Šachový betlém v žárovce
Na šachovnicové podložce v žárovce stojí jesličky ze špejlí, vyřezávané Jezulátko a dvě šachové figurky symbolizující svatého Josefa a Pannu Marii.
Leopold Heneš z Třebenic dokázal za pomoci miniaturních pinzet a dalších vlastnoručně vyrobených nástrojů sestavit v 1000W žárovce o délce 21 cm (+ 4,5 cm závit) a průměru baňky 12,9 cm unikátní šachový betlém. Jedná se o tradiční betlémský výjev, v němž jsou však klasické lidské a zvířecí figury nahrazeny figurkami šachovými. Základem betlému je šachovnicová podložka složená ze špejlí (jednotlivé čtverečky se skládají z 5 špejlí a mají 15 x 15 mm). Z boku je celá podložka kolem dokola olemována 191 svisle umístěnými špejlemi o délce 6 mm. Na šachovnicové podložce pak stojí jesličky ze špejlí, vyřezávané Jezulátko a dvě šachové figurky symbolizující svatého Josefa a Pannu Marii. Dále jsou součástí betlému i figurky pastýřů, Tří králů a další postavy, které se přišly poklonit právě narozenému spasiteli. Celkem je součástí jesliček 33 figurek – tento počet symbolizuje Kristův věk v okamžiku ukřižování.
Všechny miniaturní části, včetně celkového počtu 823 dílků špejlí, autor postupně vměstnal do žárovky otvorem o průměru 4 cm.
Rekordní výrobek byl oficiálně představen veřejnosti 9. června 2017 v rámci 27. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.