Nakladatelství, které exportovalo vlastní vydané knihy do nejvíce států světa

Nakladatelství Petra Chrdleho KAVA-PECH Dobřichovice vydalo 184 knih s vlastním ISBN a podobné množství knih pro jiné nakladatele (převážně zahraniční) s jejich ISBN a také pro jednotlivce. Vydané knihy psané v češtině a esperantu a v menší míře i anglicky, německy, francouzsky, italsky a rusky exportovalo, i když většinou v malém množství, do 64 zemí všech obydlených kontinentů. Jednalo se zejména o literaturu psanou v jazyce esperanto, která byla od roku 1992 do roku 2016 exportována do 63 zemí. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 20. 12. 2016 v Pelhřimově - městě rekordů. Petr Chrdle se svou knihou
   

Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu

Nejvyšší, devadesáticentimetrová váza slepená z více než 50 tisíc sirek a zápalkových hlaviček, obří krasohled nebo nejmenší motorka ve střední Evropě (s níž lze jezdit až padesátikilometrovou rychlostí) - to byly hlavní taháky improvizované výstavy pelhřimovského Muzea kuriozit na festivalu rekordů v německém městě Potsdam u Berlína.

Zúčastnění mohli vidět i siláka Radka Rosu, který dokázal v čase 2:02 odtáhnout sedmitunový traktor do vzdálenosti 20 metrů či silového žongléra Milana Roskopfa, jenž vydržel se třemi pětikilogramovými vrhačskými koulemi žonglovat po dobu 1:39 min.

Největší úspěch ale sklidil tradiční účastník festivalu Pelhřimov - město rekordů, rychlokarikaturista Lubomír Vaněk, který opět udivil svým tempem ve vytváření portrétů, ale tentokrát i zajímavým fórem: kreslil totiž portrétované tak, jak budou (dle jeho vizionářského pohledu) vypadat za 25 let, což vzbudilo nejen úsměv přítomných, ale také údiv nad tím, jak současné rysy charakterizující současný vzhled u jednotlivých "modelů" zůstaly i v jejich zobrazení z roku 2041! A zpět k té rychlosti: když pan Vaněk dokončil padesátou karikaturu, ukázaly stopky komisařů Agentury Dobrý den obdivuhodně krátký čas 32:26 min. Tedy necelých 40 vteřin na jeden portrét.

  Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu  
 

Nejdelší cesta kolem světa osobním automobilem

Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková z Krásné Lípy uskutečnili v průběhu 777 dní cestu okolo světa, přičemž ujeli více než 127 843 km a navštívili 50 zemí všech obydlených kontinentů. Celou cestu absolvovali osobním automobilem ŠKODA Octavia combi 1,6MPi / 75kW bez využití systému GPS a pohonu 4 x 4. Automobil, který získal přezdívku OKI, posloužil cestovatelům nejen jako dopravní prostředek, ale také jako místo, kde strávili na své cestě většinu nocí.

Rekordu, který byl zaznamenán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, bylo dosaženo ve dnech 1. září 2014 – 15. října 2016.

Nejdelší cesta kolem světa osobním automobilem


 

Nejrychlejší zabodnutí 6 nožů házených na terč z 6 různých vzdáleností

Adam Čeladín z Ostravy-Poruby dokázal technikou No-Spin za 33,09 vteřiny 6krát trefit terč o rozměrech 55 x 55 cm a zároveň nůž vždy zabodnout, přičemž pokaždé házel z jiné vzdálenosti (od 7 do 2 m). Ke každé metě se přitom co nejrychleji přesunul až poté, co pro ocelový nůž vážící 250 gramů doběhl k terči, z něhož ho musel vytáhnout. Při pokusu tedy použil jediný nůž.

Rekordu bylo dosaženo 11. října 2016 na radnici v Pelhřimově - městě rekordů v rámci premiérového představení knihy Guinness World Records 2017, kterou vydává Nakladatelství Slovart.

Nejrychlejší zabodnutí 6 nožů házených na terč z 6 různých vzdáleností
 

Rychlostní pojídání hrachové kaše

Pavel Malý z Bystřice nad Pernštejnem snědl 2 kg hrachové kaše s osmaženou cibulkou (8 obědových porcí) za 1:26,32 min, což představuje průměr čtvrt kila kaše za každých 12 vteřin.

Jeho výkon byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, 9. října 2016 v Bystřici nad Pernštejnem na tradiční akci Bystřické hody.

Rychlostní pojídání hrachové kaše
   

Největší květinový dort

Mgr. Renáta Steinová, mistr florista, ve spolupráci s týmem absolventek jejích floristických kurzů, Kateřinou Mourkovou a Lucií Kopuletou, vytvořily 3,1 m vysokou, osmipatrovou květinovou dekoraci, znázorňující etážový dort se základnou o velikosti 1 x 1 m. Dort byl vytvořen z 600 ks živých řezaných květin různých druhů, 200 ks zeleně a ozdoben byl pouze floristickým materiálem (motýlci, perly, ozdobné dráty, kamínky atd.). Celková doba přípravy materiálu, včetně výroby konstrukce, činila 159,5 hod a finální práce s květinami trvala 6 hodin.

Rekordní floristický počin byl představen při příležitosti 10. narozenin časopisu Profi Florista a Floristických kurzů Mgr. Renáty Steinové a zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 8. října 2016 v PVA EXPO Praha.

Největší květinový dort
 

Největší počet diváků 3D projekce

Komorní filharmonie Pardubice a Apollon Art, o. p. s., uspořádaly unikátní multimediální koncert Hlasy světla 4D. Tato audio - vizuální show byla originálním a dosud největším počinem pardubických filharmoniků. V pardubické Tipsport areně představili publiku multižánrovou hudební skladbu Hlasy světla autora Roberta Jíši za doprovodu pestré vizuální složky, 2D & 3D projekcí a 4D efektů. V průběhu koncertu byli diváci upozorněni na přechod na 3D vjem a vyzváni k nasazení 3D brýlí, které každý z nich obdržel při vstupu do arény. Nový český rekord stanovilo 1 919 diváků s 3D brýlemi.

Událost byla zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 8. října 2016 v Tipsport Areně Pardubice.

Největší počet diváků 3D projekce
   

Největší cuketa

Oldřich Jan Váňa z Ostravy vypěstoval na své zahradě v Albrechticích u Rýmařova rekordní cuketu dlouhou 51 cm, vážící 4,241 kg. Cuketa měla v nejširším místě obvod 42 cm.

Cuketa byla sklizena v září 2016 a dne 7. října 2016 pak zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší cuketa
 

Jediný muž s příjmením Irmler

Tadeáš Irmler z městysu Jedovnice (nar. 21. května 2012) je jediným mužem žijící v České republice nosícím příjmení Irmler.

Tuto skutečnost potvrzuje statistika příjmení vydaná Ministerstvem vnitra ČR. Pozoruhodná skutečnost byla zaregistrována Agenturou Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 7. října 2016.

Jediný muž s příjmením Irmler
 

Největší sbírka přísloví

Ing. František Dobeš, CSc. z Tábora se věnuje sbírání přísloví různých národů a z různých dějinných epoch od svých 15 let, tedy již sedm desetiletí. Jeho sbírka čítající 19 573 položek je uspořádána podle klíčových slov, kterých je 2 324. Uvedený počet citátů představuje v počítači při použití písma Times New Roman (velikost 12) celkem 513 stran textu. Ve sbírce lze vysledovat celkem 117 zdrojů původu: 107 národů či státních příslušností přísloví, celý jeden oddíl přísloví bez označení původu a dále přísloví biblická, latinská, orientální, rabínská, židovská, středověká, starozákonní... Nejvíc je přísloví českých (3 679) a čínských (3 445). Zajímavostí je rovněž skutečnost, že přísloví "Ruka ruku myje" (klíčové slovo Spolupráce) je dohledatelné coby přísloví nejen české, ale i polské, srbské, maloruské, chorvatské, anglické, slovinské, německé, ruské a anglické.

Sbírka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den (správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov) zapsána 6. října 2016.

Největší sbírka přísloví
 

Největší setkání „bull“ plemen

Časopis HAF & MŇAU uspořádal akci s názvem III. REKORD BULL SRAZ, v rámci které bylo v průběhu 5 hodin zaregistrováno 483 psů „bull“ plemen. Jednalo se o psy plemen americký stafordšírský teriér, anglický bulteriér, miniaturní bulteriér, stafordšírský bulteriér, americký pitbulteriér, american bully a několik jejich kříženců. Nejmladšímu psímu účastníkovi akce byly 3 měsíce, nejstaršímu 13 let.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den v sobotu 1. října 2016 na Výstavišti Praha Holešovice.

Největší setkání „bull“ plemen
 

Nejdelší „generální pauza“ uprostřed skladby

Tomáš Klus a jeho Cílová skupina

přerušili interpretaci písně Napojen v rámci svého koncertu na festivalu Mezi ploty v Praze-Bohnicích dne 27. září 2015 a od té doby seskupení nekoncertovalo a ani samostatně Tomáš Klus, autor a interpret v jedné osobě, tuto píseň nezahrál. Generální pauza v písni tak trvala 1 rok a 3 dny, a to až do návratu Tomáše Kluse a jeho Cílové skupiny na koncertní pódia. Součástí prvního koncertu po umělecké přestávce, který 30. září 2016 v Havlíčkově Brodě odstartoval turné Recyklus Tour 2016, bylo "dohrání" písně Napojen přesně od místa, kde došlo před 368 dny k jejímu přerušení. Následně byl tento počin oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Tomáš Klus a Cílová skupina   Tomáš Klus a Miroslav Marek
 

Pozemní transport letecké techniky na největší vzdálenost

Letecké muzeum v Kunovicích zorganizovalo přepravu dopravního letounu TU-154M, výrobní číslo 96A1016, tzv. „Naganského expresu“ z letiště Praha – Kbely do Kunovic. Celková délka 85 tun vážící soupravy přepravující trup letadla činila 51,42 m, její šířka byla 4,8 m a maximální výška dosahovala 5,3 m. V průběhu tří dnů urazila souprava dle předem stanoveného časového harmonogramu vzdálenost 383,1 km. Vlastní přepravě letounu předcházela jeho demontáž, na které dobrovolníci z Leteckého muzea v Kunovicích strávili v průběhu 20 měsíců ve svém volném čase celkem 3860 hodin. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován v neděli 25. září 2016.

Pozemní transport letecké techniky na největší vzdálenost


Nejvíc aktivních spolků a jejich členů na počet obyvatel

Městys Křtiny, jedno z nejstarších mariánských poutních míst v ČR, nabízí svým občanům i návštěvníkům všestranné kulturní, duchovní, sportovní i turistické vyžití.  V obci, která má 823 obyvatel, působí 22 aktivních spolků, kroužků a sdružení, jejichž členové se pravidelně scházejí. Jednotlivá dobrovolná seskupení mají dohromady 612 členů.

Rekord byl zaznamenán do České databanky rekordů v sobotu 24. září 2016 v rámci 10. ročníku akce Den Křtin, kdy byl zástupcem Agentury Dobrý den Pelhřimov slavnostně předán certifikát starostovi městyse, panu Františkovi Novotnému. K vytvoření rekordu přispěli svou činností všichni nadšení křtinští spolkaři.

Nejvíc aktivních spolků a jejich členů na počet obyvatel


Nejdelší vlasy – děti do 10 let

Eliška Bourová z Biřkova u Přeštic (nar. 31. 10. 2006)  se mohla ve svých 9 letech, 10 měsících a 22 dnech pyšnit absolutně nejdelšími vlasy v kategorii do deseti let. Délka jejích přirozeně rostoucích vlasů dosáhla v den oficiálního měření 122,5 cm. S péčí o vlasy jí pomáhá maminka Radka Bourová. Pro rozčesávání používají speciální olej, mytí provádějí maximálně 2x do týdne a vlasy pravidelně zastřihují o cca 5 cm.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 22. září 2016 ve foto studiu v Přešticích, kde byly také pořízeny dokumentační fotografie.

Nejdelší vlasy – děti do 10 let
 

Největší a nejtěžší šváb

Ing. Miloš Marek z Chabařovic je chovatelem švábů, v jehož chovu čítajícím více než 100 druhů tohoto hmyzího řádu je také 4,5 roku stará samice švába druhu Macropanesthia rhinoceros o délce 99,3 mm, šířce 38,1 mm a hmotnosti 33,6 g.

Rekord byl zaznamenán do České databanky rekordů ve čtvrtek 22. září 2016 v expozici Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší a nejtěžší šváb
 

Nejvyšší Kopřiva dvoudomá

Milan Barták z Vysoké na Sedlčansku je majitelem pozemku u domu č. p. 4, na kterém vyrostla kopřiva, jejíž přímá nevětvená lodyha dosáhla výšky 382 cm. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován v úterý 20. 9. 2016 ve Vysoké.

Nejvyšší Kopřiva dvoudomá
 

Nejmladší půlmaratonistka

Vendula Strakatá z obce Husinec-Řež (nar. 16. 1. 2007) dokázala ve svých 9 letech, 8 měsících a 2 dnech uběhnout půlmaraton na trase Dobříš – Kytín – Dobříš při závodě s názvem Sorex brdský terénní 1/2maratón 2016 (21,1 km vytrvalostní běhu). Podle GPS trackeru uběhla celkem 21,8 km v čase 2:34:34 hod a to po asfaltových a lesních cestách. Její oporou při výkonu, na který trénovala přes 6 měsíců, byli především oba rodiče a babička.

Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 17. září 2016.

Rekord - půlmaraton v 9 letech


Setkání nejvíce osob žijících s transplantovaným srdcem

Horské Lázně Karlova Studánka, s. p., hostily IV. setkání osob žijících s transplantovaným srdcem v CKTCH Brno, při němž se sešlo na jednom místě 49 lidí, kteří mají transplantované srdce.

Údaj byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 16. září 2016 v Karlově Studánce.

Setkání nejvíce osob žijících s transplantovaným srdcem
 

Největší ptačí budka

Společnost Narex, s. r. o., představila v rámci veletrhu Zahrada Čech 2016 dřevěnou ptačí budku vyvedenou v barvách značky Narex (modré a oranžové) o výšce 200 cm, šířce 163 cm, hloubce 175 cm a váze 220 kg. Rekordní obydlí pro ptáky vyrobil na přání firmy Jakub Vondráček z Habartic u Děčína.

 Budka byla zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 16. září 2016 v Litoměřicích.

Největší ptačí budka
 

Nejvíc lidí zpívajících husitský chorál

Město Tábor zorganizovalo v průběhu zahájení 25. ročníku mezinárodního husitského festivalu Táborská setkání společný zpěv husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Společně se zpěvákem Danielem Hůlkou, ale následně i bez jeho podpory zazpívalo první sloku slavné písně 6 453 přítomných. Přestože text chorálu je všeobecně znám, pořadatelé zajistili jeho projekci na dvou velkoplošných obrazovkách i předání tištěné verze každému z návštěvníků akce při vstupu na Žižkovo náměstí. Rekordu bylo dosaženo večer 16. září 2016 v Táboře.

Nejvíc lidí zpívajících husitský chorál
 

Nápis sestavený z nerezových žetonů

PACOVSKÉ STROJÍRNY vyrobily u příležitosti výročí 140 let historie výroby nerezové žetony s gravírovaným znakem společnosti. Z nerezového plechu o rozměrech 1000 x 1000 x 2 mm bylo vyrobeno v čase 1:51:10 hod celkem 1089 ks žetonů, které se mohou použít i do nákupního vozíku. Čas výroby zahrnuje nastavení stroje pro pálení, gravírování loga PACOVSKÝCH STROJÍREN a vypálení otvoru na zavěšení (vše zhotoveno jednou tryskou). Pálicí stroj běžně opracuje plechy až do velikosti 2000 x 6000 x 20 mm. Vlastní čas kompletně zhotoveného žetonu, bez nutnosti dalších úprav, byl 5,6 s. Následně byly žetony sestaveny do číslovky 140 symbolizující kulaté jubileum společnosti a rozdány zaměstnancům a návštěvníkům oslav. Výkon byl zaznamenán do České databanky rekordů ve čtvrtek 15. 9. 2016 v areálu společnosti.

Nápis sestavený z nerezových žetonů
 

Nejdelší výdrž bez mrknutí očí

Václav Dvořák z Chebu Hájů dokázal bez jediného mrknutí očí upřeně hledět po dobu 1:00:18 hod. Obě jeho oční zornice byly po celou dobu pokusu viditelné, ani jedinkrát je nezakryla oční víčka. Rekordman tuto svou zvláštní schopnost objevil již v roce 1994. Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 14. září 2016 v Chebu Hájích.

Magnetický zrak

Čech silou svého koncentrovaného zraku dokázal fixovat pohled 1:00:18 hod. do jednoho bodu bez mrknutí, čímž vytvořil český rekord. Václav Dvořák

Šedesátiletý Václav Dvořák z Chebu Hájů od roku 1994 se zabývá magnetickým zrakem a vším co k tomu patří.

img_0283 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poprvé začal trénovat v roce 1994, jeho osobní rekordy byly silné, ale ne natolik, aby se pokusil vytvořit český rekord, až když mu nevěřila jeho přítelkyně D. N., že udělá český rekord, tak začal trénovat naplno, což se vyplatilo a docílil 1:00:18 hod., čímž ji přesvědčil, ale také spoustu svých přátel a známých očních lékařů.


Největší návštěvnost na utkání Fotbalové národní ligy

Utkání FC BANÍK OSTRAVA - SLEZSKÝ FC OPAVA, které bylo dohrávkou 5. kola druhé nejvyšší fotbalové soutěže v České republice, navštívilo 12 111 diváků. V utkání zvítězil Baník Ostrava v poměru 3:0. Rekordní návštěva byla do České databanky rekordů zaznamenána ve středu 14. 9. 2016 na městském stadiónu v Ostravě – Vítkovicích.

Největší návštěvnost na utkání Fotbalové národní ligy
 

Nejdelší štafetové sledování videoklipů

Official Lindsey Stirling CZ / SK fanklub uspořádal u příležitosti 30. narozenin americké houslistky, zpěvačky, tanečnice a skladatelky Lindsey Stirling rekord s názvem Nejdelší štafetové sledování videoklipů Lindsey Stirling. 12 fanoušků štafetově sledovalo videoklipy bez jediné přestávky po dobu 30 hodin a celkově zhlédli 424 videoklipů, které byly přehrávány v opakujících se sériích (jedna série trvala 4:10 hod a obsahovala 59 videoklipů). Nejvíce videoklipů při této příležitosti viděl organizátor akce Petr Brdičko z Milovic, a to celé 4 série 236 klipů).

Výkon proběhl ve dnech 10. – 11. září 2016 v restauraci Burger King na Václavském náměstí  v Praze a následně byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejdelší štafetové sledování videoklipů
 

Nejdelší žabí skok (třískok snožmo z místa) - ŽENY

Tereza Králová z Brna dokázala v rámci akce Nedělní odpoledne v Žabinách skočit tzv. žabím skokem 662 cm. Žabím skokem jsou v tomto případě tři na sebe navazující skoky, které musí být provedeny sounož a bez zastavení pohybu mezi skoky jednotlivými.

Výkonu, jež byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, bylo dosaženo na Makovského náměstí v Brně - Žabovřeskách z iniciativy pořadatelské dvojice PhDr. Miloslav Tlusťák - Libor Tupa dne 11. září 2016.

Nejdelší žabí skok (třískok snožmo z místa) - ŽENY


Nejdelší žabí skok (třískok snožmo z místa) - MUŽI

Jiří Gasior z Bohumína - Záblatí dokázal v rámci akce Nedělní odpoledne v Žabinách skočit tzv. žabím skokem 933 cm. Žabím skokem jsou v tomto případě tři na sebe navazující skoky, které musí být provedeny sounož a bez zastavení pohybu mezi skoky jednotlivými.

Výkonu, jež byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, bylo dosaženo na Makovského náměstí v Brně - Žabovřeskách z iniciativy pořadatelské dvojice PhDr. Miloslav Tlusťák - Libor Tupa dne 11. září 2016.

Nejdelší žabí skok (třískok snožmo z místa) - MUŽI


Nejvíce koloběžkářů na jednom místě

T klub – kulturní agentura, p. o., uspořádala akci Den koloběžek v Rožnově, v rámci které se sjelo v jeden okamžik 195 lidí na koloběžkách a to bez rozdílu věku či stáří koloběžky. Součástí akce byl také koloběžkový závod v různých věkových kategoriích.

Údaj byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 10. září 2016 na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm.

Nejvíce koloběžkářů na jednom místě
 

Nejdelší bowlingová hra jednotlivce

Marek Modřanský z Kostelecké Lhoty hrál bowling nepřetržitě po dobu 20 hodin a 38 minut. Za tuto dobu odehrál kompletních 131 her a celkově nahrál 22 715 bodů, což představuje průměr obdivuhodných 173,4 bodů na jednu hru. Rekordman se bowlingu věnuje 6 let, z toho 4 roky hraje amatérskou bowlingovou ligu

Rekord proběhl v Bowlingzone Pardubice pod dohledem rozhodčího Adama Vondráčka v rámci akce 24 hodin Bowling Marathone družstev ve dnech 9. – 10. září 2016 za podpory BOWLINGZONE Pardubice a odborové organizace FEDERAL-MOGUL MOTORPARTS Kostelec nad Orlicí. Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Nejdelší bowlingová hra jednotlivce
 

Nejvíce motocyklů Yamaha TDM na jednom místě

Fórum www-tdm.cz uspořádalo XIII. TDM Sraz, v rámci kterého se na pelhřimovském náměstí v jeden okamžik shromáždilo 208 motocyklů výhradně modelu Yamaha TDM.  Motocykl kategorie silniční enduro se vyráběl se v letech 1991 – 2011 ve třech modelových řadách 3VD, 4TX a RN08, jenž byly všechny na srazu přítomny.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit, dne 10. září 2016 v Pelhřimově – městě rekordů.

Nejvíce motocyklů Yamaha TDM na jednom místě


Hraní golfu na největším počtu hřišť v průběhu 80 dní

Pavel Nečas a David Suchařípa odehráli v rámci projektu Golf cirkus během 80 dní (od 20. 6. do 7. 9. 2016) 1435 jamek všech 105 golfových hřišť na území ČR (registrovaných Českou golfovou federací k 20. 6. 2016). Během rekordního pokusu nachodili pěšky s golfovými vozíky 800 km, při přesunech mezi hřišti najeli autem 4 800 km, spali v obytných automobilech, ztratili 500 golfových míčků a vyvázli bez zranění a újmy na vybavení.

Golf cirkus byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Hraní golfu na největším počtu hřišť v průběhu 80 dní
 

Silově vytrvalostní žonglování

Milan Roskopf z Bratislavy vydržel žonglovat se třemi kovovými koulemi o hmotnosti 5 kg (celková zátěž 15 kg) po dobu 1:35,88 min. Čas byl měřen od okamžiku, kdy žonglér držící dvě koule v rukách pustil třetí kouli přidržovanou do té doby v klidové pozici mezi ramenem a krkem. Pokus byl ukončen ve chvíli, kdy rekordman při žonglování nezachytil jednu z padajících koulí.

Rekordu bylo dosaženo 4. září 2016 na hradě Devín v Bratislavě.

Silově vytrvalostní žonglování
 

Nejvyšší psí skok

Orca, s. r. o., uspořádala akci s názvem Psí den (www.psiden.cz), v rámci které proběhl pokus o rekord v psím skoku vysokém. Psí účastníci měli za úkol překonat s rozběhem překážku s výškově nastavitelnou laťkou. Nejlepší výkon předvedl ovčák Acer Regina Canina majitele Josefa Skrejvala, který dokázal přeskočit laťku ve výšce 110 cm.

Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 3. září 2016 v Centrální parku Lužiny v Praze.

Nejvyšší psí skok

Autor fotografie: Irena Vanišová


 

Nejdelší pružina

HŽP, a. s., v rámci výročí 65 let od zahájení výroby pružin v HŽP, a. s., uspořádala akci „65 let života pružin“, při které dokázalo 241 návštěvníků v průběhu 4 hodin složit pomocí 241 segmentů pružinu o rekordní délce 39,765 m. Průměr pružiny činil 107,5 cm, měla 120,5 závitů a v rozvinutém stavu by dosáhla úctyhodné délky 421,75 m.

Pružina byla zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 3. září 2016 v Prostějově.

Nejdelší pružina
 

Nejvíce balónků vypuštěných dětmi v jeden okamžik

CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a. s., uspořádala akci Slavnosti vína a dětský den, v rámci které bylo na jednom místě a v jednom okamžiku 86 dětskými účastníky akce vypuštěno 248 žlutých héliem nafouklých balónků opatřených nápisem "Je to pěkná honička být na Moravě jednička" a logem pořadatele.

Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 3. září 2016 ve Valticích.

Nejvíce balónků vypuštěných dětmi v jeden okamžik
 

Nejrychleji vhozený míč do basketbalového koše vysokozdvižným vozíkem

Linde Material Handling Česká republika, s. r. o., uspořádala pro řidiče vysokozdvižných vozíků z celé ČR akci s názvem Ještěrka Cup 2016, v rámci které závodníci postupně nasedli na skladový vozík typu retrak, projeli dráhu dlouhou 16 m a poté pomocí vidlic vhodili míč do basketbalového koše umístěného ve výšce 2,5 m. Nejrychleji to dokázal v čase 29,59 s Josef Husca z Plzně, kde jmenovaný už 6 let pracuje jako skladník.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 3. září 2016 v Praze na Letné.

Nejrychleji vhozený míč do basketbalového koše vysokozdvižným vozíkem


Jediný muž s příjmením Kotmelík

Libor Kotmelík je jediným mužem v České republice nosícím příjmení Kotmelík. Tuto skutečnost potvrzuje statistika příjmení vydaná Ministerstvem vnitra ČR.

Kuriózní skutečnost byla zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 2. září 2016 v Pelhřimově.

1cert
 

Rychlostní přeříkání co nejvíce zapamatovaných číslic z konstanty π

Ing. Michael Hák z Prahy dokázal v čase 14:51 min bezchybně zpaměti přeříkat celkem 2989 číslic následujících za desetinnou čárkou Ludolfova čísla (π), což představuje více než 3 vyslovené číslice v každé vteřině.

Akce proběhla jako součást tiskové konference v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov dne 31. srpna 2016 a výkon byl následně zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Rychlostní přeříkání co nejvíce zapamatovaných číslic z konstanty π


Nejpočetnější štafeta v pojídání kopečkové zmrzliny

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek, p. o., uspořádalo VIII. Beskydské rekordy a v jejich rámci i pokus o rekord s názvem „Frýdek-Místek plný chutí!“. Zde během 9 hod snědlo kopeček zmrzliny v kornoutku, a to štafetovým způsobem, 632 návštěvníků (každý se mohl zapojit pouze jednou). Celkově bylo rozdáno 34,76 litrů zmrzliny s příchutí jahodovou, vanilkovou, čokoládovou a také pivní. Průměrný čas na snězení kopečku zmrzliny činil 51 vteřin.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 27. srpna 2016 ve Frýdku-Místku.

Nejpočetnější štafeta v pojídání kopečkové zmrzliny
 

Nejrychlejší vyřezání dřevěné boty motorovou pilou

Jaroslav Pecháček z Hanušovic vyřezal motorovou pilou dřevěnou botu zvanou „škrpál“, a to včetně tzv. žraloka, za rekordních 5:51 min. Výchozím materiálem byl dřevěný kvádr o rozměrech 47 x 31 x 21 cm.

Počin, který vznikl za podpory města Hanušovice dne 27. srpna 2016, byl následně zaregistrován do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejrychlejší vyřezání dřevěné boty motorovou pilou


Největší sbírka párových solniček a pepřenek

Dana Staňková z Prahy je majitelkou sbírky čítající 2 246 ks párových solniček a pepřenek z různých materiálů a s nejrůznějšími motivy. Sbírkové předměty pocházejí z mnoha zemí všech kontinentů a sběratelka je shromažďuje od roku 2010. Nové exponáty si přiváží ze svých cest, dostává je od svých příbuzných a přátel, nebo nakupuje na burzách, či bleších trzích.

Kuriózní sbírka, která dosud roste rychlostí jednoho exponátu za jeden den, byla zaznamenaná do České databanky rekordů dne 23. srpna 2016.

Největší sbírka párových solniček a pepřenek


Největší omalovánky

Čtyřlístek uspořádal pro návštěvníky svého stánku v rámci Olympijského parku Rio Lipno 2016 pokus o rekord ve vybarvování omalovánek na „nekonečnou“ roli papíru. V průběhu 17 dnů (5. – 21. srpna 2016) bylo vybarveno 240 metrů předtištěných čtvercových obrázků z titulních stran časopisu Čtyřlístek o šířce 38,5 cm. K vymalování účastníci, kterých v konečném součtu bylo 4669 (1846 dospělých, 2823 dětí), používali především barevné fixy, ale také pastelky, vodovky a tempery. Počin byl následně oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší omalovánky
 

Nejdelší houpačka pro Makaky

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci Víkend rekordů, v rámci které byla zapletením 13 ks hasičských hadic o celkové délce 195,09 m vyrobena houpačka pro Makaky dlouhá 28,40 m a široká 20 – 25 cm. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 21. srpna 2016 v Olomouci na Svatém Kopečku.

Nejdelší houpačka pro Makaky
 

Nejvíc lidí v dřevácích na radnici

Město Volary uspořádalo akci, při které se na jednom místě sešlo 157 lidí s tradiční dřevěnou obuví (dřeváky) na nohách. Všichni řádně zaregistrovaní účastníci akce utvořili průvod, který v čele s paní starostkou Martinou Pospíšilovou obešel kostel sv. Kateřiny. Po návratu na náměstí zavedla paní starostka průvod do jednacího sálu Městského úřadu, kde všichni zúčastnění na zdar akce zaklapali dřeváky o podlahu.

Rekordu bylo dosaženo v neděli 21. srpna 2016 v rámci 23. ročníku Volarských slavností dřeva.

Nejvíc lidí v dřevácích na radnici


Nejvíce domácích mazlíčků v Safari vláčku

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci Víkend rekordů, v rámci které se v průběhu jedné hodiny svezlo safarivláčkem olomouckou Safari 98 návštěvníků v masce domácího mazlíčka, či pomalovaným obličejem s motivem domácího mazlíčka.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Olomouci na Svatém Kopečku.

Nejvíce domácích mazlíčků v Safari vláčku
 

Nejpočetnější štafeta na rotopedu se střídáním po 211 vteřinách

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci Víkend rekordů, v rámci které 32 návštěvníků (průměrný věk 10,5 let) ujelo 40,9 km za 2 hodiny, přičemž se štafetově střídali přesně po 211 vteřinách jízdy. Číslo 211 symbolizovalo kódové označení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, která rekord podpořila. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Olomouci na Svatém Kopečku.

Nejpočetnější štafeta na rotopedu se střídáním po 211 vteřinách
 

Nejvíc trojčat na jednom místě

Park Mirakulum uspořádal akci Den rekordů, v rámci které se v místním amfiteátru v jednu chvíli sešlo šestero trojčat, celkem tedy 18 dětí pocházejících z trojčat. Na místě bylo také 105 párů dvojčat a jedny paterčata – rekord "největší setkání vícerčat" se však překonat nepodařilo. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Milovicích. Nejvíc trojčat na jednom místě
 

Nejdelší lidský had vedoucí elektrický proud

Zoologická zahrada Olomouc uspořádala tradiční akci Víkend rekordů, v rámci které se podařilo vytvořit z 55 návštěvníků uzavřený elektrický obvod.  Lidský had za ruce se držících účastníků vedl elektrický proud, což bylo dokázáno rozezvučením zvonku a rozsvícením žárovky v obvodu. Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Olomouci na Svatém Kopečku.

Nejdelší lidský had vedoucí elektrický proud
 

Nejvíc rodičů s dítětem v šátku či nosítku

Park Mirakulum uspořádal akci Den rekordů, v rámci které se v jednu chvíli v místním amfiteátru sešlo 457 rodičů, jež nesli své dítě v nosícím šátku nebo ergonomickém nosítku upevněném na svém těle.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Milovicích.

Nejvíc rodičů s dítětem v šátku či nosítku


Nejvíce bubnujících osob

Park Mirakulum uspořádal akci Den rekordů, v rámci které zahrálo 586 návštěvníků pod vedením bubeníka Tokhiho a Groove army tradiční africkou skladbu zvanou Moribayassa. Zúčastnění hráli na 338 bubnů a další stovky boomwhackerů (ozvučné trubky různých délek a zvuků).

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. srpna 2016 v Milovicích.

Nejvíce bubnujících osob


Hod skotským závažím jednoruč do výšky

Vladislav Tuláček z Teplic dokázal jednou rukou přehodit skotským závažím laťku umístěnou na stojanech ve výšce 535 cm. Závažím se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním zvyklostem a normám, tedy ocelový válec opatřený kovovým držadlem o celkové hmotnosti 54 liber (24,493 kg).

Rekordu bylo dosaženo na 16. skotských hrách pořádaných společností KILT a Klubem přátel Skotska dne 20. srpna 2016 v zahradě zámku Sychrov.

Hod skotským závažím jednoruč do výšky


Hod skotským závažím do dálky jednoruč

Vladislav Tuláček z Teplic hodil klasickým skotským závažím (ocelová koule uchycená na kovovém řetězu o třech článcích zakončeném ocelovým držadlem, celková hmotnost 28 liber, tj. 12,7 kg) do vzdálenosti 23,90 m. V této disciplíně, která je tradiční součástí skotských her, lze použít libovolného stylu, tedy hodu s otočkou, bez otočky, přes hlavu, ale za dodržení podmínky, že maximální délka rozběhu je 2,5 m a hod probíhá vždy výhradně jednoruč.

Rekordu bylo dosaženo na 16. skotských hrách pořádaných Klubem přátel Skotska dne 20. srpna 2016 v zahradě zámku Sychrov.

Hod skotským závažím do dálky jednoruč


Hod skotským kladivem do dálky

Vladislav Tuláček z Teplic dokázal hodit tzv. skotským kladivem do vzdálenosti 45,0 m za dodržení podmínky, že před odhodem lze s náčiním učinit maximálně jednu otočku kolem své vlastní osy. Kladivem se v tomto případě rozumí sportovní náčiní dovezené ze Skotska a odpovídající tamějším tradičním těžkoatletickým zvyklostem a normám, tedy kovová koule o průměru 11 cm, z níž vychází 118 cm dlouhá dřevěná tyč o průměru 2,2 cm. Celková hmotnost náčiní činí 7 kg.

Rekordu bylo dosaženo na 16. skotských hrách pořádaných společností KILT a Klubem přátel Skotska dne 20. srpna 2016 v zahradě zámku Sychrov.


Nejvíc mužů v kostkovaných sukních na jednom místě

Klub přátel Skotska uspořádal 16. skotské hry Sychrov, v rámci kterých se na jednom místě v jednu chvíli shromáždilo celkem 263 mužů oblečených do tradičních skotských kiltů, kostkovaných sukní či velkých plédů (předchůdce skotské sukně).

Rekordu, kterého bylo dosaženo z iniciativy Václava Routa dne 20. srpna 2016 v zámeckém parku na zámku Sychrov, se navíc zúčastnil i jeden pes oblečený do kostkované sukně.

Nejvíc mužů v kostkovaných sukních na jednom místě


Pelhřimovské Muzeum rekordů u Karla Gotta

Zpěvák Karel Gott dnes vstoupil do Rekordmanské síně slávy. Certifikát za největší počet cen popularity v české historii mu dnes osobně předali v jeho domě představitelé Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která přes 20 let spravuje české rekordy. Spolu s ním Karel Gott obdržel i cenu v podobě tančící lahve, kterou si umístil na klavír mezi své vystavené hudební ceny. ČTK to řekl Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den.

"Karel Gott si v průběhu své pěvecké kariéry získal uznání napříč generacemi a stal se tak mužem číslo 1 české populární hudby, ale i velmi respektovanou osobností," píše se na certifikátu, který byl sedmasedmdesátiletému zpěvákovi udělen. Během pěvecké dráhy nazpíval desítky velkých hitů, vydal zhruba tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek, za něž se stal držitelem dvaceti Zlatých desek, několika platinových, dvouplatinových a multiplatinových a v roce 1992 převzal od Supraphonu i diamantovou desku. Loni po čtyřicáté zvítězil v anketě Český (dříve Zlatý) slavík o nejpopulárnějšího zpěváka.

Podle Karla Gotta je jakékoliv lidské snažení především o vůli chtít a jít si za svým. Nevylučuje, že by mohl získat i dalšího slavíka, řekl ČTK Marek. Radost podle něj projevil Gott i nad dnešním oceněním, které bere jako poctu dostat se do rodiny rekordmanů.

V rekordmanské síni slávy se zpěvák postavil po bok například cestovatelských legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, atletů Emila a Dany Zátopkových, rychlobruslařky Martiny Sáblíkové nebo prvního českého dráteníka Petra Musila a Tomáše Kordy, který vytvořil desítky unikátních exponátů ze sirek. Smyslem práce agentury je podle jejích zástupců upozorňovat i na lidi, kteří něco dokázali, aniž jsou "vidět v médiích".

Na druhou stranu zástupci agentury byli poctěni dnešním setkáním s panem Gottem. Tvrdí, že to bylo ojedinělé a krásné setkání s mužem, který mnoho dokázal.

Karel Gott rekordman
 Zpěvák s největším počtem cen popularity v historii
Karel Gott

zvítězil v letech 1963 - 2015 celkem 40krát v anketě ZLATÝ SLAVÍK (od r. 1996 ČESKÝ SLAVÍK) o nejpopulárnějšího zpěváka, která je v Československu a poté v České republice organizována od r. 1962. Prestižní žebříček měl během 54 let jen 9krát jiného vítěze (v letech 1992 - 1995 se hlasování nekonalo).

V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která byla pořádána v letech 1991 - 2015, zvítězil Karel Gott rovněž nejčastěji, celkem 31krát (22krát v kategorii Zpěvák a 9krát jako Absolutní vítěz). Rekordman natočil nebývalé množství alb s obdivuhodně širokým jazykovým záběrem (prodalo se jich v různých zemích světa na desítky milionů kusů). Přestože některé písně Mistr nazpíval i anglicky, francouzsky, rusky, italsky, slovensky, hebrejsky, latinsky, španělsky, italsky, ukrajinsky, romsky, polsky, maďarsky, chorvatsky i dalšími jazyky, nejvíc skladeb je v jeho podání zpíváno v rodném jazyce a také v němčině. Karel Gott si v průběhu své ojedinělé pěvecké kariéry získal uznání napříč generacemi a stal se nejen mužem č.1 české populární hudby, ale i velmi respektovanou osobností.

Karel Gott Certifikát


Nejvíc otisků dlaní uvnitř kreseb zobrazujících ovečky

Bašťanský spolek uspořádal akci Baškohrátky 2016, při které 353 návštěvníků otisklo obě své dlaně do zástupu nakreslených ovcí. 706 otisky dlaní se podařilo vyplnit 9 oveček, jejichž obrysy byly předem předkresleny na pás papíru o šířce 140 cm, a to jedna vedle druhé držíce se za kopýtka. Motiv ovečky je součástí loga pořádajícího spolku. Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 13. srpna 2016 u přehrady Baška. Nejvíc otisků dlaní uvnitř kreseb zobrazujících ovečky
 

Nejstarší bernský salašnický pes

Ing. Jiří Lorenc ze Zvole je majitelem bernského salašnického psa s průkazem původu jménem Attila, který se narodil dne 17. července 2003 v chovatelské stanici Slukův mlýn ve Volyni. Pes Attila je dlouhé srsti barvy tricolor. Ke dni registrace jeho věk činil 13 let a 23 dnů.

Attilův věk byl zaregistrován dne 9. srpna 2016 do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Bernský salašnický pes
 

Nejdelší ohňová show

SHŠ Artego, z. s., uspořádala celodenní akci Bitva na Winterbergu VI. „Ve znamení Ďábla“, v rámci které předvedlo 44 jednotlivců z pěti skupin historického šermu (Artego, Taurus Ater, Avalon, Srdcové eso, Novus Origo), ohňových performerů Fuegnis a několika přátel nejdelší ohňovou show trvající 1:25:47 hod. V průběhu představení, ve kterém se plival, točil, házel či přeskakoval oheň a létaly jiskry, se spotřebovalo 110 litrů lampového oleje a shořela jedna mužská bradka. Po celou dobu zněla hudba.

Show byla zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 6. srpna 2016 na Státním zámku Vimperk.

Nejdelší ohňová show
 

Nejmenší menhir vztyčený nejvíce lidmi

Jiří Bréda, Tomáš Neřold a Jan Koláč Novotný společně s přáteli uspořádali recesistickou akci v rámci Kulturního léta v Polesí u Počátek, při níž proběhlo rituální vztyčování menhiru. V průběhu večera koncipovaného v keltském stylu se účastníci sešli v místním amfiteátru u fotbalového hřiště, kde naložili truhlu s menhirem na nosítka a odnesli cestou lemovanou loučemi na místo vztyčení, na louku nad nedalekým rybníkem. Poté proběhl pod vedením druida Perkelta rituální obřad s ohni, obětinami, tancem a za zvuku bubnů. Na závěr kamenný menhir o velikosti 19 x 11 cm a váze 1,333 kg vztyčilo 99 lidí táhnoucí za jeden provaz připevněný přes konstrukci ke kameni.

Rituál byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 6. srpna 2016 v Polesí.


 

Nejvíce hub v tzv. čarodějném kruhu

Jana Tláskalová ze Svobody nad Úpou nalezla dne 6. srpna 2016 na Janské hoře u Janských Lázní tzv. čarodějný kruh, charakteristický vyrůstáním plodnic ze země po obvodu pravidelného tvaru. V tomto případě se jednalo o ovál s délkou 2,7 m a šířkou 2,4 m, po jehož obvodu rostlo 922 hub druhu penízovka splývavá (Gymnopus confluens).

Údaj byl následně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíce hub v tzv. čarodějném kruhu


Olympijské kruhy sestavené z největšího počtu lidí

Město Jindřichův Hradec uspořádalo v rámci akce TOP týden 2016, která je realizována jako součást projektu Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska, pokus o rekord Živé olympijské kruhy. Celý obrazec byl složen z 574 lidí, přičemž samotné kruhy čítaly 489 účastníků v barevných tričkách podle příslušných kontinentů, přesně tak, jak jsou zobrazeny na olympijské vlajce. Zbylých 85 lidí „v civilu“ vytvořilo pod kruhy nápis JH (iniciály pořádajícího města). Zúčastnění  vystřídali v obrazci několik poloh – stáli, mávali, ukláněli se či usedli do podřepu.

Rekord byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 30. července 2016 na náměstí Míru v Jindřichově Hradci.

Olympijské kruhy sestavené z největšího počtu lidí
 

Největší výtvarná plastika z tenisových míčků

Tenis Klub Strakonice v čele s Janem Zákosteleckým a výraznou podporou správce Pavla Procházky, vytvořil výtvarnou plastiku z tenisových míčků ve tvaru přesýpacích hodin doplněných textem „a je čas na tenis…“ o velikosti 260 x 150 cm. Hodiny tvoří 552 ohraných míčků, se kterými se hrálo v letech 2015-16 na kurtech strakonického klubu, uložených ve 46 řadách. Dílo je věnováno všem, kteří se tenisu již nemohou věnovat.

Plastika byla společnými silami strakonických tenistů zhotovena dne 25. června 2016, při příležitosti ukončení tenisové sezony – soutěže družstev 2016. Registrace do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, proběhla dne 29. července 2016 ve Strakonicích.

Největší výtvarná plastika z tenisových míčků


Maxi lžíce 2v1 – jídelní i obouvací

Miroslav Jockl z České Třebové navrhl a vlastnoručně z javorového dřeva vyřezal 109 cm dlouhý předmět, který je z jedné strany zakončen tvarem klasické polévkové lžíce a z druhé strany má tvar lžíce obouvací. Tato lžíce se dá dobře používat k oběma jejím účelům a při troše šikovnosti se lze obout i najíst současně. Předmět byl zaregistrován dne 26. července 2016 do České databanky rekordů Agentury Dobrý den a od té doby zdobí Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov - expozici v Dolní bráně na pelhřimovském náměstí. 2v1
 

Nejvíc kilometrů na vysokém kole ujetých v průběhu 3 dnů

Vladimír Vidim z Roztok dokázal v průběhu 70 hodin a 45 minut ujet na replice historického vysokého kola vzdálenost 1058 km. Jeho trasa začala v Roztokách u Prahy, odkud vyjel na začátek okruhu kolem obce Chlumín (4 km), po kterém jezdil po zbývající čas. Čistý čas jeho jízdy činil 50:18 hod. Rekordní pokus měl charitativní rozměr, při kterém se podařilo vybrat dostatek peněz na splnění snu vozíčkářky Adélky o cestě k moři.

Výkon, jenž proběhl ve dnech 21. – 24. července 2016, byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíc kilometrů na vysokém kole ujetých v průběhu 3 dnů
 

Nejvíc kostek vysoustružených z jednoho kusu dřeva a umístěných v sobě

Adolf Purč z obce Jezeřany-Maršovice vysoustružil z jednoho kusu dřeva ŠEST v sobě umístěných různě velkých krychlí, které nelze vyjmout. První dutá kostka o délce hrany 97,1 mm má na každé straně kruhový otvor o vnitřním průměru 79 mm. Uvnitř ní umístěná druhá kostka má délku strany 61,9 mm, třetí v ní umístěná kostka 39,2 mm, čtvrtá 24,7 mm a pátá dutá kostka má délku strany 14,3 mm. Všechny tyto vnitřní duté kostky mají na každé straně kruhový otvor o vnitřním průměru, který poměrově odpovídá velikosti otvorů u největší kostky). Nejmenší kostka je plná a má délku strany 8,1 mm. Při výrobě na klasickém soustruhu SV 18 se postupovalo od nejmenší kostičky, přičemž rekordní objekt byl zhotoven na Silvestra 1999 v průběhu 2 hodin.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 20. července 2016 v českém městě rekordů Pelhřimově.

Nejvíc kostek vysoustružených z jednoho kusu dřeva a umístěných v sobě
 

Audiokniha čtená nejvíce interprety

AUDIOTÉKA.CZ s.r.o. uspořádala akci, v jejímž průběhu byl načten 1. díl slavného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Akce se zúčastnilo 203 lidí, kteří přečetli v průběhu cca 24 hodin čistého času celkem 195 stran textu románu. O zvukový záznam, nahrávání a zpracování do podoby audioknihy se postaralo nahrávací studio soundpoint. Výsledná audiokniha je ke stažení na www.audioteka.cz.

Rekordu bylo dosaženo ve dnech 14. – 17. července 2016 v rámci scény KNIHCENTRUM.CZ, která byla součástí fóra Meltingpot na festivalu Colours of Ostrava.

Audiokniha čtená nejvíce interprety
 

Nejdelší originální sprejerské plátno

Colour Production, spol. s r. o., uspořádala rekordní pokus, v jehož průběhu bylo pomocí barevných sprejů vytvořeno plátno o šířce 143 cm a délce 143,88 metru. V průběhu rekordu, do kterého se zapojilo 479 dětí a 256 dospělých, bylo spotřebováno 132 sprejů o objemu 400 ml. Z pomalovaného plátna budou ušity tašky a zarámovány obrazy, které se prodají na lokálních charitativních akcích typu Advent plný andělů. Výtěžek je určen na vybraný projekt.

Rekordu bylo dosaženo ve Family Parku Nadace ČEZ festivalu Colours of Ostrava ve dnech 14. – 17. července 2016.

Nejdelší originální sprejerské plátno
 

Největší setkání Tomášů na golfovém hřišti

Golf For Fun.cz - pořadatel benefičního golfového turnaje Tomas Cup

V rámci konání desátého ročníku turnaje se na golfovém hřišti Golf & Spa Resort Cihelny u Karlových Varů sešlo 55 mužů se jménem Tomáš. Jednalo se o 52 hráčů, fotografa a 2 handicapované sportovce, kterým hráči přes Konto Bariéry předali částku 102 300,- Kč. Tato částka byla vybrána na startovném a dalších příspěvcích jednotlivých hráčů. Turnaj s podtitulem Tomášové pomáhají Tomášům se koná pravidelně v Den nezávislosti Demokratické republiky Svatý Tomáš a Princův Ostrov 12. července.

Rekord byl do České databanky rekordů zapsán dne 12. 7. 2016.

Největší setkání Tomášů na golfovém hřišti
 

Pilot s největším počtem startů

Zdeněk Duffek uskutečnil od roku 1960 do 29. června 2016 na různých typech motorových, bezmotorových a ultralehkých letadel 115877 vzletů. Během své kariéry nalétal celkem 13358 hodin a 59 min. Údaj byl do archivu Muzea rekordů a kuriozit zaevidován 11. 7. 2016.

Pilot s největším počtem startů
 

Domácí klobása z největšího počtu druhů masa

Jan Fiala z Ruprechtova vyrobil společně s přáteli v rámci oslav 550 let obce Ruprechtov klobásu z 21 druhů masa. K výrobě bylo použito maso mufloní, klokaní, pštrosí, husí, jehněčí, bizoní, krůtí, kachní, králičí, losí, sobí, jelení, srnčí, kančí, dančí, tuňákové, hovězí, vepřové, kuřecí, bažantí a kozí. Při přípravě bylo zpracováno 200 g od každého druhu masa. Následně bylo veškeré maso smícháno s kořením (sůl, pepř, kmín, česnek, paprika), umleto a naplněno do vepřových střívek. Klobásky se 4 hodiny udily, poté 30 minut vařily ve vodě o teplotě 90 °C, další 4 hodiny znovu udily a poté byly rozdány návštěvníkům oslav. Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 9. července 2016 a klobása posléze s pozitivní odezvou ochutnána pracovníky Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Klobása z nejvíce druhů masa
 

Největší autogramiáda na filmový pás

Agentura nova-Art s.r.o. uspořádala autogramiádu filmových tvůrců, při které se na maketu filmového pásu podepsalo 40 osobností spojených s filmy, jejichž vznik podpořila společnost RWE Česká republika a.s. – INNOGY. Výsledný pás široký 29,5 cm a dlouhý 13,4 metru byl opatřen seznamem podepsaných tvůrců a stal se exponátem Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 8. července 2016 v rámci 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Největší autogramiáda na filmový pás
 

Nejvíce shybů na hrazdě se závažím za 3 hodiny, 2 hodiny, 1 hodinu, 30 minut

Radovan Vítovec z Ostravy dokázal v průběhu 3 hodin udělat na hrazdě 503 shybů nadhmatem, přičemž měl kolem pasu zavěšeno závaží o hmotnosti 20 kg.

 

Radovan Vítovec z Ostravy dokázal v průběhu 2 hodin udělat na hrazdě 387 shybů nadhmatem, přičemž měl kolem pasu zavěšeno závaží o hmotnosti 20 kg.

 

Radovan Vítovec z Ostravy dokázal v průběhu 1 hodiny udělat na hrazdě 245 shybů nadhmatem, přičemž měl kolem pasu zavěšeno závaží o hmotnosti 20 kg.

 

Radovan Vítovec z Ostravy dokázal v průběhu 30 minut udělat na hrazdě 122 shybů nadhmatem, přičemž měl kolem pasu zavěšeno závaží o hmotnosti 20 kg.

 

Údaje byly do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrovány dne 2. července 2016 v ostravském Fit Parku.

Nejvíce shybů na hrazdě se závažím za 3 hodiny, 2 hodiny, 1 hodinu, 30 minut
 

Soubor obřích společenských her

Pohádková říše Fábula připravila pro dětské i dospělé návštěvníky soubor sedmi společenských her rozmístěný v sedmi místnostech říše na ploše cca 128 m2. Jedná se o Pexeso s kartami měřícími 24 x 24 cm, Logic s hracími kameny vysokými 40 cm, Domino s kostičkami o rozměrech 10 x 20 cm, Kostky o hraně 15 cm, Kuličky s důlkem umístěným v místnosti o rozměrech 355 x 200 cm, Dámu o rozloze 32,5 m2 a hru Fábulo, nezlob se… s 34 hracími políčky a figurkami vysokými 72 cm.

Herna byla do České databanky rekordů zapsána v rámci akce nazvané Skřítek Fábula vstupuje do České knihy rekordů v sobotu 2. července 2016 v Kamenici nad Lipou.

Soubor obřích společenských her
 

Nejvíce lidí tančících s dítětem na těle

Dance4mom® uspořádal pod vedením Mgr. Lucie Trubačové pokus o rekord s názvem Dance4mom v trávě, v rámci kterého tančilo na píseň „Can't Stop the Feeling!“ (Justin Timberlake) společnou choreografii 110 rodičů s dítětem na svém těle, tj. v šátku či v nosiči. Kromě 109 maminek se zúčastnil se také jeden muž a rovněž i maminka s dvojčaty. Společně s účastníky si zatančily i 4 holčičky, které měly na těle připevněny panenky. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 1. července 2016 v Parku u Chodovské tvrze v Praze. 1tanec
 

Nejvíc kilometrů ujetých za 24 hodin na jízdním kole

Ing. Daniel Polman, DiS., šéfredaktor časopisu lidé&HORY, dokázal v průběhu 24 hod ujet na jízdním kole 911,68 km. Vstoupil tak do společnosti několika málo jedinců na světě, kteří překonali hranici 900 km za 24 hodin, a to navíc bez závodnické podpory přímo na trati. Průměrná rychlost jeho jízdy činila 38 km/h, ujel 154 kol na Slovakia Ringu (5,922 km), spálil 16 000 kcal, do pedálů šlápnul více než 95 000krát, přičemž měl pouze jednu 3minutovou přestávku na záchod.

Rekordu cyklista dosáhl ve dnech 30. června – 1. července 2016 v rámci závodu 24h Slovakia Ring cycling race a jeho výkon byl posléze zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Daniel Polman 24 hodin na kole


Cesty na vrchol – běh přes sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších českých pohoří

René Kujan z Kralup nad Vltavou a Chýnova vyběhl dne 5. června 2016 z šumavského nejvyššího vrcholu Plechý a přes Klínovec, Sněžku, Králický Sněžník, Smrk a Praděd doběhl dne 25. června 2016 do svého cíle na beskydskou Lysou horou. V průběhu těchto 21 dní uběhl 971,4 km za 137:57:20 hod čistého času, přičemž každý den zdolal minimálně vzdálenost maratonu, v průměru 46,26 km za den. Ultramaratonec svým během přes sedm pohoří prošlapával cestu na vrchol těm, kteří běhat nemohou, především podporou tréninkového pracoviště Hvězdný bazar, jež pomáhá vozíčkářům „postavit se na vlastní nohy“.

Běh byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit, dne 26. června 2016 na Lysé hoře.

Cesty na vrchol – běh přes sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších českých pohoří
 

Rozcestník s nejvíce ukazateli

Petr Hloušek z Nového Malína - Mladoňova vytvořil za podpory Obce Nový Malín světový rozcestník, na kterém je upevněno rekordních 196 ukazatelů států a hlavních měst udávajících vzdálenosti tzv. vzdušnou čarou. Práce na rozcestníku probíhaly v průběhu 2 let, na  jeho konstrukci byla použita borovice a ukazatele jsou vyrobeny z nerezu zčásti zbarveného  podle příslušných světadílů. Názvy států, názvy hlavních měst a jejich vzdálenosti, které byly určeny pomocí GPS s výchozím bodem městem Šumperk, jsou do ukazatelů vypáleny laserem. Vznik rekordního rozcestníku podpořili Jiřina, Petra a Ondřej Hlouškovi, Milan Zábrodský, Jan Wágner, Anna Novosadová, Jaroslav Lacina, Petr Kaňák, Jiří Demčák, Stanislav a Ludmila Re.

Rozcestník stojící na návsi v Mladoňově byl zapsán dne 25. června 2016 v 14:15:16 h. do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

1rozcestnik


Nejdelší palindrom

Palindromem se v tomto případě rozumí text, který má stejný sled písmen, ať jej čteme odpředu či od konce, přičemž se neberou v úvahu mezery mezi slovy a diakritika.

Stanislav Tvrdík z Prahy vytvořil nejdelší český palindromický útvar tohoto znění: „Milá památka. Malovaný sešit, den hyne, partu mámí tiše řeka, taj, mat nemám. Dán si své víno vypil, nesl chrpu, mák. Je den hájů, keř, péče, mé díly, hůl. Pán nemá kuráž, máti volám co nemám rád. I lovec musí lhát. Je lov, má klec i lev. I ten dále já masák nalézám u dubu. Taj? Málo v lese, vílo, do podolí vesel volám: Já tu budu. Má zelánka sama je. Lad? Neti, velice lkám. Volej: Táhli sumce voli, dar. Máme noc. Málo vítám žár u kamen. Na pluhy, lide, meče překuj, a hned! Ej, kam uprchl sen? Lípy voní ve vsi. Snad mámen tam já také řešiti mám utrápený hned. Tiše syna volám: Akta má pálím.“ Palindrom obsahuje 435 písmen a k dispozici je i výklad jeho textu ve formě nejdelší hádanky tzv. ráčku v autorově knize Ráčkovník, která obsahuje 754 palindromických hádanek.

Údaj byl dne 20. června 2016 oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejdelší palindrom
 

Nejvíce připíjejících z jedné vinné láhve

Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo, uspořádalo v rámci oslav výročí 80 let svého založení největší slavnostní přípitek z jedné láhve. V průběhu 3 hodin vzdalo hold tomuto výročí 174 návštěvníků pozvednutím číše a přípitkem bílým vínem Chardonnay nalitým z největší vinné láhve o objemu 200 l a výšce 207,6 cm. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 18. června 2016 v Čejkovicích.

Nejvíce papírových lodiček plujících po řece
 

Největší model jízdního kola

V rámci oslav 25. výročí založení společnosti SEKO Aerospace, a. s. byl slavnostně veřejně odhalen železný model jízdního kola o výšce 13,6 m a délce 27,4 m. Model o hmotnosti cca 3 tuny byl vyroben v průběhu 4 měsíců třemi zaměstnanci společnosti založené v roce 1991 panem Vlastimilem Sedláčkem, generálním ředitelem, autorem nápadu a iniciátorem výroby největšího modelu jízdního kola v České republice. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován v sídle SEKO Aerospace, a. s., v Lounech dne 17. 6. 2016.

Největší model jízdního kola

Zhotovení nejvíce záložek do knihy

Obec Bludov ve spolupráci s Místní knihovnou Bludov uspořádaly rekordní vyučovací hodinu trvající klasických 45 minut, v rámci které vytvořili žáci MŠ a ZŠ Bludov, žáci tříd při Lázních Bludov a další účastníci 485 originálních záložek do knih. Každý účastník měl za úkol libovolně pomalovat či vyzdobit přední stranu jedné záložky a na zadní stranu napsat své iniciály, přičemž všechny záložky měly stejnou velikost.

Údaj byl dne 15. června 2016 v Bludově zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Zhotovení nejvíce záložek do knihy


Největší počet přítisků k poštovním známkám

Karel Adam z Bludova vydal od roku 2003 celkem 67 přítisků k poštovním známkám, které obsahují bludovské motivy. Na přítiscích jsou vyobrazeny různé bludovské památky a zajímavosti obce, která má 3 098 stálých obyvatel.

Aktualizovaný rekord byl dne 15. června 2016 ve spolupráci s Obcí Bludov a Místní knihovnou Bludov zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit.

Největší počet přítisků k poštovním známkám
 

Vyprošťovací automobil

SDH Nový Rychnov je provozovatelem speciálního terénního vyprošťovacího automobilu TATRA 813 8x8 VYA, vyrobeného v roce 1975. Dosahuje délky 11,5 m, šířky 2,5 m a hmotnosti 20 500 kg a je poháněno vznětovým atmosférickým vícepalivovým vzduchem chlazeným dvanáctiválcovým motorem Tatra s celkovým objemem 17 640 cm³ a maximální rychlostí jízdy po silnici 80 km/h. Vozidlo je schopno překonat příkop široký 2,8 metru, zdolávat kolmé překážky do výšky 60 centimetrů, jezdit s bočním náklonem až 30° a brodit hloubku 1,4 m. Dosah lana navijáku je 40 m. Původní verzi vozidla T 813 PM-55 (přepravník mostu) odkoupil v roce 1991 Sbor požární ochrany okresu Pelhřimov od Armády ČR a hasiči ÚO Pelhřimov provedli jeho přestavbu na vyprošťovací automobil. Je jediný svého druhu v České republice a v současné době ho udržují strojníci JSDHO Nový Rychnov. Automobil byl zaregistrovaný dne 15. června 2016 do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Vyprošťovací automobil
 

Nejvíc dětí hrajících hru Jupí

Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run zorganizoval v rámci průběhu této mezinárodní mírové štafety Českou republikou nejpočetnější hru Jupí, které se zúčastnilo 365 žáků zlínských mateřských a základních škol. Hra spočívala v reakcích na otázky pohybem, přičemž při kladné odpovědi účastník vyskočil ze dřepu s rukama nad hlavou a vykřikl „jupí“ a při záporné odpovědi setrval v podřepu. Hra trvala 4 minuty a obsahovala 29 otázek tematicky zaměřených na kamarádství, mír, spolupráci, záliby a radost – dotýkaly se tedy myšlenek mírového běhu.

Rekordní hra byla dne 13. června 2016 ve Zlíně zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejvíc dětí hrajících hru Jupí
 

Nejvíc psů v tričku

Sportrelax centrum Monínec uspořádalo za podpory Rádia Blaník a společnosti Trigema a. s. na lyžařské sjezdovce zábavné odpoledne pro psy a jejich páníčky. V rámci programu se u spodní stanice sedačkové lanovky sešlo v jeden okamžik 101 psů, kterým jejich majitelé oblékli bílá trička s logem 4. ročníku tradiční akce Monínec patří psům. Rekordu bylo dosaženo v neděli 12. června 2016.

  Nejvíc psů v tričku
 

Láhev sektu useknutá nejmladšími sekáči

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého bratři Dominik (2 roky, 7 měsíců, 1 den) a Mikuláš (3 roky, 10 měsíců, 3 týdny) Prokešovi usekli za účasti svého otce dvě láhve sektu sekyrkou. Stali se tak nejmladší bratrskou dvojicí otevírající souběžně v jednu chvíli dvě lahve sektu touto technikou. Údaj byl dne 11. června 2016 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


 

Nejrychleji useknutých 6 sektů šavlí při jízdě na koloběžce

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého se podařilo Milanovi Krejčímu z Prahy při jízdě na koloběžce postupně useknout 6 sektů šavlí za 28,28 vteřiny. Rekordní čas byl dne 11. června 2016 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.


 

Nejrychleji vypitá a polknutá láhev sektu 125 ml – ŽENY

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého Helena Slaninová z Valtic dokázala vypít láhev sektu o objemu 125 ml za 5,72 vteřiny. Podmínkou uznání rekordu bylo i polknutí veškerého objemu láhve. Rekordní čas byl dne 11. června 2016 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejrychleji vypitá a polknutá láhev sektu 125 ml – ŽENY
 

Nejrychleji vypitá a polknutá láhev sektu 125 ml – MUŽI

Moravský sommelier® Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů, v rámci kterého Marcel Sitník ze Zlína dokázal vypít láhev sektu o objemu 125 ml za 3,79 vteřiny. Podmínkou uznání rekordu bylo i polknutí veškerého objemu láhve. Rekordní čas byl dne 11. června 2016 ve Vinném sklepě U Jeňoura v obci Prušánky - Nechory zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejrychleji vypitá a polknutá láhev sektu 125 ml – MUŽI
 

Největší firemní logo z balónků

Českomoravská stavební spořitelna, a. s., uspořádala pro své zaměstnance akci ČMSS Summer Happening, v rámci které 313 účastníků s balónkem v ruce utvořilo logo Diverzity ČMSS ve tvaru panáka o velikosti 23 x 11 m v barvách červená, hnědá, fialová, zelená, žlutá a modrá. Účastníci akce poté, co se postavili na předem určené pozice dle barev balónků naplněných héliem, vypustili balónkový obrazec do vzduchu.

Obří logo vytvořené v usedlosti Ladronka v Praze dne 9. června 2016 bylo zaregistrováno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, která spravuje Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší firemní logo z balónků
 

Nejdelší štafetová hra na klavír Mistral Petrof

Základní umělecká škola J. B. Foerstera Jičín uspořádala akci Jičínský klavírní maraton, která trvala 20 hodin a 7 minut nonstop (bez jakékoliv přestávky) a jíž se štafetově zúčastnilo 171 hráčů. Nejmladšímu účastníkovi bylo 6 let a nejstarší klavíristce 86 let, dalšími účastníky se stali žáci a absolventi ZUŠ Jičín, jejich učitelé, žáci a učitelé z dalších ZUŠ a rovněž také hudebníci z řad veřejnosti. Rekordní pokus byl uspořádán jako poděkování jičínským daňovým poplatníkům za zakoupení nového koncertního klavíru MISTRAL věhlasné značky PETROF. Maraton, který proběhl ve dnech 4. – 5. června 2016 v Jičíně, byl posléze zapsaný do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejdelší štafetová hra na klavír Mistral Petrof
   

Nejvíc borderkolií na jednom místě

Border collie club Czech Republic uspořádal Mezinárodní mistrovství České republiky v agility borderkolií, v rámci kterého se na jednom místě sešlo 175 čistokrevných psů dané rasy s PP i bez PP. Majitelé borderkolií se shromáždili se svými psy ve vytyčeném prostoru soutěžního parkuru. Poté se všichni procházkou přemístili na cca 150 m vzdálené místo k pořízení společné fotografie.

Rekordu bylo dosaženo v sobotu 5. června 2016 na atletickém stadionu TJ SPARTAK v Třebíči.

1border


Nejvíce Křemílků a Vochomůrků hrajících golf

Firma JR Real, s. r. o., uspořádala turnaj, při kterém na golfovém hřišti Grund Resort Golf & Ski hrálo golf 52 účastníků převlečených za skřítky Křemílka a Vochomůrku, další 3 skřítci zajišťovali catering a tím pádem se i oni pohybovali po hřišti. Nejvyšším Křemílkem byl Stanislav Palas s výškou 198 cm, nejmenším Vochomůrkou se stal 8letý Martin Fiala se 145 centimetry.

Netradiční golfová hra byla dne 4. června 2016 v Mladých Bukách zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, která spravuje Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíce Křemílků a Vochomůrků hrajících golf
 

Vzkaz s největším počtem otisků (Aero rekord – Držíme palce)

Český aeroholding, a. s., uspořádal akci pro děti zaměstnanců skupiny Český aeroholding a Českých Aerolinií s názvem Hurá na Aero hry 2016, v rámci které její účastníci v průběhu 3:30 hod otiskli na připravenou stěnu se vzkazem „Držíme palce“ 699 barevných otisků palců, dalších prstů, či celých dlaní na znamení podpory českému olympijskému týmu. Každý účastník mohl zanechat maximálně dva otisky, po jednom z levé a z pravé ruky.

Údaj byl dne 4. června 2016 v Praze-Ruzyni zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Vzkaz s největším počtem otisků (Aero rekord – Držíme palce)


Nejpočetnější štafeta mysliveckých trubačů předávajících si předem neurčený signál

Českomoravská myslivecká jednota, z. s., Klub trubačů ČMMJ, Klub trubačov SR a Slovenský poľovnícký sväz ve spolupráci s OMS Pelhřimov uspořádaly v rámci Česko-Slovenské soutěže mysliveckých trubačů probíhající pod záštitou ministra zemědělství ČR v Pelhřimově štafetu mysliveckých trubačů, k uctění výročí 80 let od vydání českých loveckých signálů Prof. Antonína Dyka. Po trase  dlouhé 10 792 m bylo rozmístěno 136  trubačů. Poté byl vylosován jeden ze tří vybraných oficiálních signálů z Dykova Trubačského Desatera používaných při honech, jež první z trubačů zahrál a po ukončení svého úkolu zvedl nástroj nad hlavu, což bylo znamením pro dalšího v řadě (stojícího na dohled), že může i on signál zahrát. Takto si hráči předávali vylosovaný signál "Přestávka" po dobu 40:54 min., až tento signál úspěšně doputoval do cílového stanoviště na Masarykově náměstí. Trasa začínající v Městských sadech vedla okolní přírodou směrem na Radětín, Starý Pelhřimov a rovněž ulicemi města Pelhřimova. Výkon, na jehož vytvoření se podíleli čeští a slovenští trubači a jehož bylo dosaženo 4. června 2016, byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Nejpočetnější štafeta mysliveckých trubačů předávajících si předem neurčený signál
 

Hromadné zpívání do utrženého sluchátka

Zlín Film Festival uspořádal rekordní pokus, při němž se u pódia Open Air scény sešlo 217 lidí, kteří společně pouze za rytmického doprovodu beatboxera Ondřeje Havlíka zazpívali píseň My jsme žáci 3. B z dětského seriálu Mach a Šebestová. K dokreslení atmosféry seriálu použili účastníci rekordu rekvizitu v podobě utrženého sluchátka. Rekordu bylo dosaženo v rámci 56. Mezinárodního festivalu pro děti a mládež ve středu 1. 6. 2016 ve Zlíně.

  Hromadné zpívání do utrženého sluchátka
 

Největší nakreslený obraz „Anděl strážný“

Město Ostrov a Městská policie Ostrov podpořilo vytvoření obřího obrazu nakresleného křídami, jehož vznik a celou akci s názvem Pomáháme dětem křídou inicioval Jan Brodec, Aďas Hrbek a spolek dobrovolníků Lidé pro děti (P4K). Obraz anděla strážného autorky Elišky Hojdové, který byl upraven a následně překreslen Aďasem Hrbkem na plochu Mírového náměstí, pomáhalo vybarvovat 927 dětí a dospělých z místních škol celkem 6,5 hodiny. Bylo použito 250 kg bílých, žlutých, červených a modrých kříd, 30 kg dřevěného uhlí a prefabrikát z pórobetonu na bílé plochy. Obraz o velikosti výšky 80,4 m a maximální šířky 40 m vytvořil velikost 3216 m2. Dílo bylo věnováno všem dětem s onkologickým i jiným onemocněním. Následně ho smyl déšť, ale jeho poselství zůstává v našich srdcích.

Obraz, jenž vznikl dne 1. června 2016 v Ostrově (okr. Karlovy Vary), byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší nakreslený obraz „Anděl strážný“

Nejvíc medvědů v jedné expozici

Vánoční dům, s. r. o., provozuje v Karlových Varech expozici s názvem NEJVĚTŠÍ VÝSTAVA MEDVĚDŮ V ČR aneb JAK SE ŽIJE MEDVÍDKŮM VE VÁNOČNÍM DOMĚ. Sběratelkou je majitelka Jiřina Regietová. Ke dni registrace rekordu 28. května 2016 zde bylo vystaveno 4 044 exponátů. Sbírka se skládá z medvídků komerčních (běžně dostupných), retro a starožitných, originálních (autorských) s tzv. rodokmenem, k nimž existuje jen jediný exemplář. Jsou vyrobeni z plyše, skla, keramiky a porcelánu.

Zvláštní pozornost si zaslouží medvídci vytvoření ze dřeva za pomoci motorové pily (autor Artur Regieta) a medvědi pohybliví. Exponáty jsou ve výstavních prostorech tematicky uspořádány. Nejstaršímu medvědovi je 104 let, nejmenší medvídek měří 12 mm a největší, jež je pro svou velikost českým rekordmanem, měří 503 cm.

Výstava byla dne 29. května 2016 zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Medvědi


Největší medvěd

Vánoční dům, s. r. o., inicioval výrobu textilního ručně vyrobeného "medvídka", který je vysoký 5,03 m s rozpětím tlapek 3 m a obvodem břicha 2,7 m. Největší hračka tohoto druhu v ČR váží 100 kg, z toho 60 kg tvoří molitanová výplň a 40 kg čalounická látka, kterou je medvěd potažený. Jeho výroba trvala dvěma lidem 60 hodin čistého času práce. Medvěd je vystaven v expozici karlovarského Vánočního domu.

Údaj byl v Karlových Varech dne 29. května 2016 zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

1medvěd


Srdce z knoflíků

Kastelánka Nového zámku u Lanškrouna Krasava Šerkopová uspořádala pátý ročník tradiční akce s názvem Knoflíkiáda, v rámci které bylo sestaveno srdce o rozměrech 4,65 x 7,60 metru tvořené 506 593 knoflíky. Obvod srdce tvořilo 500 000 knoflíků napočítaných v igelitových sáčcích, uvnitř srdce stálo 108 lidí s papírovou maketou knoflíku a strom pošitý 4 735 knoflíky. Po obvodu z vnější strany přispělo k rekordu dalšími 1750 knoflíky 15 motorkářů z KČT Dolní Dobrouč. Údaj byl zaregistrován dne 28. května 2016 v Novém zámku u Lanškrouna.

Největší srdce z knoflíků


Nejvíce papírových lodiček plujících po řece

Městská část Brno-Bystrc uspořádala II. ročník veřejné akce Dobrý den v Bystrci, v rámci které nadšenci s duší dítěte (v rozmezí od 2,5 do 67 let) poskládali z papíru 173 papírových lodiček, které posléze poslali po proudu řeky Svratky. Na rekordu se podílelo 98 dívek, které skládaly žluté lodičky a 75 kluků, kteří poskládali lodičky bílé. Údaj byl dne 28. května 2016 v Brně-Bystrci zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíce papírových lodiček plujících po řece
 

Největší počet knoflíků na jednom místě

Kastelánka Nového zámku u Lanškrouna Krasava Šerkopová uspořádala pátý ročník tradiční akce s názvem Knoflíkiáda, v rámci které byla do České databanky rekordů zapsána sbírka knoflíků, čítající přesně 1 100 000 ks. Jednalo se o knoflíky nejrůznějších tvarů, barev a materiálů vyrobených nejrůznějšími postupy. Započítány byly knoflíky volné, navlečené na provázku, nebo přišité na různých výrobcích. Rekord, který podpořila SANELA spol. s r.o. a TV OIK,  byl zaregistrován dne 28. května 2016 v Novém zámku u Lanškrouna.

Knoflíky
 

Největší sraz socialistických vozidel

Petr Jirsa ve spolupráci s obcí Hnačov uspořádal 3. sraz socialistických vozidel, v rámci kterého se sešlo rekordních 560 jedno i dvoustopých vozidel vyrobených do roku 1990 v socialistických zemích bývalého východního bloku. Nákladních a osobních automobilů se sjelo 468, zbylých 92 tvořily motocykly a tříkolky. Nejčastěji zastoupenou značkou byla československá zn. Škoda. Sraz byl dne 28. května 2016 v autokempu Hnačov zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

  Největší sraz socialistických vozidel
 

Srdce drátované z největšího počtu smyček a spirál

Kastelánka Nového zámku u Lanškrouna Krasava Šerkopová vyrobila v průběhu 41 hodin a 30 minut drátenickou technikou srdce tvořené 1370 smyčkami a spirálami o celkové hmotnosti 0,85 kg. Na výrobu bylo použito 66, 20 metrů měděného drátu různých průměrů a odstínů. Srdce věnované NFOZP pro projekt Srdcerváči bylo zaevidováno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 28. května 2016 na Novém zámku u Lanškrouna v rámci charitativní akce Knoflíkiáda V.

Drátenické srdce


Mistrem České republiky a Mistrem Slovenska během 24 hodin

Michal Janovský z Buštěhradu získal dva mistrovské tituly v bowlingu ve dvou různých zemích během pouhých 24 hodin. Dne 30. dubna 2016 se stal mistrem ČR ve věkové kategorii 16 – 18 let na Mistrovství České republiky juniorů v Chomutově a do 24 hodin po tomto triumfu se stal s týmem BK Perfect Zvolen seniorským Mistrem Slovenska družstev po vítězství ve finále tamní bowlingové extraligy, které se hrálo 1. května 2016 v Popradě. Údaj byl dne 23. května 2016 zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Bowling
 

Zdolání trasy dlouhé 20 m ekologickým způsobem nejvíce lidmi

Spolek Energy Centre České Budějovice uspořádal pokus o rekord v největším počtu lidí, kteří ujeli ekologickým způsobem trasu dlouhou  20 m. V průběhu dvou dnů překonalo tuto vzdálenost během 15,5 hodiny čistého času 1 009 účastníků na segwayi, elektrické koloběžce, v elektromobilu, nebo na nemotorovém dopravním prostředku (skateboardu, waveboardu, skákacím míči, koloběžce, skákací koze, odrážecím autíčku, invalidním vozíku či na koštěti).

Výkon, dosažený v rámci akce Bamboška 2016 ve dnech 20. – 21. května v Českých Budějovicích, byl posléze zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Bamboška


Vydání hudebního alba po nejdelší odmlce

Skupina Spolektiv (vítěz interpretační Porty 1993), hrající vlastní autorskou hudbu s prvky rocku, art folku a jazzu za použití akustických nástrojů (klasických kytar, baskytar, perkusí, etnických a dechových nástrojů), vydala své první album „Spolektiv – …a ticho v sobě“ 22. listopadu  1994. V prosinci 1995 kapela koncertovala na dlouhou dobu naposledy. Po osmnáctileté přestávce se na hudební scénu vrátila a 19. května 2016 vydala přesně po 21 letech, 5 měsících a 27 dnech odmlky své druhé album „Spolektiv – Dej mi tvar“. Údaj byl dne 19. května 2016 v Českých Budějovicích zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.Spolektiv bez loga


Nejobsáhlejší 2D kód z mozaiky

Mozaikář Petr Diblík ze Srchu, zabývající se tvorbou obrazů technikou vkládání miniaturních plastových dílků (nejmenší 4,1 x 4,1 mm) do podkladové mřížky, přičemž tímto způsobem je schopen reprodukovat např. i fotografie. Takto autor vytvořil i ojedinělé dílo QR kód s rozměry 125 x 125 čtverečků (modulů). Rekordman jej skládal 41 po sobě jdoucích dní. Kód se prolíná s jeho fotografií, která je viditelná pouhým okem (přičemž čitelnost čtečkou 2D kódů tím není omezená). Obsahem QR kódu o velikosti 53 x 53 cm je autorova vizitka včetně fotografie. Mozaika byla zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den dne 19. května 2016 a poté vystavena v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Unikátní QR kód je nyní vystaven v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Mozaika - QR kód
 

Nejvíce cloggerů stepujících na společnou choreografii

CCCDCA – Českomoravská asociace dětských country tanečních skupin uspořádala Otevřené mistrovství ČR v country tancích a cloggingu 2016, v rámci kterého po dobu 3:06 min stepovalo Clogging na jednotnou choreografii 150 účastníků za zvuku písně „Back Home“ (Andy Grammer). Clogging, neboli step amerického typu, se od stepu klasického liší technikou i provedením, na první pohled je také patrné okování bot.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 14. května 2016 v Pardubicích.

omcr-1-1024x682
 

Křest České knihy rekordů 5

Pepíno, Raf a MíraNaší novou knihu pokřtil nejstarší a nejdéle působící knihkupec v ČR, pan Jaromír Vytopil. Děkujeme. Pocity v nás jsou nesdělitelné. Kupte si ji. Neměla by chybět v žádné české knihovně.
 
  • ČKR 5Sportovní legendy, nejzajímavější turistické cíle, osobnosti české historie, rekordy a kuriozity
  • Více než 2000 údajů a téměř 2000 fotografií nad kterými zůstává rozum stát.
  • 256 stran, výběr nejnovějších rekordních pokusů nashromážděných archivy Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.
  • Ideální vánoční dárek pro vaše kamarády či obchodní partnery.
  • OBJEDNAT

Czech Book of Records

Naše kniha získala 2. místo v soutěži cestovatelských knih roku 2015. Toto ocenění jí udělili pořadatelé a zejména návštěvníci 18. ročníku prestižního cestovatelského festivalu GO Kamera.  Díky Rudovi Švaříčkovi a CK Living Stone se kniha dostala do rukou  desítek významných českých a slovenských cestovatelů, dobrodruhů a horolezců. Do batohu na cesty si ji může sbalit Miloslav Stingl, Jakub Vágner, Paľo Barabáš, Radek Jaroš, Peter Hámor, nebo Anička Kuchařová, která patří mezi světovou špičku ve slackliningu. Nejvíc se ale kniha tetelí v rukách jednoho z nejslavnějších horolezců světa, Rakušana Petera Habelera. Peter tvořil slavný DREAM TEAM s Reinholdem Messnerem. Před 35 lety společně stanuli na nejvyšším vrcholu planety. Zdolali Everest bez umělého kyslíku a nesmazatelně se tak vepsali do historie světového sportu. Navždy...

Czech Book of Records si můžete objednat tady.

Peter Habeler

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress