Pelhřimovské zápalkové unikáty ozdobily kosmonautickou výstavu v Brně

Tomáš Přibyl má podpisy všech kosmonautů, kteří se kdy dostali na oběžnou dráhu Země. Za pětadvacet let nashromáždil 572 autogramů! Poslední přibyl 30. prosince (a byl to Victor Glover z USA). Pelhřimovské Muzeum rekordů zaevidovalo tuto specifickou kolekci autogramů Tomáše Přibyla loni na podzim, ale od té doby se počty astronautů už zase změnily.
Zájem o kosmonautiku se u budoucího sběratele projevil už v jeho 10 letech. Stalo se tak po havárii raketoplánu Challenger v lednu 1986. Autogramy získává převážně korespondenčně, ale s desítkami astronautů se potkal osobně (přesně 265 z nich se mu podepsalo při přímém setkání). Jeho kolekce je unikátní, zapsaná v České knize rekordů a má hodnotu mnoha desítek tisíc dolarů. Takto kompletní jsou jen 3 sbírky na světě. Jedna je v USA, druhá je v Německu. Třetí úplná je v České republice! Některé podpisy se na burze prodávají v řádu tisíců. Někdy i víc.
Neil Armstrong nebo Gagarin, to je pochopitelně vrchol. Ale pak jsou rarity. Například Anatolij Levčenko (†47) se po přistání v r. 1987 udeřil silně do hlavy, během několika týdnů se u něho rozvinula rakovina mozku a osm měsíců po svém letu zemřel. Moc podpisů tedy nerozdal. Vladimir Komarov zase v dubnu 1967 uhořel dřív, než se stačil vrátit na Zemi. I jeho podpis ale český sběratel má.
Získávání podpisů do sbírky je ale nekončící příběh: tisíce dopisů, nekonečné hodiny pátrání, desítky a desítky cest po světě – a k tomu spousta radosti, ale i zklamání. Když pan Přibyl zjistil, že NASA rozesílá podpisy svých kosmonautů vyvedené autopenem, tedy reprodukované strojem, musel desítky podpisů vyhodit a shánět je znovu. Tedy ty autentické, pravé. Často se totiž stane, že člověk si myslí, že je majitelem originálního Armstrongova podpisu, ale ve skutečnosti má podpis z tiskárny. Ten pochopitelně nemá žádnou hodnotu.
Publicista, sběratel a kurátor letectví a kosmonautiky v brněnském Technickém muzeu Tomáš Přibyl nyní sbírku vystavuje ve svém mateřském muzeu:
Pozvali nás všechny do vesmíru – největší sbírka podpisů kosmonautů
25. 1. – 13. 3. 2022
A ozdobou jeho brněnské expozice jsou modely kosmických raket slepené ze sirek a pocházející z Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Jde o přesné repliky skutečných vesmírných lodí, jen jsou zmenšeny a vytvořeny z poněkud neobvyklého materiálu. Jejich autorem je Tomáš Korda, který jejich tvorbě věnoval stovky hodin práce a jehož 90 unikátů ze sirek (včetně největšího obrazu ze zápalek na světě) je součástí pelhřimovské rekordmanské expozice Zlaté české ručičky.