Největší zlatá mince
K jubilejnímu výročí vzniku národní měny (tedy ke 100 letům česko-slovenské koruny) vydala Česká národní banka dne 31. ledna 2019 unikátní minci v nominální hodnotě 100 000 000 Kč. Vyrobena je ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mince je 130,24003 kg, její průměr 535 mm a síla 48 mm.
O její zhotovení se postarala Česká mincovna ve spolupráci s rakouskou mincovnou Münze Österreich. Vzhledem k velikosti mince nebylo možné použít rovnou formu k odlití reliéfu. Proto byla zvolena technika frézování z odlitku. Nešlo použít ani sádrový model v jednom kuse, bylo nutno jej rozřezat na čtyři části, následně naskenovat a v počítači s maximální možnou, až nepředstavitelnou přesností ve speciálním programu dát znovu dohromady a vytvořit podklady pro frézování – to bylo prací Münze Österreich. Po něm předvedli v průběhu 500 hodin rytci a proofařky společnosti Česká mincovna nevídaný um, trpělivost a nasazení. Zahlazovali stopy po obrábění, části mince vtiskávali lesklý vzhled, podkladu pod členitým reliéfem zase naopak zrnitý, aby lesklé části vynikly. Výsledkem je unikátní, největší zlatá mince v Evropě.
POPIS:
Na lícní straně mince je uprostřed mincovního pole ztvárněno logo České národní banky „ČNB“, které částečně překrývá zobrazení kolku hodnoty 1 K z roku 1919. V horní části mincovního pole se nacházejí štíty s heraldickými zvířaty z velkého státního znaku. Uprostřed je český lev, vlevo od něj moravská orlice a vpravo od něj slezská orlice. Pod spodní částí loga je vyobrazen motiv z rubové strany československé padesátihaléřové mince z roku 1921, dva svazky klasů ovinuté stužkou. Štíty s heraldickými zvířaty a svazky klasů jsou spojeny z levé a pravé strany lipovými listy do kruhové kompozice. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „100 MILIONŮ Kč“ je umístěno ve spodní části mincovního pole. Po obvodu mince je v neuzavřeném opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Jednotlivá slova jsou od sebe oddělena hvězdičkami. Při levém dolním okraji mince se nachází značka společnosti Metalor, která je tvořena trojúhelníkem se zaoblenými vrcholy, písmeny „m“ a „p“ uvnitř trojúhelníku a textem „ESSAYEUR FONDEUR“ vně trojúhelníku a značka Münze Österreich, která je tvořena logem mincovny a textem „MÜNZE ÖSTERREICH“. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“ a textem „ČESKÁ MINCOVNA“, se nachází při pravém dolním okraji mince“.
Na rubové straně mince je stylizovaný monumentální český heraldický lev se srdečním štítem se znakem Slovenska. Pod lvem se nachází motiv rubové strany československé korunové mince z roku 1922. Po obvodu mince je v opisu text „100 LET ČESKO-SLOVENSKÉ KORUNY“ a letopočty „1919“ a „2019“. Text a letopočty jsou od sebe odděleny hvězdičkami.
Příjmení autora mince akademického sochaře Vladimíra Oppla je umístěno vlevo pod lví tlapou. Hrana mince je vroubkovaná.
Více rekordů najdete na stránkách České knihy rekordů a v Muzeu rekordů Pelhřimov.
I Vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!