+420 565 323 163

5 tiskovek v 5 dnech

Eskymácké obraty

Muzeum rekordů Pelhřimov představí pozoruhodné rekordmany...

TISKOVÉ KONFERENCE JSOU POUZE PRO ZVANÉ NOVINÁŘE A HOSTY. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

Festival Pelhřimov – město rekordů letos dokráčel ke svému 33. ročníku a slaví tedy tzv. Kristova léta. Od roku 1991 se na Masarykově náměstí představily stovky a stovky pozoruhodných rekordmanů. Někteří jednou, jiní opakovaně. Někteří z letošních účinkujících nebyli v onom roce 1991 ještě ani na světě, na druhou stranu – MVDr. Jan Skorkovský (legendární fotbalový driblér) nechyběl před 33 lety a přijede i letos.

33. festival začal 25. května slavnostním předáváním části výročních rekordmanských cen REKORDMAN ROKU v Praze ve Valdštejnské zahradě a pokračuje v Pelhřimově od pondělí 5. června do soboty 10. června, která je hlavním festivalovým dnem.

Pro větší pestrost a také pro možnost dát větší prostor zajímavým počinům a lidem (rekordmanům), kteří by v rychlém sledu festivalových událostí a vystoupení mohli zaniknout pořádá Agentura Dobrý den už 4. rokem vždy od pondělí do pátku před vlastním festivalem 5 tiskovek v 5 dnech.

Časový rozpis tiskových konferencí:

Pondělí 5. 6. – 13.00
expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů Pelhřimov (nábřeží Rekordů a kuriozit 811)
Michal Mudrák – neuvěřitelný akrobat a představitel tzv. „nového cirkusu“, umělec vyznamenaný ministerstvem kultury Dánska, muž spolupracující s týmem bratří Formanů… si nechal vyrobit nejmenší cirkusový stan v historii (bude zapsán do České knihy rekordů), ve kterém v rámci festivalu vystoupí se svým programem, který slibuje chvíle údivu z nevídaných výkonů, radosti a také humoru. V rámci tiskovky se pokusí o co nejdelší výdrž ve stoji na rukou na sklenicích.

Úterý 6. 6. – 13.00
Plavecký bazén, Nádražní 1536, Pelhřimov
Nejvíc eskymáckých obratů s kajakem – Tomáš Behúň, vicemistr ČR v eskymování v kategorii Junioři, vicemistr Evropy a světa se na sjezdovém kajaku pokusí v co nejlepším čase udělat 10 „eskymáků“ a poté se pokusí jich zvládnout co nejvíce v limitu 5 minut. Tréninkové pokusy startují cca ve 12.45.
Technické údaje pro vstup do bazénu (tedy i na tiskovku): Do prostoru bazénu můžete jít bosí, nebo ve vámi přinesených vhodných přezůvkách, popřípadě vám personál u vstupu do šaten zapůjčí návleky na boty. Ideálním oblečením jsou šortky a tričko (nebo cokoli, v čem se u vody budete cítit příjemně). K dispozici vám bude šatna pro odložení svršků. Do bazénu je zakázán vstup s jídlem a pitím.
Parkoviště je přímo u bazénu.

Středa 7.6. – 13.00
Masarykovo náměstí 17 (2. patro nad Galerií M)
Expozice přírody – největší soukromá kolekce dřevin rostoucích v České republice (více než 90 druhů, např. i vzácné dřeviny klokoč zpeřený, hlošina úzkolistá, dub cer) – nový zápis do České knihy rekordů.
V expozici lze vidět plody, listy a vzorky všech dřev – průřez, kresba. Za Spolek pro ochranu přírody Pelhřimovska Vás provede Petr Marek, znalec přírody, člen České společnosti ornitologické a jediný certifikovaný ornitolog kroužkovací stanice Národního muzea na Pelhřimovsku. Dozvíte se, kde se na Pelhřimovsku vyskytuje bobr, kde došlo k ojedinělému jevu páření černého čápa s bílou čápicí (a jak se případ dále vyvíjí), kde lze fotografovat tak vzácné rostliny jako je prstnatec májový, vachta trojlistá či zvonečník hlavatý… a kde je jediná lokalita jeho výskytu na Vysočině, kde jsou na okrese hnízdiště čápa bílého, ale nedozvíte se, kde u nás hnízdí orel mořský, výr velký a čáp černý (to pravidla zakazují). Spolek od jara do podzimu reaguje na právě rozkvétající volně rostoucí rostliny a ukázky pravidelně v expozici doplňuje, takže aktuálně zde lze spatřit i takový botanický skvost, jakým je chrpa horská, která se i dle Červené knihy květeny Vysočiny už v našem kraji nevyskytuje (v jedné ze škarp při silnici ale ano).

Čtvrtek 8.6. – 13.00
expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů Pelhřimov (nábřeží Rekordů a kuriozit 811)
Největší šroubovák v České republice a největší rámová pila (4 m)
Žáci 2. a 3. ročníku oboru zámečník a truhlář Střední průmyslové školy a středního odborného učiliště v Pelhřimově vytvořili v rámci své výuky pro pelhřimovské Muzeum rekordů nový český rekord, kterým je obří šroubovák o celkové délce: 3010 mm (délka kovové části 1955 mm, průměr 51 mm, smrková rukojeť je dlouhá 1055 mm). Rekordní šroubovák je možno použít na velikost hlavy šroubu až do 100 mm!
V rámci tiskovky představí i další rekord školy - Největší rámovou pilu o délce 4,74 m a výšce 1,9 m. Rekordní nástroj je osazen pilovým listem z nerezového plechu o síle 3 mm, přičemž pracovní délka pilového listu je 3,4 m a výška jednotlivých zubů pily 3,7 cm. Při výrobě pily, vážící cca 140 kg, bylo spotřebováno 0,3 m3 smrkového dřeva a 20 m lana.

Pátek 9.6. – 13.00
expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů Pelhřimov (nábřeží Rekordů a kuriozit 811)
Největší sbírka tradičních dechových nástrojů PASTEVCŮ ze Zakarpatské oblasti (historické flétny a píšťaly z Ukrajiny, Slovenska, Valašska, Rumunska, Maďarska) + rekordní kolekce ukrajinských fléten zvaných Sopilka od různých mistrů a z různých materiálů (více než 150 dechových nástrojů a jejich historie) – představí sběratel Nikolaj Tymchak z Ukrajiny (žijící v Praze).

  • Expozice přírody
  • Největší šroubovák
  • Největší sbírka tradičních dechových nástrojů PASTEVCŮ ze Zakarpatské oblasti
  • Michal Mudrák – akrobat

Agentura Dobrý den, s.r.o.

+420 565 323 163

kompletní kontakty

Muzeum rekordů Pelhřimov

+420 565 321 327, +420 777 601 304
Muzeum rekordů – expozice Zlaté české ručičky
+ Agentura Dobrý den, s. r. o.,

nábřeží Rekordů a kuriozit 811, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mapě
Muzeum rekordů – expozice ve věži
Dolní brána, Palackého 47, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mape