Největší skleněná celoleštěná plastika

VENUŠE, největší a nejtěžší celoleštěná plastika z odlévaného skla, jejíž realizace trvala díky časové náročnosti zvolené technologie více než rok!
Vlastimil Beránek, představitel třetí sklářské generace v rodině Beránků, která vytvářela tradici českého sklářství ve 40. letech 20. století, vytvořil ve spolupráci se sklárnou Crystal Caviar s.r.o. Šluknov plastiku světle modré barvy o průměru 88 cm a hmotnosti 243 kg, kterou nazval VENUŠE (VENUS). Na výrobu plastiky, trvající celkem 18 měsíců, bylo jako materiálu použito 350 kg 15% olovnatého křišťálu topaz taveného při maximální teplotě 830 °C. Plastika bude v termínu od 1. října 2021 do 31.března 2022 součástí expozice Českého pavilonu na světové výstavě EXPO DUBAI.
Do České databanky rekordů byla zaevidována na tiskové konferenci konané u příležitosti slavnostního odhalení ve středu 23. září 2020 v Kapli sv. Kříže v Pelhřimově. Původní předloha rekordní plastiky byla zapůjčena Agentuře Dobrý den, zastřešující v České republice oblast rekordů a kuriozit, a bude ji vystavovat Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.
Tisková zpráva
Pelhřimov 23. 9. 2020 – Velkou ctí pro naše město se stalo premiérové představení světového sklářského unikátu, který bude Českou republiku reprezentovat na světové výstavě EXPO v Dubai 2021, k němuž přičiněním Agentury Dobrý den došlo 23. září v Kapli sv. Kříže v Pelhřimově.
Největší skleněná celoleštěná plastika na světě (z dílny proslulého umělce Vlastimila Beránka) nazvaná Venuše byla odhalena za přítomnosti generálního manažera české účasti na světové výstavě EXPO v Dubaji 2021 Jiřího F. Potužníka a řady médií. Plastika světle modré barvy o průměru 88 cm a hmotnosti téměř čtvrt tuny (243 kg) vznikala 18 měsíců. O náročnosti vzniku díla svědčí i skutečnost, že sklo chladlo déle než 60 dnů. Autor Vlastimil Beránek byl zařazen mezi 100 nejvýznamnějších žijících umělců Evropy napříč uměleckými obory. I proto vzbudila akce, kterou Muzeum rekordů a kuriozit uspořádalo ve spolupráci s panem Markem Landou, majitelem sklárny Crystal Caviar ve Šluknově, takovou pozornost!
Dílo bude moci veřejnost vidět zase až v říjnu 2021 v Dubaji, avšak o něco menší (identickou) plastiku Venuše z čirého skla, která byla prvotním modelem, podle něhož se světový unikát vytvářel, je již nyní součástí expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde ho návštěvníci současně s krátkým filmem o vzniku Venuše, budou moci obdivovat po dobu celého jednoho roku.