+420 565 323 163

Největší ocelová loutka otevřela festival Pelhřimov – město rekordů

Největší ocelová loutka

Festival oficiálně otevřelo přeměření pozoruhodné obří téměř dvoutunové loutky rytíře, která dnes v deset večer uzavře v rámci tajemně vyhlížejícího, až mystického představení tradiční Galavečer rekordů.

Na pelhřimovském náměstí dnes startuje 29. festival rekordů, akce, která dala tomuto městu na Vysočině i jeho přívlastek – město rekordů. Otevřelo ji oficiálně přeměření pozoruhodné obří téměř dvoutunové loutky rytíře, která vznikla z iniciativy kováře a performera Petra Píši, a která dnes v deset večer uzavře v rámci tajemně vyhlížejícího, až mystického představení tradiční Galavečer rekordů, probíhající na stejném místě. Půjde o jakýsi vhled do historie města, z níž budou kroky obrovského rytíře kráčet až k ryzí současnosti, přičemž v záměru výjevů, jež pocházejí z dílny pořádající místní Agentury Dobrý den, se objeví i zhmotnělá duše města, kterou obrovský rytíř, vezme na dlaň, vyzdvihne až do výše své hlavy a následně se sám promění v anděla strážného města pelhřimovského. Výška loutky vážící 1700 kg je 6,65 m, přičemž ovládací "kříž" ční ve výši 9,5 m. Loutka dokáže pomalu kráčet, pokleknout, vzít kohokoliv na dlaň a vynést ho do výšky. Při představení se rytíř mění v anděla i s tím, že mění podobu hlavy, která nejenže se pohybuje, ale například i její oči mrkají, objevují se andělská, byť ocelové rezavá křídla, jimiž obří loutka umí i mávat.

Za pomoci horolezeckých lan a kladek toto dílu umu českých umělců na způsob obří marionety ovládá 9 loutkovodičů, z nichž jeden je uvnitř těla a zajišťuje odtud hybnost hlavy a křídel. Technicky loutka visí na teleskopickém rameni čelního manipulátoru, stroje, který jede za ní a nese ve výšce hlavní ovládací kříž.

Loutka, kterou vlastní a provozuje zapsaný spolek Tančírna Třešť, byla vyrobena v průběhu 75 dnů na konci roku 2014 v Kovárně Na vyhlídce v Třešti.

Festival Pelhřimov – město rekordů je ale také rekapitulací toho, co se za uplynulý rok ve světě rekordů odehrálo, takže pořadatelé zde i vyhlašují rekordmany roku, a to hned v několika kategoriích. Do Rekordmanské síně slávy na pelhřimovském náměstí večer vstoupí herec Josef Dvořák, což je mimochodem rodák ze „sousední“ Horní Cerekve, který kromě stovek filmových a televizních rolí hrál nejvíckrát ze všech postavu vodníka (Čochtana včera po 741).

Pro stejné ocenění si do Pelhřimova přijedou i sportovci, kteří nejvíckrát reprezentovali ČR na olympiádách - Štěpánka Hilgertová a Václav Chalupa (po 6 účastí). Na diváky ale čeká i bohatý hudební program (revivaly skupin ABBA, Beatles, QUEEN, folková legenda Slávek Janoušek, 3S Revival Banda s písněmi kapely Tři sestry…) a samozřejmě sprška rekordů (akrobatické výkony, nejdelší auto, dřevosochaři, humanoidní robot Matylda i se svým bratrem, největší pletený sněhulák, Dinosauří sprint na 50 metrů, největší pes, ohně, Muzeum J. Foglara, Trabanti a řada stanovišť pro diváky včetně fotokoutku na téma Vysočina filmová…).

Sraz si v Pelhřimově dávají i dvojčata. Rychlokarikaturista Lubomír Vaněk se v sobotu při svém rekordu pokusí namalovat co nejvíc „sourozeneckých dvojic narozených ve stejný den“ – ovšem tak, že bude kreslit obouruč. Oba dotyčné zároveň!

Přáním pracovníků Agentury Dobrý den je, aby, festival Pelhřimov – město rekordů byl nejen zajímavou podívanou, ale pro lidi i nadále inspirací.

MM

  • Největší ocelová loutka
  • Největší ocelová loutka
  • Největší ocelová loutka
  • Největší ocelová loutka

Agentura Dobrý den, s.r.o.

+420 565 323 163

kompletní kontakty

Muzeum rekordů Pelhřimov

+420 565 321 327, +420 777 601 304
Muzeum rekordů – expozice Zlaté české ručičky
+ Agentura Dobrý den, s. r. o.,

nábřeží Rekordů a kuriozit 811, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mapě
Muzeum rekordů – expozice ve věži
Dolní brána, Palackého 47, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mape