Zahrada s obřími exponáty

Na památku Jaroslava Foglara a jeho legendárního komiksu jsme před lety za zahradu expozice Zlaté české ručičky zasadili strom gingko.
Myšlenka vzdát poctu Rychlým šípům se zalíbila řediteli učiliště z Horního Slavkova Petru Čavojskému a ten se svými žáky vyrobil obří hlavolam Ježek v kleci. Jak známo, o tento kultovní předmět, nezbytný při volbě Velkého Vonta, bojovali statečné Rychlé šípy nejen s Uctívači gingka, ale s celými Stínadly. O pár let později k nám přicestoval pan Milan Teslevič, abychom mu zaevidovali sbírku 340 portrétů pana Foglara. „Nejmladší“, malovaný podle fotografie, pochází z doby, kdy byly Jestřábovi 4 roky, „nejstarší“ byl pořízen týden před jeho smrtí. Jsme rádi, že ideály, které pan Foglar uznával a propagoval, jsou stále živé.
Rozlehlou zahradu navštívíte při přechodu z jedné naší expozice do druhé. Je oplocená, mimo dosah automobilů a vybavená stoly a lavicemi. Vaše děti nebo vaši pejsci se v ní mohou proběhnout a vydovádět. Účastníci zájezdů a školních výletů zde v klidu spořádají svačinu a cyklisté zaparkují svá kola. V těsné blízkosti zahrady se nachází dětské hřiště. Kromě soch vyřezávaných motorovou pilou na ní najdete i hrnec na 5000 porcí polévky, obří konvičku na čaj a dvoumetrový trychtýř, kterým sbíráme vodu ze všech koutů planety Země. Nad mohylou postavenou z kamenů rozbitých holou pěstí visí na zdi domu mega příbor, se kterým sníte i mamuta a čtyřmetrový mamut na zahradě stojí také! Příznivce Jaroslava Foglara potěšíme největším hlavolamem „Ježek v kleci“ a k jeho poctě jsme zasadili i ginkgo. Roste zde i růže Nette Ingeborg, kterou vyšlechtil světově proslulý pěstitel Josef Havel a v roce 1995 zvítězila ve světové soutěži v Římě a najdete u nás dokonce strom, na který Ján a Jaroslav Malíkovi ze Slovenska dokázali naroubovat štěpy plodící pět druhů ovoce - meruňky, švestky, broskve, nektarinky a mandle. Dominantou zahrady je socha, kterou z kmene letité hrušně vyřezal několikanásobný Mistr Evropy i světa v dřevorubeckých disciplínách Martin Komárek. Znázorňuje ruku s prsty vztyčenými do "V" coby symbol vítězství a je věnována památce pana prezidenta Václava Havla.