Oficiální web českých rekordů
+420 565 323 163

Tisková konference: Největší sbírka umělecky zpracovaných kostek

Největší sbírka umělecky zpracovaných kostek

Pozoruhodná kolekce MUDr. Jaroslava Adama s dílky od renomovaných autorů (Jiří Suchý, Petr Urban, Rudolf Křesťan) bude v Pelhřimově nově zapsána do České knihy rekordů a zároveň vystavena v Muzeu rekordů a kuriozit.

  • pondělí 15. dubna, 13.00 hodin
  • expozice Zlaté české ručičky, Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov
  • Nábřeží rekordů a kuriozit 811

Program:

  • ojedinělá sbírka "kostkových miniatur" MUDr. Jaroslava Adama
  • překvapení: malý přírůstek do rekordní kolekce (související s Velikonocemi)
  • nový velikonoční rekord a Velikonoce v České knize rekordů

Pan Adam sbírá kostky, ale ne ledajaké! Oslovuje výtvarníky, malíře, kreslíře s nabídkou přispět do jeho sbírky svou prací. Základem je vždy kostka o rozměru 6 × 6 × 6 cm. Dále už to záleží na invenci a nápaditosti autora. Mezi autory jsou kreslíři, kovář, krajkářka a vyšívačka rybími šupinami, dráteník, malíři Vladimír Komárek, Jan Kanyza, žáci Emila Filly… nebo třeba umělecký zlatník Jiří Urban – autor kopie královské i císařské koruny a darů pro papeže.

Vše začalo před 30 lety, kdy sběratel získal barokní sluneční hodiny ve tvaru kostky na stojánku. Opravil je a snažil se vyrobit si pro sebe kopii jako upomínkový předmět, nejprve potiskem dřeva sítotiskem a později jako faksimile už dokonalým potiskem. Po celé akci zbyly dřevěné kostky velké 6x6x6cm na soustruženém stojánku. Napadlo ho požádat přítele Fanka Foltýna,aby jeden takový objekt pomaloval a tak vznikla první Kostka.

Postupem času se naskytly další příležitosti oslovit přátele i neznámé výtvarníky, i zajímavé řemeslníky, až vznikla řada zajímavých miniatur, reprezentujících autory v jejich typickém projevu. Dnes kolekce obsahuje desítky a desítky kusů a to není, konečné číslo. I nyní probíhá proces oslovení, žadonění :-) , upřesňování a následné připomínání, což někdy trvá několik let. S panem Suchým to bylo nakonec těch let skoro osm. Jaroslav Adam jako sběratel dobře  zná ten pocit toužení a těšení se a nakonec ten adrenalin úspěchu při přebírání nového přírůstku! Samozřejmě je řada neúspěšných jednání a chladných přezírání Mistrů nad nějakým přízemním sběratelem, ale není jich tolik. Naopak jsou ale i autoři, kteří se ozvou o Kostku novou, "lepší než tu prvou" a mají radost z trvání kontinuity. Víte všichni, jak je hodnota a kvalita sbírky relativní, jak je tenká hranice mezi uměním a kýčem, ale hodnota každého kousku je doceňovaná příběhem a vztahem s dárcem. Často jde až o přátelství. Jen my, potrefení sběratelé víme, co pro nás tato záležitost znamená.

Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den

Soubory ke stažení

Agentura Dobrý den, s.r.o.

+420 565 323 163

kompletní kontakty

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

+420 565 321 327, +420 777 601 304

Expozice Zlaté české ručičky

+420 565 323 163
Agentura Dobrý den, s. r. o.
Expozice Zlaté české ručičky

Nábřeží rekordů a kuriozit 811, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mape
Muzeum rekordů a kuriozit
Dolní brána, Palackého 47,393 01 Pelhřimovzobrazit na mape