REKORDMAN ROKU – KURIOZITA ROKU 2012

(rekordy z roku 2011)

 

Již podeváté byli u příležitosti festivalu Pelhřimov – město rekordů (8.- 9. června 2012) vyhlášeny výroční rekordmanské ceny REKORDMAN ROKU A KURIOZITA ROKU. Pokusů o zápis do České knihy rekordů zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den v uplynulém roce kolem tří set. Do užší nominace postoupili a rekordmany roku se stali :

Kategorie EKO rekord

Rekordmanem roku se stává :


Kategorie KURIOZITA ROKUNejvětší galerie znaků měst a obcí vyrobených z odpadových materiálů. Agentura Dobrý den s.r.o. uspořádala v rámci komunikační kampaně zaměřené na třídění odpadů akci, v jejímž průběhu vyrobily děti přihlášených škol 1 025 znaků obcí a měst České republiky o rozměrech 1 x 1 m. Na výrobu znaků byly použity odpadové materiály určené ke třídění. Galerie fotografií všech vyrobených znaků je umístěna na www.znakymestaobci.cz, přičemž 454 jich bylo reálně vystaveno v pavilónu P brněnského výstaviště u příležitosti konání veletrhu GO a REGIONTOUR. Světový rekord byl do České databanky rekordů zaevidován 13. ledna 2011.

Nominovány byly tyto rekordy :

Nejvíc lidí v obří houpací síti. Rodinná firma CHICO z Rakouska vyrobila rekordní houpací síť o rozměrech 8 x 2,1 metru vážící 300 kg. Do sítě zavěšené na konstrukci o rozměrech 2,3 x 2,58 x 8,5 metru se při rekordním pokusu vešlo celkem 22 lidí (15 dospělých a 7 dětí do 130 cm). Rekordu bylo dosaženo dne 19. března 2011 na veletrhu FOR GARDEN v Pražském veletržním areálu Letňany. Výroba sítě trvala třem mužům jeden týden, lze ji sestavit cca za hodinu, maximální nosnost je 2 000 kg.

Nejmenší funkční mobilní pálenice. Společnost Nitara s.r.o. Nedakonice vyvinula, navrhla a vyrobila mechanický, plně funkční model mobilní pálenice vzor 1922 o rozměrech: výška 144mm, délka 114mm, šířka 48mm. Rekord byl zaevidován a funkčnost pálenice ověřena demonstrativním pálením dne 8.10.2011 v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově č.p. 65.

Největší soubor ručně psaných receptů. Vladimír Tobola, horník z Českého Těšína, dokázal v průběhu dvaceti let vlastnoručně sepsat do 135 sešitů formátu A4 celkem 31 911 kuchařských receptů. Recepty byly v letech 1985-2005 zaknihovány zvlášť podle druhů pokrmů (hovězí maso, zelenina, moučníky atd.). Součástí sbírky je šest sešitů, které slouží jako rejstřík, podle něhož se lze v receptech snadno orientovat. Podle sepsaných receptů, získaných od známých, z rodinných receptářů, restaurací, novin, časopisů, knih, televize, se v rodině autora často vařilo a nezanedbatelné množství z nich bylo prakticky vyzkoušeno. Rekordní sbírka, kterou k registraci přihlásila rekordmanova manželka Eliška, byla in memoriam zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 31. března 2011, kdy byla současně předána do expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Kuriozitou roku se stává :

Vytrvalostní loutková animace. Michal Kubíček, Pavel Soukup a Jan Štencl z umělecké skupiny Kreus dokázali po dobu 42 hodin animovat tři loutky v běhu. Animace metodou „frame by frame“ probíhala vždy nepřetržitě 4 hodiny, poté následovala 15minutová přestávka. Loutky běžely v houfu a jejich běh byl zaznamenáván kamerou klasickým snímáním a po každém snímku byly loutky ručně nastavovány. Pokus byl zahájen s šesti animátory a devíti loutkami a do samotného cíle se podařilo doběhnout třem animátorům a třem loutkám. Loutky během uvedených 42 hodin uběhly 18 metrů.  Rekordní pokus nazvaný „Loutkový maraton aneb únava materiálu“ proběhl ve dnech 9. – 11. července 2011 na Rašínově nábřeží v Praze. // Na jednu vteřinu výsledného animovaného filmu je zapotřebí 24 snímků. Výsledný snímek bude mít po sestříhání, ozvučení a dalších úpravách cca 1 minutu.

Kategorie REKLAMNÍ REKORD

Nominovány byly tyto rekordy :

Největší  koláž sestavená z fotoportrétů. Společnost  Poděbradka, a. s. iniciovala vznik facebookového projektu FaceTree, v rámci  kterého bylo shromážděno od listopadu do 24. prosince 2010 celkem 26 747  fotografií uživatelů této speciálně vytvořené aplikace, kteří svůj fotoportrét umístili do jednoho z políček tvořících dohromady mozaiku koruny stromu.  Fungování aplikace, která vznikla při příležitosti uvedení nového  nealkoholického nápoje CIDER Poděbradka na trh, si vyžádalo pro svou náročnost  propojení tří počítačů. Koláž byla následně vytištěna na vinylovou
síťovinu, čímž vznikl obraz o rozměrech 15,9 x 9,3 m (147,87 m2),  přičemž vlastní koruna stromu tvořená uvedeným počtem čtvercových fotografií  (4,5 x 4,5 cm) má rozměr 9 x 6,8 m. Obří mozaika byla vystavena na jednom z  domů na pražské Národní třídě v prosinci 2010 a lednu 2011. Přichycena byla  pomocí více než sto osmdesáti ok. Rekordní koláž byla zapsána do České  databanky rekordů Agentury Dobrý den 25. ledna 2011.

Největší bábovka. Cukrářský tým hotelu Hilton Prague pod vedením Youriho Baltaliyskiho a  Jiřího Buřiče zhotovil obří bábovku vysokou 110 cm, o obvodu 380 cm a vážící  678 kg. Při její výrobě bylo spotřebováno 180 kg mouky, 180 kg másla, 3 600  vajec, 180 kg cukru, 2,5 kg vanilky, 5,1 kg kypřícího prášku, 1 kg moučkového  cukru, 2 kg bílé čokolády, 68 kg hořké čokolády a 28 litrů smetany. Na  čokoládovou polevu bylo spotřebováno 20 kg hořké čokolády, 15 kg mléčné  čokolády a 15 litrů smetany. Na výrobě se podílelo 10 lidí, kteří v průběhu 21  dní upekli 120 šestikilogramových plátů, které byly v konečné fázi  v průběhu 18 hodin sestaveny do tvaru bábovky, přičemž na slepení  jednotlivých částí bylo použito 150 kg čokolády. Bábovka byla prezentována, oficiálně přeměřena a zkonzumována během výroční párty Celebrity Extravaganza  dne 14. června 2011 v hotelu Hilton Prague v Praze.

Rekordmanem roku se stává :

IKEA Praha – největší obchodní dům s  bytovým zařízením v České republice. Obchodní dům IKEA Praha -  Černý Most byl otevřen dne 16. prosince 2004. V roce 2011 prošel  obchodní dům kompletní rekonstrukcí, po které se jeho plocha zvětšila na 36 500  m2, počet parkovacích míst se zvýšil na 1 350 a v restauraci se může najednou občerstvit až 550 lidí. Největší obchodní dům s bytovým zařízením  byl slavnostně otevřen dne 17. 11. 2011.

Nejdelší švédský snídaňový stůl. Dne 20. listopadu 2011 vytvořil obchodní dům IKEA Praha – Černý Most  nový český rekord. Pro své zákazníky připravil největší švédský snídaňový  stůl, který měřil 32 m. Na švédském stole bylo 40 kg švédských koulí, 60 kg  lososa, 1200 koláčků, 2000 rohlíků, 35 kg klobásek a dalších delikates. Příprava stolu zabrala 12 kuchařům cca 4 hodiny času.

Kategorie CHARITA

Nominovány byly tyto rekordy :

Nejdelší sádrokartonová deska. Pracovníci divize Rigips společnosti Saint-Gobain  Construction Products CZ vyrobili po úpravách řídících procesů plně  automatizované linky klasickou strojní technologií obří sádrokartonovou desku dlouhou 12 050 mm, a to v běžné šíři 1 250 mm a tloušťce 12,5 mm. Celý  výrobní proces včetně padesátiminutového sušení proběhl v limitu 1 hodiny a byl  ukončen vyjetím rekordní desky ze sušičky, oficiálním přeměřením a následným rozřezáním na menší části, vytvořené pro potřeby dražby, jejíž výtěžek byl  určen na dobročinné účely - ve prospěch nadace Světluška. Přenesení obří sádrokartonové desky se poté ujalo 17 mužů. Rekordu bylo dosaženo dne 31. srpna 2011 v závodě na výrobu sádrokartonových desek v obci Horní Počaply v rámci interní oslavy 20. výročí působení společnosti Rigips na českém trhu.

Nejvíce lidí v bílých rukavičkách, kteří tleskali ve znakovém  jazyce. ASNEP – Asociace organizací  neslyšících, nedoslýchavých a jejích přátel zorganizovala v rámci Mezinárodního dne neslyšících pokus o rekord, při kterém se v předem ohraničeném prostoru sešlo celkem 182 slyšících i neslyšících osob v bílých rukavičkách, kteří jimi po dobu 2 minut tleskali ve znakovém jazyce. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 24. září 2011 v Praze.

Rekordmanem roku se stává :

Nejvíc bačkůrek a ponožtiček pro nedonošené děti na jedné prádelní šňůře. Sdružení rodičů a přátel nedonošených dětí NEDOKLUBKO, o. s. z Nového Veselí zorganizovalo projekt na podporu popularizace problematiky předčasně narozených dětí, jehož vyvrcholením bylo druhé Celostátního setkání těch, kterým se předčasně narodilo dítě či se sami předčasně narodili. V průběhu tohoto setkání  bylo na prádelní šňůru zavěšeno 3 066 párů (tedy 6 132 kusů) bačkůrek a ponožtiček s  délkou chodidla maximálně  10 cm, které v průběhu 3 měsíců dětem v inkubátorech věnovali a upletli účastníci projektu z celé České republiky.  Výrobky, z nichž 87% bylo zhotovených ručně a které 6 lidí rozvěšovalo po dobu 5 hodin, pořadatelé následně předali na oddělení  novorozeneckých JIP vybraných nemocnic. Nejdelší šňůra, na níž bylo kolíčky a sponkami zavěšeno 4 736  malinkých ponožek, měřila 126 m. Rekordu, k němuž přispěla i Klára Csirková, bylo dosaženo 11. září 2011 ve Westernovém městečku v Boskovicích.

Kategorie 1998

Rekordmanem roku 1998 se stává :

Laďa Hanzel ! Tahání kamiónů.  Ladislav Hanzel z Kokor odtáhl 6 nákladních automobilů o celkové hmotnosti 78  960 kg na vzdálenost 2,5 metru. Rekordu bylo dosaženo 28.11.1998 v Přerově na  letišti (v roce 1997 utáhl 6 lokomotiv o celkové hmotnosti 528 tun).

Kuriozitou roku 1998 se stává :

Perníková chaloupka.  15 zaměstnanců firmy Pardubický perník  pod vedením Aleny Zachové postavilo v průběhu festivalu rekordů a kuriozit 13. června 1998 v Pelhřimově perníkovou chaloupku o rozměrech 200 x 300 x 330 cm ze  183 perníkových dílů o rozměrech 40 x 50 cm. Ke stavbě bylo spotřebováno půl tuny perníku.

Kategorie KOLEKTIVNÍ REKORDY

Nominovány byly tyto rekordy :

Složení největšího sériově vyráběného puzzle na světě. TOPka Miroslav a SPOLEČNĚ,  o.s. uspořádalo akci, při které 50 nadšenců složilo puzzle o rozměrech 544 x  192 cm a počtu 32 256  dílků v čase 64:49:30 h.  Rekordu bylo dosaženo ve dnech 5. – 8. srpna 2011 v sále KD obce Miroslav  a poté byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Největší  sluníčko z kaštanů. Statutární město Chomutov zorganizovalo ve spolupráci  s občanským sdružením Spolek Domovina a Rádiem Blaník Drakiádu, v rámci které  bylo sestaveno sluníčko z celkem 688 000 kaštanů. Průměr vnitřního kruhu sluníčka byl 13,5 m a z něj vycházelo celkem 18 paprsků. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 15. října 2011 v Chomutově.

Rekordmanem roku se stává :

Nejdelší vlak s vagóny  z recyklovatelného materiálu. SSOŠ 1. KŠPA Litoměřice, s. r. o. uspořádala akci, při níž byl  sestaven vlak dlouhý 445,8 m tvořený 1061 vagóny, které byly vyrobeny z  recyklovatelného materiálu. Do akce se zapojilo celkem 25 mateřských, základních a středních škol a neziskových organizací z Litoměřic a okolí.  Rekordního pokusu bylo dosaženo 19. května 2011 v Litoměřicích  v rámci projektu Síla lidskosti – pomáhejme si na počest sira Wintona.

Kategorie Slovenské rekordy

Rekordmanem roku se stává : 

KOŠICE ! Najväčší počet obyvateľov z  jedného mesta tancujúcich štvorylku. Na košickej Hlavnej  ulici tancovalo 20. mája 2011 štvorylku 6.252 ľudí. Zástupca tanečného klubu  Meteor Milan Plačko, ktorý podujatie organizuje spolu s mestom, uviedol, že  už po štvrtýkrát sa metropola východného Slovenska  stala súčasťou jedinečného medzinárodného projektu – European Quadrille Dance  Festival (EQDF), do ktoré sa celkovo zapojilo vyše 50 miest, z nich päť zo Slovenska. Gratulujeme.

Kategorie ŽENY

Nominovány byly tyto rekordy :

Nejrozsáhlejší háčkované dějiny. Lenka Bednářová z Nové Bystřice je autorkou  nejrozsáhlejších dějin, převážně českých, vytvořených klasickou technikou háčkování. Rekordmanka v průběhu 11 měsíců uháčkovala celkem 85 lidských a 24 zvířecích postav, které tvoří celkem 26 výjevů z různých období dějin od  pravěku až po současnost. K vytvoření celého rozsáhlého díla, na němž rekordmanka pracovala po dobu přibližně 700 hodin, nebylo použito nic jiného než 3 druhy háčků, jehlice na pletené doplňky postav a především 18 km příze různých barev, 380 korálků a 23 kg výplně. Dějiny byly oficiálně zaevidovány do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov 10. června 2011  v rámci 21. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvícekrát zopakovaný točitý skok normal – normal na  řídítkách krasojezdeckého kola. Martina  Trnková z Brna se dokázala během jízdy vzepřít na řídítkách a čtyřikrát v  nepřetržité řadě za sebou se otočit kolem své osy (o 360 stupňů) zároveň s  točícími se řídítky, přičemž kolo během pokusu stále pokračovalo v pohybu vpřed. Pokus proběhl v uzavřeném prostoru na parketách a jednalo se o  manévr nazvaný točitý skok normal – normal. Rekordu bylo dosaženo 10. června  2011 v KD Máj v Pelhřimově v rámci 21. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

 Rekordmankou roku se stává :

Nejstarší účastnice dostihu dlouhého 100 km. Eva  Machková (narozena 4. září 1949) ujela v rámci VII. Vilémovských distančních dostihů na koni jménem Azil trasu dlouhou 100 km za 7:50:46 h. Oba startovali za Jezdecký klub Shagya Vilémov. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 20. srpna 2011 ve Vilémově.

Kategorie MUŽI

Nominovány byly tyto rekordy :

Nejdelší vzdálenost ujetá na kancelářské židli. Miroslav Jonáš student z Pelhřimova, přezdívaný v době konání rekordního pokusu „židloběžec“, dokázal na speciálně upravené kancelářské židli ujet na trase Praha – Brno – Bratislava vzdálenost 378 km. V průběhu 17 dní trvající cesty strávil na židli 79 hodin a dvacet minut. Trasu urazil s denním průměrem 22,2 km, přičemž nejdelší vzdálenost,  40 700 m, překonal v sobotu 17.9. 2011 na trase z Jihlavy do Jabloňova. Rekordu, který byl prezentován na www.facebook.com/zidlobezec,  bylo dosaženo ve dnech 12. - 28. října 2011.

Přerážení  stavebních prefabrikátů. Zdeněk Daniel z Karate klubu  Brno dokázal technikou Empi (úder loktem) přerazit 16 stavebních  prefabrikátů Ytong o rozměrech 25 x 60 x 5 cm oddělených od sebe dřevěnými proklady o výšce 10 mm. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 20. listopadu 2011 v rámci akce Budoshow 2011 v Brně.

Štafetové skákaní na jedné noze na vzdálenost půlmaratonu. Jan Krédl z Rozsochatce a Jan Odehnal z Havlíčkova Brodu dokázali odskákat na jedné noze štafetově vzdálenost 21,097 km za 4:05:10 hod. Sportovci se ve skákání štafetově střídali, přičemž vždy jeden skákal (a libovolně střídal pravou a levou nohu) a druhý odpočíval v běhu. Uvedenou vzdálenost půlmaratonu představuje zhruba 25 000 skoků na jedné noze. Rekordu bylo dosaženo 2. dubna 2011 v rámci akce Hervis ½ Maraton Praha 2011 a výtěžek pokusu byl věnován Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Rekordmanem roku se stává :

Nejdelší vzdálenost překonaná létáním na motorovém kluzáku. Miroslav Oros nalétal  etapově od 2. dubna do 30. června 2011 nad územím ČR celkem 9 132 km na  motorovém padákovém kluzáku. Svůj výkon zahájil na letišti Sazená a ukončil po 90 dnech v Ústí nad Labem. Celkem ve vzduchu strávil 193 letových hodin, přičemž nejvýše vystoupal do letové výšky 1 500 m nad mořem. Trasa letů vedla tak, že rekordman v průběhu expedice přeletěl nad 139 dětskými domovy, z nichž 17 navštívil a pobesedoval s dětmi. Rekordní pokus byl absolvován s motorovou pohonnou jednotkou Nirvana Instinct Comfort Line a vrchlíky Nirvana Desire S a Nirvana Komaka XS. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zanesen dne 4. srpna 2011 při příležitosti konání tiskové konference uspořádané v Pelhřimově – městě rekordů.

V průběhu festivalového programu byla v sobotu 9.6.2012 vysazena u pelhřimovského kina Vesmír Pelhřimovská lípa. Stalo se tak na počest a z podnětu rekordního pokusu…

Největší počet vysazených stromů v průběhu 8 hodin na území ČR. Nadace Partnerství zorganizovala pokus o rekord, při kterém 4 014 lidí během jednoho dne na území České republiky vysadilo celkem 6 919 stromů libovolného druhu. K rekordu se připojila široká veřejnost. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 28. října 2011 v Pelhřimově. Děkujeme Nadaci Partnerství.

 

Comments are closed.