Výsledky
V průběhu 33. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů bylo do výsledkové listiny zapsáno či veřejnosti představeno 42 jednotlivých rekordů a výkonů.
Výsledky festivalu Pelhřimov – město rekordů 2023
Pondělí 5. června 2023
Úterý 6. června 2023
Středa 7. června 2023
Čtvrtek 8. června 2023
Pátek 9. června 2023
Sobota 10. června 2023
Na Masarykově náměstí byly vystaveny tyto exponáty:
Motocykl Jawa 50/550 ze dřeva
Mistr truhlář Pavel Svoboda z Horní Cerekve je autorem dřevěného modelu motocyklu Jawa 50/550 (Pionýr), který byl pro tvar sedla lidově nazýván „Pařez“ (vyráběn v letech 1955–1958). Model byl zhotoven v měřítku 1:1, ručně bez použití CNC strojů. Jediným použitým materiálem je dřevo, žádný jiný materiál nebyl použit ani ve spojích. Unikátní motocykl má stejně jako originál následující parametry: délka 1770 mm, šířka 600 mm, výška 936 mm, rozvor 1165 mm. Rekordman při výrobě, kterou zahájil na začátku roku 2018 a po 2637 hodinách čistého času práce ji dokončil 8.6.2022, použil 21 druhů dřeva: smrk, borovice, tis červený, ořech, eben, hruška, švestka, javor, buk, dub, třešeň, škumpa, rakytník, thuje, bříza, modřín, olše, akát, lípa, jasan a ovangkol. Zajímavostí je, že dřevo tisu pochází z památného stromu ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou, který bývá označován jako nejstarší tis střední Evropy nebo nejstarší strom České republiky.
Největší rámová pila
Studenti SPŠ a SOU Pelhřimov pod vedením učitelů odborného výcviku (Jiří Němec, Rostislav Straka, Josef Brabec a Lukáš Tříska) vyrobili obří rámovou pilu o délce 4,74 m a výšce 1,9 m. Rekordní nástroj je osazen pilovým listem z nerezového plechu o síle 3 mm, přičemž pracovní délka pilového listu je 3,4 m a výška jednotlivých zubů pily 3,7 cm. Při výrobě pily, vážící cca 140 kg, bylo spotřebováno 0,3 m3 smrkového dřeva a 20 m lana.
Největší selská židle ručně vyřezaná 85letým rekordmanem
Obří selskou židli vyřezal v průběhu 1 měsíce ručně 85letý Miroslav Marek st. z Pelhřimova. Židle, která je exponátem Muzea rekordů, je vysoká 260 cm. Sedák rekordní židle má rozměry 97 × 77 cm.
Největší šroubovák (viz výše)
Rekordy a rekordmani:
Nejdéle živě vysílaný zábavný rozhlasový pořad
Legendární pořad Tobogan Českého rozhlasu Dvojka se vysílá od 24. listopadu 1990. Jeho název i koncepci vymyslel pro moderátora Tomáše Slámu dramaturg Ivan Rössler. Pořad brzy dospěl k podobě živého vysílání s publikem. Po úmrtí moderátora se ho v ujalo moderátorské duo Aleš Cibulka a Petr Jančařík. Po dvou letech druhý z jmenovaných pořad opustil. Od 9. října 2004 je moderátorem a autorem pořadu Aleš Cibulka. Každou první sobotu v měsíci byla od ledna 2008 do konce roku 2019 vysílána varianta s názvem Tobogan v pyžamu, poté pak Tobogan na vodítku. Pořad se bez výjimky vysílá každou sobotu mezi 11. a 12. hodinou. Ve 33. roce své existence byl v rámci 33. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů 10. června 2023 odvysílán přímo z festivalového pódia 1370. díl Toboganu a Český rozhlas Dvojka se tak společně s Alešem Cibulkou (šlo o jeho 751. díl) zapsali do České knihy rekordů.
Nejdéle pohádkovým kancléřem
Marcel Goetz narozen 23. 8. 1951 v Písku, společně s Jaroslavem Kerlesem zakladatel projektu Jižní Čechy pohádkové (květen 1995), z jehož iniciativy byl 9. listopadu 2003 hejtmanem Jihočeského kraje korunován režisér Zdeněk Troška Pohádkovým králem, byl téhož dne ustanoven pohádkovým kancléřem. Z této pozice stál u vytváření TV večerníčků s kaprem Jakubem, vydávání pohádkových knih, map, 4pohlednic, bankovek, vizitek, pasů, u vzniku pohádkových kanceláří, u organizace Pohádkových dnů a u jmenování pohádkových ministrů. 4. dubna 2014 došlo ke korunovaci nového pohádkového krále, kterým se stal Václav V., Vydra zvaný, a Marcel Goetz od tohoto data až do doby vydání tohoto certifikátu vykonává i pod jeho vládou funkci pohádkového kancléře, nepřetržitě už tedy 20. rokem. Skutečnost byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeu rekordů Pelhřimov, zaregistrována 10. června 2023 na 33. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů.
V programu festivalu se představili herci a zároveň golfoví rekordmani Pavel Nečas a David Suchařípa, kteří jsou v České knize rekordů zapsáni o tímto pozoruhodným výkonem:
Hraní golfu na největším počtu hřišť v průběhu 80 dní
Pavel Nečas a David Suchařípa odehráli v rámci projektu Golf cirkus během 80 dní 1435 jamek všech 105 golfových hřišť na území ČR (registrovaných Českou golfovou federací k 20. 6. 2016). Během rekordního pokusu nachodili pěšky s golfovými vozíky 800 km, při přesunech mezi hřišti najeli autem 4 800 km, spali v obytných automobilech, přišli o 500 golfových míčků a vyvázli bez zranění a újmy na vybavení.
Nejmenší žena
Monika Šimků (nar. 28. 10. 2000, Klobuky) studentka oboru sociální a charitativní práce na Univerzitě Karlově v Praze, která pochází z obce Klobuky, se narodila s genetickým postižením postihujícím růst dlouhých kostí. V den registrace jí byla naměřena výška 93 cm. Český rekord byl zaevidován v rámci tiskové konference konané v Pelhřimově v pondělí 26. září 2022.
Laborky.cz představily
Největší antigravitační stůl
(s využitím principu Tensegrity)
Pořad České televize Zázraky přírody a Laborky.cz při slánském gymnáziu uskutečnily pokus o rekord s názvem Největší antigravitační stůl. Jde o konstrukci z uzavřených dutých profilů, která se skládá ze dvou vzájemně propojených čtvercových rámů s nosníkem v ose rámu. Rámy jsou vzájemně propojeny ocelovým lankem. Nosné lanko má průměr 10 mm, lanka rohová mají průměr 6 mm. Celá konstrukce vytváří dojem levitujícího stolu. Rozměr sestavené konstrukce je 1,5x1,5x2,25 metru. Na tuto konstrukci byl postaven moderátor pořadu o hmotnosti 95 kg.
První člověk na světě, který v novodobé historii rozpohyboval sochy MOAI na Velikonočním ostrově
Ing. Pavel Pavel (rekordman roku – síň slávy)
Technik a experimentální archeolog Ing. Pavel Pavel na základě svých úvah a teorií jako první veřejně prezentoval způsob pohybu (přemisťování) obřích monolitických kamenných soch MOAI, které tesali a vztyčovali domorodci na Velikonočním ostrově (Rapa Nui). V roce 1982 vyrobil ve Strakonicích 12 tun těžký betonový model sochy a před zraky veřejnosti vyzkoušel, jak s ním lze vstoje pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob. O 4 roky později jej norský cestovatel Thor Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde Ing. Pavel experiment zopakoval s originální sochou, přičemž k jejímu rozpohybování potřeboval pouze 16 lidí a několik lan. Předchozí experimenty přitom prokazovaly potřebu stovek zúčastněných.
Největší džíny
BEST JEANS, s.r.o. z Rožnova pod Radhoštěm vyrobila džíny, jejichž délka je 237 cm a obvod pasu měří 180 cm. Džíny klasického střihu jsou vyrobeny ze světle modrého denimu (100% bavlna o gramáži 12 OZ, tj. 12 uncí) a jejich kompletní výroba, na které se podílelo celkem 6 lidí, trvala 3 týdny. Rekordní výrobek byl do České databanky rekordů zaevidován 10. června 2023 v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů.
V programu festivalu Pelhřimov – město rekordů předvedl trialovou show Vlastislav Kabeláč Čiháček, který je držitelem rekordu:
Zdolání Petřínské rozhledny směrem vzhůru i dolů na kole
Vlastislav Kabeláč Čiháček dokázal na trialovém kole značky KOXX zdolat 299 schodů Petřínské rozhledny v čase 6:10 min. Při sjezdu dolů, který mu trval 5:23 min, použil horské kolo značky TREK. Celkem tedy zvládl zdolat 598 chodů a převýšení 55 m v čase 11:33 min.
Nejrychlejší nazvučení kapely
Kapela Bee Band z Jihlavy se dokázala před svým vystoupením na 33. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů nazvučit za 4:14 min. Zvuková zkouška zahrnovala vynesení nástrojů (kytara, kontrabas a digitální piano) na pódium, jejich rozmístění, zapojení a vyzkoušení poměrů zvuku (nástrojů a zpěvu). Zkouška proběhla za asistence dvou zvukařů.
Nejvíc otáček na bicyklu určeném pro krasojízdu na kole (zvednuté kolo, čelný stoj)
Sarah Mbaye z TJ Pankrác Praha dokázala udělat za 40 s celkem 5 otoček na bicyklu určeném pro krasojízdu na kole. Během pokusu opakovaně objížděla kruh na ploše 6 × 5,5 m, a to ve stoji, přičemž přední kolo bylo zvednuté ve vzduchu, pravou nohu měla na pedálu a levou na zadním stupáku. Řídítka rekordmanka držela pouze pravou rukou.
Nejvíc otáček na dvou bicyklech určených pro krasojízdu na kole (vztyčené kolo, mlýn)
Vanessa Mbaye z TJ Pankrác Praha a Kryštof Nečas z klubu Favorit Brno dokázali udělat za 1 minutu celkem 24 otoček na bicyklech určených pro krasojízdu na kole. Během pokusu každý z nich seděl na řídítkách svého kola, přičemž přední kolo bylo zvednuté ve vzduchu. Vzájemně se přitom drželi levýma rukama a jízdou po zadním kole se opakovaně otáčeli kolem jednoho bodu.
Nejvíc otáček na dvou bicyklech určených pro krasojízdu na kole (zvednuté kolo, vzad, mlýn)
Julie Tůmová a Hana Cikánková z TJ Pankrác Praha dokázaly udělat za 1 minutu celkem 14 otoček na bicyklech určených pro krasojízdu na kole. Během pokusu jela každá z nich dozadu, přičemž seděla v sedle svého kola a přední kolo měla zvednuté ve vzduchu. Vzájemně se po celou dobu držely levýma rukama a jízdou vzad po zadních kolech se opakovaně otáčely kolem jednoho bodu.
Nejvíc otáček na bicyklu určeném pro krasojízdu na kole (vztyčené kolo, vpřed)
Vanessa Mbaye z TJ Pankrác Praha dokázala udělat za 1 min celkem 12 otoček na bicyklu určeném pro krasojízdu na kole. Během pokusu opakovaně objížděla kruh na ploše 6 × 5,5 m, a to v sedu na řídítkách, přičemž přední kolo bylo zvednuté ve vzduchu, obě nohy měla na pedálech a ruce volné.
Nejvíc otáček na dvou bicyklech určených pro krasojízdu na kole (zvednuté kolo, vpřed, mlýn)
Julie Tůmová z TJ Pankrác Praha a Kryštof Nečas z klubu Favorit Brno dokázali udělat za 1 minutu celkem 21 otoček na bicyklech určených pro krasojízdu na kole. Během pokusu seděl každý z jezdců v sedle svého kola a přední kolo měl zvednuté ve vzduchu. Vzájemně se po celou dobu drželi levýma rukama a jízdou po zadních kolech (směrem vpřed) se opakovaně otáčeli kolem jednoho bodu.
Pití kefírového mléka
Radim Dvořáček z Ostravy dokázal vypít 5 l kefírového mléka v čase 1:07,42 min.
Nejvíc portrétů s tělem pohádkových postav
Lubomír Vaněk z Brna vytvořil v průběhu 1:11:28,79 h celkem 40 karikatur návštěvníků festivalu Pelhřimov – město rekordů, přičemž hlavu každého z nich doplnil tělem jedné ze 40 pohádkových postaviček. Během pokusu kreslil fixem na papír.
Nejvíc fotografií s maskotem
Celkem 297 návštěvníků 33. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů se v průběhu 5 hodin vyfotilo s rekordmanem Martinem Tothem z Teplic (promotérem, animátorem a maskotem mnoha podob), který měl na sobě kostým soba.
Nejdelší naplétaný cop
Lucie Luxová dokázala v průběhu 5 hodin vytvořit naplétaný cop o celkové délce 53,1 m. Klasický cop ze tří pramenů byl naplétán na 70 cm dlouhé vlasy modelky Anne Dohnalové. Naplétané „vlasy“ byly ze syntetického vlákna kanekalon.
Nejvíc otáček na dvou bicyklech určených pro krasojízdu na kole (vztyčené kolo, vzad, mlýn)
Julie Tůmová a Hana Cikánková z TJ Pankrác Praha dokázaly udělat za 1 minutu celkem 12 otoček na bicyklech určených pro krasojízdu na kole. Během pokusu každá z nich seděla na řídítkách svého kola a nohy měla na pedálech, přičemž přední kolo bylo zvednuté ve vzduchu. Vzájemně se přitom držely levýma rukama a jízdou po zadním kole vzad se opakovaně otáčely kolem jednoho bodu.
Vytrvalostní balancování na bicyklech určených pro krasojízdu na kole
Julie Tůmová, Hana Cikánková, Vanessa Mbaye, Sarah Mbaye a Kryštof Nečas vydrželi současně po dobu 1 minuty balancovat na bicyklech určených pro krasojízdu na kole, přičemž každý z nich seděl na sedačce svého bicyklu, přední kolo měl ve vzduchu a nohy na pedálech. Všichni rekordmani přitom byli vyrovnáni v jedné řadě a drželi se za ruce.
Vytrvalostní balancování na bicyklech určených pro krasojízdu na kole
Julie Tůmová, Hana Cikánková, Vanessa Mbaye, Sarah Mbaye a Kryštof Nečas vydrželi 1 minutu balancovat na bicyklech určených pro krasojízdu na kole, přičemž každý z nich stál na pedálech svého bicyklu a rukama se nedržel řídítek. Všichni rekordmani přitom byli vyrovnáni v jedné řadě a drželi se za ruce.
Nejvíc tzv. balanc-kliků
Bob Divílek ze Zlína (nar. 2. 7. 1945) dokázal ve věku 77 let, 11 měsíců a 8 dní udělat v časovém limitu 5 minut 23 kliků, při nichž se ve vzporu ležmo dotýkal podložky pouze dlaní pravé ruky a špičkou levé nohy. Trup, břicho, levá ruka a pravá noha byly při provádění cviků nad zemí.
Silově vytrvalostní žonglování třemi kuželkářskými koulemi
Milan Roskopf z Bratislavy vydržel žonglovat se třemi kovovými kuželkářskými koulemi po dobu 2:07,58 min. Koule určené k hraní klasických kuželek měly průměr 16 cm a hmotnost 2,88 kg (celkem tedy 8,63 kg).
REKORDMAN ROKU – KURIOZITA ROKU 2023
výroční rekordmanské ceny
Již po jednadvacáté bylo součástí festivalu Pelhřimov – město rekordů vyhlášení výročních rekordmanských cen REKORDMAN ROKU. Pokusů o zápis do České knihy rekordů a Databanky českých a světových NEJ… zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den vydávající Českou knihu rekordů v uplynulém roce přes dvě stovky. Z nich mnohé vskutku pozoruhodné. Na 33. festivalu Pelhřimov – město rekordů byl do REKORDMANSKÉ SÍNĚ SLÁVY uveden Ing. Pavel Pavel, první člověk na světě, který rozpohyboval tajemné sochy MOAI na Velikonočním ostrově (viz výše). Držiteli cen v jednotlivých kategoriích se stali:
kategorie REKORDMAN ROKU – MUŽI
Nejdelší jízda na slackboardu
Tomáš Valenta, slackliner z Jilemnice, dokázal na slackboardu, světově unikátním vozítku vlastní konstrukce, překonat vzdálenost 163 m v čase cca 24 vteřin. Slackline široká 2,5 cm a dlouhá 235 m byla natažena v městské zástavbě, v areálu českokrumlovského zámku. Rekordu na Urban Highline bylo dosaženo v neděli 26. června 2022 v rámci programu akce Český Krumlov Highline festival.
kategorie REKORDMAN ROKU – ŽENY
Nejrychleji uběhnutý půlmaraton ve skupinovém kostýmu
10 maminek z běžecké skupiny mumsontherun_cz spojených ve skupinovém kostýmu stonožky uběhlo půlmaraton (21,0975 km) v čase 2:21:23 hod. Půlmaratonská stonožka s vodičem (Magda Nováková), sestavená z hlavy (Monika Phillips) a dalších 9 článků, zdolala v sobotu 2. dubna 2022 závod Sportisimo 1/2Maraton Praha 2022 s cílem vybrat finanční prostředky na pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině.
Výkon lidské stonožky, která se rovněž stala nejstarším účastníkem závodu (deseti maminkám bylo dohromady 408 let), byl zaregistrován do České databanky rekordů.
kategorie Kuriozita roku
Nejvíc vánočně osvětlený dům
Petra a Tomáš Hlouškovi z Libišan ozdobili svůj dům a jeho okolí vánočními dekoracemi a osvětlením čítajícím 176 148 LED žároviček umístěných především na řetězech o celkové svítící délce 5 990,1 metrů. Na rozsvícení všech světel bylo zapotřebí 287 trafostanic a 480 zásuvek rozmístěných pomocí 567 m prodlužovacích kabelů. Vánočně osvětlený byl celý dům i střecha, ploty, zahrada s betlémem a dalšími vánočními motivy i prostranství před domem včetně vzrostlé lípy. Majitelé na výzdobě pracovali od poloviny září do začátku adventu, kdy byl dům poprvé rozsvícen. Ve vánočním období je dům přístupný a hojně navštěvovaný, přičemž s organizací parkování a pohybu návštěvníků pomáhá majitelům obec Libišany.
Vánoční výzdoba byla zaregistrována do České databanky rekordů v pondělí 2. prosince 2022.
kategorie Sběratelství
Největší soukromá sbírka rumů
Havana-restaurant, kubánská restaurace v Brně-Líšni, nabízí svým hostům možnost ochutnat největší množství druhů třtinového rumu z celého světa. Sbírka, kterou neustále rozšiřují pánové Radek Novotný a Michal Nedzbala, čítá 2517 různých lahví rumu. Všechny sbírkové rumy mohou návštěvníci degustovat přímo v restauraci, nebo ve VIP klubu, který je určen pro pořádání soukromých akcí, večírků, oslav a dalších událostí. Rumy je možné na místě zakoupit, nebo z pohodlí domova navštívit stylový e-shop www.kuprum.cz. Mezi největší exkluzivity sbírky patří rum z roku 1952 nebo ucelené série rumů, které kompletně nemá nikdo jiný v Evropě. Sbírka byla do České databanky rekordů zaevidována v roce 2013, přičemž počet sbírkových předmětů byl aktualizován v úterý 17. 5. 2022 v Brně.
REKORDMAN ROKU – HROMADNÉ REKORD
Nejvíce vírníků ve vzduchu
Specializovaná vírníková letecká škola FLYWAY uspořádala pro své piloty a přátele na letišti v Přerově společnou akci, v jejíž rámci se k nebi vzneslo 43 vírníků. Po cca hodinovém společném letu přistáli piloti jednotlivých strojů zpět na plochu letiště.
Rekord byl zapsán do České databanky rekordů v sobotu 23. dubna 2022.
REKORDMAN ROKU – REKORDY RODIN
Největší rodinné setkání
259 členů jedné rodiny, jež jsou příbuznými manželů Anny (* 28. 10. 1870) a Josefa (* 19. 8. 1868) Kylarových z Kunčic u Kyšperka č. p. 68, se setkalo na slavnosti, která se konala dne 7. května 2022 v Letohradě a byla zaevidována do České databanky rekordů. Setkání se zúčastnili potomci zmíněných předků a jejich rodinní příslušníci.
kategorie REKLAMNÍ REKORD ROKU
Největší tabulka čokolády
Agentura ChrisEvents s.r.o., pořadatel akce ČokoFest, nechala pro 10. ročník této akce z iniciativy Chrise Delattre vyrobit obří tabulku mléčné čokolády Studentská pečeť o rozměrech 630 x 300 x 1,2 cm. Pro její vytvoření musela Marcela Mazáčová, Confectioner senior – ZORA (Nestlé Czech Republic) odlít 80 tříkilogramových tabulek, které následně pověřený chocolatier z firmy Chocotopia pospojoval temperovanou čokoládou do jednoho celku. Na vytvoření čokolády o hmotnosti 240 kg (153,6 kg čokolády a 86,4 kg rozinek, arašídů a želé) zúčastnění pracovali v průběhu 25 dnů téměř 40 hodin čistého času práce. Čokoláda byla Agenturou Dobrý den, spravující Muzeum rekordů Pelhřimov, zapsána 14. října 2022 do České knihy rekordů a poté na závěr Čokoládového festivalu v Galerii Harfa v Praze po částech rozprodána ve prospěch dobročinné organizace Dortem proti rakovině.
kategorie REKORDMAN ROKU – kategorie REKORDY OBCÍ A MĚST
Největší socha raka říčního
Obec Rakvice na Břeclavsku dostala své jméno podle raků. Raka má i ve znaku a od 29. června 2022 zdobí tamní kruhový objezd rak rekordních rozměrů, který bez tykadel měří 9,75 m na délku. Jde o obří sochu raka říčního, kterou umělecký kovář Pavel Valášek z Přibic ztvárnil s důrazem na co nejvěrnější podobu vzhledem ke skutečnosti a všem detailům račí anatomie. Ocelové dílo váží 3,5 tuny. Tělo korýše, které má na šířku 197 cm, je z jednoho monolitu, ocas je složen ze čtyř kusů. Zhotovení sochy zabralo autorovi 10 měsíců a přibližně 1500 hodin práce. Socha je vyrobena z kovaného ocelového plechu, který byl pozinkován a má speciální nátěr, díky kterému socha dle úhlu a intenzity slunečního svitu mírně mění barvu. Dílo má 23 částí, které kovář teprve poté, co je se svými pomocníky přivezl na místo, sestavil do konečné podoby. Rak má tykadla, kusadla a deset nohou (rozkročených do šíře až 580 cm).
Hromadné zpívání Beethovenovy Ódy na radost
2 182 žáků a učitelů základních, středních a základních uměleckých škol z okresu Pelhřimov společně zazpívalo na Masarykově náměstí v Pelhřimově zhudebněnou báseň Óda na radost, která je čtvrtou (závěrečnou) větou deváté symfonie Ludwiga van Beethovena. Skladba je zároveň hymnou Rady Evropy a oficiální hymnou Evropské unie. Akce, kterou iniciovala ZUŠ Pelhřimov a Agentura Dobrý den, se zúčastnilo 19 škol. Zpěváky doprovodilo 98 hudebníků ze základních uměleckých škol z Pelhřimova, Humpolce a Pacova, které vedl dirigent z plochy náměstí, zatímco zpěv byl dirigován z pětimetrové výšky, z vysunuté vysokozdvižné plošiny, kterou pro tento účel zapůjčila firma Kerouš. Údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 10. června 2022 v rámci 32. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů.
TISKOVÉ KONFERENCE 5.–9. 6. 2023
Nejdelší výdrž v dané pozici při akrobacii na šálách
Karolína Urbánková z Prahy, členka skupiny Arte Levite, dokázala při vzdušné akrobacii na šálách ve výšce 4 metrů vydržet v extrémně obtížné pozici zvané „oběšenec“, při níž je akrobat zavěšen za týl, nohy má spuštěny volně podél těla a ruce (držící druhou část šály) nataženy před sebe, po dobu 1:33,14 min.
Rekordu bylo dosaženo 5. června 2023 v rámci tiskové konference k zahájení 33. festivalu Pelhřimov – město rekordů v kostele svatého Víta v Pelhřimově.
10 eskymáckých obratů na sjezdovém kajaku v co nejkratším čase
Tomáš Behúň dokázal na sjezdovém kajaku na divokou vodu o délce 440 cm a hmotnosti 9 kg udělat 10 eskymáckých obratů za 34,12 vteřiny. „Eskymáky“ provedl pomocí kajakářského závodního pádla řečeného „lžíce“. Svůj výkon předvedl dne 6. června 2023 v rámci tiskové konference k mezinárodnímu festivalu Pelhřimov – město rekordů v plaveckém bazénu v Pelhřimově.
Nejvíc eskymáckých obratů na sjezdovém kajaku během 5 minut
Tomáš Behúň dokázal na sjezdovém kajaku na divokou vodu o délce 440 cm a hmotnosti 9 kg udělat 62 eskymáckých obratů v limitu 5 minut. “Eskymáky“ provedl pomocí kajakářského závodního pádla řečeného „lžíce“. Svůj výkon předvedl dne 6. června 2023 v rámci tiskové konference k mezinárodnímu festivalu Pelhřimov – město rekordů v plaveckém bazénu v Pelhřimově.
Největší soukromá kolekce dřevin rostoucích v České republice
Spolek pro ochranu přírody Pelhřimovska vystavuje ve své Expozici přírody, která vznikla z iniciativy znalce přírody, člena České společnosti ornitologické a na Pelhřimovsku jediného certifikovaného ornitologa kroužkovací stanice Národního muzea Petra Marka, 91 druhů dřevin. Ve výstavních prostorách spolku lze vidět plody, listy a průřezové vzorky všech 91 dřev, včetně vzácných dřevin, jakými jsou klokoč zpeřený, hlošina úzkolistá či dub cer. Spolek rovněž mapuje výskyt chráněných a kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin na Pelhřimovsku i v celém Kraji Vysočina. Návštěvníci expozice proto mohou sezónně v Expozici přírody na Masarykově náměstí spatřit i ojediněle se vyskytující rostliny (prstnatec májový, vachta trojlistá, chrpa horská, zvonečník hlavatý…).
Největší šroubovák
Studenti 2. a 3. ročníku oborů zámečník a truhlář SPŠ a SOU Pelhřimov vyrobili obří šroubovák o celkové délce 301 cm (délka kovové části je 195,5 cm a délka držadla 105,5 cm). Průměr kovové části činí 5,1 cm a držadlo je vyrobeno ze smrkového hranolu o velikosti 25 x 25 cm. Rekordní šroubovák, jehož výroba studentům zabrala 32 hodin práce, je možné použít na velikost hlavy šroubu až 10 cm. Obří výrobek byl premiérově představen 8. června 2023 v rámci tiskové konference k 33. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů a následně se stal exponátem expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů.
Největší sbírka tradičních dechových nástrojů pastevců z Karpatského regionu
Nikolaj Tymčak z Ukrajiny (žijící v České republice) shromáždil od roku 2015 kolekci čítající 192 historických píšťal, fléten, fujar a dalších dechových nástrojů majících původ v pohoří Karpat (Ukrajina, Slovensko, Valašsko, Rumunsko, Maďarsko, Srbsko). Tyto nástroje používali především pastevci ovcí v Karpatských horách. Tam, kde se hospodařilo mimo pásmo hor, se už nástroje nepoužívaly. Největším exemplářem ve sbírce je huculská trombita (320 cm), jejíž zvuk byl slyšitelný i na vzdálenost delší než 10 km a mohl být i varováním před přicházejícím nepřítelem. Nejmenší nástroje měří 4 cm a sloužily lidem, kteří na Slovensku vykupovali hadry. Součástí i nadále se rozšiřující kolekce jsou i další druhy nástrojů (dvojačka, píšťala, koncovka, tilinka, dencivka, přes 200 let stará flojara, frilka, kaval, dudy, gajdica, gajdica dvojačka, okarína, okarína dvojačka, naj, frula, ale i maďarský volský roh, který měří téměř metr… a další).
Nejvíc ukrajinských fléten sopilka od různých výrobců
Nikolaj Tymčak z Ukrajiny (žijící v České republice) vlastní sbírku 85 fléten zvaných sopilka. Nástroje, vyrobené z různých materiálů (dřevo, kov, plast) pocházejí od různých výrobců a z různých období. Nejstarší pochází ze 70. let 20. století. Autor je sběratelem těchto pasteveckých dechových nástrojů od roku 2015.