PELHŘIMOV – MĚSTO REKORDŮ

24. ročník mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit

největší akce svého druhu na evropském kontinentě

Agentura Dobrý den, Nábřeží rekordů a kuriozit 811, 393 01 Pelhřimov,

tel.: 565 323 163, e-mail: agentura@dobryden.cz, www.dobryden.cz


V průběhu festivalu rekordů a kuriozit, který proběhl pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka a starosty Pelhřimova – města rekordů Leopolda Bambuly a který navštívilo 12 tisíc diváků, bylo do výsledkové listiny zapsáno 51 rekordů. Festival se nesl v duchu letošního 20. výročí otevření Muzea rekordů a kuriozit, které mělo také svou samostatnou scénu a které je svou ojedinělostí dlouhodobě hlavním lákadlem k návštěvě Pelhřimova.

Stále vyhledávanější tradicí se stává zařazení dalších festivalových scén a s tím související rozprostření festivalu i do dalších částí města (mimo Masarykovo náměstí):

- ROCK aréna, scéna folk & country, aréna jednokolek, horských kol a BMX, scéna dechových hudeb s výstavami chovatelů a zahrádkářů, aréna Skotské hry, aréna šikovných rukou SPŠ a SOU Pelhřimov – se zařazením rekordních pokusů korespondujících se zaměřením té které arény.

Akce, jejíž program byl avizován již několika předfestivalovými rekordy, proběhla podle předem stanoveného harmonogramu a bez zranění rekordmanů.

 

Předfestivalové akce

Největší soubor českých příjmení “zoologického původu” aneb Zoologie v českých příjmeních

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic vytvořila v letech 2010 – 2014 sbírku 430 mužských příjmení (včetně zdrobnělin), která souvisí s oborem zoologie (buď jsou přímo totožná s pojmenováním jednotlivých živočichů, nebo z nich vycházejí). Rekordmanka zároveň prověřila existenci lidí s těmito příjmeními. Soubor je rozdělen do kapitol: “savci” (131 příjmení), “ptáci” (178), “obratlovci” (47) a “bezobratlí” (74) a autorka v jeho rozšiřování nadále pokračuje.

 

Největší soubor českých příjmení “botanického původu” aneb Botanika v českých příjmeních

Zdeňka Machovcová z Českých Budějovic vytvořila v letech 2010 – 2014 sbírku 515 mužských příjmení (včetně zdrobnělin), která souvisí s oborem botaniky (buď jsou přímo totožná s pojmenováním jednotlivých rostlin nebo z nich či z oboru jako takového vycházejí). Rekordmanka zároveň prověřila existenci lidí s těmito příjmeními.

 

Největší počet samostatných lístků jetele (Trifolium) na jednom stonku – Devítilístek

Jaroslav Kosina z Mikulčic již přes deset let ve volných chvílích systematicky hledá a nachází čtyřlístky, kterých má vylisovaných a zařazených v albu 8 636. V průběhu let si sběratel vypěstoval neobvyklou schopnost “čtyřlístky vidět”. Přitom čtyřlístek je abnormální, složený list jetele vyskytující se k trojlístkům zhruba v poměru 1:10 000. Rekordmanovi se navíc podařilo objevit i zcela unikátní devítilístek, který následně představil v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

 

Kolekce vyšívaných obrazů
Peter Volna z Podhradia (SK) vyšil kolekci 45 obrazů historických objektů. Obrazy různých velikostí jsou vyšity 610 791 křížkovými stehy a jejich autor nad nimi strávil 4 077 hodin čistého času práce. Kolekce vznikala v letech 1996-1998 a 2010-2013. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován v červnu 2014.

 

1. den festivalu – PÁTEK 13. června 2014

 

Největší rámová pila

Studenti SPŠ a SOU Pelhřimov pod vedením učitelů odborného výcviku (Jiří Němec, Rostislav Straka, Josef Brabec a Lukáš Tříska) vyrobili obří rámovou pilu o délce 4,74 m a výšce 1,9 m. Rekordní nástroj je osazen pilovým listem z nerezového plechu o síle 3 mm, přičemž pracovní délka pilového listu je 3,4 m a výška jednotlivých zubů pily 3,7 cm. Při výrobě pily, vážící cca 140 kg, bylo spotřebováno 0,3 m3 smrkového dřeva a 20 m lana.

Kuriózní dřevem zdobené šaty

Studentky SPŠ a SOU Pelhřimov pod vedením Dagmar Marešové vytvořily neobvyklý model společenských šatů ozdobený množstvím dřevěných různobarevně mořených hoblin a třemi dřevěnými šuplíky ukrývajícími tři dámské intimnosti. Výstřih šatů je vysypán dřevěnými pilinami. Model, který předvedla Iva Nováková, je doplněn dřevěnou kabelkou.

 

Pití piva ve stoji na hlavě na čas

David Kopecký z Prostějova dokázal vypít ve stoji na hlavě půllitr piva Kozel 11° za 6,85 sec s tolerancí 10 % nedopitého objemu.

Nejdelší výdrž v průhledné skříni o malých rozměrech

Bohumil Bob Divílek ze Zlína dokázal poskládat své tělo do průhledné skříně o vnitřních rozměrech 40,5 x 53 x 58 cm a po uzavření skříňky v ní vydržel po dobu 27,03 vteřiny. Rekordmanovi bylo v době pokusu 69 let a vážil 74,4 kg, šířka jeho ramenou činila 41 cm, obvod hrudníku 108 cm a obvod v bocích 100 cm.

Nejvíc otoček o 360° bez přerušení na kuriózním kole

Martin Zehnal z Hrušek dokázal na kole zvaném baletka, jehož přední i zadní kolo zatáčí samostatně, udělat 10 piruet bez dotyku se zemí. Délka kola je 148 cm, výška 100 cm a průměr kol 49 cm. Průměr kruhu, který rekordman při každé otočce o 360° opsal, byl 2,5 metru. Celý pokus trval 34,31 vteřiny a skončil dotykem rekordmana se zemí.

 

Otevírání lahvového piva motorovou pilou

František Vitásek z Javorníku dokázal otevřít 8 skleněných lahvových piv s korunkovým uzávěrem nastartovanou motorovou pilou v čase 32,25 vteřiny. Při pokusu byly lahve postaveny na zemi s tím, že nebyly nikterak kotveny nebo přidržovány. Rekordman tím pádem dosáhl otevření lahví pouhým dotykem řetězu pily s uzávěrem. Při pokusu bylo připraveno a otevřeno celkem 10 lahví, dvěma ale rekordman urazil i hrdlo a tudíž nebyly v rámci rekordu uznány.

Rychlostní pití mléka

Štefan Raškovský z obce Senné u Michalovců na Slovensku dokázal vypít 2 litry mléka za 9,84 vteřiny. Vlastní rekord z 12.9.1998 tímto výkonem však nepokořil, v Banské Bystrici tenkrát vypil 2 litry mléka za 7,90 sec. První litr mléka ale vypil za 2,81 sec, takže český rekord padl! Při svém rekordním pokusu použil mléko ve dvou litrových sáčcích.

 

Největší nášlapná hmotnost na zádech

Bohumil Bob Divílek ze Zlína dokázal poté, co se v sedu rozkročném (rozštěp) natolik předklonil, že jeho břicho spočívalo na podlaze pódia, a rukama se chytil za chodidla (tzv. gymnastická placka), udržet na svých zádech stojícího asistenta vážícího 132 kg po dobu 1:50,09 min. Rekordmanovi bylo v době pokusu 69 let a sám vážil 74,4 kg, tedy o téměř půl metráku méně než zátěž.

 

REKORDMAN ROKU – KURIOZITA ROKU 2014

výroční rekordmanské ceny

 Již pojedenácté je součástí festivalu Pelhřimov – město rekordů vyhlášení výročních rekordmanských cen REKORDMAN ROKU A KURIOZITA ROKU. Pokusů o zápis do České knihy rekordů a Databanky českých a světových NEJ… zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den vydávající Českou knihu rekordů v uplynulém roce téměř tři sta.

Z nich mnohé vskutku pozoruhodné.

V rámci pátečního Galavečera kuriozit se držiteli cen v jednotlivých kategoriích stali:

kategorie Kuriozita roku Největší modelová železnice

Království železnic je největší stálá expozice modelové železnice ve střední Evropě s unikátní atmosférou střídání dne a noci. Denně zde mohou návštěvníci obdivovat doslova stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, tramvaje a modely aut, která blikají před zatáčkou, zastavují na červenou nebo si dávají přednost na křižovatkách. Od 1. července 2009 zde postupně vzniká unikátní zjednodušený železniční model ČR v měřítku 1:87, zahrnující také modely významných technických a historických dominant jednotlivých krajů. V současné době jsou v provozu modely Ústeckého, Karlovarského, Plzeňského, Libereckého, Středočeského kraje a Prahy. Celková plocha expozice je 3 100 m2, přičemž současná plocha provozovaných kolejišť činí 574 m2. Součástí expozice umístěné ve Stroupežnického ulici v Praze je 68 vlakových souprav, 44 pojízdných a 1510 statických modelů automobilů, 1126 budov a 10 velkých zakázkových modelů, 25 201 postaviček znázorněných při různých činnostech nebo 14610 stromků. Vedle 1451 m kolejí najdeme také v expozici největší pohyblivý modelový autoprovoz v ČR, nebo jediný model koncertu kapely Čechomor v měřítku 1:87.

kategorie Reklamní rekord roku Nejdelší nepřerušená série rozhovorů v rozhlasovém éteru

Český rozhlas Radiožurnál uspořádal pokus o zápis do České knihy rekordů, v rámci kterého bylo v průběhu 52 hodin uskutečněno v proskleném mobilním rozhlasovém studiu na Václavském náměstí živě 100 rozhovorů s významnými osobnostmi. Rozhovory byly odvysílány v přímém přenosu na webových stránkách http://www.rozhlas.cz/100statecnych  prostřednictvím speciálního zvukového streamu (jednorázového internetového rádia, které Český rozhlas spustil na dobu trvání akce a na YouTube, přičemž významná část tohoto vysílání byla odbavena i hlavní zpravodajskou stanicí Českého rozhlasu – Radiožurnálem (59 rozhovorů). Deset rozhovorů bylo moderátory vedeno “na dálku” s hosty přítomnými v regionálních studiích Českého rozhlasu. V průběhu akce, která byla zahájena v pátek 6. června 2014 v 15:00 hod a ukončena v neděli 8. června v 19:00 hod, se ve vedení jednotlivých rozhovorů střídali moderátoři Radiožurnálu Lucie Výborná a Jan Pokorný. Tato nejdelší série rozhovorů v rozhlasovém éteru nebyla přerušována hudebním vstupem či jiným druhem programu kromě pravidelného zpravodajství v délce 3 – 7 minut vysílaného v každé půlhodině.

kategorie Světové unikáty z České knihy rekordů

Slovanská epopej Alfonse Muchy – Nejvícenásobná zmenšenina kolekce obrazů

Miniaturizace z dílny jihlavského výtvarníka a malíře Jana Jiřího Rathsama je souborem 17 obrazů slavné Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Obrazy, které jsou v Muchově podání nadrozměrné (největší z nich měří 8,10 m x 6,10 m) rekordman zmenšil 222krát, tedy do milimetrových rozměrů. Miniatury mají tedy rozměry 36 x 29 mm a menší. Přesto na nich oproti Muchovým originálům nic nechybí! První z nich byl namalován v roce 2004 a další v průběhu dalších 9 let. Při práci, kterou Agentura Dobrý den zapsala do České knihy rekordů a která zabrala rekordmanovi přibližně 1 500 hodin čistého času práce, použil autor olejových barev, klasického plátna a miniaturních štětečků, přičemž detaily maloval drobounkým peříčkem anglického havrana. Celé dílo bylo vytvořeno pod lupou! O nebývalé obtížnosti svědčí třeba i to, že například na obraze Zavedení slovanské liturgie je 66 postav. A jsou nejen v provedení Muchově, ale i v miniaturním provedení Rathsamově! Zkrátka na rekordmanově díle je do puntíku totéž co na originále! Ale nejen to, J. J. Rathsam se zaměřil i na vystižení charakteru a nálad postav, na smutek Jana Ámose Komenského vzpomínajícího v exilu na svou vlast, na zanícenost Mistra Jana Husa … i to na milimetrových plátnech najdeme. V součtu je na všech jeho 17 obrazech celkem 530 lidských a 6 zvířecích postav.

kategorie Handicapovaní rekordmani

První handicapovaný závodník, který dokončil ultramaraton 1000miles adventure – 1 000 mil na kole – 1. handicapovaný účastník

Richard Štěpánek z Brna absolvoval po amputaci levé ruky extrémně náročný cyklistický závod Craft 1000 Miles Adventure, při kterém si každý účastník veze kompletní výbavu na několikadenní závod sám. Úsek, který vedl z Nové Sedlice na Slovensku do Skalné v České republice, zvládl Richard absolvovat za 18 dní 22 hodin a 42 minut. Po celou dobu závodu byli účastníci sledováni GPS lokátory, aby mohli organizátoři dohlížet, zda všichni dodržují předem určenou trasu.

kategorie Charitativní rekord roku Petice proti šmejdům – První petice, která změnila zákon

Deník Blesk ve spolupráci s dokumentaristkou a novinářkou Silvií Dymákovou a producentkou Hanou Třeštíkovou inicioval petici s názvem Blesk Proti Šmejdům, která byla podepsána celkem 179 086 respondenty, přičemž sběr podpisů probíhal výhradně písemnou formou. Petiční archy byly distribuovány na pobočkách České pošty, v deníku Blesk, v kinosálech, obecních úřadech, domovech seniorů a on-line. Odborným garantem celého projektu bylo Občanské sdružení TEST, vydavatel časopisu dTest. Peticí chtěli organizátoři upozornit na problematiku tzv. prodejních akcí, které parazitují zejména na seniorech. Petice byla podepisována od dubna do srpna 2013.

kategorie Návrat do minulosti – Rekordman roku 2000 Výstup na Sněžku po rukou

Tomáš Kvoch z Pardubic, zdravotně postižený sportovec, který po úraze přišel o obě nohy, zdolal po rukou (!!) vrchol Sněžky v čase 7:30 hod. 4,8 km dlouhý výstup byl zahájen na úpatí Obřího dolu v nadmořské výšce 920 m a ukončen na vrcholu Sněžky v nadmořské výšce 1602 m. Celkové převýšení činí 682 výškových metrů. Unikátního rekordu bylo dosaženo 1. července 2000, přičemž rok předtím (1. srpna 1999) Tomáš zdolal naší nejvyšší horu na mechanickém invalidním vozíku, a to po trase Pec pod Sněžkou (náměstí – 890 m n. m.) – Richterovy boudy – chata Výrovka – Luční bouda na vrchol Sněžky (1602 m n. m.) v čase 9:18,32 hod.

 

 

2. den festivalu – SOBOTA 8. června 2013


Rychlostní přeříkání co nejvíce zapamatovaných číslic z konstanty „pí“

Jan Šťastný z Prahy dokázal v čase 10:45,68 bezchybně zpaměti přeříkat celkem 1024 číslic následujících za desetinnou čárkou Ludolfova čísla (π).

Stupně vítězů umístěné v demižonu

Leopold Heneš umístil do pětilitrového demižonu emblém pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit – stupně vítězů, na jejichž nejvyšším stupínku stojí Jihlavská brána, tedy sídlo muzea. Symbol Muzea rekordů a kuriozit z dřevěných lišt, špejlí a dýhy umístil rekordman do nádoby pomocí speciálních vlastnoručně vyrobených nástrojů. Demižon byl veřejnosti představen v rámci oslav dvacátého výročí Muzea rekordů a kuriozit.

Kytara z mramoru

Jaroslav Kajer ze Štěnovic (část Nebílovský Borek) dokázal z bílého mramoru Carrera vyrobit plně funkční elektrickou kytaru. Vzorem mu při výrobě byla kytara typu stratocaster značky Fender z roku 1960. Hmotnost kytary, která je osazena originální mechanikou a snímači Fender, je 14,9 kg.

 

Babetta s největším počtem najetých km

Václav Kubů z Českého Rudolce byl do 27. ledna 2014 majitelem Babetty (typ 225/020) vyrobené roku 1995, na které za celých 19 let najezdil celkem 68 018 km. Pan Kubů byl prvním majitelem tohoto stroje a po něm ho zdědila jeho dcera, Marie Kubů, která Babettu dál používá. Ke dni registrace měla najeto již 68 101,7 km.

 

Největší točená zmrzlina

Jakub Derner z Brna, technolog firmy CESK, a. s., dokázal natočit zmrzlinu o výšce 42 cm. Na jedno natočení tak rekordman umístil do kornoutu 6,81 kg zmrzliny. Pokus proběhl v čase 8:47 min.

Rychlostní pojídání zmrzliny

Štefan Raškovský ze Slovenska dokázal sníst 1 kg zmrzliny za 3:15,13 min.

 

Rychlostní nakreslení 50 karikatur na nafukovací balónky

Lubomír Vaněk z Brna dokázal nakreslit 50 karikatur návštěvníků festivalu Pelhřimov – město rekordů na 50 nafouknutých balónků za 32:15,60 minut.

 

Jízda na historickém kole se současným hraním na harmoniku

Stanislav Klígl ze Svatobořic předvedl svou dovednost, když v historickém oděvu ujel na historickém kole (Zbrojovka 1933) vzdálenost 445 m, přičemž celou jízdu absolvoval bez držení řídítek, jelikož současně za jízdy hrál na harmoniku. Borec je v této disciplíně rekordmanem – 1 km tímto způsobem ujel na kole ze třicátých let (zadní náboj typu „Torpedo“) v čase 2:26,04 minuty.

 

Největší jízdní kolo

Martin Zehnal z Hrušek vyrobil 450 cm dlouhé a 201 cm vysoké jízdní kolo. Průměr předního kola tohoto bicyklu činí 169 cm a průměr zadního kola 180 cm, řetěz je 145 cm dlouhý. Na tomto maxikole dokázal v rámci programu mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů ujet za 19,22 vteřin 23,9 m. Obří kolo bylo premiérově představeno pod patronátem firmy GLS.

Pití piva ve stoji na hlavě na čas

David Kopecký z Prostějova dokázal vypít ve stoji na hlavě 0,3 l piva Kozel 11° za 5,23 sec s tolerancí 10 % nedopitého objemu.

 

Nejstarší řehtačka

Jan Bízek z Protivína představil v rámci muzejní arény festivalu Pelhřimov – město rekordů svou plně funkční velikonoční řehtačku atypických rozměrů, jejíž vznik je datován těsně před rok 1942. Vyrobil ji Josef Wurm z Německa a pan Bízek ji dostal v r. 1942 od dědečka jako dar ke svému narození.

 

Největší sbírka polytechnických stavebnic

Jiří Mládek z Roudnice nad Labem je majitelem sbírky českých a zahraničních stavebnic typu Merkur, která čítá celkem 1 210 různých kusů. 876 stavebnic je českých a 334 zahraničních. Největší ze stavebnic je český Vašek č. 8 vážící 15 kg, nejmenší je opět český Merkur Popular o váze pouhých 90 g. Nejstarší stavebnice pochází z roku 1913 a nese název American Model Builder.

Největší
Machův vlnostroj

Laborky.cz vyrobily obří Machův vlnostroj o 15 kyvadlech s následujícími parametry: základna rámu 235 x 230 cm a výška rámu 150 cm, závěs nejdelšího kyvadla byl dlouhý 84 cm, závěs nejkratšího kyvadla 40 cm. Tato fyzikální pomůcka demonstruje svými patnácti kyvadly s postupně narůstajícími délkami mechanické vlnění. Pokud je všech 15 kyvadel vychýleno ve stejné chvíli, během krátkého okamžiku jsou rozsynchronizována, nicméně po minutě jsou synchronizovánay znovu ve stejné fázi. Rekordní výrobek byl oficiálně přeměřen a zaevidován 14. června 2014 v rámci 24. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

 

Nejmenší motocykl

V Aréně Muzea rekordů a kuriozit byla předvedena funkční minimotorka, kterou vyrobil Ing. Aleš Spirman z České Třebové. Při její stavbě použil motor z Pionýra včetně primárního převodu a spojky. Rozměry motocyklu jsou následující: délka 420 mm, šířka 380 mm, výška 280 mm, hmotnost 15 kg. Dosahuje rychlosti až 50 km/h, obsah jeho nádrže vystačí na 30 minut jízdy a má objem 1,5 litru. Výroba autorovi trvala 350 hodin a úplně poprvé jej předvedl na festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově 12.6.1991.

 

Nejvíc „backflipů“ v časovém limitu 10 minut

Jakub Kalina, Marek Kříž (kolo MTB) a Dan Miller (kolo BMX) z Brna dokázali udělat v časovém limitu 10 minut celkem 50 salt vzad na kole (tzv. backflipů).

Rychlostní pojídání nakládaných okurek

Štefan Raškovský z obce Senné (SR) dokázal sníst 0,5 kg nakládaných okurek (efko – okurky delikates) za 3:34,56 min. Jednotlivé okurky měřily 3 – 6 cm.

 

Nejvíc mašliček na modelce

Hana Brigitta Hornychová z Kladna namalovala technikou bodypaintingu na tělo modelky 20 mašliček. Další textilní mašličky pak byly umístěny na modelčiných šatech (81), botách (17) a v jejím účesu (11). Modelka tak byla „vyzdobena“ ve stylu barokních šatů a měla na sobě celkem 129 různých mašliček.

Ruce jako límec na výdrž

Radek Hablowetz z Tábora dokáže spojit prsty svých rukou pod bradou tak, že je omotá zezadu okolo hlavy –  pravou směrem doleva a levou směrem doprava. V této pozici setrval při rekordním pokusu po dobu 10:03,06 min.

 

Největší dort ve tvaru šachovnice

Pekárna Adélka, a. s. zhotovila obří dort ve tvaru šachovnice o rozměrech 70 cm x 64 cm x 6 cm. Hmotnost rekordního dortu činila 28 kg a jeho součástí byla i jedna šachová figurka (pěšec).

 

Chůze pozpátku s míčem na americký fotbal na čele

Jiří Kremser z Hlučína-Darkoviček dokázal pozpátku ujít 100 m za 2:27,4 min, přičemž po celou dobu pokusu balancoval na čele míč na americký fotbal.

 

Rychlostní vytáčení 1 kg medu

Vladimír Saifr dokázal vytočit 1 kg medu na speciálním padesátilitrovém medometu zhotoveném ze sudu za 5:54,81 min, přičemž udělal celkem 668 otáček.

 

Nejvíc otáček medometu za 1 minutu

Tomáš Kselík z Drahoňova dokázal udělat na speciálním padesátilitrovém medometu zhotoveném ze sudu za 1 minutu celkem 151 otáček.

 

Rychlostní tvorba kresleného vtipu se zakomponováním tří obrázků od tří náhodných diváků

Lubomír Vaněk z Brna dokázal vytvořit kreslený vtip, do něhož zakomponoval tři obrázky od tří náhodně vybraných diváků. Ty nejprve vyzval, aby na papír o rozměrech 68 cm x 95 cm nakreslili libovolnou kresbu, a následně vtip domyslel a tento základ v čase 4:36,13 min dokreslil do finální podoby vtipu. Ten tematizoval 20. narozeniny Muzea rekordů a kuriozit.

 

Nejvíce soviček vyrobených z postříbřeného drátku za 1 hodinu

Drago Vujovič z Černé Hory dokázal v časovém limitu 1 hodiny zhotovit z postříbřeného drátku silného 1 mm za pomoci kleští celkem 36 soviček. Jedna sovička vznikla osmnácti ohyby drátku.

Pohlednice složená z portrétů

Raka Miličevič z Loun vytvořil v průběhu 30 minut technikami vystřihávání (psaligrafie, vystřihávání za zády, vystřihávání poslepu) 11 profilů účastníků festivalu Pelhřimov – město rekordů a následně Filip Miličevič z Loun z vystřihaných siluet tiskl metodou psalitypie po dobu dalších 30 minut plakáty „Pohlednice pro život“.

 

Největší ochutnávka okurek

efko cz s.r.o., česká konzervárna z Veselí nad Lužnicí, uspořádala 14. června 2014 ochutnávku TRADIČNÍCH Moravských okurek, v rámci níž za 8 hodin ochutnali návštěvníci mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů 4 548 nakládaných okurek.

Nejvíc pivních tácků v ústech

Jaroslava Hronzová z Mnichu dokázala v aréně Muzea rekordů a kuriozit sevřít ve svých ústech sloupec postavený z 57 pivních tácků. Tácky tvořily sloupec vysoký 76 mm.

 

Hromadné klepání na dřevo

Květoslav Trávníček zorganizoval pokus, v rámci kterého zaklepalo v průběhu 7 hodin na rozdaná klepátka celkem 420 návštěvníků festivalu Pelhřimov – město rekordů.

 

Nejvíc obrazových vtipů na osobním automobilu

Míra Šticha namaloval za 5:10 hod na bílý automobil Kia Venga 31 různých obrazových vtipů s textovou bublinou.

 

Rozbíjení betonového obrubníku drženého v zubech

René Golem Richter dokázal udržet v zubech řetěz, na němž byl zavěšen vyzrálý betonový obrubník o rozměrech 50 x 30 x 12 cm a hmotnosti 44,1 kg. Ten byl pak následně v této pozici jeho asistentem rozbit dvěma údery palicí.

 

Farmářský běh neboli nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg

Rekord v této disciplíně, která probíhala ve Skotské aréně, tentokrát nepadl, avšak dnešního nejlepšího výkonu dosáhl Rostislav Mezera, když přenesl dva kameny vážící á 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 75 m. Úkolem účastníků soutěže bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny postavil na zem nebo jinou podložku. Dosud nepřekonaný rekord činí 178,8 m.

 

Nejvíc nazdobených perníkových kohoutů

Webový portál Prázdniny na venkově (www.prazdninynavenkove.cz) zorganizoval pokus, v rámci kterého nazdobili návštěvníci festivalu Pelhřimov – město rekordů v průběhu 7 hodin celkem 209 perníkových kohoutů.

 

Skok do výšky na jednokolce

Jan Střelec z Ostravy dokázal na jednokolce přeskočit laťku umístěnou ve výšce 113 cm.

 

Hromadné skládání hlavolamů

Oldřich Jahodář z Vlašimi zorganizoval pokus, v rámci kterého složilo dřevěný hlavolam v průběhu 7 hodin celkem 219 návštěvníků festivalu Pelhřimov – město rekordů.

 

24 hodinovka 3D tisku na 20 tiskárnách

Studenti SPŠ a SOU Pelhřimov z oboru informační technologie realizovali na základě iniciativy vývojáře, průkopníka a novátora 3D tisku Josefa Průši 24hodinový maratón tisku plastových píšťalek. Dvacet 3D tiskáren značky Prusa i3 OpenSource 3D vytisklo z materiálu ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) za 24 hodin celkový počet 1945 píšťalek. Každá z vytištěných píšťalek modré barvy byla široká 16,63 mm, vysoká 39,95 mm a dlouhá 44,38 mm. Na jedné tiskárně se tikly najednou vždy čtyři píšťalky a nastavený softwarový čas tisku jedné této čtveřice byl 45:34 min. Tisk probíhal od 16:00 hodin 13. června 2014 do 16:00 hodin 14. června 2014 v prostorách SPŠ a SOU Pelhřimov.

 

Nejvíc lidí s papírovou lodičkou ve společné choreografii s mažoretkami

Hodonínské mažoretky pod vedením Markéty Raškové iniciovaly v rámci svého veřejného vystoupení vytvoření společné choreografie s návštěvníky Galavečera Rekordman roku 24. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů, při kterém bylo rozdáno celkem 5 642 skládaných papírových lodiček. Lidé poté na skladbu Defilé u moře pohupovali lodičkami nad hlavami do rytmu písně.

 

Točení největším počtem gymnastických obručí současně

Patrik Jandejsek z Letohradu dokázal roztočit na svém těle 55 gymnastických obručí najednou, přičemž doba jejich točení byla 9,35 sec.

 

Největší vyšívaná mapa Evropy

V průběhu galavečera byla představena unikátní mapa, na které Miroslav Lakomý pracoval celé 4 roky. Na plátně o rozměru 103 x 82 cm vyšil plnohodnotnou zeměpisnou mapu. Mapa Evropy s osmi výškovými stupni pevniny a čtyřmi hloubkovými stupni moří – to vše samozřejmě rozlišeno barevně přesně podle skutečnosti. Autor musel na zaplnění celé plochy udělat 603 900 stehů!!! Každý steh se ovšem dělá dvěma pohyby (tam a zpět), takže to už máme 1 207 800 pohybů. A divme se dál: mapa je popsána jako každá jiná. Je tu tzv. moulinkou vyšito 61 názvů států, 708 měst, 177 řek, 189 jezer a přehrad, 18 moří včetně Atlantského oceánu, 31 průlivů, 93 zálivů a fjordů, 56 hor, pohoří a nížin a tak dále – celkem 1 657 nápisů, což představuje 9 942 písmen. Každé písmeno se dělá průměrně pěti stehy, větší písmena i více. Jinými slovy – máme tu dalších 100 000 pohybů. Pan Lakomý věnoval práci na mapě plných 2 000 hodin čistého času práce.

 

Hromadné pískání na píšťalky z 3D tiskáren

1884 návštěvníků Galavečera Rekordman roku společně 3krát organizovaně zapískalo na předem rozdané píšťalky, které byly v průběhu 24hodinového maratónu konaného v rámci 24. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů vytištěny na dvaceti 3D tiskárnách.

 

Držiteli výročních rekordmanských cen se v průběhu sobotního Galavečera stali:

 

kategorie REKORDMAN ROKU – MUŽI

Balancování na válci ve výšce se současným provlečením obruče kolem těla

Jindřich Reichert z Rašovic balancoval na válci rola-rola o průměru 16 cm, na nějž si postupně umístil 6 laviček, z nichž každá byla vysoká 13,5 cm. S touto sestavou balancoval na stole o výšce 205 cm a v konečné výšce 302 cm si navíc při současném balancování provlékl kolem těla obruč o průměru 53 cm, a to směrem od nohou vzhůru.

 

kategorie REKORDMAN ROKU – ŽENY

Nejvíce prasátek a předmětů s motivem prasátka

Hana Podzimková nashromáždila během třiceti let 3250 prasátek a předmětů s motivem prasátka. Ve sbírce jsou k vidění prasátka z keramiky, porcelánu, umělé hmoty, textilu, gumy, vosku, skla, polodrahokamů, kůže, dřeva, slámy, mušlí, pecek, kamene, kovu a mýdla. Najdou se i prasátka jedlá – z marcipánu, čokolády a perníku. Kromě figurek jsou součástí sbírky i slánky, misky, prkénka, lampy, hodiny, rádio, zvonečky, tašky, trička, ručníky, utěrky, chňapky a mnoho dalších předmětů ve tvaru nebo s motivem prasátka. Rekord byl do České databanky rekordů a kuriozit zapsán 22. května 2013.

 

kategorie KOLEKTIVNÍ REKORDY

24 hodinová kraulová štafeta

12 plavců z Pražského plaveckého policejního klubu spojilo motto Plaveme pro Nadaci policistů a hasičů a při 24 hodinové kraulové štafetě uplavali celkovou vzdálenost 125 km a 625 m. Policisté byli rozděleni po čtyřech do tří skupin, které se po 15 minutách střídaly tak, aniž by byl přerušen průběh štafety. Při střídání skupin první plavec startoval skokem ze startovního bloku, další plavci pak startovali po uplavání 25 metrů v bazénu bez startovního skoku. Skupinu tvořili 3 ženy a 9 mužů, šlo o neprofesionální plavce. Rekordu bylo dosaženo ve dnech 7. – 8. června 2013 v plaveckém bazénu v Pelhřimově v rámci 23. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Plavci: Ondra Bureš, Zbyněk Čurda, Petr Dolana, Karel Findrik, Ondra Göbl, Klára Gricová, Kateřina Hulínová, Jan Olejník, Jakub Paleček, Zdeněk Schuster, Dagmar Tučková a Marek Wunsch.

 

kategorie Rekordmanská síň slávy

Jan Kůrka

Dvanáctinásobný mistr ČR ve sportovní střelbě, je držitelem zlaté olympijské medaile z letních her v Mexiku 1968.

 

Dřevěné (a jediné opravdové) celebrity

Proslulé loutky Spejbla a Hurvínka vznikly v roce 1919 (Spejbl) a 1926 (Hurvínek). Život jim vdechl a jejich charakter určil divadelní nadšenec Josef Skupa. Tyto loutky jsou aktéry mnoha dětských pohádek, ať už na CD, v televizním večerníčku nebo knihách, ale jejich hlavní doménou jsou divadelní představení Divadla Spejbla a hurvínka, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků, včetně Japonštiny a Čínštiny.

 

Světové unikáty z České knihy rekordů

Největší sbírka mysliveckých a lesnických uniforem

Dr. Ing. Jaroslav Pospíšil ve spolupráci se společností Veletrhy Brno, a.s. uspořádal v rámci 12. mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu SILVA  REGINA výstavu, na které bylo vystaveno celkem 510 různých mysliveckých a lesnických uniforem ze 40 zemí světa. Nejstarší uniforma pochází z roku 1790. Nejcennější jsou stejnokroje šlechtických rodů a také některých významných osobností. Rekordní sbírka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrována dne 31. března 2012 v Brně.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress