nejdelší nonstop golfová hra

byla zaregistrována v rámci akce Golf Rekord 2013, během které 37 hráčů vydrželo hrát nepřetržitě golf po dobu 24 hodin s povolenými přestávkami 9 a 18 minut dle počtu odehraných jamek. Dalších 6 golfistů pokračovalo ve hře a vydrželi hrát dalších 28 hodin a 5 minut. Celkem tedy těchto 6 hráčů hrálo golf nepřetržitě po dobu 52 hodin a 5 minut. Patřili mezi ně Tomáš Bank, Filip Janoštík, Milan Mojžíš, Richard Nášel, Jiří Salamon a Vlastimil Štefl. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech13. – 15. července 2013 v Kořenec Golf & Ski Resortu u Boskovic.

 

 

První sólové přeběhnutí Islandu ze severu na jih

René Kujan z Kralup nad Vltavou dokázal přeběhnout z nejsevernějšího bodu ostrovu Island do nejjižnějšího bodu za 14 dní (18.6. – 1.7. 2013). Za tuto dobu uběhl celkem 556,12 km za 85:55 hod. V průměru se mu tedy podařilo za jeden den uběhnout trasu dlouhou 39,7 km za 6:08 hod. Tento rekordní výkon byl do České databanky rekordů zaregistrován 12. července 2013 v Pelhřimově. 

   

1 000 mil na kole – nejmladší účastnice

Markéta Marvanová z Prahy absolvovala ve svých 18 letech extrémně náročný cyklistický závod Craft 1000 Miles Adventure, při kterém si každý účastník veze kompletní výbavu na několikadenní závod sám. Úsek, který vedl z Nové Sedlice na Slovensku do Skalné v České republice, zvládla Markéta absolvovat za 11 dní 17 hodin a 10 minut. Po celou dobu závodu byli účastníci sledováni GPS lokátory, aby mohli organizátoři dohlížet, zda všichni dodržují předem určenou trasu. Údaj byl do České databanky rekordů registrován ve dnech 30.6. – 12.7.2013.

 

 

Nejvíc lidí vystupujících ve videu Harlem Shake

STOCK Plzeň – Božkov, s.r.o. uspořádala v rámci festivalu Rock for People rekordní pokus s názvem Harlem Shake Speciál, při němž 253 lidí shromážděných ve stanu Božkov Tančírna účinkovalo ve videu Harlem Shake. Princip videa Harlem Shake spočívá v tom, že v úvodním záběru se jeho aktéři zabývají pro dané prostředí běžnými aktivitami (v tomto případě stojí či sedí u stolu či u baru, popíjejí a povídají si) a jeden člověk v převleku mezi nimi bez povšimnutí tančí. Následuje záběr, kdy již tančí a poskakují všichni, přičemž někteří mají také masky či rekvizity. Každá z obou částí videa má 15 sekund a v podkresu hraje píseň Baauera. Rekordu bylo dosaženo 5. července 2013 na multižánrovém hudebním festivalu Rock for People konaném ve festivalparku Hradec Králové.

 

 

Největší počet čtenářů jednoho výtisku deníku Metro

METRO Česká republika, a.s. uspořádala v rámci festivalu Rock for People 2013 pokus o rekord, v průběhu kterého celkem 656 účastníků festivalu jeden po druhém vstoupili do „Kapličky Metra“ a přečetli si jediný výtisk deníku Metro, který byl zde k dispozici po celou dobu konání festivalu. Každý čtenář se poté zapsal do návštěvní knihy a nechal se u stánku vyfotit. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 2. -5. července 2013 v Hradci Králové.

 

 

Největší javorový list z lidí

Sunny Canadian International School zorganizovala k oslavám 10. výročí založení školy pokus o rekord, v rámci kterého byl vytvořen obraz javorového listu stejné podoby jako na kanadské vlajce složený z 303 lidí, z nichž každý měl nad hlavou zvednutou červenou desku. Obrazec měřil od stopky listu ke špičce 17 m a v nejširším bodě 16,5 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. června 2013 v Jesenici.

 

 

Nejvíc lidí s knihou

Městská knihovna Dačice uspořádala u příležitosti 120. výročí svého založení akci nazvanou Den pro knihovnu, v rámci které se na Palackého náměstí v Dačicích sešlo 1252 lidí s knihou v ruce. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. června 2013 za podpory MěÚ Dačice.

 

 

Skončil 23. ročník festivalu Pelhřimov - město rekordů

Do rekordmanské síně slávy vstoupili cestovatel JUDr. Miloslav Stingl a hokejista Jiří Holík. Gratulujeme.

Pro další informace z festivalového dění klikněte sem.

     

Největší mandala z čajových sáčků

Skupina Mandalování zorganizovala v rámci akce Příbramské čajování pokus o rekord, během kterého 65 lidí složilo za 7 hodin technikou Tea Bag Folding mandalu o průměru 175 cm  z 5 068 čajových sáčků. Každý sáček byl nejprve složen do tvaru dráčka a poté nalepen do mandaly. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. června 2013 v místě Tvořivých kurzů v Příbrami.

 

 

Nejvíce bratrských dvojic v jednom fotbalovém mužstvu

SK Ohnivec Městečko má ve svém mužstvu celkem 5 dvojic bratrů, kteří společně s brankářem nastoupili v základní jedenáctce při mistrovském utkání Okresního přeboru Rakovník ve fotbale. Mezi bratrské dvojice patřili David a Tomáš Junovi, Petr a Josef Šnídlovi, Jan a Petr Makarští, Jiří a Petr Urbanovi, Pavel a Martin Bestajovští. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. června 2013 na fotbalovém hřišti v Městečku.

   

Nejvíce lidí v pruhovaných svršcích

Plzeň 2015, o.p.s. uspořádala v rámci programu Dne Meliny Mercouri pořádaného Evropským hlavním městem kultury Plzeň 2015 rekordní pokus, v jehož průběhu se během 1 hodiny na jednom místě sešlo 205 lidí v pruhovaném svršku. Pruhy mohly být různě barevné i různě široké. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. června 2013 v Plzni na Anglickém nábřeží.

 

 

Největší počet knoflíků na jednom místě

Kastelánka Nového zámku u Lanškrouna Krasava Šerkopová uspořádala již potřetí tradiční akci s názvem Knoflíkiáda, v rámci které byla do České databanky rekordů zapsána sbírka knoflíků, čítající přesně 573 697 ks. Knoflíky jsou například nalepené i na vystaveném kočárku, klobouku a tričku, na sukni kastelánky jsou našité. K vidění jsou knoflíky vyrobené z kosti, skořápek vlašských ořechů, pecek z ovoce, mušlí, perleti, kovu či paroží. Údaj byl zaregistrován dne 22. června 2013 v Novém zámku u Lanškrouna.

 

 

Maxi knoflík

Rodina Klírova z Rudoltic u Lanškrouna vyrobila v rámci akce Knoflíkiáda III., která byla organizována kastelánkou Nového zámku u Lanškrouna, Krasavou Šerkopovou, knoflík ve tvaru čtyřlístku s beruškou o velikosti 1,64 m x 1,64 m a výšce 22 cm. Na jeho výrobu byl použit karton, papír, škrob, noviny a papírové ruličky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. června 2013 v Novém zámku u Lanškrouna.

 

 

Nejvíc lidí s molitanovými sedáky ve společné choreografii s mažoretkami

Hodonínské mažoretky pod vedením Markéty Raškové iniciovaly pokus o rekord ve vytvoření společné choreografie na skladbu Michala Davida Děti ráje s návštěvníky akce Hodonín 2013 patří mažoretkám, při kterém spolu s nimi na hudební podklad cvičilo rovných 1 000 lidí s molitanovými sedáky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. června 2013 v Hodoníně.

 

 

Nejrychlejší zrychlení z 0 km/h na 100 km/h

TV Nova zorganizovala pokus o rekord, v rámci kterého dosáhl redaktor  magazínu Víkend Martin Vencl s vozidlem Radical SR3 majitele Ing. Radka Bareše zrychlení z 0 km/h na 100 km/h za 4,34 s. Radical SR3 je závodním vozem s čtyřválcovým dvouvačkovým motorem Powertec 1500 ccm s výkonem 269 koní - 10 500 ot./min. Rekordu bylo dosaženo 18. června 2013 na letišti Příbram-Dlouhá Lhota při extrémní venkovní teplotě 36 stupňů.

 

 

Nejrychleji otevřených 6 láhví sektu useknutím hrdla sekerkou

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinné sklepy U Jeňoura uspořádali 9. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého se podařilo 6 láhví sektu useknout sekerkou v čase 3,13 s. Rekordmanem se v této kategorii stal Kamil Prokeš. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. června 2013 v areálu Vinných sklepů U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.

   

Nejrychleji otevřených 6 láhví sektu useknutím hrdla šavlí

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinné sklepy U Jeňoura uspořádali 9. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého se podařilo 6 láhví sektu useknout šavlí v čase 2,19 s. Rekordmanem se v této kategorii stal Milan Krejčí. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. června 2013 v areálu Vinných sklepů U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.

   

Nejrychleji vypitá láhev sektu o objemu 125 ml

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinné sklepy U Jeňoura uspořádali 9. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého se podařilo vypít v co nejrychlejším čase nejmenší láhev sektu o objemu 125 ml. Rekordmanem se v této kategorii stal s časem 4,22 s Branko Černý. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. června 2013 v areálu Vinných sklepů U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.

   

Nejvíce lidí otevírajících láhev sektu useknutím hrdla za minutu

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinné sklepy U Jeňoura uspořádali 9. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého se podařilo 39 návštěvníkům postupně seknout celkem 39 láhví sektu v průběhu jedné minuty. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. června 2013 v areálu Vinných sklepů U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.

   

Nejrychlejší štafeta ve dřepování

Základní škola Lesonice, okres Znojmo, zorganizovala akci ke 100. výročí založení školy a v jejím průběhu provedlo 16 žáků a ředitelka školy každý 100x dřep. Vše probíhalo štafetově  a celkem 1700 dřepů zvládla 17ti-členná skupinka za 34:50 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. června 2013 v Lesonicích.

 

 

Nejdelší valašská klobása

MP Krásno, a.s. nechala u příležitosti oslav ke 20. výročí založení společnosti vyrobit obří valašskou klobásu o délce 126,2 m. Na její výrobu bylo spotřebováno 89,5 kg vepřového masa, 1,5 kg soli, 11,5 l vody, 0,3 kg česneku a 1,7 kg kořenící směsi. Výroba trvala 1,5 hod a podílelo se na ní 7 lidí. Po tepelném opracování byla klobása rozdána návštěvníkům akce. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. června 2013 v parku Zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

 

 

Nejdelší pivní grilovací klobása

Pivovar Velké Popovice nechal v rámci akce Den Kozla 2013 vyrobit pivní grilovací klobásu o délce 187,4 m a průměru 3 cm. Na její výrobě pracovali 3 lidé po dobu 4 hodin. Klobása byla po přeměření přenesena na gril o délce 21,67 m a ugrilována. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. června 2013 v areálu pivovaru Velké Popovice.

 

 

Nejdelší nepřerušená resuscitace s podporou AED

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje p.o. zorganizovala v rámci pilotního rozmístění automatizovaného externího defibrilátoru pokus o rekord, v průběhu kterého celkem 134 lidí provádělo po dobu 6 hodin kontinuální laickou kardiopulmonální resuscitaci s pomocí AED. Resuscitace byla prováděna na resuscitačním modelu nepřímou srdeční masáží bez umělého dýchání. Postup respektoval ERC Guidelines 2013 pro laické neškolené zachránce (cyklus - 2 minuty srdeční masáže, vyhodnocení srdečního rytmu pomoci AED, případné podání výboje podle indikace přístroje). Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. června 2013 na náměstí Svobody v Brně.

   

Největší počet francouzských buldočků na 1 místě

FR.Klub.Bull o.s. uspořádalo akci s názvem Super sraz francouzských buldočků, v rámci které se na jednom místě sešlo celkem 212 této rasy i s jejich majiteli. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. června 2013 v oblasti Svojanov – Borušov u Moravské Třebové.

 

 

Nejdelší řetěz lidí předávajících si nádobu s kohoutkovou vodou

Nadace rozvoje občanské společnosti, projekt Pomozte dětem společně s Nadačním fondem Veolia uspořádaly akci s názvem Kuře na pikniku u vody, při níž byl utvořen řetěz ze 136 lidí, kteří si předávali skleněný džbán s jedním litrem vody z jednoho konce řetězu na druhý za čas 2:46 min. Během předávání nesměla ze džbánu ukápnout ani kapka vody nazmar. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. června 2013 v Muzeu Stará Čistírna v Praze.

 

 

Tažení historického motorového pluhu Excelsior na čas

Jiří Žaloudek dokázal v rámci akce Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu Čáslav utáhnout 4 000 kg vážící historický motorový pluh na vzdálenost 20 m za čas 31,34 s. Jednalo se o pluh Excelsior značky Laurin & Klement vyrobený roku 1915. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. června 2013 v Čáslavi.

 

 

Největší obrázek z víček od PET lahví nalepený v obchodním centru

EUROPARK Štěrboholy zorganizoval od 20. 5. do 1. 6. 2013 v rámci charitativního projektu Děti dětem rekordní pokus, v průběhu kterého byla sestavena obrazová mozaika s motivem jarní louky z 51 414 ks víček z PET lahví   o celkové rozloze 41 m². Složení celého díla trvalo celkem 92 hodin. Projekt byl pod záštitou Nadace Naše dítě, které daroval Europark za každé donesené víčko 50 haléřů. V průběhu akce bylo nasbíráno 112 330 ks víček a Nadaci Naše dítě byl předán šek na 56 165 Kč. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. června 2013 v Praze.

     

Nejdelší tkanička navázaná z největšího počtu tkaniček

Občanské sdružení Ekobioenergo uspořádalo dne 1. června 2013 v rámci multikulturního festivalu Borovina... živá dodnes Den dětí, v jehož průběhu žáci z mateřských a základních škol sehnali a navázali 6854 tkaniček. Vznikla tak tkanička dlouhá celkem 5441,6 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v místní části Třebíče Borovina.

 

 

Slovanská epopej Alfonse Muchy

Nejvícenásobná zmenšenina kolekce obrazů

Miniaturizace z dílny jihlavského výtvarníka a malíře Jana Jiřího Rathsama je souborem 17 obrazů slavné Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Obrazy, které jsou v Muchově podání nadrozměrné (největší z nich měří 8,10 m x 6,10 m) rekordman zmenšil 222krát, tedy do milimetrových rozměrů. Miniatury mají tedy rozměry 36 x 29 mm a menší. Přesto na nich oproti Muchovým originálům nic nechybí ! První z nich byl namalován v roce 2004 a další v průběhu dalších 9 let. Při práci, kterou Agentura Dobrý den zapsala do České knihy rekordů a která zabrala rekordmanovi přibližně 1 500 hodin čistého času práce, použil autor olejových barev, klasického plátna a miniaturních štětečků, přičemž detaily maloval drobounkým peříčkem anglického havrana. Celé dílo bylo vytvořeno pod lupou! O nebývalé obtížnosti svědčí třeba i to, že například na obraze Zavedení slovanské liturgie je 66 postav. A jsou nejen v provedení Muchově, ale i v miniaturním provedení Rathsamově! Zkrátka na rekordmanově díle je do puntíku totéž co na originále ! Ale nejen to, J.J. Rathsam se zaměřil i na vystižení charakteru a nálad postav, na smutek Jana Ámose Komenského vzpomínajícího v exilu na svou vlast, na zanícenost Mistra Jana Husa ... i to na milimetrových plátnech najdeme. V součtu je na všech jeho 17 obrazech, které byly do České databanky rekordů zapsány 29. května 2013, celkem 530 lidských postav, 1 pes, 2 koně a 3 vlci.

 

   

Nejdéle působící pracovník dětských táborů

Mgr. Antonín Zavadil z Rýmařova působil od r. 1946 do r. 2009 nepřetržitě 64 let jako vedoucí na letních táborech pro děti. V průběhu své činnosti vedl celkem 155 táborových turnusů, kterými prošlo více než 21 tisíc dětí. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 28. května 2013 v Pelhřimově.

 

Lanařská 24-hodinovka

V rámci otevření nového lanového parku ŽELIVKA celkem 106 dobrovolníků a návštěvníků centra vytvořilo nový rekord, v rámci něhož byl po dobu 24 hodin neustále na laně minimálně jeden člověk. Byly vytvořeny dvě varianty trasy – lehčí a těžší. Podmínkou bylo, že každý lezec nesměl být na laně více jak 1 hodinu. Maximální počet lezců, kteří lezli najednou v parku, byl 8. V noci byl pak celý park osvětlen umělým osvětlením a lezci měli ještě navíc nasazenou čelovku. Park vznikl v Rekreačním středisku ŽELIVKA za spolupráce firem COODY OUTDOOR s.r.o. a ŽELIVKA s.r.o. Provozuje COODY OUTDOOR s.r.o. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 25. – 26. května 2013 v Rekreačním středisku Želivka.

 

 

Nejrychlejší elektro kolo

Elektromobily o.s. uspořádalo u příležitosti 7. mezinárodního srazu elektromobilů pokus o rekord, v rámci kterého dosáhl Petr Kortánek na svém elektrokole, které si sestavil celé sám a je individuálně přestavěno z freestylového kola, maximální rychlosti 84,6 km/h. Vzdálenost 200 m byla ujeta za 10,69 s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. května 2013 v Českých Budějovicích.

 

 

Největší počet lidí z jedné taneční skupiny tančících společnou choreografii

Taneční skupina Dancing Crackers vedená Jaroslavem Havelkou zorganizovala v rámci pražské Bambiriády pokus o rekord, v rámci kterého předvedlo 232 tanečníků skupiny Dancing Crackers z 18ti měst společnou choreografii ve stylu street dance dlouhou 1:42 min. Zajímavostí bylo, že se tanečníci naučili choreografii dopředu se svým lektorem každý ve svém městě. Do rekordního pokusu se zapojila města Benešov, Všenory, Příbram, Tábor, Pardubice, Jablonec nad Nisou, Plzeň, Čerčany, Vlašim, České Budějovice, Neveklov, Mladá Boleslav, Votice, Mnichovice, Kladno, Říčany, Beroun a Praha. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. května 2013 na Vítězném náměstí v Praze 6 – Dejvice.

 

 

Nejvíce sesbíraných baterií v průběhu 5 hodin

Městská část Praha 4 ve spolupráci se společností Ecobat s.r.o zorganizovaly v rámci ekologicko-výchovné akce konané u příležitosti Mezinárodního dne dětí hromadný sběr malých spotřebních baterií a monočlánků, při kterém její účastníci přinesli a do sběrných nádob odevzdali 3727,17 kg použitých baterií. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. května 2013 v centrálním parku v Praze 4 – Pankrác.

 

 

Nejvíc lidí mrknuvších do krasohledu

Allianz nadační fond inicioval rekordní pokus, při němž do obřího krasohledu zapůjčeného Muzeem rekordů a kuriozit Pelhřimov nahlédlo za 187 minut celkem 130 dětí a dospělých.Hromadného výkonu bylo dosaženo 22. května 2013 v rámci bezpečnostně - dopravní akce S kočárkem Prahou ve Žlutých lázních v Praze.

 

 

Nejdelší nepřerušená série rozhovorů v rozhlasovém éteru

Český rozhlas uspořádal při příležitosti 90. výročí svého vzniku pokus o zápis do České knihy rekordů, v rámci kterého bylo v průběhu 48 hodin uskutečněno v proskleném mobilním rozhlasovém studiu na Václavském náměstí živě 90 rozhovorů s významnými osobnostmi. Rozhovory byly odvysílány v přímém přenosu na webových stránkách Českého rozhlasu www.rozhlas.cz/90statecnych prostřednictvím speciálního zvukového streamu jednorázového internetového rádia, které Český rozhlas spustil na dobu 48 hodin u příležitosti svých 90. narozenin) a na YouTube, přičemž část tohoto vysílání (28 rozhovorů) byla odbavena i hlavní zpravodajskou stanicí, kterou je Český rozhlas - Radiožurnál. V průběhu akce, která byla zahájena v sobotu 18. května 2013 ve 20:15 hod a ukončena v pondělí 20. května ve 20:15 hod, se ve vedení jednotlivých rozhovorů střídali moderátoři Radiožurnálu Jan Pokorný a Lucie Výborná. Tato nejdelší série rozhovorů v rozhlasovém éteru nebyla ani jednou přerušena hudebním vstupem či jiným druhem programu kromě pravidelného zpravodajství v délce 3 - 7 minut vysílaného v každé půlhodině.

 

 

Nejrychlejší štafeta s největším počtem druhů piv

Společnost ČESKÝ PIVNÍ FESTIVAL uspořádala v rámci stejnojmenné akce přehlídku 247 druhů piva. Následně došlo k jejich štafetovému vypití, přičemž trojčlenný tým pod vedením Denisy Bílkové, reprezentující Českou pivní rozmanitost, naléval pivo zároveň s průběhem štafety. Účastníci z řad veřejnosti pili pivo ze sklenicí o objemu 0,33 l, přičemž každý další účastník štafety mohl začít pít až poté, co předchozí kolega dopil a přiťukl si s ním. Štafetové vypití 247 různých piv probíhající tímto způsobem na 100 metrech stolů trvalo 38:09,48 min., což představuje průměr 9,3 vteřiny na jedno třetinkové pivo. Všechna piva představená tímto netradičním způsobem byla vyrobena v České republice, čímž šlo o důkaz vyspělosti a pestrosti českého pivovarnictví. Rekordu, jehož neexotičtější účastník byl z Dominikánské republiky, bylo dosaženo 19. května 2013 na Českém pivním festivalu v Praze na Výstavišti Holešovice.

  

 

Nejdelší florbalové utkání

Dvě dvacetičlenná družstva Elite a Palestra vydržela hrát nepřetržitě po dobu 40 hodin florbalové utkání, které skončilo celkovým skóre 612:174 pro prvně jmenovaný tým. Utkání probíhalo podle pravidel České florbalové unie. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 17. – 19. května 2013 ve sportovní hale TJ Chodov v Praze.

 

Kruh z největšího počtu lidí s červenou stužkou

Česká společnost AIDS pomoc, o.s. uspořádala Vzpomínkový den obětem onemocnění AIDS - "Světlo pro AIDS", v rámci kterého se 193 lidí na znamení podpory prevence a zodpovědného chování vůči této nemoci v jeden okamžik chytlo za ruce a vytvořilo ve středovém prostoru pražského Václavského náměstí obří kruh, přičemž všichni zúčastnění byli označeni symbolem červené stužky na hrudi. Rekordu bylo dosaženo v pravé poledne dne 19. května 2013.

 

 

Největší plocha pomalovaná křídami

Obchodní centrum Šestka uspořádala dvoudenní pokus o rekord, v rámci kterého byly vytvořeny 2 křídami pomalované plochy dohromady o velikosti 2 275,6 m2. Jedna plocha o rozměrech 33 x 29,2 m vznikla v podzemních garážích a druhá o velikosti 32,8 x 40 m na střešní parkovací ploše. Do rekordního pokusu se zapojily děti ze základních škol i veřejnost. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 17. – 18. května 2013 v Praze.

 

 

Na longboardu kolem ČR

Bc. Pavel Šimeček z Olešníku objel na longboardu celou Českou republiku podél hranic za 34 dní, z nichž 4 dny byly odpočinkové. Celá trasa měřila 1 709,5 km. V průměru ujel každý den na cestě 57 km za 9,5 h. Nejdelší denní úsek, který vedl z Háje ve Slezsku do Nového Hrozenkova, měřil 123 km. Trasa odstartovala 15. dubna 2013 v Lipně nad Vltavou, kde byl také údaj při dojezdu do cíle dne 18. května 2013 zaregistrován do České databanky rekordů.

 

 

Největší pivní dort

U příležitosti premiérového představení pivní novinky, kterou je speciální dárkové balení 13 lahví (0,33 l) RAFUN Schnapps Beer nazývané PIVNÍ DORT, dokázal tým 5 lidí pod vedením autora nápadu Mgr. Jiřího Kopence ze společnosti CBIC - Czech Beverage Industry Company, a.s. vytvořit v průběhu 6 hodin obří pivní dort složený z 1 000 balení této novinky. Stavba o výšce 3,2 metru měla 10 pater, vážila 8 tun a uvnitř tisícovky pivních dortů bylo 13 000 plných lahví v celkem 30 výškových úrovních. Rekordu bylo dosaženo 18. května 2013 v rámci programu RAFUN Schnapps Beer ZONE na Českém pivním festivalu konaném v Praze na Výstavišti Holešovice.

 

 

Největší koláž u příležitosti spuštění sociální sítě pro umělce Toadsquare

Celkem 12 malířů vytvořilo 12 děl na plátna, každé o velikosti 2 x 2 m, která po spojení vytvořila koláž velkou 12 x 4 m. Namalování pláten zabralo umělcům celkem 10 hodin a konečný výtvor byl vystaven po dobu 30 minut před Museem Kampa v Praze. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 17. května 2013 v rámci akce Montparnasse v Praze.

 

 

Nejvíc krojovaných osob tančících Hanáckou besedu

Městské kulturní středisko Vyškov uspořádalo akci, v rámci které zatančilo současně na jednom místě národní tanec „Hanácká beseda“ celkem 440 lidí oblečených v kroji. K vytvoření rekordu přispěli taneční soubory Cholinka, Týnečáci, Habřéci Lovčice, Koštéř z Manerova, Koštovačka z Manerova, o.s. Slovan Nové Hvězdlice, Rychtářovská chasa, Krojovaní z Bohdalic, Líšňáček Brno, MYSTERY Brno, Rostěnice, Kučerov, MŠ Puškinova, TJ Spartak Slavíkovice, TJ Sokol Brno Komín, TJ Sokol Vyškov, Přátelé folklóru při MěÚ Vyškov, Vrčka Šlapanice, Klebetníček, Rodiče – Klebetníček, Trnka Vyškov, DFS Ječmínek, Hagnózek, Šimon Všechovice a Pantlék. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 17. května 2013 na náměstí T.G. Masaryka ve Vyškově v rámci akce Dny s vyškovskou radnicí 2013 – Hanácký den.

 

 

Nejpočetnější řetězový přípitek vínem

Společnost Valtické vinné trhy uspořádala u příležitosti 46. ročníku Valtických vinných trhů pokus o rekord, v rámci kterého si 553 účastníků řetězově přiťuklo skleničkou vína. Bylo použito 48 lahví růžového vína GRACIE ROSE o objemu 0,7 l. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 11. května 2013 na Státním zámku Valtice.

 

 

Největší hovězí steak

Brixton-gastro, s.r.o. v rámci akce Špilberk Food Festival 2013 připravila největší hovězí steak o velikosti 60 x 40 x 10 cm. Rekordní steak z hovězí zadní kýty, který zrál 30 dnů při konstantní teplotě 0 – 1 °C a 24 hodin byl marinován s čerstvým rozmarýnem, vážil v syrovém stavu 12 740 g. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 11. května 2013 na nádvoří hradu Špilberk v Brně.

 

 

Nejvíce lidí v modrobíle pruhovaném tričku

AIKON, s.r.o. uspořádala v rámci zahájení sezony na Dalešické přehradě pokus o rekord, během kterého se na 1 místě sešlo celkem 206 osob v modrobíle pruhovaném tričku s jakoukoliv délkou rukávu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. května 2013 v autocampu Wilsonka na pláži Dalešické přehrady.

 

 

Allianz rekordy

Během pro zdraví

Hned tři nové rekordy byly do České databanky rekordů zaevidovány 7. května 2013 v budově generálního ředitelství Allianz pojišťovny v Praze. Allianz pojišťovna iniciovala u příležitosti svého 20. výročí běh do schodů nově otevřeného netradičně výtvarně zpracovaného schodiště. Při hromadném výstupu si ho s chutí vyšláplo 130 zaměstnanců pojišťovny, vytrvalostní běžec Miloš Škorpil dokázal 11 pater zdolat za 1:31,06 min a štafeta složená z 10 manažerů (nichž každý běžel 1 patro) a Miss ČR Gabriely Kratochvílové pokořila stejnou vzdálenost za 42,43 vteřiny.

   

Nejvíce osob se změřeným krevním tlakem

Nadační fond Pro srdce Hané ve spolupráci s Lékařskou fakultou UP v Olomouci se podílely na vytvoření rekordního pokusu, v rámci kterého si v průběhu 2 hodin nechalo na 4 stanovištích změřit krevní tlak celkem 348 lidí. Tlak byl měřen klasickými rtuťovými a jedním digitálním tlakoměrem. Rekord byl vytvořen v rámci akce Krevní tlak – tichý zabiják. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. května 2013 během Majálesu v Olomouci.

 

 

Největší množství seker různých druhů

Pavel Šín ve spolupráci s Muzeem řemesel Konicka o.s. představili v rámci slavnostního otevření expozice seker celkem 251 různých druhů tohoto nástroje. Tato expozice vznikla v rekordním čase 1,5 roku. Všechny sekery započítané do rekordu jsou plně funkční. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 4. května 2013 na zámku Konice.

 

 

Nejvíce obrazů od 1 autora na výstavě

Tomáš Vavříček namaloval a v rámci své autorské výstavy představil celkem 2 222 svých obrazů na libovolné téma. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 2. května 2013 na zámku Letovice.    

Nejvíce Blanických rytířů

Město Vlašim uspořádalo ve spolupráci s Rádiem BLANÍK v rámci Májových slavností pokus o rekord, během kterého bylo do družiny krále Václava naverbováno 299 lidí, kteří byli pasováni na Blanické rytíře. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. května 2013 v zámeckém parku ve Vlašimi.

 

 

Největší čarodějnice plující na vodě

V rámci akce PÁLENÍ ČARODĚJNIC V LOBKOVICÍCH se povedlo postavit hranici i s čarodějnicí vysokou 8,45 m a poté ji slavnostně spálit na hladině Labe. Jiří Cilc, Pavel Cilc a Pavel Matějka tuto čarodějnici stavěli 3 dny a použili více jak 1000 kg materiálu (plechové sudy, vánoční stromky, palety, bambus a chrastí). Celé dílo ukotvené na plovoucí základně o průměru 4,2 m bylo poté odtaženo člunem na střed řeky Labe a zapáleno. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. dubna 2013 v Neratovicích.

 

 

Největší motýl vysypaný z písku

Východočeské muzeum v Pardubicích vytvořilo jako doprovodný program k výstavě Krása motýlích křídel obřího otakárka fenyklového, jehož rozpětí křídel bylo 34,60 m, délka těla 11,5 m a délka každého tykadla byla 5,60 m. Celý byl vysypán barevnými písky, štěrkem a antukou. Na jeho výrobě se podílela veřejnost, zaměstnanci muzea a děti pardubické ZUŠ. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. dubna 2013 na nádvoří pardubického zámku.

 

 

Nejrychleji dopravený míč do koše pomocí přihrávek postupně 11 družstvy

BK Pelhřimov uspořádal v rámci akce s názvem Olma NF v minibasketbale pokus o rekord, v průběhu kterého postupně 11 týmů o 16 hráčích dokázalo vstřelit koš v celkovém čase 3:37,20 min. Hráči jednotlivých družstev se postavili cik – cak přes celé hřiště 3 metry od sebe a pomocí vzájemných přihrávek se jim podařilo za dodržení basketbalových pravidel dopravit míč do koše. Takto se to opakovalo 11x za sebou. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. dubna 2013 ve sportovní hale v Pelhřimově.

 

 

Nejrychleji dopravený míč do koše pomocí přihrávek 1 týmem

BK Pelhřimov uspořádal v rámci akce s názvem Olma NF v minibasketbale pokus o rekord, v průběhu kterého se 16 hráčů týmu Sokol Pražský postavilo cik – cak vzdálených 3 metry od sebe a pomocí vzájemných přihrávek se jim podařilo za 13,1 s dopravit míč do koše. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. dubna 2013 ve sportovní hale v Pelhřimově.

 

Největší obrazec z nápojových kartonů

ÚMČ Praha 21 uspořádal v rámci oslav Dne Země pokus o rekord, během něhož byl vyskládán šnek z 10 521 ks nápojových kartonů. Délka spodní části šneka byla 30,7 m, jeho výška byla 21,6 m a průměr ulity, který představoval pravidelný kruh, byl 11,6 m. Většina nápojových kartonů byla nasbírána dětmi z místní Masarykovy ZŠ (250 kg). Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. dubna 2013 na fotbalovém hřišti v Praze 9 Újezdě nad Lesy.

 

 

Veršovaná žádost o přiznání důchodu

Jan Pavlásek z Bystřice nad Pernštejnem podal u svého tehdejšího zaměstnavatele, kterým bylo Okresní veterinární zařízení ve Žďáru nad Sázavou, žádost o odchod do důchodu ke dni 1. února 1985, přičemž text této oficiální listiny byl celý sepsán ve verších :

Vážený soudruhu řediteli, předkládám uctivou supliku a prosím, nehoďte ji do šuplíku. Rád odešel bych do důchodu k 1.únoru osmdesát pět, čímž polepšil bych sobě o procent 8,75. Stávající práci i funkci bych skončil na Silvestra tohoto roku a ten měsíc leden bych stál jen Frantíkovi po boku by se mu nestalo zlého nic – jemu plány, úkoly i zástupy bych hravě zvládl a 1.únorem bych stoprocentně vypadl a pak řekl ahoj a Tě pic. Než opustím ten pracovní svět, žádám o korespondenci s důchodovým úřadem o předběžném přehledu mých služebních let a díky vzdávám předem. Tento dopis k 21.2. na poštu byl dán a ve vší úctě znamenám se.

Žádosti bylo zaměstnavatelem vyhověno a tato kuriózní skutečnost byla 26. dubna 2013 zaregistrována do České databanky rekordů.

 

Nejdéle provozovaná advokátní praxe v ČR

JUDr. Josef Němeček, narozen dne 26. ledna 1928, začal v advokacii působit od 1. listopadu 1951 a do dne registrace rekordu je stále ještě aktivním ve svém oboru, což potvrdila i Česká advokátní komora, které je členem. Svou advokátní praxi provozuje ve Zlíně. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. dubna 2013 v Pelhřimově.

 

Nejdelší časová osa

Vzdělávací centrum ŠKODA Auto Na Karmeli v Mladé Boleslavi se zasloužilo o vznik časové osy, která se v současné době nachází v podzemní chodbě areálu. Osa mapuje 4000 let historie lidstva. Pro její sestavení bylo použito 706 údajů z nejrůznějších oblastí lidské činnosti s komentářem v českém a anglickém jazyce, včetně informací o vývoji mobility v historii lidstva. „Symetrická“ historie od 2000 let před Kristem po dnešek je doplněna více než šesti sty obrázky. Její  výroba trvala 9 měsíců, je složena z pěti panelů vysokých 1, 8 m o celkové délce 20, 9 m. Instalace proběhla dne 20. září 2012. Stejně jako podzemní chodba spojuje historickou část areálu s moderní budovou, propojuje osa minulost se současností. Na vzniku časové osy se podíleli Vzdělávací centrum ŠKODA Auto, a.s. Na Karmeli – Ing. Veronika Soukupová,  vydavatelství MCU – Mgr. Pavel Dvořák, Radek Přibyl a Mgr. Martin Hák, ŠKODA Auto Muzeum – Mgr. Lukáš Nachtmann, regionální Muzeum v Českém Krumlově – Mgr. Ivan Slavík, Muzeum Mladoboleslavska – Mgr. Pavel Sosnovec, PhDr. Karel Herčík – historik t.č. v důchodu a Ing. Petr Hrdlička, CSc. – dlouhodobý zaměstnanec ŠKODA Auto t.č. v důchodu.

 

 

Největší počet odevzdaných mobilů

PRAHA 10 – Majetková, a.s. zorganizovala u příležitosti Dne země akci s názvem Čas mobilů, v rámci které přinesli návštěvníci v průběhu 10 hodin celkem 258 mobilních telefonů jakékoliv značky. Největší počet odevzdaných mobilů od jednoho člověka byl 13 kusů. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. dubna 2013 ve volnočasovém areálu Gutovka v Praze 10.

 

 

Nejmenší kraslice zdobené voskovým reliéfem

Šárka Libjaková z Litoměřic, držitelka titulu Mistr lidové umělecké tvorby, vytvořila pro Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov sadu miniaturních kraslic, z nichž nejmenší má na výšku 18,5 mm. Jedná se o vajíčka andulek s různými barvami podkladu (balakryl), na který jsou klasickou technikou  - voskem – nanášeny za pomocí špendlíkové hlavičky tradiční lidové motivy. Minikraslice byly do České databanky rekordů zapsány 24. dubna 2013 v Pelhřimově.

 

 

Nejdéle vykonávaná funkce pedela

Jaroslav Gregr vykonává nepřetržitě již 35 let (od 15. července 1978) funkci pedel REKTORA na Masarykově universitě v Brně. Během výkonu jeho funkce odpromovalo již 80 031 absolventů této vysoké školy. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů 24. dubna 2013, v době, kdy je rekordman i nadále zaměstnán na této pozici.

 

 

Nejvíce studentů v autobusu

Česká zemědělská univerzita zorganizovala rekordní pokus, v rámci kterého se během 12 minut vměstnalo celkem 225 studentů do kloubového autobusu typu Karosa B o délce 18 metrů. Jde o linku č. 107, která pravidelně zajišťuje spoj ze zastávky Dejvická do zastávky Zemědělská univerzita. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. dubna 2013 v Praze.

 

 

Největší láhev s utopenci

Kutílkova palírna a pivovar Žlebské Chvalovice uspořádaly v rámci zahájení sezóny v pivovaru rekordní pokus, během kterého 20 lidí naplnilo sklenici o objemu 360 litrů celkem 2 265 utopenci v čase 3:06:06 hod. Výška sklenice činí 142 cm a její obvod je 196 cm. Mimo 2 265 buřtů bylo použito ještě také 100 kg cibule, 150 l láku, koření a feferonky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. dubna 2013 na nádvoří pivovaru Žlebské Chvalovice.

 

 

Nejvíce vybraných elektrospotřebičů

REC Group s.r.o. uspořádala v areálu firmy v rámci akce Den země rekordní pokus, během kterého návštěvníci přinesli v průběhu 5 hodin 387 vysloužilých elektrospotřebičů. Mimo jiné lidé nosili telefony, varné konvice, rádia, mixéry, žehličky, topinkovače, brusky a vrtačky, televize nebo ledničku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. dubna 2013 ve Starém Městě.

   

Krabičková skládanka

Josefa Šipková dokázala vyrobit sadu 58 papírových, do sebe zapadajících krabiček. Nejmenší z nich má rozměr 4 x 4 mm a největší 12 x 12 cm. Sada krabiček byla do České databanky rekordů spravované Agenturou Dobrý den Pelhřimov zaevidována dne 8. dubna 2013 v Lošticích.

 

 

Nejmenší betlém

Jaroslav Beneš dokázal vyřezat ze dřeva miniaturní betlém, jehož vnější rozměry jsou 31 x 52 x 12 mm. V tomto kvádru je vydlabána "jeskyňka" o výšce 22 mm a délce 41 mm a do ní jsou umístěny postavy Jezulátka, Josefa a Marie a tří králů. Nejmenší figurka má délku 7 mm, největší výšku 13 mm. Práce mu zabrala cca 4 měsíce a výsledné dílko bylo do České databanky rekordů spravované Agenturou Dobrý den Pelhřimov zaevidováno dne 8. dubna 2013 v řezbářově ateliéru v Lošticích.

 

 

Nejvíce potápěčů v potápěčské věži

Jaroslav Kočárek ve spolupráci se společností Snakesub s.r.o. uspořádal setkání potápěčů, během kterého se v průběhu 30 minut postupně zanořilo 88 potápěčů do 8,5 metru hluboké potápěčské věže. Společně v ní pak všichni vydrželi po dobu 30 sekund. Při ponoru se každý potápěč podepsal pod vodou na plastovou desku o velikost A4. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 7. dubna 2013 v plaveckém bazénu v Liberci.

 

 

Nejvíc lidí na 1 místě, kteří mají turistických „pět P“

Město Blansko, Město Boskovice a Pivovar Černá Hora uspořádaly v rámci zahájení turistické sezony v regionu Moravský kras a okolí rekordní pokus, při kterém se sešlo celkem 476 lidí, kteří sebou měli pět turistických věcí, začínajících na písmeno P. Započítávala se např. pláštěnka, pokrývka (hlavy nebo těla), peníze, pas, pohorky, pohlednice, plánek, pytel (spací) placatice (s něčím ostřejším) a jiné. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 7. dubna 2013 na nádvoří pivovaru Černá Hora v Černé Hoře. 

   

Největší počet sourozenců starších 84 let

Rodina Jirešových se skládá ze 6 bratrů a sester, kde nejmladšímu sourozenci je 84 let. Patří mezi ně Antonín Jireš (1921), Václav Jireš (1922), Rudolf Jireš (1924), Jaroslav Jireš (1925), Eva Faltusová, roz. Jirešová (1927) a Jaruška Koblížková, roz. Jirešová (1928). Ke dni registrace je jim všem dohromady 526 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 8. dubna 2013, tedy v den 89. narozenin Rudolfa Jireše v Pelhřimově.

 

 

Největší carromový stůl

Vyrobili ho žáci SPŠ a SOU Pelhřimov pod vedením učitelů odborného výcviku Josefa Brabce a Lukáše Třísky. Stůl s vnějšími rozměry 164 x 164 cm má hrací plochu  velikosti 145 x 145 cm.Veřejnosti byl slavnostně představen 5. dubna 2013 v rámci programu Mistrovství ČR v carromu probíhajícím pod patronátem SPŠ a SOU v Pelhřimově.

   

Nejstarší yorkshire v ČR

Lussi je fenka yorkshirského teriéra, kterou vlastní Hana Švástová z Hodonína. Narodila se 3. dubna 1996, tudíž je jí v době registrace již 17 let. A přestože jí v červenci roku 2008 zjistili vážnou nemoc, není to pro ni překážkou a i nadále je plně aktivní a plná života. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v den jejích narozenin, tedy 3. dubna 2013 v Pelhřimově.

   

Nejrychleji uplavaných 100 km plaveckou motýlovou štafetou

10 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 37 hod a 13 min zdolat plaveckou motýlovou štafetou vzdálenost 100 km. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 17,5 roku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 30. března – 1. dubna 2013 v Plzni.

 

 

24 hodinová plavecká motýlová štafeta

10 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 24 hod zdolat plaveckou motýlovou štafetou vzdálenost 67 650 m. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 17,5 roku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 30. března – 1. dubna 2013 v Plzni.

 

 

Nepřetržité plavání plaveckým způsobem motýl na vzdálenost marathónu

Jiří Řezáč uplaval plaveckým způsobem motýl vzdálenost marathónu, tedy 42 195 m, v čase 13 hod 10 min. Český rekord byl vytvořen rovněž při mezičase na trati: 10 km – čas 2 hod 52 min, 20 km – čas 5 hod 52 min, 30 km – čas 9 hod 6 min, 40 km – čas 12 hod 24 min. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 30. března. – 1. dubna 2013 v Plzni.

   

Nejdelší pomlázka z 8 prutů

Pěti nadšencům z obce Silůvky na Brněnsku se podařilo uplést z osmi vrbových prutů pomlázku dlouhou 699 centimetrů. Jen čištění mohutných prutů od drobnějších větviček zabralo 4 hodiny práce, samotné pletení klasickým způsobem pak hodinu a další 4 hodiny trvalo zhotovení tzv. košíku a omotávky ve spodní části "žily". Největší úsilí ale autory stálo  hledání tak dlouhých prutů. Najezdili při něm dvě stě kilometrů. Potřebný materiál (pruty dlouhé kolem 7,4 m) nakonec našli až v Letovicích a u Lažan na Svitavsku. Na vytvoření téměř šedesátikilogramové mrskačky se v rámci tradiční velikonoční akce pořádané skautským oddílem Sokolík v Silůvkách podíleli : Jiří Sedláček, Pavel Škorpík, Radek Sedláček, Ondřej Elsner a Kamil Záděra. Pomlázka byla dokončena 30. března 2013 a o následující pondělní pomlázce s ní rekordmani obešli celou obec.

 

 

50 km bruslení na čas

Karel Ligocki dokázal ujet na bruslích 50 km za 2:07:10,13 hod. Uvedenou vzdálenost představuje 365 okruhů po 137 metrech. Rekord absolvoval pod vedením trenéra Jana Kopery na rychlobruslařských bruslích s dlouhými noži. Neměl žádnou přestávku a tempo mu pomáhali udržet tři vodiči. Rekordu bylo dosaženo dne 30. března 2013 na zimním stadionu v Novém Jičíně.

 

 

Největší láhev na víno

Templářské sklepy Čejkovice vinařské družstvo ve spolupráci se sklárnami Kavalierglass nechali vyrobit dvě stejně velké láhve na víno nazvané Big Twins. Každá láhev je vysoká 207,6 cm, po obvodu měří 153 cm a vejde se do ní 200 litrů tekutiny. Láhve jsou vyrobeny ze čtyř kusů skla – třech foukaných a lisovaného hrdla. Pro věrohodnost s originálním balením vína mají láhve vypískovaný znak Templářů a obě jsou opatřeny vinětou o velikosti 48,7 x 48 cm a korkovou zátkou o výšce 15 cm. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. března 2013 v Čejkovicích.

 

 

Šplh štafetovým způsobem do výšky Mt. Everestu

94 studentů Střední průmyslové školy, Trutnov, Školní 101 zdolalo za 5:04:04 hod štafetovým způsobem převýšení 8 848 metrů, tedy výšku nejvyšší hory světa, šplhem na tyči s přírazem nohou dlouhé 5 m. Ke zdolání bylo nutné absolvovat celkem 1 769 opakování plus poslední 3 metry. Průměrný čas jednoho opakování byl 10,3 sekundy a každý účastník rekordu zdolal tyč průměrně 19 krát. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. března 2013 v Trutnově.

 

 

Největší velikonoční vajíčko z velikonočních kraslic s čepičkou

Na základě počinu paní Věry Hrdličkové, která v průběhu 4 měsíců upletla a darovala každému z žáků a zaměstnanců ZŠ Ronov nad Doubravou, kde pracuje, miniaturní čepičku a šálku sloužící k netradičnímu ozdobení velikonočních kraslic, zorganizovala škola akci, při níž obdarovaní v průběhu jedné vyučovací hodiny na své vyfouknuté vajíčko nakreslili obličej, nasadili mu čepičku a opatřili ho šálou. Ze všech 239 takto vyzdobených kraslic byla následně v tělocvičně školy vytvořena maximozaika ve tvaru velikonočního vajíčka o rozměrech 150 x 100 cm. Na upletení každé čepičky potřebovala oblíbená paní uklízečka minimálně půl hodiny času, což znamená, že nad svým dílem, o němž nikomu neřekla dříve, než měla vše hotovo, a které vytvořila nezištně, pro radost ostatním, strávila nejméně 120 hodin čistého času, přičemž navíc byl každý kulich jiný, s jiným vzorem a jiné barvy. Rekordu bylo dosaženo 25. března 2013 v Ronově nad Doubravou.

 

 

Nejvíce vystudovaných vysokých škol v nejkratší době

Ing. Bc. Jiří Matěj Brůna, DiS., C.M., MBA, MSc. z Prahy v letech 2006 – 2013 vystudoval 6 různých studijních oborů na 6 různých školách. Zajímavostí je, že všechny ústní zkoušky složil hned na první pokus. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. března 2013 v Pelhřimově.

 

 

Nejvíc čepiček a šál upletených jedním člověkem

Věra Hrdličková upletla v průběhu 4 měsíců pro každého z 242 žáků a zaměstnanců Základní školy Ronov nad Doubravou, kde pracuje, čepičku a šálku sloužící k netradičnímu ozdobení velikonočních kraslic. Každý z obdarovaných poté na své vyfouknuté vajíčko nakreslil obličej, nasadil mu čepičku a opatřil ho šálou. Z 239 takto vyzdobených kraslic byla následně vytvořena mozaika ve tvaru velikonočního maxivajíčka. Na upletení každé čepičky potřebovala oblíbená paní uklízečka minimálně půl hodiny času, což znamená, že nad svým dílem, o němž nikomu neřekla dříve, než měla vše hotovo, a které vytvořila nezištně jen tak  pro radost ostatním, strávila nejméně 120 hodin čistého času, přičemž navíc byl každý kulich jiný, s jiným vzorem a jiné barvy. Tento počin byl oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 25. března 2013. 

 

 

Nejvíce lidí oblečených v nočním úboru

Ochotnické divadlo Svitávka uspořádalo 13. maškarní ples, v rámci kterého se na jednom místě sešlo 134 lidí oblečených   v nočním úboru. Tím bylo myšlené pyžamo, noční košile nebo kabátek a kraťasy. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. března 2013 ve Svitávce.

 

 

Nejdelší jitrnice

Kolektiv zaměstnanců společnosti MASPRO, s.r.o. Hodonín - tradiční regionální výrobce masa a uzenin vyrobil v rámci akce Den zábavy obří jitrnici v přírodním střívku dlouhou 435,5 cm. Tato jitrnice byla na místě zkonzumována přítomnými návštěvníky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 9. března 2013 ve Sportovním areálu U Červených domků v Hodoníně.

   

Nejrychleji sestavený motocykl

Omega Motorcycle Club o.s. zorganizovalo v rámci veletrhu MOTOCYKL 2013 rekordní pokus, během kterého celkem 4 lidé sestavili motocykl typu Chopper z téměř 800 dílů za 27:43 hod čistého času. Na konci skládání byl stroj nastartován jako důkaz, že je skutečně funkční. Údaj byl do České databanky rekord zaregistrován ve dnech 7. – 9. března 2013 v Praze.

Nejdelší řada traktorů z jedné obce

Velkobílovičtí vinaři o.s. za podpory Města Velké Bílovice uspořádali akci s názvem TRAKTORY 2013, v rámci které se v jedné linii za sebou shromáždilo celkem 231 traktorů domácí i tovární výroby s maximálními rozestupy 20 cm, čímž byla vytvořena řada dlouhá 851,45 m. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 2. března 2013 ve Velkých Bílovicích.

 

 

Největší návštěvnost na utkání ELIOD extraligy mladšího dorostu v ledním hokeji

Na utkání 29. kola ELIOD extraligy mladšího dorostu HC KOMETA BRNO – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice se do KAJOT ARENY v Brně přišlo podívat celkem 3 580 diváků. Rekordní pokus zorganizovala KOMETA GROUP, a.s. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 23. února 2013 v Brně.

 

 

Největší svatební oznámení

Robert Zauer vyrobil v rámci svatebního veletrhu „Svatební den v Teplicích“ svatební oznámení o rozměrech 1 x 1,5 m ve složeném stavu. Pokud se rozevře, je jeho délka 3 m. Oznámení je vyrobeno ze sololitu, který je polepen převážně bílým muchlaným papírem, látkovými dekoračními materiály a obsahuje vyměnitelné fotografie. Oznámení během roku 2013 využije manželská dvojice, která byla vylosována z návštěvníků veletrhu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 18. února 2013 v Pelhřimově.

 

 

Nejvíc lidí s kufrem

Zábřežská kulturní, s.r.o. uspořádala v rámci 10. ročníku festivalu WELZLOVÁNÍ pokus o rekord, během kterého se na jednom místě sešlo dohromady 579 lidí s kufrem. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 17. února 2013 v Zábřehu.

 

 

Největší monotematická fotogalerie

Učitelé a žáci Základní školy Hlávkova v Aši sestavili v rámci 20. výročí vlastivědného kroužku fotogalerii, která se skládala z celkem 4 209 fotografií o velikosti 9 x 13 cm. Všechny byly pořízeny vedoucím kroužku a na každé z nich byl vyfocen účastník některé z akcí, které byly vlastivědným kroužkem pořádány. Fotogalerie byla poskládána do 4 obrazců – mapy ČR, 2 obdélníků a číslovky dvacet. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. února 2013 v Aši.

 

 

Fotografie Masopust v Pelhřimově:

http://galerie.fotosterba.cz/galerie_masopust/index.php?sekce=1 Pokud byste měli zájem o profesionálně zhotovenou fotografii, pište na e-mail : atelier@fotosterba.cz nebo volejte na tel. 724916952, popř. zajděte přímo do fotoateliéru v Nádražní ulici.

Největší sbírka originálních umělecky a řemeslně zpracovaných kostek

MUDr. Jaroslav Adam od roku 1984 nasbíral 56 kostek o velikosti 6 cm x 6 cm x 6 cm, které jsou umístěné na soustruženém stojánku a jsou ozdobené malíři, sochaři, řemeslníky a dalšími nadšenými amatéry. Každý svým osobitým způsobem zpracoval dřevěnou, skleněnou, keramickou či kovovou kostku podle svého stylu. Nejstarší exemplář je 35 let starý, poslední je z prosince 2012. Sbírka byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 13. února 2013 v Pelhřimově a do letošního léta ji můžete vidět ve vstupním sále zámku v Mikulově.

 

Hromadný zpěv v divadle

Moravské divadlo Olomouc zorganizovalo v rámci galavečera souboru činohry akci s názvem „Narozeniny slaví…“, při níž společně zazpívalo 397 diváků v hledišti a účinkujících na jevišti píseň Proč bychom se netěšili pod vedením režiséra Michaela Taranta. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 12. února 2013 v Olomouci.

 

 

Nejdelší sulc

Městská část Praha 3 nechala v rámci posledního dne masopustního veselí vyrobit sulc, který byl 21,1 m dlouhý a 15 cm široký. Na jeho přípravu bylo spotřebováno 308 kg surovin. Nakrájen a sněden návštěvníky masopustu byl za 45 minut. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci 20. ročníku Žižkovského masopustu dne 12. února 2013 v Praze.

 

 

Nejvíce vymalovaných obrázků kolekce Littlest Pet Shop

Hasbro Czech, s.r.o. uspořádala v rámci akce Littlest Pet Shop Show pokus o rekord, během kterého v průběhu 8 hodin vymalovali návštěvníci veletrhu Dieťa a rodina celkem 1 581 obrázků vztahujících se k dětské sběratelské kolekci Littlest Pet Shop. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. února 2013 v Bratislavě.

 

 

Nejvýše položené syntetické kluziště

V restauraci Aureole Fusion Restaurant and Lounge bylo na terase ve výšce 106 m nainstalováno syntetické kluziště o velikosti 8 x 6,9 m. Kluziště je vyrobeno z 12 ks panelů vyrobených americkým EZ Glide 350 Dovetail, nejkvalitnějším výrobcem syntetických kluzišť. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci charitativní akce pro děti z ND Kapka naděje a FOD Klokánek dne 8. února 2013 v Praze.

 

 

Nejvíce vstřelených branek v hokejbalu

Pavel Kasner z Kladna během své hokejbalové kariéry nastřílel v letech 1983 – 2004 v 777 soutěžních utkání celkem 2 000 gólů, což je v průměru 2,57 branky za zápas. Veškeré informace byly potvrzeny také Okresním svazem hokejbalu Kladno. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. února 2013 v Pelhřimově.

 

 

V Pelhřimově stojí Pražský hrad !

Novým exponátem Muzea rekordů a kuriozit je model Pražského hradu vyrobený ze špejlí. Hrad o rozměrech 310 x 140 x 57 cm (d x š x v) vyrobil Ladislav Novák z Myšence u Protivína. V průběhu dvou let strávil pan Novák na jeho stavbě celkem 1 550 hodin. Jako stavební materiál použil 115 balení lepidla Kanagom a 10 800 špejlí. Pelhřimovský Pražský hrad stojí na pořádném "kopci". Pokud jej budete chtít vidět, musíte vystoupat do pátého patra známého pelhřimovského Muzea a cestou zdolat 101 schodů. "Ku hradu" Vás dovedou turistické značky       rozmístěné ve městě i v jeho okolí. Jste srdečně zváni.

     

Krajkový závěs paličkovaný nejvíce krajkářkami

Vamberecká krajka CZ s.r.o. vyhlásila prostřednictvím médií akci s názvem Vamberecká duha, v rámci které 259 krajkářek vyrábělo v průběhu 7 měsíců jednotlivé části závěsu, který byl následně sešit v ateliéru Vamberské krajky CZ s.r.o. . Celý krajkový závěs měří 4,7 m x 2,08 m a je zhotoven ve 14 barvách.  Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. února 2013 na Mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Holiday Word 2013 v Praze.

 

 

Nejvíce odbíjejících dvojic na volejbalovém hřišti

Slavia USK Plzeň uspořádala volejbalový ples, v rámci kterého mezi sebou 110 dvojic současně odbilo míč pomocí prstů na svého partnera. Celý pokus probíhal na vyznačené ploše o velikosti 9x18m, tj. regulérního volejbalového hřiště. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. ledna 2013 v Sokolovně v Bolevci.

 

 

Tož pámbu s tebou, země česká...

Naše Muzeum je připraveno rozšířit svou expozici, potažmo výstavu Háčkované dějiny českých zemí o další exponát. Bude jím zcela logicky nový prezident ČR. Abychom mohli reagovat pružně, nechali jsme pro jistotu u autorky háčkovaných dějin Lenky Bednářové (děkujeme) vytvořit oba vlněné borce. Tož pámbu s tebou, země česká...

     

Česká kniha rekordů vzdala čest pilotům RAF

Pelhřimovské Muzeum rekordů  a kuriozit připravilo ve spolupráci s Czech Spitfire Clubem pro veletrh Regiontour 2013 vskutku neobvyklou podívanou. Od 17. do 20. ledna v jeho expozici na brněnském Výstavišti totiž návštěvníci mohli vidět model legendárního stíhacího letounu Spitfire - a to v poměru 1:1 (tedy o rozměrech 10 x 12 m). Taktéž mohli absolvovat autogramiádu brněnských rekordmanů. Více podrobností zde .

  Expozici Muzea rekordů a kuriozit podporují:

 

 

   

Největší letecký model

Společnost Promedica Praha Group a.s. iniciovala vytvoření modelu stíhacího letounu Supermarine Spitfire Mk. IX a stala se generálním partnerem projektu. Autorem projektové dokumentace a odborným garantem se  stal Czech Spitfire Club a stavbu provedly společnosti Aero Composites a Pterodactyl Flight. Model o délce 9,54 m, výšce 3,85 m a rozpětí křídel 11,23 m a přibližné hmotnosti 700 kg byl do České databanky rekordů zaevidován 17. ledna 2013  v rámci veletrhu Regiontour 2013 na Výstavišti v Brně.

 

 

Největší perníková chaloupka z cihel

Základní škola Mařádkova Opava v rámci školní akce s pomocí 40 dospělých a 400 žákovských stavebníků postavila perníkovou chaloupku z 382 cihel různých velikostí. Střecha se skládala z 8 perníkových vazníků, 22 krokví a 116 tašek. Vše je slepeno čistým cukrem umíchaným s bílkem. Chaloupka je 285 cm vysoká, 293 cm dlouhá a 176,5 cm široká. I s komínem měří celkem 328 cm na výšku. Střecha pokrývá plochu 8,65 m2 a zastavěná plocha chaloupky pokrývá 5,17 m2. Celá stavba trvala 550 hodin. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. ledna 2013 v Opavě.

 

 

Rychlostní míchání koktejlů

Allianz pojišťovna iniciovala 10. ledna 2013 při příležitosti programu Tříkrálového večera rekordní pokus, při němž barman Karel Krejzar z Karlových Varů dokázal za 4:42,78 min namíchat 20 porcí originálního koktejlu s názvem "Pojišťovák" v modré barvě. Každý z koktejlů o objemu 0,3 l obsahoval Gin, Curacao Blue, limetkový džus, tonic a plátek limetky.

 

 

Nejobsáhlejší sbírka předmětů s námětem ledňáčka říčního

Jan Šmádl nashromáždil ve své sbírce celkem 10.000 předmětů a materiálů vztahujících se k ledňáčkovi říčnímu. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován 9. ledna 2013 v Pelhřimově.

 

Největší ručně šitá panenka

Český výbor pro UNICEF je organizátorem kampaně „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“. Tohoto projektu se již několik let účastní paní Libuše Šedinová, která mimo jiné ušila také látkovou panenku vysokou 150 cm. Každá panenka představuje skutečné dítě, které bude v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích proočkováno proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. ledna 2013 a je exponátem Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

 

 

Největší bochník chleba

Majitelé pekárny Hapek z Kyjova Josef Havlíček st., Libor Havlíček, ing Jiří Havlíček a Josef Havlíček upekli rekordní bochník chleba, který dosahuje průměru 1,19 m, obvodu 3,74 a výšky 10,7 cm. Na 25 kg vážící bochník pekaři spotřebovali 17 kg pšeničnožitné (60%/40%) mouky, 12 l vody, ½ kg droždí, přiměřeně soli a kmínu. Příprava i pečení zabraly 4,5 hodin. Veřejnost si bochník mohla prohlédnout na akci pořádané Městem Kyjov, Pekárnou Hapek a agenturou AV. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 6. ledna 2013 v Kyjově.

 

 

Největší svatební šaty

ADINA – SVATEBNÍ CENTRUM s.r.o. ušilo u příležitosti svatebního veletrhu Svatební dny 2013 v Clarion Congress Hotel Prague největší svatební šaty dlouhé 6,8 m. Jejich spodní okraj měřil po obvodu 11,4 m a obvod hrudníku 4,1 m. Velikost šatů je 5ti násobkem normální velikosti 38. Byly šity ručně po dobu 10 dní a strojově sešity na závěr. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 4. ledna 2013 ve Svatebním centru Adina v Praze.

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress