+420 565 323 163

Dovolená na Pelhřimovsku – prodloužený víkend

Pelhřimovské Masarykovo náměstí z ochozu vyhlídkové věže kostela sv. Bartoloměje.

Náš TIP pro Vás na prodloužený víkend: Dovolená na Pelhřimovsku čili v kraji rekordů aneb „Česká NEJ… jak na dlani PLUS“.

Česká NEJ… jak na dlani PLUS

Pelhřimov je známý jako město rekordů. Slovíčko PLUS znamená leccos z Pelhřimovska navíc.

Tématika rekordů proniká i do plánování výletů a letos i tuzemských dovolených. Před nedávnem vznikl v Agentuře Dobrý den námět na vícedenní výlet do kraje rekordů. O tom, že na Vysočině je jediné město rekordů na světě – Pelhřimov – mnozí vědí. Ale tušili byste, kolik dalších českých NEJ… je v tomto regionu k navštívení?

Středobodem pro příznivce kuriozit a superlativů je samozřejmě pelhřimovské Muzeum rekordů – jediné ve střední Evropě. Mimochodem tam můžete spatřit obří kuchyni, nejmenší galerii na světě i nejrozsáhlejší kolekci unikátů ze zápalek včetně funkčních hudebních nástrojů a obrazů slepených ze sirek (přes 80 tisíc jich bylo potřeba k vytvoření Kovboje, což je největší obraz ze sirek na světě). Podobně pozoruhodných předmětů je zde vystaveno na 5 stovek.

Jenže to není zdaleka všechno. V budově, kde sídlí rodinami s dětmi vyhledávané Pelhřimovské Peklo a filmové Muzeum Lipských, najdete třeba největší bublifuk na světě, na pohádkovém Masarykově náměstí s téměř všemi stavebními slohy zas nenápadně stojí nejvyšší turistický rozcestník na světě (8 m), o 50 metrů dál sídlí Muzeum Vysočiny s Městskou šatlavou, avšak můžete se zde pozeptat také na nejstarší dort v České republice (a vězte, že má přes 160 roků).

Ve Starém Pelhřimově sídlí Malé muzeum Bible vystavující největší sbírku Biblí v České republice (některé velmi současné a kuriózní). Na nedalekém poutním vrchu Křemešník s hotelem, lanovým centrem, křížovou cestou a rozhlednou (kde se konal první svatební obřad na vyhlídkové plošině rozhledy v ČR), je umístěna největší cykloturistická značka na světě – 4 a čtvrt metru dlouhá a kostel Nejsvětější Trojice je zapsán v České knize rekordů jako jediný svatostánek u nás s trojbokým oltářem. Svého času se zde o velkých poutích sloužily souběžně 3 mše u 3 oltářů, a to ve 3 jazycích.

Za návštěvu stojí rovněž hrad Kámen i s expozicí motocyklů, Pacov, Santiniho kostel v Želivě a tamtéž i exkurze v klášterním pivovaru. A to ještě nebyla řeč o wellness možnostech, krásné přírodě, spoustě turistických tras a snad nejčistším ovzduší u nás…

Zkrátka Pelhřimovsko? Česká NEJ… jak na dlani PLUS.

Návod k použití Pelhřimovska (čili kompletní program Vašich 4 dovolenkových dnů) i s kontakty na turistické cíle najdete níže (soubory ke stažení):

Soubory ke stažení

  • Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje.
  • Věž Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov
  • Pelhřimovské peklo
  • Malé muzeum Bible
  • Muzeum Vysočiny Pelhřimov
  • Mučírna městské šatlavy
  • Poutní místo Křemešník
  • Hrad Kámen
  • Muzeum strašidel
  • MÚZYum Lipských

Agentura Dobrý den, s.r.o.

+420 565 323 163

kompletní kontakty

Muzeum rekordů Pelhřimov

+420 565 321 327, +420 777 601 304
Muzeum rekordů – expozice Zlaté české ručičky
+ Agentura Dobrý den, s. r. o.,

nábřeží Rekordů a kuriozit 811, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mapě
Muzeum rekordů – expozice ve věži
Dolní brána, Palackého 47, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mape