Nejmladší akrobatka v ČR

Maria Feodora Šimková (nar. 15.2.2012 ve statutárním městě Olomouc) předvedla dne 21.12.2014 za přítomnosti svého otce, pana Václava Šimka, celkem 41 akrobatických cviků (mimo jiné samostatné táhnutí rukostojů ze země do stoje na rukou, šňůry – špagáty, cviky v rozštěpu i fusfíru, cvičení na volné hrazdě vložené na nohy pana Šimka, který byl ve stoji na rukách a chodidly ji balancoval). Dále účinkovala v rámci akce firmy Timoris Projekt a.s. v kulturním pořadu „Vánoce, vánoce přicházejí“ v Holickém statku v Olomouci se samostatným 4-minutovým akrobatickým vystoupením, které proběhlo bez asistence další osoby. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován téhož dne v Olomouci.

1 - nejmladší akrobatka

Nejvíc Betlémských hvězd vyrobených z drátku za 30 minut

Drago Vujovič z Černé Hory dokázal za pomoci malých kleští vytvořit během 30 minut vždy z jednoho kusu drátu o síle 0,8 mm celkem 31 Betlémských hvězd. Autor při tvarování přívěsků spotřeboval 527 cm drátku. Rekord byl zaregistrován 11. prosince 2014 v rámci předvánoční akce Agentury Dobrý den Pelhřimov v Praze na Staroměstském náměstí.

1 - drátkované Betlémské hvězdy

3 vozy VW Passat uzavřené v bublině

TUkas a.s. nechala v rámci představení nového vozu VW Passat uzavřít 3 tyto nové modely do obří bubliny, která byla 5 m dlouhá a 6 m široká. Tu vytvořil Matěj Kodeš. Rekord byl uznán jako platný ve chvíli, kdy mýdlová stěna přesáhla nejvyšší bod vozidel, tedy výšku 1,519 m. Při pokusu bylo spotřebováno 130 litrů speciální bublinové směsi. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. prosince 2014 v showroomu TUkas v Praze.

1 - passaty v bublině

Nejstarší yorkshire v ČR

Boby je pes yorkshirského teriéra, kterého vlastní rodina Schwoiserova z Hodonína. Narodil se 3. dubna 1996, tudíž je mu v době registrace již 18 let a 8 měsíců. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 3. prosince 2014 v Pelhřimově.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Boxerský kroužek seniorů

Jaroslav Konečný je zakladatelem boxerského kroužku pro seniory v Městské části Praha 10, jehož tréninky vede třikrát týdně již 3. rokem. Poslední půlrok s tréninky pomáhá ještě Martin Parlagi. Nejstaršímu členovi je 88 let a věkový průměr všech je 68 let. Kroužek navštěvuje pravidelně 13 seniorů, mezi které patří: Pavel Bubeníček, Přemysl Čech, Miroslava Čechová, Helena Černíková, Ludmila Hloušková, Aleš Jech, Zdeněk Krumpolc, Antonín Martina, Jana Nováková, Jaroslav Novák, Eva Pauknerová, Daniela Portychová a Růžena Tůmová. Sponzorem kroužku je MČ Praha 10 a Jaroslav Konečný. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 2. prosince 2014 v Pelhřimově.

1 - boxerský kroužek seniorů

Nejdéle avizovaná autogramiáda populárních osobností

Vratislav Ebr a Míla Tuzarová uspořádali autogramiádu spisovatelů, básníků, výtvarníků, fotografů, herců, zpěváků a novinářů, na které se sešlo 114 známých osobností. Všichni zúčastnění věděli o jejím konání již od února 2014. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. prosince 2014 v Galerii Mánesova 54 v Praze.

1 - autogramiáda slavných osobností

Perníkový betlém s největším počtem figurek

Obec Zdounky nechala vyrobit v rámci akce Výstava HRAČKA – jako nejkrásnější dárek perníkový betlém s největším počtem figurek. Na jeho výrobě se podílelo 16 žen a jeden zásobovač/střihač šablon. Na ploše cca 15m2 bylo instalováno celkem 1799 objektů (1255 lidských postav, 186 zvířat, 36 stromečků, 74 domků, 4 zvony, 147 hvězdiček a 97 různých dekorací). Jako pozadí bylo vytvořeno perníkové nebe s anděly. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 30. listopadu 2014 ve Zdounkách. 

1 - perníkový betlém

 

Nejvíc lidí s vánočním perníkem

Městská knihovna Sedlčany, Příbramský deník a klub Velká Kobra uspořádaly předvánoční akci, při níž se v jeden okamžik na jednom místě sešlo a speciálně vytvořenou bránou, kterou namaloval výtvarník Petr Sůsa, prošlo 488 lidí s perníčkem v ruce. Všechny započítané perníky se vyznačovaly vánoční tématikou. Převládali hvězdy, vánoční stromečky, betlémy, vánoční kapři, zvonečky, perníkový adventní kalendář, zlaté prasátko, andělé, čerti, Mikulášové, hořící svíce, kostelíky, sněhové vločky svícny, zasněžená krajina ...). Jako první prošel branou Mgr. Josef Lada, vnuk malíře Josefa Lady. Kuriozitou navíc byl pes, který měl na obojku rovněž vánoční perníček. Rekordu bylo dosaženo v předvečer první adventní neděle 29. listopadu 2014 na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech v rámci akce Den pro dětskou knihu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejrychlejší štafetový přejezd USA na kole českou posádkou

Team Czech Republic 1 ve složení David Bureš, Michal Jon, Jiří Kalousek a Jiří Kříž je historicky prvním českým týmem, který se postavil na start extrémního silničního cyklistického závodu napříč Amerikou s názvem Race Across Amerika (RAAM) a úspěšně dojel do cíle. Na trase Oceanside – Annapolis urazil český tým celkem 4 860 km za 6 dní 22 hodin a 41 minut a umístil se tak na 10. místě v kategorii čtyřčlenných družstev. Závod absolvovali ve dnech 14. – 21.6.2014 na standardních bicyklech. Celý se jede nonstop za plného silničního provozu štafetovým způsobem, kdy musí být na trati vždy jeden cyklista z týmu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. listopadu 2014 v Pelhřimově.

cesky-tym-RAAM-2014-b (2)

Co vypráví Úpa

aneb

Nejdelší 3D model krajiny s českou řekou.

úpa 1

Žáci a učitelé trutnovské základní školy V Domcích projektově Základní školy, Trutnov, V Domcích 488 projektově připravili a vyrobili model zachycující osmdesátikilometrový tok podkrkonošské řeky Úpy spolu s nejbližšími krajinnými partiemi. Model je sestaven z 16-ti kusů obdélníkového kartonu o rozměrech 1,5 x 5 m a dosahuje tak celkové délky 80 metrů. Kromě papíru bylo na výrobu modelu použito modelovací hmoty, kamínků, dřeva, polystyrenu a dalších materiálů. Součástí modelu, na kterém pracovalo více než 70 žáků 7. – 9. ročníku a 10 pedagogů, je přes tisíc stavebních objektů a souběžné informace téměř k pěti stům reáliím.  Rekordu bylo dosaženo ve dnech 16. - 24. 10. 2014, kdy vznikala finální podoba klíčové aktivity dlouhodobého  projektu Zeměpis na počátku 21. století - Moderní zeměpis. Manažerkou projektu byla Ing. Zuzana Horáková Radová - ředitelka školy.

úpa 2

Nejrychleji uplavaných 100 km plaveckou kraulovou štafetou

14 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 35:53:59 hod. zdolat plaveckou kraulovou štafetou vzdálenost 100 km. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 15 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 16. – 17. listopadu 2014 v Plzni.

24 hodinová plavecká kraulová štafeta

14 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 24 hod zdolat plaveckou kraulovou štafetou vzdálenost 68 075 m. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 15 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 16. – 17. listopadu 2014 v Plzni.

Nejvíc koníků na 1 místě

Město Kutná Hora uspořádalo ve spolupráci s Kutnohorsko.cz, o.p.s.  Svatomartinský týden, v jehož nedělním programu byl zahrnut také rekordní pokus, v rámci kterého přineslo cca 150 místních lidí 328 koníků z jakéhokoli materiálu (dřevěné, plyšové, gumové, kovové nebo houpací, porcelánové i perníkové). Jedinou podmínkou bylo, aby byl koník ve 3D provedení. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. listopadu 2014 v Kutné Hoře. Foto: Jiří Coubal.

1 - nejvíc koníků na 1 místě

24 hodin kreslení vtipů

Mirek Vostrý dokázal v průběhu 24 hodin nakreslit 130 černobílých vtipů na téma "Běh". Celý pokus absolvoval v rámci 6. ročníku běžeckého happeningu "Františkolázeňská 24 hodinovka", která se běžela na podporu Hospice Sv. Jiří Cheb. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 15. – 16. listopadu 2014 ve foyer hotelu Luisa ve Františkových Lázních.

1 - 24 hodin kreslení vtipů

Zahrada s největším počtem květin vlastní výroby

Žáci oborů aranžér, cukrář, pekař a fotograf Střední školy obchodu, služeb a podnikání a VOŠ České Budějovice vytvořili na ploše 8,67 m2 mající tvar písmene U objekt s názvem "České Budějovice rajská zahrada z rukou žáků", který byl osazen 2014 vlastnoručně zhotovenými květinami. Šlo o iluzi rajské zahrady, kterou tvořily roztodivné květiny vymodelované z marcipánu, zhotovené z pekařských či cukrářských výrobků, textilních materiálů i květy fotografické. Zahrada byla dotvořena velkoformátovou fotografií českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II a například i 177 plotovkami z chlebového těsta bez droždí. Jen velkokvětých slunečnic bylo v zahradě umístěno 40, růží 219, kopretin 314, květů z koláčků 128, organzových květin 343 ... Na to vše bylo spotřebováno 550 metrů drátu, který tvořil stonky květin mnohdy ještě ozdobené marcipánovými listy.Unikátní rajská zahrada byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaregistrována 14. listopadu 2014 na mezinárodní akci Gastrofest probíhající na Výstavišti v Českých Budějovicích.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obří Kozinův chodský klobouk obložený největším počtem lívanců

Mgr. Martina Tauerová, Mgr. Alena Řepová, Marta Vojtová, Milena Tokárová, Patrik Čermák a Pavel Cíl, pracovníci a studenti kuchařského oboru reprezentující Výchovný ústav, dětský domov se školou, ZŠ, SŠ a ŠJ Hostouň vytvořili po měsíci a půl práce obří klobouk o průměru 450 cm a výšce 150 cm obložený 3 752 lívanci, které byly na polystyrénový základ přichyceny přibližně 10 tisíci párátek. Na upečení lívanců o průměru 11 cm bylo spotřebováno 80 kg hladké mouky, 108 litrů mléka, 233 vajec, 8 kg cukru, 4 kg droždí a kilo soli. Krajka typicky zdobící klobouk po obvodu byla zhotovena z marcipánu. Rekordní klobouk byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaregistrován 14. listopadu 2014 na mezinárodní akci Gastrofest probíhající na Výstavišti v Českých Budějovicích.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejvíc lidí s tulipánem

Sdružení TULIPAN zorganizovalo akci Týden s TULIPANem, jejímž účelem bylo představit sdružení a zapojit veřejnost do svých aktivit. V průběhu tohoto týdne uspořádalo také pokus o rekord, v rámci kterého se na jednom místě v jednu chvíli sešlo celkem 191 lidí s tulipánem v jakékoliv podobě (živá květina, namalovaný na obličeji, papírový nebo keramický). Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 13. listopadu 2014 v Liberci. Lidé s tulipánem    

Nejdelší řetízek ovládající interiérové žaluzie

Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí (SVST) představilo 76,5 metru dlouhý řetízek na ovládání žaluzií, který vznikl propojením 51 kusů standardních kuličkových řetízků. Zástupci společností a firem sdružených v SVST se poté rozestavěli po celé jeho délce a společnými silami zatáhli připojenou žaluzii. Rekordu bylo dosaženo u příležitosti konání oslavy 5. výročí založení SVST konané ve středu 12. listopadu 2014 v TOP Hotelu Praha.

1 - řetízek na žaluzie

Největší košt ořechovky

Motorkáři z Ořechova občanské sdružení Žebrák uspořádalo již 3. ročník akce Košt ořechovky a ořechových buchet, v průběhu které bylo vystaveno rekordních 127 vzorků ořechovky. Takto je označován zlatohnědý žaludeční likér o 30 – 35 % alkoholu, který se vyznačuje nahořklou chutí a připravuje se extrakcí nezralých plodů ořešáku vlašského s přísadou koření a směsí léčivých bylin v destilátu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. listopadu 2014 v Ořechově.

1 - košt ořechovky

Nejvíce lidí společně stepujících na jednu choreografii

Veletrhy Brno uspořádaly rekordní pokus, při kterém se sešlo v hale pavilonu B 195 stepařů, kteří zatančili jednotnou choreografii na skladbu SHIM SHAM SHIMMY ve verzi, kterou natočil Peter Flahiff. Jednalo se o doprovodný program tanečního veletrhu Dance Life Expo 2014. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 8. listopadu 2014 v Brně.

1 - hromadné stepování

Nejvíce lidí společně tančících na jednu choreografii

Veletrhy Brno uspořádaly rekordní pokus, při kterém se sešlo v hale pavilonu B 774 tanečníků, kteří zatančili jednotnou choreografii na skladbu Disco Inferno interpreta The Trammps. Jednalo se o doprovodný program tanečního veletrhu Dance Life Expo 2014. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 8. listopadu 2014 v Brně.

1 - hromadné tančení

Nejdelší had upletený ze 3 gumiček od největšího počtu lidí

Aqualand Moravia Pasohlávky uspořádal pro své návštěvníky akci Helloween víkend, během které mohli   po dobu 6 dní vyrábět jakoukoliv technikou náramek ze 3 gumiček. Celkem se zapojilo 248 návštěvníků aqualandu, kteří společně upletli hada složeného z vyrobených náramků o délce 586 metrů. Ten byl poté rozložen na plochu u hlavního vnitřního bazénu. Na jeho výrobu bylo použito přibližně 146 500 gumiček. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. listopadu 2014 v Pasohlávkách.

1 - gumičkový had od nejvíce lidí

Nejdelší had upletený ze 3 gumiček

Firma Transcamion Pytloun společně se ZŠ a MŠ Osečná vyzvala dva týdny před registrací rekordu žáky základní školy, aby se pustili do pletení hada ze 3 gumiček. Každý, kdo se chtěl zapojit do výroby, musel uplést minimální délku 30 cm. Po spojení všech částí tak vznikl gumičkový had o délce 268,2 m, na jehož výrobě se podílelo celkem 70 dětí z 9ti tříd. Nejaktivnějším pletačem se stal Lukáš Němeček, který upletl hada dlouhého 17,21 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. října 2014 v Osečné.

1 - gumičkový had

Nejdelší dojezd na plnou nádrž LPG

FLAGA s.r.o. zorganizovala rekordní pokus, v rámci kterého se podařilo 2 řidičům z řad zaměstnanců společnosti ujet s osobním automobilem značky Seat Altea XL vzdálenost 433,1 km na plnou nádrž LPG o obsahu 38,25 l. Ujetí této vzdálenosti jim trvalo 8:04 hod. Průměrná spotřeba činila 8,83 l/100 km a průměrná rychlost se pohybovala kolem 53,7 km/h. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. října 2014 v Hustopečích.

1 - dojezd auta na nádrž LPG

Tisk nejdelšího grafického listu technikou linorytu

Den otevřených dveří Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček (v Křimicích) přinesl unikátní pokus, při kterém studenti Michaela Sajfridová, Lucie Kozová, Michal Líška, Alexandra Teplíková, Nela Čadilová, Karolína Mertlová, Nataliya Vaynahiy, Martin Krbec a Abraham Shelly pod vedením svých pedagogů Petra Sichingera a Lukáše Kudrny, vytvořili nejdelší originální grafický tisk realizovaný technikou tisku z výšky (rotační tisk z válce). Šlo o linoryt, přičemž námětem pro 10 dílčích (a na 31 cm širokém pásu se opakujících) grafických děl se stal motiv v místě tradiční plodiny - ZELÍ (hlávky zelí, zelné listy, různé průřezy hlávkou zelí...). Tisk 138,3 metru dlouhého grafického listu proběhl - vzhledem ke své délce - venku, přímo na silnici, symbolicky před místní zelárnou. Jedna z matric, která stejně jako ostatní linoryty vizuálně splňuje požadavky na uměleckou grafiku, byla následně předána do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Tisk rekordní grafiky, který byl připravován od začátku školního roku, byl proveden během 94 minut dne 16. října 2014 v Křimicích.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Největší sbírka plechovek od energetických (stimulačních) nápojů

Petr Žáček ze Zlína je majitelem největší sbírky plechovek od energetických (stimulačních) nápojů, která čítá ke dni registrace rekordu celkem 5 036 kusů. Plechovky sbírá již více než 3 roky. Každá z nich je jiná a nejstarší z nich pochází z roku 1989. Celkem sbírka obsahuje plechovky z 50 různých států a rekordman ji neustále rozšiřuje. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. října 2014 v Pelhřimově.

1 - sbírka plechovek

Věta s nejvícekrát po sobě se opakující slabikou „li“

Tomáš Pavelka z Valašského Meziříčí, Michal Závada z Nového Jičína a Irena Ševčíková z Valašského Meziříčí jsou společně autory věty týkající se obav komorníka, který pracoval pro Lili Marlen, zda tato je dostatečně informována o péči jejích zahradníků o oblíbené květiny - lilie. Rekordní text zní takto: "Nevěděl, sdělili-li Lili, lili-li liliím dostatek vody". Ve větě se vyskytuje slabika „li“ 10krát po sobě. Věta byla zanesena do České databanky rekordů dne 13. října 2014 v Pelhřimově.

Rychlostní pojídání šišek s mákem

Kamil Hamerský z Domanína snědl v časovém limitu 20 minut 3,065 kg bramborových šišek omaštěných máslem a sypaných mákem, čímž již popáté vylepšil vlastní rekord v této disciplíně. V průběhu dvacetiminutového limitu navíc vypil přibližně litr mléka a vody, kterými střídavě šišky zapíjel. Výkonu bylo dosaženo 12. října 2014 v Bystřici nad Pernštejnem na tradiční akci Bystřické hody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

100 kliků v nejkratším čase (senioři nad 60 let)

Bohumil Bob Divílek ze Zlína dokázal udělat 100 klasických kliků v čase 1:04,09 min. Rekordu bylo dosaženo 8. října 2014 v Domově pro seniory v Pelhřimově - městě rekordů v rámci premiérového představení knihy Guinness World Records 2015 organizovaného Nakladatelstvím Slovart a Agenturou Dobrý den, a to navíc pouhé 3 minuty po vytvoření jiného rekordu, při němž Bob Divílek udržel největší nášlapnou hmotnost (140,4 kg) na zádech v pozici zvané "gymnastická placka".

Bob Divílek - kliky

Největší nášlapná hmotnost na zádech

Bohumil Bob Divílek ze Zlína dokázal poté, co se v sedu rozkročném (rozštěp) natolik předklonil, že jeho břicho spočívalo na podlaze pódia, a rukama se chytil za chodidla (tzv. gymnastická placka), udržet na svých zádech stojícího asistenta vážícího 140,4 kg po dobu 1:00,93 min. Rekordmanovi bylo v době pokusu 69 let a sám vážil 74,5 kg, tedy téměř o polovinu méně než zátěž, a měřil 170 cm. Rekordu bylo dosaženo 8. října 2014 v Domově pro seniory v Pelhřimově - městě rekordů v rámci premiérového představení knihy Guinness World Records 2015 organizovaného Nakladatelstvím Slovart a Agenturou Dobrý den.

Bob Divílek - placka

Nejvíce lidí s koštětem na jednom místě

Občanská iniciativa Šance pro Příbram zorganizovala pro své obyvatele v rámci Přehlídky příbramských amatérských hudebníků rekordní pokus, v průběhu kterého se na jednom místě sešlo celkem 121 lidí s koštětem. Setkání bylo pojato, jako symbolické zametení města před komunálními volbami. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. října 2014 na Náměstí 17. listopadu v Příbrami.

1 - lidé s košťaty

Hromadný přípitek Tullamore D.E.W.

REMY COINTREAU CZECH REPUBLIC s.r.o. uspořádala v rámci setkání fanoušků Tullamore D.E.W. pro účastníky této akce rekordní pokus, během kterého si celkem 80 lidí v jednu chvíli navzájem přiťuklo skleničkou s touto irskou whisky a zároveň proneslo přípitek Glasses up!. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. října 2014 v restauraci The PUB v Praze.

1 - přípitek Tullamore

Nejvíc psů v restauraci

Skvělá akcička a pěkný rekord...

4

Sportrelax centrum Monínec uspořádalo za podpory Rádia Blaník a společnosti Trigema a.s. na lyžařské sjezdovce zábavné odpoledne pro psy a jejich páníčky. Součástí programu byl rekordní pokus, při kterém se v restauraci M2 sešlo v jeden okamžik 82 psů. V průběhu pokusu bylo sestaveno několik stolů psích štamgastů, tedy stolů, u kterých seděli bez svých páníčků. Po malém občerstvení osazenstvo restaurace pozdravilo pořadatele akce spokojeným štěkotem. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 4. 10. 2014 v rámci 2. ročníku akce nazvané Monínec patří psům.

 1  2
 3  5

Podzimní věnec z kaštanů

Občanské sdružení Dříteč a obec Dříteč zorganizovaly v rámci akce Podzimní dílny rekordní pokus o vytvoření největšího věnce z kaštanů. Věnec o průměru 4 m byl zavěšen na kmeni stromu a na něj byl namotáván vlasec o délce 1 976 m. Na vlasci bylo navlečeno 61 728 kaštanů, které 49 lidí navlékalo 198 hodin a dalších 124 hodin trvalo jejich provrtání. Hmotnost všech kaštanů je 617 kg. Jako dekorace bylo u věnce nainstalováno 60 dýní a 17 netopýrů. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. října 2014 v Dřítči.

1 - věnec z kaštanů

Největší počet svatebčanů tančících zumbu

Lucie a Ivan Dvořákovi vymysleli pro své svatebního hosty v rámci jejich svatebního dne rekordní pokus, během kterého se celkem 133 svatebčanů zapojilo do hromadného tančení zumby. Odtancovány byly 2 skladby a předcvičovala přímo samotná nevěsta. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 4. října 2014 na nádvoří zámku Lednice.

2 - svatebčané tančí zumbu

„Kyberčuně v hustým internetu“ - nejvíc namalovaných prasátek

Lenka Eckertová, autorka knih „Bezpečnost dětí na Internetu“ a „Hustej INTERNET“ , uspořádala na podporu bezpečného užívání internetu - osvěty dětí i jejich rodičů akci, při níž návštěvníci veletrhu namalovali v průběhu 5 hodin 589 prasátek (kyberčuňat). Rekord se uskutečnil 4. října 2014 v rámci doprovodného programu veletrhu hraček FOR TOYS na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

1 - namalovaná prasátka

Motocyklový betlém - KURIOZITA

Miroslav Urbanec vyrobil v průběhu 2 měsíců během roku 2013 motocyklový betlém, jehož délka je 285 cm, výška 110 cm a šířka 60 cm. Na výrobu této kuriozity byl potřeba papír, latex, polystyren, lepidlo, provázky, špejle, tempery nebo také lepící pásku. Betlém obsahuje 55 motocyklistů, 2 samostatné stroje, 59 pěších osob, 84 zvířat, pařezy, stromy, keře, kameny a další objekty vyrobené z papíru. Celkem je v něm obsaženo 365 různých motivů a osob. Betlém je vystaven v Krakonošově moto muzeu v Dolních Štěpanicích. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 3. října 2014 v Pelhřimově.

1 - motocyklový betlém

Největší kartonový model stavby dle reálné předlohy

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava v rámci oslav svého 165. výročí založení nechala postavit model Nové radnice v Ostravě v měřítku 1:6, který dosahoval do výšky 14,2 m, šířky 15,72 m a hloubky 9,25 m. Stavba byla tvořena z 2450 bílých a hnědých kartonových krabic a zelených kartonových plátů v prostorovém skladebném modulu 25 cm, jež speciálně vyrobila firma MODEL Obaly a.s. Opava. Krabice byly spojované kartonovými trny a lepicí páskou. Kromě toho byly použity ocelové a dřevěné výztuhy, zvláště u věže se čtyřmi plně funkčními svítícími ciferníky. Model byl doplněn osvětlením uvnitř věže a vnějšími reflektory. Stavba vznikala dle projektu a pod vedením Ing. arch. Igora Krčmáře od 2.6.2014. Realizace byla zahájena skládáním krabic studenty dne 26.8.2004. Dohotovení stavby ve spolupráci s dalšími zaměstnanci VŠB – TU Ostrava, Hasičským záchranným sborem ČR a firmou ATRACAVUM s.r.o. - Dřevostavby proběhlo v areálu Vysoké školy báňské TU Ostrava dne 12.9.2014. Model byl poté přesunut na Karolinu, kde byl také dne 1.10.2014 slavnostně představen. Zde bude až do 29.10.2014 a poté budou jeho části věnovány školám. Stavbě věnovalo postupně 19 studentů přes 2000 hodin práce. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 1. října 2014 v Trojhalí na Karolině v Ostravě.

1 - model z kartonů

Nejdelší korfbalová nahrávka

Petr Pešák a Jakub Bláha během 3. ročníku akce Den věží a rozhleden a ČUS „Sportuj s námi“ mezi sebou odehráli nejdelší korfbalovou nahrávku hozenou z výšky 17,20 m. Nahrávka letěla do vzdálenosti 31 metrů, kde byla chycena druhým spoluhráčem. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2014 na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

1 - korfbalová nahrávka

Nejdelší basketbalová nahrávka

Aleš Koudelka a Tomáš Navara během 3. ročníku akce Den věží a rozhleden a ČUS „Sportuj s námi“ mezi sebou odehráli nejdelší basketbalovou nahrávku hozenou z výšky 17,20 m. Nahrávka letěla do vzdálenosti 26 metrů, kde byla chycena druhým spoluhráčem. Vše bylo odehráno dle basketbalových pravidel. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2014 na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

1 - basketbalová nahrávka

Výstup Švejka na 4 českobudějovické věže se 4-pohledem

Josef Švejk (vlastním jménem Přemysl Kubišta) vystoupil během jednoho odpoledne vycházkovou chůzí na všechny 4 věže českobudějovického náměstí (Černá věž, Radniční věž, Věž železné panny a Rabenštejnská věž) se 4-pohledem znázorňujícím tyto stavby. Celkem musel vystoupat po 410 schodech a každý výstup završil výstřelem ze zbraně Mandicher z 1. Světové války. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2014 na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

1 - výstup Švejka na 4 věže

Nejvíce ručně vyrobených kostelů

Město Litvínov uspořádalo v rámci tradičních Svatomichaelských slavností 2014 rekordní pokus, v průběhu kterého přinesli účastníci akce celkem 305 ručně vyrobených trojrozměrných kostelů, jejichž předlohou měl být litvínovský kostel sv. Michaela archanděla. Tyto kostely mohly být vytvořeny z jakéhokoliv materiálu (na místě byly k vidění hlavně papírové nebo kartonové výrobky). Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2014 v Litvínově.

1 - 3D kostely

Největší město v ČR začínající na Ř

Město Říčany je se svými 14 300 obyvateli největším městem v České republice, které začíná na písmeno Ř. Počet obyvatel byl evidován ke dni 25.8.2014. První písemná zmínka o tomto městě, které se nachází ve Středočeském kraji, pochází z roku 1289. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2014 v rámci říčanských slavností Řekni Říčany.

Největší počet usmažených řízků v jeden den

Město Říčany nechalo usmažit v rámci říčanských slavností Řekni Říčany celkem 3 551 různých řízků ve 12 místních restauracích a firmách. Všechny řízky byly po přepočítání rozdány a spořádány návštěvníky akce. Jeden řízek vážil v průměru 70 g, takže celková hmotnost všech řízků byla 248,57 kg. Nakonec se tedy podařilo usmažit více řízků než původně plánovaných 3 333. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. září 2014 v Říčanech.

1 - nejvíc usmažených řízků

 

Nejdelší náhrdelník z hlávek zelí

Občanské sdružení Přátelé Vidova a okolí uspořádalo v rámci jubilejního 10. ročníku tradiční akce Zelnobraní ve Vidově rekordní pokus, během kterého se v průběhu 8 hodin podařilo vytvořit nejdelší zelný náhrdelník z 2 240 hlávek zelí, který byl dlouhý 425 metrů. Každý návštěvník měl možnost navléknout jen jednu hlávku a tím se podílet na rekordu u příležitosti 10. ročníku Zelnobraní v duchu „Kdo má zelí rád ten je stále mlád“. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. září 2014 ve Vidově.

1 - náhrdelník ze zelí

Nejdelší had ze svítících tyčinek

Na hradě Starý Jičín byl v rámci Burčákových hodů zorganizován rekordní pokus, v rámci kterého přítomní návštěvníci vytvořili hada ze svítících tyčinek, který byl 908 m dlouhý a propojil nádvoří hradu s náměstím obce Starý Jičín. K jeho složení bylo potřeba celkem 4 540 tyčinek a 4 539 spojek. Každá ze svítících tyčinek měřila 20 cm. Akce se zúčastnilo 683 lidí. Iniciátorem tohoto rekordního pokusu byl Arnošt Pokorný, kastelán hradu Starý Jičín. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 27. září 2014 na hradě Starý Jičín.

Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných dálkových pochodů

MUDr. Tomáš Roučka absolvoval bez přerušení sérii 46 ročníků dálkových pochodů „Novopacké pochody“ - každý v délce 50 km. Rekordu bylo dosaženo v letech 1969 – 2014 v okolí Nové Paky.

Člověk zavěšený na závěsu z 1000 lidských vlasů

Laborky při Gymnáziu V.B.T. ve Slaném a pořad “Zázraky přírody” České televize uskutečnily v rámci Noci vědců 2014 před slánským gymnáziem pokus o rekord, během kterého byl moderátor pořadu Zázraky přírody, pan Mgr. Vladimír Kořen, zavěšen na závěsu vyrobeném z 1000 lidských vlasů po dobu 60 vteřin. Jeho váha byla 86,1 kg a během pokusu navíc seděl na lavičce o hmotnosti 2 kg. Je dokázáno, že jeden vlas unese 100 g, tudíž by tento svazek teoreticky unesl minimálně 100 kg. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. září 2014 ve Slaném.

1 - zavěšení člověka na 1000 vlasů

Nejvíce čtoucích a poslouchajících lidí

Městská knihovna Prachatice uspořádala ve spolupráci se základními školami, knihovnami a dalšími institucemi ČR v rámci 7. ročníku akce Na kolech po knihovnách regionu - ECCE LIBRI rekordní pokus, při němž se společnému čtení (tedy čtení a poslechu četby) věnovalo současně ve stejnou chvíli po dobu 10 minut (8:00 – 8:10 hod) celkem 15 876 lidí ve 152 institucích. Na všech místech se četl text z knihy O víle Majolence a profesorovi z Prachatic regionálního spisovatele pana Hynka Klimka a ilustrátorky Zdeňky Študlarové. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrovándne 24. září 2014.

1 - hromadné čtení a poslouchání

Největší zahradnický veletrh

Zahrada Čech s.r.o. pořádá tradiční podzimní prodejní veletrh nazvaný ZAHRADA ČECH, který nabízí bohatý sortiment potřeb pro zahradu a chalupaření. V roce 2014 se na ploše 5 194 m2 prezentovalo 458 prodejců a vystavovatelů, přičemž reálně bylo vystaveno 329 411 „zelených“ exponátů. Akce konané na Výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích ve dnech 12. 9. – 20. 9. 2014 se zúčastnil téměř 81 789 návštěvníků.

Zahrada Čech

 Zahrada Čech Litoměřice 1  Zahrada Čech Litoměřice 3

1 km ujetý na historickém kole bez držení řídítek a současným hraním na harmoniku

Stanislav Klígl dokázal na kole ze 30. let (zadní náboj typu „Torpedo“) ujet vzdálenost 1 km v čase 2:04,77 min. Tuto vzdálenost rekordman absolvoval bez držení řídítek, jelikož současně za jízdy hrál na harmoniku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Staňa  Klígl

Nejrychleji ujetý 1 km na minikole – muži

Martin Zehnal dokázal ujet 1 km na minikole zvaném „Spermia“ za 8:19,83 min. Miniaturní bicykl je vysoký 41 cm, dlouhý 50 cm a průměr jeho kola je 17 cm. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Martin Zehnal St.

Nejdelší vzdálenost ujetá na vysokém kole za hodinu – ženy

Andrea Missbachová dokázala na originálním kole z 19. století s výškou předního vysokého kola 50“ ujet vzdálenost 26,3 km v průběhu jedné hodiny. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Andrea Missbachová

Nejdelší vzdálenost ujetá na vysokém kole za hodinu – muži

Václav Dolejší dokázal na kole s výškou předního vysokého kola 54“ ujet vzdálenost 29 km v průběhu jedné hodiny. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Venca Dolejší

Nejdelší vzdálenost ujetá na kole ze 30. let za hodinu

Pavel Štika dokázal v průběhu jedné hodiny ujet na kole ze 30. let vzdálenost 31,94 km. Kolo se používalo k rozvážení pošty českými pošťáky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Pavel  Štika

Nejdelší vzdálenost ujetá na kole ze 30. let pozadu

Jaroslav Randa dokázal na originálním kole ze 30. let ujet pozadu vzdálenost 7,22 km v průběhu jedné hodiny. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Jarda Randa

Balancování na „krasokole“ na výdrž

Karla Hrabalová dokázala balancovat bez doteku nohou země na svém krasokole bez brzd a s pevným převodem po dobu 30:09,40 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Kája Hrabalová

Nejrychleji ujetý 1 km na dětském kostitřasu

Kamila Fialová dokázala ujet na dobové zmenšené replice kostitřasu vzdálenost 1 km v čase 3:41,86 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Kamila Fialová

Balancování na dráhovém kole na výdrž

Jiří Štencl dokázal balancovat na dráhovém kole ze 70. let bez doteku nohou země po dobu 20:58,83 min. Kolo bylo bez brzd a s pevným převodem. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Jiří Štencl

100 mil na historickém kole

Antonín Jedlička dokázal na kole ze 30. let ujet vzdálenost 100 mil v čase 5:54:25,72 hod. Toto kolo se dříve používalo k rozvážení pošty českými pošťáky. 100 mil je v přepočtu celkem 160,9344 km. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Tonda Jedlička

Nejrychleji ujetých 400 m na horském kole 7-člennou posádkou

Pavel Rybařík společně s dalšími 6 lidmi dokázali společně na jednom horském kole ujet vzdálenost  400 metrů v čase 1:42,95 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

Pavel  Rybařík

Nejrychleji ujetý 1 km na vysokém kole – děti

Martin Zehnal ml. dokázal ujet 1 km na vysokém kole s výškou předního vysokého kola 28“ za 4:09,55 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. září 2014 na Velodromu v Brně v rámci akce 4. Brněnské RekordOvál.

24-hodinový bowlingový maratón družstev

Bowling Hluboká uspořádal rekordní turnaj družstev ve 24-hodinovém bowlingovém maratónu, v rámci kterého 4 soutěžící družstva (Žáby, Partička, Saturn Malacky a Kelti) naházela celkem 104 204 kuželek za 24 hodin a 39 minut čistého času, z čehož na úpravu drah bylo potřeba právě 39 minut, kdy se nehrálo. V každém družstvu bylo 6 hráčů, kteří se mezi sebou střídali vždy po trojicích po 3 odehraných hrách. Maratón vyhrálo družstvo Žáby s celkovým počtem 26 727 naházených kuželek. Největší počet kuželek v kategorii mužů srazil Pavel Trča (5 115 kuželek) a v kategorii žen Lenka Tětková Wegenkittlová (4 574 kuželek). Ta také jako žena naházela největší počet hozených STRIKE (65x) a dosáhla největšího herního průměru (144,47 bodů za hru). Nejvíce naházených kilogramů za muže odehrál Aleš Jiříček (3 752,31 kg) a za ženy Květa Částová (3 105,36 kg). Největší počet hozených STRIKE v kategorii mužů naházel Pavel Trča (110x) a nejvyššího herního průměru dosáhl za muže Petr Tětek (175,41 bodů za hru. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 19. – 20. září 2014 v Hluboké nad Vltavou.

1 - 24 hodin bowling družstev

Největší počet absolventů školy na 1 místě

Základní škola Sokolov uspořádala u příležitosti oslav ke 120. výročí od založení školy rekordní pokus, v rámci kterého se v průběhu 5 hodin sešlo 765 jejích absolventů. Nejstaršímu absolventovi bylo 83 let a nejpočetněji zastoupenou třídou byla IX. B ze školního roku 2009/2010. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 13. září 2014 v Sokolově.

1 - absolventi školy

CYKLOTOULKY

Mrkněte na pozvánku do Pelhřimova. Nejen pro cyklisty.

_DAM8491

Karikatury na balóncích

Známý brněnský karikaturista Lubomír Vaněk nakreslil pomocí lihového fixu 100 karikatur návštěvníků akce Žabovřeský jarmark na balónky nafouknuté heliem v čase 52:30 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 12. září 2014 v Brně.

1 - karikatury na baloncích

Hadí masáž

Jaromír JOO, principál Českého národního cirkusu JO-JOO, vydržel po dobu 11:21 minuty ležet na zemi přikrytý hady - škrtiči. Jednalo se o dvě krajty tmavé, dvě krajty mřížkované a jednoho hroznýše královského o celkové hmotnosti cca 500 kg. Rekordu bylo dosaženo v úterý 9. 9. 2014 na Jakubském náměstí v Brně.

1 - člověk obložený škrtiči

 

Nejdelší had z lidí na bruslích

Město Poděbrady uspořádalo v rámci slavnostního otevření poděbradského zimního stadionu rekordní pokus, během něhož se podařilo vytvořit hada ze 116 bruslařů. Ti se mezi sebou drželi za ruce a v této formaci pak společně objeli celou plochu kluziště. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. září 2014 v Poděbradech.

Nejrychleji vhozený míč do basketbalového koše vysokozdvižným vozíkem

Linde Material Handling Česká republika s.r.o. uspořádala pro řidiče vysokozdvižných vozíků z celé ČR akci s názvem Ještěrka Cup 2014, v rámci které 144 závodníků postupně nasedlo na skladový vozík typu retrak, projelo dráhu dlouhou 16 m a poté pomocí vidlic vhodilo míč do basketbalového koše umístěného do výšky 2,5 m. Nejrychleji to dokázal v čase 37,35 s pan Jan Šic z Liberce. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 6. září 2014 v Praze.

1 - hod míče do koše z vozíku

Největší sbírka pohlednic s motivy Josefa Lady

Alois Urbánek z Pasohlávek je vlastníkem ojedinělé sbírky, která k 1.8. 2014 čítá celkem 2 539 pohlednic s motivy Josefa Lady. Pohlednice začal sbírat v polovině 70. let a stále v tom pokračuje. Sbírka mimo jiné obsahuje také první oficiálně vydanou sadu 10 ks pohlednic s díly Josefa Lady z roku 1917. Každá pohlednice se od sebe nějak liší např. námětem, grafickými úpravami nebo barevným provedením. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci rekordmanových šedesátin dne 6. září 2014 v Pelhřimově.

Největší sportovní plocha se čtyřmi sportovišti pod jednou střechou

Město Bohumín nechalo v rámci slavnostního otevření nové sportovní haly přeměřit velikost této stavby, pod jejíž střechou se nacházejí 4 různá hřiště (na basketbal, házenou, volejbal a florbal). Tato hala o velikosti 62 x 44,5 m pokrývá plochu 2 765 m2 a její stavba trvala 10 měsíců. Stavěla ji společnost RIDERA STAVEBNÍ a.s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. září 2014 v Bohumíně.

1 - největší sportoviště

     

Nejdelší namalovaný dračí ocas

Obec Lipová uspořádala již tradiční akci s názvem Malování na Sohlandu, v rámci které se tentokrát její účastníci pokusili vytvořit nový rekordní pokus. V průběhu 3 hodin se jim podařilo namalovat na silnici draka s ocasem dlouhým 2 495 m, na který 234 obyvatel Lipové i okolních vesnic nakreslilo celkem 3 300 barevně vymalovaných mašlí o velikosti 75 x 25 cm. Ocas draka končil přesně na česko-německých hranicích. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. září 2014 v obci Lipová.

1 - nejdelší dračí ocas

HOUSE OF WAX

Marek Sattler, majitel HOUSE OF WAX, muzea voskových figurín v Karlových Varech zapůjčil pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit jednu z nejstarších voskových figurín na světě. Jedná se o torzo muže z Velikonočních ostrovů, který je součástí kolekce voskových figurín pocházející z období okolo roku 1850. Celá kolekce byla agenturou Dobrý den Pelhřimov zaregistrována jako rekordní. Tož gratulujeme k rekordu a děkujeme za krásný exponát. raf
A Vy všichni jste zváni. Do Pelhřimova i do Karlových Varů.
 
 
   

Pěší přechod ČR od západu k východu

Viktor Čavoš z Kochánek přešel v průběhu 18 dní Českou republiky z nejzápadnějšího bodu (za obcí Krásná u Újezdského potoka) do nejvýchodnějšího bodu (Bukovec na hranicích ČR a Polska), z nichž 1 den byl odpočinkový. Ušel trasu o délce 618 km a jeho ujitá průměrná denní vzdálenost byla 37 km. Nejdelší zdolaná vzdálenost během dne byla 52 km a nejkratší 12,5 km. Celkem rekordman   nachodil v období 17.8.2014 – 3.9.2014 170 hodin. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 3. září 2014 v Pelhřimově.

1 - přechod ČR od Z k V

Nejvíc prvňáčků s kornouty plnými sladkostí na 1 místě

OC Galerie Teplice s.r.o. uspořádalo v rámci 1. školního dne zábavný program pro všechny školáky, v rámci kterého se sešlo celkem 74 prvňáčků s kornouty plnými sladkostmi na jednom místě. Nošení kornoutů se sladkostmi na cestu do první třídy patří k teplickým tradicím. Děti si je nosí připravené od rodičů z domova. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. září 2014 v Teplicích.

1 - nejvíc dětí s kornouty

Hora omotaná šálou

TC Praděd zorganizovalo akci s názvem Šála děda Praděda, v rámci které byla v období od října 2013 do července 2014 ručně upletena šála dlouhá 9 033,44 m, která byla v den registrace rekordu omotána kolem vrcholu hory Praděd. Na její výrobě se podílelo téměř 500 pletačů z celé ČR. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. srpna 2014 na vrcholu hory Praděd.

1 - šála kolem Pradědu

Největší počet dvojčat a vícerčat na 1 místě

Park Mirakulum uspořádal rekordní akci s názvem Setkání vícerčat v parku Mirakulum, v rámci které se na jednom místě sešlo v jednu chvíli 266 vícerčat, z nichž bylo celkem 127 párů dvojčat a 4x trojčata. Nejmladším z nich bylo 5 měsíců a nejstarším 37 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 30. srpna 2014 v parku Mirakulum v Milovicích.

1 - setkání dvojčat a vícerčat

Nejvíc rodičů s dítětem v šátku nebo ergonomickém nosítku

Park Mirakulum uspořádal rekordní akci s názvem Setkání vícerčat v parku Mirakulum, v průběhu které se na jednom místě sešlo 161 rodičů, kteří nesli své dítě v nosícím šátku nebo ergonomickém nosítku upevněném na svém těle. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 30. srpna 2014 v parku Mirakulum v Milovicích.

1 - maminky se šátkem na dítě

Socha vyřezaná motorovou pilou v co nejkratším čase

Státní léčebné lázně Bludov uspořádaly již 3. ročník lázeňského dřevosochání, v rámci kterého byla motorovou pilou vyřezána socha sovy vysoká 1,2 m. Sochu vytvořil pan Jaroslav Pecháček z Hanušovic. Byla vyrobena ze špalku lipového dřeva o výšce 1,23 m a průměru 38 cm. Její vyřezání trvalo pouhých 13:39,51 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. srpna 2014 v Bludově.

Farmářský běh - muži: Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Jiří Svozil z Prahy dokázal v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 14. skotských her Sychrov, přenést dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 252 m. Úkolem soutěžícího bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny upustil či postavil na zem nebo jinou podložku. Pokus o rekord probíhal na dráze s obrátkou do protisměru po každých 50 metrech. Rekordu bylo dosaženo v zahradě zámku Sychrov při akci společnosti KILT a Klubu přátel Skotska dne 30. srpna 2014.

Farmářský běh - ženy: Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Michala Struppová z Havlíčkova Brodu dokázala v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 14. skotských her Sychrov, přenést dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 65 m. Úkolem soutěžícího bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny upustil či postavil na zem nebo jinou podložku. Rekordu bylo dosaženo v zahradě zámku Sychrov při akci společnosti KILT a Klubu přátel Skotska dne 30. srpna 2014.

Nejvíc mužů v kostkovaných sukních na jednom místě

Klub přátel Skotska uspořádal 14. skotské hry Sychrov, v rámci kterých se na jednom místě v jednu chvíli shromáždilo celkem 190 mužů oblečených do tradičních skotských kiltů, kostkovaných sukní či velkých plédů (předchůdce skotské sukně). Rekordu, kterého bylo dosaženo z iniciativy Václava Routa dne 30. srpna 2014 v zámeckém parku na zámku Sychrov, se navíc zúčastnili i dva psi oblečení do kostkovaných sukní.

Hod skotským kladivem do dálky

Vladislav Tuláček z Teplic dokázal hodit tzv. skotským kladivem do vzdálenosti 35,5 m za dodržení podmínky, že před odhodem lze s náčiním učinit maximálně jednu otočku kolem své vlastní osy. Kladivem se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním těžkoatletickým zvyklostem a normám, tedy kovová koule o průměru 11 cm, z níž vychází 118 cm dlouhá dřevěná tyč o průměru 2,2 cm. Celková hmotnost náčiní činí 7 kg. Rekordu bylo dosaženo na 14. skotských hrách pořádaných společností KILT a Klubem přátel Skotska dne 30. srpna 2014 v zahradě zámku Sychrov.

Hod skotským závažím jednoruč do výšky

Vladislav Tuláček z Teplic dokázal jednou rukou přehodit skotským závažím laťku umístěnou na stojanech ve výšce 520 cm. Závažím se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním zvyklostem a normám, tedy ocelový válec opatřený kovovým držadlem o celkové hmotnosti 54 liber (24,493 kg). Rekordu bylo dosaženo na 14. skotských hrách pořádaných společností KILT a Klubem přátel Skotska dne 30. srpna 2014 v zahradě zámku Sychrov.

   

Největší počet bubnujících osob

Tokhi Music s.r.o. uspořádala rekordní akci s názvem Setkání vícerčat v parku Mirakulum, v rámci které zahrálo 432 návštěvníků pod vedením bubeníka Tokhiho a Groove army skladbu We will rock you. Zúčastnění zahráli na 204 bubnů, 174 boomwhakerů (ozvučené trubky) a 44 djemb. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. srpna 2014 v parku Mirakulum v Milovicích.

Největší setkání požárních automobilů v ČR

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska zorganizovalo akci s názvem PyroCar 2014, v rámci které se na jednom místě sjelo celkem 303 požárních automobilů zařazených do integrovaného záchranného systému (IZS). Mimo vozidel sloužících k provozu v požární ochraně dle platné legislativy byly na místě desítky doprovodných, historických a provozu neschopných hasičských aut a zařízení. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 30. srpna 2014 na Letišti Přibyslav u příležitosti 150. let výročí založení prvního dobrovolného hasičského sboru na českém území.

1 - sraz hasičských aut

 

Pojídání sekané v limitu 30 minut

SDH Prosenická Lhota uspořádala 15. ročník tradičního „pojídání čehokoliv“, při kterém Kamil Hamerský spořádal za 30 minut 1,857 kg sekané. Ke stolu usedlo 14 soutěžících, kteří snědli celkem 14,799 kg této masové pochoutky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. srpna 2014 v Prosenické Lhotě.

První fotbalista, který vstřelil branku ve všech mistrovských soutěžích

Patrik Holomek v současné době hrající za FK SK Bosonohy, je prvním českým fotbalistou, který dokázal dát gól ve všech oficiálních mistrovských soutěžích od III. třídy (městská soutěž) přes II. třídu (městský přebor), I.B a I.A třídu, krajský přebor, divizi, Moravskoslezskou fotbalovou ligu, 2. Ligu až po nejvyšší fotbalovou soutěž 1. ligu, a to v rozmezí let 1991 - 2014. Zápis do České knihy rekordů byl proveden u příležitosti akcí Fotbalové prázdniny s Patrkem a 85. výročí založení FK SK BOSONOHY, na kterých se podílela 1. FC PIVNICE, agentura SPORTMEDIA a společnost E.ON v rámci projektu E.ON Rodinný fotbálek.

Největší počet koťat narozených v jednom vrhu

Kočka evropská, jejíž majitelkou je Ivana Divišová z Loštic, přivedla při svém 6. porodu na svět 12 zdravých koťat (5 koček a 7 kocourů). Porod začal 21.7.2014 ve 12:00 hod a poslední kotě se narodilo ve 20:30 hod. Kočka je stará 3 roky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. srpna 2014 v Pelhřimově.

Největší obraz z 800 samolepicích papírků z poznámkových bločků

DHL Information Services (Europe), s.r.o. uspořádala u příležitosti 10. výročí působení společnosti v České republice party s účastí osmi set zaměstnanců, během níž se zúčastnění zapojili do sestavení obřího obrazu. Obraz byl složen z osmi set útržků z poznámkových bloků o rozměrech 75 x 75 mm. Úkolem, který se podařilo splnit již po 1:38:50 hod., bylo polepit podkladovou desku o velikosti 300 x 150 cm papírky, jejichž lícová strana po zkompletování znázorňovala vizualizaci budovy společnosti a rubová byla opatřena číslicí udávající místo, kam bylo třeba do připravené čtvercové sítě na desce patřičný dílek nalepit. Dosažený čas představuje průměr více než 7 správně nalepených dílků v každé minutě. Rekordu bylo dosaženo 28. srpna 2014 v budově Forum Karlín.

Nejdelší dojezd štafetové jízdy elektromobilem na jedno nabití

Jaderná elektrárna Dukovany (součást společnosti ČEZ, a. s.) uspořádala pokus, při kterém 11 laických řidičů ujelo s elektromobilem Peugeot iOn při 100% nabití vzdálenost 181 km, přičemž oficiálně uváděná maximální dojezdová vzdálenost je 150 km a běžná dojezdová vzdálenost je cca 130 km. Jízda probíhala v okolí Jaderné elektrárny Dukovany na okruhu dlouhém 7,4 km, za běžného silničního provozu, přičemž každý z jezdců absolvoval dva okruhy. V průběhu střídání jezdců, kterými byli pracovníci elektrárny bez větších zkušeností s jízdou elektromobilem, byl vždy vypnut motor a následně zaznamenány průběžné hodnoty na tachometru a ukazateli dojezdové vzdálenosti. Parametry vozidla : synchronní elektromotor s permanentními magnety, max. výkon : 47 kW, max. točivý moment : 180 Nm, max. otáčky : 8500 ot/min., max. rychlost : 130 km/hod., dojezd : 150 km, přičemž při přistavení udával display dojezdovou hodnotu : 135 km. Rekordu, k jehož vytvoření přispěli Drahomír Pospíšil, Stanislav Klimek, Jan Hrb, Michal Konečný, Jiří Pospíšil, Milan Belko, Jana Malenová, Milan Svozil, Miroslav Holpuch, Kristýna Vohlídková a Jana Štefánková, bylo dosaženo 27. srpna 2014 v Dukovanech.

Baletní lekce s největším počtem tanečníků

Balet Národního divadla a Laterna magika ve spolupráci se  sdružením Vize tance oslavily Mezinárodní den tance, který připadá na 29. dubna a zorganizovaly v rámci oslav pokus o rekord, v rámci kterého se 480 tanečníků zúčastnilo lekce klasického tance. Tančilo se na Piazzetě Národního divadla v Praze, taneční prostor byl pokryt baletizolem a všude byly rozestavěny baletní tyče, jelikož trénink sestával z části baletní hodiny „á la barre“, tedy cvičení s oporou tyče. Hodinu vedlo celkem 6 baletních mistrů a tanečníků. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. srpna 2014 v Pelhřimově.

   

Nejstarší účastnice pochodu v dřevěné obuvi

Růžena Helingerová, narozená 24. 2. 1924, se stala nejstarší účastnicí setkání a následného průvodu ve dřevácích, který absolvovali návštěvníci Volarských slavností dřeva. Akci zorganizovalo Město Volary dne 24. srpna 2014 a průvodu se zúčastnilo 191 osob. Údaj byl následně zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Největší počet návštěvníků na trenažéru nehod

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které si celkem 150 návštěvníků během 3 hodin vyzkoušelo trenažér nehod. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. srpna 2014 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

1 - trenažér dopravních nehod

Nejvíc fotbalových míčů v řadě

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které přinesli její návštěvníci celkem 70 různě velkých fotbalových míčů, z nichž byla vytvořena řada dlouhá 15,13 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. srpna 2014 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

1 - had z fotbalových míčů

Nejdelší stonožka z PET lahví

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které byla vytvořena stonožka z 361 PET lahví, z nichž 5 lahví tvořilo hlavu a 356 lahví tělo. „Stonožka“ měla celkem 712 noh a její délka byla 71,25 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. srpna 2014 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

1 - stonožka z PET lahví

 

Nejvíc letadel na jednom místě

Aeroklub Jihlava ve spolupráci s Leteckou amatérskou asociací uspořádali na letišti v Jihlavě slet, při němž se na jedné ploše sešlo naráz 210 letadel (+1 maketa stíhačky Spitfire v reálné velikosti). Rekord se uskutečnil 23. srpna 2014 v rámci Horáckého leteckého dne.

   

Nejvíc lidí v zubří bedně

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které se do transportní bedny na zubra o velikosti 166 x 180 x 232 cm (ŠxVxD) vešlo 39 návštěvníků starších 15 let. Po naplnění musela být bedna po dobu 10 vteřin uzavřená. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. srpna 2014 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

1 - nejvíc lidí v zubří bedně

Hromadné pojídání bramboráků

Obec Nová Ves u Světlé uspořádala v rámci 5. ročníku akce Novoveská bramboriáda rekordní pokus, během kterého se v jeden okamžik 282 návštěvníků zakouslo do bramboráků. Všech těchto 282 snědených bramborových placek vážilo po usmažení celkem 29 kg. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. srpna 2014 v obci Nová Ves u Světlé.

Nejvíc zajíců na jednom místě

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které se na jednom místě sešlo celkem 63 návštěvníků, kteří měli na hlavě ouška a na obličeji namalovaný čumáček a fousky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. srpna 2014 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

1 - lidé převlečení za zajíce

Nejvíc lidí v automobilu Peugeot 3008

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala svou každoroční akci na ukončení prázdnin s názvem „Víkend rekordů“, v rámci které se do automobilu Peugeot 3008 vměstnalo celkem 14 návštěvníků starších 18 let. Po naplnění auta musely být dveře i okénka zavřené po dobu 10 vtěřin. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. srpna 2014 v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku v Olomouci.

1 - lidé v Peugeotu 3008

Největší počet účastníků štafetové 12ti hodinové jízdy na spinningovém kole

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek, p.o. uspořádalo již 6. ročník akce Beskydské rekordy, v rámci které v průběhu 12 hodin ujelo 673 lidí na spinningovém kole celkem 329,61 km. Každý z účastníků mohl jet po dobu jedné minuty. V průměru tedy každý ujel za stanovený čas 0,49 km. Nejdelší ujetá vzdálenost jedním člověkem za minutu byla 0,84 km. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. srpna 2014 na Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku.

100 km běh a 1000 shybů v co nejkratším čase

Jaroslav Bohdal dokázal v rámci akce Nejlepší z nejlepších uběhnout vzdálenost 100 km a ihned poté ještě na připravené hrazdě odcvičit 1000 shybů za 11:47:29 hod. Běhal po značené cyklostezce vzdálenost 1 km a 100 km uběhl za 9:20:11 hod. Provedení 1000 shybů mu tedy trvalo 2:27:18 hod. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. srpna 2014 ve Žlutých lázních v Praze.

Erb obce sestavený z lidí

David Blahut ze Sdružení pro Bašku zorganizoval v rámci akce Baškohrátky rekordní pokus, během kterého celkem 320 lidí vytvořilo na zemi erb obce Baška o rozměrech 10 x 12 m. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. srpna 2014 v Bašce.

Největší přípitek vínem

Společnost FTV Prima s.r.o. uspořádala v rámci první putovní Road show – Prima jede k vám rekordní pokus, při kterém si v jeden okamžik celkem 480 návštěvníků této akce připilo bílým vínem Sauvignon, které bylo dodáno od místních vinařů. Vypito bylo 50 l vína. Tato road show spočívá v unikátním mobilním zpravodajském studiu nacházejícího se v přívěsu kamionu, ze kterého jsou vysílány přímé přenosy zpravodajských relací. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. srpna 2014 v Mikulově.

Nejdelší řetízek upaličkovaný největším počtem lidí

Město Sedlice a Sedlická krajka, o.p.s. uspořádaly v rámci Krajkářských slavností rekordní pokus, v průběhu kterého byl upaličkován během 7 hodin řetízek ze dvou párů provázků dlouhý 26,62 m. Na jeho výrobě se podílelo celkem 41 lidí (40 žen a 1 muž), přičemž nejdelší kus od jednotlivce měřil 2,4 m. Přítomní měli k dispozici i lektorku, která na místě vysvětlovala, jak se řetízek vyrábí a instruovala účastníky rekordu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. srpna 2014 v Sedlici.

Socha vyřezaná jedním sochařem 2 řetězovými pilami současně

Státní léčebné lázně Bludov uspořádaly již 3. ročník lázeňského dřevosochání, v rámci kterého byla vyřezána ze špalku lipového dřeva plastika tváře. Špalek byl 70 cm vysoký a měl základnu ve tvaru trojúhelníku o stranách 21 x 22 x 31 cm. Sochu vytvořil pan Jaroslav Pecháček z Hanušovic. Byla vyřezána 2 motorovými pilami současně a její výroba trvala 5:52,53 min. Registraci rekordu finančně zajistilo Město Hanušovice. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. srpna 2014 v Bludově.

Nejvíc absolvovaných pochodů Praha-Prčice - muži

Josef Medlín z Prahy se od roku 1972 pravidelně účastní každoročního dálkového pochodu Praha - Prčice. Ke dni registrace rekordu má tedy na kontě celkem 43 rekordních účastí. Poslední, 49. ročník, absolvoval dne 17. května 2014 na trase Milevsko – Prčice. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 7. srpna 2014.

První Museum voskových figurín umístěné v kostele

Marek Sattler je majitelem expozice historických voskových figurín HOUSE OF WAX, která je umístěna v kostele sv. Lukáše v Karlových Varech. Sbírka figurín byla zakoupena v Anglii z rodiny Tussauds a představuje osobnosti z oblasti světové politiky, vědy i kultury 19. a 20. století. Součástí expozice jsou nejstarší voskové figuríny na světě. Jedná se o torza lidí cizích etnik umístěná v původních vitrážích z období okolo roku 1850. Celkový počet vystavených figurín je 95 ks. Údaj byl do České databanky rekordů zaevidován v úterý 5. 8. 2014 v Karlových Varech.

Nejvíc lidí cvičících aquagym

Aqualand Moravia Pasohlávky zorganizoval v rámci svých 1. narozenin pro své návštěvníky rekordní pokus, během kterého se celkem 585 lidí shromáždilo v jednom bazénu, kde po dobu 6:24 min cvičili aquagym, který předcvičovali animátoři v čele s maskotem Aqualandu. Podmínkou ustanovení rekordu bylo, aby voda sahala nad pas cvičících. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 2. srpna 2014 v Pasohlávkách.

Vlak sestavený z největšího počtu lidí

Město Jindřichův Hradec zorganizovalo v rámci projektu Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska rekordní pokus, během něhož vznikl „živý vlak“ složený ze 488 lidí oblečených do zelených a černých triček. Vlak, který znázorňoval jindřichohradeckou úzkokolejku, byl tvořen 8 vagónky spojených tažnými zařízeními a tažen byl polystyrénovou maketou lokomotivy, kterou vytvořili žáci výtvarného oboru ZUŠ. Jeho celková délka byla 58,6 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. července 2014 v Jindřichově Hradci.

Největší pálená střešní taška v ČR

24. července 2014 byla na odhalení PRVNÍ PYRAMIDY na Moravě představena obří pálená taška, která byla vyrobena exkluzivně pro Pokrývačské muzeum PRVNÍ CHODSKÉ firmou TONDACH. Tato taška má rozměry 180 x 1 465 mm, váží neuvěřitelných 6,1 kg a byla vypalována při teplotě 1000°C. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. července 2014 na pobočce PRVNÍ CHODSKÉ ve Vysokých Popovicích.

Czech Book of Records

Echt český dárek je na světě. Vyšla publikace Czech Book of Records. Kniha je určena jako dárek pro Vaše zahraniční partnery, známé, příbuzné a přátele. Řekněte jim prostřednictvím této knihy , že v Čechách žila a žije spousta lidí, kteří světu dali skvělá a neuvěřitelná díla, výkony a nápady.

Kdokoliv, kdykoliv, kamkoliv pojedete, nezapomeňte s sebou vzít nejlepší dárek. Czech Book of Records !

Mrkněte na stránky www.czechbookofrecords.cz a objednejte si skvělou knihu o Čechách a Češích v anglickém jazyce.

Největší počet lidí se zvířecí maskou

K3 Bohumín zorganizovala v rámci otevření lanového centra pro děti „Mauglího stezky“ rekordní pokus, v průběhu kterého se na jednom místě sešlo celkem 320 návštěvníků se zvířecí maskou na obličeji. Rekordu se zúčastnili dospělí i děti, kteří měli masky papírové, ale i namalované na obličeji. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 19. července 2014 v Hobby parku Bohumín.

Simultánka 1 hráče v co největším počtu deskových her

David Kotin dokázal v rámci XXV. ročníku mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN odehrát simultánku proti 45 hráčům ve 45 různých deskových hrách. Simultánka trvala 5:14 hod a během ní rekordman 31x vyhrál, 5x prohrál a 9x remizoval. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 17. července 2014 v ČEZ Aréně v Pardubicích.

Největší sbírka šesti- a sedmilístků

Jana Vacková z Prahy je majitelkou sbírky, která k 15. červenci 2014 čítala kromě tisíců čtyř- a pětilístků také 149 šestilístků a 60 sedmilístků. Rekordmanka je sama nasbírala, vylisoval a neporušené uspořádal do desek, které následně představila Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Kolekce vícelístků vzniká od r. 2004.

Oba-sběratelé-s-knihou-s-10-039-čtyřlístky  

Největší počet samostatných lístků jetele (Trifolium) na jednom stonku

Jana Vacková z Prahy již přes deset let ve volných chvílích hledá a nachází čtyř- a více lístky, kterých má přes sedm tisíc. V průběhu let si sběratelka vypěstovala neobvyklou schopnost "čtyřlístky vidět". Přitom čtyřlístek je abnormální, složený list jetele vyskytující se k trojlístkům zhruba v poměru 1:10 000. Rekordmance se navíc podařilo objevit i zcela unikátní devítilístek, který následně 15. července 2014 představila v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Jana-Vacková-s-právě-nalezeným-čtyřlístkem

Největší sbírka čtyřlístků

Jaroslav Kosina z Mikulčic je majitelem sbírky, která k 15. červenci 2014 čítala 10 039 čtyřlístků, 1244 pětilístků, 82 šestilístků, 8 sedmilístků, 2 osmilístky a také jeden devítilístek. Rekordman je sám nasbíral, vylisoval a neporušené uspořádal do herbáře, který byl následně vystaven v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Kolekce s uvedeným počtem čtyř- a více- lístků vzniká od r. 1996.

  Jaroslav-Kosina-a-unikátní-devítilístek  

Nejvíc princezen a princů

EGMONT ČR, s.r.o. uspořádala za účasti tisíců děvčat a kluků v princeznovských a princovských kostýmech veřejnou akci pro rodiny s dětmi s názvem 11. Princeznovský bál, v rámci které se v jednu chvíli na jednom místě shromáždilo za účelem společného tance dle jednoduché předem zveřejněné choreografie 694 princezen a princů. Každý ze zúčastněných musel mít princeznovské šaty či kostým prince a na hlavě korunku. Rekordu bylo dosaženo dne 12. července 2014 v zámecké zahradě ve Slavkově u Brna.

První sólové přeběhnutí Islandu z východu na západ

René Kujan z Kralup nad Vltavou dokázal přeběhnout z nejvýchodnějšího bodu ostrova Island do nejzápadnějšího bodu za 22 dní (18.6. – 9.7. 2014). Za tuto dobu uběhl celkem 962,15 km za necelých 130 hod. V průměru se mu tedy podařilo za jeden den uběhnout trasu dlouhou 45,81 km za 6 hodin a 11 minut. Běžel každý den mimo 5.7.2014, kdy tomu zabránilo extrémně špatné počasí. Tento rekordní výkon byl do České databanky rekordů zaregistrován 9. července 2014 v Pelhřimově.

Největší počet čtenářů jednoho výtisku deníku Metro

Deník METRO – MAFRA, a.s. překonal v rámci festivalu Rock for People 2014 rekord z roku 2013, v průběhu kterého celkem 711 účastníků festivalu jeden po druhém vstoupili do METRO stánku a přečetli si jediný výtisk deníku METRO vydaný 3.7.2014, který byl zde k dispozici po celou dobu konání festivalu. Každý čtenář se poté zapsal do návštěvní knihy a nechal se u stánku vyfotit. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 3. - 5. července 2014 v Hradci Králové.

Největší nafukovací bludiště s nejlepším výhledem v Čechách

Sportovní areál Harrachov a.s. má na vrcholu Čertovy hory postavené největší nafukovací bludiště o rozměrech 11 x 11 m a vysoké 1,8 m. Tato atrakce, ležící hned vedle lanovky ve výšce 1 022 m n.m., je v provozu v letní sezoně a její hmotnost je 300 kg. Délka chodbiček v bludišti je celkem 105 m a vstup do něj je pro návštěvníky zdarma. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. července 2014 v Harrachově.

Největší počet vábičů černé zvěře vábících ve stejný okamžik na jednom místě

Časopis Myslivost zorganizoval v rámci Národních mysliveckých slavností setkání odborné i laické veřejnosti, při kterém 231 zúčastněných předvedlo společně po dobu 30 sekund po předcházejícím nácviku ukázku hlasového projevu divočáka. Při tomto společném vábení zakončeném požadovaným "pomlaskáváním", které ke skutečnému vábení divočáků neodmyslitelně patří, bylo použito bylo jak speciálně k tomu určených vábniček, tak vábniček improvizovaných. Rekordu bylo dosaženo 28. června 2014 na nádvoří zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

Nejvíc najednou vypuštěných papírových holubic

V rámci akce Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run celkem 452 dětí ze zlínských mateřských a základních škol a dospělých pustilo najednou z výšky papírovou holubičku, na kterou předtím napsali nebo nakreslili svůj mírový vzkaz. Mírový běh probíhá celosvětově. Evropská větev běhu – jejíž součástí rekord byl – začala v únoru v Portugalsku a skončí v říjnu v Srbsku. Běžci s hořící pochodní předávají na každé zastávce poselství míru, lásky a přátelství. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. června 2014 na náměstí Míru ve Zlíně.

Nejvíc recyklovatelného papíru nashromážděného za 2 hodiny

Technické služby města Duchcova s.r.o. uspořádaly akci s názvem Legrační úklidová šou s Václavem Upírem Krejčím, v rámci které přinesli návštěvníci v průběhu 2 hodin celkem 2 140 kg recyklovatelného papíru. Pořadatelé pak pod heslem „Projděte se labyrintem recyklace“ postavili z balíků papíru a se zapojením 128 návštěvníků kruhový labyrint o průměru 12 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. června 2014 na městském koupališti v Duchcově.

Šiklův mlýn

Hromadný křest knihy v 18-ti městech najednou

Křest nové knihy s názvem Evropan Jiří z Poděbrad, král do bouřlivých dob od autora Petra Hory-Hořejše se uskutečnil naráz celkem v 18-ti městech ČR, které spojuje osoba krále Jiřího z Poděbrad. Publikaci křtili vždy hlavní představitelé měst v čase 15:00 – 15:10 hod a kromě tradičního šampaňského se křtilo také léčivým pramenem či vodou ze zřídla. Kniha byla vydána u příležitosti výročí mírových misí krále Jiřího, které začaly už v roce 1462. Do křtu se zapojila tato města: Praha 3, Poděbrady, Hrádek nad Nisou, Lanškroun, Vejprty, Duchcov, Cheb, Kutná Hora, Karlovy Vary, Toužim, Řevnice, Nový Knín, Kunštát, Jihlava, Uničov, Dačice, Děčín a Ostrava – Vítkovice. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. června 2014.

Největší setkání „bull“plemen na 1 místě v průběhu 3 hodin

Časopis HAF & MŇAU uspořádal akci s názvem Super Bull Sraz 2014, v rámci které bylo v průběhu 3 hodin zaregistrováno celkem 330 psů „bull plemen“. Celkem bylo evidováno 6 plemen (americký stafordšírský teriér, anglický bulteriér, miniaturní bulteriér, american bully, stafordšírský bulteriér a americký pitbulteriér) a několik kříženců těchto plemen. Nejmladší pejsek byl 2 měsíce starý a nejstaršímu bylo 14 psích let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. června 2014 v Centrálním parku v Praze 4.

Nejrychleji odtančená polka na 200 m

FS Hořeňák a Hořeňáček o.s. zorganizoval v rámci MFF Pod Zvičinou akci Polka rallye, během níž byly vytvořeny 3 rekordy v rychlostním tančení polky na 200 m se zastávkou uprostřed trasy na vypití 0,3 l sodovky nebo 0,5 l piva. Zúčastnilo se 33 párů a soutěžilo se ve 3 kategoriích, jejichž vítězi se stali: Děti: Petra Olahová a Pavel Bureš, 1:28,84 min. Krojovaní: Veronika Konířová a Jan Šveňha, 1:51,91 min. Nekrojovaní: Simona Steigerová a Lukáš Koutský, 1:34,41 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 21. června 2014 v Lázních Bělohrad.

Největší setkání majitelů vozů DACIA

Společnost Renault Česká Republika, a.s. uspořádala setkání majitelů vozů DACIA, při kterém se na jednom místě sjelo 808 automobilů této značky. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 21. června 2014 v areálu Šiklova mlýna u Zvole nad Pernštejnem v rámci programu 1. ročníku akce nazvané Dacia Piknik 2014.

Logo DACIA tvořené lidmi

Společnost Renault Česká Republika, a.s. uspořádala 1. ročník akce nazvané Dacia Piknik 2014, při které se na jednom místě sjelo 808 automobilů této značky. V rámci programu akce bylo vytvořeno logo DACIA z 966 lidí. Členové posádek jednotlivých vozů a další příznivci značky dostali modré čepice s nápisem DACIA a poté nastoupili do předem vyznačených obrysů loga. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 21. června 2014 v areálu Šiklova mlýna u Zvole nad Pernštejnem.

Největší logo Mírového běhu

Při příležitosti Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run vytvořilo celkem 414 dětí z pražských základních škol za 24 minut obří logo Mírového běhu o velikosti 8,5 x 13,8 m složené ze 414 kartonů. Velikost jednotlivých částí byla 42 x 59,5 cm. Rekord byl vytvořen jako pozvánka pro veřejnost k účasti na Mírovém běhu – Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run. Do skládání loga se zapojily tyto školy: FZŠ při PedF UK, Praha 13, Brdičkova 1878FZŠ profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK, Praha 13, Fingerova 2186 Základní škola, Praha 13, Mládí 135. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 19. června 2014 na Slunečním náměstí v Praze.

Jihobrněnský dětský den - nejrozsáhlejší

Městská část Brno - jih uspořádala akci nazvanou Jihobrněnský dětský den – den plný rekordů. Na území o rozloze 432.901 m2 bylo v rámci této akce připraveno 182 atrakcí, ukázek, stanovišť, sportovních utkání, turnajů a dalších aktivit pro děti i dospělé. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 31. května 2014 ve sportovním areálu Hněvkovského v Brně - Komárově.

Nejvíc atrakcí na největším území

Nejvíce žen v klobouku na společné fotografii

Klub manažerek ČMA uspořádalakci, na které se na jednom místě sešlo více než 200 lidí v kloboucích. Převážnou většinu osazenstva tvořily dámy, potažmo dámské klobouky různých tvarů, barev a velikostí. Ke společnému fotografování se poté sešlo 137 slečen, paní a dívek. Rekordu bylo dosaženo ve středu 11. 6. 2014 ve velkém sále TOP HOTELu Praha v rámci akce nazvané 14. Klobouková party - setkání podnikatelek a manažerek za účasti PaedDr. Aleny Gajdůškové, 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a Mgr. Věry Jourové, ministryně pro místní rozvoj ČR.

K vytvoření rekordu přispěla také PhDr. Lenka Tomešová, předsedkyně Klubu manažerek a hlavní pořadatelka setkání.

Nejvíc žen v klobouku    

Největší mandala z čajových sáčků

Skupina Mandalování zorganizovala v rámci akce Příbramské čajování II pokus o rekord, během kterého 74 lidí složilo za 7 hodin technikou Tea Bag Folding mandalu o průměru 215 cm ze 7 765 čajových sáčků. Každý sáček byl nejprve složen do tvaru dráčka, jehož výroba trvala cca 15 – 30 vteřin, a poté nalepen do mandaly. Na mandalu bylo použito 16 ks 250g lepidel na papír. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. června 2014 v místě Tvořivých kurzů v Příbrami.

   

Nejrychleji useknutých 6 sektů skleničkou

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinné sklepy U Jeňoura uspořádali 10. ročník mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého se podařilo Kamilu Prokešovi odseknout skleničkou hrdlo 6 sektů v průběhu 8,02 s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. června 2014 v areálu Vinných sklepů U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.

Nejvíce lidí otevírajících láhev sektu useknutím hrdla za minutu

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinné sklepy U Jeňoura uspořádali 10. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého se podařilo návštěvníkům postupně seknout celkem 42 láhví sektu v průběhu jedné minuty. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. června 2014 v areálu Vinných sklepů U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.

Nejrychleji useknutých 6 sektů skleničkou bez držení láhví rukou

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinné sklepy U Jeňoura uspořádali 10. ročník mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého se podařilo Milanovi Krejčímu odseknout postupně 6 láhví sektu bez jejich držení v rukou v průběhu 14,36 s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. června 2014 v areálu Vinných sklepů U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.

Nejdelší kolona užitkových vozů Volkswagen

Transporterclub s.r.o. zorganizoval v rámci akce Transportersraz 2014 pokus o rekord, během něhož byla vytvořena řada ze 162 užitkových vozů Volkswagen. Pokusu se zúčastnily automobily typu VW Transporter T2 (4 vozy), T3 (4 vozy), T3 prodloužený (3 vozy), T4 (81 vozů), T4 prodloužený (18 vozů), T5 (36 vozů) a T5 prodloužený (16 vozů). Celá kolona dlouhá více jak 864 m vyrazila po sečtení na spanilou jízdu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. června 2014 v areálu Šiklův mlýn.

90 minut živého vysílání v jednom záběru bez jediného střihu

Česká televize Televizní studio Brno vytvořila v rámci živého vysílání pořadu Sama doma nový rekord, když po celých 88 minut a 42 vteřin živého vysílání nedošlo ani k jednomu kamerovému střihu. Pořad byl tedy po celou dobu snímán a přenášen pouze jednou kamerou. Štáb byl tvořen moderátorkami Soňou Šulákovou a Veronikou Boleslavovou, režisérem Petrem Ryšavým, kameramanem Martinem Přetákem a dramaturgyní Petrou Špičkovou. Obsah vysílání byl tematicky zaměřen na rekordy a rekordmany. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 13. června 2014 v brněnském studiu České televize.

Nejrychleji vytvořená kniha rozhovorů

Český rozhlas RADIOŽURNÁL inicioval v návaznosti na projekt 100 statečných, při němž moderátoři Lucie Výborná a Jan Pokorný uskutečnili nonstop 100 rozhlasových rozhovorů v průběhu 52 hodin, vydání knihy těchto rozhovorů, jejíž slavnostní křest proběhl pouhých 71 hodin po zahájení prvního ze sta rozhovorů a pouhých 19 hodin po ukončení posledního z nich. Kniha o 256 stranách s formátem 160 x 230 mm byla pod názvem 100 statečných vydána v nakladatelství Grada a současně s vydáním dne 9. června 2014 zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov.

Nejdelší nepřerušená série rozhovorů v rozhlasovém éteru

Český rozhlas uspořádal pokus o zápis do České knihy rekordů, v rámci kterého bylo v průběhu 52 hodin uskutečněno v proskleném mobilním rozhlasovém studiu na Václavském náměstí živě 100 rozhovorů s významnými osobnostmi. Rozhovory byly odvysílány v přímém přenosu na webových stránkách http://www.rozhlas.cz/100statecnych/portal prostřednictvím speciálního zvukového streamu (jednorázového internetového rádia, které Český rozhlas spustil na dobu trvání akce a na YouTube, přičemž významná část tohoto vysílání byla odbavena i hlavní zpravodajskou stanicí Českého rozhlasu - Radiožurnálem (59 rozhovorů). Deset rozhovorů bylo moderátory vedeno "na dálku" s hosty přítomnými v regionálních studiích Českého rozhlasu. V průběhu akce, která byla zahájena v pátek 6. června 2014 v 15:00 hod a ukončena v neděli 8. června v 19:00 hod, se ve vedení jednotlivých rozhovorů střídali moderátoři Radiožurnálu Lucie Výborná a Jan Pokorný. Tato nejdelší série rozhovorů v rozhlasovém éteru nebyla přerušována hudebním vstupem či jiným druhem programu kromě pravidelného zpravodajství v délce 3 - 7 minut vysílaného v každé půlhodině.

Největší počet přítisků k poštovním známkám

Karel Adam z Bludova vydal od roku 2003 celkem 32 přítisků k poštovním známkám, které obsahují bludovské motivy. Na přítiscích bylo postupně vyobrazeno 25 různých motivů obce, která má 3 130 stálých obyvatel. Rekord, kterého bylo dosaženo ve spolupráci s Kulturním domem Bludov, byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 7. června 2014.

Nejdelší autodráha sestavená ze sériově vyráběných dílů

Kulturní dům Bludov uspořádal akci, při které byla za účasti více než 50 lidí z celé Moravy sestavena nejdelší funkční autodráha o délce 704,11 m. Na její stavbu bylo použito celkem 2 657 sériově vyráběných dílů ITES. Projetí celé dráhy trvalo více než 7 minut. Nejstarší díl skládačky pocházel z přelomu 60. a 70. let. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 7. června 2014 v Bludově.

Štafetové pití piva v průběhu 30 minut

Spolek RED RAT zorganizoval v rámci RRR Festu 2014 rekordní pokus, během kterého 50 účastníků vypilo celkem 333 půllitrů točeného piva v průběhu 30 minut. Každý z účastníků se do pití piva zapojil minimálně 6x a průměrný čas vypití jednoho piva činil 5,5 s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 6. června 2014 v Šumperku.

Dekorační neon s největším průměrem

Pavel Nejtek z Prahy (elektroneon.com) vyrobil světelný neon se třemi páry elektrod s extrémním průměrem skleněné trubice 104 mm. Délka obou neonových trubic, z nichž jedna vydává červené a druhá modré záření, je 1360 mm. Rekordní neon byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován 6. června 2014.

Na jednokolce kolem ČR

Tomáš Horák z Křídlůvek objel na jednokolce celou Českou republiku podél hranic za 34 dní, z nichž 1 den byl odpočinkový. Celá trasa měřila 2 151 km. V průměru ujel každý den 65,18 km. Nejdelší denní úsek, který vedl z obce Šejby do Slavonic, měřil 107 km. Trasa odstartovala 3. května 2014 v Křídlůvkách, kde byl také údaj při dojezdu do cíle dne 5. června 2014 zaregistrován do České databanky rekordů.

Největší obraz z písku

Spolek Rozumění ve spolupráci se ZŠ Mánesova Otrokovice za podpory města Otrokovice a Technických služeb města Otrokovice vytvořil v rámci 100. výročí narození Tomáše Jana Bati a 120. výročí od položení základů firmy Baťa obří obraz z písku o rozměrech 36 x 44 m. Na tvorbě tohoto obrazu, který obsahoval logo Baťa a jiné tematické prvky, se podílelo celkem 57 lidí. Bylo na něj použito 11 m3 písku, který byl probarven fasádními barvami do šesti různých odstínů. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 2. června 2014 na hřišti ZŠ Mánesova v Otrokovicích.

Nejvíc otisků dlaní

OC Forum Ústí nad Labem uspořádalo akci Den dětí. Během ní proběhl rekordní pokus, v rámci něhož v průběhu 4 hodin celkem 1 100 návštěvníků tohoto centra otisklo svoji dlaň na roli papíru o velikosti 0,47 x 47 m. Nejmladším účastníkem byla 4-měsíční holčička. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. června 2014 v Ústí nad Labem.

Největší počet zpívajících porodních asistentek

V rámci akce VOICES OF MIDWIVES zazpívalo 1 500 porodních asistentek účastnících se 30. kongresu ICM v Praze společně píseň Imagine od Johna Lennona. Společný zpěv proběhl na konci koncertu sboru z Kanady, Afriky a České Republiky. Text písně bylo možno během zpěvu číst z velké obrazovky umístěné na podiu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 31. května 2014 na Kampě v Praze.

Největší počet atrakcí v programu dětského dne pořádaného na největším území

Městská část Brno - jih uspořádala akci nazvanou Jihobrněnský dětský den – den plný rekordů. Na území o rozloze 432.901 m2 bylo v rámci této akce připraveno 182 atrakcí, ukázek, stanovišť, sportovních utkání, turnajů a dalších aktivit pro děti i dospělé. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 31. května 2014 ve sportovním areálu Hněvkovského v Brně - Komárově.

Dětský den konaný na největším území

Městská část Brno - jih uspořádala akci nazvanou Jihobrněnský dětský den – den plný rekordů. Soutěžní a zábavná stanoviště, atrakce, ukázky, sportovní utkání, turnaje a další aktivity pro děti i dospělé byly v rámci této akce rozmístěny na území o rozloze 432.901 m2. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 31. května 2014 ve sportovním areálu Hněvkovského v Brně – Komárově.

Rodinné MOTO kuriozity

Tři zástupci jedné rodiny, Jaroslav Křen st. a jeho synové Jaroslav a Petr závodí v seriálu Mezinárodního mistrovství ČR silničních motocyklů na přírodních tratích. Jaroslav Křen st., narozený 21. 9. 1945, je druhým nejstarším závodníkem tohoto seriálu. Ve sbírce motocyklů rodiny Křenových nechybí světové unikáty jako např. motocykl PERTI o objemu 125 ccm nebo motocykl JAWA VAB upravený Bohuslavem Vaňousem. Kuriózní skutečnost byla zaevidována 31. května 2014 v rámci akce Jihobrněnský dětský den pořádané městskou částí Brno - jih v areálu Hněvkovského v Brně.

Karikatury na balóncích

Známý brněnský karikaturista Lubomír Vaněk nakreslil pomocí lihového fixu 100 karikatur návštěvníků dětského dne na balónky nafouknuté heliem v čase 1:08:06 hodiny. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 31. května 2014 v rámci akce Jihobrněnský dětský den  pořádané městskou částí Brno - jih ve sportovním areálu Hněvkovského v Brně - Komárově.

Logo z lodí

Pracovníci Water Element Brno sestavili na ploše 328 m2 logo tvořené písmeny WE. K sestavení loga bylo použito 32 lodí, z nichž 23 ks byly nafukovací kanoe zn. Pálava. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 31. května 2014 v rámci akce Jihobrněnský dětský den pořádané městskou částí Brno - jih ve sportovním areálu Hněvkovského v Brně - Komárově.

Největší počet nasbíraných ruliček od toaletního papíru

Občanské sdružení pacientů s idiopatickými střevními záněty zorganizovalo akci v rámci Světového dne IBD, v průběhu které její účastníci sesbírali celkem 24 169 ruliček od toaletního papíru, jako symbol jejich onemocnění. Ruličky následně všichni společně navlékli na šňůru a vytvořili tak hada o délce 2,4 km. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. května 2014 v areálu parku Landronka v Praze.

Nejdelší květinový truhlík

Zahradnické centrum HORTIS vyrobilo dřevěný truhlík o délce 140,2 m, který je umístěn v zahradnickém centru v Čáslavi. V den registrace rekordu byl truhlík naplněn 8 750 l substrátu, do kterého 30 zákazníků a zaměstnanců centra zasadilo v průběhu 1 hodiny celkem 1 560 pelargónií a surfínií různých odrůd. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. května 2014 v Čáslavi.

Literární text s výhradním zastoupením středního rodu

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic je autorkou povídky Posvícení, v níž se vyskytuje pouze střední gramatický rod. Všechna slova tohoto kuriózního textu, která gramaticky umožňují vyjádření jmenného rodu, jsou v rodě středním. Těchto slov je na 40 řádcích běžně formátovaného textu celkem 232. Text byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 20. května 2014.

Literární text s výhradním zastoupením ženského rodu

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic je autorkou povídky Pouť, v níž se vyskytuje pouze ženský gramatický rod. Všechna slova tohoto kuriózního textu, která gramaticky umožňují vyjádření jmenného rodu, jsou v rodě ženském. Těchto slov je na 66 řádcích běžně formátovaného textu celkem 386. Text byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 20. května 2014.

Literární text s výhradním zastoupením mužského rodu

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic je autorkou fiktivního dopisu, v němž se vyskytuje pouze mužský gramatický rod. Všechna slova tohoto kuriózního textu, která gramaticky umožňují vyjádření jmenného rodu, jsou v rodě mužském. Těchto slov je na 70 řádcích běžně formátovaného textu celkem 424. Text byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 20. května 2014.

Muzeum rekordů a kuriozit na veletrhu Svět knihy

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov letos slaví 20 let - součástí oslav byla i účast na veletrhu Svět knihy v Praze - Holešovicích. Ku poctě 100. výročí narození Bohumila Hrabala jsme ve spolupráci s Královstvím železnic vystavili Ostře sledovaný vlak. (Film Ostře sledované vlaky,který natočil Jiří Menzel podle Hrabalovy novely inspirované skutečnou událostí, získal cenu Americké akademie filmových umění a věd - slavného Oscara.) Ve stánku muzea rekordů si tedy kromě jiných exponátů mohli návštěvníci prohlédnout i model parní lokomotivy (rok výroby 1907) s uhlákem a poštovním i osobním vagónem. Letem světem se též ocitli ve světě mýdlových bublin - workshop pro děti i rodiče spojený s výrobou velkých i malých bublin i bublinové řetězce sklízel zasloužené ovace. Vystavili jsme minikolo a minimotocykl, které dosahují výšky pouhých 40 cm a přesto jsou funkční i kuriozní vyřezávané dřevěné lžíce výtvarníka Mariana Vaneka. Esoterici mohli zalistovat nejobsáhlejším snářem na světě (obsahuje 140 000 jasnovidných předpovědí). Jako narozeninový dárek obdržel každý dětský návštěvník expozice zdarma vstupenku do Království železnic v hodnotě 160 Kč a vstupenku do Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov v hodnotě 80 Kč. Mohli jste též vyhrát Českou knihu rekordů - stačilo si tipnout, kolik centimetrů měří obří tužka, kterou se kreslilo v našem stánku a zařadit se tím do slosování. Zde jsou šťastní výherci : E. Jiráková, Radmila Luthanová a Artur Galustyan. Pořadatelky veletrhu Svět knihy opět potvrdily naprosto profesionální přístup k přípravě výstavní plochy i zázemí a doprovodného programu. Není tedy divu, že jednotlivé prodejní stánky, rozsáhlejší expozice i sály přetékaly spokojenými čtenáři a návštěvníky. Jsme rádi, že Muzeum rekordů a kuriozit s veletrhem dlouhodobě spolupracuje a držíme mu palce do dalších let ...

Největší počet lidí z jedné taneční skupiny tančících společnou choreografii

Taneční skupina Dancing Crackers vedená Jaroslavem Havelkou zorganizovala v rámci akce E-motion 2014 rekordní pokus, v rámci kterého předvedlo 342 tanečníků skupiny Dancing Crackers z 26ti měst společnou choreografii o délce 2:31 min. Během vystoupení měli všichni na sobě stejná trička. Zajímavostí bylo, že se tanečníci naučili choreografii dopředu se svým lektorem každý ve svém městě. Do rekordního pokusu se zapojila města Trhové Sviny, Loděnice, Obecnice, Chrudim, Hořovice, Bystřice u Benešova, Plzeň, Neveklov, Jablonec nad Nisou, Tábor, Kladno, Beroun, Čerčany, Vlašim, Hostivice, Praha, Pardubice, Říčany, Benešov, Příbram, Všenory, Karlovy Vary, České Budějovice, Mnichovice, Votice a Senohraby. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 18. května 2014 na zimním stadionu v Benešově.

Nejvíc kocourů Mikešů na jednom místě

Městská knihovna v Rosicích uspořádalo akci s názvem Dobrý den s kocourkem Mikešem, v rámci které se na jednom místě sešlo najednou 56 převlečených kocourků Mikešů. Každý musel mít na sobě černé tričko, ocas a bekovku nebo kšiltovku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 17. května 2014 na zámku Rosice.

Hodinová štafeta v pití piva

DEK a.s. uspořádala v rámci akce DEKBEER 2014 – Stavařský pivní festival rekordní štafetu, během které bylo v průběhu 60 minut vypito celkem 196 točených piv Krušovice 10° o obsahu 0,5 l. Štafety se zúčastnilo 194 mužů a 2 ženy. Průměrný čas vypití jednoho piva činil 18,36 s a nejrychleji vypité bylo za 3,6 s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. května 2014 na Letenské pláni v Praze.

Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných ročníků atletických závodů

Ing. Miroslav Rubeš, CSc. z Pardubic absolvoval bez přerušení sérii 53 ročníků přespolního běhu Malá pardubická cross - country. Rekordu bylo dosaženo v letech 1961 – 2013 v Pardubicích. Zatím posledního ročníku se zúčastnil ve svých 68 letech. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. května 2014 v Pelhřimově.

Mléčný zub v nejvyšším věku

Marie Kempová (rozená Grebeníčková) z Uherského Hradiště měla až do svých 53 let dětský (mléčný) zub. Jednalo se o třetí zub v levé horní čelisti. Vytrhnut jí byl 14.7.2011 jejím stomatologem. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne14. května 2014 v Pelhřimově.

Největší soubor českých příjmení "botanického původu" aneb Botanika v českých příjmeních

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic vytvořila v letech 2010 - 2014 sbírku 515 mužských příjmení (včetně zrobnělin), která souvisí s oborem botaniky (buď jsou přímo totožná s pojmenováním jednotlivých rostlin nebo z nich či z oboru jako takového vycházejí). Rekordmanka zároveň prověřila existenci lidí s těmito příjmeními. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 13. května 2014 v Pelhřimově.

Největší soubor českých příjmeních "zoologického původu" aneb Zoologie v českých příjmeních

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic vytvořila v letech 2010 - 2014 sbírku 430 mužských příjmení (včetně zrobnělin), která souvisí s oborem zoologie (buď jsou přímo totožná s pojmenováním jednotlivých živočichů nebo z nich vycházejí). Rekordmanka zároveň prověřila existenci lidí s těmito příjmeními. Soubor je rozdělen do kapitol : "savci" (131 příjmení), "ptáci" (178), "obratlovci" (47) a "bezobratlí" 74 a autorka v jeho rozšiřování nadále pokračuje. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 13. května 2014 v Pelhřimově.

Dojezd největšího počtu cyklistů do společného cíle v průběhu hodiny

Spolek telčských velocipedistů uspořádal akci Veteránská revue 2014 aneb i na nových kolech do historie, v rámci které přijelo v průběhu jedné hodiny na náměstí Zachariáše z Hradce 804 cyklistů z různých míst ČR. Než všichni stanuli v cíli, najeli dohromady 3 174 km. Z Třebíče například přijela skupinka na trojkole, nejmladší účastnici bylo 21 měsíců a nejstaršímu účastníkovi 87 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne2. května 2014 v Telči.

Nejvíc líbajících se párů v jednu chvíli na jednom místě

Regionální organizace TOP 09 Praha 1 uspořádala v rámci akce Tak to pojďme oslavit! aneb Oslavy 1. máje na Petříně s TOP 09 rekordní pokus, během kterého se na jednom místě v jednu chvíli líbalo celkem 265 zamilovaných párů. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. května 2014 pod Petřínskou rozhlednou v Praze.

Slanění Nuselského mostu na invalidním vozíku

Občanské sdružení Tap umožnilo v rámci festivalu s názvem Pojď dál celkem 13 handicapovaným i „zdravým“ lidem slanit na invalidním vozíku z Nuselského mostu. Na něm byla připravena plošina se speciálním vozíkem, který byl postupně pomocí lan spouštěn i s lidmi dolů z výšky 50 m. Jedno slanění trvalo cca 1 minutu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován den 1. května 2014 v Praze.

Největší maturitní tablo umístěné na kloubovém autobuse

30 studentů společně s třídní paní učitelkou třídy EL4 – ročník 2010-2014 ze SPŠ Jihlava vytvořilo své maturitní tablo na kloubovém autobusu značky Karosa – typu B941. Každý ze studentů má svou fotografii v okně autobusu a třídní učitelka sedí za pomyslným volantem. Autobus má na délku 17,59 m, na šířku 2,5 m a jeho výška je 3,165 m. Na vytvoření tabla bylo spotřebováno 15 l žluté, zelené a černé barvy a na vytisknutí postav bylo použito 240 ks papírů A4. Na tablu byli vyfoceni: Petr Blažek, Lukáš Červený, Martin Daněk, Tomáš Dočekal, Marek Dvořák, Marcel Ferda, Marek Hendrych, Miroslav Holub, Václav Hubata-Vacek, Marek Juránek, Jakub Klement, Martin Klimeš, David Kořínek, Bohdan Mysiv, Vojtěch Nestrojil, Adam Novák, Martin Novák, Petr Policar, Tomáš Sochor, Matěj Šindler, Petr Šorf, Petr Šubrt, Radek Tománek, Michal Trávník, Pavel Uher, Jiří Valík, Patrik Vyskočil, Martin Kostříž, Jiří Höfer, Michael Danko a třídní učitelka Mgr. Markéta Šímová. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 30. dubna 2014 v Jihlavě.

Největší počet samostatných lístků jetele (Trifolium) na jednom stonku

Jaroslav Kosina z Mikulčic již přes deset let ve volných chvílích systematicky hledá a nachází čtyřlístky, kterých má vylisovaných a zařazených v albu 8 636. V průběhu let si sběratel vypěstoval neobvyklou schopnost "čtyřlístky vidět". Přitom čtyřlístek je abnormální, složený list jetele vyskytující se k trojlístkům zhruba v poměru 1:10 000. Rekordmanovi se navíc podařilo 30. dubna 2014 objevit i zcela unikátní devítilístek, který následně představil v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Nejvíce dětí současně přebalených do látkových plen

Bamboolik s.r.o. uspořádala v rámci akce Opravdový den opravdových plen rekordní pokus, během kterého 34 maminek a 1 tatínek současně přebalili do látkových plen celkem 36 dětí, z toho jedny dvojčátka. Akci podpořili tito partneři: Rosa, Brána k dětem, Bamboolik, Haipa Daipa, Prdelkavbavlnce.cz, U Hanky, Plinky.cz, Brouczech.cz, Katyvbaby, Nejenproděti. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 29. dubna 2014 v Creative Space v Brně.

   

Sbírka jízdenek z největšího počtu států

Sběratel Ladislav Šejnoha z Lanškrouna je majitelem sbírky 400 000 autobusových jízdenek z 57 států světa. Jízdenky pocházejí z těchto zemí: Argentina, Ekvádor, USA, Chile, Venezuela, Kanada, Peru, Mexiko, Portugalsko, Maroko, Irsko, Španělsko, Tunisko, Andora, Egypt, Velká Británie, Francie, Švýcarsko, Norsko, ČR, Holandsko, Dánsko, Slovensko, Itálie, Německo, Chorvatsko, Černá Hora, Bulharsko, Moldávie, Jugoslávie, Řecko, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Polsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Rusko, Turecko, Kypr, Libanon, Izrael, Ázebájdžán, Írán, Uzbekistán, Indie, Nepál, Taiwan, Japonsko, Thajsko, Malajsie, Singapur, Austrálie, Srbsko, Nový Zéland, Čína. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 28. dubna 2014.

Nejrozsáhlejší sbírka jízdenek

Sběratel Ladislav Šejnoha z Lanškrouna nashromáždil sbírku čítající ke dni registrace 400 000 autobusových jízdenek z 57 zemí světa. Nejstarší jízdenka je z roku 1929. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 28. dubna 2014.

Nejdelší lidský had spojený hůlkami

V rámci slavnostního zahájení 20. ročníku Lomnického hudebního jara vytvořilo na náměstí 588 lidí a mažoretek propojených mezi sebou mažoretkovými hůlkami dlouhého hada, který se klikatil po náměstí. Po sečtení účastníků celý had vytvořil mexickou vlnu, která trvala 3:31 min. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. dubna 2014 v Lomnici nad Popelkou.

   

Nejvíce vybraných mobilních telefonů

REC Group s.r.o. uspořádala v areálu firmy v rámci akce Den země rekordní pokus, během kterého návštěvníci přinesli v průběhu 5 hodin 1 336 mobilních telefonů. Nejvíce bylo vybráno mobilů značky Nokia (694 ks), Siemens (183 ks) a Sony Ericsson (122), ale také Samsung, Alcatel, Motorola nebo LG. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 26. dubna 2014 ve Starém Městě.

Plavba o modrou stuhu

Pražská paroplavební společnost a.s. realizovala rychlostní plavbu o MODROU STUHU, při které 37, 5 metru dlouhá osobní motorová loď LABE překonala vzdálenost 149 km z Prahy do Děčína za 12:59:33 hod., přičemž více než 4 hodiny z uvedeného času činilo zdržení ve 12 plavebních komorách. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 26. dubna 2014.

Největší výstava keramických koček

DDM Tábor – pobočka Soběslav zorganizoval v rámci výroční výstavy keramiky rekordní pokus, během kterého bylo na jednom místě vystaveno celkem 396 keramických koček, které vyrobili účastníci keramických kroužků při DDM Soběslav v průběhu 10 let. Na výstavě bylo možno vidět kočky různých velikostí, placaté, hranaté, tlusté i hubené. Podmínkou však bylo, aby každá byla ve 3D provedení. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. dubna 2014 v Muzeu Rožmberský dům v Soběslavi.

Rekordní množství sešlápnutých PET lahví v kontejneru na plast

SITA CZ a.s. vytvořila během oslav Dne Země se svými zaměstnanci nový rekord, který spočívá v naplnění žlutého kontejneru na plastový odpad co největším množstvím PET lahví. Lahve mohly být na místě sešlápnuty, ne jinak mechanicky zpracovány nebo připraveny. Podmínkou pro zápis rekordu také bylo, že naplněný kontejner bude možné uzavřít. Hodnota rekordu je 2 430 kusů 1,5l a 2l PET lahví vměstnaných do žlutého kontejneru o objemu 1 100 l a vytvořili ho zaměstnanci provozu Logistické centrum Ostrava, SITA CZ a.s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 25. dubna 2014 v areálu společnosti SITA CZ, a.s. v Brně.

Nejmenší vlastivědné muzeum

Městská část Praha – Přední Kopanina nechala zřídit v barokní kapli sv. Ludmily a Marty muzeum, ve kterém je možno shlédnout expozici historie této městské části od pravěku až po současnost. Vše je zobrazeno a popsáno na 4 velkých bannerech, archeologické nálezy či jejich kopie je možno vidět v prosklené vitríně. Muzeum o rozloze 15,21 m2 bylo slavnostně otevřeno 29. listopadu 2012. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. dubna 2014 v Přední Kopanině.

Největší pyramida z plechovek

12 studentům České zemědělské univerzity se podařilo v rámci akce Den rekordů s ČZU postavit pyramidu o výšce 294,8 cm, která se skládala z 2 952 ks plných plechovek značky Big Shock Energy Drink o objemu 250 ml. Celá stavba se skládala z 22 pater a práce na ní zabrala studentům 60 minut čistého času. Staviteli této „plechovkové“ pyramidy byli: Jan Dombek, Vojtěch Kubečka, Jakub Kopecký, Anna Smejkalová, Anna Bláhová, Anna Šupíková, Vladimír Růžička, Daniel Lukašík, Martin Novák, Martin Vágner, Marek Vyoral a Kristýna Nováková. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. dubna 2014 v Praze.

Vypití piva nejdelším brčkem na čas

5 studentům České zemědělské univerzity se podařilo v rámci akce Den rekordů s ČZU vypít pivo o obsahu 0,33 l brčkem dlouhým 10 m za 16:46 min. Brčko se skládalo z 10 metrových brček o průměru 6,5 mm a nesmělo se během pití dotýkat země. Brčko přisávalo falešný vzduch a člověk, který stál na jeho konci, do sebe po 10 metrech vpravoval pouze pěnu. Rekordu se zúčastnili: Zdeněk Krejčí, Jan Kratochvíl, Petr Kocman, Tomáš Kabíček a Martin Vágner. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. dubna 2014 v Praze.

Unikátní Hospodský orloj

V restauraci U housliček mají v sále zavěšen pod stropem Hospodský orloj o velikosti 100x100x120 cm a váze 26 kg. Ten slouží hostům k tomu, aby věděli, že pod hospodským orlojem je vždy „Času dost“. Orloj je vyroben ze dřeva a šest hospodských apoštolů (hospodský s viržinkou, blonďatá servírka, harmonikář s opičkou za krkem, jezdec na sudu, silák a kuchař, kterému z hrnce kyne čuník s pivem) je vyrobeno z loutkářské pryskyřice. Právě tito hospodští apoštolové každou hodinu v rytmu Vejvodovy písně Škoda lásky vycházejí okolo orloje zvěstovat klid a pohodu. Samotná orlojní část je tvořena dvěma starými keramickými podtácky se zvěrokruhem, nechybí na ní ani Turek či smrtka s pivem. Lunární část (spodek orloje) je ručně pomalovaná motivy mariášových karet, které český lev pozval na pivo. Autorem orloje je Martin Řeháček, loutky vyrobil Jaroslav Bezděk, mechanizmus orloje sestavil Václav Hrubý a o ozvučení a spouštění písně se postarala firma Konfes. Údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 23. dubna 2014 v Praze.

24 hodinová plavecká polohová štafeta

10 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 24 hod zdolat plaveckou polohovou štafetou vzdálenost 69 390 m. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 18 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 20. – 21. dubna 2014 v Plzni.

Nejrychleji uplavaných 100 km plaveckou polohovou štafetou

10 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 34:56:37 hod. zdolat plaveckou polohovou štafetou vzdálenost 100 km. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 18 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 20. – 21. dubna 2014 v Plzni.

Nepřetržité plavání polohovým způsobem na vzdálenost maratónu

Jiří Řezáč uplaval polohovým způsobem vzdálenost maratónu, tedy 42 195 m, v čase 12:44:20 hod. Český rekord byl vytvořen rovněž při mezičase na trati: 10 km – čas 2:50:31 hod, 20 km – čas 5:41:48 hod, 30 km – čas 8:45:32 hod, 40 km – čas 11:55:19 hod. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 20. – 21. dubna 2014 v Plzni.

Nejdelší velikonoční sekaná

IGY Centrum nechalo pro své návštěvníky upéct nejdelší velikonoční sekanou o délce 19,21 m a váze 216 kg. Výška sekané dosahovala 12 cm a její šířka byla 11 cm. Sekaná byla vyrobena z 1/3 vepřového masa, 1/3 hovězího masa, 1/3 uzené plece, žemlí, vody, nasekaného pórku a koření. Byla upečena společností CORAX Trading – Kaplické uzeniny. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 17. dubna 2014 v Českých Budějovicích.

Hromadná polštářová bitva

Studentská unie UTB zorganizovala v rámci akce Busfest 2014, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací, pokus o rekord, v průběhu kterého se 224 lidí sešlo s polštářem na parkovišti před Velkým kinem. Ti se poté zapojili do hromadné polštářové bitvy. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. dubna 2014 ve Zlíně.

Nejvíc velikonočních klapačů a hrkačů

Rodičovské sdružení při ZŠ Troubelice zorganizovalo akci Vítání jara 2014, v rámci něhož se na základě lidového velikonočního zvyku, který se ve zdejší oblasti stále dodržuje, sešlo celkem 397 mužů všech věkových kategorií, kteří společně v jeden okamžik zaklapali na tradiční velikonoční klapače a hrkače. Svým „klapáním“ doprovázeli společné odříkávání tradiční místní říkanky: „Dej matičko, dej vajíčko…“. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. dubna 2014 v Troubelicích.

Nejvíc opakování triku Diving-Clipper s fotbalovým míčem

Jan Weber, sedminásobný mistr světa, dokázal v nepřetržité řadě za sebou celkem 9krát zopakovat trik „Diving-Clipper“, při kterém rekordman přehodí míč nohou zezadu dopředu přes hlavu a poté jej bez dotyku se zemí nohou před sebou opět zachytí. Rekordu bylo dosaženo 14. dubna v rámci programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na Staroměstském náměstí v Praze.

Nejvyšší počet opakování triku „eli hops“ s jojem ve trojici

Robert Kučera, Zdeněk Hýbl a David Kreibich dokázali celkem 269krát zopakovat trik s yoyem zvaný „eli hops“, který spočívá ve vystřelení zatočeného joja z provázku a jeho opětovném chycení. Rekordu bylo dosaženo 14. dubna v rámci programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na Staroměstském náměstí v Praze.

Nejvíc velikonočních zajíčků vytvarovaných z drátku za 30 minut

Drago Vujovič z Černé Hory dokázal za pomoci jediného nástroje (malých kleští) vytvořit v časovém limitu 30 minut vždy z jednoho kusu drátu o síle 0,7 mm a délce 17 cm celkem 28 velikonočních zajíčků vysokých 3,9 cm. Každý z takto vytvarovaných zajíců navíc držel malou kraslici. Autor při rychlostní výrobě přívěsků spotřeboval 476 cm stříbrného drátu. Rekord byl zaregistrován 14. dubna 2014 v rámci velikonoční akce Agentury Dobrý den a Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov v Praze na Staroměstském náměstí.

Velikonoční rekordy na Staroměstském náměstí

Program pelhřimovského  Muzea rekordů a kuriozit potěšil návštěvníky Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze. Mohli se pokochat největší souborem unikátních kraslic v ČR, do něhož patří například obří 60 kg kraslice z javorového dřeva zdobená vyléváním cínem, nejmenší (jiřiččí) a největší (pštrosí) kraslice nebo ca 1 m vysoká keramická drátovaná kraslice. Premiéru zde měla 24 karátovým zlatem zlacená čokoládová kraslice - více podrobností najdete zde.

Velvarský košík plný vajec

Človíček RaD o.s. uspořádalo v rámci akce Vajíčkobraní 2014 rekordní pokus, v průběhu kterého dobrovolníci na náměstí vyskládali z 1 491 přinesených vajíček obří košík. Vajíčka vyplňovala spáry mezi dlažebními kostkami a košík i s držadlem byl vysoký 12,73 m a široký 8,9 m. Vajíčka byla po ukončení pokusu dovezena ke konzumaci zvířatům do nedalekého ZOO parku Zelčín. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 12. dubna 2014 ve Velvarech.

Nejdelší volejbalové utkání

TJ Veros Chomutov uspořádala akci s názvem Wolleymarathon Chomutov 2014, v rámci které 24 hráčů a hráček vydrželo hrát 36 hodin utkání ve volejbale. Odehráno bylo při celkovém počtu 5 786 bodů 103 setů, přičemž družstvo Veros v utkání podlehlo družstvu Sorev konečným skóre 49 : 54 na sety a 2 859 : 2 927 na body. Všichni hráči byli členy TJ Veros Chomutov a na hřišti strávili stejně dlouhou dobu, jelikož vždy po dvou hodinách hry střídali kompletní šestici. Mezi jednotlivými sety byla přestávka dlouhá 90 s na nezbytné občerstvení. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 5. – 6. dubna 2014 ve sportovní hale v Chomutově.

Nejvíc lidí na 1 místě, kteří mají srdce na dlani

Pivovar Černá Hora, Město Boskovice a Město Blansko uspořádaly v rámci zahájení turistické sezony v regionu Moravský kras a okolí rekordní pokus, při kterém se sešlo celkem 1 023 lidí, kteří měli každý srdce na dlani. Započítávala srdce jakákoliv - např. namalovaná, čokoládová, proutěná, hovězí a jiná. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 6. dubna 2014 na nádvoří pivovaru Černá Hora v Černé Hoře.

Otevírání ústřic

Tomáš Hladík z Hospůdky u Gurmána na Jihlavsku se v sobotu 5. 4. 2014 stal vítězem 13. MAKRO Mistrovství ČR v otevírání ústřic. Hladík bude v září reprezentovat Českou republiku na světovém šampionátu v irském městě Galway. Soutěžící otevírají 30 ústřic typu Belon, které se používají i na mezinárodních soutěžích. Tomáš Hladík je tentokrát otevřel v čase 5:07 minuty včetně penalizací. Letos nejrychlejší žena Jindřiška Kačenková skončila s časem 5:35 min. V průběhu jedné hodiny otevřelo deset soutěžících celkem 300 ústřic.

Sběr počítačů a notebooků

Hlavní město Praha a nezisková organizace ASEKOL uspořádaly rekordní pokus ve formě soutěže, při které bylo v průběhu pěti dnů od soukromých osob, firem, škol i úřadů vysbíráno prostřednictvím sběrných dvorů 1291 starých počítačů a notebooků o celkové hmotnosti 11 091 kg. Soutěže, nazvané PRAHA plná počítačů, se zúčastnilo 35 městských částí. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 1. – 5. dubna 2014 v Praze.

Nejvíce ptačích budek na jednom místě

OBI Hradec Králové zorganizovalo rekordní pokus, v rámci kterého návštěvníci OBI vyrobili celkem 196 ptačích budek. Budky bylo možné skládat z tvrzeného voděodolného kartonu (102 kusů), z dřevěných překližek (87 kusů) nebo individuální z dodaného materiálu (7 kusů). Každá budka byla navíc originálně ozdobená. Nejmladšímu výrobci bylo 2,5 roku a nejstaršímu 67 let. Celkem bylo možno na budkách pracovat 20 hodin během 3 dní. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 3. – 5. dubna 2014 v Hradci Králové.

Velikonoční věnec z vyfouknutých vajíček

Občanské sdružení Dříteč a obec Dříteč zorganizovaly v rámci akce Velikonoční dílny rekordní pokus o vytvoření největšího věnce z vyfouknutých vajíček. Věnec o průměru 4 m byl zavěšen na kmeni stromu a vytvořen ze železné konstrukce, která byla obalena 110 kg sena a 30 m2 juty. Postupně na něj bylo navěšeno 23 437 vyfouknutých vajíček (z toho 3 088 kraslic), která byla navlečena na vlasci, jehož konečná délka činila 1 500 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. dubna 2014 v Dřítči.

Nejstarší yorkshire v ČR

Lussi je fenka yorkshirského teriéra, kterou vlastní Hana Švástová z Hodonína. Narodila se 3. dubna 1996, tudíž je jí v době registrace již 18 let. A přestože je od roku 2008 nemocná, její boj s vážnou nemocí úspěšně zvládá a běhá a skáče jako za mlada. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v den jejích narozenin, tedy 3. dubna 2014 v Pelhřimově.

24 hodin fyzikálních pokusů

1fyzpokusyMendelovo gymnázium v Opavě uspořádalo v rámci 130. výročí českého gymnaziálního školství v Opavě 24hodinový maraton fyzikální pokusů. Ve fyzikální posluchárně gymnázia uskutečnili jeho studenti celkem 292 pokusů, z toho 284 úspěšných. Pokusy, které si sami připravili, prezentovali pod dohledem učitele fyziky, přičemž každý pokus proběhl vždy pouze jednou. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit ve dnech 28. března - 29. března 2014 v Opavě.


Nejdéle vykonávaná funkce pedela

Jaroslav Gregr z Brna vykonává nepřetržitě již 36 let (od 15. července 1978) funkci pedel REKTORA na Masarykově universitě v Brně. Během výkonu jeho funkce odpromovalo již 85 592 absolventů této vysoké školy. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů 25. března 2014, v době, kdy je rekordman i nadále zaměstnán na této pozici.

Nejdelší jitrnice

Kolektiv zaměstnanců společnosti MASPRO, s.r.o. Hodonín - tradiční regionální výrobce masa a uzenin vyrobil v rámci akce Nejdelší jitrnice v republice obří jitrnici, která byla vyrobena z jednoho kusu přírodního střívka o délce 751 cm. Její celková hmotnost byla 8,4 kg. Tato jitrnice byla na místě zkonzumována přítomnými návštěvníky. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. března 2014 ve Sportovním areálu U Červených domků v Hodoníně.

100 karikatur nejrychleji nakreslených na otáčející se židli

Lubomír Vaněk vytvořil v rámci veletrhu FOR HABITAT 2014 u stánku společnosti Mix - Tee, s.r.o. 100 karikatur návštěvníků držících šálek s kávou za 80:09 min. Rekordman při pokusu seděl na otáčivé židli, kolem níž stály další 4 židle, na kterých se postupně střídali portrétovaní, jež karikaturista v rámci tohoto průběžně se otáčejícího „kolotoče“ jednoho po druhém nakreslil. Během pokusu se otočil 25krát o 360°, což je celkem 9000°. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 22. března 2014 na Výstavišti v Praze Letňanech.

Nejdelší jízda manipulátoru po vlastní ose

Manipulátor DIECI Agri Plus 40.7 VS EVO 2 je univerzální stroj o hmotnosti 7,7 tuny určený k práci v zemědělství i stavebnictví, na jehož rameno lze připevnit různá nářadí. Tento stroj dokázal během 6 dnů absolvovat v rámci DIECI MANATECH TOUR 2014 přesun z italského výrobního závodu DIECI v Montecchio Emilia do Jiřic u Humpolce, a to zcela nestandardně po vlastní ose. Během etapové jízdy přes 4 země (Itálie, Německo, Rakousko, Česká republika) trvající čistého času 36:32:05 hod. se prostřídali 2 řidiči společnosti MANATECH CZ Miloš Lesina a Miroslav Zástěra a redaktor Autosalonu František Fiala, kteří museli při akci čelit i extrémním úsekům, jakým byl například přejezd Brennerského průsmyku v Alpách. Teleskopický manipulátor během úspěšného pokusu o zápis do České knihy rekordů překonal vzdálenost 878,5 km, spotřeboval 379,81 litru nafty, přičemž trasa vedla mimo dálnice, tunely a silniční tahy, na kterých není povolen provoz traktorů. Rekordu s charitativním podtextem bylo dosaženo ve dnech 17. - 22. března 2014 a jeho pořadatelé za každý ujetý kilometr věnovali 1 EURO na konto sdružení vozíčkářů Tango Havlíčkův Brod.

Nejstarší fotografka

Anna Miterová, narozená 16. března 1914, členka fotokroužku v Domově seniorů v Rudné, který pracuje pod patronací Olympus Czech Group a fotografa Doriana Hanuše, je nejstarší fotografkou užívající digitální technologii. Fotokroužek navštěvuje od roku 2007. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci rekordmančiných 100. narozenin dne 16. března 2014 v Domově seniorů v Rudné.

Prezenční listina ve tvaru loga z největšího počtu vizitek

Partners Financial Services, a.s. uspořádala v rámci své výroční konference s názvem SVĚT REKORDŮ pokus, v rámci kterého 577 zúčastněných nalepilo své vizitky do tvaru obřího loga společnosti o rozměru 213 x 192 cm. Každý z partnerů mohl přispět pouze jednou navštívenkou. Tato ojedinělá prezenční listina byla do České databanky rekordů zaregistrována dne 13. března 2014 v Clarion Congress hotelu v Praze.

Největší počet lidí s motýlkem

Partners Financial Services, a.s. uspořádala v rámci své výroční konference rekordní pokus, během něhož se na večerní část dostavilo celkem 329 účastníků, kteří měli jako součást svého obleku motýlka. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 13. března 2014 v Clarion Congress hotelu v Praze.

Muzeum rekordů a kuriozit slaví 20 let a novou sezónu zahájilo jarními cyklorekordy

Martin Zehnal z Hrušek je výrobcem 20 kuriózníchbicyklů, specifických svým bizardním vzezřením či funkcí. Jeho „žirafa“ je 2 m široká a 195 cm vysoká, naopak „spermie“ dosahuje výšky pouhých 40 cm. Vzhledem k tomu je jízda na ní vyčerpávající a představuje velký nápor na třísla, nohy i ruce. Martin přesto dokázal na velodromu v Brně ujet 1 kilometr za pouhých 10:50 min. Toto unikátní minikolo se stalo součástí nově rozšířené expozice Zlaté české ručičky a při jeho předání vytvořili Martin se svým pětiletým synem nové cyklorekordy - podívejte se na ně sem.

Rychlost na trase 50 m s kolem „baletka“

Martin Zehnal z Hrušek zkonstruoval speciální bicykl „baletka“, jehož přední i zadní kolo zatáčí samostatně. Jeho délka je 148 cm, výška 100 cm a průměr kol 49 cm. Na tomto kole projel padesátimetrovou dráhu s 34 kužely rozmístěnými ve vzdálenosti 1,5 m za 42,76 s, přičemž každý z těchto bodů překonal tím způsobem, že předním kolem jej objel zprava a zadním zleva.  Tím pádem se kužel při projíždění nacházel pod šlapkami jezdcova bicyklu. Rekordu, při němž se Martin Zehnal ani jednou nedotkl země, bylo dosaženo 11. března 2014 v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den na asfaltové dráze v Městských sadech v Pelhřimově.

50 m s dětským kostitřasem

Martin Zehnal ml. (narozen 23.8. 2008) ujel na dětském kostitřasu vzdálenost 50 m (2 x 25 s otočkou) v čase 27,61 s. Výška tohoto bicyklu je 102 cm, délka 106 cm, průměr velkého kola 69 cm a průměr malého kola 32 cm. Rekordu byl do České databanky rekordů zaevidován 11. března 2014 v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den na asfaltové dráze v Městských sadech v Pelhřimově.

Hromadná choreografie účastníků plesu s logem v ruce

Hodonínské mažoretky vytvořily společně s 378 návštěvníky benefičního plesu společnosti Benatura hromadnou choreografii na skladbu od Michala Davida „Děti ráje“, při které každý držel nově pokřtěné logo Benatura nad hlavou. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. března 2014 v Domě kultury v Hodoníně.

Masopustní vláda ČR

Už po jedenácté v novodobé historii města jsme v Pelhřimově pořádali Masopust. Průvodu malých i velkých masek  tradičně vévodil kočár s masopustně vystrojeným starostou a místostarosty. Na náměstí průvod přivítaly stovky lidí. Za nejlepší masku byla zvolena mořská panna, která dorazila do Pelhřimova až z daleké Vídně. V průběhu programu  byla konečně zvolena kvalitní česká vláda. Kandidáty delegoval nekompromisní kozel, kterého jsme udělali politickým zahradníkem. Všechna masopustní ministerstva i post ministerského předsedy získal náš Miloš. Gratulujeme.

Největší počet lidí uzavřených v mýdlové bublině

Matěj Kodeš dokázal v rámci akce Milka Bubbly Dny uzavřít do mýdlové bubliny celkem 214 lidí. Obvod bubliny byl 28 m a její výška 2,5 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. března 2014 ve Veletržním paláci v Praze.

Největší turistická mapa

Katedra geoinformatiky, Přírodověděcká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Ing. Josefem Rančákem z Geodézie On Line spol. s r.o. nechala v rámci Mezinárodní konference CARTOCON2014 vyrobit turistickou mapu Moravy, jejíž rozměry jsou 3,04 x 7,60 m a skládá se ze 2 kusů. Mapa je vyrobena z p-boardu (vinylové linoleum o síle 2 mm) a obsahuje 1 309 735 objektů, 2 838 symbolů, 6 592 km turistických cest a 6 951 km cyklotras. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. února 2014 v Olomouci.

Rychlostní pletení pletýnek

Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR uspořádal v rámci soutěže „Pekař roku 2014 - kategorie junior“ dovednostní klání, při němž studentka Střední odborné školy gastronomie a potravinářství Jeseník Andrea Kubalová z Koberna (Slezské Rudoltice) upletla 30 pletýnek za 3:47,46 min. Zúčastnilo se celkem 6 finalistů, kteří měli za úkol v co nejkratším čase rozdělit každý z třiceti dílů těsta na třetiny, z nich vyválet tři prameny a poté je splétat do tvaru pletýnky, přičemž konečný výrobek (hmotnost 60 g po upečení) musel mít nejméně trojnásobné překřížení. Rekordu bylo dosaženo 27. února 2014 v rámci veletrhu MBK/SALIMA Brno.

Nejvíc absolvovaných pochodů Praha-Prčice - muži

Josef Medlín z Prahy se od roku 1972 pravidelně účastní každoročního dálkového pochodu Praha - Prčice. Ke dni registrace rekordu má tedy na kontě celkem 42 rekordních účastí. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 27. února 2014.

Nejdelší věta tvořená pouze souhláskami

David Bergmann z Ústí nad Labem je autorem věty: „Šplh, šprt, škrt Srb pln slz z brv skrz smršť vln žbrnd z prh scvrnkl prv hrc frc hrd skrz prst čtvrthrst zrn z chrp z Krp z šmrncbrk z prs vlh z Vlk skrz trs srh z Krs, plť z vrb z Krt, drť sprch z Vrch, zdrž z brzd z Vrd, srst mrch srn z mlh Brd v čtvrť skvrn z mrv Krč.“, která je tvořena 197 souhláskami. Údaj byl zanesen do České databanky rekordů Agentury Dobrý den 24. února 2014.

Vysvětlení věty: Podlézající, biflující se lakomec srbské národnosti, plný slz, stékajících z očních řas tj. uplakaný kvůli zkázonosnému přívalu vln nelahodných prhových patoků (Srb slzí skrze tu smršť...), scvrnkl nejprve narychlo s pocitem hrdosti (pomocí prstu) zrna, nalezená na chrpách v obci Krpy na Mladoboleslavsku, zrna v množství, že by se tato na čtvrtku hrsti vešla, takovým způsobem, že se zrna po jejich odcvrnknutí z elegantních pírek z hrudí ptáků z čeledi vlhovitých, pírek sesbíraných v obci Vlky u Bratislavy, snesla, rozptýlila a prolétla trsem srhových travin, posečených v obci Krsy na Plzeňsku, pltí (vorem, složeným z vrbových kmenů) z obce Krty na Rakovnicku, rozdrcenou hmotou ze sprch z obce Vrchy na Ostravsku, brzdovou zdrží z obce Vrdy na Kutnohorsku, srstí zdechlých srnek, pocházejících z mlhami zakrytého pohoří Brdy, až zrna dopadla na zem v pražské čtvrti Krč, poskvrněné (zeminou, tvořenou z chlévských) mrv.

100 km bruslení na čas

Karel Ligocki dokázal ujet na bruslích 100 km za 4:45:08 hod. Rekord absolvoval pod vedením trenéra Jana Kopery. Neměl žádnou přestávku a tempo mu pomáhali udržet vodiči. Rekordu bylo dosaženo dne 21. února 2014 na zimním stadionu bohumínské Bospor arény.

Nejdelší had z kufrů

Zábřežská kulturní, s.r.o. uspořádala v rámci 11. ročníku akce Welzlování pokus o rekord, při kterém se na jednom místě sešlo celkem 349 lidí s kufry, které naskládali za sebe do řady dlouhé 146,56 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. února 2014 v Zábřehu.

Nejvíce absolventů Lékařské fakulty přihlášených v průběhu 3 hodin

Lékařská fakulta Univerzity Palackého Olomouc zorganizovala akci s názvem Radicés – Kořeny 2014, v průběhu které se během 3 hodin přihlásilo osobně, telefonicky, e-mailem, přes Scype či facebook celkem 140 absolventů Lékařské fakulty. Nejstarší absolvent se přihlásil z roku 1958, nejvíce se jich přihlásilo z ročníku 1982 a 2013. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. února 2014 v Olomouci. Foto dodal Pavel Honig.

Hromadný valentýnský přípitek s polibkem

OC Černý Most uspořádalo valentýnský pokus o rekord, v rámci kterého si v jednu chvíli na jednom místě připilo šumivým nápojem (alkoholickým i nealkoholickým) celkem 50 dvojic, které se hned po přípitku políbily. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. února 2014 v Praze.

48 let nepřerušené závodní činnosti výhradně s automobily značky Škoda

Ing. František Markvart se v letech 1966 - 2013 každoročně účastnil jako automobilový závodník a soutěžní jezdec s licencí automobilových rally a závodů, a to vždy ve vozech jediné značky - Škoda. Nyní jezdí s automobilem Škoda Fabia, který je upravený dle technických předpisů pro skupinu A7. Během čtyřicetiosmileté aktivní činnosti absolvoval více než 234 automobilových rally představujících přibližně 117 000 ujetých km. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován 10. února 2014.

Nejvyšší dort

CET 21 spol. s r.o. představila v rámci akce Den otevřených dveří TV NOVA dvaceti patrový dort, který - díky kouli v podobě znaku televize Nova umístěné na jeho špičce - dosáhl výšky 273 cm. Dort, vážící 198 kg, vyrobila k 20. narozeninám TV NOVA pelhřimovská Pekárna a cukrárna Adélka. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 8. února 2014.

Nejvíce nakreslených kominíků na jednom místě

Obec Křičeň a Pavel Ježek zorganizovali v rámci kulturního programu pro děti a rodiče s názvem Kominíkovo štěstí pokus o rekord, v průběhu kterého bylo na jednom místě nashromážděno celkem 401 obrázků kreslených kominíků, které byly následně zavěšeny na provázek. Každý kominík musel být nakreslen na papíru o velikosti A4 a musel mít na sobě bílou čepici, černý oblek a v ruce kominickou štětku. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. února 2014 v Křičeni.

Největší počet výher v základní části Ligy starších dorostenců v sezóně

Starší dorostenci ročník 1995 – 1996 HC RT TORAX Poruba dosáhli v hokejové sezóně 2012 – 2013 v Lize staršího dorostu celkem 35 vítězství z 36 utkání, což se žádnému jinému družstvu od sezóny 2009 – 2010, kdy se hraje novým systémem, nepodařilo. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 5. února 2014 v Pelhřimově.

Největší sbírka hygienických papírových kapesníků

Andrea Štěpánová z Brna je vlastníkem sbírky, která čítá ke dni registrace celkem 1 083 kusů odlišných balení hygienických papírových kapesníků, které rekordmanka nashromáždila v průběhu 20 let. Sbírka obsahuje nejen kapesníky české výroby, ale například také z USA, Spojených arabských emirátů nebo Austrálie. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. ledna 2014 v Pelhřimově.

Nejdelší výdrž v zavěšení se na tyči

Žákyně 5. třídy ZŠ Valtice Klárka Vozarová se dokázala na klasické tyči na šplh o délce 4,5 m udržet bez dotyku země po dobu 1:30:18 hod. Tohoto neobvyklého výkonu dosáhla v rámci hodiny tělesné výchovy, která se pro ni protáhla do 3 vyučovacích hodin a 2 přestávek. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. ledna 2014 v Pelhřimově.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov letos slaví 20 let

Oslavy zahájilo vybudováním rozsáhlé expozice na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2014 na Výstavišti v Brně s rozsáhlým doprovodným programem. Podívejte se sem.

Nejvíc účesů za 4 dny

9 studentek oboru Kadeřník ze SPŠ a SOU Pelhřimov – Martina Novotná, Dominika Vysloužilová, Tereza Teclová, Lucie Dirdová, Iva Nováková, Aneta Semrádová, Monika Klusáčková, Aneta Betinská a Martina Vlachová dokázalo za 4 dny (denně 10 - 17 hodin)  upravit 397 dámských i pánských účesů (218 ostříhání + 179 účesů). Rekordu bylo dosaženo 16.-19. ledna 2014 v rámci programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na veletrhu cestovního ruchu Regiontour na Výstavišti v Brně.

Nejrychlejší sestavení židle - dvojice

Studenti oboru Truhlář ze SPŠ a SOU Pelhřimov Adam Jirsa a Jakub Braumber dokázali sestavit židli sestávající z 19 dílčích dřevěných částí za 14,94 s. Rekordu bylo dosaženo 16.-19. ledna 2014 v rámci programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na veletrhu cestovního ruchu Regiontour na Výstavišti v Brně.

Pěší přechod ČR od severu k jihu po turisticky značených stezkách

Mgr. Vlastimil Burian a Petr Hrdlička přešli v období 24.4.2010 – 22.6.2013 Českou republiku z nejsevernějšího do nejjižnějšího místa po turisticky značených   stezkách KČT. Celou trasu si rozdělili do 31 celodenních etap, v průběhu kterých ušli celkem 702,5 km. V rámci svých výletů navštívili kraj Ústecký, Liberecký, Středočeský, Hlavní město Praha, dále Kraj Vysočina a závěrem i Jihočeský kraj. Na trase zdolali několik vrcholů českých a moravských hor, z nichž nejvyšší byla „Kleť“ (1 083 m.n.m.). Kromě výše zmíněné dvojice se akce s názvem „Vlastimilování“ ještě nepravidelně zúčastnilo dalších 9 mužských členů a těmi byli: MUDr. Peter Kaplán, Michal Handlíř, Martin Kočíb, Ivo Kubica, Jan Čop, Ladislav Halas, Petr Kovařík, Lukáš Hrdlička a Roman Lazar. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 17. ledna 2014 v Brně na veletrhu Regiontour.

Nejvíc zaznamenaných ústí řek

Ing. Jaroslav Lakomý v období let 2004 - 2013 navštívil, vyfotografoval a souřadnicemi zaznamenal 61 ústí řek nacházejících se na území České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Německa. Jeho dlouhodobý rekord byl zaevidován 17. ledna 2014 v rámci programu Agentury Dobrý den Pelhřimov na veletrhu cestovního ruchu Regiontour na Výstavišti v Brně.

   

Nejstarší parašutista

Pavel Höchsmann z Mohelnice absolvoval 5. října 2013 samostatný seskok padákem typu M-330 z výšky 1000 m ve věku 86 let, který se uskutečnil z letounu L-60 na letišti v Olomouci. Jednalo se v pořadí již o pátý seskok pana Höchsmanna, který byl absolvován pod dohledem Vladislava Říhy z Hanáckého paraklubu Olomouc. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. ledna 2014 v Pelhřimově.

Největší paličkované srdce

Eugenie Petlachová z Prahy upaličkovala srdce o velikosti 50 x 41 cm, které je vyhotoveno ze zlatých nití. Práce na něm jí zabrala celkem 184 hodin a bylo při tom spotřebováno 120 m zlaté nitě a 100 ks špendlíků. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 6. ledna 2014 v Pelhřimově.

P1080159

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress