Betlém s největším počtem figurek z kukuřičného šustí

218 postav vytvořených tradiční technikou.
Podřípský betlém v Bechlíně čítá 218 postav, které vytvořila tradiční lidovou technikou z kukuřičného šustí provozovatelka betlému paní Jiřina Šustrová. 49 z nich dokázal pan Erik Schmidt s použitím krokových motorků řízených počítačem rozpohybovat. Autorkou scény (rozkládající se na ploše 370 cm × 100 cm) s třemi desítkami staveb ve stylu selského baroka a panoramatem hory Říp je Kateřina Hejdová Swalens. Vzhled staveb je dílem představivosti výtvarnice, pouze kostelík je nápodobou místního kostela sv. Václava. Hora Říp je autentickým vyobrazením tohoto symbolu české národní historie.
V betlémě je 189 lidských postav a 29 zvířecích. Vedle svaté rodiny a tradičního betlémského výjevu představuje velká část figur dobové řemeslníky a obyvatele středočeského venkova, ale i příslušníky rodiny paní Šustrové, její přátele a spolupracovníky (František Hejda). Všechny postavy jsou originálem. Rekordmanka při jejich výrobě strávila na tři sta hodin práce nepočítaje v to dobu potřebnou na zpracování šustí (praní, bělení, sušení…). Nevšední zážitek z betlému, v němž se střídá den a noc a kde rozpohybované figurky představují příběh zrození Ježíše Krista a život na vesnici na Podřipsku, umocňuje doprovod příjemné hudby a komentáře.
Podřípský betlém v Bechlíně, který je od r. 2016 veřejně přístupný, byl zaregistrován do České databanky rekordů dne 14. ledna 2023.
Více rekordů najdete na stránkách České knihy rekordů a v Muzeu rekordů a kuriozit Pelhřimov. I Vy buďte NEJ… a dejte nám o tom vědět!