Výlet do Pelhřimova

Pro více informací, včetně kompletního turistického servisu,

vstupte na www.pelhrimovsko.cz

Mrkněte se na film o Pelhřimovu a přijeďte se k nám podívat… zde

Nejvyhledávanějším turistickým cílem v Pelhřimově

a jedním z nejnavštěvovanějších míst v Kraji Vysočina je… 

Muzeum rekordů a kuriozit

a jeho druhá expozice Zlaté české ručičky.

Informace o Muzeu rekordů a kuriozit najdete zde .

Další turistické cíle :

Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje

Pochází z roku 1576. Z ochozu věže, z výšky třiceti metrů, se otevírá pohled na Pelhřimov a okolí. V horní části věže je zpřístupněna komůrka hlásného, který zde sídlil do třicátých let 20. století. Cestou na ochoz procházíte kolem pelhřimovských zvonů, kterých je pět. Největší je Bartoloměj, pak následuje Václav, Florián, Ludmila a nejmenší je Ave Maria. Na ochoz věže vede 135 schodů a můžete je zdolat s plyšovými kozami rekordmankami Rózou a Rézou, které návštěvníci věže vynesli do výšky nad 200.000 m n. m. Proč s kozami na věž? Před mnoha lety hlásný opravdu na věži bydlel i s rodinou a údajně tam choval i kozy. A protože se kozám po schodech moc nechtělo, musel je vždy hlásný vzít a z pastvy domů na věž vynést.

Pohled z věže kostela sv. Bartoloměje… zde

Muzeum strašidel

Repliky nadpřirozených bytostí, které se v okolí Pelhřimova skutečně vyskytují nebo vyskytovaly, jsou umístěny ve středověkém sklepení purkrabského domu čp.17 přímo na Masarykově náměstí. Toto je doloženo nejen ve vyprávěních očitých svědků, ale i zapsáno ve vlastivědných sbornících.

Muzeum Lipských

Pelhřimov vzdal hold svým slavným rodákům vytvořením Síně Lipských, která byla umístěna do přízemí čp. 10 (tzv. Šrejnarovského domu) na pelhřimovském Masarykově náměstí. Do podvědomí lidí se z rodu Lipských dostali zejména režisér Oldřich Lipský a jeho bratr herec Lubomír, ale mnoho práce v divadle, filmu či televizi odvedli i další členové této slavné umělecké dynastie.

Muzeum Vysočiny

Spravuje mimo jiné rozsáhlou sbírku medailí, plaket, plastik, modelů a kreseb z dílny významného českého sochaře-medailéra Josefa Šejnosta (rodáka z Těšenova pod Křemešníkem). Dosavadní malá expozice tohoto umělce neodpovídala významu a hodnotě jeho díla. Po získání podstatné části pozůstalosti akademického sochaře Josefa Šejnosta a jeho syna akademického sochaře Zdeňka Šejnosta zahájilo Muzeum Vysočiny Pelhřimov budování nové a skutečně reprezentativní expozice těchto umělců. Nachází se ve čtyřech místnostech zámku Říčanských z Říčan.

Městská šatlava

V čísle popisném 11, tedy bývalé městské šatlavě, je zpřístupněno nádvoří, cela, mučírna a vězeňská kaple. Ústředním místem “šatlavy” je mučírna v bývalé baště, zařízená přesnými a věrohodnými kopiemi mučícího nástroje – skřipce a pulpitu (stolku pro písaře). Unikátní je bývalá vězeňská kaple, zařízená prostým oltářem, krucifixem a liturgickými artefakty. Vlastní “loď” kaple má instalovánu malou expozici liturgických potřeb a textilií. Městská věznice je doložena od 16. století.

Navštivte pohádkové pelhřimovské náměstí… zde

Okolí Pelhřimova

Vrch Křemešník

Mezi turistické atrakce se jistě řadí rozhledna Pípalka, z jejíž výšky 40 metrů po zdolání 205 schodů je možné za jasného počasí dohlédnout až do vzdálenosti 30 km. Zvláštností Křemešníku je poutní kostel Nejsvětější Trojice, který dal v 16. století vystavět, ještě v dřevěné podobě, pelhřimovský měšťan Matouš Chejstovský. Současná podoba je z roku 1720. Součástí výzdoby kostela jsou vitrážová okna z roku 1936 a bohatá fresková výzdoba. Dominantou interiéru je trojboký oltář, jehož hlavním motivem je reliéf Korunování Panny Marie, který je však v současné době v opravě. Stejný námět je i na kamenném reliéfu nad vchodem kostela. Vedle kostela se nedají přehlédnout ani Komárkovy sluneční hodiny z roku 1840. V těsné blízkosti můžeme obdivovat Větrný zámek medailéra Josefa Šejnosta. Tato stavba byla v roce 1932 budována podle plánů Šejnostova přítele Kamila Hilberta, posledního stavitele pražské katedrály sv. Víta. Od kapličky s periodickým pramenem mírně radioaktivní vody, jíž je přisuzován léčivý účinek a jeskyně poustevníka Jiřího Mrňávka vede na vrchol Křemešníku Křížová cestou s třinácti zastaveními v podobě kapliček. Křížová cesta je zakončena Božím hrobem, kde ve skalní dutině spočívá tělo Krista v životní velikosti autora Antonína Bílka. Pokud hledáte dobrodružství, můžete se pokusit zdolat lanový park, který patří k nejvyšším v ČR ( nejvyšší překážka se nachází ve výšce 11 m). Lanový park je určen pro velké i malé. Pro všechny jsou tu k dispozici trampolíny a pro nejmenší hrad plný barevných kuliček. Znaveným turistům poskytne své služby včetně ubytování nově zrekonstruovaný poutní hotel Křemešník.

Želiv

Želivské kotlině vévodí klášterní komplex obývaný bratry premonstráty. Klášter byl založen v roce 1139 a jeho součástí je kostel Narození Panny Marie, Trčkův hrad a klášterní pivovar. Nad soutokem Želivky s Trnávkou se nachází umělý vodácký kanál, který se táhne pod přehradou Trnávka a velká a malá přehradní nádrž se nachází i proti proudu Želivky. O kousek dále pod obcí Vřesník dodává elektrickou energii do sítě jedna z nejstarších vodních elektráren v České republice.

Kamenice nad Lipou

Dominantou města je zámek pocházející z 15. století, dnes v renesanční podobě. V zámeckém parku lze nalézt monumentální památnou lípu, jejíž stáří se odhaduje přes 700 let. Mezi velké atrakce se řadí jízda úzkokolejkou buď do Obrataně, nebo na druhou stranu přes Jindřichův Hradec do Nové Bystřice. Občas se na trať vydá i letitá parní lokomotiva s historickými vagóny.

Žirovnice

Zámek býval původně gotickým hradem z druhé poloviny 13. století. Byl vybudován v trojúhelníkovém půdorysu s okrouhlou věží, arkádami na pilířích a palácem s kaplí. Expozice je tématicky zaměřena na výrobu perleťových knoflíků. Žirovnice právě touto činností vstoupila ve známost.  Jídelna, Šternberský sál, Hudební salónek, Dětská ložnice jsou ukázkou bydlení v II. polovině 19. století. Unikátem jsou dochované pozdně gotické fresky, představující vrchol české nástěnné malby konce 15. století. Jedná se o největší freskovou výzdobu v Čechách. Zámecké sklepení obsadilo 130 funkčních šicích strojů. Nově je rekonstruován třípatrový zámecký špýchar s mnoha předměty dříve používanými  k zemědělským a dalším činnostem. Raritou je keramický betlém, který vyrobili děti a pedagogové ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci. Betlém obsahuje více než 700 různých postaviček a je zapsán v České databance rekordů.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress