Hodinovka na handbike

Paraplegik Dušan Petřvalský ze Žeravic ujel na trenažeru handbiku Bravo nastaveném na zátěž č. 4 za 1 hodinu 37,1 km. Rekord byl výsledkem jeho třídenního snažení, přičemž první den ujel za 1 hodinu 34,2 kilometru, druhý den 36,4 km a třetí den se ještě zlepšil na konečnou hodnotu. Maximální rychlost jízdy byla 50,1 km/h.

Výkonu bylo dosaženo 21. ledna 2017 v putovní expozici pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit na veletrhu cestovního ruchu Regiontour v areálu Výstaviště Brno.

Hodinovka na handbike


Premiéra po nejdelší odmlce divadelního souboru

Soubor Divadla Šmíry z Frýdku-Místku odehrál premiéru autorské divadelní frašky s názvem „Kryt aneb kamarádi na život a na smrt!“ 13. ledna 2017, tedy celých 14 let po posledním předchozím představení souboru „Za dobrotu na žebrotu“ (leden 2003). Přestávka v činnosti souboru nastala z důvodu všeobecného vytížení jednotlivých divadelníků. V premiéře nové hry hráli Marian Maskal, Jiří Šebesta, Marek Veselka (zakládající členové divadla) a Petr Otýpka.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, 13. ledna 2017 ve vyprodaném Divadle Čtyřlístek ve Frýdku-Místku.

Premiéra po nejdelší odmlce divadelního souboru


Nejvíc výstupů na Ještěd v průběhu jednoho kalendářního roku

Petr Spálovský z Jablonce nad Nisou vystoupal v období od 1. ledna do 31. prosince 2016 celkem 1212x na vrchol hory Ještěd a to pokaždé pěšky s batohem na zádech a bez hůlek. Vycházel vždy od dolní stanice lanovky v Horním Hanychově a v průběhu roku prošel všechny oficiální trasy na vrchol. Celkově ušel při výstupech a sestupech vzdálenost 6 220 km, zdolal převýšení 504 608 m a celý výkon mu zabral 1 690 hodin času. Nejintenzivnějším měsícem byl srpen se 152 výstupy, přičemž v týdnu od 22. do 28. srpna uskutečnil rekordman 51 výstupů a rekordním dnem se pro něj stal 22. srpen, kdy vrchol hory zdolal osmkrát.

Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 31. prosince 2016 na Ještědu.

Nejvíc výstupů na Ještěd v průběhu jednoho kalendářního roku


Křest největšího počtu tramvají

Dopravní podnik města Brna, a. s., zorganizoval křest rekordního počtu 19 tramvají na jednom místě. Patrony nových tramvajových vozů typu Škoda 13T se staly jednotlivé brněnské městské části, jejichž zástupci je pokřtili a pojmenovali po slavných osobnostech. Na závěr akce se utvořila kolona 20 tramvají (19 čerstvě pokřtěných a 1 pokřtěné již dříve) dlouhá 651 metrů.

Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 22. prosince 2016 na náměstí Svobody v Brně.

Křest největšího počtu tramvají
 

Nejdelší tradice „Barevných dnů“ pořádaných v Domově důchodců

Domov důchodců v Onšově uspořádal v r. 2016 již 20. Červený den, při němž je zařízení každoročně vyzdobeno červenými balónky, ubrusy, fábory, svíčkami nebo třeba červenými ubrousky na stolech. Všichni zaměstnanci a obyvatelé domova na sobě mají alespoň částečně červené oblečení, každá návštěva dostává červenou mašli a hudba hraje skladby, jejichž texty obsahují zmínku o čemkoliv červeném. Rovněž jídlo a pití bývá při této příležitosti červené. Červený den, pořádaný o zimním slunovratu, je součástí zdejší dvacetileté tradice tzv. Barevných dnů (probíhá ještě i den zelený a žlutý), kterým se obyvatelé Domova důchodců každoročně loučí s podzimem a jeho barvami. Tento počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující expozice Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, 21. prosince 2016.

Nejdelší tradice „Barevných dnů“ pořádaných v Domově důchodců


Nakladatelství, které exportovalo vlastní vydané knihy do nejvíce států světa

Nakladatelství Petra Chrdleho KAVA-PECH Dobřichovice vydalo 184 knih s vlastním ISBN a podobné množství knih pro jiné nakladatele (převážně zahraniční) s jejich ISBN a také pro jednotlivce. Vydané knihy psané v češtině a esperantu a v menší míře i anglicky, německy, francouzsky, italsky a rusky exportovalo, i když většinou v malém množství, do 64 zemí všech obydlených kontinentů. Jednalo se zejména o literaturu psanou v jazyce esperanto, která byla od roku 1992 do roku 2016 exportována do 63 zemí.

Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován dne 20. 12. 2016 v Pelhřimově - městě rekordů.

Petr Chrdle se svou knihou
   

Nejstarší šarpej

Jitka Ulovcová z Prahy je již po 20 let ve své chovatelské stanici Crease Pei chovatelkou psího plemena Shar Pei (šarpej). Z této stanice vzešla také její vlastní fenka Aylin Crease Pei, která se narodila 31. 3. 2000 a za svůj život se stala multišampionkou několika zemí a velkou láskou svých majitelů. Aylin skonala 2. 12. 2016 ve věku 16 let, 8 měsíců a 2 dnů a stala se nejstarším šarpejem v České republice.

Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, provozující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 19. prosince 2016.

Nejstarší šarpej
 

Nejvíce vnoučat a pravnoučat jednoho manželského páru

Marie a Jaroslav Václavkovi z Rokytnice nad Rokytnou jsou rodiče čtyř dcer a ke dni registrace rekordu se dočkali narození již 18 vnoučat (8 vnuků a 10 vnuček) a 20 pravnoučat (10 dívek a 10 chlapců). Babička a prababička Marie Václavková, roz. Kloudová, se narodila 30. 9. 1940 v Heralticích, pracovala v JZD a později v lahůdkářské výrobě. Dědeček a pradědeček Jaroslav Václavek se narodil 3. 3. 1930 v Rokytnici nad Rokytnou, strávil 4 roky v jáchymovských uranových dolech jako politický vězeň, jinak pracoval po celý život v JZD jako skladník.

Tato neobvyklá skutečnost byla zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 19. prosince 2016.

Nejvíce vnoučat a pravnoučat jednoho manželského páru


Nejvíckrát babičkou

Marie Hejnová z Červeného Kostelce, nar. 15. 3. 1940, je matkou 10 dětí a babičkou 46 vnoučat. Rekordní babička má všech 10 dětí s jedním mužem, Josefem Hejnou (1930 – 2006), a taktéž všechna její vnoučata pocházejí vždy z jednoho manželství. Nejstaršímu vnukovi je 30 let a nejmladší se narodil pět dní před oficiální registrací rekordu 8. prosince 2016.

Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaevidován dne 13. prosince 2016.

Nejvíckrát babičkou


Nejvíc druhů vydání Bible

Biblický teologický seminář, o. s., je zřizovatelem a provozovatelem expozice nazvané MALÉ MUZEUM BIBLE, ve které je vystaveno 412 různých druhů vydání Bible. Jedná se nejen o historická a novodobá vydání českých Biblí, ale také o cizojazyčná vydání v 75 jazycích, včetně Biblí hebrejských, řeckých, arabských, či korejských. Součástí expozice je originál Bible kralické z roku 1587, nebo Melantrichova Bible z roku 1549.

Údaj byl do České databanky rekordů zapsán dne 8. prosince 2016 v rámci akce Vánoce z České knihy rekordů na Staroměstském náměstí v Praze.

Nejvíc druhů vydání Bible
 

Nejvíc odehraných divadelních představení pro děti

Divadélko HRAČKA (Milada Matuchová – Svěráková a Václav Svěrák) odehrálo od sezóny 1965/1966 celkem 13 915 představení pro děti.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 8. prosince 2016 v rámci akce Vánoce z České knihy rekordů na Staroměstském náměstí v Praze.

Nejvíc odehraných divadelních představení pro děti


Soutěž s největší mezinárodní účastí operních pěvců

Opera mladých, z. s. – Jana a Jakub Pustinovi pořádají tradiční soutěž s názvem Mezinárodní pěvecká soutěž Jakuba Pustiny pro 35 zemí. První kolo jubilejního 10. ročníku soutěže se bude konat v průběhu měsíce dubna 2017 v Mnichově, Vídni, Moskvě, Budapešti, Varšavě a Praze. Několik desítek semifinalistů vybraných porotou soutěže se v říjnu 2017 zúčastní semifinálového a finálového kola, které proběhne na území České republiky.

Údaj byl do České databanky rekordů zapsán dne 8. prosince 2016 v rámci akce Vánoce z České knihy rekordů na Staroměstském náměstí v Praze.

Soutěž s největší mezinárodní účastí operních pěvců
 

Nejdelší nepřetržitá koncertní činnost

České kytarové duo Jana a Petr Bierhanzlovi

Profesionální koncertní činnost Českého kytarového dua započala 22. 7. 1975 a trvá tak již více než 41 let. K 8. prosinci 2016 měli hudebníci na svém kontě jubilejních 4 000 vystoupení (v průměru 98 každým rokem) v nezměněné sestavě Jana Bierhanzlová (roz. Jirovcová) a Petr Bierhanzl. V jejich repertoáru jsou kromě nejlepších duet světové kytarové literatury i vlastní transkripce skladeb českých autorů, hudba anglických renesančních loutnistů či španělské flamenco.

Údaj byl do České databanky rekordů zapsán dne 8. prosince 2016 v rámci akce Vánoce z České knihy rekordů na Staroměstském náměstí v Praze.

Nejdelší nepřetržitá koncertní činnost
 

Nejvíce jedniček v žákovské knížce

Jakub Novotný z Prahy, nar. 19. 10. 2008, dokázal v průběhu školního roku 2015/2016, kdy navštěvoval 1. ročník Univerzitní základní školy Lvíčata, naplnit notýsek pro 1. třídu (žákovskou knížku) 265 jedničkami, přičemž 37 z nich bylo dokonce s hvězdičkou. Jinou známku než jedničku po celý školní rok nedostal.

Výborný prospěch byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 6. prosince 2016.

Nejvíce jedniček v žákovské knížce


Jediný trojboký oltář v České republice

Kostel Nejsvětější Trojice na vrchu Křemešník je ojedinělý unikátní památkou z r. 1752. Půdorys zdejšího deset metrů vysokého oltáře, jehož každá ze tří stran je dlouhá 5 metrů, tvoří rovnoramenný trojúhelník, což v minulosti umožňovalo o poutích sloužit zde do tří stran u tří svatostánků tři tiché mše třemi kněžími najednou. Symbolika celého díla se vůbec odvíjí od čísla tři. Nad každou ze tří stran oltáře je nápis: jeden v češtině, druhý v němčině a třetí v latině. Dominantní obraz znázorňuje propojení Svaté Trojice, tedy Boha Otce, Syna a Ducha svatého, zobrazeného symbolem holubice. Všechny tři osoby spojuje láska, což zde znázorňuje velké srdce. Tři jsou i andělé u rohových sloupů. Architektura oltáře je zhotovena ze smrkového a borového dřeva na vyzděné menze. Řezby jsou ze dřeva lipového. A právě lipové dřevo bylo v minulosti napadeno aktivním červotočem, a to tak výrazně, že v některých místech oltář držela pohromadě jen vrstva nátěrů a pozlacovacích technik, dřevo se proměnilo v prášek připomínající mouku, Socha Panny Marie nešla vzít do rukou a hrozilo, že dojde ke zřízení a rozpadu. Zrestaurování oltáře provedl místní patriot a přední český restaurátor Jaroslav Benda, který na něm pracoval 7 let (2007 - 2012) a který má na svém kontě záchranu řady památek včetně vzácných objektů na Pražském hradě (kromě barokního oltáře s ostatky sv. Prokopa v kostele Všech svatých či oltáře v kapli P. Marie v katedrále sv. Víta především restaurování a pozlacení gotického pastoforia z kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta. Tato památka světového významu vznikla v parléřovské huti v letech 1373 - 1375).

Jediný trojboký oltář v České republice


Nejpočetnější řetězové zvonění na zvonky

Město Náchod uspořádalo slavnostní rozeznění a odhalení zvonkohry ve tvaru vstupní brány do města, v rámci kterého pod ní prošel zástup 297 lidí se zvonkem v ruce, přičemž každý z nich, poté co stanul přímo pod zvonkohrou s jedenácti speciálně odlitými zvonky, jež dokážou hrát nejrůznější melodie i odbíjet čas, na svůj zvoneček zazvonil.

Nejpočetnější řetězové zvonění na Karlově náměstí v Náchodě bylo 1. prosince 2016 zapsáno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejpočetnější řetězové zvonění na zvonky
 

Betlém malovaný ústy

Pavel Hejhal z Milevska dokázal i přes svůj zdravotní handicap (kvadruplegie - ochrnutí dolních i horních končetin) vytvořit unikátní betlém o rozměrech 150 x 75 cm a s výškou 90 cm, který tvoří 11 postav včetně svaté rodiny, tří králů, anděla a pastýřů a 19 figur zvířecích. Figura svatého Josefa je vysoká 19 cm, velbloud 26,5 cm a ostatní postavy mají tomu odpovídající výšku. Rekordman si všechny objekty nejdříve předkreslil ústy na papír, pak jejich obrysy přenesl na osmimilimetrovou překližku, vypálil pájkou (rovněž drženou pouze ústy) a jednotlivé plochy pak stejným způsobem dobarvil glazurou. Podobně výtvarně zpracoval i město nad betlémem, studnu či strom, na který použil překližku o síle 10 mm). Pouze s vyřezáním postav a dalšími technickými záležitostmi, které nelze s uvedeným postižením zvládnout, mu pomáhali otec a švagr.

Tento ojedinělý betlém byl oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 26. listopadu 2016 v Sedlčanech na akci Den pro dětskou knihu.

Betlém malovaný ústy


Kulečníkový stůl ze zápalek

Zdeněk Matějka z Nového Přerova vytvořil z běžných dřevěných zápalek funkční kulečníkový stůl na karambol o rozměrech hrací plochy 210 x 105 cm. Stůl je vytvořen z 1 848 966 středních a malých zápalek, dále z 35 kovových vyvažovacích šroubů, nosného rámu a italské břidlice. Jeho výroba trvala 10 let.

Unikátní karambolový stůl byl představen veřejnosti v Kulturním sále Nového Přerova dne 26. listopadu 2016, kdy byl také oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Kulečníkový stůl ze zápalek


Největší autogramiáda potomků a příbuzných slavných osobností

Vratislav Ebr uspořádal akci nazvanou Maxiautogramiáda – potomci slavných, na které se sešlo 53 přímých potomků a 21 ostatních příbuzných celkem 49 významných (již nežijících) osobností českého kulturního, společenského a vědeckého života (Alois Jirásek, Bedřich Smetana, Jan Werich, Gustav Frištenský, Karel Čapek, Jan Amos Komenský, Josef Lada, Božena Němcová, Eduard Petiška ... ).

Autogramiáda, která proběhla 26. listopadu 2016 v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského v Praze, byla posléze zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší autogramiáda potomků a příbuzných slavných osobností


Pojídání točeného salámu v limitu 1 hodiny

SDH Prosenická Lhota uspořádal 17. ročník tradičního „pojídání čehokoliv“, při kterém Radim Dvořáček z Ostravy snědl během 60 minut 2,322 kg točeného salámu o průměru 4 cm, což představuje délku dva a čtvrt metru. Ke společnému stolu při soutěži usedlo 14 jedlíků, kteří dohromady spořádali 17,294 kg kabanosu.

Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 26. listopadu 2016 v Prosenické Lhotě.

Pojídání točeného salámu v limitu 1 hodiny
 

Nejvíc dopisů Ježíškovi vhozených do schránky za jediný den

K3 Bohumín, p. o., uspořádala Vánoční trhy, v rámci kterých vhazovali účastníci všech věkových kategorií do zapečetěné schránky s nápisem „Ježíškova pošta“ svá přání adresovaná Ježíškovi.

V průběhu 8 hodin se ve schránce nashromáždilo celkem 1 240 přání, která byla napsána na předtištěné dopisní lístky rozdávané na akci anděly, nebo účastníky sepsaná a připravená již z domova. Nejmladšímu odesílateli bylo 5 měsíců a nejstaršímu 87 let.

Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 26. listopadu 2016 na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně.

Nejvíc dopisů Ježíškovi vhozených do schránky za jediný den
 

Nejvíc lidí s knihou jednoho autora

Městská knihovna Sedlčany, Příbramský deník a klub Velká Kobra uspořádaly předvánoční setkání, při němž se v jeden okamžik na jednom místě sešlo a bránou, kterou vytvořil malíř Petr Sůsa, prošlo 688 lidí s knihou Josefa Lady v ruce.

Rekordu, který byl překonáním počtu 620 zúčastněných v r. 2007 a k jehož vytvoření přispěl svou přítomností i autorův vnuk Mgr. Josef Lada, bylo dosaženo v předvečer první adventní neděle 26. listopadu 2016 na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech v rámci akce Den pro dětskou knihu.

Nejvíc lidí s knihou jednoho autora
 

Největší anděl z PET lahví

PETMAT z. ú., tým studentů a absolventů ČVUT Praha, sestavil na základě podnětu pracovníků Muzea Jindřichohradecka z 11 392 PET lahví sochu anděla o výšce 6,3 m a vnějším obvodu 12,2 m. Rozpětí andělských křídel dosáhlo 6,3 m.  Sběr lahví a stavba jednotlivých částí těla sochy probíhala od poloviny září 2016 ve 13 školách v Jindřichově Hradci a okolí. Hlavu a křídla anděla sestavoval 11 členný tým PETMAT, který se zaměřuje na vývoj nových forem využití plastového recyklátu v architektuře a který ve dnech 22. – 26. 11. 2016 realizoval montáž sochy.

Rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován v sobotu 26. 11. 2016 na náměstí Míru v Jindřichově Hradci.

Největší anděl z PET lahví


Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných dálkových pochodů

MUDr. Tomáš Roučka z Nové Paky absolvoval bez přerušení sérii 48 ročníků dálkových pochodů „Novopacké pochody“, každý v délce 50 km. Rekordu bylo dosaženo v letech 1969 – 2016 v okolí Nové Paky.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 25. listopadu 2016.

Nejdelší nepřetržitá série absolvovaných dálkových pochodů


 

Nejvíce mistrovských titulů ve sportovní střelbě

Pavel Balák, sportovní střelec z Hradce Králové získal, kromě mnoha zahraničních ocenění, 124 československých a českých mistrovských titulů ve sportovní střelbě z předovek. 55x se stal mistrem ČSFR a ČR, přičemž 4x získal tento titul ve střelbě z perkusní pistole a zbytek v puškových disciplínách. 69x se stal mistrem České střelecké ligy ve střelbě z krátkých i dlouhých zbraní.

Rekord, který vznikl v letech 1990 – 2016 při soutěžích konaných na území bývalého Československa a České republiky, byl do České databanky rekordů zapsán ve čtvrtek 24. 11. 2016 na tiskové konferenci konané u této příležitosti v Pelhřimově – městě rekordů.

Nejvíce mistrovských titulů ve sportovní střelbě
 

Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu

Nejvyšší, devadesáticentimetrová váza slepená z více než 50 tisíc sirek a zápalkových hlaviček, obří krasohled nebo nejmenší motorka ve střední Evropě (s níž lze jezdit až padesátikilometrovou rychlostí) - to byly hlavní taháky improvizované výstavy pelhřimovského Muzea kuriozit na festivalu rekordů v německém městě Potsdam u Berlína.

Zúčastnění mohli vidět i siláka Radka Rosu, který dokázal v čase 2:02 odtáhnout sedmitunový traktor do vzdálenosti 20 metrů či silového žongléra Milana Roskopfa, jenž vydržel se třemi pětikilogramovými vrhačskými koulemi žonglovat po dobu 1:39 min.

Největší úspěch ale sklidil tradiční účastník festivalu Pelhřimov - město rekordů, rychlokarikaturista Lubomír Vaněk, který opět udivil svým tempem ve vytváření portrétů, ale tentokrát i zajímavým fórem: kreslil totiž portrétované tak, jak budou (dle jeho vizionářského pohledu) vypadat za 25 let, což vzbudilo nejen úsměv přítomných, ale také údiv nad tím, jak současné rysy charakterizující současný vzhled u jednotlivých "modelů" zůstaly i v jejich zobrazení z roku 2041! A zpět k té rychlosti: když pan Vaněk dokončil padesátou karikaturu, ukázaly stopky komisařů Agentury Dobrý den obdivuhodně krátký čas 32:26 min. Tedy necelých 40 vteřin na jeden portrét.

  Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu   Pelhřimovské Muzeum rekordů reprezentovalo Českou republiku na festivalu v Německu  
 

Nejmladší automobilová závodnice

Jana Míková z Tachova se zúčastnila svého prvního automobilového závodu v hobbyrallycrossu dne 20. září 2015 ve věku 11 let, 7 měsíců a 16 dnů a stala se tak nejmladší automobilovou závodnicí. Startovala s vozem Škoda Favorit 136 v kategorii Junior (objem motoru do 1400 cm3, věk závodníků do 18 let). Jednalo se o závod domažlického seriálu Chodský čakan. Dalším seriálem, kterého se Jana zúčastnila, byl Zimní pohár v Rožmitálu p. Třemšínem.

Rekordní skutečnost byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaevidována dne 14. listopadu 2016.

Nejmladší automobilová závodnice


Nejpočetnější ponor nevidomých potápěčů

Nadační fond Mathilda uspořádal k 25. výročí existence Tyfloservisu, o. p. s., akci k podpoře jeho činnosti v oblasti sociální rehabilitace nevidomých a slabozrakých. Při této příležitosti se ve stejnou chvíli pod vodní hladinu bazénu potopilo 25 nevidomých osob s dýchacím přístrojem. Za pomoci instruktorů vytrvali společně pod vodou 11:45 min čistého času.

Ponor byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 13. listopadu 2016 v Centru Na Fialce Říčany.

Nejpočetnější ponor nevidomých potápěčů
 

Nejdéle fungující ručně vyrobená pračka

Jan Šebek z Ořechu daroval pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit z pozůstalosti po svém dědečkovi ručně vyrobenou pračku, která je plně funkční již 59 let. Pračku v r. 1957 vlastnoručně, tzv. na koleně, vyrobil Richard Šebek (narozen r. 1889), strojní zámečník z Vraného nad Vltavou, za pomoci svého syna Richarda ml., ředitele školy, z nočního stolku, motoru ze zemědělského stroje, kusu hadice a obyčejného plechu. V pračce se od té doby pravidelně pralo, a to nepřetržitě až do poloviny 90. let, občas ještě i v roce 2011.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 12. listopadu 2016 v Pelhřimově, kdy byla pračka i nadále funkční.

Nejdéle fungující ručně vyrobená pračka Jan Šebek z Ořechu daroval pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit z pozůstalosti po svém dědečkovi ručně vyrobenou pračku, která je plně funkční již 59 let. Pračku v r. 1957 vlastnoručně, tzv. na koleně, vyrobil Richard Šebek (narozen r. 1889), strojní zámečník z Vraného nad Vltavou, za pomoci svého syna Richarda ml., ředitele školy, z nočního stolku, motoru ze zemědělského stroje, kusu hadice a obyčejného plechu. V pračce se od té doby pravidelně pralo, a to nepřetržitě až do poloviny 90. let, občas ještě i v roce 2011. Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 12. listopadu 2016 v Pelhřimově, kdy byla pračka i nadále funkční.
 

Logo školy sestavené z nejvíce housek

Studenti a zaměstnanci  VÚDDŠ Hostouň zhotovili a vystavili na festivalu Gastrofest v Českých Budějovicích logo své školy, představující domeček na dlani, vyrobené z 5 985 housek. Ke konstrukci ze dřeva a polystyrénu, postavené zaměstnanci údržby školy, byly housky připevněny pomocí lepidla a hřebíků. Výška domečku byla 2,6 m, šířka 2 × 2 m. Výška ruky činila 2,5 m, šířka 3,5 m a délka 4,2 m. K upečení housek bylo v jídelně školy spotřebováno 492 kg polohrubé mouky, 492 kusů kvasnic a 492 vajec.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 11. listopadu 2016 v Českých Budějovicích.

Logo školy sestavené z nejvíce housek
 

Jelen z největšího počtu kaštanů

ZŠ a MŠ Božejov s celkovým počtem 35 žáků 1. - 5. ročníku ZŠ zorganizovala jako každoročně sběr kaštanů pro lesní zvěř (pravidelně odevzdáno přes 1 000 kg), v rámci kterého děti ve dvoře školy vyskládaly z 355 kg, tj. 23 785 kusů hnědých semen jírovce (z kaštanů) obraz jelena o výšce 480 cm umístěný v rámu rovněž z kaštanů, který měl rozměr 615 x 492 cm.

Počin byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 8. listopadu 2016.

Jelen z největšího počtu kaštanů
 

Nejmenší pálenice na cestě kolem světa

Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková z Krásné Lípy uskutečnili v letech 2014 – 2016 v průběhu 777 dní cestu okolo světa osobním automobilem ŠKODA Octavia combi, který získal přezdívku OKI. Ujeli více než 127 843 km a navštívili 50 zemí všech obydlených kontinentů. Celou cestu s sebou vezli funkční model Mobilní pálenice Vzor 1922, výrobek firmy Nitara, s.r.o., z Nedakonic, zapsaný v České knize rekordů jako Nejmenší funkční mobilní pálenice. Na každém kontinentu cestovatelé využili pálenici k destilaci místních vín v symbolickém množství.

Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován v sobotu 5. listopadu 2016 v rámci akce III. slovácký košt slivovice pořádané v Uherském Hradišti, kde byl vydestilován poslední vzorek, a pálenice byla předána zástupcům Muzea lidových pálenic ve Vlčnově.

Nejmenší pálenice na cestě kolem světa
 

Nejvíce lidí společně tančících na jednu choreografii

Veletrhy Brno, a. s., uspořádaly taneční veletrh Dance Life Expo 2016, v rámci jehož doprovodného programu se v pavilonu B sešlo 1 577 tanečníků, kteří zatančili jednotnou choreografii na remix skladby  Smooth Criminal Michaela Jacksona a překonali tím předchozí rekord o 1 216 zúčastněných.

Tanec byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 4. listopadu 2016 na výstavišti v Brně.

Nejvíce lidí společně tančících na jednu choreografii


24 hodinová plavecká prsová štafeta

18 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo za 24 hodin zdolat štafetovým způsobem stylem prsa vzdálenost 65 850 m. Věkový průměr plavců činil 18,2 let. Účastníci štafety se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče.

Výkon byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 29. října 2016 v plaveckém bazénu Radbúza v Plzni.

24 hodinová plavecká prsová štafeta


Nejrychleji uplavaných 100 km plaveckou prsovou štafetou

18 plavců pod vedením Jiřího Řezáče dokázalo štafetovým způsobem zdolat stylem prsa vzdálenost 100 km za 35:54:18 hod. Věkový průměr plavců činil 18,2 let. Účastníci štafety se plavání věnují pouze rekreačně ve výběrové plavecké škole Jiřího Řezáče.

Výkon byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 29. října 2016 v plaveckém bazénu Radbúza v Plzni.

Nejrychleji uplavaných 100 km plaveckou prsovou štafetou


Největší nápis z lidí držících lampiony

Říčanští dobrovolníci, z. s., ve spolupráci s Obcí Říčany a SDH Říčany uspořádali akci k oslavě 98. výročí Dne vzniku samostatného československého státu, v rámci které účastníci z řad žáků místní mateřské a základní školy a široké veřejnosti vytvořili svítící nápis "1918 – 2016" navíc ohraničený rámečkem. Celý útvar o velikosti 46 x 8 m byl tvořen 375 lidmi se zapálenými lampiony.

Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 28. října 2016 v Říčanech (okres Brno-venkov).

Největší nápis z lidí držících lampiony


Nejvíce českých vlajek na počet obyvatel

PUTIMOV, obec v Kraji Vysočina s 265 stálými obyvateli, uspořádala v den státního svátku 28. října (Den vzniku samostatného československého státu) akci k ukončení Měsíce věží a rozhleden s názvem ČESKÝ DEN S ČESKÝMI VLAJKAMI, v rámci které bylo na veřejných prostranstvích, v zahradách, v oknech domů a na dalších místech obce vyvěšeno a nainstalováno 1657 českých vlajek (textilních, papírových, zalaminovaných...), z velké časti vlastnoručně malovaných obyvateli a přáteli obce Putimov.

Rekordu bylo dosaženo dne 28. října 2016.

Nejvíce českých vlajek na počet obyvatel
 

Nejvíc podpisů absolventů malotřídní školy během 3 hodin

Základní škola Bílé Podolí uspořádala v rámci 120. výročí založení školy setkání absolventů, kteří po svém příchodu podepsali na připravený arch papíru a do pamětní knihy. Během 3 hodin se podepsalo celkem 144 bývalých žáků, kteří v letech 1941 – 2004 absolvovali povinnou školní docházku. Nejstarším účastníkem byl Jaromír Poskočil (nar. 11. 1. 1941) z Brambor. Škola patří i v současnosti mezi malotřídky se dvěma učebnami pro děti od 1. do 5. třídy.

Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 22. října 2016 v městysu Bílé Podolí (okres Kutná Hora).

Nejvíc podpisů absolventů malotřídní školy během 3 hodin


Nejvíce druhů chleba na jednom místě od největšího počtu výrobců

Svaz pekařů a cukrářů v České republice oslavil Světový den chleba 2016 v Břevnovském klášteře uspořádáním unikátní chlebové výstavy. Organizátorům se podařilo shromáždit celkem 102 druhů chleba, nejrůznějších hmotností, tvarů a surovinového složení od 26 výrobců působících v České republice. Cílem rekordu bylo ukázat veřejnosti širokou nabídku chlebového sortimentu na tuzemském trhu. Rekord svými výrobky podpořily tyto společnosti: ADÉLKA, a.s., BEAS, a.s., BENEA, s.r.o., Hostivařská pekárna, s.r.o., PANE, spol. s r.o., PECUD, v.o.d., Pekárna Kabát, s.r.o., Pekárna Racek, s.r.o., Pekárna a cukrárna Náchod, a.s., Pekařství Balabán, s.r.o., Pekařství MaJa, s.r.o., ENPEKA, a.s., NOPEK, a.s., PENAM, a.s., Pekárna Zelená louka, a.s., Perník s.r.o., INPEKO, spol. s r.o., Jizerské pekárny, spol. s r.o., LAPEK, a.s., backaldrin, s.r.o., DIAMANT CZ, spol. s r.o., IREKS ENZYMA, s.r.o., Kontinua-zlepšující přípravky, s.r.o., Lesaffre Česko, a.s., Pfanhl Bacmittel, spol. s r.o., Zeelandia, spol. s r.o.

Všechny druhy chlebů s hmotností od 400 g po 3 kg mohli zájemci na místě ochutnat.

Rekord byl zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 17. října 2016 v Břevnovském klášteře v Praze.

Nejvíce druhů chleba na jednom místě od největšího počtu výrobců
 

Nejdelší cesta kolem světa osobním automobilem

Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková z Krásné Lípy uskutečnili v průběhu 777 dní cestu okolo světa, přičemž ujeli více než 127 843 km a navštívili 50 zemí všech obydlených kontinentů. Celou cestu absolvovali osobním automobilem ŠKODA Octavia combi 1,6MPi / 75kW bez využití systému GPS a pohonu 4 x 4. Automobil, který získal přezdívku OKI, posloužil cestovatelům nejen jako dopravní prostředek, ale také jako místo, kde strávili na své cestě většinu nocí.

Rekordu, který byl zaznamenán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, bylo dosaženo ve dnech 1. září 2014 – 15. října 2016.

Nejdelší cesta kolem světa osobním automobilem


 

Nejúspornější převezení nákladu o hmotnosti 1 tuny napříč Českou republikou

Marek Tomíšek, šéfredaktor magazínu USPORNE.info, převezl automobilem Volkswagen Transporter 2,0 TDI 110 kW BlueMotion náklad v podobě šroubů o hmotnosti 1 tuny na vzdálenost 614,1 km, přičemž ráno natankoval v Aši, poté přejel do Krásné (nejzápadnější obec ČR) a vyrazil do Hrčavy (nejvýchodnější obec ČR), kam dorazil za 12:10 hod s průměrnou spotřebou 6,51 l/100km.

Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 13. října 2016 v Hrčavě.

Nejúspornější převezení nákladu o hmotnosti 1 tuny napříč Českou republikou
 

Nejrychlejší zabodnutí 6 nožů házených na terč z 6 různých vzdáleností

Adam Čeladín z Ostravy-Poruby dokázal technikou No-Spin za 33,09 vteřiny 6krát trefit terč o rozměrech 55 x 55 cm a zároveň nůž vždy zabodnout, přičemž pokaždé házel z jiné vzdálenosti (od 7 do 2 m). Ke každé metě se přitom co nejrychleji přesunul až poté, co pro ocelový nůž vážící 250 gramů doběhl k terči, z něhož ho musel vytáhnout. Při pokusu tedy použil jediný nůž.

Rekordu bylo dosaženo 11. října 2016 na radnici v Pelhřimově - městě rekordů v rámci premiérového představení knihy Guinness World Records 2017, kterou vydává Nakladatelství Slovart.

Nejrychlejší zabodnutí 6 nožů házených na terč z 6 různých vzdáleností
 

Rychlostní pojídání hrachové kaše

Pavel Malý z Bystřice nad Pernštejnem snědl 2 kg hrachové kaše s osmaženou cibulkou (8 obědových porcí) za 1:26,32 min, což představuje průměr čtvrt kila kaše za každých 12 vteřin.

Jeho výkon byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, 9. října 2016 v Bystřici nad Pernštejnem na tradiční akci Bystřické hody.

Rychlostní pojídání hrachové kaše
   

Největší květinový dort

Mgr. Renáta Steinová, mistr florista, ve spolupráci s týmem absolventek jejích floristických kurzů, Kateřinou Mourkovou a Lucií Kopuletou, vytvořily 3,1 m vysokou, osmipatrovou květinovou dekoraci, znázorňující etážový dort se základnou o velikosti 1 x 1 m. Dort byl vytvořen z 600 ks živých řezaných květin různých druhů, 200 ks zeleně a ozdoben byl pouze floristickým materiálem (motýlci, perly, ozdobné dráty, kamínky atd.). Celková doba přípravy materiálu, včetně výroby konstrukce, činila 159,5 hod a finální práce s květinami trvala 6 hodin.

Rekordní floristický počin byl představen při příležitosti 10. narozenin časopisu Profi Florista a Floristických kurzů Mgr. Renáty Steinové a zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 8. října 2016 v PVA EXPO Praha.

Největší květinový dort
 

Největší drakiáda

Pavel Štern a Modelářský klub SEVERKA uspořádali tradiční Modlanskou drakiádu, v rámci které v průběhu 2 hodin létalo ve vzduchu 227 koupených, či vlastnoručně vyrobených draků, přičemž v jeden okamžik se zde na obloze nad letištěm Modelparku Suché vznášelo 85 draků současně.

Rekordní drakiáda byla zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den dne 8. října 2016 v Suchém u Modlan.

Největší drakiáda
 

Největší počet diváků 3D projekce

Komorní filharmonie Pardubice a Apollon Art, o. p. s., uspořádaly unikátní multimediální koncert Hlasy světla 4D. Tato audio - vizuální show byla originálním a dosud největším počinem pardubických filharmoniků. V pardubické Tipsport areně představili publiku multižánrovou hudební skladbu Hlasy světla autora Roberta Jíši za doprovodu pestré vizuální složky, 2D & 3D projekcí a 4D efektů. V průběhu koncertu byli diváci upozorněni na přechod na 3D vjem a vyzváni k nasazení 3D brýlí, které každý z nich obdržel při vstupu do arény. Nový český rekord stanovilo 1 919 diváků s 3D brýlemi.

Událost byla zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 8. října 2016 v Tipsport Areně Pardubice.

Největší počet diváků 3D projekce
   

Nejdelší model autovlaku zhotovený v měřítku 1:45 naložený modely autíček značky ŠKODA

Emil Urbánek sestrojil model vlaku v měřítku 1 : 45 tvořený 60 + 1 přepravními vagóny, které běžně používá automobilka ŠKODA k přepravě nových automobilů.  Na vagóny autor "naložil" 436 modelů autíček, zástupců celé vývojové řady značky ŠKODA. Modelovou vlakovou soupravu měřící 27,60 m představil autor veřejnosti v Sokolovně v Moravské Nové Vsi v rámci akce Výstava modelů, která se konala při příležitosti 175. výročí trati Břeclav - Přerov.

Rekord, který byl vytvořen za podpory městyse Moravská Nová Ves a firmy Merkur, byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován v sobotu 8. října 2016.

Nejdelší model autovlaku zhotovený v měřítku 1:45 naložený modely autíček značky ŠKODA
 

Největší cuketa

Oldřich Jan Váňa z Ostravy vypěstoval na své zahradě v Albrechticích u Rýmařova rekordní cuketu dlouhou 51 cm, vážící 4,241 kg. Cuketa měla v nejširším místě obvod 42 cm.

Cuketa byla sklizena v září 2016 a dne 7. října 2016 pak zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší cuketa
 

Jediný muž s příjmením Irmler

Tadeáš Irmler z městysu Jedovnice (nar. 21. května 2012) je jediným mužem žijící v České republice nosícím příjmení Irmler.

Tuto skutečnost potvrzuje statistika příjmení vydaná Ministerstvem vnitra ČR. Pozoruhodná skutečnost byla zaregistrována Agenturou Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 7. října 2016.

Jediný muž s příjmením Irmler
 

Největší sbírka přísloví

Ing. František Dobeš, CSc. z Tábora se věnuje sbírání přísloví různých národů a z různých dějinných epoch od svých 15 let, tedy již sedm desetiletí. Jeho sbírka čítající 19 573 položek je uspořádána podle klíčových slov, kterých je 2 324. Uvedený počet citátů představuje v počítači při použití písma Times New Roman (velikost 12) celkem 513 stran textu. Ve sbírce lze vysledovat celkem 117 zdrojů původu: 107 národů či státních příslušností přísloví, celý jeden oddíl přísloví bez označení původu a dále přísloví biblická, latinská, orientální, rabínská, židovská, středověká, starozákonní... Nejvíc je přísloví českých (3 679) a čínských (3 445). Zajímavostí je rovněž skutečnost, že přísloví "Ruka ruku myje" (klíčové slovo Spolupráce) je dohledatelné coby přísloví nejen české, ale i polské, srbské, maloruské, chorvatské, anglické, slovinské, německé, ruské a anglické.

Sbírka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den (správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov) zapsána 6. října 2016.

Největší sbírka přísloví
 

Nejrychlejší série 1000 leh-sedů

Vladimir Vysocký dokázal udělat 1000 leh-sedů za 27:16,62 min. Cviky prováděl bez fixace dolních končetin, ruce měl spojené za hlavou páskem, při každém cviku se alespoň jeden loket dotkl kolene nebo dosáhl úrovně kolen.

Výkon byl do České databanky rekordů zaevidován v rámci akce Charitativní běh na Ladronce pořádané Asociací zdravotních a sportovních terapeutů 4. října 2016 v Praze.

Nejrychlejší série 1000 leh-sedů
 

Vytrvalostní běh a shyby

Jaroslav Bohdal dokázal uběhnout vzdálenost 100,595 km a poté na hrazdě odcvičit 1111 shybů v celkovém čase 11:51:24 hod. Čistý čas běhu činil 8:53:45 hod, čistý čas shybů 2:37:39 hod.

Výkon byl do České databanky rekordů zaevidován v rámci akce Charitativní běh na Ladronce pořádané Asociací zdravotních a sportovních terapeutů 4. října 2016 v Praze.

Vytrvalostní běh a shyby
 

Největší setkání „bull“ plemen

Časopis HAF & MŇAU uspořádal akci s názvem III. REKORD BULL SRAZ, v rámci které bylo v průběhu 5 hodin zaregistrováno 483 psů „bull“ plemen. Jednalo se o psy plemen americký stafordšírský teriér, anglický bulteriér, miniaturní bulteriér, stafordšírský bulteriér, americký pitbulteriér, american bully a několik jejich kříženců. Nejmladšímu psímu účastníkovi akce byly 3 měsíce, nejstaršímu 13 let.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den v sobotu 1. října 2016 na Výstavišti Praha Holešovice.

Největší setkání „bull“ plemen
 

Nejdelší „generální pauza“ uprostřed skladby

Tomáš Klus a jeho Cílová skupina

přerušili interpretaci písně Napojen v rámci svého koncertu na festivalu Mezi ploty v Praze-Bohnicích dne 27. září 2015 a od té doby seskupení nekoncertovalo a ani samostatně Tomáš Klus, autor a interpret v jedné osobě, tuto píseň nezahrál. Generální pauza v písni tak trvala 1 rok a 3 dny, a to až do návratu Tomáše Kluse a jeho Cílové skupiny na koncertní pódia. Součástí prvního koncertu po umělecké přestávce, který 30. září 2016 v Havlíčkově Brodě odstartoval turné Recyklus Tour 2016, bylo "dohrání" písně Napojen přesně od místa, kde došlo před 368 dny k jejímu přerušení. Následně byl tento počin oficiálně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Tomáš Klus a Cílová skupina   Tomáš Klus a Miroslav Marek
 

Největší dělo na pingpongové míčky

LABORKY.CZ vyrobily a předvedly v rámci akce Noc vědců 2016 – Slaný největší dělo se zásobníkem na pingpongové míčky. Toto 21 metrů dlouhé dělo se skládalo z kanalizačních rour, které sloužily jako zásobník a ze zahradního fukaru. Funkčnost děla byla dokázána vystřelením 500 pingpongových míčků umístěných v zásobníku. Míčky byly vystřeleny pomocí vzduchového proudu rychlostí až 250 km/h do prostoru nad přítomné diváky.

Rekordu bylo dosaženo dne 30. září 2016 na prostranství před budovou Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Největší dělo na pingpongové míčky
 

Nejvíce výstupů na Lysou horu

Jaroslav Doležal z Ostravy poprvé vystoupal na Lysou horu (1323 m n. m.) dne 10. prosince 1961 a od té doby stanul na tomto nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd celkem 6 134krát. Výstupy prováděl nejčastěji z Malenovic (délka 10 km, převýšení 964 m), poslední dobou však spíše z Ostravice (délka 7,6 km, převýšení 911 m). Lysou horu zdolal většinou pěšky, ale také 200krát na lyžích a 106krát na kole, přičemž dle pravidel Klubu přátel Lysé hory mu byl vždy evidován jeden výstup denně. Rekordmanovou motivací je láska k pohybu, horám a turistice.

Celoživotní výkon byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den dne 30. září 2016 v Ostravě.

Nejvíce výstupů na Lysou horu
 

Největší horolezecké družstvo na jednom laně

Český horolezecký svaz uspořádal mezinárodní horolezecký týden v programu Erasmus+ za účasti zástupců Chorvatska, Slovinska, Slovenska, Maďarska, Itálie a České republiky, v rámci kterého 43 horolezců postupně zdolalo v čase 2:10 hod Přechodovou cestu na Vánoční hvězdu v Broumovských stěnách. Jednalo se o výstup na vrchol 15 m vysoké pískovcové skály a následné slanění na zem, přičemž všichni byli navázáni na jedno 400 m dlouhé lano. První horolezec se navázal na začátek lana, umístil ho do jistících bodů a zapsal se do vrcholového sešitu, každý další zdolal cestu stejným způsobem, čímž lano nahoře ubývalo a dole přibývalo.

Rekord, který měl poukázat na tradici dobrého kamarádství a společných zážitků na jednom laně, byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 28. září 2016.

Největší horolezecké družstvo na jednom laně
 

Pozemní transport letecké techniky na největší vzdálenost

Letecké muzeum v Kunovicích zorganizovalo přepravu dopravního letounu TU-154M, výrobní číslo 96A1016, tzv. „Naganského expresu“ z letiště Praha – Kbely do Kunovic. Celková délka 85 tun vážící soupravy přepravující trup letadla činila 51,42 m, její šířka byla 4,8 m a maximální výška dosahovala 5,3 m. V průběhu tří dnů urazila souprava dle předem stanoveného časového harmonogramu vzdálenost 383,1 km. Vlastní přepravě letounu předcházela jeho demontáž, na které dobrovolníci z Leteckého muzea v Kunovicích strávili v průběhu 20 měsíců ve svém volném čase celkem 3860 hodin. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován v neděli 25. září 2016.

Pozemní transport letecké techniky na největší vzdálenost


Největší funkční slánka

Společnost patriotů Slaného věnovala městu Slaný, jako doplněk největší sbírky slánek v ČR, na zakázku zhotovenou slánku ve tvaru válce o výšce 122 cm, obvodu 132 cm a hmotnosti cca 200 kg. Slánka, vyrobená z dřevěných OSB desek, pojme 40 kg soli.

Rekordní předmět byl zaevidován do České databanky rekordů v sobotu 24. září 2016.

Největší funkční slánka
 

Nejvíc aktivních spolků a jejich členů na počet obyvatel

Městys Křtiny, jedno z nejstarších mariánských poutních míst v ČR, nabízí svým občanům i návštěvníkům všestranné kulturní, duchovní, sportovní i turistické vyžití.  V obci, která má 823 obyvatel, působí 22 aktivních spolků, kroužků a sdružení, jejichž členové se pravidelně scházejí. Jednotlivá dobrovolná seskupení mají dohromady 612 členů.

Rekord byl zaznamenán do České databanky rekordů v sobotu 24. září 2016 v rámci 10. ročníku akce Den Křtin, kdy byl zástupcem Agentury Dobrý den Pelhřimov slavnostně předán certifikát starostovi městyse, panu Františkovi Novotnému. K vytvoření rekordu přispěli svou činností všichni nadšení křtinští spolkaři.

Nejvíc aktivních spolků a jejich členů na počet obyvatel


Nejdelší vlasy – děti do 10 let

Eliška Bourová z Biřkova u Přeštic (nar. 31. 10. 2006)  se mohla ve svých 9 letech, 10 měsících a 22 dnech pyšnit absolutně nejdelšími vlasy v kategorii do deseti let. Délka jejích přirozeně rostoucích vlasů dosáhla v den oficiálního měření 122,5 cm. S péčí o vlasy jí pomáhá maminka Radka Bourová. Pro rozčesávání používají speciální olej, mytí provádějí maximálně 2x do týdne a vlasy pravidelně zastřihují o cca 5 cm.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 22. září 2016 ve foto studiu v Přešticích, kde byly také pořízeny dokumentační fotografie.

Nejdelší vlasy – děti do 10 let
 

Největší a nejtěžší šváb

Ing. Miloš Marek z Chabařovic je chovatelem švábů, v jehož chovu čítajícím více než 100 druhů tohoto hmyzího řádu je také 4,5 roku stará samice švába druhu Macropanesthia rhinoceros o délce 99,3 mm, šířce 38,1 mm a hmotnosti 33,6 g.

Rekord byl zaznamenán do České databanky rekordů ve čtvrtek 22. září 2016 v expozici Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší a nejtěžší šváb
 

Nejvyšší Kopřiva dvoudomá

Milan Barták z Vysoké na Sedlčansku je majitelem pozemku u domu č. p. 4, na kterém vyrostla kopřiva, jejíž přímá nevětvená lodyha dosáhla výšky 382 cm. Rekord byl do České databanky rekordů zaevidován v úterý 20. 9. 2016 ve Vysoké.

Nejvyšší Kopřiva dvoudomá
 

Nejrychleji ujetý 1 km na kole z 30. let bez držení řídítek při současném hraní na harmoniku

Stanislav Klígl z obce Svatobořice-Mistřín dokázal ujet na kole z 30. let 20. století 1 km v čase 1:55,58 min, přičemž namísto držení řídítek hrál po celou dobu jízdy na tahací harmoniku.

Výkon byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 17. září 2016 na Velodromu v Brně v rámci akce 6. Brněnské RekordOvál 2016, pořádané Jiřím Fialou.

Nejrychleji ujetý 1 km na kole z 30. let bez držení řídítek při současném hraní na harmoniku
 

Nejrychleji ujetých 100 m na maxikole – muži

Martin Zehnal z Hrušek dokázal na maxikole, 450 cm dlouhém a 201 cm vysokém jízdním kole, ujet 100 m za 43,68 s.

Výkon byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 17. září 2016 na Velodromu v Brně v rámci akce 6. Brněnské RekordOvál 2016, pořádané Jiřím Fialou.

Nejrychleji ujetých 100 m na maxikole – muži


Nejrychleji ujetý 1 km na minikole – kategorie ženy

Šárka Linhartová z Brna dokázala ujet 1 km na minikole zvaném „Spermia" za 9:15,70 min. Miniaturní bicykl je vysoký 41 cm, dlouhý 50 cm a průměr jeho kola je 17 cm.

Výkon byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 17. září 2016 na Velodromu v Brně v rámci akce 6. Brněnské RekordOvál 2016, pořádané Jiřím Fialou.

Nejrychleji ujetý 1 km na minikole – kategorie ženy
 

Nejrychleji ujeté 4 km ve stíhacím závodu mužů na kolech z 30. let

Jiří Axmann, Václav Gerold, František Šafra a Pavel Žižka z KČV Ostrava Hrabová dokázali na originálních kolech z 30. let 20. století ujet vzdálenost 4 km ve stíhacím závodě za 8:48,91 min, přičemž stopky byly zastaveny (dle pravidel stíhacího závodu) po projetí 3. člena družstva cílem.

Výkon byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 17. září 2016 na Velodromu v Brně v rámci akce 6. Brněnské RekordOvál 2016, pořádané Jiřím Fialou.

Nejrychleji ujeté 4 km ve stíhacím závodu mužů na kolech z 30. let
 

Nejrychleji ujetých 400 m na obrovském trojkole ve dvojici

Marcela a Dušan Mihelovi z Uherského Brodu dokázali na maxi trojkole ujet vzdálenost 400 m v čase 2:30,58 min. Trojkolo je 180 cm široké, 300  cm dlouhé. Zadní kola jsou velikosti 52 palců a přední kolo 48 palců.

Výkon byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 17. září 2016 na Velodromu v Brně v rámci akce 6. Brněnské RekordOvál 2016, pořádané Jiřím Fialou.

Nejrychleji ujetých 400 m na obrovském trojkole ve dvojici
 

Nejmladší půlmaratonistka

Vendula Strakatá z obce Husinec-Řež (nar. 16. 1. 2007) dokázala ve svých 9 letech, 8 měsících a 2 dnech uběhnout půlmaraton na trase Dobříš – Kytín – Dobříš při závodě s názvem Sorex brdský terénní 1/2maratón 2016 (21,1 km vytrvalostní běhu). Podle GPS trackeru uběhla celkem 21,8 km v čase 2:34:34 hod a to po asfaltových a lesních cestách. Její oporou při výkonu, na který trénovala přes 6 měsíců, byli především oba rodiče a babička.

Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 17. září 2016.

Rekord - půlmaraton v 9 letech


Setkání nejvíce osob žijících s transplantovaným srdcem

Horské Lázně Karlova Studánka, s. p., hostily IV. setkání osob žijících s transplantovaným srdcem v CKTCH Brno, při němž se sešlo na jednom místě 49 lidí, kteří mají transplantované srdce.

Údaj byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 16. září 2016 v Karlově Studánce.

Setkání nejvíce osob žijících s transplantovaným srdcem
 

Největší ptačí budka

Společnost Narex, s. r. o., představila v rámci veletrhu Zahrada Čech 2016 dřevěnou ptačí budku vyvedenou v barvách značky Narex (modré a oranžové) o výšce 200 cm, šířce 163 cm, hloubce 175 cm a váze 220 kg. Rekordní obydlí pro ptáky vyrobil na přání firmy Jakub Vondráček z Habartic u Děčína.

 Budka byla zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 16. září 2016 v Litoměřicích.

Největší ptačí budka
 

Nejvíc lidí zpívajících husitský chorál

Město Tábor zorganizovalo v průběhu zahájení 25. ročníku mezinárodního husitského festivalu Táborská setkání společný zpěv husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Společně se zpěvákem Danielem Hůlkou, ale následně i bez jeho podpory zazpívalo první sloku slavné písně 6 453 přítomných. Přestože text chorálu je všeobecně znám, pořadatelé zajistili jeho projekci na dvou velkoplošných obrazovkách i předání tištěné verze každému z návštěvníků akce při vstupu na Žižkovo náměstí. Rekordu bylo dosaženo večer 16. září 2016 v Táboře.

Nejvíc lidí zpívajících husitský chorál
 

Nápis sestavený z nerezových žetonů

PACOVSKÉ STROJÍRNY vyrobily u příležitosti výročí 140 let historie výroby nerezové žetony s gravírovaným znakem společnosti. Z nerezového plechu o rozměrech 1000 x 1000 x 2 mm bylo vyrobeno v čase 1:51:10 hod celkem 1089 ks žetonů, které se mohou použít i do nákupního vozíku. Čas výroby zahrnuje nastavení stroje pro pálení, gravírování loga PACOVSKÝCH STROJÍREN a vypálení otvoru na zavěšení (vše zhotoveno jednou tryskou). Pálicí stroj běžně opracuje plechy až do velikosti 2000 x 6000 x 20 mm. Vlastní čas kompletně zhotoveného žetonu, bez nutnosti dalších úprav, byl 5,6 s. Následně byly žetony sestaveny do číslovky 140 symbolizující kulaté jubileum společnosti a rozdány zaměstnancům a návštěvníkům oslav. Výkon byl zaznamenán do České databanky rekordů ve čtvrtek 15. 9. 2016 v areálu společnosti.

Nápis sestavený z nerezových žetonů
 

Nejdelší výdrž bez mrknutí očí

Václav Dvořák z Chebu Hájů dokázal bez jediného mrknutí očí upřeně hledět po dobu 1:00:18 hod. Obě jeho oční zornice byly po celou dobu pokusu viditelné, ani jedinkrát je nezakryla oční víčka. Rekordman tuto svou zvláštní schopnost objevil již v roce 1994. Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 14. září 2016 v Chebu Hájích.

Magnetický zrak

Čech silou svého koncentrovaného zraku dokázal fixovat pohled 1:00:18 hod. do jednoho bodu bez mrknutí, čímž vytvořil český rekord. Václav Dvořák

Šedesátiletý Václav Dvořák z Chebu Hájů od roku 1994 se zabývá magnetickým zrakem a vším co k tomu patří.

img_0283 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poprvé začal trénovat v roce 1994, jeho osobní rekordy byly silné, ale ne natolik, aby se pokusil vytvořit český rekord, až když mu nevěřila jeho přítelkyně D. N., že udělá český rekord, tak začal trénovat naplno, což se vyplatilo a docílil 1:00:18 hod., čímž ji přesvědčil, ale také spoustu svých přátel a známých očních lékařů.


Největší návštěvnost na utkání Fotbalové národní ligy

Utkání FC BANÍK OSTRAVA - SLEZSKÝ FC OPAVA, které bylo dohrávkou 5. kola druhé nejvyšší fotbalové soutěže v České republice, navštívilo 12 111 diváků. V utkání zvítězil Baník Ostrava v poměru 3:0. Rekordní návštěva byla do České databanky rekordů zaznamenána ve středu 14. 9. 2016 na městském stadiónu v Ostravě – Vítkovicích.

Největší návštěvnost na utkání Fotbalové národní ligy
 

Nejdelší štafetové sledování videoklipů

Official Lindsey Stirling CZ / SK fanklub uspořádal u příležitosti 30. narozenin americké houslistky, zpěvačky, tanečnice a skladatelky Lindsey Stirling rekord s názvem Nejdelší štafetové sledování videoklipů Lindsey Stirling. 12 fanoušků štafetově sledovalo videoklipy bez jediné přestávky po dobu 30 hodin a celkově zhlédli 424 videoklipů, které byly přehrávány v opakujících se sériích (jedna série trvala 4:10 hod a obsahovala 59 videoklipů). Nejvíce videoklipů při této příležitosti viděl organizátor akce Petr Brdičko z Milovic, a to celé 4 série 236 klipů).

Výkon proběhl ve dnech 10. – 11. září 2016 v restauraci Burger King na Václavském náměstí  v Praze a následně byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejdelší štafetové sledování videoklipů
 

Nejdelší žabí skok (třískok snožmo z místa) - ŽENY

Tereza Králová z Brna dokázala v rámci akce Nedělní odpoledne v Žabinách skočit tzv. žabím skokem 662 cm. Žabím skokem jsou v tomto případě tři na sebe navazující skoky, které musí být provedeny sounož a bez zastavení pohybu mezi skoky jednotlivými.

Výkonu, jež byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, bylo dosaženo na Makovského náměstí v Brně - Žabovřeskách z iniciativy pořadatelské dvojice PhDr. Miloslav Tlusťák - Libor Tupa dne 11. září 2016.

Nejdelší žabí skok (třískok snožmo z místa) - ŽENY


Nejdelší žabí skok (třískok snožmo z místa) - MUŽI

Jiří Gasior z Bohumína - Záblatí dokázal v rámci akce Nedělní odpoledne v Žabinách skočit tzv. žabím skokem 933 cm. Žabím skokem jsou v tomto případě tři na sebe navazující skoky, které musí být provedeny sounož a bez zastavení pohybu mezi skoky jednotlivými.

Výkonu, jež byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, bylo dosaženo na Makovského náměstí v Brně - Žabovřeskách z iniciativy pořadatelské dvojice PhDr. Miloslav Tlusťák - Libor Tupa dne 11. září 2016.

Nejdelší žabí skok (třískok snožmo z místa) - MUŽI


Nejvíce koloběžkářů na jednom místě

T klub – kulturní agentura, p. o., uspořádala akci Den koloběžek v Rožnově, v rámci které se sjelo v jeden okamžik 195 lidí na koloběžkách a to bez rozdílu věku či stáří koloběžky. Součástí akce byl také koloběžkový závod v různých věkových kategoriích.

Údaj byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 10. září 2016 na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm.

Nejvíce koloběžkářů na jednom místě
 

Nejdelší bowlingová hra jednotlivce

Marek Modřanský z Kostelecké Lhoty hrál bowling nepřetržitě po dobu 20 hodin a 38 minut. Za tuto dobu odehrál kompletních 131 her a celkově nahrál 22 715 bodů, což představuje průměr obdivuhodných 173,4 bodů na jednu hru. Rekordman se bowlingu věnuje 6 let, z toho 4 roky hraje amatérskou bowlingovou ligu

Rekord proběhl v Bowlingzone Pardubice pod dohledem rozhodčího Adama Vondráčka v rámci akce 24 hodin Bowling Marathone družstev ve dnech 9. – 10. září 2016 za podpory BOWLINGZONE Pardubice a odborové organizace FEDERAL-MOGUL MOTORPARTS Kostelec nad Orlicí. Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Nejdelší bowlingová hra jednotlivce
 

Nejmladší potápěč v přilbovém skafandru

Michal Lukš z Rokycan, nar. 3. 8. 2001, se ve svých 15 letech potápěl v těžkém historickém přilbovém skafandru vyrobeném německou firmou Dräger a stal se tak nejmladším potápěčem, který ponor a náročný sestup do hloubky necelých 10 metrů ve skafandru o váze přesahující 80 kg zvládl.

Rekordní počin proběhl při setkání potápěčů a zájemců o historickou potápěčskou techniku pod názvem „Retro diving 2016“ pořádaného Společností pro historii potápění ČR dne 10. září 2016 na zatopeném lomu Bořená Hora u Sedlčan a v témže roce byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den.

Nejmladší potápěč v přilbovém skafandru
 

Nejvíce motocyklů Yamaha TDM na jednom místě

Fórum www-tdm.cz uspořádalo XIII. TDM Sraz, v rámci kterého se na pelhřimovském náměstí v jeden okamžik shromáždilo 208 motocyklů výhradně modelu Yamaha TDM.  Motocykl kategorie silniční enduro se vyráběl se v letech 1991 – 2011 ve třech modelových řadách 3VD, 4TX a RN08, jenž byly všechny na srazu přítomny.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit, dne 10. září 2016 v Pelhřimově – městě rekordů.

Nejvíce motocyklů Yamaha TDM na jednom místě


Hraní golfu na největším počtu hřišť v průběhu 80 dní

Pavel Nečas a David Suchařípa odehráli v rámci projektu Golf cirkus během 80 dní (od 20. 6. do 7. 9. 2016) 1435 jamek všech 105 golfových hřišť na území ČR (registrovaných Českou golfovou federací k 20. 6. 2016). Během rekordního pokusu nachodili pěšky s golfovými vozíky 800 km, při přesunech mezi hřišti najeli autem 4 800 km, spali v obytných automobilech, ztratili 500 golfových míčků a vyvázli bez zranění a újmy na vybavení.

Golf cirkus byl následně zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Hraní golfu na největším počtu hřišť v průběhu 80 dní
 

Silově vytrvalostní žonglování

Milan Roskopf z Bratislavy vydržel žonglovat se třemi kovovými koulemi o hmotnosti 5 kg (celková zátěž 15 kg) po dobu 1:35,88 min. Čas byl měřen od okamžiku, kdy žonglér držící dvě koule v rukách pustil třetí kouli přidržovanou do té doby v klidové pozici mezi ramenem a krkem. Pokus byl ukončen ve chvíli, kdy rekordman při žonglování nezachytil jednu z padajících koulí.

Rekordu bylo dosaženo 4. září 2016 na hradě Devín v Bratislavě.

Silově vytrvalostní žonglování
 

Nejvyšší psí skok

Orca, s. r. o., uspořádala akci s názvem Psí den (www.psiden.cz), v rámci které proběhl pokus o rekord v psím skoku vysokém. Psí účastníci měli za úkol překonat s rozběhem překážku s výškově nastavitelnou laťkou. Nejlepší výkon předvedl ovčák Acer Regina Canina majitele Josefa Skrejvala, který dokázal přeskočit laťku ve výšce 110 cm.

Výkon byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 3. září 2016 v Centrální parku Lužiny v Praze.

Nejvyšší psí skok

Autor fotografie: Irena Vanišová


 

Nejdelší pružina

HŽP, a. s., v rámci výročí 65 let od zahájení výroby pružin v HŽP, a. s., uspořádala akci „65 let života pružin“, při které dokázalo 241 návštěvníků v průběhu 4 hodin složit pomocí 241 segmentů pružinu o rekordní délce 39,765 m. Průměr pružiny činil 107,5 cm, měla 120,5 závitů a v rozvinutém stavu by dosáhla úctyhodné délky 421,75 m.

Pružina byla zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 3. září 2016 v Prostějově.

Nejdelší pružina
 

Nejvíce balónků vypuštěných dětmi v jeden okamžik

CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a. s., uspořádala akci Slavnosti vína a dětský den, v rámci které bylo na jednom místě a v jednom okamžiku 86 dětskými účastníky akce vypuštěno 248 žlutých héliem nafouklých balónků opatřených nápisem "Je to pěkná honička být na Moravě jednička" a logem pořadatele.

Počin byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 3. září 2016 ve Valticích.

Nejvíce balónků vypuštěných dětmi v jeden okamžik
 

Nejrychleji vhozený míč do basketbalového koše vysokozdvižným vozíkem

Linde Material Handling Česká republika, s. r. o., uspořádala pro řidiče vysokozdvižných vozíků z celé ČR akci s názvem Ještěrka Cup 2016, v rámci které závodníci postupně nasedli na skladový vozík typu retrak, projeli dráhu dlouhou 16 m a poté pomocí vidlic vhodili míč do basketbalového koše umístěného ve výšce 2,5 m. Nejrychleji to dokázal v čase 29,59 s Josef Husca z Plzně, kde jmenovaný už 6 let pracuje jako skladník.

Údaj byl zaregistrován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 3. září 2016 v Praze na Letné.

Nejrychleji vhozený míč do basketbalového koše vysokozdvižným vozíkem


Jediný muž s příjmením Kotmelík

Libor Kotmelík je jediným mužem v České republice nosícím příjmení Kotmelík. Tuto skutečnost potvrzuje statistika příjmení vydaná Ministerstvem vnitra ČR.

Kuriózní skutečnost byla zaregistrována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 2. září 2016 v Pelhřimově.

1cert
 

Pelhřimovské Muzeum rekordů u Karla Gotta

Zpěvák Karel Gott dnes vstoupil do Rekordmanské síně slávy. Certifikát za největší počet cen popularity v české historii mu dnes osobně předali v jeho domě představitelé Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která přes 20 let spravuje české rekordy. Spolu s ním Karel Gott obdržel i cenu v podobě tančící lahve, kterou si umístil na klavír mezi své vystavené hudební ceny. ČTK to řekl Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den.

"Karel Gott si v průběhu své pěvecké kariéry získal uznání napříč generacemi a stal se tak mužem číslo 1 české populární hudby, ale i velmi respektovanou osobností," píše se na certifikátu, který byl sedmasedmdesátiletému zpěvákovi udělen. Během pěvecké dráhy nazpíval desítky velkých hitů, vydal zhruba tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek, za něž se stal držitelem dvaceti Zlatých desek, několika platinových, dvouplatinových a multiplatinových a v roce 1992 převzal od Supraphonu i diamantovou desku. Loni po čtyřicáté zvítězil v anketě Český (dříve Zlatý) slavík o nejpopulárnějšího zpěváka.

Podle Karla Gotta je jakékoliv lidské snažení především o vůli chtít a jít si za svým. Nevylučuje, že by mohl získat i dalšího slavíka, řekl ČTK Marek. Radost podle něj projevil Gott i nad dnešním oceněním, které bere jako poctu dostat se do rodiny rekordmanů.

V rekordmanské síni slávy se zpěvák postavil po bok například cestovatelských legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, atletů Emila a Dany Zátopkových, rychlobruslařky Martiny Sáblíkové nebo prvního českého dráteníka Petra Musila a Tomáše Kordy, který vytvořil desítky unikátních exponátů ze sirek. Smyslem práce agentury je podle jejích zástupců upozorňovat i na lidi, kteří něco dokázali, aniž jsou "vidět v médiích".

Na druhou stranu zástupci agentury byli poctěni dnešním setkáním s panem Gottem. Tvrdí, že to bylo ojedinělé a krásné setkání s mužem, který mnoho dokázal.

Karel Gott rekordman
 Zpěvák s největším počtem cen popularity v historii
Karel Gott

zvítězil v letech 1963 - 2015 celkem 40krát v anketě ZLATÝ SLAVÍK (od r. 1996 ČESKÝ SLAVÍK) o nejpopulárnějšího zpěváka, která je v Československu a poté v České republice organizována od r. 1962. Prestižní žebříček měl během 54 let jen 9krát jiného vítěze (v letech 1992 - 1995 se hlasování nekonalo).

V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která byla pořádána v letech 1991 - 2015, zvítězil Karel Gott rovněž nejčastěji, celkem 31krát (22krát v kategorii Zpěvák a 9krát jako Absolutní vítěz). Rekordman natočil nebývalé množství alb s obdivuhodně širokým jazykovým záběrem (prodalo se jich v různých zemích světa na desítky milionů kusů). Přestože některé písně Mistr nazpíval i anglicky, francouzsky, rusky, italsky, slovensky, hebrejsky, latinsky, španělsky, italsky, ukrajinsky, romsky, polsky, maďarsky, chorvatsky i dalšími jazyky, nejvíc skladeb je v jeho podání zpíváno v rodném jazyce a také v němčině. Karel Gott si v průběhu své ojedinělé pěvecké kariéry získal uznání napříč generacemi a stal se nejen mužem č.1 české populární hudby, ale i velmi respektovanou osobností.

Karel Gott Certifikát


Největší Ebru Patchwork

Šárka Duran (autorka projektu), Xenia Sulimenko (partner projektu), „Ebru Patchwork International Project“, představily největší sešitý Patchwork z látkových obrazů vytvořených technikou z 11. století EBRU (marbling) o celkové ploše 84,86 m2 (40,8 x 2,08 m). Jednotlivými originálními obrazy přispělo 196 umělců z 37 zemí celého světa technikou Ebru, při níž se nanesením barev na vodní hladinu pomocí drátků namaluje obraz, který je posléze z hladiny obtisknut na přiloženou látku. Sešívání celého Patchworku po shromáždění jednotlivých kusů trvalo 14 dní a po skončení výstavy „S Patchworkovým a Ebru srdcem nad vodní hladinou“ byly opět rozstříhány a znovu sešity do konečného díla se symbolem sjednocení světa o velikosti 10 m2. Vzniklo tak dílo, které nese poselství Ebru a bude k vidění na charitativní výstavě 5th World Ebru Day pořádané poprvé v srdci Evropy v Praze. EBRU PATCHWORK tím zahájí svou dlouhou cestu po výstavách po světě, kdy budou moci návštěvníci psát a vhazovat svá přání pro svět a Ebru do kapsy naší planety, která je hlavním symbolem celého Ebru patchwork díla.

Dílo bylo dne 5. června 2016 v areálu dobrovických muzeí města Dobrovice zaregistrováno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Největší Ebru Patchwork


Nejvíc pokutových kopů v penaltovém rozstřelu

SK Baťov a FC Fryšták odehrály utkání 24. kola fotbalového krajského přeboru mužů KFS Zlín, které v základní hrací době skončilo remízou 3:3. Po prodloužení došlo k penaltovému rozstřelu, ve kterém se kopalo ze značky pokutového kopu celkem 52krát. Výsledné skóre rozstřelu bylo 22:21 pro domácí SK Baťov. Pouze 9 penalt hráči neproměnili.

Zápas byl odehrán dne 3. června 2016 ve Sportovním areálu Baťov v Otrokovicích-Baťově a následně byl zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Nejvíc pokutových kopů v penaltovém rozstřelu
 

Nejvyšší nadmořská výška dosažená jízdou na minimotocyklu

Jaroslav Holík a Jan Holík z Březůvek ujeli na minimotocyklech JH Pento Sport s koly o průměru 10 palců a objemem 50 ccm za 31 dní trasu dlouhou 14 000 km vedoucí přes Slovensko, Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Polsko. Mimo jiné překonali 10 vysokohorských průsmyků v pohoří Pamír, přičemž dne 5. 7. 2013 v průsmyku Ak-Bajtal (Tádžikistán) dosáhli na svých strojích rekordní nadmořské výšky – 4667 m n. m.

Výprava se uskutečnila 22. 6. - 23. 7. 2013 a do České databanky rekordů Agentury Dobrý den byla zapsána v prosinci roku 2016.

Nejvyšší nadmořská výška dosažená jízdou na minimotocyklu
 

Křest České knihy rekordů 5

Pepíno, Raf a MíraNaší novou knihu pokřtil nejstarší a nejdéle působící knihkupec v ČR, pan Jaromír Vytopil. Děkujeme. Pocity v nás jsou nesdělitelné. Kupte si ji. Neměla by chybět v žádné české knihovně.
 
  • ČKR 5Sportovní legendy, nejzajímavější turistické cíle, osobnosti české historie, rekordy a kuriozity
  • Více než 2000 údajů a téměř 2000 fotografií nad kterými zůstává rozum stát.
  • 256 stran, výběr nejnovějších rekordních pokusů nashromážděných archivy Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov.
  • Ideální vánoční dárek pro vaše kamarády či obchodní partnery.
  • OBJEDNAT

Czech Book of Records

Naše kniha získala 2. místo v soutěži cestovatelských knih roku 2015. Toto ocenění jí udělili pořadatelé a zejména návštěvníci 18. ročníku prestižního cestovatelského festivalu GO Kamera.  Díky Rudovi Švaříčkovi a CK Living Stone se kniha dostala do rukou  desítek významných českých a slovenských cestovatelů, dobrodruhů a horolezců. Do batohu na cesty si ji může sbalit Miloslav Stingl, Jakub Vágner, Paľo Barabáš, Radek Jaroš, Peter Hámor, nebo Anička Kuchařová, která patří mezi světovou špičku ve slackliningu. Nejvíc se ale kniha tetelí v rukách jednoho z nejslavnějších horolezců světa, Rakušana Petera Habelera. Peter tvořil slavný DREAM TEAM s Reinholdem Messnerem. Před 35 lety společně stanuli na nejvyšším vrcholu planety. Zdolali Everest bez umělého kyslíku a nesmazatelně se tak vepsali do historie světového sportu. Navždy...

Czech Book of Records si můžete objednat tady.

Peter Habeler

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress