Spejbl a Hurvínek ve vánočním programu Muzea rekordů a kuriozit

Slavnostní křest publikace CZECH BOOK of  RECORDS

čtvrtek 11. prosince, 16.00 - 19.00 hod, Staroměstské náměstí, Praha

 

Návštěvníky programu Muzea rekordů a kuriozit přijdou pozdravit nejslavnější české dřevěné celebrity ! K Vánocům bezesporu patří i pohádky a večerníčky. K nejstarším (a nejznámějším) miláčkům několika generací českých dětí pak jistě náleží dvojice Spejbl a Hurvínek. Jejich představení byla přeložena do více než dvaceti světových jazyků a od roku 1919 pobavila miliony lidí na celém světě. Za tento počin bylo Divadlo Spejbla a Hurvínka uvedeno do Rekordmanské síně slávy a zapsáno do nové rozsáhlé publikace CZECH BOOk of RECORDS vydané pelhřimovskou agenturou Dobrý den. Jedná se o reprezentativní encyklopedii v anglickém jazyce, která přináší téměř VŠE, ČÍM SE MŮŽE ČESKÁ REPUBLIKA POCHLUBIT v oblasti kultury, vědy, sportu i přírodních krás a turistických zajímavostí. Je doplněna  výběrem NEJlepších rekordních pokusů nashromážděných archivy Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov za 20 let jeho činnosti. Spejbl a Hurvínek pokřtí tuto knihu po 16. hodině odpolední. Program pak bude pokračovat až do 19 hodin a představíme v něm například : miniaturní perníkový betlém, nejmenší dřevěný betlém, betlém v demižónu, ukázky dobových vánočních pohlednic Josefa Lady, fakíra Petr Fiedora, fotbalového mága Jana Skorkovského, Bahňáka z Muzea strašidel Vysočiny, ukázky tradičních staročeských vánočních zvyků, vystoupení nejlepšího českého hráče na skotské dudy Václava Routa, pěvecké vystoupení Jakuba Marka a sboru ZŠ Lysolaje. Těšíme se na vás !

Image00152

Image00153

Vánoce na Staromáku

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov se ve čtvrtek 11. prosince od 16.00 - 19.00 hodin představí na Staroměstském náměstí v Praze. V naší expozici se samozřejmě nacházejí i exponáty s adventní a vánoční tématikou. Návštěvníci muzea uvidí miniaturní betlémy, dvoumetrovou prskavku, obří adventní věnec i nejdelší slaměnou ozdobu v Čechách a k tomu samozřejmě velkou porci dalších "běžných" exponátů. Výstava byla zahájena 30.listopadu a potrvá do 5. ledna. Podrobnosti a pár fotografií naleznete zde , video o sbírce ladovských vánočních pohlednic tady

Na Staroměstské náměstí v reálu přivezeme : Miniaturní perníkový betlém

Jarmila Brhlíková vyrobila podle téměř již zapomenuté receptury na perníkové těsto zvané drůbeřka miniaturní betlém s figurkami Ježíška, Marie a Josefa. Má rozměry 3,2 x 2,2 cm, takže se vejde do makovice !

Nejmenší dřevěný betlém

Miloš Němec vyřezal z lipového dřeva betlém s motivem svaté rodiny, který je umístěn ve skořápce lískového oříšku. Nejvyšší postava (svatý Josef) měří 12 mm.

Betlém v demižónu

Emanuel Hoda je autorem největší kolekce modelů v lahvích čítající 875 ks. V jeho sbírce samozřejmě nechybí ani klasické vánoční téma, staročeský betlém, který umístil do demižónu.

Ukázky dobových vánočních pohlednic Josefa Lady

Pan Alois Urbánek vlastní největší sbírku pohlednic Josefa Lady - je jich 2539 ! Dvě série pohlednic s vánoční tématikou nám věnoval do expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Je to krása a nostalgie - přijďte se podívat na obrázky, které na vás dýchnou vůní vašich dětských Vánoc ...

Kromě toho uvidíte :

fakíra Petr Fiedora, fotbalového mága Jana Skorkovského, strašidelné doupě z Muzea strašidel Vysočiny, ukázky tradičních staročeských vánočních zvyků, vystoupení nejlepšího českého hráče na skotské dudy Václava Routa, pěvecké vystoupení Jakuba Marka a sboru ZŠ Lysolaje

Do té doby vám přejeme krásný advent, hodně čertů a velikého Mikuláše - vrchní kuchař hotelu Hilton Prague pan Youri Baltaliyski dokázal za 5 dní vyrobit pro charitativní mikulášskou besídku CIPA obří dort ve tvaru Mikuláše o výšce 215 cm a hmotnosti 185 kg !

  Image00151    

Zlatá neděle na radnici

Přijďte na tuto tradiční akci... 12zlaNedele21

Najstarší kandidát na primátora Prahy

Do pražského zastupitelstva kandiduje v roce 2014 také  pan Gustav Oplustil, nar. 2. srpna 1926. Dramaturg, režisér,  scénárista a dlouholetý zaměstnanec Československé televize je i ve svých 88 letech fit a neustále pokračuje v autorské činnosti. Po skončení voleb 2014 bude v České databance rekordů uveden jako nejstarší kandidát na primátora hlavního města Prahy. Jeho volebním heslem je věta Občané Prahy, buďme NEZÁVISLÍ.

foto        

Rekordní pokusy chystané na prosinec 2014 …

Držíme palce všem, kteří se chystají být NEJ a dali nám o tom vědět...  

   

Internetové připojení a služby pro Agenturu Dobrý den

zajišťuje Stampi spol. s r.o.

Muzeu rekordů a kuriozit je 20 let

Chcete vyhrát fotoaparát coby narozeninový dárek ? Navštivte některou z expozic muzea. Vhoďte svoji vstupenku s uvedeným jménem a emailovým kontaktem do schránky umístěné u pokladny. Zařadíte se tím do slosování, které proběhne dne 29. září. Výherce bude následně uveřejněn zde .
Digitální kompakty - Samsung ST150F

Kompaktní digitální fotoaparát s rozlišením 16,2 MPx, 5x optickým zoomem,  3″ LCD displejem a WiFi Connectivity věnovala Allianz logo + claim která též pojistila obě expozice Muzea rekordů. Informace, které vám mohou být užitečné při vašich cestách (nejen do Pelhřimova) naleznete zde.

   

Nudíte se ? Kupte si medvídka mývala !

Ke 100. výročí narození Bohumila Hrabala vystavujeme v muzeu rekordů panely s unikátními fotografiemi z alb nymburských veřejných i soukromých archivů. Najdete na nich nejen kopie dobových novinových výstřižků s prvními texty B. Hrabala, ale např. i výroční vysvědčení slavného spisovatele z roku 1929.

Víte, jak vlastně vypadal strýc Pepin ? A jak je nejlepší uvařit divočáka ? Ne ? Tak to máte pánové štěstí, že právě jedu kolem ! (Slavnosti sněženek, 1975)

Panely zapůjčil Svět knihy, s. r. o. , Autor výstavy: Kamila Chrtková a Městská knihovna Nymburk. Děkujeme jim za spolupráci a těšíme se na vaši návštěvu.

foto : Bohumil Hrabal se strýcem Pepinem, fotoateliér Nymburk, 50.léta minulého století

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress