+420 565 323 163

Okolí Pelhřimova

Křemešník

Město Pelhřimov leží v kouzelné části Českomoravské vrchoviny a vydáte-li se jakýmkoliv směrem, najdete vždy mnoho malebných míst a zákoutí.

Vrch Křemešník

Mezi turistické atrakce se jistě řadí rozhledna Pípalka, z jejíž výšky 40 metrů po zdolání 205 schodů je možné za jasného počasí dohlédnout až do vzdálenosti 30 km. Zvláštností Křemešníku je poutní kostel Nejsvětější Trojice, který dal v 16. století vystavět, ještě v dřevěné podobě, pelhřimovský měšťan Matouš Chejstovský. Současná podoba je z roku 1720. Součástí výzdoby kostela jsou vitrážová okna z roku 1936 a bohatá fresková výzdoba. Dominantou interiéru je trojboký oltář, jehož hlavním motivem je reliéf Korunování Panny Marie, který je však v současné době v opravě. Stejný námět je i na kamenném reliéfu nad vchodem kostela. Vedle kostela se nedají přehlédnout ani Komárkovy sluneční hodiny z roku 1840. V těsné blízkosti můžeme obdivovat Větrný zámek medailéra Josefa Šejnosta. Tato stavba byla v roce 1932 budována podle plánů Šejnostova přítele Kamila Hilberta, posledního stavitele pražské katedrály sv. Víta. Od kapličky s periodickým pramenem mírně radioaktivní vody, jíž je přisuzován léčivý účinek a jeskyně poustevníka Jiřího Mrňávka vede na vrchol Křemešníku Křížová cestou s třinácti zastaveními v podobě kapliček. Křížová cesta je zakončena Božím hrobem, kde ve skalní dutině spočívá tělo Krista v životní velikosti autora Antonína Bílka. Pokud hledáte dobrodružství, můžete se pokusit zdolat lanový park, který patří k nejvyšším v ČR (nejvyšší překážka se nachází ve výšce 11 m). Lanový park je určen pro velké i malé. Pro všechny jsou tu k dispozici trampolíny a pro nejmenší hrad plný barevných kuliček. Znaveným turistům poskytne své služby včetně ubytování nově zrekonstruovaný poutní hotel Křemešník.

Želiv

Želivské kotlině vévodí klášterní komplex obývaný bratry premonstráty. Klášter byl založen v roce 1139 a jeho součástí je kostel Narození Panny Marie, Trčkův hrad a klášterní pivovar. Nad soutokem Želivky s Trnávkou se nachází umělý vodácký kanál, který se táhne pod přehradou Trnávka a velká a malá přehradní nádrž se nachází i proti proudu Želivky. O kousek dále pod obcí Vřesník dodává elektrickou energii do sítě jedna z nejstarších vodních elektráren v České republice.

Kamenice nad Lipou

Dominantou města je zámek pocházející z 15. století, dnes v renesanční podobě. V zámeckém parku lze nalézt monumentální památnou lípu, jejíž stáří se odhaduje přes 700 let. Mezi velké atrakce se řadí jízda úzkokolejkou buď do Obrataně, nebo na druhou stranu přes Jindřichův Hradec do Nové Bystřice. Občas se na trať vydá i letitá parní lokomotiva s historickými vagóny.

Žirovnice

Zámek býval původně gotickým hradem z druhé poloviny 13. století. Byl vybudován v trojúhelníkovém půdorysu s okrouhlou věží, arkádami na pilířích a palácem s kaplí. Expozice je tématicky zaměřena na výrobu perleťových knoflíků. Žirovnice právě touto činností vstoupila ve známost.  Jídelna, Šternberský sál, Hudební salónek, Dětská ložnice jsou ukázkou bydlení v II. polovině 19. století. Unikátem jsou dochované pozdně gotické fresky, představující vrchol české nástěnné malby konce 15. století. Jedná se o největší freskovou výzdobu v Čechách. Zámecké sklepení obsadilo 130 funkčních šicích strojů. Nově je rekonstruován třípatrový zámecký špýchar s mnoha předměty dříve používanými  k zemědělským a dalším činnostem. Raritou je keramický betlém, který vyrobili děti a pedagogové ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci. Betlém obsahuje více než 700 různých postaviček a je zapsán v České databance rekordů.

Malovaná mapa Pelhřimovska

Tato mapa je součástí kolekce, kterou registrujeme v České databance rekordů: Nejrozsáhlejší kolekce map s největším počtem ručně malovaných objektů.

Klikněte pro načtení mapy
Interaktivní malovaná mapa Pelhřimovsko

MAPA: © Vydavatelství CBS
www.malovanemapy.cz

Agentura Dobrý den, s.r.o.

+420 565 323 163

kompletní kontakty

Muzeum rekordů Pelhřimov

+420 565 321 327, +420 777 601 304
Muzeum rekordů – expozice Zlaté české ručičky
+ Agentura Dobrý den, s. r. o.,

nábřeží Rekordů a kuriozit 811, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mapě
Muzeum rekordů – expozice ve věži
Dolní brána, Palackého 47, 393 01 Pelhřimovzobrazit na mape