+420 565 323 163

Síň Lipských aneb první české MÚZYum

Nos princezny Bosany

Návštěva Síně Lipských potěší malé i velké návštěvníky a v každém jistě zanechá kousek moudra či radosti, které členové této dynastie kolem sebe rozdávali a rozdávají.

Pelhřimov vzdal hold svým slavným rodákům vytvořením Síně Lipských, která byla umístěna do přízemí čp. 10 (tzv. Šrejnarovského domu) na pelhřimovském Masarykově náměstí. Do podvědomí lidí se z rodu Lipských dostali zejména režisér Oldřich Lipský a jeho bratr herec Lubomír, ale mnoho práce v divadle, filmu či televizi odvedli i další členové této slavné umělecké dynastie.

Expozice je rozčleněna do tří částí. V první se dozvíte o životě a dílu Lipských, o jejich působení v Pelhřimově a je zde zmapována jejich divadelní činnost. Od ochotnického působení v místním Riegeru, přes Divadlo satiry až po Lubomírovo působení v pražských divadlech. K nahlédnutí jsou zde i články a recenze jejich prací.

V druhé části, která je věnována filmové tvorbě, navštívíte biograf, kde můžete shlédnout sestřih nejznámějších filmových scén bratrů Lipských. Uvidíte zde řadu scének a rolí, které se vryly divákům do paměti, včetně skvělého monologu alchymisty, kterého ztvárnil Lubomír Lipský ve filmu "Císařův pekař". Zde se můžete seznámit i s oceněními, které dostaly filmy Oldřicha Lipského, jsou zde k shlédnutí snímky z natáčení či filmové plakáty.

Třetí část se nazývá podle filmu vytvořeného O. Lipským "Velká filmová loupež". Zde můžete obdobně jako ve zmíněném filmu vstoupit do děje nejznámějších filmů bratrů Lipských. Je možné zde poslat švestičky jako Hujer, vstoupit do cirkusového šapitó a zkusit nějaké fígle klauna Cibulky nebo v uctivé vzdálenosti obejít Adélu, neboť nebudete vědět, jestli ještě nevečeřela. Budete zde moci otevřít dveře, aby jste se zděsili, jako John Camel ve "Čtyři vraždy stačí, drahoušku" či vyzkoušet kouzelné dary ze "Třech veteránů". Samozřejmě, vše neprozradíme, neboť zde můžete zažít ještě spoustu dalších dobrodružství.

Agentura Dobrý den, s.r.o.

+420 565 323 163

kompletní kontakty

Muzeum rekordů Pelhřimov

+420 565 321 327, +420 777 601 304
Muzeum rekordů – expozice Zlaté české ručičky
+ Agentura Dobrý den, s. r. o.,

nábřeží Rekordů a kuriozit 811, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mapě
Muzeum rekordů – expozice ve věži
Dolní brána, Palackého 47, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mape