Největší sbírka berušek

BeruškyDenisa Karešová z Mladé Boleslavi nashromáždila v průběhu deseti let soubor 807 předmětů představujících berušku nebo nesoucích motiv berušky. Sbírku tvoří berušky různých podob, velikostí a materiálů, převážně keramické a plyšové. Berušky mají svůj původ v ČR, Velké Británii, Holandsku, Rakousku, Řecku, Španělsku a Egyptě. Sběratelka nejčastěji získává nové kousky od příbuzných a přátel. Údaj byl zaznamenán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 30. prosince 2015 v Mladé Boleslavi.


 

Absolvování běžeckého maratonu s amputovanou nohou

MaratonMiroslav Motejzík ze Strakonic se 3. května 2015 zúčastnil běžeckého maratonu s názvem Volkswagen Prague Marathon, který i přes handicap v podobě amputace levé nohy zvládl dokončit v čase 6:03:30 hod. Vzdálenost 42,195 km uběhl za pomoci speciální běžecké podkolenní protézy. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 30. prosince 2015.
 

Absolvování ironmana s amputovanou nohou

1Miroslav Motejzík ze Strakonic se 20. června 2015 zúčastnil Mistrovství republiky v triatlonu s názvem Moraviaman, který i přes handicap v podobě amputace levé nohy zvládl dokončit v čase 14:37 hod. Během závodu absolvoval 3,8 km plaváním, 180 km na kole a 42,195 km běhu, přičemž na každou disciplínu musel použít jinou podkolenní protézu. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 30. prosince 2015.


 

Největší dopis Ježíškovi

Dopis JežíškoviSLOVÁCKÁ TRŽNICE Uherské Hradiště představila veřejnosti 28. listopadu 2015 na úvod adventu plochu o velikosti 15,6 m2 (8,2 x 1,9 m) v podobě hladké dřevotřískové desky s nápisem Dopis Ježíškovi ze Slovácké tržnice 2015, na kterou mohli návštěvníci napsat svá vánoční přání, jichž zde bylo v průběhu 25 adventních dnů nakonec zaznamenáno (i s kontakty) 322. Ze všech přání bylo 10 vylosováno a pořadateli vyplněno (dárky byly doručeny na Štědrý den). Obří dopis Ježíškovi byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 22. prosince 2015 v Uherském Hradišti v rámci akce Vánoce ve Slovácké tržnici.


 

Největší sbírka modelů vozidel v měřítku 1:18

modely aut 1 ku 18 (48)Antonín Malec z Brna nashromáždil od roku 1997 sbírku 1 009 ks modelů vozidel v měřítku 1:18. Sbírka je tvořena zejména modely osobních automobilů, ale zahrnuje také 17 motocyklů, 13 traktorů, nákladní automobily, armádní speciály, pohřební vozy, či formule. Modely vozidel řady výrobců pocházejí z celé Evropy, USA, Číny i Japonska, odkud si sběratel přivezl cenný model staré Toyody (dnešní Toyota). Mezi unikátní  kousky patří také Velorexy, nebo Tatra 201 pocházející z České republiky.

Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 22. prosince 2015 v Technickém muzeu v Brně, kde je sbírka dlouhodobě vystavena.


Nejdelší vánoční řetěz z Möbiových pásek

Řetěž z möbiových pásekVIDA! science centrum uspořádalo rekordní pokus, při kterém 252 návštěvníků Brněnských Vánoc na náměstí Svobody vytvořilo pomocí 5 360 ks Möbiových pásek vánoční řetěz o délce 428,8 m, který byl posléze rozvinut kolem celého náměstí. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 21. prosince 2015 v Brně.


Nejrychleji poskládané puzzle zaměstnanci jedné firmy

Puzzle RPGSpolečnost RPG uspořádala vánoční večírek, v rámci kterého 354 účastníků poskládalo pod heslem „Jsme jeden tým“ obraz z 360 dílků puzzle o rozměrech 142 x 384 cm v rekordním čase 4:33,00 min, což zprůměrováno představuje méně než 1 vteřinu na každý vložený dílek. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov ve čtvrtek 17. prosince 2015 v Domě kultury města Ostravy.


Nejvíc lidí s brýlemi

Nejvíc lidí s brýlemiRaná péče EDA, o. p. s., zorganizovala charitativní koncert na podporu a zvýšení povědomí o službě rané péče, kterého se zúčastnilo celkem 203 platících diváků, přičemž všichni sledovali probíhající produkci s brýlemi na očích. Výtěžek z akce byl využit na podporu rodin dětí se zrakovým a kombinovaným postižením. Rekordu bylo dosaženo 16. prosince 2015 v Jazz Docku v Praze.


 

Vánoční obraz s kresbou z drátků

Drago VujovičDrago Vujovič z Černé Hory vytvořil ze stříbřitého drátu o síle 0,8 mm za pomoci jediného nástroje (malých kleští) obraz s vánoční tématikou, jehož ústředním motivem je betlém a text celé písně Narodil se Kristus Pán. Obraz, na němž rekordman pracoval 3 dny a 2 noci, má na délku 85,5 cm, na šířku 59,5 cm a na černém podkladu zobrazuje 655 drátkovaných písmen (726 všech znaků), 41 hvězd, 7 andělíčků a svatou rodinu s Ježíškem. Rekord byl oficiálně zaregistrován 14. prosince 2015 v rámci předvánoční akce Agentury Dobrý den v Praze na Staroměstském náměstí a poté autorem věnován do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


Nejvíc vánočních kaprů vytvarovaných z drátku za 30 minut

Drátkovaní kapřiDrago Vujovič z Černé Hory dokázal za pomoci jediného nástroje (malých kleští) vytvořit v časovém limitu 30 minut vždy z jednoho kusu drátu o síle 0,8 mm a délce 13 cm celkem 17 vánočních kapříků dlouhých 3 cm a vysokých 1,6 cm. Každý z vytvarovaných kaprů měl oko, tlamu a ploutve. Autor při rychlostní výrobě spotřeboval 221 cm stříbrného drátu.  Rekord byl zaregistrován 14. prosince 2015 v rámci předvánoční akce Agentury Dobrý den a Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov v Praze na Staroměstském náměstí.


Shodné datum narození – 3 stejné

Eva Píšová ze Sokolova se narodila 15. srpna 1988, tedy ve stejný kalendářní den jako její matka Eva Píšová roz. Petráková (15. srpna 1961) i babička Ida Petráková roz. Fričová (15. srpna 1937).

Skutečnost byla zaregistrována do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 14. prosince 2015.
 

Perníková kamna, která si společně upekli občané jednoho města

1kamnaMěstské kulturní a informační středisko v Humpolci iniciovalo výrobu perníkových kamen o rozměrech 162 x 170 x 78 cm (š x v x h). Kamna byla sestavena z 224 kachlů, na jejichž výrobu bylo použito 12 kg mouky, 4,2 kg cukru moučky, 60 vajec, 1,5 kg tuku, 60 lžic medu a 15 sáčků perníkového koření. Jednotlivé kachle upekli na základě výzvy MĚKIS občané města Humpolec. Myšlenku na vytvoření kamen přinesly Marcela Kubíčková, Dagmar Kluchová a Kateřina Jančurová, kostru na jejich sestavení vytvořil Miroslav Bártl a bílkovou polevou je ozdobila Milena Kochová.

Rekord byl do České databanky zaznamenán v pondělí 14. 12. 2015 v sídle humpoleckého infocentra, kde byla kamna dočasně instalována před jejich umístěním do stálé expozice Muzea Dr. Aleše Hrdličky.


Nejdelší fotoalbum

Nejdelší fotoalbum - foto Václav Šváb, Plzeň 2015  (3)Rozvinutím pásu fotografií dlouhým 1 172,5 m se tým společnosti PLZEŇ 2015 a celé město rozloučily s projektem Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, který přinesl na šest stovek akcí. Fotografie od profesionálů i občanů města mapující kulturní dění v Plzni byly zvětšeny a vytištěny na půl metru široké pásy z voděodolného materiálu. Organizátoři spolu s dobrovolníky během odpoledne na trase z centra města podél řeky do areálu Kreativní zóny DEPO2015, kde se v průběhu roku většina akcí Evropského hlavního města kultury odehrávala, natáhli a pospojovali celkem 13 rolí. Celkově pás měřil 1 234 metrů, z čehož fotografie pokrývaly zmíněných 1172,5 metru. Na třech přechodech silnic, kde nebyla přerušena doprava, jej pokrývaly místo fotografií nápisy.

Nejdelší fotoalbum tak tvořilo 2 861 snímků zachycujících nejrůznější události roku 2015; od lednového slavnostního zahájení projektu s provazochodeckou produkcí nad náměstím, přes  velké hudební koncerty, výstavy, divadelní a taneční představení, vystoupení novozélandských Maorů, květnové Slavnosti svobody, Festival světla, Bavorské dny, průvod obřích loutek v rámci festivalu Skupova Plzeň a mnohé další. Přítomní diváci si mohli po ukončení instalace vybrat z fotoalba "svůj" obrázek, který jim pořadatelé odstřihli a věnovali na památku.

Nejdelší vystavený pás fotografií byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 12. prosince 2015.


Pelhřimovské rekordy v pořadu Pološero

Půlhodinový dokument z prostředí českých rekordů, rekordmanů a pelhřimovského Muzea kuriozit odvysílal 10. prosince ve 21:30 v premiéře program ČT 2. Návštěvníci festivalu Pelhřimov - město rekordů se v něm uvidí s několika známými tvářemi, ale tentokrát pro změnu v jejich domácím prostředí.

Jak se praví v průvodním slově filmu - rekordy posouvají fyzické schopnosti lidí a fyzikální možnosti strojů, rekordy bourají běžné představy o vzhledu či funkčnosti čehokoliv, ale v ústraní nezůstávají ani rekordy hromadné či sběratelské.

Podívejte se tedy na svět některých rekordmanů zblízka. Dokument Rekordmani všedního dne se v Pelhřimově natáčel na konci loňského roku.

Krátké medailonky lidí zapsaných v České knize rekordů v něm střídají záběry na nejpozoruhodnější unikáty z expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


   

3násobný mistr světa 3násobným otcem - kuriózní skutečnost

fotoPetr Čajánek ze Zlína bývalý reprezentant České republiky v ledním hokeji hrající na pozici centra, trojnásobný mistr světa z let 2000, 2001 a 2005, se v roce 2015 stal i trojnásobným otcem. Petr má s manželkou Kateřinou dceru Terezu (2004), syna Marka (2009) a od 1. prosince 2015 dceru Sáru.

Údaj byl zaznamenán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 7. prosince 2015.


Vánoční hvězda tvořená největším počtem zapálených svíček

Vánoční hvězdaKozák Svitavy, s. r. o., uspořádal akci, při které bylo návštěvníky Vánočních trhů ve Svitavách zapáleno 1482 svíček uspořádaných do tvaru šesticípé hvězdy. Každý občan, který se chtěl podílet na rekordu, si mohl koupit libovolný počet svíček, které byly následně zapáleny. Výtěžek z akce byl věnován nadačnímu fondu Valentina Oswalda Ottendorfera.

Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov v neděli 6. prosince 2015 na náměstí Míru ve Svitavách.


Nejvíc MO knírů v jedné firmě

akníryAllianz pojišťovna zrealizovala v rámci Měsíce boje proti rakovině prostaty rekord, v jehož rámci si 35 zaměstnanců nechalo narůst knír, který je symbolem Movemberu. Na počátku akce se všichni hromadně nechat oholit a vyfotografovat. Výkon byl zaevidován v období 2. – 30. listopadu 2015.


Nejvíc zaměstnanců jedné firmy načítajících audioknihu pro nevidomé

1audioknihaAllianz pojišťovna realizovala charitativní rekord, v jehož rámci se 179 jejích zaměstnanců zúčastnilo načítání audioknihy pro nevidomé. Kniha "Co je to, když se řekne" byla určena Nadaci Leontinka. Projekt probíhal v období červen - listopad 2015 a čtenáři strávili v nahrávacím studiu celkem 76 hodin čistého času.


Nejvíc lidí s vánoční pohlednicí na jednom místě

Vánoční pohledniceMěstská knihovna Sedlčany, Příbramský deník a klub Velká Kobra uspořádaly předvánoční akci, při níž se v jeden okamžik na jednom místě sešlo a speciálně vytvořenou bránou, kterou namaloval výtvarník Petr Sůsa, prošlo 451 lidí s pohlednicí v ruce, přičemž podmínkou bylo, aby výtvarná část pohlednic zobrazovala vánoční motivy. Unikátem bylo několik exemplářů pocházejících z přelomu 19. a 20. století. Rekordu bylo dosaženo v předvečer první adventní neděle 28. listopadu 2015 na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech v rámci akce Den pro dětskou knihu.


Nejdelší hokejový zápas

Hokejový maratonHokejový maraton Příbram 2015

Stará garda – Spartak Příbram nastoupila proti HC Kovárny Kladno 1988 k hokejovému zápasu trvajícímu 24 hodin. V jeho průběhu bylo odehráno 37 standardních třetin a 15 minut hracího času navíc, celkově tedy 12:35:00 hod čistého času hry při konečném výsledku 179 : 69 ve prospěch Příbrami. Nejlepším střelcem hokejového maratonu se stal Ondřej Mácha s 27 góly. Utkání proběhlo podle hokejových pravidel pod dohledem rozhodčích, z nichž Antonín Kolář odpískal celé utkání bez střídání. Hlavním pořadatelem rekordního pokusu byl Jaroslav Krůta z Příbrami.

Mužstva nastoupila v následujících sestavách:
Příbram - Michal Šimůnek, Jan Svojtka, Milan Filipi, Jan Beran, Ondřej Mácha, Filip Drozda, Pavel Bejček, Ladislav Hanáček, Zbyněk Trč, Zdeněk Císař, Ondřej Štofa, Jiří Bábek, Petr Procházka, Petr Svoboda, Petr Hlinka, Jiří Dražan, Milan Martínek, Pavel Veverka, Martin Sudík, Roman Valta, Petr Polívka, Martin Kozelka, Dušan Kozelka, Pavel Tylich, Jiří Chlumecký, Jiří Veselý, Roman Mráz, Pavel Dudaščík, Jan Perďoch, Václav Novák, Jan Flaks, David Novotný, David Beneš, Kuba Kadlec, Aleš Kadlec, Daniel Grinč, Dušan Matějka, Ervín Molnár, Lukáš Rygl. Trenéři Jiří Goryl a Pavel Tylich st. Kladno - Jan Fischer, Luboš Švihlík, Dušan Pospíšil, Michal Axamit, Jakub Kouba, Tomáš Brouček, Radek Bělohlávek, Patrik Tomeš, Tomáš Blažek, Roman Bacík, Ladislav Bílek, Petr Karas, Martin Karas, Michal Karas, Martin Mildorf, Jiří Dyršmíd, Matěj Dyršmíd, Tomáš Horák, Miroslav Pechanec, Jan Tůma, Karel Hanzlík, Ondřej Pulchart, Karel Kolínský, Břetislav Mairych, Zdeněk Beránek, Pavel Němec, Václav Růžek, Jiří Nýdrle, Petr Frühauf, David Svoboda, Ladislav Náprstek, Michal Petlan, Karel Hanáček, Ondřej Kruliš, Martin Suk, Petr Procházka, Jiří Dudáček, Ivan Dudáček, Matěj Libecajt. Trenér Ladislav Náprstek. Údaj byl zaznamenán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov ve dnech 20. - 21. listopadu 2015 na Zimním stadionu v Příbrami.
 

Nejvíc mužů s plnovousem na jednom místě

VousáčiČeský klub vousáčů (Zdeněk Hrubý, Viktor Mejzlík a Jiří Nečas) zorganizoval v Radlické kulturní sportovně III. sraz vousáčů, v rámci kterého se sešlo celkem 113 mužů s plnovousem. Každý vousáč musel mít na první pohled viditelné vousy na bradě, pod nosem a na obou tvářích (a to jakkoli upravené).

Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 21. listopadu 2015 v Praze.


 

Nejvíce snědených mletých karbanátků za 1 hodinu

KarbošObec Prosenická Lhota a SDH Prosenická Lhota uspořádaly 16. ročník soutěže v pojídání čehokoliv, při které Kamilu Hamerskému stačilo 60 min na to, aby spořádal 21 velkých masových karbanátků  (celkem 2 907 g), které si ochucoval tatarkou, zakusoval chlebem a to vše zapíjel vodou a džusem. Stal se tak vítězem klání, v němž se za ním umístil Miroslav Boček s 15,5 snědených karbanátků (2 168 g) a na třetím místě skončil Aleš Vodňanský s 12 karbanátky (1 653 g). Celkem se hodinovky v pojídání karbanátků zúčastnilo 17 jedlíků, kteří dohromady snědli 20 916 g karbanátků (149,5 kusu).

Údaje byly zaregistrovány do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 21. listopadu 2015 v Prosenické Lhotě.


Největší chodský džbán z bramborových šišek

chodsky_dzban_2VÚ, DDŠ, ZŠ, SŠ, ŠJ Hostouň představila v rámci Gastrofestu v Českých Budějovicích 3,03 m vysoký, 2,02 m široký (v nejširším místě) a 350 kg vážící chodský džbán z bramborových šišek. Celý džbán, jehož tělo tvořila konstrukce z polystyrénu, byl osázen 5495 ks bramborových šišek, dále byl dozdoben květy z marcipánu (290 ks kopretin a 212 vlčích máků) a slámou. Jeho výroba trvala 56 dnů (cca 336 hod) a podíleli se na ní Mgr. Martina Tauerová – učitelka odborného výcviku, Mgr. Alena Řepová – učitelka odborných předmětů, Marta Vojtová - asistentka  a dva učni Tomáš Szábo a Karel Žádník.

Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 13. listopadu 2015 na Výstavišti v Českých Budějovicích.


Nejstarší a nejdéle působící český knihkupec

knihkupec VytopilJaromír Vytopil z Pelhřimova, nar. 24. září 1937, vstoupil na dráhu knihkupce  v době, kdy mu bylo 15 let a 1 měsíc, tedy 24. října 1952. Od té doby je knihkupcem nepřetržitě (postupně v 6 různých městech a od 1. května 1963 dodnes v Pelhřimově). Jako knihkupec pamatuje přeceňování knih komunisty po měnové reformě v roce 1953, uvolnění vydavatelské politiky v 60. letech i následující seznamy zakázaných knih a jejich stahování z oběhu po událostech v srpnu 1968, éru knižních čtvrtků, při kterých byly na trh dodávány nové knihy ... Soukromě podnikat v oboru začal společně se svou ženou Marií 1. července 1991, tedy ve svých 54 letech. Svému povolání, které bere jako službu veřejnosti, se (po odečtení dvou let vojenské služby) věnuje 61 roků.
 

Turistické lžičky - KURIÓZNÍ SBÍRKA

Turistické lžičkyEmílie Urbanová z Prostějova je majitelkou sbírky čítající 500 ks turistických lžiček s nejrůznějšími motivy. Lžičky z mnoha zemí všech kontinentů shromažďuje již 35 let. Nové exponáty si přiváží ze svých cest nebo je dostává darem od svých příbuzných a přátel. Kuriózní sbírka byla zaznamenaná do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 9. listopadu 2015.


 

Nejvíce lidí společně stepujících na jednu choreografii

Step BrnoVeletrhy Brno, a. s., uspořádaly taneční veletrh Dance Life Expo 2015, v rámci jehož doprovodného programu se v pavilonu B sešlo 203 stepařů, kteří stepovali na jednotnou choreografii Oceana – Endless Summer (official video UEFA EURO 2012). Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 7. listopadu 2015 na výstavišti v Brně.


Nejvíce lidí společně tančících na jednu choreografii

Tanec BrnoVeletrhy Brno, a. s., uspořádaly taneční veletrh Dance Life Expo 2015, v rámci jehož doprovodného programu se v pavilonu B sešlo 1216 tanečníků, kteří zatančili jednotnou choreografii na skladbu Uptown Funk + remix Bruno Mars. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 7. listopadu 2015 na výstavišti v Brně.


Výměna kola u automobilu v nejvyšší nadmořské výšce

Výměna kolaIvan Monev (www.skodoukolemsveta.cz) dne 20. července 2015 na své cestě kolem světa s automobilem Škoda Rapid 136 z roku 1989 vyjel po prašné argentinské národní silnici RN 40 na vrchol hory Abra el Acay do nadmořské výšky 4895 m. Na vrcholu zjistil, že má defekt na pravém zadním kole. Kvůli silnému větru sjel o dvě zatáčky níže do nadmořské výšky 4800 m a zde kolo vyměnil. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 6. listopadu 2015.


 

Sólo cesta kolem světa automobilem

Uluru, AustralieIvan Monev (www.skodoukolemsveta.cz) vyrazil 4. července 2014 z Prahy na cestu kolem světa automobilem Škoda Rapid 136 z roku 1989. Ke dni registrace rekordu měl projetou Evropu, Asii, Austrálii, Nový Zéland a Jižní Ameriku. Prozatím na cestě kolem světa Rapid s jednočlennou posádkou najezdil 42 000 km po souši a 29 000 km po vodě, celkově 71 000 km. Na jeho dalších cestách ho čeká Střední a Severní Amerika a Afrika. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 6. listopadu 2015.


Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných dálkových pochodů

MUDr. Tomáš Roučka z Nové Paky absolvoval bez přerušení sérii 47 ročníků dálkových pochodů „Novopacké pochody“ každý v délce 50 km. Rekordu bylo dosaženo v letech 1969 – 2015 v okolí Nové Paky. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 6. listopadu 2015.


 

Největší sbírka slonů

Sbírka slonůRůžena Hlavatá z Hrubčic nashromáždila v průběhu 15 let sbírku 784 slonů, kterou tvoří 708 předmětů. Většina předmětů představuje - jak je obvyklé - slona jednoho, ale například exemplář ručně vyřezaný z jednoho kusu slonoviny, pocházející z Indie, znázorňuje slony tři. Sloni různých podob, velikostí a z různých materiálů mají svůj původ v Evropě, Asii, Africe i Americe. Někteří pocházejí z exotických ostrovů Bali, Isla Margarita, z Dominikánské republiky, Srí Lanky či Kuby. Sbírka byla zapsána do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 3. listopadu 2015 v Hrubčicích u Prostějova.


Nejvíce gólů vstřelených jedním hráčem ve fotbalovém zápase

Jakub MarekJakub Marek hráč SK Nižbor (nar. 24.10.2003) vstřelil během mistrovského utkání mezi FK Liteň/Zadní Třebáň a SK Nižbor 16 branek. Jednalo se o 60 minutový zápas okresního přeboru mladších žáků, okresu Beroun, skupiny A, který se hrál 30. září 2015 od 17:00 hod v Litni. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 2. listopadu 2015.


Nejdelší věta ze souhlásek

Milan Hanák z Prahy je autorem věty sestavené ze 74 slov. Slova jsou vytvořena výhradně s použitím souhlásek, jejichž počet je 241. Údaj byl registrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit dne 1. listopadu 2015.
Věta:
„Blb zrz čtvrtvlk chrt, šplh, šprt, škrt, pln slz skrz smrt šmrnc srn, smršť vln žbrnd z prh, hrc frc vchrstl hrd čtvrtvrš zrn, mrť z chrp z Krp, skrz drn, mls vlh z Krt, skrz trs srh Krs, tvrz z Srb, plť z vrb z Vlk, drť sprch z Vrch, zdrž z brzd z Vrd, vrch Smrk, skrz zdrž Strž - čtvrtčtvrť Strž, srst mrch z mlh Brd v čtvrť skvrn z mrv Krč.“
Vysvětlení věty:
Hloupý zrzavý chrt, z jedné čtvrtiny kříženec vlka, podlézající, biflující, lakomý, nyní uslzený jednak kvůli uhynutí šmrncovních srnek a jednak pro příval vln nechutných prhových patoků, náhle s pocitem hrdosti vymrštil zrní ze čtvrtiny naplněné rybářské vrše, s malým množstvím semene chrp z obce Krpy na Mladoboleslavsku, vše se vznášelo z trávníku do mnoha míst: k vlhám, hnízdícím u Krt na Rakovnicku, pro něž to byl pamlsek, přes trsy trav – srh v obci Krsy, dále k tvrzi v Srbech (obě na Plzeňsku), nad vorem z vrbových kmenů ve Vlkách u Bratislavy, k zbytkům rozbitých sprch u obce Vrchy na Ostravsku, k brzdové zdrži (obložení brzd u vagonů) u obce Vrdy na Kutnohorsku, též směrem k vrchu Smrk, dále nad rybníkem Strž v části čtvrtě Strž (ve Staré Huti pod Brdy), nad srstí zdechlin zvířat, pocházejících ze zamlženého pohoří Brdy, až byla zrna zaváta do pražské čtvrti Krč, do místa se stopami nečistot.
     

Zdolání nejvyšších vrcholů všech států Evropy

Ing. Ján SchürgerIng. Ján Schürger z Roudnice nad Labem je zapáleným vysokohorským turistou, který si dal před lety za cíl stanout na nejvyšších vrcholcích všech evropských států. S realizací svého záměru začal ve svých 35 letech. 7. srpna 1993 zdolal Rysy, nejvyšší horu Polska. Poslední ze 45 vrcholů, horu Zla Kolata v Černé Hoře, pokořil o 22 let později, 11. srpna 2015. Nejvyšší ze zdolaných vrcholů, ruský Elbrus, má nadmořskou výšku 5642  m a tím nejnižším je nejvýše položený bod vatikánských zahrad s nadmořskou výškou 75 m. Podmínkou při dokumentaci všech expedic bylo pořízení vrcholové fotografie a zaznamenání data a času dosažení vrcholu. Spolu s tím si však rekordman ze všech hor donesl i kámen na památku. Poctivost při slézání všech nejvyšších vrcholů Evropy dokládá i fakt, že např. ve Spojeném království vystoupal na nejvyšší vrcholy všech jeho částí, tedy Anglie, Skotska, Walesu i Severního Irska, v Portugalsku zdolal jak vnitrozemní vrchol La Torre, tak mimoevropskou portugalskou horu Ponta de Pico na Azorských ostrovech. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 31. října 2015.


Nejrychleji uplavaných 100 km plaveckou prsovou štafetou

2plaváníprsa20 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo zdolat štafetově vzdálenost 100 km stylem prsa za 41:36:11 hod. Věkový průměr plavců činil 15 let, přičemž pouze třem bylo více než 18 roků. Účastníci štafety se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit zaregistrován ve dnech 27. - 29. října 2015 v plaveckém bazénu Radbúza v Plzni.


24 hodinová plavecká prsová štafeta

1plaváníprsa20 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 24 hodin zdolat štafetově stylem prsa vzdálenost 59 500 m. Věkový průměr plavců činil 15 let, přičemž pouze třem bylo více než 18 roků. Účastníci štafety se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit zaregistrován ve dnech 27. - 29. října 2015 v plaveckém bazénu Radbúza v Plzni.


Nejvíc českých vlajek v expozici

Vlajky v Muzeu rekordů a kuriozitV rámci sloganu: Nemějme ze státního svátku jen "den volna"! přispěly k výzdobě expozice Muzea rekordů a kuriozit děti ze všech základních škol z Pelhřimova - města rekordů u příležitosti 97. výročí vzniku naší samostatné republiky dne 28. října 2015 namalováním 852 státních vlajek! K rekordnímu vyvěšení těchto vlajek došlo ve všech pěti patrech Dolní brány, kde muzeum sídlí.


 

Nejdelší partie piškvorek

PiškvorkyZuzana Vašinová, nyní Kozlerová a Petra Jančičková, nyní Brodská hrály v průběhu svého maturitního roku (září 1994 – červen 1995) partii piškvorek v celkové délce trvání 904 minut čistého času. Jednotlivé hry, jež odehrály převážně v průběhu vyučovacích hodin na Gymnáziu Pelhřimov, na sebe na hrací ploše průběžně navazovaly. Plocha dosáhla rozměrů 105 x 76 cm, vítězství ve hře získala Zuzka Kozlerová a to poměrem 527 : 524 vytvořených piškvorek. Obě slečny, navzdory tomu, že se plně nevěnovaly studiu, zdárně odmaturovaly. Jejich výkon byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaevidován 27. října 2015.


 

Virtuální mexická vlna

Virtuální mexická vlnaBENZINA, s.r.o. byla partnerem Mistrovství světa v ledním hokeji 2015 v Praze a Ostravě. K této příležitosti zorganizovala pro hokejové fanoušky speciální aktivitu, při které se mohli zapojit do vytvoření nejdelší virtuální mexické vlny. Každý z 600 účastníků vlny byl zachycen na 3 fotografiích - na první fanoušek sedí, na druhé vstává a na třetí stojí s rukama nad hlavou. Těchto 1 800 fotografií bylo pořízeno ve fanzóně Mistrovství světa u stánku společnosti Benzina, popřípadě nahráno samotnými fanoušky na microsite www.benzinamexickavlna.cz. Fotografie jednotlivých fanoušků pak byly zanimovány a seřazeny za sebe tak, že vznikla nejdelší virtuální mexická vlna. Údaj byl zaevidován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 23. října 2015.


 

Nejvíc kostek vysoustružených z jednoho kusu kovu umístěných v sobě

6 kostekUčitel odborného výcviku na Odborném učilišti v Horním Slavkově (ředitel školy Ing. Petr Čavojský) Miloslav Míšek vysoustružil z jednoho kusu duralu ŠEST v sobě umístěných různě velkých krychlí. První dutá kostka o rozměrech 34,9 x 34,9 mm má na každé straně kruhový otvor o vnitřním průměru 32 mm. Uvnitř ní umístěná druhá kostka má rozměry 24,7 x 24,7 mm a vnitřní průměr kruhového otvoru 21 mm, třetí v ní umístěná kostka má rozměry 17,3 x 17,3 mm a vnitřní průměr otvoru 14,1 mm, čtvrtá kostka má rozměry 11 x 11 mm a vnitřní průměr otvoru 9 mm a pátá dutá kostka má rozměry 7,4 x 7,4 mm a vnitřní průměr otvoru 5 mm. Nejmenší dutá kostka má rozměry 4,4 x 4,4 mm a vnitřní průměr otvoru 2 mm . Při výrobě na běžném soustruhu universálním SU 18 z roku 1964 se postupovalo od středu nejmenší kostičky, přičemž rekordní objekt byl zhotoven v říjnu 2015. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 21. října 2015 v Pelhřimově.


4 kostky vysoustružené z jednoho kusu kovu umístěné v sobě

4 kostkyUčitel odborného výcviku na Odborném učilišti v Horním Slavkově (ředitel školy Ing. Petr Čavojský) Miloslav Míšek vysoustružil z jednoho kusu duralu 4 v sobě umístěné různě velké krychle. První dutá kostka o rozměrech 9,7 x 9,7 mm má na každé straně kruhový otvor o vnitřním průměru 8,2 mm. Uvnitř ní je umístěna druhá kostka o rozměrech 7,1 x 7,1 mm s vnitřním průměrem kruhového otvoru 6,0 mm, v ní je třetí kostka o rozměrech 4,7 x 4,7 mm s vnitřním průměrem kruhové otvoru 3,8 mm, uvnitř které je nejmenší kostka velká 3 x 3 mm. Při výrobě se postupovalo od středu nejmenší kostičky,  přičemž rekordní objekt byl zhotoven v říjnu 2015 na běžném soustruhu universálním SU 18 z roku 1964. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 21. října 2015 v Pelhřimově.


 

Nejdéle vycházející dětský komiks

ČtyřlístekČasopis Čtyřlístek je v rámci České republiky fenoménem v oblasti komiksu, který vychází nepřetržitě již přes 46 let (první číslo spatřilo světlo světa 15. května 1969). Jeho čtyři hlavní hrdinové (vynálezce Myšpulín, jedlík a silák Bobík, kuchařka Fifinka a strašpytel Pinďa) žijí ve společném domku ve fiktivní obci Třeskoprsky, jimž byly předobrazem severočeské Doksy, v jejichž blízkosti má tvůrce a ilustrátor komiksu Jaroslav Němeček chalupu. Poblíž se pod hradem Bezzubem (Bezděz) nachází rybník Blaťák (Máchovo jezero). Časopis, jehož první příběhy vymyslel sám ilustrátor a později se jeho spoluautory stali přední scénáristé (Ljuba Štíplová jej spoluvytvářela 39 let), vychází aktuálně v nákladu 53 000 výtisků, a to v počtu 20 čísel ročně, přičemž v r. 2015 vychází již 600. číslo.


Nejvíce krojovaných v kroji jednoho města

KrojMěsto Vracov uspořádalo Vracovské hody, v rámci kterých se zúčastnilo hodového průvodu 566 lidí oděných do vracovských krojů. Průvodem se prošli od kulturního domu k radnici a dále přes celé město. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 17. října 2015 ve Vracově.


 

Lidé s duší

Lidé s dušíSdružení TULIPAN, provozovatel chráněné dílny zaměstnávající osoby se zdravotním znevýhodněním uspořádal tradiční akci nazvanou Týden s TULIPANem, v rámci které se na jednom místě sešlo 117 lidí s duší. Duši představovaly magnetky, popř. jinak výtvarně ztvárnění bílí duchové a také 54 hastrmanských hrnečků s víčkem. Hrnečky vyráběla chráněná dílna TULIPAN, přičemž v rukách je drželi z většiny její zaměstnanci. Rekordu bylo dosaženo ve čtvrtek 15. října 2015 na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci.


 

Nejvíc opakování prvků invert "V" a gemini climb

Denisa KudláčkováDenisa Kudláčková z Brna, přední tanečnice POLE DANCE (kombinace gymnastiky, tance a akrobacie), dokázala v čase 3:09,11 min. celkem 13x v nepřetržité řadě za sebou zopakovat na třímetrové pole dancové tyči o průměru 45 mm přechodový prvek invert "V" a gemini climb na obě dvě strany (otočení hlavou dolů a následný šplh přes zaháknutou nohu), přičemž žádná z prodlev mezi dokončením předchozího cviku a zahájením následného netrvala déle než 4 vteřiny. Rekordmanka během pokusu dodržela požadovanou techniku  provedení daných přechodů, kdy při přechodu hlavou dolů byla vždy vnější noha pokrčená a vnitřní natažená. Rekordu bylo dosaženo 12. října 2015 v hotelu Slavie v Pelhřimově - městě rekordů v rámci premiérového představení knihy Guinness World Records 2016 organizovaného Nakladatelstvím Slovart a Agenturou Dobrý den.


 

Rychlostní pojídání hrachové kaše

Kamil HamerskýKamil Hamerský z Domanína snědl 2 kg hrachové kaše s osmaženou cibulkou (8 obědových porcí) za 1:38,12 min. Jeho výkon byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov 11. října 2015 v Bystřici nad Pernštejnem na tradiční akci Bystřické hody.


Nejvíc podepsaných knih v rámci nejdelší série autogramiád

Láďa HruškaLadislav Hruška z Městce Králové, televizní moderátor a gurmánský experimentátor, podepsal v průběhu 31 dní svou novou kuchařku pro samouky s názvem „Láďa Hruška se vrací” celkem 2 323 lidem, kteří si publikaci zakoupili, a to v rámci 36 autogramiád, jež proběhly na 36 různých místech celé České republiky.Všechny cesty rekordman se svým týmem absolvoval autokaravanem vyzdobeným grafikou knihy, přičemž najezdil celkem 8 256 km. Autogramiádová tour byla zaregistrována do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov ve dnech 8. září - 8. října 2015.


Hromadná polštářová bitva

Polštářová bitvaVe spolupráci s předními českými youtubery a za podpory městské části Praha 2 byla uspořádaná akce s názvem Kaktus polštářová mela, při které se odehrála největší polštářová bitva v České republice. Bitevní vřavy trvající 5 minut se zúčastnilo 704 lidí. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 8. října 2015 v Praze.


 

Největší prostorový objekt z ručně šité krajky

Kapky z krajkyVyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel v Praze vytvořila pro světovou výstavu EXPO 2015 v Miláně monumentální prostorový objekt – Kapky pro život. Jeho základem bylo 9 symbolických kapek vody o rozměrech – dvě 350 × 120 cm, dvě 270 × 90 cm a pět 190 × 70 cm. Instalace výtvarného díla byla realizována jako „živá“ – návštěvníci expozice mohli v průběhu šestnácti dní v Miláně a jednoho dne v Praze dotvářet dílo vlastními menšími kapkami, do kterých každý tvůrce přidal svůj krátký vzkaz či přání pro planetu Zemi a život na ní a kapičku pak zavěsil do volně visících řetízků. Návštěvníci zaplnili 56 řetízků s 1475 kapkami a přáními. Expozice díla probíhala ve dnech 1.– 16. srpna 2015 v Miláně a 6. října v Praze. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit zaznamenán 7. října v Praze.


Nejdelší nepřetržitá koncertní činnost

České kytarové duoČeské kytarové duo - Jana a Petr Bierhanzlovi.

Profesionální koncertní činnost Českého kytarového dua započala 22. července 1975 a trvá již přes 40 let. K 11. září 2015 měli hudebníci na svém kontě 3 833 vystoupení (v průměru 95 každým rokem) v nezměněné sestavě Jana Bierhanzlová (roz. Jirovcová) a Petr Bierhanzl. V jejich repertoáru jsou kromě nejlepších duet světové kytarové literatury i vlastní transkripce skladeb českých autorů, hudba anglických renesančních loutnistů či španělské flamenco. Údaj byl zanesen do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov při příležitosti Benefičního koncertu pro občany Prahy 6 k 40. výročí Českého kytarového dua v Písecké bráně dne 6. října 2015.


 

Nejmenší zvěrokruh vyřezaný ze dřeva

Beneš - znamení zvěrokruhu 2Jaroslav Beneš z Loštic vyřezal z hruškové dřeva 12 znamení zvěrokruhu s rozměry 35 x 49,5 x 9,5 mm, z nichž každé se vejde do krabičky od zápalek. Znamení jsou oboustranná a práce na jejich zhotovení trvala rekordmanovi 144 hodin. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů při návštěvě pana Jaroslava Beneše s přáteli v Muzeu rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 5. října 2015.


Nejmenší socha Karla Kryla ze dřeva

Karel Kryl ze dřevaJaroslav Beneš z Loštic vlastnoručně z lipového dřeva vyřezal 9 cm vysokou figuru znázorňující písničkáře Karla Kryla s kytarou. Výroba této sošky, jejíž předlohou byla fotografie dodaná Janem Krylem (bratrem Karla Kryla), trvala 35 hodin. Socha se stala součástí betlému, který čítá 287 postaviček, převážně obyvatel Loštic a osobností moravského regionu. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů při návštěvě pana Jaroslava Beneše s přáteli v Muzeu rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 5. října 2015.


 

Nejvíc výstupů na Ještěd v průběhu 3 měsíců

Michal KřenekMichal Křenek (www.michalkrenek.cz) zdolal v průběhu 92 dní pěšky vrchol hory Ještěd 368 krát. Při svých pravidelných 4 výstupech denně používal trekingové hole. Při stoupání k vrcholu od dolní stanice lanovky chodil osmi různými trasami. Cesty dolů absolvoval na koloběžce, autostopem nebo pěšky. V průběhu pokusu zhubl 13,8 kg s nárůstem svalů. Rekordu následně zapsaného do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov bylo dosaženo v období od 4. července do 3. října 2015.


 

Nejstarší aktivní potápěč

Jaroslav PencJaroslav Penc z Nymburka, nar. 6. prosince 1935, je aktivním hloubkovým potápěčem od 11. června 1960, kdy absolvoval kurz pro cvičitele a trenéry v Hříměždicích. Od té doby uskutečnil více než 2 500 ponorů, navštívil mnohé české i světové lokality a působil také jako instruktor potápění. V průběhu roku 2015, ve kterém rekordman oslaví 80. narozeniny, realizoval na padesát ponorů do hloubek dosahujících až 50 metrů. Rekord byl zaevidován při společném ponoru s členy Potápěčského spolku Pelhřimov dne 3. října 2015 v zatopeném lomu v Horní Cerekvi.


 

Největší setkání „bull“ plemen

Bull srazČasopis HAF & MŇAU uspořádal akci s názvem II. Rekord Bull Sraz, v rámci které bylo v průběhu 2 hodin zaregistrováno 394 psů „bull“ plemen. Celkem bylo evidováno 6 plemen (americký stafordšírský teriér, anglický bulteriér, miniaturní bulteriér, stafordšírský bulteriér, americký pitbulteriér, american bully) a několik kříženců těchto plemen. Nejmladší pejsci byli 4 měsíce staří a nejstarší účastník byl 16,5letý pitbulteriér. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 3. října 2015 v Centrálním parku v Praze na Pankráci.
 

Nejrychleji snědený suchý rohlík

1rohlíkOkaymarket s.r.o. iniciovala soutěž o nejrychlejší snědení čerstvého suchého rohlíku o standardní hmotnosti 43 g. Vítěz Tomáš Pokorný z Brna to dokázal za 58,04 vteřiny. Údaj byl oficiálně změřen a zaevidován do databanky Muzea rekordů a kuriozit dne 1. října 2015 na Moravském náměstí v Brně v rámci akce „Brněnský rohlík 2015“.


Nejvíc věží a rozhleden zanesených do jedné mapy

mapa JČMgr. Marcel Goetz, předseda Českého svazu rekreačního sportu, inicioval vznik a vydání mapy ČR, v níž je vyznačeno celkem 507 věží a rozhleden. Do této mapy je vůbec poprvé zaneseno také 14 výškových objektů s bezbariérovým přístupem. Rekordní mapa byla oficiálně představena 28. září 2015 v rámci zahájení Měsíce věží a rozhleden.


 

Nejvíce vlastnoručně vyrobených srdcí

SrdceV rámci Svatomichaelské slavnosti 2015 a u příležitosti výročí 300 let od založení hraběcí manufaktury na výrobu sukna v Litvínově vyrobili občané města 907 srdcí z textilu, které přinesli na náměstí Míru ke sčítání a některá z nich byla následně vystavena v Zámku Valdštejnů při příležitosti výstavy Srdceráj. Většina z nich byla ušita z textilu a měla výplň, objevila se však i srdce vystřižená z papíru a polepená látkou. Srdíčky byli ozdobeni i zúčastnění koně. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 28. září 2015 v Litvínově.


Prvovýstup těžce handicapované sportovkyně na rozhlednu

Michaela ZdráhalováMichaela Zdráhalová z TJ DS Březejc vystoupala  jako první handicapovaná sportovkyně na rozhlednu na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Výstup jí pomohl zrealizovat tým profesionálních hasičů z HZS Kraje Vysočina (stanice Velké Meziříčí) ve složení Jiří Doležal, Miroslav Kosour, Miroslav Vlček, Petr Hejl, Jiří Kudláček a Martin Plachetský. Ti vynesli Michaelu posazenou během výstupu ve „schodolezu“, který byl použit jako nosítka. Po překonání 160 schodů vystoupali na vrchol rozhledny, tedy do nadmořské výšky 574 m n. m., v čase 2:11,53 min. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 27. září 2015 na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí.


 

Nejvíc brigád na akcích a nejvíckrát maskotem během 150 dní

Martin TóthMartin Tóth z Teplic od 1. května do 27. září 2015 pracovně navštívil 130 akcí, z toho 29 jako maskot. Také působil mimo jiné jako promotér, animátor nebo stagehand. Prozatím není vlastníkem řidičského průkazu a tak všechny cesty na brigády po celé ČR absolvoval hromadnou dopravou. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov po kontrole komisařem při jeho 130. akci, která proběhla 27. září na festivalu Mezi ploty v Praze.


Největší počet nasbíraných ruliček od toaletního papíru

Ruličky od toaleťákuPříznivci střediska volného času Labyrint dokázali v průběhu prvního pololetí roku 2015 nashromáždit 41 372 ruliček od toaletního papíru o celkové hmotnosti 247 kg. Z části ruliček byl vytvořen had a také číslice 25, která posloužila jako výzdoba na oslavě 25. narozenin Labyrintu. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 25. září 2015 v Kladně po sečtení a zvážení všech ruliček.


Nejvíc experimentů na jednom místě

ExperimentyLABORKY.CZ ve spolupráci s kroužkem Zkoumálek a s Drsnou partou s drsného kraje, hosty z Gymnázia Bruntál, představili v průběhu Noci vědců 2015 na půdě Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném celkem 88 fyzikálních, chemických aj. experimentů. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 25. září 2015.


Nejvíce pingpongových míčků vystřelených dusíkovým výbuchem

PingpongLABORKY.CZ připravily k příležitosti zahájení Noci vědců 2015 experiment, při kterém bylo pomocí usměrněné exploze PET lahve s kapalným dusíkem vyhozeno do vzduchu 1000 pingpongových míčků. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 25. září 2015 před budovou Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném.


Hromadné driblování

Hromadné driblováníBK Klatovy uspořádalo oslavy k výročí 80 let basketbalu v Klatovech, v rámci kterých driblovalo v jeden okamžik 568 lidí různými druhy míčů na dlažebních kostkách náměstí. Rekordu se zúčastnili členové basketbalového klubu Klatovy a s ním i studenti a žáci ZŠ Plánická, ZŠ Masarykova, ZŠ Čapkova, Gymnázia Klatovy, Obchodní akademie, VOŠ a SZŠ, SŠZP a široká veřejnost v čele s vedením města. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit dne 25. září 2015 na náměstí Míru v Klatovech.


Největší burger pečený na grilu

HamburgerFilip Kutta, Lukáš Kupka a Václav Vaněk připravili obří burger, který po upečení a ozdobení vážil 17,4 kg, jeho průměr byl 43 cm a výška 24 cm. Na výrobu použili 5,5 kg hovězího a 2,5 kg vepřového masa, 3,5 kg housky domácí výroby, 1,3 kg rajčat, 0,58 kg okurek, 1,1 kg slaniny, 1,2 kg čedarového sýru, 1,7 kg zkaramelizované cibule, 1,2 kg dressingu, 1,2 kg ledového salátu. Celková realizace tohoto pokrmu jim trvala 8:45 hod. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 25. září 2015 před výčepem Formanka v Třemošné u Plzně.


 

Videoklip nazpívaný nejvíce lidmi - Philip Morris ČR a. s.

Philip MorrisZaměstnanci společnosti zazpívali v rámci akce nazvané „Královstí Philip Morris“ před kamerou píseň Lásko má já stůňu z filmu Noc na Karlštejně. V průběhu 3 hodin se na pódiu vystřídalo 518 zaměstnanců rozdělených do 22 týmů. Z pěveckých výkonů jednotlivých týmů byl pořízen videozáznam, který byl následně sestřihán a zpracován do podoby videoklipu. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 25. září 2015 v areálu továrny Philip Morris a.s. v Kutné Hoře.


Nejvíc psů na molu přírodního koupaliště Pilský rybník

Psi na moleSportrelax centrum Monínec uspořádalo za podpory Rádia Blaník a společnosti Trigema a.s. na lyžařské sjezdovce zábavné odpoledne pro psy a jejich páníčky. Součástí programu byl rekordní pokus, při kterém se na dřevěném molu přírodního koupaliště Pilský rybník o rozměrech 43 x 1,35 m sešlo v jeden okamžik 41 lidí se 46 psy. Po chvíli majitelé některé své psí svěřence opustili a na molu tak zůstalo 26 odvážných psů. Rekordu bylo dosaženo v neděli 20. 9. 2015 v rámci 3. ročníku akce nazvané Monínec patří psům.


 

Setkání nejvíce osob žijících s transplantovaným srdcem

SrdceLázně Slatinice a. s., hostily III. setkání, při němž se na nádvoří penzionu Majorka sešlo 30 osob žijících s transplantovaným srdcem. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 19. září 2015 ve Slatinicích.


 

Nejvíc lidí z jedné taneční školy tančících společnou choreografii

InDanceTaneční škola InDance 181 žáků taneční školy předvedlo na hřišti SK Horní Měcholupy společný tanec, jehož choreografie byla vymyšlena lektorským týmem InDance a trvala 5:30 min. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 19. září 2015 v rámci akce Dny Prahy 15.


 

Nejvíc lidí přestřihávajících pásku

PáskaZahradní centrum Jindřichův Hradec zorganizovalo v rámci svého slavnostního otevření akci, v rámci které přestřihlo ve stejný okamžik jednu slavnostní pásku celkem 549 lidí. Započítány byly i obří nůžky, kterými přestřihával pásku majitel Zahradního centra Filip Klíma. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 18. září 2015 v Jindřichově Hradci.


Nejdelší série absolvovaných atletických závodů

pan RubešIng. Miroslav Rubeš, CSc. z Pardubic absolvoval od roku 1961 bez přerušení sérii 54 ročníků přespolního běhu Malá pardubická cross - country. Rekordu bylo dosaženo v letech 1961 – 2014. Zatím posledního ročníku se zúčastnil ve svých 69 letech. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 18. září 2015 v Pelhřimově.
 

50 let nepřerušené závodní činnosti na automobilových rallye a závodech výhradně s automobily značky ŠKODA

F. MarkvartIng. František Markvart z Touškova se v letech 1966 - 2015 každoročně účastnil jako automobilový závodník a soutěžní jezdec s licencí automobilových rallye a závodů, a to vždy ve vozech jediné značky - Škoda. Nyní jezdí s automobilem Škoda Fabia, který je upravený dle technických předpisů pro skupinu A7. Během padesátileté aktivní činnosti absolvoval více než 238 automobilových rallye představujících přibližně 119 000 ujetých km. Rekord byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaevidován dne 17. září 2015.


 

Nejdelší kresba rtěnkou

Oriflame poradciKosmetičtí poradci firmy Oriflame rtěnkami popsali a pomalovali plátno o délce 100 m a šířce 150 cm. Na plátně se v průběhu jedné hodiny objevilo více než 300 obrázků, často se vzkazem pro Nadaci Terezi Maxové, či blahopřáním Oriflame ČR ke 25. výročí. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 12. září 2015 v Praze v rámci akce TERIBERAR HÝBE PRAHOU a Oriflame wellness den.
 

Rekordovál 2015

StaňaTyto údaje byly oficiálně zaevidovány do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 12. září 2015 na velodromu Favorit v Brně v rámci akce „5. Brněnské RekordOvál“, pořádané Jiřím Fialou.
Hodinovka na kole ze 30. let - ženy
Marcela Pargačová z Frenštátu pod Radhoštěm na originálním historickém kole ze 30. let ujela za jednu hodinu vzdálenost 31,86 km.
Hodinovka na vysokém kole - muži
Karel Tomanec z Frenštátu pod Radhoštěm na kole s výškou předního vysokého kola 50“ ujel za jednu hodinu vzdálenost 29,4 km.
Nejrychleji ujetý 1 km na kole ze 30. let bez držení řidítek při současném hraní na harmoniku
Stanislav Klígl z obce Svatobořice-Mistřín dokázal ujet na kole ze 30. let 1 km v čase  1:58,83 min, přičemž namísto držení řídítek hrál na tahací harmoniku.
Nejrychleji ujetých 100 m  na maxikole - muži
Martin Zehnal z Hrušek dokázal na maxikole, 450 cm dlouhém a 201 cm vysokém jízdním kole, ujet 100 m za 1:15,75 min.
Nejrychleji ujetých 100 mil na kole ze 30. let
Dušan Mihel z Drslavic ujel na kole ze 30. let 20. století vzdálenost 100 mil (160,934 4 km) v čase 5:15:45,25 hod. Kolo, na kterém výkonu dosáhl, se kdysi používalo k rozvážení pošty.
Balancování na krasokole sedíce vzad
Karla Hrabalová z Němčic dokázala bez doteku nohou se zemí balancovat na svém krasokole po dobu 4:35,47 min. Při výkonu seděla čelem vzad, neužívala brzd a měla nastavený pevný převod.
Hodinovka na jednokolce 26“
Adam Zajaček z Prahy dokázal na jednokolce 26“ za jednu hodinu ujet vzdálenost 15,995 km.
Hodinovka na kole ze 30. let - junior
Vojta Zemánek z Frenštátu pod Radhoštěm ujel za jednu hodinu na originálním historickém kole ze 30. let vzdálenost 31,85 km.
   

Největší mozaika z plyšových medvědů ve tvaru medvěda

Medvědí mozaikaFarní charita Beroun uspořádala benefiční akci na podporu Domova sv. Anežky České s názvem Méďa pro charitu, v rámci které vytvořila v průběhu 3 hodin a za pomoci dobrovolníků mozaiku ve tvaru medvěda o velikosti 398 x 682 cm, která se skládala z celkem 1 528 plyšových medvědů. Tyto medvědi budou následně prodáni v benefičních obchodech Charitka a přes web www.medaprocharitu.cz. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 12. září 2015 v Berouně.


Vytrvalostní hraní nohejbalu – dle mezinárodních pravidel

NohejbalDvě pětičlenná družstva Team Míkovice a Team Prchlík hrála nonstop po dobu 24:43:29 hod nohejbalový maratón s výslednou remízou 87 : 87 na sety, přičemž na body byl úspěšnější Team Prchlík v poměru 1595 : 1613. Celý zápas probíhající pod širým nebem byl hrán dle mezinárodních pravidel s jedním možným dopadem míče do hracího pole. Každé družstvo mělo 3 hráče v poli s možností střídání dalšími dvěma hráči na obou stranách. Mužstva nastoupila v následujících sestavách: Team Míkovice - Petr Moštěk, Milan Řezníček, Martin Řezníček, Miroslav Zpěvák a Miroslav Kolečkář. Team Prchlík - Jaroslav Moštěk, Radek Bartošík, Marek Tyl, Libor Juřena a Radek Mikulec. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován dne 12. září 2015 v Polešovicích.


 

Nejvíc lidí pojídající hroznové víno

Hroznové vínoK3 Bohumín uspořádala Vinobraní v Bohumíně, v rámci kterého ochutnalo v průběhu 45 minut hroznové víno 425 lidí. Účastníci rekordu postupně prošli slavobránou, kde obdrželi několik kuliček červeného nebo bílého hroznového vína, které následně snědli. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 12. září 2015 v Bohumíně.


Nejvíc resuscitujících osob

ResuscitaceOblastní spolek ČČK Havlíčkův Brod uspořádal v rámci Světového dne první pomoci akci, při níž během 6 hodin resuscitovalo 349 osob. Resuscitování probíhalo za dozoru týmu zdravotníků nepřetržitě na 5 figurínách, na kterých se střídali lidé po dvojicích každých 10 min. Každý jedinec byl instruován k provádění srdeční masáže při vhodné frekvenci 100 stlačení hrudníku za 1 minutu. Rekord byl uskutečněn pod hlavičkou Oblastního spolku ČČK Havlíčkův Brod, Místní skupiny ČČK Havlíčkův Brod, Místní skupiny ČČK Přibyslav, Místní skupiny ČČK Pohled a města Havlíčkův Brod. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 10. září 2015 na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě.


Nejvíc lidí kreslících zámek v Lysé nad Labem

Zámek v Lysé nad LabemStřední škola oděvního a grafického designu Lysá nad Labem zorganizovala ve spolupráci s Domovem Na Zámku a Městem Lysá nad Labem akci Kreslíme pro rekord, v rámci které 275 lidí vytvořilo ve stejnou dobu a na stejném místě kresbu zámku Lysá. Účastníci byli rozprostřeni na nádvoří zámku a zde kreslili libovolnou technikou libovolnou část zobrazované památky na čtvrtku formátu A3. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 9. září 2015.


 

Nejdelší let nafukovacího balónku

balónekKeiran Vobe z Glanamanu v jižním Walesu vypustil 25. července 2015 při příležitosti svých 5. narozenin balónek nafouknutý héliem s přiloženým vzkazem, aby se dozvěděl kam až doputuje. Vyfouklý balónek nalezl Milan Řezáč se svou rodinou v NPP Kaproun poblíž Jindřichova Hradce dne 31. července 2015. Balónek tak vzdušnou čarou urazil nejméně 1 382 km. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 8. září 2015.


 

Největší kolekce háčkovaných večerníčkovských postaviček

1Lenka Bednářová uháčkovala kolekci 37 pohádkových postav souvisejících s televizním pořadem Večerníček. Její součástí je postava samotného Večerníčka a dále např. Křemílek a Vochomůrka, Bob a Bobek či Káťa a Škubánek. Kolekce 31 postav byla představena 13. června 2015 a vystavena v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, kam 7. září 2015 přibylo dalších 6 postaviček.
 

Nejrychleji vhozený míč do basketbalového koše vysokozdvižným vozíkem

JeštěrkaLinde Material Handling Česká republika s.r.o. uspořádala pro řidiče vysokozdvižných vozíků z celé ČR akci s názvem Ještěrka Cup 2015, v rámci které 135 závodníků postupně nasedlo na skladový vozík typu retrak, projelo dráhu dlouhou 16 m a poté pomocí vidlic vhodilo míč do basketbalového koše umístěného ve výšce 2,5 m. Nejrychleji to dokázal v čase 30,54 vteřiny sedmadvacetiletý Josef Husca z Plzně, který v místě svého bydliště pracuje již 4 roky jako skladník. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 5. září 2015 v Praze.


 

Balónky vypuštěné dětmi

abalonky (1)CHÂTEAU VALTICE -Vinné sklepy Valtice, a. s. uspořádala akci SLAVNOSTI VÍNA a dětský den, v rámci které bylo na jednom místě a v jednom okamžiku dětskými účastníky akce vypuštěno 193 žlutých balónků opatřených nápisem Je to pěkná honička být na Moravě jednička a logem pořadatele. Výkon byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaevidován v sobotu 5. září 2015.
 

Nejvíc sportovních stanovišť

SnowboardingSPORŤÁČEK festival sportu pro děti proběhl v r. 2015 v 5 městech a jeho cílem bylo představit dětem veškeré dostupné sportovní disciplíny k usnadnění výběru mezi sporty. V rámci této akce v Praze si mohly děti vyzkoušet rekordních 126 interaktivních stanovišť po celé ploše sportovní centra Hamr - Braník a přilehlých luk. Mezi aktivitami byla např. kanoistika, lidský bowling, kin-ball, umělá ledová plocha, lyžování, apod. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 5. září 2015 v Praze - Braníku.


 

Nejvíce nalakovaných nehtů za 1 minutu

Lakování nehtůFrank Schäberle (Německo), školitel pro značku Alessandro, dokázal během časového limitu 60 vteřin bezchybně nalakovat na rukách modelek celkem 31 nehtů. Výkonu, který byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 4. září 2015, bylo dosaženo za použití laku Alessandro v rámci veletrhu World of Beauty and Spa v areálu PVA Letňany v Praze. Akci zaštítila firma Alessandro ČR, s.r.o.


 

Největší intarzovaný obraz

Autor u svého dílaAkademický malíř Kamil Sopko dokončil v roce 1998 dřevěný intarzovaný obraz s názvem Kosmos, na kterém pracoval 10 let. Obraz má nepravidelný tvar,v nejširším bodě měří 530 cm a v nejvyšším 308 cm. Jeho reliéf pak má tloušťku 5 - 8 cm. Dílo v monumentalistickém duchu znázorňuje výsek planety Země a vesmíru s přírodními a figurálními motivy, jejichž středobodem je měděný tepaný reliéf s obrazem rodiny o průměru 83 cm. Autor tím říká, že vše pozemské i kosmické se navzájem prolíná a tím hlavním a nejdůležitějším, v čem se všechno bytí střetává, je rodina. Jako prostředek prolínání tvarů a motivů zde slouží eliptické křivky použité pro výřezy jednotlivých dřevěných segmentů, jakožto vyjádření podob kruhu, tvaru, na němž je kosmos založen. Mozaiku intarzie pak tvoří desítky druhů dřevěných dýh, které autor sháněl u dodavatelů po celé České republice. Zápis do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov proběhl 4. září 2015 v Jirkově a iniciovala jej akademikova rodina jako dárek k jeho 75. narozeninám.


 

Logo tvořené otisky dlaní zaměstnanců

2AXA Česká republika s.r.o. a AXA Services, s.r.o. uspořádaly zaměstnaneckou akci AXA DAY 2015, v rámci které vzniklo na plátně o rozměrech 3 x 2 metry logo tvořené 212 otisky dlaní zaměstnanců společností skupiny AXA. Rekordu bylo dosaženo dne 4. září 2015  v hotelu Myslivna v Brně.  
 

Největší sbírka odznaků zahraničního majitele v ČR

Sbírka odznakůSběratel Alexander Ryabtsev z Ruska, který dlouhodobě pobývá v České republice, dokázal v průběhu 48 let své sběratelské činnosti nashromáždit 77 500 odznaků z celého světa a z různých období posledních dvou set let. Kolekce nesoucí název COLLECTION NUMBER 1 zahrnuje kromě jiných i tyto tematické celky: heraldika, osobnosti, historie, prezidenti, vojenství, aviatika, olympijské hry, hokej, fotbal, basketbal, motorismus, firmy a podniky, politické svátky, zeměpis a další. Sbírka obsahuje odznaky i z exotických končin, jakými jsou například Kongo, Madagaskar, Bermudské ostrovy, Barma, Nigerie ... Nejstarším a také nejcennějším exemplářem je zlatý odznak z roku 1810 znázorňující Napoleona. Sbírka byla do kapitoly Zahraniční rekordmani v ČR databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov oficiálně zaregistrována 3. září 2015.
 

Největší obrazovka v České republice

Led TVLED TV s.r.o. je majitelem a provozovatelem LED TV obrazovky o rozměrech 15,36 m x 8,64 m a úhlopříčce 17,62 metru. Obrazovka je umístěna na budově sila v areálu společnosti Autocentrum Lukáš s.r.o. v Šenově u Nového Jičína. Rekordní údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaznamenán 1. září 2015.


Nejpočetnější setkání „dětí ze zkumavky“

certKlinické centrum ISCARE I.V.F., a. s. slavící 20 let od svého založení, uspořádalo XVIII. ročník setkání „dětí ze zkumavky“, kterého se zúčastnilo celkem 1 348 dětí narozených po úspěšném umělém oplodnění v Centru asistované reprodukce ISCARE I.V.F., a. s. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 30. srpna 2015 v ZOO Praha.
 

Největší sbírka historických tkaných záložek do knih

Herbert KöglerHerbert Kögler z Ústí nad Orlicí, který celoživotně pracoval v textilním oboru výroby žakárských stuh, již přes 50 let sbírá z hedvábí utkané záložky, kalendáře, etikety, odznaky... Jeho unikátní kolekce historických záložek čítá ke dni registrace 1552 kusů výhradně české provenience, a to včetně prvorepublikových. Celkový počet exemplářů ve sbírce pak představuje 3307 originálních výrobků. Údaj byl oficiálně zapsán do České databanky rekordů pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit 25. srpna 2015 při příležitosti konání tiskové konference Agentury Dobrý den.
 

Běh na 50 m v dřevácích

dřeváky VolaryMěsto Volary uspořádalo akci, při které se na jednom místě sešlo 209 lidí s tradiční dřevěnou obuví (dřeváky) na nohách. Všichni řádně zaregistrovaní účastníci akce utvořili průvod, který obešel volarské náměstí. Po skončení průvodu byli jeho účastníci vyzváni, aby se pokusili hromadně překonat vzdálenost 50 m. Výzvu přijalo 82 lidí, kteří danou trasu překonali v čase 59,00 vteřiny. V nejlepším čase 28,85 vteřin proběhla cílem starostka města, Martina Pospíšilová. Rekordu bylo dosaženo v neděli 23. srpna 2015 v rámci 22. ročníku Volarských slavností dřeva.


 

Nejmladší účastník pochodu v dřevěné obuvi

Matěj Pátek s pantátouMatěj Pátek, narozený 10. 8. 2015, je dosud nejmladším účastníkem průvodu v dřevácích, který každoročně pořádá Město Volary v rámci akce Volarské slavnosti dřeva. Rekordu bylo dosaženo v neděli 23. 8. 2015, kdy se průvodu zúčastnilo celkem 209 osob.


 

Nejvzdálenější účastník pochodu v dřevěné obuvi

Volary - dřevákyRodina Napolitano, se stala dosud nejvzdálenějším účastníkem průvodu v dřevácích, který každoročně pořádá Město Volary v rámci akce Volarské slavnosti dřeva. Italští hosté dorazili do Volar z města Mugnano v provincii Neapol, které je vzdálené 1373 km. Rekordu bylo dosaženo v neděli 23. 8. 2015, kdy se průvodu zúčastnilo celkem 209 osob.


 

Nejvíce návštěvníků na trenažéru nehod

Trenažér nehodZoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci na ukončení prázdnin nazvanou Víkend rekordů. V rámci akce si během 3 hodin vyzkoušelo trenažér nehod 163 návštěvníků. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován dne 23. srpna 2015 v Zoologické zahradě Olomouc - Svatý Kopeček.


 

Nejvíc fotbalových míčů v řadě

Řada fotbalových míčůZoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci na ukončení prázdnin nazvanou Víkend rekordů. Na tuto akci přinesli její návštěvníci 87 různých fotbalových míčů určených zvířatům na hraní. Z těchto míčů byla vytvořena řada dlouhá 18,14 m. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován dne 23. srpna 2015 v Zoologické zahradě Olomouc - Svatý Kopeček.


 

HROmadné BErounské SOulodění

SouloděníMKC Beroun uspořádalo jako poctu řece Berounce rekordní pokus, při kterém byl na hladině sestaven útvar 33 lodí, jejichž posádky tvořilo 62 lidí. Lodě, seřazené bok po boku a propojené rukama alespoň jednoho člena každé posádky, urazily od lávky Na Ptáku k berounskému kempu úsek dlouhý cca 800 metrů. Nejmladším účastníkem hromadného soulodění byl pětiletý Štěpán Fučík z nejpočetnější, pětičlenné rodinné posádky. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 22. srpna 2015 v rámci akce Veselice na Berounce konané u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o městě Beroun.
 

Nejvíce bubnujících osob

abubeníci (4)Park Mirakulum uspořádal akci Setkání vícerčat, v rámci které zahrálo 563 návštěvníků pod vedením bubeníka Tokhiho a Groove army skladbu We will rock you. Zúčastnění zahráli na 267 bubnů a 495 boomwhackerů (ozvučené trubky). Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit zaregistrován dne 22. srpna 2015 v Milovicích.


 

Největší setkání vícerčat

avícerčata (3)Park Mirakulum uspořádal akci, v rámci které se na jednom místě sešlo v jednu chvíli 310 vícerčat, z nichž bylo celkem 145 párů dvojčat, 5x trojčata a 1x paterčata. Dvojčata z největší dálky dorazila z New Yorku. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit zaregistrován dne 22. srpna 2015 v Milovicích.
 

Nejvíc rodičů s dítětem v šátku nebo ergonomickém nosítku

6Park Mirakulum uspořádal akci Setkání vícerčat, v rámci které se na jednom místě sešlo 349 rodičů, kteří nesli své dítě v nosícím šátku nebo ergonomickém nosítku upevněném na svém těle. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit zaregistrován dne 22. srpna 2015 v Milovicích.
 

Balíme na dovolenou!

DSC_1024Beskydské informační centrum Frýdek-Místek, p.o. uspořádalo VII. Beskydské rekordy, v rámci kterých se během 11 hod a 30 min sbalilo na dovolenou 218 posádek čítajících 528 lidí. Posádka měla za úkol sbalit do cestovního kufru určené věci na dovolenou (např. nafukovací kruh a plážový míč) rozmístěné po dráze dlouhé 20 m, kufr poté uložit do zavazadlového prostoru auta, nastoupit do vozu, zavřít všechny dveře a zatroubit. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 22. srpna 2015 ve Frýdku-Místku.
 

Nejvíc mužů v kostkovaných sukních na jednom místě

KMuži v kiltechlub přátel Skotska uspořádal 15. skotské hry Sychrov, v rámci kterých se na jednom místě v jednu chvíli shromáždilo celkem 245 mužů oblečených do tradičních skotských kiltů, kostkovaných sukní či velkých plédů (předchůdce skotské sukně) - z toho 5 chlapečků. Rekordu, kterého bylo dosaženo z iniciativy Václava Routa dne 22. srpna 2015 v zámeckém parku na zámku Sychrov, se navíc zúčastnili i dva psi oblečení do kostkovaných sukní.


 

Hod skotským závažím jednoruč do výšky

Vladislav TuláčekVladislav Tuláček z Teplic dokázal jednou rukou přehodit skotským závažím laťku umístěnou na stojanech ve výšce 530 cm. Závažím se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním zvyklostem a normám, tedy ocelový válec opatřený kovovým držadlem o celkové hmotnosti 54 liber (24,493 kg). Rekordu bylo dosaženo na 15. skotských hrách pořádaných společností KILT a Klubem přátel Skotska dne 22. srpna 2015 v zahradě zámku Sychrov.


 

Hod skotským závažím do dálky jednoruč

Vladislav TuláčekVladislav Tuláček z Teplic hodil klasickým skotským závažím (ocelová koule uchycená na kovovém řetězu o třech článcích zakončeném ocelovým držadlem, celková hmotnost 28 liber, tj. 12,7 kg) do vzdálenosti 23,80 m. V této disciplíně, která je tradiční součástí skotských her, lze použít libovolného stylu, tedy hodu s otočkou, bez otočky, přes hlavu, ale za dodržení podmínky, že maximální délka rozběhu je 2,5 m a hod probíhá vždy výhradně jednoruč. Rekordu bylo dosaženo na 15. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 22. srpna 2015 v zahradě zámku Sychrov.


 

Nejdelší houpačka pro Makaky

Houpačka pro makakyZoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci na ukončení prázdnin nazvanou Víkend rekordů. V rámci akce byla zapletením 11 ks hasičských hadic o celkové délce 146,91 m vyrobena houpačka pro Makaky dlouhá 23,48 m a široká 20 - 25 cm. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován dne 22. srpna 2015 v Zoologické zahradě Olomouc - Svatý Kopeček.


 

Hod skotským kladivem do dálky

Vladislav TuláčekVladislav Tuláček z Teplic dokázal hodit tzv. skotským kladivem do vzdálenosti 41,0 m za dodržení podmínky, že před odhodem lze s náčiním učinit maximálně jednu otočku kolem své vlastní osy. Kladivem se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním těžkoatletickým zvyklostem a normám, tedy kovová koule o průměru 11 cm, z níž vychází 118 cm dlouhá dřevěná tyč o průměru 2,2 cm. Celková hmotnost náčiní činí 7 kg. Rekordu bylo dosaženo na 15. skotských hrách pořádaných společností KILT a Klubem přátel Skotska dne 22. srpna 2015 v zahradě zámku Sychrov.
 

Farmářský běh - muži, Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Jiří SvozilJiří Svozil z Prahy dokázal v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 15. skotských her Sychrov, přenést dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 256 m. Úkolem soutěžícího bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny upustil či postavil na zem nebo jinou podložku. Pokus o rekord probíhal na dráze s obrátkou do protisměru po každých 40 metrech. Rekordu bylo dosaženo v zahradě zámku Sychrov při akci společnosti KILT a Klubu přátel Skotska dne 22. srpna 2015.


Nejvíce lodiček na vodní hladině

LodičkyObec Prysk uspořádala akci Léto s Pryskem - Ostrov pokladů, v rámci které návštěvníci vyrobili 2 540 lodiček z papíru o rozměrech 20 x 6 cm. Po složení byly lodičky najednou vypuštěny na hladinu požární nádrže. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 22. srpna 2015 v Horním Prysku.
 

Nejvíce Mimoňů v Safari vláčku

MimoniZoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci na ukončení prázdnin nazvanou Víkend rekordů. V průběhu jedné hodiny se na akci svezlo Safari vláčkem 59 návštěvníků - Mimoňů. Vyznačovali se černými brýlemi a žlutě namalovaným obličejem. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován dne 22. srpna 2015 v Zoologické zahradě Olomouc - Svatý Kopeček.


 

Nejvíce pomalovaných odlitků lvíčka

LvíčciZoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci na ukončení prázdnin nazvanou Víkend rekordů. V rámci akce pomalovali její návštěvníci různými barvami 455 ks sádrových odlitků lvíčků. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován dne 22. srpna 2015 v Zoologické zahradě Olomouc - Svatý Kopeček.


 

Nejdelší autodráha sestavená ze sériově vyráběných dílů

Nejdelší autodráha - startSDH Čimelice sestavil společně se svými přáteli nejdelší funkční autodráhu o délce 881,09 m. Na její stavbu bylo použito celkem 3 431 sériově vyráběných dílů ITES, GONIO a FARO. Autodráhu skládalo 9 stavitelů celkem 12 dní. Při stavbě odpracovali přibližně 250 hodin. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován dne 15. srpna 2015 ve sportovní hale v Čimelicích.


Největší notový zápis

Tapety s notamiIrena Kršková z Potštátu vytvořila notový zápis písní, který měří 120 m a skládá se z 20 dílů tapet o šířce 72 cm. Na těchto tapetách jsou písně světoznámých autorů Beethovena, Smetany, Suchoně, Handela, Martinů apod., které  zazněly v roce 1991 na závěrečném koncertu Letního setkání dětských pěveckých sborů na III. nádvoří Pražského hradu.

Rekord, který byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 14. srpna 2015 v Potštátě, inicioval Ústav školství z.ú.


 

Mamut z proutí

mamutJaroslav Šefl ze Lhůty upletl za 7 měsíců z březového proutí sochu mamuta. Má železnou kostru, je vytvarovaná pomocí vázacího drátu a dosahuje výšky 373 cm. Mamut je 670 cm dlouhý, 140 cm široký a váží více než 500 kg. Unikátní výrobek byl do archivu Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaevidován 10. srpna 2015.


 

Nejvíce betonových odlitků zadků a jiných částí těla slavných osobností

7Roman SAM Halbhuber z Ranche Svobodná země Vogelsang v Kašperských horách založil Galerii moderního kovbojského umění s názvem Odvrácená strana tváře, která čítá 10 betonových odlitků zadků, jejichž originály poskytly tyto osobnosti - Jiří Mádl, Václav Upír Krejčí, Tomáš Matonoha, Standa Berkovec, František Horký, Roman Sam Halbhuber, Jan Fiala, František Nebraska Zeithammel, Ladislav Mrkvička, Přemysl Čech a 6 odlitků jiných částí těla dalších osobností - Jaroslava Soukupa, Petra Rezka, Jana Potměšila, Karla Fialy, Karla Černocha a Václava Vydry. Galerie byla do archivu Muzea rekordů a kuriozit zaregistrována 8. srpna 2015 po 10 letech shromažďování odlitků. Akt slavnostního odhalení nových exponátů a zaevidování galerie byl věnován panu Karlu Fialovi (známému též coby Limonádový Joe) jako dárek k jeho 90. narozeninám. [gallery columns="4" link="file" ids="13327,13330,13328,13329"]
 

Nejvíc účastníků extrémního závodu na handbike

HandbikeObčanské sdružení Černí koně uspořádalo 8. srpna 2015 extrémní závod handicapovaných s postižením dolních končetin, do jehož cíle na Zlatém návrší dokázalo na kole s ručním pohonem (tzv. handbike) dojet všech 12 startujících, kteří mezi Jilemnicí a místem cíle překonali vzdálenost 23 km a převýšení 949 metrů. Nejrychleji cíle dosáhl Miroslav Šulc časem 1:48:42 hod. Nejrychlejší žena, Kateřina Antošová, handicapovaná sportovkyně z Prahy 4, měla výsledný čas 2:29:11 hod.

Údaje byly zaregistrovány do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov v rámci Českého poháru handicapovaných cyklistů.


 

Největší bič

Peter Gambler a největší bičWestern Arts Club v rámci akce Velká cena Indiana pokřtil největší bič zvaný Anakonda dlouhý 12,3 m, z čehož činí délka práskačky 3,1 m. Za 84 hodin s použitím 600 m padákové šňůry, 1 m2 jelení kůže a 2 vodovodních hadic ho vyrobila firma MG - Master GIN - Ladislav Šín, Martin Rechtorik a Richard Kitschuch. Bičem, jehož obvod v rukojeti je 20 cm a postupně se zužuje, lze práskat i trefit cíl. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 8. srpna 2015 v Kempu Indiana v Janovicích u Rýmařova.


   

Nejvíc lidí v žabkách

Nejvíc lidí v žabkáchSociální centrum STROOM Dub o.p.s. ve spolupráci s odborem kultury, školství a cestovního ruchu města Prachatice upořádalo letní akci v žabkách, při níž se v prachatickém parku Parkán v jediný okamžik sešlo 144 návštěvníků obutých do tzv. žabek. Obuv z látky, plastu, papíru, bavlnek a dalších materiálů byla nejrůznějších druhů a velikostí a byla vyrobena průmyslově a ručně. Akce se zúčastnili klienti a zaměstnanci Sociálního centra STROOM Dub o.p.s., i veřejnost. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zapsán dne 5. srpna 2015.


Nejtěžší kulturistka profesionální ligy

Věra MikulcováVěra Mikulcová z Jihlavy je nejtěžší profesionální závodnicí v ženské kulturistice. Svůj debutový start absolvovala 6. června 2015 v soutěži Toronto Pro Supershow 2015, kde získala 2. místo. Při tělesné výšce 173 cm kolísá její váha mezi 80 až 90 kg. Při oficiálním vážení v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit jí byla ve středu 5. 8. 2015 naměřena hmotnost 89, 8 kg.


Nejmladší kulturistka profesionální ligy

Věra Mikulcová a Czech Book of RecordsVěra Mikulcová z Jihlavy, nar. 16. 11. 1981, získala 10. února 2014 profesionální kartu a stala se tak nejmladší profesionální závodnicí v ženské kulturistice. Svůj debutový start absolvovala 6. června 2015 v soutěži Toronto Pro Supershow 2015, kde získala 2. místo. Rekord byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově zaznamenán ve středu 5.srpna 2015.


 

Nejvíc lidí tančících na jednom místě Kentucky sambu

Kentucky sambaPři letní akci s názvem Letní GRILL party KFC se 146 tanečníků z řad veřejnosti nejprve pod vedením tanečních instruktorů společně naučilo a posléze i jednotně zatančilo tanec nazvaný Kentucky samba, který byl vytvořen přímo pro tuto příležitost. Rekordu bylo dosaženo 31. července 2015 na ostrově Štvanice v Praze - Holešovicích.
 

Nejdelší had z víček od PET lahví

1Zdeněk Vejs ze Srubů nashromáždil v průběhu 12 let 1 061 408 ks víček od PET lahví a po jejich proděravění a navlečení na provázek vytvořil hada dlouhého 12 944 m. Had byl vyskládán ve 323 řadách o délce 40 m. Poslední 324. řada měřila 24 m. Víčka tak souvisle pokryla značnou část fotbalového hřiště, kam je rekordman dopravil ve 176 bramborových pytlích. Údaj byl zapsán do České databanky rekordů pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit 25. července 2015 ve Srubech.
 

Nekonečná pohádková kresba

1Vladimír Brychta z Pekel již dva roky vytváří na pruh papíru široký 10,5 cm souvislou kresbu s pohádkovými motivy, motivy dinosaurů, podmořského světa i vlastního života. Nadaný autor je schopen během jediného dne vytvořit i 5 metrů kreseb, jež jsou vytvářeny v nebarevném provedení gelovou tužkou. Impulzem k vytvoření kresby dlouhé 80,12 m bylo přání syna Davida, který se na vytvoření rekordu i sám několika drobnými kresbami podílel. Unikátní pás kreseb byl oficiálně přeměřen a zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den 24. července 2015 v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.
 

Nejvyšší profesionální zpěvák

Radim SchwabRadim Schwab, rodák z Brna žijící v Praze, je se svými 192,5 cm nejvyšším českým zpěvákem. Rekordní údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaznamenán v sobotu 18. července 2015 u příležitosti oslavy zpěvákových 37. narozenin, která se konala na lodi Niké v Praze.


   

Největší sbírka čtyřlístků

ČtyřlískyJaroslav Kosina z Mikulčic je majitelem sbírky, která k 16. červenci 2015 čítala 12 721 čtyřlístků, 2 379 pětilístků, 126 šestilístků, 11 sedmilístků, 4 osmilístky a také dva devítilístky. Rekordman je sám nasbíral, vylisoval a neporušené uspořádal do herbáře, který byl následně vystaven v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Kolekce s uvedeným počtem čtyř- a více- lístků vzniká od r. 1996.
 

Největší sbírka pohlednic s vyobrazením mostů

Vít RyšánekIng. Vít Ryšánek z Prahy dokázal shromáždit celkem 8382 různých pohlednic mostů z více než 90 zemí světa. Nejstarší pohledy pocházejí z 90. let 19. stol. Kolekce zahrnuje i některá kuriózní zobrazení mostů : hořící most (ve Švýcarsku), padající most (v Kanadě), most stržený lodí (ve Švédsku), most mezi světadíly (v Istanbulu), nejdelší most na světě (v USA), pohlednici, na které je zachyceno najednou 16 pařížských mostů či most o třech koncích v Budapešti, přičemž nejčastěji se v jeho sbírce objevuje pražský Karlův most. Rekord byl oficiálně zapsán do České knihy rekordů v rámci tiskové konference probíhající dne 15. července 2015 v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.
 

Nejdelší vzdálenost ujetá na nádrž CNG

Dojezd CNG + benzín (2)Marek Tomíšek z Loděnice, specialista na úspornou jízdu a šéfredaktor magazínu USPORNE.info dokázal ujet ve voze Škoda Octavia G-tec sériové výroby 531 km na jednu nádrž CNG. Na cestě z Prahy směrem k norskému městu Alvdal spotřeboval celkem 15,152 kg CNG, což představuje průměrnou spotřebu 2,85 kg na 100 km. Rekordní údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 25. července 2015.
 

Nejdelší vzdálenost ujetá na nádrž benzínu

Dojezd CNG + benzínMarek Tomíšek z Loděnice, specialista na úspornou jízdu a šéfredaktor magazínu USPORNE.info dokázal ujet ve voze Škoda Octavia G-tec sériové výroby 1169 km na jednu nádrž benzínu. Na cestě z Prahy do norského města Alvdal spotřeboval 50,51 l, což představuje průměrnou spotřebu 4,32 l na 100 km. Rekordní údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 25. července 2015.
 

Nejdelší vzdálenost ujetá bez dotankování

Nejdelší dojezdMarek Tomíšek z Loděnice, specialista na úspornou jízdu a šéfredaktor magazínu USPORNE.info dokázal ve voze Škoda Octavia G-tec sériové výroby ujet 1700 km na jednu nádrž benzínu a jednu nádrž CNG. Na cestě z Prahy do norského města Alvdal spotřeboval 50,51 l benzínu a 15,152 kg CNG. Rekordní údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 25. července 2015.
     

Největší počet soutoků řek navštívených jedním člověkem

Úhlava 8.3.90Ing. Vít Ryšánek z Prahy stanul doposud na 309 místech soutoku řek (říček a potoků), z toho 278 na území České republiky a 31 v dalších jedenácti státech Evropy. Při „dobývání“ soutoků byla dodržována zásada, že je třeba (je-li to jen trochu možné) stanout na špici, tj. mezi oběma stékajícími se vodami. Ve 253 případech (231 v ČR a 22 v jedenácti státech Evropy) soutok navštívila spolu s rekordmanem jeho manželka Jaroslava Ryšánková, a v 94 případech (90 v ČR a 4 ve třech státech Evropy) spolu s nimi i dcera Mgr. Anna Ryšánková. Uvedeného počtu navštívených soutoků řek bylo dosaženo v období od roku 1986 do 14. července 2015.
 

Největší sbírka předmětů s motivem včely

Včely 001Danuše Hrbková z Chomutova nashromáždila celkem 369 předmětů v podobě včely, nebo se včelími motivy. Jde o předměty s nejrůznějšími účely, ať už jsou to hračky, povlečení na peřiny, potahy do auta, prstýnky, pouzdro na zubní kartáček, nebo třeba i knoflíky. Nejstarší je porcelánová včelka s provázkem a molitanem přibližně z roku 1920, která sloužila na hrdlo lahve jako zachycovač kapek. Největší vzdálenost k paní Hrbkové urazil prstýnek z Číny. Nejoblíbenějším kouskem je pro sběratelku květináč s miminkem převlečeným za včelu se značkou Annie Geddes, která se proslavila fotografováním dětí právě v květináčích a převlecích. Nejoriginálnější je pak včela skleněná, kterou pro paní Hrbkovou vyrobil sklář na řemeslných trzích a je tak jediným originálem. Největší ze sbírky je plyšák měřící 50 cm a naopak nejmenší je knoflík s průměrem 13 mm. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován dne 6. července 2015 v obci Nechranice.
 

Nejvíc kliků na jedné ruce

Kliky na jedné ruce (3)Bohumil Divílek ze Zlína (nar. 2. 7. 1945) dokázal udělat 55 kliků na pravé ruce v čase 37,82 vteřiny, přičemž minimální pohyb propnutého těla vykonaný ve vzporu ležmo výhradně jednou paží činil 20 cm. Rekordu bylo dosaženo v průběhu oslavy rekordmanových 70. narozenin, která se konala ve čtvrtek 2. července 2015 v centru FITNESSHALA ve Zlíně.
 

Největší jídelní set

Jídelní set (1)Firma Fabri Moravia s.r.o. ve spolupráci s firmou Hoprog vyrobili největší jídelní set ze dřeva, složený ze dvou židliček a stolu. Deska stolu dosahuje rozměru 4,1 x 5,14 m a je umístěna ve výšce 3,06 m. Židle měří na výšku 4,41 m, sedák o rozměrech 1,9 x 2,33 x 2,03 m je umístěn do výšky 2,18 m. Druhá židle je vysoká 3,91 m, sedák o rozměru 1,86 x 2,04 x 2,32 m dosahuje výšky 2,06 m. 12 lidí spotřebovalo na výrobu jídelního setu za 2 měsíce 5,6 m³ smrku a borovice. Po opracování je vyroben z 3,6 m³ dřeva. Jednotlivé trámy i prkna jsou opracovány tak, aby vytvářely estetický vzhled. Rekordní nápad se zrodil v hlavě Ing. Františka Břínka. Jídelní set byl představen v rámci 4. ročníku Dřevosochání dne 28. června 2015 v areálu firmy Fabri Moravia s.r.o. v Moravských Budějovicích.
   

Živé historické bludiště

Bludiště z lidí, OstrovDům kultury Ostrov uspořádal akci Den pro Ostrov, v rámci které utvořilo 152 osob stěny bludiště ze svých těl, přičemž se drželi za ruce. Bludištěm o rozměrech 8 x 8 m, které bylo rekonstrukcí historického labyrintu, se dalo procházet po chodbách o celkové délce 110 m. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 27. června 2015 v Zámeckém parku v Ostrově.
   

Zdolání trasy spojující nejvyšší vrcholy všech krajů ČR vlastními silami

Daniel Polman šéfredaktor časopisu lidé&HORY úspěšně zvládl projekt Praha – Sněžka … okolo Česka, při kterémPraha - Sněžka ... okolo Česka vystoupal na nejvyšší vrcholy všech 14 krajů ČR a na kole nebo pěšky absolvoval bez doprovodu trasu propojující tyto body. Stanul tedy na 12 vrcholech - Teleček, Klínovec, Tok, Velká Mokrůvka, Plechý, Javořice, Velká Javořina, Čertův mlýn, Praděd, Kralický Sněžník, Kotel a Sněžka, přičemž Klínovec a Praděd jsou nejvyššími body dvou krajů zároveň. Za 97 hodin a 45 minut překonal vzdálenost 1 463 km a nastoupal 24 300 výškových metrů. Startoval z nejvyššího místa hl. m. Prahy v 15.00 hod dne 10. června 2015 a v cíli na vrcholu Sněžky stanul dne 14. června 2015 v 16.45 hod. Během výkonu spal pouhých 8 hodin a  jeho průměrná rychlost při započítání všech přestávek (včetně spaní) byla 15 km/h. Údaj byl zapsán do databanky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově dne 25. června 2015.mapa_GPS_Sport-Base
 

Nejvíc natrhaných trnek

Prunus_spinosaJan Vačkář z Vodňan vlastnoručně očesal v průběhu 16 dnů mezi 1. listopadem a 21. prosincem 2008 celkem 660 kg plodů trnky obecné (Prunus spinosa). Sběr probíhal za mimořádné úrody trnek u obce Litoradlice v bývalém vojenském prostoru, kde rekordman strávil i 10,5 hodiny při nepřetržitém česání plodů. Za den práce v průměru natrhal 41,25 kg trnek. Následně rekordman vytvořil 1 100 litrů kvasu, z něhož bylo vypáleno 51 litrů pálenky (trnkovice) s obsahem alkoholu 50 %. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 23. června 2015 v Pelhřimově.
 

Pivní štafeta 3 x 100

Štafeta 3x100Spolek Jáchyma Pivce inicioval veřejný happening, v rámci kterého 100 účastníků dokázalo štafetově uběhnout 100 m a vypít 100 piv za 1:13:43 hod. Každý z účastníků uběhl 50 m ke stanovišti, na kterém vypil 0,5 l piva a vrátil se zpět na výchozí bod, kde předal štafetu. Akce se zúčastnilo 59 mužů a 41 žen. Nejrychlejší muž absolvoval danou trasu za 20,22 s a nejrychlejší žena za 36,78 s. Nejstaršímu účastníkovi bylo 70 let. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 21. června 2015 na hřišti TJ Sokol v Dlouhé Loučce.
 

Nejdelší narozeninové blahopřání s ručně vytvořenými přáníčky

Nejdelší narozeninové přáníMATEŘÍDOUŠKA, časopis pro děti z vydavatelství Mladá fronta, uspořádal u příležitosti 70. výročí svého vzniku akci Pojď ven s Maminkou, v rámci které její účastníci vytvořili na 60 cm širokou roli papíru 30,75 m dlouhé přání s nápisem "Mateřídouško, všechno nejlepší", jehož součástí bylo 122 nalepených, ručně psaných a malovaných přání A4 od čtenářů a příznivců časopisu. Rekordu bylo dosaženo 21. června 2015 v Parku Na Pankráci v Praze.


 

Nejvíc mažoretek se srdíčkem na hůlce

Mažoretky se srdíčkemHodonínské mažoretky vedené Markétou Raškovou uspořádaly festival „Hodonín 2015 patří nejen mažoretkám“, v rámci kterého se před pódiem na Masarykově náměstí shromáždilo 319 mažoretek s hůlkou, na které bylo nalepeno srdíčko. Dalších 16 návštěvníků akce je doplnilo se srdíčkem na deštníku nebo na vařečce. Mažoretky poté společně pochodovaly na skladbu s názvem Na kole. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 20. června 2015 v Hodoníně.
 

Největší pizza

Pizza - největší (2)Brück AM, s.r.o. uspořádala den otevřených dveří k příležitosti výročí 20 let od spuštění výroby, v rámci kterého upekli zaměstnanci tohoto strojírenského podniku rekordní pizzu. Pizza byla rozprostřena na plech větší než 9 m2 a její průměr po upečení činil 3,48 m. Na výrobu pizzy bylo použito 20 kg těsta, 15 l suga, 18 kg sýra, 4 kg šunky a salámu Vysočina, 13 kg paprik a cibule, 4 kg černých oliv a 1 kg čerstvých žampionů. Těsto, které připravili Arsim Koci a Jiří Semrád ze společnosti Pizza Art Vysoké Mýto, bylo roztaženo ve výrobní hale na pečící plech, ozdobeno a dáno mezi dva plechy roztopené v peci na 500 °C. Hlavní organizace se ujal kmenový zaměstnanec pan Jiří Vítek, zdobení, následného pečení a rozporcování pak jeho kolegové Luboš Malinský, Daniel Josefy, Aleš Bečička a Pavel Hemerka. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. června 2015 v Zámrsku.
 

Nejvíc členů jednoho basketbalového týmu na jednom hřišti

Sraz basketbalistůBK Sojky Pelhřimov a jeho předseda, pan Miloslav Slavík ml., uspořádali setkání bývalých i současných členů oddílu, na kterém se písemně registrovalo 308 hráčů a hráček. Ke společné fotografii se na palubovku pelhřimovské sportovní haly následně dostavilo 231 lidí. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 20. června 2015 v Pelhřimově.
 

Nejvíce plyšových medvídků na jednom místě

MedvídciFarní charita Beroun uspořádala benefiční akci na podporu Domova sv. Anežky České s názvem Méďa pro charitu, během které shromáždila 1 518 darovaných plyšových medvídků. Všichni medvídci byli pohromadě vystaveni na Seydlově náměstí v Berouně. Nejmenší medvídek měřil 32 mm, největší 114 cm a mezi medvědy byl i maskot z olympiády v roce 1980. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 20. června 2015 v Berouně.
 

Nejvíce vyražených mincí

Ražení mince - Foto pořídil Miloš Novák (1)Město Chotěboř uspořádalo akci Dny města Chotěboř 2015 (750 let od první písemné zmínky o městě), při které bylo návštěvníky vyraženo 750 mincí. Ražba mincí se uskutečnila pomocí kladiva s raznicí a pomocí jednoduchého kladkostroje. Jedna strana mince byla opatřena nápisem a grafikou připomínající 750 let města. Druhá strana pak nesla znak pražského groše s českým lvem nebo korunou uprostřed. Hliníkový plíšek o průměru 3 cm a tloušce 2 mm, si pak mohl každý razič odnést na památku domů. Ražba proběhla za přispění zaměstnanců radnice a za asistence mistra Bohumila Štěpánka z Historické mincovny Jablonec nad Nisou. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 20. června 2015 na náměstí T. G. Masaryka v Chotěboři.


 

Nejdelší pomponová vlna

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAP Klub Brušperk uspořádal veřejné vystoupení mažoretek nazvané "Závěrečná“, v rámci kterého 170 účastníků vytvořilo bez přerušení pomponovou vlnu o délce 73,6 m, a to v přímce, v kruhu i ve spirále. Pomponová vlna je povinným prvkem v choreografii mažoretkových skupin, při kterém jeho účastníci stojí těsně vedle sebe tak, aby mohli pompony, které drží v obou rukách, spojit a provést vlnu. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 19. června 2015 na hřišti SK Brušperk. pomponovávlna1
 

Fotbalový rozhodčí s největším počtem utkání

Fotbalový rozhodčíJaromír Čejka z Třebíče - Boroviny se stal fotbalovým rozhodčím roku 1963 a tuto funkci vykonává ke dni registrace rekordu (19. června 2015) již 53. sezónu. Během této doby odřídil 6 000 utkání, jeho výkony shlédlo 2 800 000 diváků, nařídil 1 115 pokutových kopů (701 pro domácí, 414 pro hosty), vyloučil 248 hráčů (98 domácích a 150 hostujících). Z pozice hlavního sudího viděl 22 017 gólů, jako pomezní 5 500 (celkem 27 517 branek). Pískal také 184 zápasů v nejvyšší fotbalové soutěži a 31 duelů před televizními kamerami včetně utkání evropských pohárů. V rámci této činnosti najezdil 5 989 km na motocyklu, 59 047 km vlakem, 13 845 km autobusem, 17 900 km letecky a 215 000 km osobním automobilem, celkem tedy 314 781 km – vše bez nehody. Nejrychlejší gól uznal už ve 30. vteřině utkání, v ligovém zápase Bohemians Praha – VSS Košice nařídil 4 penalty. Během své kariéry zažil třikrát inzultaci, a to i v televizním utkání nejvyšší soutěže Nitra – Sparta, které (po zásahu kamenem do hlavy) nebylo dohráno.
 

Štafeta dvojic na IN LINE bruslích

Inline štafeta, Nový Bydžov (11)Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, Nový Bydžov, Jana Maláta 1869, 504 01 Nový Bydžov uspořádala akci, v rámci které 152 žáků novobydžovských základních škol a pořadatelské školy ujelo štafetovým způsobem na in line bruslích vzdálenost 82,2 km za 2:15:51 hod. Vzdálenost, ujetá na okruhu dlouhém 300 m, představuje trasu Nový Bydžov - Sněžka. Účastníci startovali ve dvojicích v minutových intervalech, bez ohledu na dojezd předcházející dvojice, přičemž každý účastník mohl absolvovat okruh maximálně dvakrát. Rekordu bylo dosaženo 19. 6. 2015 v rámci 133. Studentské merendy v Novém Bydžově za podpory Sdružení studentstva novobydžovského z. s.
   

Největší obraz z čajových sáčků, mapa ČR

Obraz z čajových sáčkůSkupina Mandalování vyrobila z 10 240 ks čajových sáčků obraz o velikosti 4,7 x 3,35 m. Výsledná mapa České republiky vznikla v průběhu 8,5 hodin a byla poskládána z 32 sáčky polepených papírů formátu A1. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. června 2015 v místě Tvořivých kurzů Blanka v Příbrami v rámci akce Příbramské čajování III.
 

Nejpočetnější kolekce velkoformátových puzzlí

Anna Počarovská, Eliška Počarovská a Jan Nohavica iniciovali vznik 20 obrazů - puzzlí, jejichž předlohou byla SlovanskáU Jiřího z Poděbrad epopej Alfonse Muchy. Mají jednotnou výšku 180 cm, jejich šířka se liší od 110 do 265 cm. Jsou složeny ze 163 846 dílků, které dohromady vážily 97 kg. Na jejich skládání se od 28. 2. do 20. 5. podílelo 266 osob, vystaveny budou na zámku v Miroslavi. Kolekce byla zaevidována do archivu Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 13. června 2015 v rámci programu mezinárodního festivalu Pelhřimov - město rekordů.
 

Největší láhev sektu seknutá libovolným nástrojem

2 seknutí největší lahveMoravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 11. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého Michal Jandl sekl pomocí dvou sekyrek láhev sektu o objemu 18 litrů. Sekt byl vyroben klasickou metodou kvašením v láhvi ve vinařství Sekt Jan Petrák za finanční podpory pana Pavla Harvánka. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 13. června 2015 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.
 

Nejrychleji vypitá láhev sektu 125ml

Nejrychleji vypitá láhev sektu 125ml – ŽENY   Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 11. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého Jana Malinovská z Příbrami dokázala vypít láhev sektu o objemu 125 ml za 4,35 sec. Rekordní čas byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 13. června 2015 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.  
Nejrychleji vypitá láhev sektu 125ml – MUŽI   Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 11. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého Zlatko Šula z Mikulova dokázal vypít láhev sektu o objemu 125 ml za 2,30 sec. Rekordní čas byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 13. června 2015 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.
 

Nejvíce lidí ochutnávajících sekt z největší láhve otevřené useknutím jejího hrdla

1 největší lahevMoravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 11. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, během kterého Michal Jandl usekl pomocí dvou sekyrek láhev sektu, vyrobenou klasickou metodou kvašením v láhvi, o objemu 18 litrů. Sekt byl následně nalit do skleniček a ochutnán celkem 282 účastníky akce. Rekordní láhev vyrobilo vinařství Sekt Jan Petrák za finanční podpory Pavla Harvánka. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 13. června 2015 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.
 

Nejdelší bílá čára – Land Art

Bílá čára, landartZa záchranu kostela sv. Jiljí, o.s. uspořádalo v Libyni Charitativní festivalový den, v rámci něhož proběhla landartová akce. 611 jejím účastníkům se podařilo vytvořit 703 m dlouhou bílou čáru širokou 5 cm, převážně vyrobenou z bílého papíru, která procházela kostelem sv. Jiljí, táhla se také přes zeď a hromadu kamenů, skrz popelnice a úvozovou cestou směrem k rozhledně Vochlice. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 13. června 2015.
 

Nejvíce osob sedících u jednoho stolu

Den KozlaVelkopopovický Kozel uspořádal akci s názvem Den Kozla 2015, v rámci které v jeden okamžik sedělo u jednoho stolu 327 lidí. Délka stolu, který se skládal ze stolů spojených šrouby, činila 96 m a jeho šířka 90 cm. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 13. června 2015 v areálu pivovaru ve Velkých Popovicích. Den Kozla
 

Největší živý obraz

VJihlava živý obraz Mahler festival park parku Gustava Mahlera v Jihlavě vytvořilo 11. června 2015 celkem 405 lidí ze dvou desítek místních spolků a dalších dobrovolníků živý obraz s názvem Jan Amos Komenský se loučí s Jihlavou. Šlo o sestavu živých kostýmovaných postav, které v daném seskupení a s předem určenými gesty vydržely po postupném obsazení prostoru za zvuku smyčcové hudby Zdeňka Fibicha bez hnutí stát, a vytvořily tak živý, ale nehybný obraz. Ústřední postavu Komenského ztvárnil primátor Jihlavy Rudolf Chloupek. Scenérie byla součástí 14. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2015 pořádaného OS Mahler 2000.   Jihlava živý obraz Mahler festival park
 

Nápis tvořený lidmi s balónky

Společnost Renault Česká Republika, a.s. uspořádala 2. ročník akce nazvané Dacia Piknik 2015, při které se na jednom 1daciamístě sjelo 1 327 automobilů této značky. V rámci programu akce byl vytvořen nápis z 1 182 lidí. Příznivci značky dostali prázdné modré a červené nafukovací balónky s nápisem DACIA, poté nastoupili do předem vyznačených obrysů loga a balónky ústy nafoukli. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 6. června 2015 v areálu Šiklova mlýna u Zvole nad Pernštejnem.
 

Nejvíc klaunů na jednom místě

Mikro Trading, a.s. uspořádalaKlauni, Rakvice - nejvíc na jednom místě (2) pokus o rekord, při němž se na hřišti před Sokolovnou sešlo 231 klaunů. Každý klaun splňoval alespoň 2 z těchto kritérií – paruka, klobouk, líčení, klaunský nos, klaunské oblečení. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci Dětského dne 6. června 2015 v Rakvicích.
 

Nejrychlejší jízda na saních za automobilem

Automoto Klub Těrlicko v AČR Saně - nejrychlejší jízda za automobilem (3)ve spolupráci s obcí Těrlicko uspořádaly akci s názvem Fichtlcup pro celou rodinu, v rámci které jezdec Jiří Nutil z Těrlicka dosáhl na klasických dřevěných saních s vyztuženými kovovými ližinami rychlosti 156 km/h, přičemž v přikrčené pozici vsedě byl tažen po asfaltovém povrchu automobilem řízeným Martinem Poláškem. Rychlost byla změřena oficiálním radarem městské policie. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 6. června 2015 v Těrlicku.
     

Nejvíce osob v požárním útoku

Požární útokObec Háj u Duchcova a SDH Háj u Duchcova uspořádaly nejpočetnější požární útok, kterého se zúčastnilo 136 lidí. Po startovním signálu vyběhli všichni zúčastnění ze startovní čáry, která byla 10 m od základny. Na základně spojili hadice a následně je roztáhli, přičemž se postupně připojovali další účastníci, držící dvě hadice rovnoběžně směřující k terčům. Terče byly poté, co několik závodníků v zadní části sešroubovalo savicové vedení, ponořilo sací koš do nádrže a proškolený strojník pustil vodu, sestřeleny. Vzdálenost terčů od základny i nástřikové čáry odpovídala pravidlům požárního sportu (terče 95 m od osy základny). Dráha i provedení požárního útoku bylo podle pravidel požárního sportu, s výjimkou počtu závodníků. Požární útok proběhl v čase 1:22,56 min. Údaj byl do České databanky rekordů zapsán dne 6. června 2015 v rámci Hájských slavností v Háji u Duchcova.
   

Nejvíc absolvovaných pochodů Praha - Prčice - muži

Miroslav Brábník z Prahy se od roku 1970 pravidelně účastní každoročního dálkového pochodu Praha - Prčice. Ke dni 1970registrace rekordu má tedy na kontě celkem 46 účastí. Na různých trasách pochodu dosud nachodil 2 255 km. 50. ročník pochodu absolvoval dne 16. května 2015 na trase Bystřice u Benešova – Prčice. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaregistrován dne 4. června 2015.
 

Největší namalovaná žirafa

Klub rodičů a přátel šestky – KRAPŠ inicioval vytvoření obrazu žirafy vybarveného křídami na asfaltové ploše. Žirafa dosáhla výšky 77,66 m a šířky 20,60 m. ŽirafaNa vybarvení obrazu bylo použito 1078 žlutých, 353 bílých a 46 modrých kříd a podílelo se na něm 596 dětí ve věku 6 - 16 let. Údaj byl zapsán do České databanky rekordů dne 2. června 2015 v rámci Dětského dne, který byl součástí oslav 40. výročí založení ZŠ Šumavská 21, Šumperk.
   

100 rychlokarikatur na čepicích z papíru

Lubomír Vaněk z Brna nakreslil na akci Dobrý den v Bystrci, kterou uspořádalo Statutární město Brno, Městská část OLYMPUS DIGITAL CAMERABrno - Bystrc, za 47:06 min. 100 karikatur zúčastněných, což představuje průměr pouhých 28 vteřin na jednu podobiznu. Profilové portréty přitom rekordman kreslil na čepice složené z papíru o rozměru 48,5 x 33 cm. Rekordu bylo dosaženo 30. května 2015 na sportovním areálu v ulici Jakuba Obrovského v Brně Bystrci.
  •  Fotoreportáž z Dobrého dne v Bystrci - zde.

   

První dárce krve držitelem státního vyznamenání

Zdeněk Duběnka z Kostomlat nad Labem je držitelem medaile 1. stupně za zásluhy, kterou mu udělil prezident Miloš Duběnka, odběr krveZeman dne 28. října 2014, přičemž tento dobrovolný dárce absolvoval dne 5. 5. 2015 svůj 555. bezplatný odběr krve, a to na transfuzním oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 29. května 2015 v Pelhřimově.
 

1. dřevěná ZOO - expozice soch největšího počtu druhů zvířat

Radek a Jolana Hudečkovi vytvořili první dřevěnou ZOO v České republice. Na území o rozloze 1 ha umístili expozici První dřevěná zoočítající 175 soch zvířat různých druhů a velikostí vyřezaných ze dřeva. Sochou pocházející z největší dálky je nosorožec, který byl přivezen z Číny. Údaj byl oficiálně přepočítán a zaevidován do České databanky rekordů dne 28. května 2015 v Ostratě.
 

Nejvíce potápěčů v potápěčské věži

Jaroslav Kočárek ve spolupráci se společností Snakesub s.r.o. uspořádal setkání potápěčů, během kterého se v průběhu 1P60 minut postupně zanořilo 167 potápěčů do 8,5 metru hluboké potápěčské věže obdélníkového půdorysu o rozměrech 6 x 4 m. Společný ponor byl zakončen 30 vteřinovou výdrží. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 24. května 2015 v plaveckém bazénu v Liberci.
 

Nejvíce osob parkujících na přesnost

ZeHa studio s.r.o. provozovatel Tank Power Přelouč uspořádal akci s názvem Tank Power Show VII., při které v průběhuParkování na přesnost 6 hodin 152 osob provedlo zaparkování osobního vozu Škoda Fabia na přesnost mezi dva kužely. Soutěžící měli za úkol zaparkovat co nejblíže ke kuželu stojícímu před vozidlem a následně i ke kuželu umístěnému za automobilem. Údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 23. května 2015 v areálu Tank Power v Přelouči.
 

Jízda po zadním kole horského kola

1kJakub Hejkal z Chotěboře ujel ve svých 14 letech po zadním kole horského kola vzdálenost 394 metrů v čase 47,75 vteřin. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 23. května 2015 na příjezdové cestě k letišti v Havlíčkově Brodě.
 

Nejdelší vzdálenost ujetá na kole bez řetězu

Michal Červenka z Prahy ujel na pumptrackové dráze bez dotyku se zemí vzdálenost maratonu, tj. 42 195 m, v Na kole bez řetězučase2:25:45 hodiny. Během výkonu neměl na svém dirt streetovém kole řetěz a rychlost udržoval jen díky překážkám na dráze. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. května 2015 v Bike parku v Praze na Štvanici.
 

Největší sekera

Největší sekeraPavel Šín s řemeslníky z Konice vyrobil pro Muzeum řemesel Konicka o.s. v průběhu 200 hodin univerzální tesařskou sekyru vážící 610 kg. Kovová část sekyry, vysoká 2 m a 15 mm, je vyrobena z tlustostěnného 10 mm plechu, přičemž ostří je vykováno z pevného materiálu o tloušťce 15 mm. Jan Havelka vyrobil toporo dlouhé 6 m a 6 cm z jednoho kmene jasanu. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 15. května 2015 na zámku Konice.
 

Nejvíc lidí, kteří prošli Zlatou bránou

Centrum pro rodinu Vysočina, z.s. sídlící v Jihlavě zorganizovalo v rámci programu Týdne pro rodinu průvod, při Zlatá bránakterém během 45 minut prošlo 675 lidí "zlatou bránou" symbolizující vstup do nového světa, v němž bude mít rodina prioritní postavení. Podporu rodině tak přišlo k "zlaté bráně" vyjádřit v průměru 15 procházejících v každé minutě. Rekordu bylo dosaženo na Masarykově náměstí v Jihlavě 15.5. 2015, přičemž zahájen byl v 15:15 hod.
 

Největší láhev sektu seknutá libovolným nástrojem

2 seknutí největší lahveMoravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 11. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého Michal Jandl sekl pomocí dvou sekyrek láhev sektu o objemu 18 litrů. Sekt byl vyroben klasickou metodou kvašením v láhvi ve vinařství Sekt Jan Petrák za finanční podpory pana Pavla Harvánka. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 13. června 2015 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory.
 

Dort zdobený květinami

Cukrářství a pernikářství Pusinka Brno vytvořilo třípatrový dort ve tvaru obdélníku o rozměrech základny 121 x 201,5 Dort zdobený květinamicm a výšce jednotlivých pater 9 cm. Dort potažený marcipánem byl ozdoben rekordním počtem 49 marcipánových květů růží o průměru cca 9 cm. Na úspěšném zhotovení dortu se podíleli zaměstnanci Cukrářství a pernikářství Pusinka majitelky Ing. Jarmily Křížové. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci oslav 10. výročí otevření Galerie Vaňkovka Brno dne 13. května 2015.
 

Kemp s největší kapacitou

Autokemp Pasohlávky Merkur u přehrady Nové Mlýny s rozlohou 29 ha má největší kapacitu k postavení stanů (1000Autokemp Pasohlávky Merkur míst) a rovněž i nejvíc boxů s elektrickou přípojkou (350). V chatkách, bungalovech, apartmánech a buňkách zde může přenocovat dalších 450 lidí.  V období duben - říjen 2014 se v tomto kempu, který kromě rekreace a vodních sportů nabízí mnoho dalších možností trávení volného času, ubytovalo 78 014 hostů (počet přenocování 183 293). Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 9. května 2015 v Autokempu Pasohlávky Merkur.
 

Nejdelší dráha z kostiček Domino

Trutnov - město draka z.s. Sedm členů spolku postavilo na ploše 7 x 11 m dráhu z 12 654 dominových kostek o rozměrechDomino dráha 5,8 x 2,8 x 1,1 cm. Stavba dráhy trvala 3 hodiny a deset minut a její pád dominovým efektem spuštěným postupně dvěma kostkami probíhal ve dvou prolínajících se řadách po dobu 2:37 minuty. Rekordu bylo dosaženo za podpory Města Trutnov v rámci jubilejního 10. ročníku trutnovských dračích slavností nazvaných Už ho nesou! dne 7. 5. 2015 v trutnovském Národním domě.
 

Nejvíc lidí zhoupnuvších se v roli televizního Večerníčka na obřím houpacím koni

Česká televize uspořádala Den otevřených dveří, během kterého se v průběhu 7 hodin zhouplo na obří dřevěné replice Večerníčkův houpací kůňvečerníčkovského houpacího koně 839 lidí, přičemž každý ze zúčastněných se musel po nasednutí zhoupnout minimálně 3x vpřed a 3x vzad. Největší Večerníčkův kůň vážící 32 kg je 160 cm vysoký, na délku má 210 cm, výšku v sedle 110 cm a šířku 63 cm. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 1. května 2015 v Praze na Kavčích horách.          
   

Největší sbírka nožů

František OlbortFrantišek a Lada Olbortovi vlastní sbírku čítající 449 nožů nejrůznějších druhů a způsobů využití (vrhací, útočné, pro přežití, lovecké, universální, pamětní, ...). Do tohoto počtu nebyly zahrnuty nože z běžného vybavení domácnosti. Údaj byl do České databanky rekordů zaevidován 30. dubna 2015.


 

Točení 25 obručemi na těle na výdrž

Patrik Jandejsek z Letohradu udržel na svém těle 25 roztočených obručí HULA HOP po dobu 30,06 sec. Rekordu byloTočení 25 obručemi dosaženo 28. dubna 2015 v rámci tiskové konference k 25. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů na zahradě expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit.
 

Nejdelší had z PET lahví

ZŠ a MŠ Troubsko uspořádala pokus o rekord s názvem V obklíčení plastů, během kterého žáci a zaměstnanci školy Had z PET lahvínavlékli na nit 9.299 různých PET lahví, čímž vzniknul plastový had dlouhý 2.906 m.Nový údaj byl oficiálně přepočítán, změřen a zaevidován do České databanky rekordů dne 22. dubna 2015 v areálu fotbalového hřiště Troubsko v rámci akce „Den Země“.
 

Nejvíce šátků navázaných za sebe

OŠátky na Klepcibec Přišimasy uspořádala Den země na nedalekém vrchu Klepec s podtitulem Omotáme Klepec šátky. 167 návštěvníků akce si přineslo šátky, které následně navázali za sebe do délky 152,5 m. Údaj byl do České databanky rekordů zaznamenán 18. dubna 2015 na vrchu Klepec u Přišimas.      
   

Největší pizza vyházená Freestyle stylem

Petr Svozil vyházel Freestyle stylem pizzu z těsta o průměru 130 cm. Těsto na tuto pizzu vážilo 1908 g a podařilo se ji vyházet za 2:34 min. Nový rekord byl oficiálně přeměřen a zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 17. dubna 2015 ve Scuderia baru v Pardubicích.
 

Sběr rychlovarných konvic

Kolektivní systém pro sběr a recyklaci starých spotřebičů ELEKTROWIN ve spolupráci s Magistrátem hlavního městaSběr rychlovarných konvice Prahy uspořádaly rekordní pokus ve formě soutěže, při které bylo od soukromých osob, firem, škol i úřadů vysbíráno prostřednictvím sběrných dvorů 768 kompletních vysloužilých rychlovarných konvic. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 23. 3. - 17. 4. 2015 v Praze.  
   

Nejrychleji vypitý půllitr piva v rámci štafety

DEK a.s. uspořádala v rámci akce DEKBEER 2015 – Stavařský pivní festival štafetu v pití piva, během které bylo v průběhu 60 minut vypito celkem 282 točených půllitrů piva Plzeňský Prazdroj 12°. Nejrychleji vypil 0,5 l piva za 3,16 s pan Petr Lžičař. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. dubna 2015 v Praze Letňanech.
 

Hodinová štafeta v pití piva

DEK a.s. uspořádala v rámci akce DEKBEER 2015 – Stavařský pivní festival štafetu v pití piva, během které bylo v průběhu 60 minut vypito celkem 282 točených půllitrů piva Plzeňský Prazdroj 12°. Štafety se zúčastnilo 274 mužů a 8 žen. Průměrný čas vypití jednoho piva činil 12,76 s a nejrychleji vypité bylo za 3,16 s. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 16. dubna 2015 v Praze Letňanech.
 

Obrazy malované jehlou

Ing. Petr Gregor z Lysé nad Labem vyšil od roku 1998 celkem 39 obrazů vytvořených z 1 745 210 štychů. Výšivky jsou plastické, vyšívané 5ti pramennou bavlnkou DMC na umělou pytlovinu. Údaj byl v České databance rekordů Agentury Dobrý den aktualizován dne 14. dubna 2015 v Pelhřimově.   Drákulův hrad v Karpatech.          
 

Největší sbírka nahrávek hymen

Mgr. Josef Peterka z Brna má ve své sbírce 10 819 nahrávek hymen z celého světa ve zvukové či videoklipové podobě. Nahrávky sběratel stahuje z internetu a uchovává na počítači a bez započítání více nahrávek stejné hymny sbírka čítá 10 519 různých hymen. Kolekce obsahuje současně platné hymny států, hymny již neexistujících států, hymny národů, nižších administrativních jednotek, měst a obcí, organizací (např. OSN, NATO, UNESCO), filmové hymny (např. Vlasta Burian a jeho hymna Portorika, hymna z filmu Borat, hymny z hvězdných válek), hymny tzv. mikrostátů (npapř. jihomoravská Kravíhorská republika u Bořetic) a další. Do sbírky nejsou zahrnuty hymny sportovních klubů, podniků, továren atp. Sběratel hymny shromažďuje od 18. května 2003 a uvedený počet hymen sbírka obsahovala ke dni 9. dubna 2015. Údaj byl v České databance rekordů aktualizován dne 14. dubna 2015 v Pelhřimově.
 

Nejvíc lidí, kteří absolvovali hřebenovou túru

Zahájení turistické sezony 2015 v regionu Moravský kras a okolí proběhlo v duchu recesní výzvy: "Vzhůru na hřebenovou túru". Úkolem turistů přicházejících 12. dubna hvězdicovitě z různých míst bylo dorazit na nádvoří pivovaru v Černé Hoře mezi 12. a 14. hodinou a prokázat se čímkoliv, co lze nazvat hřebenem. Pořadatelé, jimiž byly: Pivovar Černá Hora, Město Boskovice a Město Blansko zaregistrovali 733 lidí, ale také 39 psů s hřebeny, mezi nimiž nechyběly klasické i tupírovací hřebeny, kadeřnické náčiní dvoumilimetrové i dvoumetrové, hřeben z korálků, vystřelovací, vyřezaný z chleba, ze dřeva, upletený z proutků, z papíru a dokonce i hřebínky kohoutí...Hřebenová túra
 

Velikonoční dort ve tvaru kuřátka

IGY Centrum v Českých Budějovicích představilo velikonoční kuře upečené z piškotového těsta o rozměrech 1790 x 1240 mm a vážící 86,1 kg, které bylo následně návštěvníky zkonzumováno. Dort mající podobu kuřátka vykukujícího z vajíčka upekla Vlasta Opolzerová, cukrářka z Hotelu U Solné brány v Českých Budějovicích. Výroba trvala 38 hodin. Dort se skládal z 22 kusů korpusů, které byly postupně pečené. Korpusy byly rozkrojeny na půl a promazány našlehanou směsí z marmelády, smetany a cukru. Samotné zdobení dortu trvalo 4 hodiny a bylo prováděno přímo před zraky návštěvníků IGY Centra. Kuriózní dort byl oficiálně přeměřen a zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 8. dubna 2015.Dort kuřátko
   

Obří velikonoční kraslice pomalovaná jedním člověkem

Antonín Vojtek z Břeclavi vytvořil velikonoční kraslici o výšce 160cm a obvodu 350cm, kterou pomaloval motivy Pálavy. Z jedné strany je vyobrazena mizející krajina ze strany od Brna (dle jeho vzpomínek) a z druhé strany je vyobrazen pohled od Břeclavi s řekou Dyjí. Jednotlivé motivy oddělují 2 kruhy s tulipány – symbolikou jara. Antonín Vojtek na malbě pracoval 107 hodin čistého času pomocí metody dotýkání štětce. Kraslice vznikla za podpory manželů Jarmily a Vladimíra Poliakových ZFP GROUP, a.s. Břeclav. Nový rekord byl oficiálně přeměřen a zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 7. dubna 2015 v Galerii 99 v Břeclavi. kraslice pomalovaná 1 člověkem
 

24 hodinová plavecká kraulová štafeta

11 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 24 hodin zdolat plaveckou kraulovou štafetou vzdálenost 75 740 m. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 19,6 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 5. – 6. dubna 2015 v Plzni.
 

Nejrychleji uplavaných 100 km plaveckou kraulovou štafetou

11 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 32:02:52,2 hod. zdolat plaveckou kraulovou štafetou vzdálenost 100 km. Nikdo ze zúčastněných plavců není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Věkový průměr všech plavců činil 19,6 let. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován ve dnech 5. – 6. dubna 2015 v Plzni.
   

Velikonoční stezka s největším počtem obřích kraslic

Centrum volného času Poškolák a Město Hluboká nad Vltavou ve spolupráci s dalšími spolupracovníky z řad jednotlivců i firem rozmístilo ve dnech 1. dubna - 15. května 2015 na území města a v jeho okolí 16 obřích velikonočních vajíček s originálním výtvarným zpracováním. Na pomalování kraslic se podíleli dobrovolníci i výtvarní umělci – akademická malířka Eliška Jakubíčková, výtvarníci: František PON, Šárka Rubicková, Mirka Němečková, Marie Chrastilová, Marie Třešková, Daniela Roulová Plocková, kapela PPB a děti z CVČ  Poškolák a ZŠ Hluboká nad Vltavou. Každá z šestnácti betonových kraslic byla 105 cm vysoká, v nejširším místě měla obvod 228 cm a vážila téměř půl tuny. Nápad výtvarníka a designera Matouše Holého na vytvoření obřích kraslic pro Hlubokou byl následně sdružením Poškolák vedeným Valerií Chromou využit k uspořádání Velikonočního rodinného závodu s dobročinným podtextem, kterého se 5. dubna zúčastnilo téměř šest set lidí. OLYMPUS DIGITAL CAMERA    

Největší kraslice potažená čokoládou

Nákupní Galerie Myslbek uspořádala velikonoční akci, jejímž ústředním bodem se stala čokoládová kraslice vysoká 152 cm, s průměrem 103 cm. Základem pro její zhotovení bylo obří polystyrenové vejce s kovovou konstrukcí uvnitř. Toto vajíčko následně cukrářští mistři Tomi Reida a Peter Sipos potáhli 1,5 cm silnou vrstvou čokoládové hmoty Chokoflex o hmotnosti 12 kg a ozdobili přibližně 300 pralinkami. Premiérově byla kraslice představena a oficiálně přeměřena 1. dubna 2015 v Praze.

Kraslice potažená čokoládou

 

24 - hodinová vytrvalostní jízda na bruslích

Karel Ligocki ze Suchdolu nad Odrou dokázal ujet na bruslích za 24 hodin 346,2 km, což představuje 2 527 okruhů po 137 metrech. Rekord absolvoval pod vedením trenéra Jana Kopery na rychlobruslařských bruslích s dlouhými noži. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 31. března až 1. dubna 2015 na zimním stadionu v Novém Jičíně. bruslení 24 hodin  

Nejstarší čivava

Jaroslav Viliš z Brna je majitelem psa Baldy Malebné povltaví CS, čistokrevné dlouhosrsté čivavy plemene CHI HUA HUA, narozené 10. března 1993. Pejsek je plavé barvy, jeho výška v kohoutku je 21 cm a jeho váha je 3,1 kg. Ke dni registrace mu je 22 let a 21 dnů. Údaj byl v České databance rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov aktualizován dne 31. března 2015.

Čivava nejstarší

 

Největší počet druhů zvířat a živočichů vyřezaných z parohu

Miroslav Třmínek z Mariánských Lázní zabývající se řezbou z parohů a kostí zhotovil od r. 2003 více než tisíc výrobků. V rámci vlastnoručně vytvořené kolekce rekordman zobrazil již 97 druhů zvěře a živočichů evropské i světové fauny. Součástí jedné z řezeb v růži parohu, kterou autor věnoval do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, je zobrazení nejmenšího tetřeva o rozměru od 3 do 5 mm. Rekord byl oficiálně do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 30. března 2015 v rámci tiskové konference probíhající v pelhřimovské expozici Zlaté české ručičky.

Vyřezávání z parohu

 

Nejvíce ujetých kilometrů vlakem za 24 hodin

Martin Juřík z Ostravy – Poruby absolvoval postupně v sedmi vlacích trasu Bohumín – Praha hl.n. – Ostrava hl.n. - Praha hl.n. – Olomouc hl.n. – Praha hl.n. – Třinec – Dětmarovice v průběhu 24 hodin trasu dlouhou 2 008 km. Ve vlaku strávil celkem 20 hodin a 17 minut, přestupy a čekání na další spoje mu zabraly 3 hodiny a 43 minut. Cena jízdného činila celkem 1 150 Kč. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován ve dnech 21. – 22. března 2015.

Vlakem po ČR za 24 hodin (3)

 

Nejmenší webová stránka - kuriozita

Josef Zelenka je autorem nejmenší webové stránky, která má velikost 1 pixel a je veřejně přístupná na adrese www.smallestwebsitetotheworld.com. Tato stránka se nachází na monitoru v oblasti tzv. „zlatého řezu“. Obsahuje nadpis, text a odkaz. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 19. března 2015 v Pelhřimově.

webovka

   

3 kostky umístěné v sobě vyfrézované z jednoho kusu kovu

Jindřich Palička z Lhoty pod Kosířem vyfrézoval z jednoho kusu duralu 3 v sobě umístěné různě velké krychle. První dutá kostka o rozměrech 9,8 x 9,8 mm má na každé straně kruhový otvor o vnitřním průměru 7 mm. Uvnitř ní je umístěna druhá kostka o rozměrech 5,9 x 5,9 mm s vnitřním průměrem kruhového otvoru 4,2 mm. Třetí a nejmenší kostka má rozměry 3,5 x 3,5 mm. Při výrobě rekordman postupoval od středu nejmenší kostičky. Kostka byla vyrobena v roce 1975. Výrobek byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 19. března 2015.

3 duralové kostky v sobě (1)

Hanspaulská liga. Největší oblastní sportovní svaz v ČR.

Hanspaulská liga je amatérská fotbalová soutěž, která probíhá pod záštitou Pražského svazu malého fotbalu již od roku 1972. Hra se řídí pravidly malého fotbalu. Soutěž pochází z pražské čtvrti Hanspaulka, ale postupem času se rozšířila na celé území hlavního města Prahy. V současné době je v soutěži registrováno bezmála 1000 týmů. Hanspaulskou ligu hraje cca 12 000 fotbalistů, přičemž za celou dobu jejího konání prošlo soutěží více než 45 000 hráčů. Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován 17. března 2015 v rámci slavnostního vyhlášení nejúspěšnějších hráčů a týmů 85. ročníku soutěže.

Největší počet odběrů krve

Ján Žyla pracující jako důlní elektrikář, absolvoval dne 2. března 2015 již 574. odběr krve na transfuzní stanici v Karviné – Ráj. Krev chodí darovat již od svých 18 let, ke dni registrace rekordu tedy celkem 40 let. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 13. března 2015 v Pelhřimově.

Nejdéle vykonávaná funkce pedela

Jaroslav Gregr z Brna vykonává nepřetržitě již 37 let (od 15. července 1978) funkci pedel REKTORA na Masarykově universitě v Brně. Během výkonu jeho funkce odpromovalo již 89 843 absolventů této vysoké školy. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů 11. března 2015, v době, kdy je rekordman i nadále zaměstnán na této pozici.

 

Nejdelší šála z gumiček omotaná kolem auta

Fabia omotaná gumičkovou šálou Svět v bezpečí, s.r.o. uspořádala v OC EUROPARK Štěrboholy akci s názvem Gumičkiáda, během které celkem 200 návštěvníků obchodního centra během 8 hodin vytvořilo gumičkovou šálu o délce 18,5 m a šířce 9 cm. Šála byla poté omotána kolem automobilu Škoda Fabia. Údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 7. března 2015 v Praze.        
 

Neobvyklý hudební nástroj - TONDOBRNK

Antonín Hájek z Uherského Hradiště vymyslel a přivedl na svět zbrusu nový hudební nástroj zvaný TONDOBRNK. Nástroj z ořechového dřeva ve tvaru talíře o průměru 35 - 50 cm opatřený 13, 16 nebo 21 kytarovými strunami, je laděn do C dur nebo D dur a svým vzhledem se blíží rekonstrukcím malých barokních cimbálků. Hraje se na něj paličkami, ovšem i s možností brnkat na něj prsty. Na jeho šestnáctistrunnou verzi je možno zahrát celou oktávu včetně půltónů. Originální, patentově chráněný instrument byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaregistrován v rámci slavnostního otevření výstavy Velikonoce a dřevo 6. března 2015 na Velehradě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejvíc klaunů na jednom místě

MC Lvíček Dyjáček uspořádalo pokus o rekord, během kterého se na jednom místě a v jednu chvíli sešlo celkem 203 klaunů. Každý klaun musel splnit alespoň 2 z těchto kritérií – paruka nebo klobouk, líčení, klaunský nos a klaunské oblečení. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v rámci akce „Rej klaunů“ dne 22. února 2015 v Dělnickém domě v Břeclavi.

Klauni - nejvíc na jednom místě 1

www.MOTOTRIP.ASIA

Jiří Hruška ml., cestovatel z Českých Budějovic, projel na motocyklu Yamaha X-Ride o objemu 116 ccm indonéské souostroví Malé Sundy. Cestu z Bali až po nejvýchodnější mys Východního Timoru absolvoval sám, přičemž navštívil 22 ostrovů a k přejíždění mezi nimi využil 24 trajektů a přívozů lodí. Díky znalosti indonéštiny přebýval většinou v tradičních příbytcích domorodců. Za 61 dní urazil celkem 10 211 kilometrů. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 20. února 2015 v Pelhřimově.

Mototrip 1

Nejdelší papírová limuzína

Společnost HP uspořádala v OC Černý Most akci s názvem HP limuzína, v rámci které během 3 hodin 124 návštěvníků centra vystřihlo, pokreslilo a přilepilo k sobě celkem 124 středových kusů papírové limuzíny. Přední a zadní část tohoto papírového vozidla byla již připravená dopředu. Po ukončení akce měřila limuzína 7,737 m. Všechny díly limuzíny byly na místě vytištěny na tiskárnách HP Deskjet Ink Advantage. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 8. února 2015 v Praze.

1 - papírová limuzína

 

Nejvíc běžců s kufrem na trati s hromadným startem

Novartis s.r.o. uspořádala pro své zaměstnance akci s názvem Netradiční sportovní den, v rámci kterého všech 64 přítomných zaměstnanců společnosti uběhlo společně vzdálenost dlouhou 100 m s kufrem v ruce. Všechny kufry byly úplně stejné. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 28. ledna 2015 v hotelu Atlantis v Rozdrojovicích.

1 - běžci s kufrem

Nejdelší souhrnná doba trvání prvních manželství v jednom rodu

Manželé Jan a Anna Malíkovi a jejich 10 dětí a 16 vnoučat setrvávají všichni v prvním manželství, přičemž k 31. prosinci 2014 činila souhrnná délka trvání všech manželství 512,06 společných let. Skutečnost byla oficiálně zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 26. ledna 2015.

 

Štafetové pletení šály – ZAHÁJENÍ REKORDU

Tělovýchovná jednota Spartak Slavíkovice zahájila v rámci akce Setkání generací ve Slavíkovicích štafetové pletení nejdelší šály, která bude představovat jakousi pomyslnou kroniku obce. Každý, kdo se zapojí do pletení, bude zaznamenán v připravené kronice s popisem použité barvy, počtem upletených řádků, časem pletení, jménem s adresou a podpisem pletače a příslušným datem. Plést se bude hlavně na akcích pořádaných TJ Spartak Slavíkovice. Rekord byl zahájen dne 24. ledna 2015.

1 - štafetové pletení šály

 

Nejrychlejší 3D tisk

SPŠ a SOU Pelhřimov uspořádalo v rámci doprovodného programu Muzea rekordů a kuriozit pokus o rekord v 3D tisku píšťalek. Karel Havlín a další studenti oboru Informační technologie dokázali za 4 x 6 hodin na jediné 3D tiskárně vytisknout 128 funkčních píšťalek. Rekordu bylo dosaženo 15.-18. ledna 2015 na veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně.

1 - 3D tisk píšťalek

Nejrychlejší přeříznutí

SPŠ a SOU Pelhřimov uspořádalo v rámci doprovodného programu Muzea rekordů a kuriozit soutěž v řezání ruční pilou, jejíž vítěz David Gren dokázal přeříznout smrkový trámek (7 x 7 cm) za 5,88 vteřiny. Nejrychlejší student oboru Truhlář SPŠ a SOU Pelhřimov Jakub Braumber dosáhl času 8,23 vteřiny. Rekordu bylo dosaženo 15.-18. ledna 2015 na veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně.

1 - nejrychlejší přeříznutí

Nejvíc podaných balíků na 1 místě

Logistická společnost GLS dokázala v ParcelShopu umístěném v expozici Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov na veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně vybrat (a následně doručit) 237 balíků. Výkonu bylo dosaženo 15. - 18. ledna 2015, což představuje cca odbavených 60 balíků denně. S přihlédnutím k 6 hodinové exponované návštěvní době v každém dni tedy vychází zhruba 6 minut na 1 převzatý, zabalený a zaregistrovaný balík. Toto tempo dokázaly hostesky společnosti GLS udržovat po celou dobu konání veletrhu!

PaketShop_Marke_cmyk_C_DE_2013-08-20

 

Největší stádo slonů

CK Livingstone uspořádala 18. ročník festivalu GO Kamera, jehož hlavním tématem byla SRÍ LANKA, ostrov slonů, čaje a koření. Součástí festivalového programu byl rekordní pokus, v jehož průběhu bylo sestaveno stádo slonů čítající 169 kusů. Stádo tvořily dětské kresby, ruční práce, fotografie, sošky a další trojrozměrné exponáty s danou tématikou. Sloní stádo, vedené modelem slona v životní velikosti oblečeným ve slavnostním rouchu posvátného srílanského slona Rádži, bylo vystaveno v expozici CK Livingstone na veletrhu GO 2015, který se konal ve dnech 15. – 18. ledna 2015 na výstavišti BVV v Brně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Největší soubor vlastnoručně zapaných citátů

Miroslav Kocián z Bystřice nad Pernštejnem je sběratelem citátů významných osobností. Výroků, které sesbíral, sám vlastnoručně zapsal do 13 knih a utřídil dle jejich autorů, nastřádal od roku 1969 ke dni registrace rekordu 24 768. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zanesen 15. ledna 2015.

Nejstarší yorkshire v ČR

Rony je pes yorkshirského teriéra, kterého vlastnil Alexandr Dudek z Děčína. Narodil se 21. srpna 1995 a zemřel 29. října 2014. Dožil se tedy 19 let 2 měsíců a 8 dní. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 14. ledna 2015 v Pelhřimově.

1 - nejstarší jorkšír

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress