Nejdelší výdrž bez mrknutí očí

Václav Dvořák z Chebu Hájů dokázal bez jediného mrknutí očí upřeně hledět po dobu 1:00:18 hod. Obě jeho oční zornice byly po celou dobu pokusu viditelné, ani jedinkrát je nezakryla oční víčka. Rekordman tuto svou zvláštní schopnost objevil již v roce 1994. Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 14. září 2016 v Chebu Hájích.

Magnetický zrak

Čech silou svého koncentrovaného zraku dokázal fixovat pohled 1:00:18 hod. do jednoho bodu bez mrknutí, čímž vytvořil český rekord. Václav Dvořák

Šedesátiletý Václav Dvořák z Chebu Hájů od roku 1994 se zabývá magnetickým zrakem a vším co k tomu patří.

img_0283 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poprvé začal trénovat v roce 1994, jeho osobní rekordy byly silné, ale ne natolik, aby se pokusil vytvořit český rekord, až když mu nevěřila jeho přítelkyně D. N., že udělá český rekord, tak začal trénovat naplno, což se vyplatilo a docílil 1:00:18 hod., čímž ji přesvědčil, ale také spoustu svých přátel a známých očních lékařů.


Rychlostní přeříkání co nejvíce zapamatovaných číslic z konstanty π

Ing. Michael Hák z Prahy dokázal v čase 14:51 min bezchybně zpaměti přeříkat celkem 2989 číslic následujících za desetinnou čárkou Ludolfova čísla (π), což představuje více než 3 vyslovené číslice v každé vteřině.

Akce proběhla jako součást tiskové konference v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 31. srpna 2016 a výkon byl následně zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Rychlostní přeříkání co nejvíce zapamatovaných číslic z konstanty π


Nejpočetnější štafeta v pojídání kopečkové zmrzliny

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek, p. o., uspořádalo VIII. Beskydské rekordy a v jejich rámci i pokus o rekord s názvem „Frýdek-Místek plný chutí!“. Zde během 9 hod snědlo kopeček zmrzliny v kornoutku, a to štafetovým způsobem, 632 návštěvníků (každý se mohl zapojit pouze jednou). Celkově bylo rozdáno 34,76 litrů zmrzliny s příchutí jahodovou, vanilkovou, čokoládovou a také pivní. Průměrný čas na snězení kopečku zmrzliny činil 51 vteřin.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 27. srpna 2016 ve Frýdku-Místku.

Nejpočetnější štafeta v pojídání kopečkové zmrzliny
 

Nejrychlejší vyřezání dřevěné boty motorovou pilou

Jaroslav Pecháček z Hanušovic vyřezal motorovou pilou dřevěnou botu zvanou „škrpál“, a to včetně tzv. žraloka, za rekordních 5:51 min. Výchozím materiálem byl dřevěný kvádr o rozměrech 47 x 31 x 21 cm.

Počin, který vznikl za podpory města Hanušovice dne 27. srpna 2016, byl následně zaregistrován do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejrychlejší vyřezání dřevěné boty motorovou pilou


Největší sbírka párových solniček a pepřenek

Dana Staňková z Prahy je majitelkou sbírky čítající 2 246 ks párových solniček a pepřenek z různých materiálů a s nejrůznějšími motivy. Sbírkové předměty pocházejí z mnoha zemí všech kontinentů a sběratelka je shromažďuje od roku 2010. Nové exponáty si přiváží ze svých cest, dostává je od svých příbuzných a přátel, nebo nakupuje na burzách, či bleších trzích.

Kuriózní sbírka, která dosud roste rychlostí jednoho exponátu za jeden den, byla zaznamenaná do České databanky rekordů dne 23. srpna 2016.

Největší sbírka párových solniček a pepřenek


Největší omalovánky

Čtyřlístek uspořádal pro návštěvníky svého stánku v rámci Olympijského parku Rio Lipno 2016 pokus o rekord ve vybarvování omalovánek na „nekonečnou“ roli papíru. V průběhu 17 dnů (5. – 21. srpna 2016) bylo vybarveno 240 metrů předtištěných čtvercových obrázků z titulních stran časopisu Čtyřlístek o šířce 38,5 cm. K vymalování účastníci, kterých v konečném součtu bylo 4669 (1846 dospělých, 2823 dětí), používali především barevné fixy, ale také pastelky, vodovky a tempery. Počin byl následně oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší omalovánky
 

Nejdelší houpačka pro Makaky

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci Víkend rekordů, v rámci které byla zapletením 13 ks hasičských hadic o celkové délce 195,09 m vyrobena houpačka pro Makaky dlouhá 28,40 m a široká 20 – 25 cm. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 21. srpna 2016 v Olomouci na Svatém Kopečku.

Nejdelší houpačka pro Makaky
 

Nejvíc lidí v dřevácích na radnici

Město Volary uspořádalo akci, při které se na jednom místě sešlo 157 lidí s tradiční dřevěnou obuví (dřeváky) na nohách. Všichni řádně zaregistrovaní účastníci akce utvořili průvod, který v čele s paní starostkou Martinou Pospíšilovou obešel kostel sv. Kateřiny. Po návratu na náměstí zavedla paní starostka průvod do jednacího sálu Městského úřadu, kde všichni zúčastnění na zdar akce zaklapali dřeváky o podlahu.

Rekordu bylo dosaženo v neděli 21. srpna 2016 v rámci 23. ročníku Volarských slavností dřeva.

Nejvíc lidí v dřevácích na radnici


Nejvíce domácích mazlíčků v Safari vláčku

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci Víkend rekordů, v rámci které se v průběhu jedné hodiny svezlo safarivláčkem olomouckou Safari 98 návštěvníků v masce domácího mazlíčka, či pomalovaným obličejem s motivem domácího mazlíčka.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Olomouci na Svatém Kopečku.

Nejvíce domácích mazlíčků v Safari vláčku
 

Nejpočetnější štafeta na rotopedu se střídáním po 211 vteřinách

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci Víkend rekordů, v rámci které 32 návštěvníků (průměrný věk 10,5 let) ujelo 40,9 km za 2 hodiny, přičemž se štafetově střídali přesně po 211 vteřinách jízdy. Číslo 211 symbolizovalo kódové označení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, která rekord podpořila. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Olomouci na Svatém Kopečku.

Nejpočetnější štafeta na rotopedu se střídáním po 211 vteřinách
 

Nejvíc trojčat na jednom místě

Park Mirakulum uspořádal akci Den rekordů, v rámci které se v místním amfiteátru v jednu chvíli sešlo šestero trojčat, celkem tedy 18 dětí pocházejících z trojčat. Na místě bylo také 105 párů dvojčat a jedny paterčata – rekord "největší setkání vícerčat" se však překonat nepodařilo. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Milovicích. Nejvíc trojčat na jednom místě
 

Nejdelší lidský had vedoucí elektrický proud

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci Víkend rekordů, v rámci které se podařilo vytvořit z 55 návštěvníků uzavřený elektrický obvod.  Lidský had za ruce se držících účastníků vedl elektrický proud, což bylo dokázáno rozezvučením zvonku a rozsvícením žárovky v obvodu. Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Olomouci na Svatém Kopečku.

Nejdelší lidský had vedoucí elektrický proud
 

Nejvíc rodičů s dítětem v šátku či nosítku

Park Mirakulum uspořádal akci Den rekordů, v rámci které se v jednu chvíli v místním amfiteátru sešlo 457 rodičů, jež nesli své dítě v nosícím šátku nebo ergonomickém nosítku upevněném na svém těle.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Milovicích.

Nejvíc rodičů s dítětem v šátku či nosítku


Nejvíce bubnujících osob

Park Mirakulum uspořádal akci Den rekordů, v rámci které zahrálo 586 návštěvníků pod vedením bubeníka Tokhiho a Groove army tradiční africkou skladbu zvanou Moribayassa. Zúčastnění hráli na 338 bubnů a další stovky boomwhackerů (ozvučné trubky různých délek a zvuků).

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Milovicích.

Nejvíce bubnujících osob


Hod skotským závažím jednoruč do výšky

Vladislav Tuláček z Teplic dokázal jednou rukou přehodit skotským závažím laťku umístěnou na stojanech ve výšce 535 cm. Závažím se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním zvyklostem a normám, tedy ocelový válec opatřený kovovým držadlem o celkové hmotnosti 54 liber (24,493 kg).

Rekordu bylo dosaženo na 16. skotských hrách pořádaných společností KILT a Klubem přátel Skotska dne 20. srpna 2016 v zahradě zámku Sychrov.

Hod skotským závažím jednoruč do výšky


Hod skotským závažím do dálky jednoruč

Vladislav Tuláček z Teplic hodil klasickým skotským závažím (ocelová koule uchycená na kovovém řetězu o třech článcích zakončeném ocelovým držadlem, celková hmotnost 28 liber, tj. 12,7 kg) do vzdálenosti 23,90 m. V této disciplíně, která je tradiční součástí skotských her, lze použít libovolného stylu, tedy hodu s otočkou, bez otočky, přes hlavu, ale za dodržení podmínky, že maximální délka rozběhu je 2,5 m a hod probíhá vždy výhradně jednoruč.

Rekordu bylo dosaženo na 16. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 20. srpna 2016 v zahradě zámku Sychrov.

Hod skotským závažím do dálky jednoruč


Hod skotským kladivem do dálky

Vladislav Tuláček z Teplic dokázal hodit tzv. skotským kladivem do vzdálenosti 45,0 m za dodržení podmínky, že před odhodem lze s náčiním učinit maximálně jednu otočku kolem své vlastní osy. Kladivem se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním těžkoatletickým zvyklostem a normám, tedy kovová koule o průměru 11 cm, z níž vychází 118 cm dlouhá dřevěná tyč o průměru 2,2 cm. Celková hmotnost náčiní činí 7 kg.

Rekordu bylo dosaženo na 16. skotských hrách pořádaných společností KILT a Klubem přátel Skotska dne 20. srpna 2016 v zahradě zámku Sychrov.


Nejvíc mužů v kostkovaných sukních na jednom místě

Klub přátel Skotska uspořádal 16. skotské hry Sychrov, v rámci kterých se na jednom místě v jednu chvíli shromáždilo celkem 263 mužů oblečených do tradičních skotských kiltů, kostkovaných sukní či velkých plédů (předchůdce skotské sukně).

Rekordu, kterého bylo dosaženo z iniciativy Václava Routa dne 20. srpna 2016 v zámeckém parku na zámku Sychrov, se navíc zúčastnil i jeden pes oblečený do kostkované sukně.

Nejvíc mužů v kostkovaných sukních na jednom místě


Pelhřimovské Muzeum rekordů u Karla Gotta

Zpěvák Karel Gott dnes vstoupil do Rekordmanské síně slávy. Certifikát za největší počet cen popularity v české historii mu dnes osobně předali v jeho domě představitelé Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která přes 20 let spravuje české rekordy. Spolu s ním Karel Gott obdržel i cenu v podobě tančící lahve, kterou si umístil na klavír mezi své vystavené hudební ceny. ČTK to řekl Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den.

"Karel Gott si v průběhu své pěvecké kariéry získal uznání napříč generacemi a stal se tak mužem číslo 1 české populární hudby, ale i velmi respektovanou osobností," píše se na certifikátu, který byl sedmasedmdesátiletému zpěvákovi udělen. Během pěvecké dráhy nazpíval desítky velkých hitů, vydal zhruba tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek, za něž se stal držitelem dvaceti Zlatých desek, několika platinových, dvouplatinových a multiplatinových a v roce 1992 převzal od Supraphonu i diamantovou desku. Loni po čtyřicáté zvítězil v anketě Český (dříve Zlatý) slavík o nejpopulárnějšího zpěváka.

Podle Karla Gotta je jakékoliv lidské snažení především o vůli chtít a jít si za svým. Nevylučuje, že by mohl získat i dalšího slavíka, řekl ČTK Marek. Radost podle něj projevil Gott i nad dnešním oceněním, které bere jako poctu dostat se do rodiny rekordmanů.

V rekordmanské síni slávy se zpěvák postavil po bok například cestovatelských legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, atletů Emila a Dany Zátopkových, rychlobruslařky Martiny Sáblíkové nebo prvního českého dráteníka Petra Musila a Tomáše Kordy, který vytvořil desítky unikátních exponátů ze sirek. Smyslem práce agentury je podle jejích zástupců upozorňovat i na lidi, kteří něco dokázali, aniž jsou "vidět v médiích".

Na druhou stranu zástupci agentury byli poctěni dnešním setkáním s panem Gottem. Tvrdí, že to bylo ojedinělé a krásné setkání s mužem, který mnoho dokázal.

Karel Gott rekordman
 Zpěvák s největším počtem cen popularity v historii
Karel Gott

zvítězil v letech 1963 - 2015 celkem 40krát v anketě ZLATÝ SLAVÍK (od r. 1996 ČESKÝ SLAVÍK) o nejpopulárnějšího zpěváka, která je v Československu a poté v České republice organizována od r. 1962. Prestižní žebříček měl během 54 let jen 9krát jiného vítěze (v letech 1992 - 1995 se hlasování nekonalo).

V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která byla pořádána v letech 1991 - 2015, zvítězil Karel Gott rovněž nejčastěji, celkem 31krát (22krát v kategorii Zpěvák a 9krát jako Absolutní vítěz). Rekordman natočil nebývalé množství alb s obdivuhodně širokým jazykovým záběrem (prodalo se jich v různých zemích světa na desítky milionů kusů). Přestože některé písně Mistr nazpíval i anglicky, francouzsky, rusky, italsky, slovensky, hebrejsky, latinsky, španělsky, italsky, ukrajinsky, romsky, polsky, maďarsky, chorvatsky i dalšími jazyky, nejvíc skladeb je v jeho podání zpíváno v rodném jazyce a také v němčině. Karel Gott si v průběhu své ojedinělé pěvecké kariéry získal uznání napříč generacemi a stal se nejen mužem č.1 české populární hudby, ale i velmi respektovanou osobností.

Karel Gott Certifikát


Nejvíc otisků dlaní uvnitř kreseb zobrazujících ovečky

Bašťanský spolek uspořádal akci Baškohrátky 2016, při které 353 návštěvníků otisklo obě své dlaně do zástupu nakreslených ovcí. 706 otisky dlaní se podařilo vyplnit 9 oveček, jejichž obrysy byly předem předkresleny na pás papíru o šířce 140 cm, a to jedna vedle druhé držíce se za kopýtka. Motiv ovečky je součástí loga pořádajícího spolku. Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 13. srpna 2016 u přehrady Baška. Nejvíc otisků dlaní uvnitř kreseb zobrazujících ovečky
 

Nejstarší bernský salašnický pes

Ing. Jiří Lorenc ze Zvole je majitelem bernského salašnického psa s průkazem původu jménem Attila, který se narodil dne 17. července 2003 v chovatelské stanici Slukův mlýn ve Volyni. Pes Attila je dlouhé srsti barvy tricolor. Ke dni registrace jeho věk činil 13 let a 23 dnů.

Attilův věk byl zaregistrován dne 9. srpna 2016 do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Bernský salašnický pes
 

Nejdelší ohňová show

SHŠ Artego, z. s., uspořádala celodenní akci Bitva na Winterbergu VI. „Ve znamení Ďábla“, v rámci které předvedlo 44 jednotlivců z pěti skupin historického šermu (Artego, Taurus Ater, Avalon, Srdcové eso, Novus Origo), ohňových performerů Fuegnis a několika přátel nejdelší ohňovou show trvající 1:25:47 hod. V průběhu představení, ve kterém se plival, točil, házel či přeskakoval oheň a létaly jiskry, se spotřebovalo 110 litrů lampového oleje a shořela jedna mužská bradka. Po celou dobu zněla hudba.

Show byla zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 6. srpna 2016 na Státním zámku Vimperk.

Nejdelší ohňová show
 

Nejmenší menhir vztyčený nejvíce lidmi

Jiří Bréda, Tomáš Neřold a Jan Koláč Novotný společně s přáteli uspořádali recesistickou akci v rámci Kulturního léta v Polesí u Počátek, při níž proběhlo rituální vztyčování menhiru. V průběhu večera koncipovaného v keltském stylu se účastníci sešli v místním amfiteátru u fotbalového hřiště, kde naložili truhlu s menhirem na nosítka a odnesli cestou lemovanou loučemi na místo vztyčení, na louku nad nedalekým rybníkem. Poté proběhl pod vedením druida Perkelta rituální obřad s ohni, obětinami, tancem a za zvuku bubnů. Na závěr kamenný menhir o velikosti 19 x 11 cm a váze 1,333 kg vztyčilo 99 lidí táhnoucí za jeden provaz připevněný přes konstrukci ke kameni.

Rituál byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 6. srpna 2016 v Polesí.


 

Nejvíce hub v tzv. čarodějném kruhu

Jana Tláskalová ze Svobody nad Úpou nalezla dne 6. srpna 2016 na Janské hoře u Janských Lázní tzv. čarodějný kruh, charakteristický vyrůstáním plodnic ze země po obvodu pravidelného tvaru. V tomto případě se jednalo o ovál s délkou 2,7 m a šířkou 2,4 m, po jehož obvodu rostlo 922 hub druhu penízovka splývavá (Gymnopus confluens).

Údaj byl následně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíce hub v tzv. čarodějném kruhu


Olympijské kruhy sestavené z největšího počtu lidí

Město Jindřichův Hradec uspořádalo v rámci akce TOP týden 2016, která je realizována jako součást projektu Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska, pokus o rekord Živé olympijské kruhy. Celý obrazec byl složen z 574 lidí, přičemž samotné kruhy čítaly 489 účastníků v barevných tričkách podle příslušných kontinentů, přesně tak, jak jsou zobrazeny na olympijské vlajce. Zbylých 85 lidí „v civilu“ vytvořilo pod kruhy nápis JH (iniciály pořádajícího města). Zúčastnění  vystřídali v obrazci několik poloh – stáli, mávali, ukláněli se či usedli do podřepu.

Rekord byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 30. července 2016 na náměstí Míru v Jindřichově Hradci.

Olympijské kruhy sestavené z největšího počtu lidí
 

Největší výtvarná plastika z tenisových míčků

Tenis Klub Strakonice v čele s Janem Zákosteleckým a výraznou podporou správce Pavla Procházky, vytvořil výtvarnou plastiku z tenisových míčků ve tvaru přesýpacích hodin doplněných textem „a je čas na tenis…“ o velikosti 260 x 150 cm. Hodiny tvoří 552 ohraných míčků, se kterými se hrálo v letech 2015-16 na kurtech strakonického klubu, uložených ve 46 řadách. Dílo je věnováno všem, kteří se tenisu již nemohou věnovat.

Plastika byla společnými silami strakonických tenistů zhotovena dne 25. června 2016, při příležitosti ukončení tenisové sezony – soutěže družstev 2016. Registrace do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, proběhla dne 29. července 2016 ve Strakonicích.

Největší výtvarná plastika z tenisových míčků


Maxi lžíce 2v1 – jídelní i obouvací

Miroslav Jockl z České Třebové navrhl a vlastnoručně z javorového dřeva vyřezal 109 cm dlouhý předmět, který je z jedné strany zakončen tvarem klasické polévkové lžíce a z druhé strany má tvar lžíce obouvací. Tato lžíce se dá dobře používat k oběma jejím účelům a při troše šikovnosti se lze obout i najíst současně. Předmět byl zaregistrován dne 26. července 2016 do České databanky rekordů Agentury Dobrý den a od té doby zdobí Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov - expozici v Dolní bráně na pelhřimovském náměstí. 2v1
 

Nejvíc kilometrů na vysokém kole ujetých v průběhu 3 dnů

Vladimír Vidim z Roztok dokázal v průběhu 70 hodin a 45 minut ujet na replice historického vysokého kola vzdálenost 1058 km. Jeho trasa začala v Roztokách u Prahy, odkud vyjel na začátek okruhu kolem obce Chlumín (4 km), po kterém jezdil po zbývající čas. Čistý čas jeho jízdy činil 50:18 hod. Rekordní pokus měl charitativní rozměr, při kterém se podařilo vybrat dostatek peněz na splnění snu vozíčkářky Adélky o cestě k moři.

Výkon, jenž proběhl ve dnech 21. – 24. července 2016, byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíc kilometrů na vysokém kole ujetých v průběhu 3 dnů
 

Nejvíc kostek vysoustružených z jednoho kusu dřeva a umístěných v sobě

Adolf Purč z obce Jezeřany-Maršovice vysoustružil z jednoho kusu dřeva ŠEST v sobě umístěných různě velkých krychlí, které nelze vyjmout. První dutá kostka o délce hrany 97,1 mm má na každé straně kruhový otvor o vnitřním průměru 79 mm. Uvnitř ní umístěná druhá kostka má délku strany 61,9 mm, třetí v ní umístěná kostka 39,2 mm, čtvrtá 24,7 mm a pátá dutá kostka má délku strany 14,3 mm. Všechny tyto vnitřní duté kostky mají na každé straně kruhový otvor o vnitřním průměru, který poměrově odpovídá velikosti otvorů u největší kostky). Nejmenší kostka je plná a má délku strany 8,1 mm. Při výrobě na klasickém soustruhu SV 18 se postupovalo od nejmenší kostičky, přičemž rekordní objekt byl zhotoven na Silvestra 1999 v průběhu 2 hodin.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. července 2016 v českém městě rekordů Pelhřimově.

Nejvíc kostek vysoustružených z jednoho kusu dřeva a umístěných v sobě
 

Audiokniha čtená nejvíce interprety

AUDIOTÉKA.CZ s.r.o. uspořádala akci, v jejímž průběhu byl načten 1. díl slavného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Akce se zúčastnilo 203 lidí, kteří přečetli v průběhu cca 24 hodin čistého času celkem 195 stran textu románu. O zvukový záznam, nahrávání a zpracování do podoby audioknihy se postaralo nahrávací studio soundpoint. Výsledná audiokniha je ke stažení na www.audioteka.cz.

Rekordu bylo dosaženo ve dnech 14. – 17. července 2016 v rámci scény KNIHCENTRUM.CZ, která byla součástí fóra Meltingpot na festivalu Colours of Ostrava.

Audiokniha čtená nejvíce interprety
 

Nejdelší originální sprejerské plátno

Colour Production, spol. s r. o., uspořádala rekordní pokus, v jehož průběhu bylo pomocí barevných sprejů vytvořeno plátno o šířce 143 cm a délce 143,88 metru. V průběhu rekordu, do kterého se zapojilo 479 dětí a 256 dospělých, bylo spotřebováno 132 sprejů o objemu 400 ml. Z pomalovaného plátna budou ušity tašky a zarámovány obrazy, které se prodají na lokálních charitativních akcích typu Advent plný andělů. Výtěžek je určen na vybraný projekt.

Rekordu bylo dosaženo ve Family Parku Nadace ČEZ festivalu Colours of Ostrava ve dnech 14. – 17. července 2016.

Nejdelší originální sprejerské plátno
 

Největší setkání Tomášů na golfovém hřišti

Golf For Fun.cz - pořadatel benefičního golfového turnaje Tomas Cup

V rámci konání desátého ročníku turnaje se na golfovém hřišti Golf & Spa Resort Cihelny u Karlových Varů sešlo 55 mužů se jménem Tomáš. Jednalo se o 52 hráčů, fotografa a 2 handicapované sportovce, kterým hráči přes Konto Bariéry předali částku 102 300,- Kč. Tato částka byla vybrána na startovném a dalších příspěvcích jednotlivých hráčů. Turnaj s podtitulem Tomášové pomáhají Tomášům se koná pravidelně v Den nezávislosti Demokratické republiky Svatý Tomáš a Princův Ostrov 12. července.

Rekord byl do České databanky rekordů zapsán dne 12. 7. 2016.

Největší setkání Tomášů na golfovém hřišti
 

Pilot s největším počtem startů

Zdeněk Duffek uskutečnil od roku 1960 do 29. června 2016 na různých typech motorových, bezmotorových a ultralehkých letadel 115877 vzletů. Během své kariéry nalétal celkem 13358 hodin a 59 min. Údaj byl do archivu Muzea rekordů a kuriozit zaevidován 11. 7. 2016.

Pilot s největším počtem startů
 

Domácí klobása z největšího počtu druhů masa

Jan Fiala z Ruprechtova vyrobil společně s přáteli v rámci oslav 550 let obce Ruprechtov klobásu z 21 druhů masa. K výrobě bylo použito maso mufloní, klokaní, pštrosí, husí, jehněčí, bizoní, krůtí, kachní, králičí, losí, sobí, jelení, srnčí, kančí, dančí, tuňákové, hovězí, vepřové, kuřecí, bažantí a kozí. Při přípravě bylo zpracováno 200 g od každého druhu masa. Následně bylo veškeré maso smícháno s kořením (sůl, pepř, kmín, česnek, paprika), umleto a naplněno do vepřových střívek. Klobásky se 4 hodiny udily, poté 30 minut vařily ve vodě o teplotě 90 °C, další 4 hodiny znovu udily a poté byly rozdány návštěvníkům oslav. Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 9. července 2016 a klobása posléze s pozitivní odezvou ochutnána pracovníky Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Klobása z nejvíce druhů masa
 

Největší autogramiáda na filmový pás

Agentura nova-Art s.r.o. uspořádala autogramiádu filmových tvůrců, při které se na maketu filmového pásu podepsalo 40 osobností spojených s filmy, jejichž vznik podpořila společnost RWE Česká republika a.s. – INNOGY. Výsledný pás široký 29,5 cm a dlouhý 13,4 metru byl opatřen seznamem podepsaných tvůrců a stal se exponátem Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 8. července 2016 v rámci 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Největší autogramiáda na filmový pás
 

Nejvíce shybů na hrazdě se závažím za 3 hodiny, 2 hodiny, 1 hodinu, 30 minut

Radovan Vítovec z Ostravy dokázal v průběhu 3 hodin udělat na hrazdě 503 shybů nadhmatem, přičemž měl kolem pasu zavěšeno závaží o hmotnosti 20 kg.

 

Radovan Vítovec z Ostravy dokázal v průběhu 2 hodin udělat na hrazdě 387 shybů nadhmatem, přičemž měl kolem pasu zavěšeno závaží o hmotnosti 20 kg.

 

Radovan Vítovec z Ostravy dokázal v průběhu 1 hodiny udělat na hrazdě 245 shybů nadhmatem, přičemž měl kolem pasu zavěšeno závaží o hmotnosti 20 kg.

 

Radovan Vítovec z Ostravy dokázal v průběhu 30 minut udělat na hrazdě 122 shybů nadhmatem, přičemž měl kolem pasu zavěšeno závaží o hmotnosti 20 kg.

 

Údaje byly do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrovány dne 2. července 2016 v ostravském Fit Parku.

Nejvíce shybů na hrazdě se závažím za 3 hodiny, 2 hodiny, 1 hodinu, 30 minut
 

Soubor obřích společenských her

Pohádková říše Fábula připravila pro dětské i dospělé návštěvníky soubor sedmi společenských her rozmístěný v sedmi místnostech říše na ploše cca 128 m2. Jedná se o Pexeso s kartami měřícími 24 x 24 cm, Logic s hracími kameny vysokými 40 cm, Domino s kostičkami o rozměrech 10 x 20 cm, Kostky o hraně 15 cm, Kuličky s důlkem umístěným v místnosti o rozměrech 355 x 200 cm, Dámu o rozloze 32,5 m2 a hru Fábulo, nezlob se… s 34 hracími políčky a figurkami vysokými 72 cm.

Herna byla do České databanky rekordů zapsána v rámci akce nazvané Skřítek Fábula vstupuje do České knihy rekordů v sobotu 2. července 2016 v Kamenici nad Lipou.

Soubor obřích společenských her
 

Nejvíce lidí tančících s dítětem na těle

Dance4mom® uspořádal pod vedením Mgr. Lucie Trubačové pokus o rekord s názvem Dance4mom v trávě, v rámci kterého tančilo na píseň „Can't Stop the Feeling!“ (Justin Timberlake) společnou choreografii 110 rodičů s dítětem na svém těle, tj. v šátku či v nosiči. Kromě 109 maminek se zúčastnil se také jeden muž a rovněž i maminka s dvojčaty. Společně s účastníky si zatančily i 4 holčičky, které měly na těle připevněny panenky. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 1. července 2016 v Parku u Chodovské tvrze v Praze. 1tanec
 

Nejvíc kilometrů ujetých za 24 hodin na jízdním kole

Ing. Daniel Polman, DiS., šéfredaktor časopisu lidé&HORY, dokázal v průběhu 24 hod ujet na jízdním kole 911,68 km. Vstoupil tak do společnosti několika málo jedinců na světě, kteří překonali hranici 900 km za 24 hodin, a to navíc bez závodnické podpory přímo na trati. Průměrná rychlost jeho jízdy činila 38 km/h, ujel 154 kol na Slovakia Ringu (5,922 km), spálil 16 000 kcal, do pedálů šlápnul více než 95 000krát, přičemž měl pouze jednu 3minutovou přestávku na záchod.

Rekordu cyklista dosáhl ve dnech 30. června – 1. července 2016 v rámci závodu 24h Slovakia Ring cycling race a jeho výkon byl posléze zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Daniel Polman 24 hodin na kole


Cesty na vrchol – běh přes sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších českých pohoří

René Kujan z Kralup nad Vltavou a Chýnova vyběhl dne 5. června 2016 z šumavského nejvyššího vrcholu Plechý a přes Klínovec, Sněžku, Králický Sněžník, Smrk a Praděd doběhl dne 25. června 2016 do svého cíle na beskydskou Lysou horou. V průběhu těchto 21 dní uběhl 971,4 km za 137:57:20 hod čistého času, přičemž každý den zdolal minimálně vzdálenost maratonu, v průměru 46,26 km za den. Ultramaratonec svým během přes sedm pohoří prošlapával cestu na vrchol těm, kteří běhat nemohou, především podporou tréninkového pracoviště Hvězdný bazar, jež pomáhá vozíčkářům „postavit se na vlastní nohy“.

Běh byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit, dne 26. června 2016 na Lysé hoře.

Cesty na vrchol – běh přes sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších českých pohoří
 

Rozcestník s nejvíce ukazateli

Petr Hloušek z Nového Malína - Mladoňova vytvořil za podpory Obce Nový Malín světový rozcestník, na kterém je upevněno rekordních 196 ukazatelů států a hlavních měst udávajících vzdálenosti tzv. vzdušnou čarou. Práce na rozcestníku probíhaly v průběhu 2 let, na  jeho konstrukci byla použita borovice a ukazatele jsou vyrobeny z nerezu zčásti zbarveného  podle příslušných světadílů. Názvy států, názvy hlavních měst a jejich vzdálenosti, které byly určeny pomocí GPS s výchozím bodem městem Šumperk, jsou do ukazatelů vypáleny laserem. Vznik rekordního rozcestníku podpořili Jiřina, Petra a Ondřej Hlouškovi, Milan Zábrodský, Jan Wágner, Anna Novosadová, Jaroslav Lacina, Petr Kaňák, Jiří Demčák, Stanislav a Ludmila Re.

Rozcestník stojící na návsi v Mladoňově byl zapsán dne 25. června 2016 v 14:15:16 h. do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

1rozcestnik


Nejdelší palindrom

Palindromem se v tomto případě rozumí text, který má stejný sled písmen, ať jej čteme odpředu či od konce, přičemž se neberou v úvahu mezery mezi slovy a diakritika.

Stanislav Tvrdík z Prahy vytvořil nejdelší český palindromický útvar tohoto znění: „Milá památka. Malovaný sešit, den hyne, partu mámí tiše řeka, taj, mat nemám. Dán si své víno vypil, nesl chrpu, mák. Je den hájů, keř, péče, mé díly, hůl. Pán nemá kuráž, máti volám co nemám rád. I lovec musí lhát. Je lov, má klec i lev. I ten dále já masák nalézám u dubu. Taj? Málo v lese, vílo, do podolí vesel volám: Já tu budu. Má zelánka sama je. Lad? Neti, velice lkám. Volej: Táhli sumce voli, dar. Máme noc. Málo vítám žár u kamen. Na pluhy, lide, meče překuj, a hned! Ej, kam uprchl sen? Lípy voní ve vsi. Snad mámen tam já také řešiti mám utrápený hned. Tiše syna volám: Akta má pálím.“ Palindrom obsahuje 435 písmen a k dispozici je i výklad jeho textu ve formě nejdelší hádanky tzv. ráčku v autorově knize Ráčkovník, která obsahuje 754 palindromických hádanek.

Údaj byl dne 20. června 2016 oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejdelší palindrom
 

Nejvíce připíjejících z jedné vinné láhve

Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo, uspořádalo v rámci oslav výročí 80 let svého založení největší slavnostní přípitek z jedné láhve. V průběhu 3 hodin vzdalo hold tomuto výročí 174 návštěvníků pozvednutím číše a přípitkem bílým vínem Chardonnay nalitým z největší vinné láhve o objemu 200 l a výšce 207,6 cm. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 18. června 2016 v Čejkovicích.

Nejvíce papírových lodiček plujících po řece
 

Největší model jízdního kola

V rámci oslav 25. výročí založení společnosti SEKO Aerospace, a. s. byl slavnostně veřejně odhalen železný model jízdního kola o výšce 13,6 m a délce 27,4 m. Model o hmotnosti cca 3 tuny byl vyroben v průběhu 4 měsíců třemi zaměstnanci společnosti založené v roce 1991 panem Vlastimilem Sedláčkem, generálním ředitelem, autorem nápadu a iniciátorem výroby největšího modelu jízdního kola v České republice. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován v sídle SEKO Aerospace, a. s., v Lounech dne 17. 6. 2016.

Největší model jízdního kola

Zhotovení nejvíce záložek do knihy

Obec Bludov ve spolupráci s Místní knihovnou Bludov uspořádaly rekordní vyučovací hodinu trvající klasických 45 minut, v rámci které vytvořili žáci MŠ a ZŠ Bludov, žáci tříd při Lázních Bludov a další účastníci 485 originálních záložek do knih. Každý účastník měl za úkol libovolně pomalovat či vyzdobit přední stranu jedné záložky a na zadní stranu napsat své iniciály, přičemž všechny záložky měly stejnou velikost.

Údaj byl dne 15. června 2016 v Bludově zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Zhotovení nejvíce záložek do knihy


Největší počet přítisků k poštovním známkám

Karel Adam z Bludova vydal od roku 2003 celkem 67 přítisků k poštovním známkám, které obsahují bludovské motivy. Na přítiscích jsou vyobrazeny různé bludovské památky a zajímavosti obce, která má 3 098 stálých obyvatel.

Aktualizovaný rekord byl dne 15. června 2016 ve spolupráci s Obcí Bludov a Místní knihovnou Bludov zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit.

Největší počet přítisků k poštovním známkám
 

Vyprošťovací automobil

SDH Nový Rychnov je provozovatelem speciálního terénního vyprošťovacího automobilu TATRA 813 8x8 VYA, vyrobeného v roce 1975. Dosahuje délky 11,5 m, šířky 2,5 m a hmotnosti 20 500 kg a je poháněno vznětovým atmosférickým vícepalivovým vzduchem chlazeným dvanáctiválcovým motorem Tatra s celkovým objemem 17 640 cm³ a maximální rychlostí jízdy po silnici 80 km/h. Vozidlo je schopno překonat příkop široký 2,8 metru, zdolávat kolmé překážky do výšky 60 centimetrů, jezdit s bočním náklonem až 30° a brodit hloubku 1,4 m. Dosah lana navijáku je 40 m. Původní verzi vozidla T 813 PM-55 (přepravník mostu) odkoupil v roce 1991 Sbor požární ochrany okresu Pelhřimov od Armády ČR a hasiči ÚO Pelhřimov provedli jeho přestavbu na vyprošťovací automobil. Je jediný svého druhu v České republice a v současné době ho udržují strojníci JSDHO Nový Rychnov. Automobil byl zaregistrovaný dne 15. června 2016 do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Vyprošťovací automobil
 

Nejvíc dětí hrajících hru Jupí

Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run zorganizoval v rámci průběhu této mezinárodní mírové štafety Českou republikou nejpočetnější hru Jupí, které se zúčastnilo 365 žáků zlínských mateřských a základních škol. Hra spočívala v reakcích na otázky pohybem, přičemž při kladné odpovědi účastník vyskočil ze dřepu s rukama nad hlavou a vykřikl „jupí“ a při záporné odpovědi setrval v podřepu. Hra trvala 4 minuty a obsahovala 29 otázek tematicky zaměřených na kamarádství, mír, spolupráci, záliby a radost – dotýkaly se tedy myšlenek mírového běhu.

Rekordní hra byla dne 13. června 2016 ve Zlíně zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejvíc dětí hrajících hru Jupí
 

Nejvíc psů v tričku

Sportrelax centrum Monínec uspořádalo za podpory Rádia Blaník a společnosti Trigema a. s. na lyžařské sjezdovce zábavné odpoledne pro psy a jejich páníčky. V rámci programu se u spodní stanice sedačkové lanovky sešlo v jeden okamžik 101 psů, kterým jejich majitelé oblékli bílá trička s logem 4. ročníku tradiční akce Monínec patří psům. Rekordu bylo dosaženo v neděli 12. června 2016.

  Nejvíc psů v tričku
 

Nejvíc balonků v bedně

Laborky.cz (studenti a vyučující Gymnázia V.B.T. ve Slaném pod vedením Martina Šturma) uskutečnily pokus, v rámci kterého bylo do krabice o rozměrech 52,5 x 32,5 x 22 cm umístěno celkem 105 nafouknutých balonků. Pokus byl proveditelný na základě toho, že krabice byla naplněna kapalným dusíkem – došlo tak ke změně objemu plynu v závislosti na teplotě (balonky se zmenšily a vešly se do krabice).

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

   

Nejvíc jojujících lidí

„Slušný team“ pod vedením Václava Kroutila inicioval pokus, při kterém v jeden okamžik na jednom místě jojovalo celkem 135 lidí. Zájemcům z řad návštěvníků festivalu Pelhřimov – město rekordů, kteří se chtěli na rekordu podílet, byla předem rozdána joja z YoyoFactory.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvíc jojujících lidí


Společné vystoupení mažoretek a veřejnosti motivované postavou Ferdy Mravence

Hodonínské mažoretky pod vedením Markéty Raškové předvedly sestavu, kterou společně s nimi v rytmu písně Polámal se mraveneček zacvičilo 665 návštěvníků Galavečera rekordů. Každý ze zúčastněných měl přitom na sobě tykadla či červenou mašli s černými puntíky alá Ferda Mravenec.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Mažoretky Hodonín


Největší rovná věž z dřívek

Zuzana Galčanová ze Zubří dokázala postavit z plochých bukových dřívek o rozměrech 25,8 cm x 1,6 cm x 3 mm věž o výšce 3,14 m.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Rovná věž z dřívek


Trefení nábojnice největším bičem

Ladislav Šín z Rýmařova dokázal bičem zvaným Anakonda o délce 12,3 m, z čehož činí délka práskačky 3,1 m, srazit stojící nábojnici do brokovnice.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Bič


Medomet

Nejvíc otáček medometu za 15 vteřin (děti)

Martin Prchal (nar. 18. 6. 2002) dokázal udělat na medometu za 15 vteřin celkem 56 otáček.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.


 
Nejvíc otáček medometu za 30 vteřin (dospělí)

Vladimír Zigo ze Slovenska dokázal udělat na medometu za 30 vteřin celkem 97 otáček.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.


 
Nejvíc otáček medometu za 30 vteřin (dospělí)

Václav Novotný dokázal udělat na medometu za 30 vteřin celkem 97 otáček.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Medomet


Držení rozevírajícího se heveru v zubech

René Golem Richter dokázal sevřít a udržet ve svých zubech rozevírající se hever po dobu 35,91 vteřiny.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Držení rozevírajícího se heveru v zubech


Cyklotrialové rekordy

Skok do výšky na cyklotrialovém kole
Martin Kakáč z Blanska dokázal na svém cyklotrialovém kole přeskočit z boku laťku o výšce 120 cm.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.


Skok do dálky na zadním kole cyklotrialového bicyklu
Martin Kakáč z Blanska dokázal skočit na zadním kole cyklotrialového bicyklu z jedné palety na druhou do dálky 270 cm.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.


Skok z největší výšky na zadním kole cyklotrialového bicyklu
Jiří Rössler z Nového Veselí dokázal na cyklotrialovém bicyklu s vyndaným předním kolem skočit z výšky 190 cm.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

 

Nejdelší linoryt vytvořený návštěvníky festivalu

Malé muzeum Bible sídlící ve Starém Pelhřimově (pod vedením V. Donáta) zorganizovalo pokus, při němž každý z 234 zúčastněných návštěvníků festivalu Pelhřimov – město rekordů jednou otiskl linoryt. Jednotlivé linoryty o rozměrech 58,5 x 21 cm byly tištěny těsně za sebou na 138 m dlouhý pás, který byl před tiskařským pásem odvíjen a po otištění obrazu opět navíjen na špulku. Každý účastník na svůj linoryt dopsal fixem své pořadové číslo a podpis.

Rekord byl vytvořen dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejdelší linoryt vytvořený návštěvníky festivalu


Největší LED svítidlo ve tvaru žárovky

Tým studentů oboru Elektro SPŠ a SOU Pelhřimov pod vedením Jiřího Haška vyrobil LED svítidlo ve tvaru žárovky, jehož konstrukci tvoří 9 nerezových pásů kopírujících tvar žárovky a další věrné detaily. Průměr kulovité části žárovky je 80 cm a celková výška žárovky 120 cm. Na pásech je upevněno celkem 18 LED pásků dlouhých 1 m. Na každém z pásků je 60 LED diod, celkem tedy svítidlo září 1 080 tříbarevnými LED RGB diodami. Celkový příkon svítidla činí 259,2 W.

Rekordní výrobek byl představen dne 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Led svítidlo


Největší točitá věž z dřívek

Samuel Fojtů ze Zubří dokázal postavit z plochých bukových dřívek o rozměrech 25,8 cm x 1,6 cm x 3 mm točitou věž o výšce 4,61 m.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Točitá věž z dřívek


Hodinovka kresby vzájemných karikatur

Lubomír Vaněk z Brna absolvoval hodinovku kreslení karikatur návštěvníků festivalu Pelhřimov – město rekordů, při které byl zároveň vždy portrétovanou osobou zpodobněn i sám rekordman. Celkem tedy vzniklo 49 portrétů zúčastněných osob a 49 více či méně vydařených portrétů karikaturisty.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Hodinovka kresby vzájemných karikatur


Rychlostní vrhání nožů

Adam Čeladín z Ostravy dokázal vrhnout do terče o rozměrech 55 x 55 cm vzdáleného 120 cm postupně šest celokovových nožů v čase 1,0 sec. Jednalo se o vrhání speciální technikou No-Reload No-Spin, při které má rekordman v ruce více nožů a vrhá je do terče po jednom.

Čtyři tyto nože dokázal stejným způsobem zabodnout do terče v čase 0,16 sec a tři nože v čase 0,10 sec. Terč byl složen ze špalků měkkého dřeva o rozměrech 11 x 11 cm.

Rekord byl zaregistrován dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Rychlostní vrhání nožů


Shyby na hrazdě se závažím – muži

Martin Mikušek z Ostravy dokázal udělat 16 shybů na hrazdě, přičemž měl na svém těle zavěšeno závaží o hmotnosti 32 kg. Pokus proběhl v čase 40,29 vteřiny.

Rekord byl zaregistrován dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Shyby na hrazdě se závažím – muži

Shyby na hrazdě se závažím – ženy

Kateřina Weisserová z Karviné dokázala udělat 11 shybů na hrazdě, přičemž měla na svém těle zavěšeno závaží o hmotnosti 10 kg. Pokus proběhl v čase 48,45 vteřiny.

Rekord byl zaregistrován dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Shyby na hrazdě se závažím – ženy

Nejvíc ušitých šatiček na panenky

Jarmila Bursová z Pardubic (87 let) dokázala v průběhu 10 měsíců od srpna 2015 do května 2016 ušít 1 000 šatiček na „barbíny“.

Panenkovské šaty byly v rámci 26. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů pod patronací filmového režiséra Zdeňka Trošky vystaveny a následně rozdány přítomným holčičkám, které přišly s panenkami.

Nejvíc ušitých šatiček na panenky
   

Ekvilibristika s fotbalovým míčem

Jiří Kremser z Hlučína-Darkoviček dokázal:
  – celkem 10krát v řadě za sebou zopakovat trik s fotbalovým míčem, který spočíval ve vyhození míče z pozice za krkem do vzduchu a následné otočce hlavy kolem něj. Pokus proběhl v čase 39,12 vteřiny.
  – celkem 10krát v řadě za sebou zopakovat trik s fotbalovým míčem, který spočíval ve vykopnutí míče nártem do vzduchu a následné otočce pravé nohy kolem něj (směrem dovnitř). Pokus proběhl v čase 37,71 vteřiny.
  – celkem 10krát v řadě za sebou zopakovat trik s fotbalovým míčem, který spočíval ve vykopnutí míče nártem do vzduchu a následné otočce levé nohy kolem něj (směrem dovnitř). Pokus proběhl v čase 35,36 vteřiny.
  – celkem 10krát v řadě za sebou zopakovat trik s fotbalovým míčem, který spočíval ve vykopnutí míče nártem do vzduchu a následné otočce pravé nohy kolem něj (směrem ven). Pokus proběhl v čase 43,15 vteřiny.
  – celkem 10krát v řadě za sebou zopakovat trik s fotbalovým míčem, který spočíval ve vykopnutí míče nártem do vzduchu a následné otočce levé nohy kolem něj (směrem ven). Pokus proběhl v čase 35,64 vteřiny.

Rekordy byl zaregistrovány dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Ekvilibristika s fotbalovým míčem
   

Největší pletená deka

Pletací klub VLNA INKA v Martině (parta šikovných slovenských žen) dokázal vytvořit obří pletenou deku o rozměrech 7,8 x 10,6 m a hmotnosti 39 kg. Deka je sestavena ze 7 000 čtverců a 4 579 660 oček. Na výrobu, která autorskému týmu zabrala 150 dní a 10 hodin čistého času práce, bylo použito 390 klubek (95 550 metrů) vlny. Autorky pletly postupně jednotlivé deky o rozměrech cca 2 x 1 m, které následně splétaly k sobě.

Rekord byl zaregistrován dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Největší pletená deka


První přímé vlakové spojení mezi Humpolcem a Pelhřimovem

Žáci a pracovníci ZŠ Hradská Humpolec vyrobili pod vedením učitele Josefa Horkého z vyřazeného materiálu dřevěný hračkový vláček o celkové délce 4 m. Součástí vlakové soupravy byla lokomotiva a 3 vagony na kolečkách.

S tímto vlakem pak střídavě 5 dětí a 4 dospělí (včetně ředitele školy) absolvovalo jízdu po trase: vlakové nádraží Humpolec – Hněvkovice – Kletečná – okolí Onšovic a dále po cyklostezce až do Pelhřimova. Po 4 hodinách a zdolání vzdálenosti 19 km dorazili účastníci pokusu na pelhřimovské Masarykovo náměstí, kde navíc představili nejdelší dětský vláček vyrobený z vyřazených školních žebřin a dalšího zbytkového materiálu. Tento vláček byl dlouhý 6,82 m a sestával ze 47 vagonků.

Rekord byl zaregistrován dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

První přímé vlakové spojení mezi Humpolcem a Pelhřimovem
   

Nejpočetnější posloupnost vkládání žárovek do klecí končící hlavolamem ježek v kleci

Leopold Heneš z Třebenic je autorem kuriózního objektu, který sestává z miniaturního hlavolamu ježek v kleci, kterého rekordman sestavil z dřevěných vlastnoručně vyrobených dílčích částí uvnitř žárovky (kontrolka z auta) o průměru 8,6 mm (výška skla 9,7 mm, hrdlo 5 mm). Ta je umístěna ve dřevěné kleci, která je umístěna v žárovce od osvětlení šicího stroje o průměru 17,8 mm (výška skla 43,6 mm, hrdlo 11 mm). Ta je opět v kleci, která je umístěna v žárovce halogenového osvětlení o průměru 38 mm (výška skla 128,1 mm a průměr hrdla 18 mm). Celá posloupnost je umístěna v kleci vysoké 20,2 cm.

Rekord byl zaregistrován dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejpočetnější posloupnost vkládání žárovek do klecí končící hlavolamem ježek v kleci


Kolekce tří ježků v kleci umístěných v lahvích

Leopold Heneš z Třebenic dokázal z jednotlivých dřevěných částí vlastní výroby sestavit uvnitř tří různě velkých skleněných lahví hlavolam ježek v kleci. Největší z nich je umístěn v demižonu o venkovní výšce 46,2 cm, vnitřní využitelné výšce 29 cm a průměru 20,5 cm. Ježka sestavil z dílčích částí vkládaných do demižonu skrz hrdlo o průměru 3,6 cm pomocí speciálních nástrojů. Ježkova klec je vysoká 27 cm a její průměr je 19,8 cm. Ježek má průměr 8,2 cm a rozteč jeho bodlin činí 24,5 cm.

Druhý z hlavolamů je umístěn v lahvičce o venkovní výšce 55,4 mm, vnitřní využitelné výšce 31 mm a průměru 28,3 mm. Ježka sestavil z dílčích částí vkládaných do demižonu skrz hrdlo o průměru 12,2 mm pomocí speciálních nástrojů. Ježkova klec je vysoká 31 mm a její průměr je 24 mm. Ježek má průměr 7,6 mm a rozteč jeho bodlin činí 21,2 mm.

Nejmenší z hlavolamů je umístěn v lahvičce o venkovní výšce 31,7 mm, vnitřní využitelné výšce 19 mm, venkovním průměru 11,6 mm a vnitřním průměru 9,3 mm. Ježka sestavil z dílčích částí vkládaných do demižonu skrz hrdlo o průměru 5 mm pomocí speciálních nástrojů. Ježkova klec je vysoká 18,2 mm a její průměr je 8,6 mm.

Rekordní kolekce byla oficiálně představena 11. června 2016 v rámci programu 26. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Kolekce tří ježků v kleci umístěných v lahvích


Největší míč z gumiček

Jan Paroubek z Prahy vyrobil výhradně z gumiček míč o průměru 39 cm a hmotnosti 30 kg. Na jeho zhotovení použil cca 50 000 gumiček různých velikostí, které na sebe postupně vrstvil.

Rekordní míč byl oficiálně představen 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Největší míč z gumiček


Láhev sektu useknutá nejmladšími sekáči

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého bratři Dominik (2 roky, 7 měsíců, 1 den) a Mikuláš (3 roky, 10 měsíců, 3 týdny) Prokešovi usekli za účasti svého otce dvě láhve sektu sekyrkou. Stali se tak nejmladší bratrskou dvojicí otevírající souběžně v jednu chvíli dvě lahve sektu touto technikou. Údaj byl dne 11. června 2016 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


 

Nejrychleji useknutých 6 sektů šavlí při jízdě na koloběžce

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého se podařilo Milanovi Krejčímu z Prahy při jízdě na koloběžce postupně useknout 6 sektů šavlí za 28,28 vteřiny. Rekordní čas byl dne 11. června 2016 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


 

Nejrychleji vypitá a polknutá láhev sektu 125 ml – ŽENY

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého Helena Slaninová z Valtic dokázala vypít láhev sektu o objemu 125 ml za 5,72 vteřiny. Podmínkou uznání rekordu bylo i polknutí veškerého objemu láhve. Rekordní čas byl dne 11. června 2016 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejrychleji vypitá a polknutá láhev sektu 125 ml – ŽENY
 

Přelomení policejních pout v zubech

René Golem Richter dokázal v průběhu 15 minut po několika opakovaných pokusech přelomit díky pevnému sevření v čelistech a síle svých paží spojovací ocelový prvek klasických policejních pout držených v zubech tak, že tím pouta zcela vyřadil z provozu. Přitom zmiňovaný kovový spoj měl průměr celé 3 mm.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 na mezinárodním festivalu Pelhřimov - město rekordů.


Nejrychleji vypitá a polknutá láhev sektu 125 ml – MUŽI

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého Marcel Sitník ze Zlína dokázal vypít láhev sektu o objemu 125 ml za 3,79 vteřiny. Podmínkou uznání rekordu bylo i polknutí veškerého objemu láhve. Rekordní čas byl dne 11. června 2016 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejrychleji vypitá a polknutá láhev sektu 125 ml – MUŽI
 

8 kostek vysoustružených z jednoho kusu kovu umístěných v sobě

Učitel odborného výcviku na Odborném učilišti Horní Slavkov (ředitel školy Ing. Petr Čavojský) Miloslav Míšek vysoustružil z jednoho kusu duralu 8 v sobě umístěných různě velkých krychlí. Uvnitř první duté kostky, která má stranu o délce 59,7 mm, je umístěna druhá kostka o straně dlouhé 43,2 mm, v ní je třetí kostka o straně 31,0 mm, uvnitř ní čtvrtá kostka o straně 21,7 mm, uvnitř ní pátá o straně 15,9 mm, uvnitř ní šestá o straně 11,0 mm, uvnitř ní sedmá o straně 7,0 mm, uvnitř které je nejmenší kostka se stranou dlouhou 4,0 mm. Při výrobě se postupovalo od středu nejmenší kostičky, přičemž rekordní objekt byl zhotoven v únoru 2016 na běžném soustruhu universálním SU 18 z roku 1964.

Rekord byl zaregistrován dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

8 kostek vysoustružených z jednoho kusu kovu umístěných v sobě


Nejmenší hlavolam ježek v kleci

Učitel odborného výcviku na Odborném učilišti Horní Slavkov (ředitel školy Ing. Petr Čavojský) Jiří Wegner vysoustružil z mosazi hlavolam ježek v kleci, jehož klec je vysoká 12 mm a má průměr 8 mm. Uvnitř vsazený ježek má 8 bodlin. Hlavolam byl zhotoven v lednu 2016 na běžném soustruhu universálním SU 18 z roku 1964 a na frézce universální FU3 z roku 1963.

Rekord byl zaregistrován dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů, kdy byl hlavolam zároveň předán do expozice Muzea rekordů a kuriozit.

Nejmenší hlavolam ježek v kleci


Největší hlavolam ježek v kleci

Odborné učiliště Horní Slavkov (ředitel školy Ing. Petr Čavojský) a firma NADE, s. r. o. (majitel Ing. Vítězslav Nádeníček) se společně podílely na výrobě ocelové 15násobné zvětšeniny hlavolamu ježek v kleci (povrchová úprava žárové zinkování). Klec je vysoká 1 100 mm a má průměr 730 mm. Uvnitř vsazený ježek o průměru 300 mm má 12 bodlin a každá bodlina má průměr 60 mm. Při jeho výrobě byly použity následující stroje: soustruh universální SU 18 z roku 1964, soustruh hrotový SU 50 z roku 1963, frézka universální FU 3 z roku 1963, laser Trumatic L3040 z roku 2006, tříválcová zakružovačka plechů MG AK 213R, svařovací zdroj LORCH z roku 2014. Na práci se podíleli: Uta Nádeníčková, Slavomír Ruta, Jiří Wegner, Miloslav Míšek, Jan Beránek, Alexandr Stanko, Jiří Zmrzlík, Jaroslav Urbánek a Jan Sokol. Výroba hlavolamu započala v září 2015 a byla dokončena 10. června 2016.

Rekord byl zaregistrován dne 11. června 2016 u příležitosti 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů, kdy byl hlavolam zároveň předán do expozice Muzea rekordů a kuriozit a umístěn na zahradě Zlatých českých ručiček k poctě Jaroslava Foglara a Rychlých šípů.

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

 

Dřepy na jedné noze

Klára Michlová (15 let) ze Šlapanic dokázala udělat v časovém limitu 2:30 min celkem 54 dřepů na pravé noze.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Dřepy na jedné noze


Práce s nejdelší motorovou pilou

Dřevorubec od hradu Sovinec Jiří Halouzka dokázal vytvořit moderní dřevěnou plastiku, přičemž k jejímu zhotovení použil nejdelší sériově vyráběnou motorovou pilu v ČR. Její délka činí 2,2 m (délka lišty: 1,85 m), hmotnost 21 kg a objem motoru 125 cm2.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Práce s nejdelší motorovou pilou


Držení extrémní zátěže na zádech vkleče nad japonským nožem

Marcel Šerý ze Slovenska, vystupující pod uměleckým jménem Ján Apolons Ilefskij, si nechal po zaujetí pozice „na čtyřech“ naložit na desku položenou na jeho zádech zátěž v podobě 2 obrubníků, tedy celkem 158 kg, přičemž pod jeho hrudí trčel do výšky japonský nůž Tantó dotýkající se ostřím rekordmanova těla. Výdrž v této pozici činila 1:18,9 min.

Rekordu bylo dosaženo 11. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Držení extrémní zátěže na zádech vkleče nad japonským nožem

Rozbíjení říčních kamenů holou rukou

Miloš Smejkal ze Slovenska dokázal za 1:04,51 min rozbít holou rukou 3 říční kameny o průměrné hmotnosti 1265,3 g. Pokus proběhl tak, že rekordman uchopil jeden konec kamene do dlaně, druhý konec opřel o desku stolu a poté malíkovou hranou druhé ruky udeřil přibližně do středu kamene.

Rekordu bylo dosaženo 10. června 2016 v rámci programu 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Rozbíjení říčních kamenů holou rukou


Jan Weber

Nejvíc opakování triku „carousel“ s fotbalovým míčem v nepřetržité řadě za sebou
 
Jan Weber z Prahy dokázal zopakovat 30krát v nepřetržité řadě za sebou trik s fotbalovým míčem zvaný „carousel“, a to v čase 43,32 s. Trik spočívá v tom, že rekordman spojí předpažené ruce do kruhu, a za krkem a po hranách spojených rukou koulí fotbalový míč kolem dokola, přičemž započítány jsou jen dokončené okruhy.

Nejvíc footbagových doteků vajíčkem
 
Mistr světa Jan Weber z Prahy dokázal udělat v nepřetržité řadě za sebou při footbagovém žonglování celkem 33 doteků vařeným vajíčkem. Pokus proběhl v čase 30,73 s.

Nejvíc opakování triku „Around the World“ s vajíčkem
 
Mistr světa Jan Weber z Prahy dokázal 19krát v nepřetržité řadě za sebou zopakovat s vařeným vajíčkem trik „Around the World“, a to v čase 16 vteřin. Jedno provedení triku spočívalo v tom, že rekordman vyhodil vajíčko z pozice na nártu, obtočil jej kolem celého chodidla a zachytil opět na nártu.
 

Rekordů bylo dosaženo 10. června 2016 v rámci programu Galavečera Rekordman roku 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.


 

Silové držení 26 výtisků České knihy rekordů

Jiří Žaloudek z Čáslavi udržel po dobu 37,28 vteřiny v každé z upažených rukou 13 výtisků České knihy rekordů. V každé ruce tak rekordman držel zátěž o hmotnosti 15,8 kg. Pokus o rekord byl inspirován známým vyobrazením tzv. Vitruviovy figury člověka od Leonarda da Vinciho, jejíž podobu a pozici rekordman při pokusu napodobil. Počet 26 knih symbolizoval 26. ročník festivalu Pelhřimov – město rekordů, v rámci kterého pokus proběhl. Knihy byly svázány stuhami, za které rekordman zátěž držel.

Rekordu bylo dosaženo 10. června 2016 v rámci programu Galavečera Rekordman roku 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Silové držení 26 výtisků České knihy rekordů


Nejvíc kliků s partnerkou na zádech

Bohumil Bob Divílek, 71letá legenda české kulturistiky, udělal v průběhu 31,85 vteřiny 19 kliků, přičemž po celou dobu pokusu stála na rekordmanovi asistentka Dominika Benešová vážící 52 kg.

Rekordu bylo dosaženo 10. června 2016 v rámci programu Galavečera Rekordman roku 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvíc kliků s partnerkou na zádech


Největší počet všeobecně známých skladeb zahraných na skleněné lahve

Dvojice Ondřej Hrách (hra na lahve) – Jakub Šmaus (kytara) tvoří duo Flaškinet, které v rámci programu Galavečera Rekordman roku 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů prokázalo schopnost odehrát 65 skladeb v rozpětí od vážné hudby českých i světových klasiků přes hity 60.–90. let až po současnou tvorbu (včetně např. hymny Ligy mistrů v kopané).

Rekordu bylo dosaženo 10. června 2016 na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA


  Flaškinet
 

Největší zátěž v lehu pod fakírským ložem

Marcel Šerý z Púchova (Slovensko), vystupující pod uměleckým jménem Ján Apolons Ilefskij, ulehl na záda a na hruď mu bylo položeno fakírské lože o rozměrech 50 x 79 cm sestávající z 936 hřebů (hroty hřebů přitom směřovaly na tělo fakíra). Na vrchní část fakírského lože pak byla umístěna zátěž o celkové hmotnosti 509 kg (tři betonové obrubníky, tři muži a jedno železné závaží). Tuto extrémní zátěž rekordman, který měl na hrudi oblečené pouze bavlněné triko, na sobě udržel po dobu 15,16 vteřiny.

Rekordu bylo dosaženo 10. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

 

Tažení automobilu ostnatým drátem omotaným kolem krku

Marcel Šerý z Púchova (Slovensko), vystupující pod uměleckým jménem Ján Apolons Ilefskij, dokázal odtáhnout ostnatým drátem omotaným kolem krku osobní automobil Toyota RAV 4 o celkové hmotnosti 1 900 kg (včetně řidiče) do vzdálenosti 20 m. Při pokusu měl rekordman ostnatý drát o délce 6,13 m omotán kolem krku sedmkrát dokola. Na ostnatý drát bylo připevněno lano, jehož druhý konec byl upevněn k tažnému zařízení automobilu. Uvedenou vzdálenost silák zdolal chůzí vzad v čase 29,03 s.

Rekordu bylo dosaženo 10. června 2016 v rámci 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Tažení automobilu ostnatým drátem omotaným kolem krku


Největší sbírka tastevinů

Jean Francis Huette z Francie představil svou sbírku 635 historických degustačních mističek na víno – tzv. tastevinů.

Tasteviny byly používány vinaři v letech 1660 až 1971 na degustaci vína (poté se začaly používat skleničky), dodnes jsou však stále používány v Burgundsku. Nejstarší exemplář sbírky pochází z konce 17. století.

Největší sbírka tastevinů


Tažení hasičského nákladního automobilu

Jiří Žaloudek z Čáslavi dokázal odtáhnout hasičský trambus typu CAS 24 RTHP, jehož hmotnost i s tříčlennou posádkou SDH Nový Rychnov činila 9 538 kg, do vzdálenosti 66,7 m. Pokus proběhl na pelhřimovském náměstí – silák tedy musel táhnout vůz po obtížném terénu (kamenné kostky). Trasa pokusu kopírovala cestu, po které jel tentýž hasičský vůz v roce 1983 při natáčení scény legendárního seriálu Návštěvníci.
 
Rekordu bylo dosaženo 10. června 2016 v rámci zahájení 26. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.
Tažení hasičského nákladního automobilu
 

Největší firemní logo z balónků

Českomoravská stavební spořitelna, a. s., uspořádala pro své zaměstnance akci ČMSS Summer Happening, v rámci které 313 účastníků s balónkem v ruce utvořilo logo Diverzity ČMSS ve tvaru panáka o velikosti 23 x 11 m v barvách červená, hnědá, fialová, zelená, žlutá a modrá. Účastníci akce poté, co se postavili na předem určené pozice dle barev balónků naplněných héliem, vypustili balónkový obrazec do vzduchu.

Obří logo vytvořené v usedlosti Ladronka v Praze dne 9. června 2016 bylo zaregistrováno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, která spravuje Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší firemní logo z balónků
 

Nejdelší štafetová hra na klavír Mistral Petrof

Základní umělecká škola J. B. Foerstera Jičín uspořádala akci Jičínský klavírní maraton, která trvala 20 hodin a 7 minut nonstop (bez jakékoliv přestávky) a jíž se štafetově zúčastnilo 171 hráčů. Nejmladšímu účastníkovi bylo 6 let a nejstarší klavíristce 86 let, dalšími účastníky se stali žáci a absolventi ZUŠ Jičín, jejich učitelé, žáci a učitelé z dalších ZUŠ a rovněž také hudebníci z řad veřejnosti. Rekordní pokus byl uspořádán jako poděkování jičínským daňovým poplatníkům za zakoupení nového koncertního klavíru MISTRAL věhlasné značky PETROF. Maraton, který proběhl ve dnech 4. – 5. června 2016 v Jičíně, byl posléze zapsaný do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejdelší štafetová hra na klavír Mistral Petrof
   

Nejvíc borderkolií na jednom místě

Border collie club Czech Republic uspořádal Mezinárodní mistrovství České republiky v agility borderkolií, v rámci kterého se na jednom místě sešlo 175 čistokrevných psů dané rasy s PP i bez PP. Majitelé borderkolií se shromáždili se svými psy ve vytyčeném prostoru soutěžního parkuru. Poté se všichni procházkou přemístili na cca 150 m vzdálené místo k pořízení společné fotografie.

Rekordu bylo dosaženo v sobotu 5. června 2016 na atletickém stadionu TJ SPARTAK v Třebíči.

1border


Nejvíce Křemílků a Vochomůrků hrajících golf

Firma JR Real, s. r. o., uspořádala turnaj, při kterém na golfovém hřišti Grund Resort Golf & Ski hrálo golf 52 účastníků převlečených za skřítky Křemílka a Vochomůrku, další 3 skřítci zajišťovali catering a tím pádem se i oni pohybovali po hřišti. Nejvyšším Křemílkem byl Stanislav Palas s výškou 198 cm, nejmenším Vochomůrkou se stal 8letý Martin Fiala se 145 centimetry.

Netradiční golfová hra byla dne 4. června 2016 v Mladých Bukách zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, která spravuje Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíce Křemílků a Vochomůrků hrajících golf
 

Vzkaz s největším počtem otisků (Aero rekord – Držíme palce)

Český aeroholding, a. s., uspořádal akci pro děti zaměstnanců skupiny Český aeroholding a Českých Aerolinií s názvem Hurá na Aero hry 2016, v rámci které její účastníci v průběhu 3:30 hod otiskli na připravenou stěnu se vzkazem „Držíme palce“ 699 barevných otisků palců, dalších prstů, či celých dlaní na znamení podpory českému olympijskému týmu. Každý účastník mohl zanechat maximálně dva otisky, po jednom z levé a z pravé ruky.

Údaj byl dne 4. června 2016 v Praze-Ruzyni zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Vzkaz s největším počtem otisků (Aero rekord – Držíme palce)


Nejpočetnější štafeta mysliveckých trubačů předávajících si předem neurčený signál

Českomoravská myslivecká jednota, z. s., Klub trubačů ČMMJ, Klub trubačov SR a Slovenský poľovnícký sväz ve spolupráci s OMS Pelhřimov uspořádaly v rámci Česko-Slovenské soutěže mysliveckých trubačů probíhající pod záštitou ministra zemědělství ČR v Pelhřimově štafetu mysliveckých trubačů, k uctění výročí 80 let od vydání českých loveckých signálů Prof. Antonína Dyka. Po trase  dlouhé 10 792 m bylo rozmístěno 136  trubačů. Poté byl vylosován jeden ze tří vybraných oficiálních signálů z Dykova Trubačského Desatera používaných při honech, jež první z trubačů zahrál a po ukončení svého úkolu zvedl nástroj nad hlavu, což bylo znamením pro dalšího v řadě (stojícího na dohled), že může i on signál zahrát. Takto si hráči předávali vylosovaný signál "Přestávka" po dobu 40:54 min., až tento signál úspěšně doputoval do cílového stanoviště na Masarykově náměstí. Trasa začínající v Městských sadech vedla okolní přírodou směrem na Radětín, Starý Pelhřimov a rovněž ulicemi města Pelhřimova. Výkon, na jehož vytvoření se podíleli čeští a slovenští trubači a jehož bylo dosaženo 4. června 2016, byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejpočetnější štafeta mysliveckých trubačů předávajících si předem neurčený signál
 

Hromadné zpívání do utrženého sluchátka

Zlín Film Festival uspořádal rekordní pokus, při němž se u pódia Open Air scény sešlo 217 lidí, kteří společně pouze za rytmického doprovodu beatboxera Ondřeje Havlíka zazpívali píseň My jsme žáci 3. B z dětského seriálu Mach a Šebestová. K dokreslení atmosféry seriálu použili účastníci rekordu rekvizitu v podobě utrženého sluchátka. Rekordu bylo dosaženo v rámci 56. Mezinárodního festivalu pro děti a mládež ve středu 1. 6. 2016 ve Zlíně.

  Hromadné zpívání do utrženého sluchátka
 

Největší nakreslený obraz „Anděl strážný“

Město Ostrov a Městská policie Ostrov podpořilo vytvoření obřího obrazu nakresleného křídami, jehož vznik a celou akci s názvem Pomáháme dětem křídou inicioval Jan Brodec, Aďas Hrbek a spolek dobrovolníků Lidé pro děti (P4K). Obraz anděla strážného autorky Elišky Hojdové, který byl upraven a následně překreslen Aďasem Hrbkem na plochu Mírového náměstí, pomáhalo vybarvovat 927 dětí a dospělých z místních škol celkem 6,5 hodiny. Bylo použito 250 kg bílých, žlutých, červených a modrých kříd, 30 kg dřevěného uhlí a prefabrikát z pórobetonu na bílé plochy. Obraz o velikosti výšky 80,4 m a maximální šířky 40 m vytvořil velikost 3216 m2. Dílo bylo věnováno všem dětem s onkologickým i jiným onemocněním. Následně ho smyl déšť, ale jeho poselství zůstává v našich srdcích.

Obraz, jenž vznikl dne 1. června 2016 v Ostrově (okr. Karlovy Vary), byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší nakreslený obraz „Anděl strážný“

Nejvíc medvědů v jedné expozici

Vánoční dům, s. r. o., provozuje v Karlových Varech expozici s názvem NEJVĚTŠÍ VÝSTAVA MEDVĚDŮ V ČR aneb JAK SE ŽIJE MEDVÍDKŮM VE VÁNOČNÍM DOMĚ. Sběratelkou je majitelka Jiřina Regietová. Ke dni registrace rekordu 28. května 2016 zde bylo vystaveno 4 044 exponátů. Sbírka se skládá z medvídků komerčních (běžně dostupných), retro a starožitných, originálních (autorských) s tzv. rodokmenem, k nimž existuje jen jediný exemplář. Jsou vyrobeni z plyše, skla, keramiky a porcelánu.

Zvláštní pozornost si zaslouží medvídci vytvoření ze dřeva za pomoci motorové pily (autor Artur Regieta) a medvědi pohybliví. Exponáty jsou ve výstavních prostorech tematicky uspořádány. Nejstaršímu medvědovi je 104 let, nejmenší medvídek měří 12 mm a největší, jež je pro svou velikost českým rekordmanem, měří 503 cm.

Výstava byla dne 29. května 2016 zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Medvědi


Největší medvěd

Vánoční dům, s. r. o., inicioval výrobu textilního ručně vyrobeného "medvídka", který je vysoký 5,03 m s rozpětím tlapek 3 m a obvodem břicha 2,7 m. Největší hračka tohoto druhu v ČR váží 100 kg, z toho 60 kg tvoří molitanová výplň a 40 kg čalounická látka, kterou je medvěd potažený. Jeho výroba trvala dvěma lidem 60 hodin čistého času práce. Medvěd je vystaven v expozici karlovarského Vánočního domu.

Údaj byl v Karlových Varech dne 29. května 2016 zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

1medvěd


Srdce z knoflíků

Kastelánka Nového zámku u Lanškrouna Krasava Šerkopová uspořádala pátý ročník tradiční akce s názvem Knoflíkiáda, v rámci které bylo sestaveno srdce o rozměrech 4,65 x 7,60 metru tvořené 506 593 knoflíky. Obvod srdce tvořilo 500 000 knoflíků napočítaných v igelitových sáčcích, uvnitř srdce stálo 108 lidí s papírovou maketou knoflíku a strom pošitý 4 735 knoflíky. Po obvodu z vnější strany přispělo k rekordu dalšími 1750 knoflíky 15 motorkářů z KČT Dolní Dobrouč. Údaj byl zaregistrován dne 28. května 2016 v Novém zámku u Lanškrouna.

Největší srdce z knoflíků


Nejvíce papírových lodiček plujících po řece

Městská část Brno-Bystrc uspořádala II. ročník veřejné akce Dobrý den v Bystrci, v rámci které nadšenci s duší dítěte (v rozmezí od 2,5 do 67 let) poskládali z papíru 173 papírových lodiček, které posléze poslali po proudu řeky Svratky. Na rekordu se podílelo 98 dívek, které skládaly žluté lodičky a 75 kluků, kteří poskládali lodičky bílé. Údaj byl dne 28. května 2016 v Brně-Bystrci zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíce papírových lodiček plujících po řece
 

Největší počet knoflíků na jednom místě

Kastelánka Nového zámku u Lanškrouna Krasava Šerkopová uspořádala pátý ročník tradiční akce s názvem Knoflíkiáda, v rámci které byla do České databanky rekordů zapsána sbírka knoflíků, čítající přesně 1 100 000 ks. Jednalo se o knoflíky nejrůznějších tvarů, barev a materiálů vyrobených nejrůznějšími postupy. Započítány byly knoflíky volné, navlečené na provázku, nebo přišité na různých výrobcích. Rekord, který podpořila SANELA spol. s r.o. a TV OIK,  byl zaregistrován dne 28. května 2016 v Novém zámku u Lanškrouna.

Knoflíky
 

Největší sraz socialistických vozidel

Petr Jirsa ve spolupráci s obcí Hnačov uspořádal 3. sraz socialistických vozidel, v rámci kterého se sešlo rekordních 560 jedno i dvoustopých vozidel vyrobených do roku 1990 v socialistických zemích bývalého východního bloku. Nákladních a osobních automobilů se sjelo 468, zbylých 92 tvořily motocykly a tříkolky. Nejčastěji zastoupenou značkou byla československá zn. Škoda. Sraz byl dne 28. května 2016 v autokempu Hnačov zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Největší sraz socialistických vozidel
 

Srdce drátované z největšího počtu smyček a spirál

Kastelánka Nového zámku u Lanškrouna Krasava Šerkopová vyrobila v průběhu 41 hodin a 30 minut drátenickou technikou srdce tvořené 1370 smyčkami a spirálami o celkové hmotnosti 0,85 kg. Na výrobu bylo použito 66, 20 metrů měděného drátu různých průměrů a odstínů. Srdce věnované NFOZP pro projekt Srdcerváči bylo zaevidováno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 28. května 2016 na Novém zámku u Lanškrouna v rámci charitativní akce Knoflíkiáda V.

Drátenické srdce


Mistrem České republiky a Mistrem Slovenska během 24 hodin

Michal Janovský z Buštěhradu získal dva mistrovské tituly v bowlingu ve dvou různých zemích během pouhých 24 hodin. Dne 30. dubna 2016 se stal mistrem ČR ve věkové kategorii 16 – 18 let na Mistrovství České republiky juniorů v Chomutově a do 24 hodin po tomto triumfu se stal s týmem BK Perfect Zvolen seniorským Mistrem Slovenska družstev po vítězství ve finále tamní bowlingové extraligy, které se hrálo 1. května 2016 v Popradě. Údaj byl dne 23. května 2016 zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Bowling
 

Zdolání trasy dlouhé 20 m ekologickým způsobem nejvíce lidmi

Spolek Energy Centre České Budějovice uspořádal pokus o rekord v největším počtu lidí, kteří ujeli ekologickým způsobem trasu dlouhou  20 m. V průběhu dvou dnů překonalo tuto vzdálenost během 15,5 hodiny čistého času 1 009 účastníků na segwayi, elektrické koloběžce, v elektromobilu, nebo na nemotorovém dopravním prostředku (skateboardu, waveboardu, skákacím míči, koloběžce, skákací koze, odrážecím autíčku, invalidním vozíku či na koštěti).

Výkon, dosažený v rámci akce Bamboška 2016 ve dnech 20. – 21. května v Českých Budějovicích, byl posléze zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Bamboška


Vydání hudebního alba po nejdelší odmlce

Skupina Spolektiv (vítěz interpretační Porty 1993), hrající vlastní autorskou hudbu s prvky rocku, art folku a jazzu za použití akustických nástrojů (klasických kytar, baskytar, perkusí, etnických a dechových nástrojů), vydala své první album „Spolektiv – …a ticho v sobě“ 22. listopadu  1994. V prosinci 1995 kapela koncertovala na dlouhou dobu naposledy. Po osmnáctileté přestávce se na hudební scénu vrátila a 19. května 2016 vydala přesně po 21 letech, 5 měsících a 27 dnech odmlky své druhé album „Spolektiv – Dej mi tvar“. Údaj byl dne 19. května 2016 v Českých Budějovicích zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.Spolektiv bez loga


Nejobsáhlejší 2D kód z mozaiky

Mozaikář Petr Diblík ze Srchu, zabývající se tvorbou obrazů technikou vkládání miniaturních plastových dílků (nejmenší 4,1 x 4,1 mm) do podkladové mřížky, přičemž tímto způsobem je schopen reprodukovat např. i fotografie. Takto autor vytvořil i ojedinělé dílo QR kód s rozměry 125 x 125 čtverečků (modulů). Rekordman jej skládal 41 po sobě jdoucích dní. Kód se prolíná s jeho fotografií, která je viditelná pouhým okem (přičemž čitelnost čtečkou 2D kódů tím není omezená). Obsahem QR kódu o velikosti 53 x 53 cm je autorova vizitka včetně fotografie. Mozaika byla zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den dne 19. května 2016 a poté vystavena v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Unikátní QR kód je nyní vystaven v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Mozaika - QR kód
 

Nejdéle trvající tiskárenský provoz na jednom místě

Tiskárenský provozTiskárna v Hankově ulici 6 v Plzni, provozovaná společností NAVA TISK, s. r. o., je umístěná v budově postavené v roce 1911 pro tiskárenský provoz tiskařského závodu v Plzni. V této budově se tiskne nepřetržitě, což ke dni evidence rekordu představuje 105 let. Údaj byl dne 18. května 2016 v rámci oslavy významného jubilea tiskárny v Plzni zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


Nejpočetnější řetězový přípitek vínem

Valtické vinné trhySpolečnost Valtické vinné trhy uspořádala u příležitosti 49. ročníku Valtických vinných trhů pokus o zápis do České knihy rekordů, v rámci kterého si 555 zúčastněných řetězově přiťuklo skleničkou vína. Bylo použito na 5 desítek lahví bílého vína VALTICKÝ SYLVÁN.

Počin, probíhající dne 14. května 2016 na Státním zámku Valtice, byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


200 zatnutých bicepsů na jednom pódiu

BicepsyFitness Factory Jihlava, z.s. uspořádal z pověření Svazu kulturistiky a fitness České republiky Mistrovství České republiky dorostu a juniorů, v rámci kterého předvedlo 100 soutěžících na jednom pódiu kulturistický pózing s pózou dvojitý biceps. Údaj byl do České databanky rekordů zapsán v sobotu 14. května 2016 v Kulturním domě ve Velkém Beranově.


Nejstarší seniorská štafeta v běhu na 4 x 100 m

Tým reprezentující Městskou část Brno-sever ve složení Miroslav Gregor (nar. 9.3. 1925), Kamila Zezulová (nar. 29.7. 1928), Jarmila Krátká (nar. 3.3. 1931) a Ladislav Juříček (nar. 8.4. 1931) absolvoval běh na 4 x 100 m, přičemž souhrnný věk členů družstva byl úctyhodných 349 let, 3 měsíce a 6 dnů. V závodě probíhajícím v režii Městské části Brno-sever a Kulturního střediska Omega dne 14. května 2016 na hřišti Masarykovy Základní a Mateřské školy v Brně dosáhl tým času 2:54,28 min a následně byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, která spravuje Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.Seniorská štafeta, nejstarší


 

Nejvíce jorkšírů na společné procházce

Jorkšíří procházkaROYAL CANIN Czech & Slovak Republics s. r. o. uspořádala akci  Mezinárodní den jorkšírů, v rámci které se na jednom místě sešlo 196 jorkširských teriérů a jejich kříženců. Každý ze zúčastněných psích rekordmanů byl za účast na akci odměněn uvítacím balíčkem s výrobky Royal Canin. Na společnou procházku se svými majiteli vyrazilo 154 jorkšírů. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 14. května 2016 v parku Parukářka v Praze.


Nejvíce jorkšírů na jedné fotografii

ROYAL CANIN Czech & Slovak Republics s. r. o. uspořádala akci Mezinárodní den jorkšírů, v rámci které se na jednom místě sešlo 196 jorkširských teriérů a jejich kříženců. Každý ze zúčastněných psích rekordmanů byl za účast na akci odměněn uvítacím balíčkem s výrobky Royal Canin. Na rekordní fotografii bylo společně se svými majiteli zaznamenáno 154 jorkšírů. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 14. května 2016 v parku Parukářka v Praze.

Jorkšíři

Nejvíce cloggerů stepujících na společnou choreografii

CCCDCA – Českomoravská asociace dětských country tanečních skupin uspořádala Otevřené mistrovství ČR v country tancích a cloggingu 2016, v rámci kterého po dobu 3:06 min stepovalo Clogging na jednotnou choreografii 150 účastníků za zvuku písně „Back Home“ (Andy Grammer). Clogging, neboli step amerického typu, se od stepu klasického liší technikou i provedením, na první pohled je také patrné okování bot.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 14. května 2016 v Pardubicích.

omcr-1-1024x682
 

Nejdelší vzdálenost ujetá elektromobilem za 24 hodin

Nissan LeafNISSAN SALES CEE zorganizoval pokus o překonání stávajícího rekordu, v průběhu kterého bylo elektromobilem Nissan Leaf  (r. výroby 2015) ujeto v průběhu 24 hodin 1 362 km. Z 4členného týmu (Petr Vomáčka, Marek Tomíšek, David Kazda a Miroslav Tomíšek) tvořil posádku vždy pouze jeden řidič. Průměrná spotřeba energie elektromobilu při cestách mezi Prahou a Mladou Boleslaví byla 17,38 kWh/100 km. Celková spotřeba činila 236,7 kWh. Všech 22 dobíjení elektřiny probíhalo u dealerství Nissan AUTOBOND GROUP v Praze a u zákaznického centra ČEZ v Mladé Boleslavi. Výkon, který proběhl ve dnech 7. – 8. května 2016, byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


Největší závod v duatlonu

DuatlonRESORT VALACHY uspořádal veřejný závod Valachy duatlon, na jehož start se postavilo 527 českých a slovenských sportovců všech věkových kategorií. Do závodu pro dospělé, složeného z 3 km terénního běhu, 15 km jízdy na horském kole a 1,5 km terénního běhu, nastoupilo 258 účastníků. V dětských kategoriích se na zkrácených tratích zúčastnilo 269 závodníků. Závod, který se uskutečnil 7. května 2016 ve Velkých Karlovicích, byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


Nejdelší had z draků

Had z drakůJan Runštuk a Jaromír Kučera, senioři z Hradce Králové, dokázali na jedné šňůře vypustit do vzduchu draka dlouhého 99,25 metru, kterého vlastní autorskou technologií poskládali ze 100 ks draků o rozměrech 23,5 x 26 cm (š x v). Rekordu bylo dosaženo v sobotu 7. 5. 2016 v Malšově Lhotě.


Nejvíc lidí pochutnávajících si na čokoládových lanýžích

TOP HOTEL Praha uspořádal při příležitosti slavnostního otevření hotelové BOHEMIA TOP Restaurace pokus o rekord v hromadném pojídání domácích čokoládových lanýžů. Celkem 116 přítomných hostů si v jeden shodný okamžik začalo pochutnávat na čokoládovém zákusku, vyrobeného z vysoce kvalitní belgické čokolády. Lanýže pro tuto příležitost vyrobily místní cukrářky paní Marie Kučerová a Jana Baldová. Údaj byl v Praze dne 4. května 2016 zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

TopHotel (92)


Nejrychlejší navštívení všech hlavních nádraží v ČR při cestě vlakem

Pendolino zpět do PrahyMartin Juřík a Adam Kalina z Ostravy a Polanky nad Odrou navštívili při cestě vlakem všech 16 hlavních nádraží v České republice v rekordním čase  28 hodin a 18 minut. Vyjeli 23. dubna 2016 ve 3:02 z hlavního nádraží v Karviné, pokračovali přes stanice Ostrava hl. n., Brno hl. n., Prostějov hl. n., Olomouc hl. n., Pardubice hl. n., Kutná Hora hl. n., Praha hl. n., Plzeň hl. n., Ústí nad Labem hl. n., Děčín hl. n., Česká Lípa hl. n., Mladá Boleslav hl. n., Nymburk hl. n., Hradec Králové hl. n. a 24. dubna 2016 v 7:20 stanuli na hlavním nádraží v Trutnově. Cestovali vlaky (v případě výluky autobusy) společnosti České dráhy. Jízdenky a místenky je stály 1 428 Kč a rekordmani, kteří museli zvládnout 16 přestupů, ujeli celkem 1 320 km (tedy v průměru 47 km za hodinu). Údaj byl dne 4. května 2016 zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


 

Nejvyšší socha z písku

Socha z pískuESSENS EUROPE SE dalo v rámci slavnostní ceremonie GRAND OPENING NEW ESSENS podnět ke vzniku sochy z písku vysoké 565 cm. Dosud největší socha svého druhu ve střední Evropě byla vytvořena v průběhu 28 dnů ze 150 tun přírodního sypkého písku světově uznávaným týmem mimoevropských sochařů, přičemž na celém projektu spolupracoval více než 80 členný mezinárodní realizační tým. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován v sobotu 30. dubna 2016 v areálu společnosti ESSENS EUROPE SE v Brně - Líšni.


Nejvíc současně hozených vlaštovek

VlaštovkyV rámci akce Jižní Čechy Pohádkové v DK Metropol v Českých Budějovicích organizované panem Marcelem Goetzem a paní Michaelou Machartovou se podařilo za přispění široké veřejnosti a místních mateřských a základních škol vylétlo na pokyn herce Václava Vydry v jednu chvíli do vzduchu 327 papírových vlaštovek. Údaj byl v pátek 29. dubna 2016 zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


Tisk z největší ručně vysázené tiskové formy

TiskMuzeum knihtisku a knihy v Plzni u příležitosti 540. výročí vydání první knihy na území dnešní ČR (26.4.1476) uspořádalo tisk z ručně vysázené tiskové formy o rozměrech 329 x 50,5 cm, kterou zhotovil zaměstnanec muzea Petr Sichinger s pomocníkem Ondřejem Vítovcem. Tisková forma obsahovala 15 typů písma, typografické ornamenty a linoryt Radyně od neznámého autora. V textu se nacházela také chyba, absence znaku, ve slově STATUTA, jako pocta tiskovým šotkům. Všechny litery na formě byly historické a z různých materiálů – dřevěné, kovové, umělohmotné a odlité z písmoviny. Tiskařská čerň se nanášela na formu válečkem a tisk byl proveden kartáčovým otiskem a ručním tlakem na přiložený dlouhý papír z digitálního plotru. Údaj byl v Plzni dne 26. dubna 2016 zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


Nejvíce tváří jednoho města v jedné knize

TitulMartin Pelich je autorem knihy 333 tváří Milevska, ve které jsou zpracovány textové a obrazové portréty představující 333 lidí patřících k současnému koloritu města Milevska. Publikace o 352 stranách velkého formátu obsahuje navíc 18 pohledů na osobnosti historické. Martin Pelich je nejen vydavatelem, ale současně také autorem všech barevných fotografií v knize, které pořídil v období od 29. května 2012 do 23. května 2015. Celkem pořídil 5 127 fotografií a při následném zpracování strávil u počítače 1 890 hodin. Během tvorby knihy ujel autem a na skútru několik stovek kilometrů a další desítky kilometrů našlapal na kole a pěšky. Kniha byla zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 25. dubna 2016.


 

Nejvíc studijních a učebních oborů podílejících se na výrobě automobilu

KaipanTým 12 žáků pod vedením pedagogů SPŠ a SOU Pelhřimov sestrojil v rámci projektu Kraje Vysočina funkční automobil Kaipan. Do práce na stavebnici automobilu se zapojili žáci celkem 8 oborů: Mechanik seřizovač, Strojírenství, Operátor dřevařské a nábytkářské výroby, Mechanik elektrotechnik, Oděvní technik, Informační technologie, Strojní mechanik, Mechanik opravář motorových vozidel. Práce na výrobě automobilu jim zabrala 1 485 hodin.

Jejich výkon byl do archivu Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaevidován 18. dubna 2016.
 

Nejvyšší šroubovice DNA z jednoho kusu dřeva

Řezbář Jiří Pulcr z Havlíčkova Brodu vyřezal z kmene mladé lípy 239,5 cm vysoký model dvoušroubovice molekuly DNA (deoxyribonukleové kyseliny - nositelky genetické informace organizmu). Dílo, na kterém rekordman pracoval 90 hodin čistého času, má v nejspodnější části průměr 7 cm, ve vrcholové 6 cm a obě nukleové báze (šroubovice) jsou spojeny 193 můstky. Autor pracoval výhradně ručně za pomoci dlát, pilníku a smirkového papíru. Rekordní objekt byl premiérově představen 15. dubna 2016 při vernisáži výstavy s názvem "Pastelkou a dlátem" pořádané v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod a následně byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den (správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov).DSC_0822aDSC_0829


První skladba českého autora zpívaná The Beatles

David Novotný a The BeatlesDavid Novotný z Českých Budějovic vytvořil novou píseň skupiny The Beatles s názvem I Know My Love/We’re Still Together, a to zcela novým způsobem tvorby. Píseň vznikla tak, že rekordman zkomponoval a nahrál hudbu odpovídající stylu Beatles, složil text a následně z izolovaných vokálních stop celkem 30 písní Beatles v počítači "vystříhal zpěv příslušných slov" a z takto získaných 104 různých fragmentů o délce 0,1 - 1,2 vteřiny složil vokální složku písně. Rekordmanovu píseň, jejíž vznik představuje přibližně 1 000 hodin práce, trvající 3:50 min, tedy skutečně zpívají Beatles. Zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den – správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov – byla 14. dubna 2016.


Největší sbírka citátů

Dobeš, citátyIng. František Dobeš, CSc. z Tábora se věnuje sbírání citátů (zprvu vypisování výroků a moudrostí z knih) od svých 15 let, tedy již sedm desetiletí. Jeho sbírka aforismů, bonmotů, definic, epigramů, pranostik, přísloví, sentencí a výroků čítající 184 975 položek je uspořádána podle klíčových slov, kterých je 3 389. Uvedený počet citátů představuje v počítači při použití  písma Times New Roman (velikost 12) celkem 14 298 stran textu. Sbírka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den (správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov) zapsána 12. dubna 2016.


Největší kolekce papírových modelů Ferrari F1

Modely Ferrari F1Milan Paulus z Karviné vyrobil 42 papírových modelů formule 1 značky Ferrari v měřítku 1:6. Modely realisticky znázorňují skutečné vozy formule 1 od roku 1948 do roku 2013. Kolekce vznikala průběžně od roku 2008, přičemž výroba jednoho papírového Ferrari trvá autorovi průměrně 3 měsíce. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 9. dubna 2016 v rámci výstavy modelů v KSVČ Juventus Karviná za podpory Technických služeb Karviná.


Nejvíc lidí, kteří mají dobrou mysl

Dobrá myslTradiční zahájení turistické sezony 2016 v regionu Moravský kras a okolí proběhlo s recesním podtextem: „Komu to pálí, ať do Černé Hory valí“. Úkolem turistů přicházejících 3. dubna hvězdicovitě z různých směrů bylo dorazit na nádvoří pivovaru v Černé Hoře mezi 12. a 14. hodinou a zde předložit cokoliv, čím by prokázali, že mají dobrou mysl.

Pořadatelé, jimiž byly: Město Blansko, Pivovar Černá Hora a Město Boskovice zaregistrovali 755 lidí, ale také 33 psů s dobrou myslí. Setkání potvrdilo, že místním lidem "to opravdu pálí“ a že mají smysl pro humor. Zúčastnění k místu registrace s sebou pro pobavení ostatních přinášeli nejen dobromysl (oregano), ale například ve více než 90 případech i vysvědčení se samými jedničkami, doklad z Mensy o IQ vyšším než 120, přišli i držitelé patentů, výrobci pomazánek s dobromyslí, „oreganovice“ i majitelé knihy Heleny Šmahelové „Dobrá mysl“.

Údaj byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.


Otevírání ústřic na čas

Tomáš HladíkTomáš Hladík z Jihlavy, pracující v Praze, otevřel 30 ústřic typu Belon, které se používají i na mezinárodních soutěžích, v čase 4:30 minuty včetně penalizací (čistý čas otevírání 3:46 min, penalizace 44 vteřin). Údaj byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, v sobotu 2. dubna 2016 na Staroměstském náměstí v Praze v rámci 15. MAKRO Mistrovství ČR v otevírání ústřic.


 

Nejdelší vzdálenost ujetá za 24 hodin na bruslích

Ligocki, idnesKarel Ligocki ze Suchdolu nad Odrou dokázal ujet na bruslích za 24 hodin 350,7 km, což představuje 2 560 okruhů po 137 metrech. Výkon absolvoval pod vedením trenéra Jana Kopery na rychlobruslařských bruslích s dlouhými noži. Rekord dosažený ve dnech 31. března až 1. dubna 2016 na zimním stadionu v Novém Jičíně byl posléze zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.


10 km uplavaných libovolnými způsoby nejmladším plavcem

Rejzek Jiří - nejmladší český extrémně vytrvalostní plavecJiří Rejzek se stal ve věku 8 let, 8 měsíců a 8 dní nejmladším českým plavcem, který dokázal libovolnými plaveckými styly uplavat vzdálenost 10 km za 4:50:57 hod s mezičasy na 1 km 26:06,5 min a na 5 km 2:22:59 hod. Rekordman se plavání věnuje rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče. Údaj byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 27. března 2016 v Plzni.


Nejrychleji uplavaných 100 km libovolnými způsoby

Plavání14 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 30:06:21 hod zdolat štafetovým způsobem libovolnými plaveckými styly vzdálenost 100 km. V rámci pokusu byl rovněž překonán český rekord ve štafetovém plavání libovolnými plaveckými způsoby za 24 hodin, během nichž tým uplaval vzdálenost 81 550 m. Věkový průměr plavců činil 19 let a nikdo z nich není členem žádného plaveckého oddílu, všichni se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče.

Rekordy dosažené ve dnech 25. - 26. března 2016 v Plzni byly posléze zapsány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nepřetržité plavání kraulem na vzdálenost maratonu

Jiří Řezáč uplaval plaveckým stylem kraul maratonskou vzdálenost 42,195 km v čase 12:58:00 hod.

Český rekord byl vytvořen rovněž při mezičase na trati: 30 km   8:51:00 hod, 40 km - 12:14:00 hod. Rekordy dosažené ve dnech 25. – 26. března 2016 v Plzni byly posléze zapsány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.


 

Nejdelší naplétaná pomlázka z 8 prutů

PomlázkaFolklórní soubor Krúžek Němčičky uspořádal pokus o rekord, během kterého vytvořil technikou postupného vkládání dalších a dalších prutů tzv. naplétanou osmipramennou velikonoční pomlázku z vrbových prutů v celkové délce 66,66 metrů. Její výroba trvala 6:20 hod čistého času a spotřebovalo se na ní 404 prutů. Údaj byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit, dne 26. března 2016 v Němčičkách.


 

Nejvíc předplatitelů jednosouborového divadla

21. března 2016 večer jsme shlédli krásné představení Pokrevní bratři ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti a představitelům divadla předali certifikát o vytvoření rekordu:
 
divadlo fotoNejvíc předplatitelů jednosouborového divadla
 
Slovácké divadlo Uherské Hradiště dosáhlo v sezóně 2015/2016 v rámci kampaně „Jsme první! ...společně do knihy rekordů” počtu 8 022 řádných předplatitelů.
Údaj byl potvrzen vstupenkovým systémem Colloseum. Jedná se již o pátý rok v řadě, kdy do "svého" divadla přichází víc než 8000 předplatitelů.
Stálý profesionální soubor Slováckého divadla přitom působí v nejmenším ze všech měst České republiky, v nichž taková divadla fungují. Přesto se v počtu předplatitelů dlouhodobě drží na špici celostátního činoherního žebříčku.
 
Vyhlášení finálního počtu předplatitelů a jeho registrace do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, proběhlo 21. března 2016 večer ve Slováckém divadle při představení Pokrevní bratři.
Marek Malůšek © Fotografie 2016 Marek Malùšek © Fotografie 2016 Marek Malùšek © Fotografie 2016
 

Největší velikonoční vejce upletené z vrbového proutí

Pasecká krasliceMěsto Proseč a Osadní výbor Paseky uspořádaly pokus, během něhož Pasečáci, obyvatelé místní části Proseče, upletli z vrbového proutí Paseckou kraslici – velikonoční vejce vysoké 309 cm o obvodu 658 cm. Jeho výroba trvala za použití lešení 57 hodin čistého času a spotřebovalo se při ní proutí z 60 vrb. Výsledné vejce bylo ozdobeno 1 691 malovanými kraslicemi. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 19. března 2016 v Proseči u Skutče.


Nejdéle dirigentem akordeonového orchestru

A. SmutnýAlexandr Smutný působí nepřetržitě od září r. 1962, tedy již 53 let a 6 měsíců, jako vedoucí Akordeonového orchestru Mariánské Lázně. Je zároveň jeho zakladatelem, dirigentem a aranžérem všech skladeb. Orchestrem prošlo za dobu jeho působení více než 230 členů. Během let orchestr získal řadu ocenění na mezinárodních soutěžích a účinkoval v řadě měst naší republiky i v zahraničí – Belgie, Andora, Španělsko, Itálie, Německo, Jugoslávie, Bulharsko, Francie, Irsko, ostrov Réunion a další. Třikrát absolvoval turné po Mexiku. Orchestr má na kontě 3 CD a ve své kategorii patří ke špičce v České republice.

Údaj byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 19. března 2016 ve Společenském domě Casino v Mariánských Lázních.


Nejvíc studentů na pokoji vysokoškolských kolejí

Koleje studentskéStudenti Univerzity Pardubice Jakub Vambera, Míra Nepovím, Vašek Štancl a Jan Kolařík zorganizovali zorganizovali akci, při níž se do studentského pokoje o rozměrech 290 x 470 cm vešlo 88 dospělých lidí, což představuje průměr více než 6 studentů na každý metr čtvereční (0,16 m2 na jednoho člověka). Všichni zúčastnění ještě navíc udělali ve shodný okamžik uvnitř pokoje dřep s výdrží požadovaných 10 vteřin.

Rekord byl vytvořen 15. března 2016 a podpořila jej Správa kolejí a menzy Univerzity Pardubice.


Největší kraslice z bambulí

Kraslice z bambulíObčanské sdružení Dříteč a obec Dříteč představily v rámci Velikonočních dílen kraslici o výšce 258 cm, obvodu 535 cm a průměru 145 cm, jejíž povrch tvořilo 8 937 bambulí z příze, jejichž celková hmotnost činila 85,08 kg. Bambule v průběhu 132 dnů před akcí vyráběla paní Zdeňka Tuhá (69 let) z vypáraných svetrů a zbytků vlny, které darovali občané obce. Její maminka Marie Zámečníková (95 let) má na svědomí vypárání všech přinesených svetrů. Na přípravě vejce a přilepení bambulí tavnou pistolí ke konstrukci se podílelo 35 osob (včetně 9 dětí).

Údaj byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 12. března 2016 v Dřítči.


Nejdelší vzdálenost ujetá na nádrž CNG

Marek TomíšekMarek Tomíšek z Loděnice, specialista na úspornou jízdu a šéfredaktor magazínu USPORNE.info dokázal spolu s Petrem Vomáčkou ujet ve voze Volkswagen Caddy 1,4 TGI 81 kW sériové výroby 784,4 km na jednu nádrž CNG. Na cestě z Prahy směrem ke švýcarskému městu Grauholz spotřeboval vůz obsazený 4 osobami a naložený zavazadly celkem 27,74 kg CNG, což představuje průměrnou spotřebu 3,54 kg na 100 km. Náklady na 1 km činily 0,85 Kč. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 3. března 2016.


Nejvíc odehraných her v tenise během jednoho dne

Kurdějovský 24hodinový maraton tenisových čtyřher

Tenisová hala KurdějovHotel Kurdějov, a. s., uspořádal při příležitosti 20. výročí založení tenisové haly v Kurdějově 24hodinový maraton tenisových čtyřher. Celkem 57 hráčů rozdělených do dvou týmů odehrálo na dvou kurtech dohromady 855 gamů, což představuje průměr 427,5 odehraných her na jednom dvorci. V tenisovém maratonu zvítězil modrý tým nad červeným 475:380 na gamy. Hráči se střídali vždy po jednom odehraném setu.

Rekordní pokus zahájený v pátek 26. února 2016 v 19:15 a ukončený v sobotu 27. února 2016 v 19:15 byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.


Nejvíc mýdlových bublin oddělených z jedné větší

Matěj KodešMatěj Kodeš z Lysé nad Labem dokázal z jediné volně letící bubliny pouhým vířením vzduchu rukama oddělit 21 menších bublin, a to za dodržení podmínky, že všechny oddělené bubliny, které byly započítány, měly životnost minimálně 5 vteřin. Pokus byl ukončen ve chvíli, kdy původní mateřská bublina praskla. Rekordu bylo dosaženo 24. února 2016 v živém vysílání pořadu Snídaně s Novou ve studiu TV Nova na Kříženeckého nám. v Praze.


Nejdelší série neporazitelnosti a nejdelší série fotbalových titulů v řadě

logoTým KLOKAN PERÓN CLUB vytvořil český rekord v počtu 110 zápasů bez prohry v řadě (včetně 50 vyhraných zápasů v řadě) v období od 23. června 2010 do 1. září 2015 (5 let a 19 dnů = 1896 dnů), s bilancí 104 výher a 6 remíz s celkovým skóre 800:165. Druhý rekord drží v počtu 17 titulů mistra v nepřerušené sérii v 1. Hanspaulské „veteránské“ lize (kategorie nad 35 let). Údaje byly do České databanky rekordů zaregistrovány dne 15. února 2016.


Dort s největším počtem figurek

Dort FilharmonieČlenové orchestru České filharmonie věnovali svému šéfdirigentovi a hudebnímu řediteli České filharmonie panu Jiřímu Bělohlávkovi k 70. narozeninám dort ve tvaru pódia Dvořákovy síně Rudolfina o rozměrech 130 cm x 80 cm a hmotnosti 87 kg. Na jeho výrobu, která trvala 279 hodin, bylo použito 200 ks vajec, 24 kg cukru, 12 kg mouky a 6 kg másla. Na dort umístily jeho autorky – hornistka Kateřina Javůrková, Renata Fišerová a Tereza Kadlecová 123 fondánových figurek, ve kterých ztvárnily členy orchestru České filharmonie s hudebními nástroji i pana dirigenta.

Dort vyrobený ve Středoklukách byl oslavenci předán po gratulačním koncertu v sobotu 13. února 2016 ve dvoraně Rudolfina v Praze za přítomnosti TV, ministra kultury a dalších vážených hostů.


Největší srdce z živých růží

Srdce z růžíNákupní Galerie Myslbek zorganizovala valentýnský pokus o rekord, v rámci kterého bylo vytvořeno srdce sestávající z 813 živých červených růží. Motiv srdce byl tvořen železnou konstrukcí o velikosti cca 1,5 m2, v níž bylo celkem 813 otvorů. Do každého z nich vložili studenti Střední odborné školy stavební a zahradnické na pražském Jarově jednu růži Red Naomi, čímž vznikla obří souvislá plocha rudé barvy ve tvaru srdce. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 12. února 2016 v Praze.


Největší tištěná pohlednice

Největší tištěná pohlednicePrinto, spol. s r. o., vytiskla obří pohlednici o velikosti 3000 x 2000 mm, která byla vytvořena digitalizací 2980 kusů vánočních pohlednic. Na standardní pohlednice děti před vánocemi v OC Futurum a Avion Shopping Ostrava nakreslili svá přání pro nejbližší a tiskárna Printo je odeslala zdarma všem adresátům. Za každou pohlednici navíc věnovala 25 Kč projektu Babybox, celkem 74 500 Kč.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 11. února 2016 v ostravském Klubu Parník.


Nejvíc lidí v maskách v masopustním průvodu

Slepice a kuřataDům Kultury Milevsko a Maškarní sdružení spolek pro udržování tradic v Milevsku uspořádaly v rámci tradičního masopustu maškarní průvod masek, kterého se zúčastnilo 1248 obyvatel a přátel města Milevska. Průvod procházel místem sčítání po dobu 78 minut. Rekordu bylo dosaženo dne 6. února 2016 v Milevsku v rámci masopustní akce nazvané MILEVSKÉ MAŠKARY 2016.


Nejvíc druhů vydání Bible

Vladislav DonátBiblický teologický seminář, o. s., je zřizovatelem a provozovatelem expozice nazvané MALÉ MUZEUM BIBLE, ve které je vystaveno 357 různých druhů vydání Bible. Jedná se nejen o historická a novodobá vydání českých Biblí, ale také o cizojazyčná vydání v 59 jazycích, včetně Biblí hebrejských, řeckých, arabských, či korejských. Součástí expozice je originál Bible kralické z roku 1587, nebo Melantrichova Bible z roku 1549. Rekord byl zaregistrován do České databanky rekordů v sídle Malého muzea Bible, ve Starém Pelhřimově, č. p. 45 v pondělí 1. února 2016.


Nejdelší palindrom

– Palindromem se v tomto případě rozumí text, který má stejný sled písmen, ať jej čteme odpředu či od konce, přičemž se neberou v úvahu mezery mezi slovy a diakritika.

Milan Šedivý z Prahy vytvořil v severočeských Košťanech nejdelší český palindromický útvar: „U kin bez Alí Baby, chýš je lese ve dubu. On umotá cílům jednotu. Noho pohonů, tón dej mu, líc atomu, no ubude veselejších i bab i lazebníků.“ Palindrom obsahuje 105 písmen a k dispozici je i autorův výklad tohoto básnicky pojatého proroctví. Rekordman, který publikuje rozbory slovesných děl v soudobých literárních časopisech, se k tvorbě palindromů dostal při četbě knih pozpátku.

Útvar byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 1. února 2016.


 

Nejstarší zakrslý králík

ČendaKlára a Michaela Kopřivovy z Děčína byly spolumajitelkami nejstaršího zakrslého králíka v České republice, kterého dostaly za odměnu od svých rodičů v roce 2001. Králík jménem Čenda se dožil 14 let, což potvrdilo dne 27. listopadu 2015 veterinární vyšetření. Nejstarší králík skonal 1. prosince 2015. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 27. ledna 2016.


Sladké šaty - nový exponát v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Sladké šatyDo expozice Zlaté české ručičky byl v sobotním mrazivém večeru (16. ledna 2016) z hlavního města Prahy přivezen nový exponát - rekordní sladké šaty. Přijďte se podívat - je to krásná práce zlatých ručiček českých cukrářek. Otevřeno máme každý den (otevírací doba).

Vytvoření českého rekordu - Sladké šaty

Soňa Solařová (PASIÓN, s. r. o.) uspořádala veřejné finále cukrářské soutěže Svatební dort roku 2016, na jehož zahájení byl představen cukrářský výrobek ve tvaru ženy oblečené ve svatebních šatech. Nevěsta z cukru je vysoká 162 cm, přes prsa má 76 cm, obvod jejího pasu je 55 cm a přes boky měří 80 cm. Je dílem autorek Pavlíny Loučkové (Kloboučkovic dortíky), Stáni Mutlové (PunkRockCakes) a Hanky Rawlings (Hana Rawlings Cake Design), které jsou zároveň porotkyněmi soutěže. Práce na tomto díle v rozsahu cca 300 hodin čistého času probíhaly od září 2015 v sídle firmy Kloboučkovic dortíky ve Veleni. Sladké šaty jsou zhotoveny podle skutečného modelu módní návrhářky Soni Hlaváčkové z cukrářské modelovací hmoty a fondánu technikami modelování, airbrush, jedlá krajka, trezírovací techniky, zdobení bílkovou polevou a ruční dokreslování.

Autorky sladké šaty

expozice Zlaté české ručičky


Největší tematicky zaměřená kolekce vyšívaných obrazů

Peter VolnaPeter Volna z Podhradia (SK) vyšil kolekci 50 obrazů historických objektů. Obrazy různých velikostí jsou vyšity 725 111  křížkovými stehy a jejich autor nad nimi strávil 4 845 hodin čistého času práce. Kolekce vznikala v letech 1996 - 1998 a 2010 - 2015. Rekord byl do České databanky zaregistrován dne 12. ledna 2016.


 

Mléčný zub v nejvyšším věku

Mléčný zubMarie Kostrhůnová z Valašského Meziříčí (nar. 8.7.1955) měla ve věku 60 let, 4 měsíců a 29 dní stále jeden ze svých zubů tzv. dětský (mléčný). Jednalo se o třetí zub v levé horní čelisti. Tato skutečnost byla potvrzena rentgenovým snímkem stomatologa. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován dne 12. ledna 2016.


 

Nejdelší veřejné čtení z díla profesora Václava Švambery

06_Miroslav_CabelkaKnihovna geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze zorganizovala akci Čteme profesora Švamberu, v rámci které 36 pedagogů a jiných zaměstnanců geografické sekce fakulty veřejně četlo po dobu 9 hodin texty profesora Václava Švambery. Účastníci se ve čtení střídali pravidelně po patnácti minutách, přičemž zazněly úryvky celkem 30 autorových textů. Rekordu, který byl posléze zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, bylo dosaženo dne 11. ledna 2016 mezi 9. a 18. hodinou v Praze v rámci doprovodných akcí k výstavě o významném českém geografovi, hydrologovi a profesoru Karlovy univerzity Václavu Švamberovi, která se konala u příležitosti 150. výročí jeho narození.


 

Nejdelší kometa

Nejdelší kometaGymnázium a Střední odborná škola Klášterec nad Ohří, Římskokatolická farnost a Město Klášterec nad Ohří uspořádaly na Tři krále veřejnou akci, v rámci které proběhl pokus o rekord v nejdelší kometě tvořené lidmi. Kometa dlouhá 221 m se skládala ze dvou částí. První byla 16 m dlouhá světelná konstrukce ve tvaru komety a druhá, sestavená z lidí nesoucích jakékoliv světelné zdroje (lampióny, baterky, svíčky, louče...), byla 205 m dlouhá a tvořila její chvost. Kometa průvodem přešla od obchodního střediska Centrum ke kostelu Nejsvětější Trojice, kde následoval krátký kulturní program. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 6. ledna 2016 v Klášterci nad Ohří.


Nejvíce projetých lyžařských areálů

LyžováníIvo Loubal z Brna lyžoval v letech 1995 - 2015 ve 412 lyžařských areálech v 19 státech světa, přičemž areálem se v tomto případě rozumí celé lyžařské středisko, které lze využívat na jeden skipas (tedy desítky a někdy i stovky kilometrů sjezdovek). Navštívil většinu středisek v italských, švýcarských, rakouských, francouzských, německých a slovinských Alpách, lyžoval také ve Španělsku, Andoře, Lichtenštejnsku, Bulharsku, Polsku, Rusku, Švédsku, Norsku, Finsku, USA, Kanadě, na Slovensku a v České republice. Rekordman lyžování neprovozuje závodně, ale jako sportovně rekreační činnost. Dosud se při lyžování nikdy nezranil.

Nejvíce projetých bikeparků

BikeparkyIvo Loubal z Brna projel na kole od roku 2008 celkem 220 bikeparků (míst s trasami určenými pro sjezdy na jízdních kolech), a to ve 14 zemích Evropy, nejvíce v Itálii, Francii, Německu, Rakousku a České republice. Rekordman v bikeparcích preferuje dlouhé traily a enduro styl na horském kole.

Nejvíce navštívených aquaparků a zábavních parků

Zábavní parkyIvo Loubal z Brna se během let 1999 - 2010 zúčastnil aktivní zábavy v 90 aquaparcích (z toho bylo 84 v Evropě) v 18 zemích světa, a to především kvůli skluzavkám a jiným vodním atrakcím. V roce 2002 návštěvou zábavního parku Universal Studio v Hollywoodu (USA) zahájil taktéž absolvování různých atrakcí v zábavních  parcích, kterých do roku 2008 navštívil 64 (z toho 62 v Evropě),a to v 15 zemích světa. Rekordman se zajímá především o horské dráhy a jejich rekordní parametry.

Nejvíce sjetých řek

ŘekyIvo Loubal z Brna sjel od roku 2005 vodáckým způsobem 207 řek v 17 státech světa. V České republice sjel 126 řek a potoků, z toho 27 při vypouštění přehrad. Vodu jezdí nejčastěji na nafukovací kanoi Pálava. Údaje byly zaregistrovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 5. ledna 2016. Ivo Loubal
 

Nejdelší televizní silvestrovský pořad

slagr-tvŠlágr TV odvysílala na přelomu roku 2015 a 2016 silvestrovský hudebně zábavný pořad o celkové délce 14 hodin a 10 minut. Premiérové vysílání programu, který vznikl exkluzivně pro Šlágr TV, bylo zahájeno ve čtvrtek 31. prosince ve 14:25 a ukončeno 1.1.2016 v 4:35.  Natáčení probíhalo v průběhu roku 2015 v lokalitách – Boby Centrum Brno, Cirkus Humberto Praha a hotelový dům Vinař Kurdějov. Údaj byl zaregistrován do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 1. ledna 2016.


 
 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress