+420 565 323 163

Sběratelé a sbírky

Ladislav Likler – patron kapitoly Sběratelé v České knize rekordů

Největší, unikátní, kuriózní sbírky a jejich majitelé zaregistrovaní v České databance rekordů.

Slovo patrona kapitoly Sběratelé – Česká kniha rekordů 6:

Sběratelství je v ČR velmi rozšířeným oborem. V 60. letech minulého století se psalo o Československu jako o zemi sběratelské. Možná i proto, že tento zájem zde má dlouholetou tradici. První sbírky vytvářela šlechta, která se zaměřovala hlavně na umění, obrazy, sošky, porcelán. Vznikaly i sbírky předmětů, vyrobených lidovými umělci. Pokud mluvíme o historii sběratelství, není možné opomenout sbírky císaře Rudolfa II., který ve své době patřil v evropském měřítku ke špičce a občasné výstavy z jeho sbírek jsou událostí i v současnosti. Na přelomu 19. a 20. století si začalo vytvářet své místo užité sběratelství. Dopomohlo k tomu masové rozšíření tiskárenství. Ve velkém se začaly uplatňovat různé etikety, zájmové tisky a velký zlom přinesly poštovní známky a pohlednice. Vznikly tak sbírky věcí, které nás denně obklopují, mění se, mizí a přicházejí nové.

Sběratelství přináší lidem poznání a informace ve zvoleném oboru, radost z přírůstků do sbírek, ale zároveň učí trpělivosti, vytrvalosti, systematičnosti. Tyto vlastnosti nemá každý a ti, kteří vytrvají a vytvoří špičkové sbírky, jsou uznávanými odborníky a znalci. Jejich sbírky často dávají vzniknout samostatným muzeím. Patřím mezi sběratele, pro které vlastní sbírka hodně znamená. Měl jsem možná štěstí: podpora rodiny, bez které špičková sbírka nevznikne, setkání s mnoha osobnostmi (u nás i v zahraničí), které mi pomohli, poradili a byl jsem s nimi desítky let v kontaktu. Sbírka je pro mě dokumentem a historií, oknem do světa s pohledem, který jiní nevidí.

Sběratelé jsou individuality a zajímaví lidé a určitě takovými zůstanou i do budoucna. Važme si jich.

Ladislav Likler (* 1943, † 2018), čestný předseda klubu sběratelů kuriozit, rekordman – majitel největší sbírky sýrových etiket na světě.

Vaše sbírka

Je sběratelství Váš koníček? Jste majitelem nějaké sbírky? Je Vaše sbírka něčím unikátní, kuriózní, největší? Pošlete nám nezávazný dotaz:

Je moje sbírka rekordní?

Případné dotazy:

e-mailE-mail | MessengerMessenger | WhatsAppWhatsApp | telefon565 323 163 (pracovní dny: 8–16 h; pokud se nedovoláte, raději napište e-mail)

  • Sběratelé v České knize rekordů 6
  • Sběratelé v České knize rekordů 6
  • Sběratelé v České knize rekordů 6
  • Sběratelé v České knize rekordů 6
  • Sběratelé v České knize rekordů 6

Agentura Dobrý den, s.r.o.

+420 565 323 163

kompletní kontakty

Muzeum rekordů Pelhřimov

+420 565 321 327, +420 777 601 304
Muzeum rekordů – expozice Zlaté české ručičky
+ Agentura Dobrý den, s. r. o.,

nábřeží Rekordů a kuriozit 811, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mapě
Muzeum rekordů – expozice ve věži
Dolní brána, Palackého 47, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mape